Vrijdag 28 October 1910. Derde Blad. (55 ierikzeesohe C o u r a n t). NIEUWSTKJDIN8EN. ZIERIKZIÜESUHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 8997. Uftgever-Hoofdredaoteiir i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De storm, die de vorige week over Cuba Is gestrekenheeft de verwoesting van onlangs voltooid. Van den tabaksoogst komt zoo goed als niets meer terecht het te velde staand graan Is platgeslagen door den wind, de bananen liggen tèr aarde. Het water van de zee, opgezet door den storm, overstroomde de kusten, een voor name wijk van Havana staat vier voet onder water, men vaart er In sloepen door de straten. Het bericht van dit onheil, In den volksmond vergroot tot een vloedgolf, die de helft der stad zou hebben weg geslagen, veroorzaakte een paniek; vele Inwoners ontvluchtten de plaats en namen hun draagbare have mede. De voorstad Vedado was het ergst blootgesteld. Daar werden kleine huisjes tegen den grond geworpen. Maar ook te Havana stonden enkele woningen op Instorten en moesten de bewoners door brandweer en politie worden gered. Toen de orkaan op het hevigst woedde bespoelden de golven der zee de wallen van het kasteel Morro, dat aan de waterzijde der stad de haven beheerscht. De provincie Plnar del Rlo is het zwaarst geteisterd. De steden Martinas, Ouanal Agrifa, Punta Carpes en Cortez liggen geheel, de stad Artemisia voor een groot deel In puin en wegens het verbreken der verbindingen Is het onmogelp te zeggen of zich tot deze plaatsen de schade beperkt. Naar schatting zijn duizend menschen in den storm verongelukt; te Havana wordt de schade op meer dan een millioen dollars geraamd; over het geheele eiland loopt zij natuurlijk in mlllloenen. Hoewel minder dan de tabaksvelden, hebben ook de suikerplantages geleden, het riet Is door den wind geknakt en gewrongen. John Rockefeller, de bekende Amerl- kaansche mllllardalr, heeft, naar uit New- York wordt gemeld, Dinsdagmiddag alweder nieuwe weldaden uitgestort over één zijner Instellingen, het Rockefeller-lnslituut voor medische onderzoekingen, hetwelk hij blij heeft gemaakt met het glflje van 3.620.000 pd. st. of ongeveer f 9.050.000. In totaal heeft deze stichting van den onmogelljk- rljken heer nu al 9.000.000 pd. st. of 22) millioen gulden, cadeau gekregen. Te New-York Is groot opzien gewekt door de Inhechtenisneming van de voor name kunst- en oudheden-handelaars Duveen, die beschuldigd worden den staat voor groote sommen te hebben benadeeld door het ontduiken van Invoer rechten. En het opzien wordt nog ver groot door het bericht, dat In hun proces verscheidene der voornaamste mllllonnalrs van Amerika zullen worden gedagvaard; J. D. Rockefeller, J. P. Morgan, Mrs. Collls P. Huntingdon, George J. Oould, William A. Clark, Henry C. Frlck enz., om ge tuigenis af te leggen omtrent de prijzen die zij betaalden voor de kunstschatten, welke de gebroeders Duveen invoerden. Het was door een ongeteekenden brief dat de autoriteiten op de ontduikingen opmerkzaam werden gemaakt. FRANKRIJK. Toen kapitein Duloc met een sergeant Dinsdagnacht bq St.-Denis een Inspectie tocht langs de spoorlijn maakten, werden zij plotseling overvallen door twee spoor wegmannen. Om den lieden vrees aan te jagen, schoot de kapitein In de lucht, waarop zijn aanvallers hunne revolvers op de beide militairen afschoten en daarna de vlucht namen. Een kogel was rakelings langs de tuniek van den officier heen gegaan, maar deze zoowel als de sergeant bleef ongedeerd. De Dépêche de Lyon geeft een om standig verhaal van de samenzwering, op welker ontdekking de regeering onlangs heeft gezinspeeld. Het komplot werd ongeveer zes maanden geleden ontdekt door een detective van de brigade tot opsporing van anarchisten, die het geluk had een aantal documenten machtig te worden, uit welke men de plannen der samenzweerders nauwkeurig kon nagaan. Aan het hoofd der organisatie stond een centraal-comllé en daarnaast werkten een aantai dlstrlclsgroepen. De slag zou worden geslagen In