ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28 October 1910. (55 ierikzeesch© Courant). NIEUWSTIIDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee i 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8997. Ultgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlraoteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. china. Uit een relaas, dat majoor Dlncker In de Dépcdie Colonlate gaf van eene hem opgedragen zending naar de stad Taalt In Yoenan, blijkt, hoe nog geen twee jiar geleden door de Chlneesche autoriteiten op afschuwelijke wjjze werd opgetreden tegen de deelnemers aan de oproerige beweging In Yoenan. In de maand November van dat jaar was een zandbank aan den oever van de Roode rivier het tooneel eener afgrijselijke massa-executie. Twee honderd oproerlingen, mannen en vrouwen, waren In handen der vervolgers gevallen en te Hokeve opgesloten. Op den dag vóór de strafoefen'ng, die op last van de regeering te Peking door den onder koning van Yoenan moest worden bij gewoond, werden de lieden bij tien-tallen naar de ruïne van een fort In de nabijheid der rivier gesleept. Daar werden hun door soldaten de kniepeezen doorgesneden, ten einde ontvluchting te voorkomen. Vóór de terechtstelling werden de onge- lukklgen door soldaten op de schouders naar de zandbank gedragen, waar de beul hen wachtte en hun met één slag den buik openreet, zoodat de Ingewanden te voor schijn kwamen, hetgeen door een voor het slachtoffer staanden helper van den beul nog door trappen werd bespoedigd. Daarop sneed de beul den lever van het offer uit. Één zijner helpers ijlt met de Ingewanden naar de rivier, om ze daar uit te wasschen, keert even snel terug om ze den beul over te reiken, die er onder het brekend oog van den gemartelde zpe tanden In zet de diepste vernedering, die men iemand volgens het daar heerschend volks geloof kan doen ondergaan. Dan wordt de lever in stukjes gesneden, aan de meest biedenden verkocht. Acht en veertig uur duurde deze afschuwelijke slachting, maar steeds bleven er liefhebbers genoeg voor zoo'n stukje menschenlever, dat hem, die het verorbert, Immers alle energie moet schenken, waarover de overledene beschikte. De onderkoning bleef niet tot het einde dezer slachting. Hem wachtte een ander genot in de oude moskee van Hokeoe, waar de drie hoofdleiders van den opstand op de meest verfijnd wreede wijze werden afgemaakt, door hun lichaam In reepen van tien centimeter te srijden met telkens opvolgende cauterlsatle der toegebrachte wonde. Dit tooneel speelde zich in den avond af onder het schijnsel van flam bouwen en het oorverdoovend geraas van tam-tams. De voorstelling duurde drie uren en men beweert, dat op het eind van elk der drie bedrijven de slachtoffers nog leefden, totdat hun de genadeslag werd toegebracht. italle. Rome, 25 Oct. De bladen komen naar aanleiding van de verwoestingen door het onweer In Zuld-Itallë In extra-edltles uit. Deze melden, dat de steden Casamlcclola en Ischla op het eiland Ischla niet vernield zijn. Daarentegen moeten In het vlsschers- dorp Cettara in de provincie Salerno 200 menschen zijn omgekomen. Des middags had men reeds 14 lijken van onder de pulnhoopen te voorschijn gehaald. De koning vertrok heden om de door den cycloon geteisterde streken te bezoeken. De minister van openbare werken stelt voor om de verwoeste dorpen, die het minst blootgesteld waren, te herbouwen. Salerno, 25 Oct. Het plaatsje Mlnorl heeft door de overstrooming veel geleden. Men vond tot heden vier dooden onder de pulnhoopen. In Majorl zijn alle hulzen Ingestort. Twintig menschen werden bij de Instorting gedood. De straatweg van Salerno naar Posltano Is onderbrokeneen aantal bruggen Is vernield. Napels, 26 Oct. Volgens de Matlno bedraagt het aantal slachtoffers te Cetara 30. Te Amaltl, waar de materlëele schade zeer groot Is, z|jn 20 menschen gewond en 12 omgekomen. Te Mlnorl 4 dooden en talrijke gewonden. Majorl is bijna even zwaar geteisterd als Cetara; men heeft daar 20 lijken gevonden. Men vermoedt, dat er In het geheel 50 dooden zp en vele gewonden. servië. De Servische correspondent der Pestl Hirlan beweert, dat kroonprins Alexander niet aan typhus lijdt, maar het slachtoffer Is geweest van een poging tot vergiftiging. Hij schrijft o. m.