Vrijdag 21 October 1910. Tweede Blad. (SS ierikzeesohe Courant). NIEUWSTIJDINGEN. ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGAN6. - No 8994 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. EHSELAID. Te Bristol Is een polltle-agent ernstig gewond bij een poging om een kind te redden. Men was daar bezig met een boom, die op vallen stond, om te hakken, toen een dienstmeisje met een kinderwagen vlak onder dien boom kwam. BIJ het waar schuwend geroep snelde het meisje ver schrikt heen en liet den wagen in den steek. De polltle-agent Nelson snelde toe om het kind te redden, maar Juist toen hl) bQ den wagen was viel de boom boven op hem. Het kind bleef, door een paar takken, die een gewelf er boven vormden, ongedeerd; maar de agent werd zwaar gewond en In bedcnkelljken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Londen, 19 Oct. Het konlnkiyk jacht „Victoria and Albert" met den ex-konlng Manuel van Portugal en diens moeder aan boord, is hedenmorgen te Plymouth aan gekomen. De koninklijke gasten begaven zich on middellijk naar het station, vanwaar een koninklijke trein hen over Evesham naar het slot Woodnorton van den hertog van Orleans bracht. De menigte juichte hen toe. Koning Manuel scheen ziek en ver moeid te zijn. DUITSCHLAHD. Alweder heeft In Dultschland een zeer ernstig automobiel-ongeluk plaats gehad, thans in de buurt van Eichstedt, op den straatweg tusschen die plaats en lngolstadt. Van een auto, die een proeftocht deed, brakwaarschijnlijk door te snel en te sterk remmen, een achterwiel. De wagen gleed achterwaarts de stelle helling af en sloeg, beneden aangekomen, over den kop. De inzittenden werden er met geweld uit geworpen, terwijl van den auto zelf geen stuk heel bleef. De 22-jarige boekhouder Neumann, uit de Neurenberger Automo- blelenfabrlek, was direct dood. De fabriekseigenaar Schüll en zijn vrouw kregen zware schedelbreuken en Inwendige kwetsuren, die weinig hoop op herstel laten. Hun zoontje kwam er met den schrik af, maar de twee andere Inzittenden, een jonge vrouw en de chauffeur, werden vrij ernstig gekwetst. BELBlC. Brussel, 20 Oct. De sociaal-democratische party heeft een heftig opgesteld plakkaat doen aanplakken, naar aanleiding van het aanstaand bezoek van keizer Wilhelm. Daarin wordt reeds by voorbaat ge protesteerd tegen de toejuichingen van huichelaars. Het stuk eindigt met de woorden: Leve de Internationale 1 Aan den voor-avond van het bezoek zal een arbeiders-vergadering plaatshebben. REDERLARD. Groniogen, 19 Oct. Kapitein Bosma, de schipper van de yzeren schoeneraak „Melchisedek", die Woensdag j.l. op de Elbe is vergaan en met vrouw en kinderen, slechts met de grootste moeite er het leven afbracht, Is met zyn gezin Zondag van Bremershaven alhier aangekomen. De kapitein deelde het volgende droeve verhaal mede: wy voeren Woensdagmorgen den 12den October met een zevental andere Holland- sche schepen de Elbe af. Het was prachtig weer, een stevige bries uit het zuidoosten blies In de zeilen, zoodat we met een mooi gangetje door de golven schoten. We gingen aan den binnenkant der betonning door, maar het water Is daar diep genoeg, circa 30 voet. Plotseling, het was toen ongeveer 10 uur, stootte het schip op een hard voorwerp, dat onder den waterspiegel moet gezeten hebben. Wat het was weten we nog niet. We vermoeden dat het de steven van het wrak van een groot schip moet zijn geweest. Er moet daar in de buurt, naar men zegt, een groote bark zyn gezonken. Door den schok was In de laadruimte van ons nieuw yzeren vaartuig zulk een gat geslagen, dat ons schip begon te zinken. Toen we meer en meer de zekerheid kregen, dat de „Melchisedek" verloren was, sneden we de touwen van de boot los en brachten onze kleinen van wie de jongste 3 jaar is daarin in veilig heid. Toen wilde ik nog naar beneden om mijn papleren, wat geld en eenige voor werpen