den aanvang van een zeer listig voorbereide algemeene slaking. Onder de gevonden papleren kwamen lijsten voor met de namen van soldaten, die zich beslist bij de beweging zouden aansluiten en eveneens een opgave van de plaatsen, waar de bommen zouden worden nedergelegd. De Petit Partsten verklaart dat op ver schillende punten van Frankrijk volledig Ingerichte bommen-dépóts bestaan. Die bommen worden vervaardigd door anarchisten, die echter om mogelijke ver denking van zich af te wenden, quasi het een of ander eerzaam beroep uitoefenen. Van tijd tot tijd ontdekt de politie één der bergplaatsen, de ontdekking wordt echter geheim gehouden, teneinde geen onrust onder het publiek te wekken. NEDERLAND. Zaandam, 24 Oct. Men zal zich her inneren, hoe de procuratie-houder der houtkoopersfirma Pont Versteegh alhier, onlangs tot de onaangename ontdekking kwam, dat zijn citybag, waarin zich een portefeuille, Inhoudende, ongeveer f 1000 aan bankbiljetten, bevond, naar hij ver moedde, tijdens een bezoek aan een koffiehuis in de Kalverstraat te Amsterdam, verwisseld was voor een citybag, die er ulterlflk precies hetzelfde uitzag, doch niets dan waardeloos papier bevatte. De portefeuille werd eenlge dagen later te Haarlem teruggevonden. Thans Is de politie er In geslaagd, ook de ontvreemde citybag op te sporen. Zij vond deze In kranten gewikkeld, verstopt achter 't closet in het privaat van het café „De Nieuwe Oroote Slok", in de Amstelstraat alhier. De citybag was kapot gesneden, blijkbaar om den inhoud er uit te halen. Bij het onderzoek Is nog duidelijker gebleken, dat men hier met een sluw beraamden diefstal te doen heeft. De city bag toch, welke moest dienen om die van den bestolene te vervangen, heefl de dief blijkbaar naar het model van zijn dubbel ganger laten vervaardigen. De gestolen cllybag tóch had ook een taschje op zijde aan den buitenkant. Dit taschje had de eigenaar er speciaal op laten vasthechten, want citybags met deze eigenaardigheid zijn niet In den handel. De dief moet dus hetzelfde hebben laten doen. IJmulden, 24 Oct. Zondagmorgen werd alhier bericht ontvangen, dat tusschen Zandvoort en deze gemeente een groote luchtballon laag boven de zee zweefde en de luchtreizigers In levensgevaar ver keerden. Onmiddellijk vertrok de sleepboot „Cyclop" van hier. Inmiddels waren de In nood verkeerenden opgemerkt door de bemanning van de stoomloodsboot, wie het mocht gelukken de Inzittenden te redden. Het waren de Berlljnsche lucht reizigers A. Nicolal, H. Berliner en G. Gebauer, die Zaterdagavond halfzes te Berlfjn waren opgestegen, met het doel Londen te bereiken. De ballon werd op genomen door de sleepboot „Cyclop". De geredden bevinden zich nog op de loodsboot. Omtrent de reis zelf deelden de heeren het volgende mede: Zaterdagmiddag om 5 35 was men van uit de loods der BerlUnsche Vereenlging voor luchtscheep vaart opgestegen met het doel een reis naar Londen te ondernemen. De ingenieur Hans Rudolf Berliner trad als bestuurder van den „Hildebrand" op. Herr Nicolal hoopte op dezen tocht zijn „Führerquallll- catlon" te halen. Toen men de Dultsche hoofdstad verliet, was het weer bizonder gunstig. Men maakte 30 kilometer per uur en bereikte omstreeks half negen Hannover, een uur later Brunswljk. Om vijf uur bereikte men de Hollandsche grens. Om 8 35 bevonden de luchtreizigers zich op een hoogte van 200 meter boven de Zuiderzee en zetten koers naar Amsterdam, waar ze te 9.30 aankwamen. De ballon zweefde toen op een hoogte van 1200 meter, wat tengevolge had, dat de passa giers slechts weinig van Amsterdam zagen. Toch werd de „Hildebrand" door tal van Amsterdammers opgemerkt en heel wat menschen hebben zich gisteren afgevraagd, waar het vreemde „luchtverschijnsel" vandaan kwam. Het weer was Inlusschen nevelig ge worden, steeds vager werden de omtrekken en vrij spoedig konden de luchtreizigers den grond niet meer zien. Onmiddellijk begon men het ventiel te openen. Van een plotselinge daling moest door de groote hoogte worden