„In 't begin der vorige week kwam de kroonprins de officieren sociëteit van Nlij binnen; hij was verhit, had dorst en verlangde te drinken. De prins liet ztjn adjudant een verfrlsschlng bestellen, en met groote gretigheid werd deze door belden gebruikt. Alexander werd doodsbleek en viel op een stoel neer. Ook bij zijn adjudant deden zich verglftlglngs- verschpselen voor, want deze leed aan verschrikkelijke krampen. Doodelijk ge schrokken Heten de aanwezige officieren een dokier halen, die In allerijl toesnelde, de slachtoffers behandelde en door het leegpompen der maag, vergiftiging ver ijdelde. Wie de bedrijvers van dezen aanslag waren? De correspondent zegt, dat het een complot is van officieren en burgers, die er op gesteld z|jn om prins George weer tot kroonprins uit te roepen. Men weet onder welke omstandigheden prins Oeorge afdankte. Het officieren-korps, dat nog altijd voor den ex-kroonprlns Ijvert, zou, altijd natuurlijk volgens bovengenoemden correspondent, den koning en zijn regeering boven het hoofd gegroeid zijn. De journalist beweert zijn inlichtingen uit zeer goede bron te hebben, en hij zou er zich geen enkel oogenblik over verwonderen, wanneer binnen enkele weken in Servië een revolutie zou uitbreken. enbeland. Londen, 26 Oct. Crlppen, die ter dood veroordeeld Is, heeft appèl tegen zp vonnis aangeteekend. DUITSCHLAHD. De 35-jarlge arbeider aan de gasfabriek te Hamburg. Fritz Wolf, schoot Zondag te Wübelen, waar zijn familie woont, zp vader dood en verwondde zijn broeder doodelijk. Na het plegen zijner afschuwe lijke daad vluchtte de moordenaar en hing zich in een naburig bosch op. De aanlei ding tot dezen broeder- en vadermoord wordt gezocht In een erfenisstrijd. Wolf laat een vrouw en 2 onmondige kinderen na. belbiE. Brussel, 26 Oct. De keizer, de keizerin en prinses Victoria begaven zich heden morgen, vergezeld door de Belgische souverelnen, naar de tentoonstelling van antieke kunst In het „Pare du Clrquante- nalre". De Dultsche souverelnen, vergezeld door den koning en de koningin, bezochten hedenmiddag het stadhuis te Brussel. Speciale korpsen der garde civique brachten de militaire eerebewijzen. De vorstelijke personen werden beneden aan de groote trap ontvangen door den burgemeester en de wethouders en daarna naar de Oothische zaal geleid, waar zij werden voorgesteld aan de verschillende autoriteiten. De burgemeester sprak een rede uit, waarin hl] verklaarde, dat het voor hem een groote eer was, In tegenwoordigheid van den souvereln van zijn land den Duitschen keizer en de keizerin te kunnen begroeten. Deze eer wordt gedeeld door al zijn medeburgers, de geheele bevolking, zonder uitzondering. De burgemeester eindigt met den lof der goedheid en der liefdadigheid van de keizerin, aan wie hij eeibledlg hulde brengt en die hfl van aller toegenegenheid ver zekert. De keizer dankte de hoofdstad voor de gastvrije ontvangst In het gebouw, dat zoo rp is aan historische herinneringen. Hij acht zich gelukkig Brussel te kunnen be groeten als het centrum van een land, dat uitmunt door den geest van arbeidzamen ernst van zijn bevolking. Hij bewondert de schitterende resultaten, door de Belgische natie bereikt op het gebied van handel en Industrie, en wenscht België geluk met den triomf der Brusselsche tentoonstelling. De keizer verzoekt daarom den burge meester aan de burgerty te willen over brengen ztjn gevoelens van hartelijke dankbaarheid en zijn beste wenschen voor de welvaart en de toekomst der schoone stad. Hedenavond om 7 uur had een gala diner van 66 couverts, aangeboden door de gravin van Vlaanderen, plaats, waaraan de vorstelijke families van Dultschland en België aanzaten. Verder waren gasten: prinses Louise van Pruisen, prins en prinses Karl von Hohenzollern, prinses Clementine, de Dultsche gezant, alle minis ters met portefeuille en de voorzitters van Kamer en Senaat. Ten 9 ure bezochten de Hooge Qasten den Muntschouwburg, waar Zij door het publiek zeer werden toegejuicht. 