van waarde te redden. Maar juist toen Ik op het punt stond dit te doen, zag Ik vlak achter ons een Dultsch schip, dat waarschyniyk op hetzelfde voorwerp was gestooten, eveneens In zinkenden toe stand. Vrees dat onze kleine boot door de zuiging zou kunnen omslaan, deed my van myn reddingsplannen afzien. We maakten dus dat we uit den weg kwamen. En 't is maar goed ook dat we dit gedaan hebben, want enkele oogenbilkker. nadat we van boord waren, ging het Duitsche schip naar den kelder en kort daarop de „Melchisedek". In een klein kwartier was alles gebeurd. Het schip was reddeloos verloren, alleen de mast stak nog boven water uit. Thans zit het meer dan een meter onder het zand. Allen werden wij opgenomen aan boord van de „Harmonie", kapitein Eefting van Gasselternyveen, die ons naar Bremershaven bracht, waar wy by het consulaat aan klopten om hulp. Erg royaal is die hulp niet geweest. Onze garderobe werd met de meest nood- zakeiyke kleedingstukken aangevuld, dat wil zeggen voor zoover betreft de équi page, die behalve uit myn persoon, bestond uit den stuurman, myn oudsten zoon en den matroos, mijn tweeden zoon. Myn vrouw en kinderen kregen niets, zoodat myn vrouw op sloffen van Bremershaven naar hier Is moeien komen. Mijn 21-jarige dochter, die eveneens zonder schoeisel was, is daar gebleven als dienstbode In een schippers tehuis. De familie Is door deze ramp van alles beroofd. Het schip, dat door Bosma door financleelen steun van anderen voor f 12,000 werd aangekocht, was verzekerd voor 19800, een bedrag juist toereikende om er de geleende gelden van te betalen. Het kleine kapitaaltje, een paar duizend gulden, dat Bosma zelf voor den aankoop noodlg had, heeft hij dus door dit ongeluk geheel verloren en voorlooplg zal hy moeten afhangen van de menschllevendheld van anderen, omdat hy, zooals hy opmerkte, geen bed, geen stoel, geen pot, hoege naamd niets meer bezit. Dioxperlo, 19 Oct. Alhier viel Maandag middag zekere J., die naar de kermis te Bocholt was geweest, en wat beneveld was, In volle lengte ter aarde, zonder dat eenlg levensteeken meer In hem vlei te bespeuren. Een arts werd spoedig ontboden, om, zoo meende men, den dood te constateeren. De arts kwam, maar middelerwyi had men op den man een waterdoucbe zoodanig laten werken, dat de doodgewaande zich oprichtte. De arts, die het tooneeltje van verre aan schouwde, meende goed te doen met huiswaarts te keeren. Haarlemmermeer, 20 Oct. Alhier komen de laatste nachten herhaaldelijk ernstige baldadigheden en vernielingen voor van ploegen en eggen en meer landbouwgereedschappen, die In het land achtergelaten worden om den volgenden dag weer Ie worden gebruikt. De schade, die by sommigen aangericht Is, beloopt soms wel van f 50 tot f 100. Alle nasporingen omtrent de daders door de politie zijn tot heden vergeefs, terwyi op andere plaatsen weer nieuwe gevallen zich voordoen. Men zal nu trachten zich de hulp van een bekwamen politiehond te verzekeren. De oorzaak van dit alles is gelegen in het feit, dat er vele vreemde arbeiders in deze gemeente werk vinden en kunnen krygen, terwyi inwoners geen voldoende werk hebben en dit tevergeefs zoeken. Schoonhoven, 19 Oct. Maandagavond werd de gemeente In rep en roer gebracht door het plegen van een moordaanslag. De losse arbeider D. H. leeft reeds ge- rulmen tyd gescheiden van zijn vrouw, die door het houden van kostgangers in haar onderhoud voorziet. Herhaaldeiyk kwamen kyfpartyen voor, tot nu toe zonder ernstige gevolgen. Één der kostgangers, zekere J. H., arbeider op de loodwltfabrlek alhier, begaf zich naar de woning, waar H. met zyn broeder samenwoont. Deze werd uit gestuurd om een paar fleschjes bier te halen en In dien tijd ging de bezoeker H. te lyf met een groot slagersmes, dat daar van den broeder aanwezig was. Met een steek- en eenige snywonden wist deze door een belendend huisje te ontsnappen. Op het polltle-bureau werd hy verbonden, maar het gelukte niet het bloeden geheel Ie stelpen. De steekwond van ongeveer 15 c.M. diepte, op zy van het lichaam, had de Ingewanden gekwetst en inaakte volgens het oordeel van den geneesheer overbrenging naar 't ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Dit had dan ook per auto mobiel plaats. De dader Is In zyn kost- huls In hechtenis genomen, te beschonken om verhoord te worden. Men vreest voor het leven van den gewonde. 