afgezien. Men vond dit te gevaarlijk, omdat de nevelbank, waarin men zich bevond, ten eenenmale het uitzicht belette, en als de ballon midden In een stad of dorp was komen neervallen, had dit ernstige ongelukken tengevolge kunnen hebben. Men dreef dus verder over zee en hoopte, ondanks allen tegenspoed, Engeland nog te kunnen bereiken. De lage temperatuur veroorzaakte evenwel een geweldige druk king. Alle ballast werd overboord gegooid, maar toch kon men niet beletten, dat de ballon het water raakte en de mand langs de golven werd gesleurd. De reizigers klampten zich aan de touwen vast en bleven ruim drie kwartier In deze hachelijke positie. Qelukklg ver loren ze geen van drieën hun tegen woordigheid van geest en wachtten gelalen af wat er volgen zou. Ten slotte werden ze door de stoomloodsboot nummer 7, schipper Johan Hendrik Muller, die buiten gaats op den kruispost stond, gezien en opgepikt. De kustwacht had Intusschen de In de haven liggende sleepboot ge waarschuwd en de „Cyclop" van de reedeiij Zur Miihlen ging er onder leiding van kapitein De Graaff onmiddellijk op uit, om den ballon te bergen. Zeer wordt het door de luchtreizigers op prijs gesteld, dat de firma Zur Miihlen, wegens de vriendschappelijke verhouding, die er tus schen Holland en Dultschland bestaat, het bergingswerk geheel belangloos verrichtte. Aangezien de loodsboot niet mocht landen, liet ze, zoodra de stand van het water zulks toeliet, een sloep uit, om de vreemdelingen aan land te brengen. Vóór de Dultsche luchtschippers de boot ver lieten, brachten ze een, naar ze zelf ver klaarden, 'n „donnerendes drelfaches Hoch" op de bemanning uit, dat door 't IJmulden- sche publiek, 't welk In massa langs het strand geschaard stond, met luid gejubel werd begroet. Eenmaal aan land, werd het drietal allervriendelijkst door de bevolking ont vangen. De ballon, die het eigendom van de Berlljnsche luchtvaartvereenlglng is, werd verpakt en zal tegelijk met de reizigers te Berlijn aankomen. De heeren betreurden het zeer, dat de tocht naar Londen mislukte. De wind Is voor dit doel zelden zoo gunstig als hij Zaterdag scheen te z|jn. Tal van waardevolle aanteekeningen gingen verloren. De ballon en de kostbare instrumenten, welke de Dultschers met zich voerden, bleven even wel gespaard. De bestuurder van den „Hildebrand" maakte reeds zeven-en-twlntlg tochten door het luchtruim; de andere heeren waren resp. vijf- en zevenmaal opgestegen. Herr Berliner „zweefde" o. a. reeds naar Zweden, Noorwegen, Frankrijk en Zwitserland. Rusland werd tweemaal door hem bezocht. Op de laatste reis, die ongeveer drie weken geleden plaats vond, werd aan de grens door Russische soldaten op zijn ballon geschoten. Bij zijn daling werd hij gevangen genomen, en, omdat hij niet In het bezit was van een pas, moest hij vijf dagen In de gevangenis doorbrengen. In Nederland waren de heeren nooit tevoren geweest, en al hebben ze hier alles behalve aangename oogenblikken doorleefd, toch verzekerden ze, steeds met Innige dank baarheid aan Holland en zijn bewoners te zullen terugdenken. Egmond, 24 Oct. De aanhouding van den vroegeren burgemeester dezer ge meente, den heer P. Pranger, heeft hier grooten Indruk gemaakt. De heer Pranger, die steeds hier Is blijven wonen, wilde zich Donderdag- namiddag omstreeks half vijf naar Egmond- op-den-Hoef begevendoch hij werd onderweg door een rijksveldwachter aan gehouden, die hem naar zijn woning terugleidde. Vervolgens werd hij naar het gemeentehuls gebracht, alwaar hem een eersle verhoor door den tegenwoordigen burgemeesterden heer Eymawerd afgenomen. Inmiddels hadden zich honderden vóór het gemeentehuls verzameld en toen de heer Pranger naar de stoomtram naar Alkmaar werd geleld, waarin een coupé voor hem gereserveerd was, stond daar ongeveer de geheele gemeente het ernstige van het geval te bespreken. Donderdagavond en den geheelen Vrfldag werd hij te Alkmaar door den officier van justitie verhoord. De aanleiding tot de aanhouding vindt men verklaard