Vroege bemesting van het Bietenland. terwijl het heen en weer rijden soms geen oogenbllk stilstaat, dan denkt men bty zich zelf: 't gaat toch gezegend! Men zij echter gewaarschuwd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz Haamstede, 19 Oct. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden, ten verzoeke van den heer J. Boot Cz., publiek verkocht: Een aftands-werkpaard voor f 90, een 1.Harige merrie voor f 275; melkkoeien voor t 225, f 185, f 192, f 224, f 162, 1202; kalfvaarzen voor t 217, 1238, 1231, I 230, (188, f 180, f 221leege vaarzen voor f 171, f 153, f 151, f 157; ossen voor f 180, f 143, f 130, f 125, f 124, f 110, I 102, f 73, f 73 en f 70. Onkosten 8 pCt. Oreischor. Door de Landbouwvereenl- glng alhier werd aanbesteed de levering van 2900 K.Q. Iljnmeel; gegund aan den heer J. P. Huyser (prijs geheim); benevens 3900 K.O. katoenmeel en 1275 K.O. Iljn- schllvers, gegund aan den heer M. Verheul, respectlevelgk voor f 9,75 en I 11,25. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 18 Oct. Men verheugt zich er algemeen over, dat het In deze dagen zoo lekker geregend heeft. Zeer vele regen bakken waren leeg en ook bij de verkoopers werd het water schaarsch. In de welden werd het ook treurig ge steld de putten raakten zonder water. En op het land werden de bleten met moeite uit den drogen grond gehaald. Algemeen was de klacht, dat men het zaailand niet In orde kon makende grond kon slechts met veel moeite In stukken worden ge broken. Doch thans ziet men overal zich haasten om het land te ploegen en te bezaaien; het bletenvervoer rust voor een w||le. Ons werden door den heer P. J. Blaas, tulnbouwhandelaar te Tholen, eenige takjes met frambozen en aardbeien, die nu In zijn kweekerlj geplukt zijn, toe gezonden. Dit is voor dezen tijd van het jaar wel Iets merkwaardigs. Als een blzonderheld meldt men, dat in den tuin van den heer L. Mlnder- houd te Westkapelle een peer Is geplukt, die 7 ons en 7 lood woog. Door twee heeren uit Ierseke Is te Tilburg 500 hectaren heidegrond aangekocht om dien te ontginnen. De volgende week zal daarmede een aanvang gemaakt worden. Een boer te Parrega kocht het vorige jaar een jonge stier voor nog geen f 100, en gaf het beest den naam van: „de ver wachting". Dezer dagen had hij het ge noegen dit prachtexemplaar op de keuring te Leeuwarden den hoogsten prijs te zien toegekend, waarop een bod volgde van f 3000. Zóó goed en zóó spoedig worden niet alle „verwachtingen" vervuld. Stavenisse. Algemeen hoort men, dat de opbrengst der suikerbleten dit jaar, wat het gewicht betreft, niet al te groot Is. Maar als een blzonderheld kan wel van hier gemeld worden, dat hier een suikerbiet gerooid Is, die niet minder dan 15 pond woog. Natuurlijk was dit slechts een enkeling. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den 44-jarlgen kantoorbediende der firma Oyens Zoon wegens verduistering van f 196,000 tot Ij jaar gevangenisstraf. De elsch was 2} jaar. De beide verdachten, een dienstbode en haar vrijer, van het misdrijf tegen mej. Wynla, Nlkolaas Wltsenkade te Amsterdam gepleegd, zijn tegen 2 Nov. gedagvaard voor de rechtbank aldaar. Hen wordt ten laste gelegd, met het oogmerk diefstal te plegen, geweldpleging te hebben uitgeoefend om het slachtoffer weerloos te maken, door een emmer kokend water over haar hoofd om te keeren. De dienstbode wordt bovendien ten laste gelegd diefstal in 1909 ten nadeele van de familie Brocus, waar zij toen In dienrt was, te hebben gepleegd, en in 1910 ten nadeele van mej. Wynla. Belde beklaagden zijn reeds vroeger ver oordeeld wegens diefstal en verduistering. 34 getuigen zijn gedagvaard. Mishandeling van een politle-agent. Een vijftal jongemannen hadden op 28 Augustus j.l. te Middelburg een agent mishandeld, toen deze één hunner wegens dronkenschap wilde arresteeren. Wegens mishandeling van een ambtenaar werd een 18-jarlg stoker uit Dordrecht heden (Vrijdag) door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 14 dagen, en wegens wederspannlgheld in vereeniging twee 19-jarlge varensgezellen uit Sliedrecht en een 33-jarlg straatmaker uit Vlisslngen, leder tot 2 maanden, en een 25-jarig machinist uit Dordrecht, tot 3 weken ge vangenisstraf. Overtreding der wet op het uitoefenen der geneeskunst. De rechtbank te Mid delburg vernietigde heden (Vrijdag) hel vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij de 31-jarige arts L. W. veroordeeld werd tot f 25 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis, wegens het overtreden der wet op het uitoefenen der geneeskunst. Op nieuw rechtdoende, veroordeelde de rechtbank den arts wegens het niet onverwijld en uiterlijk binnen 3 dagen aan