's-Oravenhage, 20 Oct. Prins Hendrik, van het bezoek aan het Belgische hof teruggekeerd, had hedenochtend een onder houd met den Minister van builenlandsche zaken. Hoek van Holland, 20 Oct. Hedennacht omstreeks halfdrle Is op 't Noorderhoofd alhier op dezelfde plaats waar inderiyd de „Berlin" strandde, gestrand het Nederland- sche loggerschlp „De Ooede Verwachting II", gemerkt Vlaardlngen II, schipper D. Zwaneveld en toebehoorende aan dc reeders Betz Van Heyst te Vlaardingen. Om 5 uur In den morgen Is dc beman ning 14 koppen tellende door de stoomreddingsboot „President Van Heel" van boord gehaald, welke daartoe van het Wippertoestel moest gebruik maken, omdat de hooge zee het onmogeiyk maakte het schip te naderen. Inlusschen Is de geheele bemanning gered en hier aan wal gebracht. Het vaartuig zit gedeelteiyk vol water en helt aan de zeezyde over. De berging van schip en lading (27 last haring) Is door de Onderlinge Verzekerlng- Maatschappy te Vlaardingen, by welke het schip verzekerd was, opgedragen aan L. Smit Co., sleepdienst te Maassluis. Zwljndrecht, 19 Oct. Gisterennacht Is alhier op twee plaatsen inbraak gepleegd. In de zoutzledery -„Dolphyn" werd de brandkast uit de kluis gehaald, een gat er in gehakt en f 100 daaruit ontvreemd. In de chemische fabriek van den heer Epenhuysen werd eveneens de brandkast geopend en een kistje met f 2000 er uit gehaald. De politie werkt met politiehonden. Gisteren werd de politiehond „Caesar", van den heer O. J. W. Dortland, uit Rot terdam, aan het werk gesteld. Op het kantoor van den heer Klaver- weljden werd „Caesar" aan verschillende voorwerpenwelke de dieven moeten hebben aangeraakt, lucht gegeven, en toen begon de eerste tocht. „Zoek den kerel", riep de heer Dortland en snuffelende kwam de hond naar buiten. Hy liep eerst langs het gebouw op den dyk, daarna langs den wal van de Oost- keelshaven en zoo verder, tot hy kwam aan de gebouwen' van den heer Van Epen huysen. Daar bleef hij staan vóór de deur van de kantoorgang. Deze was echter gesloten. Nauweiyks geopend, ging „Caesar" linea- recta i ir het kantoor. Daar snuffelde hy aan brandkast en kwam toen weer b '.n dyk ging hy af en zoo maakte hy tv., --tile omtrekkende b' "eglng door particulier tuinland, om weer aan den dijk uit te komen. Blzondere aanwijzingen had de snuffe laar niet gedaan. Hy werd weer meegenomen naar het kan toor, waar hem opnieuw lucht werd ge geven. „Zoek den kerel", riep de heer Dortland weer en „Caesar" ging regelrecht naar den waterkant. Tot driemaal toe werd hem op het kan toor lucht gegeven en driemaal ook ging hy naar den wal van de Zoutkeetshaven ongeveer op dezelfde 'plaats. Biykbaar zyn de daders dus met een roeiboot tot vóór het gebouw gekomen, de aanwyzlngen van den hond duldden daar ten minste op. Na deze proeven gingen de heer Dort land en de twee gemeenteveldwachters met „Caesar" naar Dordt. In de Voorstraats haven by het Schefferspleln werd „Caesar" in een bepaalde 'roeiboot lucht gegeven aan den schop, waarmee het vulsel uit de kast was gehaald en aan enveloppes. Daar heeft hy de boot besnuffeld, zonder echter bepaalde aanwyzlngen te geven. Dat de justitie en politie het onderzoek verder zorgvuldig voortzetten, spreekt van zelf. Wat „Caesar" betreft, kan men nog mee- deelen, dat deze Maandag nog met succes heeft gewerkt te Nleuwerkerk aa- den IJsel. Daar