27 Oct. De keizer en de keizerin van Duilschland, vergezeld van den koning en de koningin, bezochten vanmorgen de Dultsche afdeel ngder wereldtentoonstelling. Vervolgens maakten zij een uitstapje naar Tervueren en keerden daarna naar het kasteel te Laeken terug, waar het tweede ontbijt gebruikt werd. Gisteren heeft de keizer prins Victor Napoleon, de verloofde van prinses Cle mentine, bij zich ontvangen. 27 Oct. De Keizer, de Keizerin en Prinses Victoria Louisa zijn hedenavond ten 11 ure van hier vertrokken. reoeralho. Amsterdam, 26 Oct. Gisterennamiddag zijn alhier per stoomschip „Vondel" van de Maatschappij „Nederland" aangekomen vijf paters Jezuïeten, door den kloosterstorm uit Portugal verdreven. Vier hunner, de paters Anl. Vièrra, Josqulno da Costa, Salluslio da Santos en Joan. Rodrlgues zijn van Lissabon afkomstig, de vijfde van één In de provincie gelegen klooster. Voorloopig namen de paters hun intrek In de pastorie van de Zaalerskerk, waar zij liefdei ijle werden opgenomen. Daar ook heeft de oudste der vluchtelingen, de zeer- eerw. pater Ant. Vlè.ra, een kort verhaal van hun wedervaren gedaan. In de eerste dagen der revolutie ver telde hij werd ik met mijne mede broeders van het college de Campollde, dat wel ons grootste Is van Lissabon en van het geheele land, gevangen genomen en, na eenlgen tijd voorarrest in een stadsgevangenis, opgesloten In een vunzige militaire gevangenis aan de rivier de Taag. Onze pater rector had kunnen uitweken over de Spaansche grenzen naar de oorlogshaven Cadlx. Wij werden met een menigte andere ordes-geestelijken opge sloten in donkere cachotten, waar wfl veel van de ellendige huisvesting leden. Som migen werden ziek en wel In zóó ernstige mate, dat zij, nadat z|j aan de handen van het opgeruide gepeupel ontsnapten, hun ontberingen met den dood zullen moeten bekoopen. Na dagen lang In duizend angsten te hebben geleefd, verkregen wij van den minister van justitie, Costa, dat wjj ons buitenslands zouden mogen begeven. De door mij aangevraagde gunst om per trein over de Spaansche grenzen uit te wijken, werd vlakaf geweigerd, omdat zooals geantwoord werd minister Canalejas ons ernstige moeilijkheden zou bereiden. Men had ons van alles beroofd, zelfs van onze geestelijke kleeren en onze brevieren. En toen wl) 22 October j.l. scheep gingen, moesten liefdadige menschen ons ee"t van het hoogst noodlge voorzien. Inderdaad droegen de paters allen burgerkleederen en droegen zij nog op hun gelaat de teekenen der doorgestane ellende. Op de effectenbeurs alhier heeischte gisterenmiddag, naar aanleiding van specu laties In een ruber-ondernemlng, 't opdrijven van koersen en het uitgeven van nieuwe stukken, bizondere beroering In [de om geving van een commisslonnalr In effecten, die In het bizonder bij dat fonds was betrokken. Door tusschenkomst van het bestuurder Vereeniging voor den Effectenhandel, werd voorkomen, dat de man van de Beurs gedrongen werd. Oudewater, 25 Oct. Bij den heer De Lint, Ie Wllleskop by deze gemeente, werd in den nacht van 31 Augustus j.l., na verbrflzellng van een ruit, een geweer ge stolen, zonder dat het gelukte den dader te ontdekken. Dezer dagen zag genoemde heer De Lint des avonds een beschonken persoon op den weg liggen, zekeren S., alhier, bij genaamd „Klare met Suiker". De heer De L. raadde den dronkaard In diens belang aan daar niet te bleven liggen; de man was daarvoor blijkbaar dankbaar en, zeer vertrouwelijk