In een verslag van de jongste verpachting der gemeentelijke tolgelden, waarop werd Ingeschreven door J3n Ruigewaard, voor f 2108, J. de Vrij, voor f 2035 en P. Zwart Mz., voor 1 2055. Toen de burgemeester zelde dat geen onkosten op de akte vielen, verklaarde de vorige pachter, Jb. de Vrij, volgens con tract aan den vorigen secretaris, den heer Pranger, te moeten betalen zegel- en registratierechten enz. De pachter ver klaarde daarom volgens dit contract aan den vorigen secretarisvolgens diens mededeellng, f 183,25 te hebben betaald, terwijl bij het nazien dezer akte bleek, dat deze niet was geregistreerd, zoodat de onkosten op zijn hoogst konden bedragen aan zegelrechten f f,50. De burgemeester besprak deze vreemde ontdekking met den tegenwoordiger secre taris, die ook geen uitlegging van dit geval kon geven, daar beiden overtuigd waren, dat deze akte niet behoefde te worden geregistreerd, terwijl zij het nog vreemder vonden, dat de akte niet was geregistreerd en toch zoo'n bedrag betaald was. Er bestond daarvan echter geen qultantle. De tegenwoordige tolpachter heeft daarna het overbodig betaalde registratierecht teruggevraagd aan den heer Pranger, die het hem den volgenden morgen In de vroegte terugbracht. Den volgenden avond ging de vorige tolgaarder naar het adres waar geld te krijgen was en deze ontving maar even f 270 terug, wat hem destijds ook „per abuis" te veel werd afgenomen. Bij verdere onderzoekingen bleek, dat een tolgaarder van ongeveer 20 jaar terug, volgens qultantle betaald had f 89 en moest betalen f 41. Men zal zich herinneren, dat indertijd, bij de behandeling van z||n vervolging wegens verkeerde handelingen met man daten voor de Alkmaarsche rechtbank, na een zéér sympathiek gesteld requisitoir van den officier van justitie, hij tot slechts 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, doch dat later het gerechtshof te Amster dam de straf verhoogde tot drie maanden. Tot uitvoering daarvan werd echter nog niet overgegaan, omdat een beweging op touw gezet werd om gratie voor hem te verkrijgen, waarvan nu evenwel waarschijn lijk niet veel meer komen zal. Eigenaardig is, dat de gemeenteraad van Egmond-BInnen hem nog weinige weken geleden zóó gunstig gezind was, dat hem vergund werd voorlooplg nog te Egmond- aan-Zee te blijven wonen, totdat voor hem een geschikte woning te Egmond-op-den- Hoef zou gevonden zijn. Met groote belangstelling wordt nu van alle kanten de verdere loop dezer zaak tegemoet gezien. Utrecht, 24 Oct. Gisterenmiddag Ie ongeveer twee uur, toen tal van wande laars zich In de parken alhier bevonden, vertoonde zich plotseling boven de Bilt- straat ter hoogte van het fort een tweetal ballons, één donkergrijs, peervormig, de andere van lichtgekleurde stof. De eerste, met drie personen bemand, streek statig over de stad en verdween langzamerhand In de richting Maarsen. De andere, In welks schuitje zich twee personen bevonden, dreef schijnbaar in een andere richting af, tot plotseling de ballon een vreemden vorm aannam, alsof hij met een huls In botsing was gekomen. De mand hing scheef en de ballon daalde angstwekkend snel. Blijkbaar was een lek ontstaan, dat steeds grootere afmetingen aannam. Achter het fort, tusschen den Ezelsdtjk en den Blauw- kapelschen weg, moest een noodlottige daling het gevolg zijn. Door overboord gooien van cllybag, dekens enz., kon de ballon, die over de welde danste, nog gelukkig over de spoor baan komen, wel bijtijds, want juist passeerde een sneltrein. Inmiddels was de kracht bijna uitgeput, de ballon sloeg tegen het talud van den fortdtyk, één der In zittenden sprong er uit, de bestuurder bleef in de mand en plofte met ballon en mand In de fortgracht. Door de zwaarte van de met water gevulde mand zeeg de ballon van het graslalud en kon de bestuurder zich op het droge begeven. Met den schrik en een nat pak kwam hfj vrij. De ballon, waarop met roode letters het woord „Wesel" was aangebracht, was 's ochtends aldaar met nog twee anderen opgestegen. Nadat rappe, maar weinig deskundige handen en voeten den ballon hadden geledigd, werd hij op een boeren wagen geladen en trok men statlonwaarts. 