heeft hy verschillende door Inbraak verdwenen voorwerpen aangewezen, maar bi] het spoorzoeken naar de daders bleef hij evenals gisteren vóór het water staan. Rotterdam, 19 Oct. In de Rynhaven alhier lag dezen nacht vóór het nieuwe pand van het Handelsveem, het pavilloen- scheepje „Cornelia Wllhelmina", schipper P. C. Marelusuit Ouderkerk a.d. IJsel. Het scheepje, met grind geladen, schynt bekneld geraakt te zyn tegen het remming- werk en de haven en daardoor lek ge worden. Vannacht, omstreeks 2 uur, werd de knecht, die In het voor-onder sliep, door het binnenkomende water gewekt, zoodat hy zich nog In haast kon redden vóórdat het scheepje zonk. De 44-jarige schipper en diens 14-jarlge zoon, die In het achter-onder sliepen, zyn echter mede In de diepte verdwenen en verdronken. Hunne lijken zyn door den stadsdulker opgehaald, en daarna naar Crooswljk vervoerd. In de poort van het Gerechtsgebouw aan den Noordsingel 2yn thans weer niet minder dan 33 dagvaardingen opgehangen voor schippers, die voor den kantonrechter moeten verschynen, omdat ze aan boord van hun schepen geen drinkwater zouden aanwezig hebben gehad uit de gemeente- lyke leiding, overeenkomstig de bepalingen der verordening. Onder die dagvaardingen zyn er 8, alle voor één schipper bestemd I Breda, 19 Oct. Op uitnoodiglng van den hoofdinspecteur voor de Volksgezond heid Is alhier eene byeenkomst gehouden van de Oezondhelds-Commlssle met de burgemeesters van een aantal gemeenten In Westeiyk Noord-Brabant. In die ver gadering werd eene commissie benoemd, welke zich ten doe! stelt: één groote waterleiding onder één administratie; de onderneming uitgaande van de gemeenten zeiven. Waarschyniyk zal de algemeene bron genomen worden in de helde onder de gemeente Etten-Leur. Van daar uit zou het water gevoerd worden naar verschillende watertorens. Van dat plan zyn kaarten gemaakt, waarop 29 gemeenten voorkomen, welke onderling verbonden zyn. De Regeering acht verbetering van drinkwatervoorziening ten plattenlande noodlg en is geneigd lot geldeiyken steun. Aan den Raad van elke der daarby betrokken gemeenle is nu de vraag gesteld of deze met de andere gemeenten wil samenwerken. Voorzitter der commissie Is dr. O. W. Brulnsma, lid der Gezondheids-Commissie te Glnneken; secretaris de heer J. Schulle- man, burgemeester van De Klundert, by wlen de bovenbedoelde kaarten verkryg- baar zyn. Mlddelharnis. Gedep. Staten van Zuid- Holland hebben behandeld de voorzieningen van de Gezondheidscommissie alhier, tegen de weigering door de gemeente-besturen van resp. Goedereede en Nieuwe Tonge, tot onbewoonbaarverklaring van eenige woningen In die gemeenten. Wat de gemeente Goedereede betreft, werd de onverbeterbaarheid der woningen erkend door het gemeente-bestuur, maar was de onbewoonbaarverklaring niet uit gesproken op grond, dat daardoor een groot aantal personen van onderkomen verstoken zouden zyn. Inlusschen bleek, dat de Inspecteur van de volksgezondheid, die ook tot onbewoonbaarverklaring advi seerde pogingen heeft gedaan om te verkrygen, dat vanwege de gemeente of door een op te richten vereenlglng woningen zullen worden gebouwd en dat dien tengevolge grond bestaat om te verwachten, dat binnenkort tot het bouwen van nieuwe woningen zal worden overgegaan. Met betrekking tot Nieuwe Tonge bleek, dat Burgem. en Weth. en de gemeenteraad wilden afwachten de door de eigenaars toegezegde verbeteringen, maar dat uit een onderhoud van den Inspecteur van de volksgezondheid met de eigenaren Is ge bleken, dat laatstgenoemden by nader Inzien tot het aanbrengen van de verelschte ver beteringen niet gezind waren. Het lid der appelleerende Gezondheids commissie, de heer L. Moermond te Stellendam, verklaarde desgevraagd, dat de Gezondheidscommissie biyft volharden by hare meenlng, dat de woningen onbe woonbaar behooren te worde" verklaard. De burgemeester