wordende, verhaalde hij. dat zekere B alhier, het geweer had gestolen, en dat hij, S., het had verkocht aan een door hem genoemd persoon te Snelrewaard. Toen bij nader onderzoek bleek, dat dit verhaal van den beschonkene inderdaad waar was en bij die gelegenheid tevens nog andere diefstallen aan het licht kwa men, werden B. en S. belden In hechtenis genomen en geboeid naar Rotterdam over gebracht. Lelden, 27 Oct. Gisteren had in de Electrlclteits-labrlek alhier een droevig ongeval plaats. De 52-jarige metselaar Hendrik Bouwens, die daar met twee van zijn zoons werkt, was In de fabriek werkzaam, juist met h et aanbrengen van velilgheldstoestellen, toen hij, hetzij uit onvoorzichtigheid, hetzij by ongeluk, In aanraking kwam met één der hoofdkabels, waarvan de stroom een sterkte had van 30C0 volt. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij had een brandwonde aan arm en nek. De man, een oppassend huisvader met een talrijk gezin, was afkomstig uit Akkool, gemeente Beesd (Gelderland). De zoons moesten met anderen getuigen z|jn van den plotselingen dood van hun vader. Rotterdam, 26 Oct. In haar woning aan de Passerelstraat heeft hedenochtend een dlep-traglsche gebeurtenis plaats ge had. Mevrouw V., die van haar man gescheiden leeft en 2 kinderen bij zich heeft, het 7-jarlg dochtertje Wllhelmina en het 9-jarig zoontje Jacques Louis Carl, heeft omstreeks 11 uur, In een vlaag van waanzin, die beide kinderen bloedend ver wond, blijkbaar met het oogmerk ze van het leven te berooven. Met een scheermes bracht ze hun leder eenlge vrij ernstige verwondingen aan het strottenhoofd toe. Dr. N. Waterman, wiens hulp werd Ingeroepen, achtte overbrenging van beide kinderen naar het Ziekenhuis noodzakelijk. Mevrouw V., die door de politie was meegenomen naar het bureau, werd later In den middag eveneens naar het Ziekenhuis gebracht, daar zij In hoogst overspannen toestand verkeerde. Het drama verwekte In de stille Passe relstraat en omgeving groote opschudding. 27 Oct. De toestand van mevr. V. en haar belde kinderen, die gisteren In de woning aan de Passerelstraat ernstig verwond werden, zoodat opname in het Ziekenhuis noodzakelijk was, Is naar om standigheden redelijk wel. De spoedige hulp, die gisterenmorgen door dr. N. Water man verleend werd, voorkwam meerder bloedverlies. Het Volk zegtdat het vanzelf spreekt, dat de S. D. A. P. In Rotterdam V zal besluiten de caudldatuur van den heer De Jongh te steunen, en verwacht, dat de laatste man ter stembus zal gaan. Moord in Den Haag. In een hofje In de Koningstraat te 's-Gravenhage, het „Holje van Van Es" Is Zaterdagavond dood gevonden ééne der bewoonsters, een 86-jarlg vrouwtje, genaamd Anna Maria Oenegten, geboren Deldik. Zij was sedert 7 maanden weduwe. Haar man was gedurende 35 jaar als jachtopziener bij het kroondomein werkzaam geweest en had zich na zjjn pensloeneerlng, nu 21 jaar geleden, met zijn vrouw gevestigd In het bovengenoemde huisje Des avonds ongeveer halfacht hoorden de bewoners van het hofje gegil, komende uit de richting van de woning der weduwe Oenegten. Een buurman begaf zich naar het huisje, trachtte de deur te openen met sleutels en daarna te forceeren, maar het gelukte evenmin als het openen van het venster. Hij tikte op het venster en riep de weduwe iets toe, waarop met zwak geluld geantwoord werd„Ik kan niet open doen, Ik ben zoo ziek". Daarop heeft men een juffrouw gewaar schuwd, een vroegere bewoonster van het hofje, die nog geregeld tweemaal daags de weduwe Oenegten voor een wonde aan het been kwam verbinden. Deze juffrouw heeft ook getracht binnen te komen, maar zonder resultaat. Ook haar werd met zwakke stem, op een vraag om open te doen, In ongeveer gelpen geest geantwoord als aan den buurman, op wiens eerste poging om de deur te openen onmlddellp was gevolgd het uitdraaien van het licht in het huisje. Inmiddels bleef de woning dér weduwe