't Waren angstige oogenblikken voor reizigers en toeschouwers geweest. Qelukklg dat deze noodlottige daling op een welland kon geschieden. Nog enkele oogenblikken later en het gevaarte was te pletter geslagen tegen het ooglijders-gasthuis of de om liggende huizen. Naar wij vernemen heeft de directie der Hollandsche Spoor aan den koetsier van wfllen jhr. v. d. Brandeler, wiens voet bij het ongeval bij den spoorwegoverweg te Colmschate deerlijk werd verwond, een schadevergoeding van f 10,000 toegekend. Tilburg, 24 Oct. Alhier zijn eenlge mannen, vrouwen en kinderen uit ver schillende gezinnen kort na het gebruik van gerookte worst, In denzelfden winkel gekocht, ernstig ongesteld geworden. Z|j werden overvallen met krampen en bra kingen, dat volgens den medicus aan het gebruiken der worst kan worden toe geschreven. Men zegt, dat de worst van elders hier aangebracht Is. Naar de deugdelijkheid dezer eetwaar, waarvan een gedeelte In beslag Is genomen door de politie, zal een deskundig onderzoek plaats hebben. De toestand der patiënten Is bevredigend. Hoe Koning Manuel van Portugal vluchtte. De correspondent van de Corriere delta Sera, de heer Luigl Barclnl, die thans te Lissabon vertoeft, deelt nog eenlge bizonder- heden mede omtrent de vlucht des Konlngs, welke hij van ooggetuigen vernomen heeft. Maandagavond om half twaalf keerde de Koning In zijn palels terug van een feestmaal In Belem. Een leder wist toen, dat de revolutie voor de deur stond. Tijdens het diner was een ruiter over haast de eetzaal binnengekomen, en had den commandant van de municipale garde een paar woorden in het oor gefluisterd, waarop deze zich In allerijl verwijderde. Een half uur later werd de Minister van Marine weggeroepen. Niemand aan lafel sprak meer een woord, de Koning was stiller dan ooit. Men had hem op z]n vragen geantwoord, dat het slechts een onbeteekenend oproer betrof, dat spoedig onderdrukt zou zQn. In zijn palels terug gekeerd, liet hij onmiddellijk telefonisch den Minister van Blnnenlandsche Zaken ontbieden; steeds kwamen onrustbarende berichten binnen. De Vorst zond zijn bedienden heen, en trok zich In zijn bidvertrek terug. Precies om 2 uur In den nacht donderden 12 kanonschoten; de Koning belde en vroeg wat er gaande was: niemand wist het. Hij kleedde zich en wachtte mede- deellngen van zQn Ministers. Intusschen was het 16e regiment Infanterie In vollen opstand gekomen. De Minister van Oorlog telefoneerde den eenen generaal na den anderen op, met het bevel de leiding der verdediging op zich te nemen; alle generaals waren ziek. (II!) Het lot der monarchie was feltelQk al beslist. Eenlge adjudanten schaarden zich om den Koning; terwijl bulten het geweervuur knetterde, trachtte men door de telefoon één der Ministers te bereiken: geen hunner gaf antwoord. (II) De omgeving van den Koning trachtte hem nog voortdurend gerust te stellen met de verzekering, dat er niets ernstigs plaats greep. Intusschen brak de morgen aan, het palels was verlaten, de bedienden verdwenen, de Ministers onzichtbaar. Alleen de palels- wacht was met 400 man versterkt. Manuel dwaalde van de eene kamer naar de andere; zijn blik was star, zijn gelaat bleek. Eindelijk kwam een bericht van den Minister-President; hij gaf den Koning per telefoon den raad, zich zoo spoedig mogelijk naar Clntra te begeven, om daar de onderdrukking van den opstand af te wachten. De adjudanten drongen aan om te blijven; In angst en onzekerheid verstreken de uren. De Vorst weigerde alle spijs en drank, vroeg slechts naar zijn Ministers. Daar vlogen de eerste projectielen over het palels; uit het venster zag men den kruiser „Adamastor" manoeuvreeren. Bij het vierde schot stortte een muur In, de Koning begaf zich naar de achterzijde van het palels, eindelijk werd besloten tot de vlucht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5