van Goedereede, erkennende den onvoldoenden .stand der bedoelde woningen In zyne gemeente, meende, dat enkele verbeteringen waren aan te brengen en verzocht, In geval van onbewoonbaarverklaring, een langeren ter mijn voor de ontruiming. De beslissingen volgen later. Sommelsdijk. Tot secretaris dezer ge meente Is benoemd de heer S. Geelhoed, ambtenaar tergemeente-secretarlete Arnhem. Stad aan 't Haringvliet, 20 Oct. Van een armen man alhier, die als winter voorraad 18 H L. aardappelen had gekocht, zyn 14 H.L. gestolen. Dader of daders onbekend. Waarom niet met een politie hond gezocht? Tuberculosebestrijding. In de algemeene vergadering van de Zeeuwsche vereenlglng „Het Groene Kruis" van den 16 October 1909 werd besloten aan het hoofdbestuur op te dragen eene commissie te benoemen, die een rapport zou hebben uit te brengen over de beste en degeiykste wyze, waarop de bestrydlng der tuberculose In Zeeland zal kunnen worden ter hand genomen. Deze commissie heeft thans een uit gebreid rapport uitgebracht, waarin achter eenvolgens besproken wordt wat elgeniyk tuberculose Is, wat tot hare voorkoming en genezing kan worden gedaan en wat In de andere provinciën van Nederland gedaan wordt. Na met de statistiek te hebben aan getoond, dat Zeeland, wat de sterfte aan tuberculose betreft, een zéér gunstige plaats inneemt, komt de commissie tot de vol gende conclusie: 1°. Het hoofdbestuur van de provinciale Groene Krulsvereenlglng drlnge er by de afdeellngen op aanhare statuten te wijzigen, zooals dr. B. H. Vis te Hellen- doorn ze In zyn brochure heeft geformu leerd. 2°. Het hoofdbestuur benoeme eene commissie tot het organlseeren van den strijd legen de tuberculose, volgens de in het rapport genoemde methoden, voor welke commissie worden aangewezen vertegen woordigers van „Het Groene Kruis" en personen, bulten „Het Groene Kruis" staande, zooveel mogeiyk uit alle deelen der provincie. 3°. Deze tuberculose-commlssle zoeke In de verschillende gemeenten der pro vincie aanknooplngspunten met reeds bestaande vereenlglngen of comlté's of met Ingezetenen, die de voorbereiding eener plaatseiyke organisatie ter bestrydlng der tuberculose ter hand kunnen nemen. 4°. Zy trachtte door het organlseeren van lezingen, het verspreiden van vlug schriften enz. juiste begrippen aan te kweeken over het ontstaan en de versprei ding en oyer de bestrydlng der tuberculose. 5°. Zy geve leiding In het organlseeren van een hulsbezoekdienst, door het aan stellen van een rondreizende hulshezoek- ster-deskundlge, die in de afdeellngen daarvoor geschikte personen instrueert en haar werk controleert. 6°. Zy neme de werking der consultatle- bureaux In verschillende gemeenten van ons land in studie en brenge daarover binnen niet te lansen tyd rapport uit. 7". Zy bevordére zooveel mogeiyk het spulum-onderzoek, dat gratis in het Cen traal Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid te Utrecht kan geschieden. Marina-propaganda. De reclame In Rotterdam, de klap op de vuurpyi na de propaganda der manoeu vres, heeft fiasco geslagen, aldus schryft De Avondpost. Een groot deel der schepelingen heeft geweigerd om de vertooning in den schouwburg en het broodje met bier, door de gemeente Rotterdam aangeboden, te aanvaarden, hoe dringend ze ook was aangezocht door den divisie-commandant. Diens circulaire luidde aldus „Opvannden! Ik doe een dringend beroep op uw aller weldenkendheid en begrip van goede vormen, om de buiten gewoon gulle gastvryheld van de gemeente Rotterdam niet met beleedlglng en krenking le beantwoorden. Bedenk, dat gy de Konlnkiyke Marine vertegenwoordigt; dat dit bezoek aan Rotterdam een officieel karakter draagt; dat de gemeente Rotterdam haar uiterste best heeft gedaan om de marine te huldigen en feestelijk te ontvangen. Gy hebt dus den goeden naam op te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5