gesloten. Terwijl de buren onderling het gebeurde bespraken, kwam de naaste buurman van de vermoorde vrouw, zekere O., schilder van beroep, zeggen dat de deur van het huisje van de weduwe Oenegten openstond en dat men dus kon binnengaan. Daar vond men toen de weduwe, gekleed, zittende op een stoel vóór de bedstee, het hoofd met een slaapmutsje bedekt. De buren constateerden onderling dat de vrouw dood was, maar dachten ook toen nog niet aan misdaad. Die gedachte kwam eerst op, toeri een neef van de weduwe Oenegten was gekomen de heer Van Rooy, een timmermanspatroon, die eiken Zondag bQ zijn tante kwam, haar pensioen Inde, en die in staat was vast te stellen dat f 140 en eenlge gouden sieraden (horloge ketting, oorbellen enz.) werden vermist. Inmiddels was het halféén geworden toen de Inspecteur van politie, de heer L. Halsteln, van het bureau Van der Vennestraat, van den diefstal op de hoogte werd gesteld. Hij begaf zich onmlddellp naar het hofje en bevond, dat behalve diefstal, het zooveel ernstiger misdrijf van moord was gepleegd. De vrouw had een groote wonde aan den slaap, terwijl het hoofd en het nachtmutsje met bloed waren bevlekt. Door dr. Polak Danlëls werd de dood geconstateerd. Justitie en politie namen een aantal personen In verhoor. Ook werden twee polltie-honden In dienst gesteld; deze volgden het spoor naar de woning van den voornoemden schilder O. Zoowel hierom als om de zonderlinge gedragingen en de minder gunstige reputatie van dezen man, vond de justitie aanleiding O. en diens vrouw ln bewaring te stellen. Het lp der vermoorde vrouw werd ter schouwing naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Het onderzoek wordt voortgezet. G. en zijne vrouw verklaren niets van het misdryf te weten. O. was eenlge weken zonder werk; het echtpaar woonde sinds twee maanden In het hofje naast de weduwe Oenegten. Vrouw G., de mede-aangehoudene, deed voor de weduwe vaak boodschappen. De vermoerde vrouw was name'ljk zlekelp en hulpeloos en had dus bijstand van anderen noodlg. In verband met bovenstaanden moord werden nog aangehouden een 21 -jarige ke'lner, wonende In de Naaldwpsche straat en zijn bijzit, die eenmaal per week bij de vermoorde als werkvrouw huiselpe diensten verrichtte. Belden zp echter na eenlgen tijd In bewaring te zijn gehouden, weder op vrije voeten gesteld. Vermoed wordt, dat niet de gearresteerde buren den moord zouden hebben bedreven, maar dat een derde, naar wlen thans gezocht wordt, de dader Is en het zich thans In arrest bevindende echtpaar medeplichtig Is. 's-Gravenhage, 26 Oct. Hedenochtend 10 uur werd van het gemeente-ziekenhuis uit de Zaterdagavond in de Koningstraat vermoorde weduwe Oenegten begraven. Het uur van de begrafenis was zooveel mogelijk geheim g'houder. en dienten gevolge waren er a«. den uitgang van het ziekenhuis slechts weinig menschen, die den droeven stoet volgden naar de R.-K. begraafplaats, waar de kist, gedekt met een bloemkrans van de familie, na de gebruikelijke kerkelijke plechtigheden In de groeve werd neergelaten. Het, In verband met dit misdrijf aange houden echtpaar O., tot dusver in bewaring gesteld aan het politiebureau In de Van der Vennestraat, wordt heden ter beschikking van de justitie gesteld en naar bet huls van bewaring overgebracht. De aangehouden vrouw O. Is gister middag met het lp van de verslagene geconfronteerd. In de woning van het echtpaar O. is gistermiddag door politie en justitie een nauwkeurig onderzoek Ingesteld, en zp opgravingen gedaan In het voor het huisje gelegen tuintje. Ook gisteren maakte de politie bij haai onderzoek gebruik van polltle-honden. Ook Woensdag hebben In de woning van de vermoorde weduwe Genegten en in die van het gearresteerde echtpaar Q. huiszoekingen plaats gehad en zp In het hofje opgravingen gedaan. O. a. Is het geheele riool, waarop de belde huisjes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 3