den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid kennis geven van een besmettelijke ziekte, tot f 20 boele, subsidiair 2 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. Sirjansland, 21 Oct. De collecte van den oogst heeft alhier opgebracht onge veer f 40. Haamstede. Op Zondag 23 Oct. a.s., des avonds ten 7 ure, hoopt in de Herv. Kerk alhier op te treden de heer J. L. D. van de Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zendlngsvereeniging, met een bespreking van de Zendlngsvelden der Utrechtsche vereeniging. Een en ander zal vergezeld gaan van lichtbeelden. Zomiemaire. De lijst der stemgerech tigde manslldmaten der Ned. Herv. Kerk alhier telt 98 namen. Scherpenisse, 20 Oct. De oogstcollecte heeft alhier In de Ned. Herv. Kerk opge bracht f 105. In vergelijking van andere jaren Is dit bedrag bevredigend, daar het anders maar 80 90 gulden bedraagt. Dinteloord, 19 Oct. Bij de heden ge houden stemming voor drie leden van het kiescollege bl) de Ned. Herv. Kerk zfln met algemeene stemmen herbenoemd de heeren J. Bom Mz., A. van Nleuwenhuljzen Jz. en A. Vogelaar Mz. Uit Dordrecht meldt men, dat de onlangs Ingediende bezwaren tegen het beroep van den modernen predikant Zllllnge Molenaar onderzocht zijn, doch onvoldoende bevonden. Oenoemde predikant zal nu Zondag 23 October van zijne tegenwoordige gemeente Bolsward afscheid nemen en Zondag 30 October zijn ambt aanvaarden te Dordrecht. Beroepen bij de Qeref. Oem. te Moor drecht ds. J. Sybrandy te Krabbendljke. O N D B R W IJ S. Tholen. Qeslaagd te Breda voor de akte vrije- en orde-oefeningen de dames H. J. BekkerH. B. JansenP. Laven en M. Kauffmann, allen leerlingen van de rijks-normaallessen alhier. Voor het examen der akte vrfle- en orde-oefeningen der gymnastiek, gehouden te Breda, is geslaagd mej J. J. Bartels te Zierlkzee. St.-Annaland. 21 Oct. De gemeenteraad heeft eervol ontslag verleend aan den heer S. M. van der Bel, als onderwijzer aan de openbare school, tegen 1 Jan. a.s., en be noemd als onderwijzers bij de herhallngs- lessen voor jongens, de heeren L. J. Soeters, A. Berkhetj en P. van der Klooster. Post en Telegrafie. In de plaats van den heer Vink Is tot tijdelijk directeur van het post- en telegraafkantoor te Wemeldlnge aangewezen de heer D. Bos van Rotterdam. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 October 1910. Zierlkzee. Qeref. Kerk. 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Chr. Qeref. Kerk. 's Voorin, half tien ure 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: Geen dienst. Evangelisatie JerufSl II. 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemalre. SerooBkerke. Herv. Kerk. 's Voorm. haif tien ure: ds. Pols. (Oogstpreek); 's nam. twee ure: Idem. (Doopsbedlening). Burgh. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: de heer v. d. Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zendingsvereenlglng. (Collecte voor de Zending); 's nam. twee ureds. Van der Linde. Maandag 24 Oct. 's Avonds zeven ure: de heer v. d. Roest. (Lichtbeeldenavond). Reneste. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 'sNam. twee ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen; 's avonds zeven ure: de heer Van der Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zendingsvereenlglng. (Lichtbeelden Collecte voor de zending). Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Blkerzee. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Reus- Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brulnsma- Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meyer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. (Voorbereiding H. Avondmaal). Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Noordgouwe. Geen opgaaf ontvangen. Drelscbor. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: ds. Van de Griend. (Bediening H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Doopsbedlening). Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Van der Linden van Nleuwerkerk. Nlouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden'snam. twee ure: Qeen dienst. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds ses ure: ds. Sleders van Vlaardingen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosteriand. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. (Extra collecte voor de kerk). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Avonds half zeven ure: ds. Van de Linden van Nleuwerkerk. Brulnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente. 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Roelof sen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St*-Filipolond. Tholen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: de heer Basosci van Moerdijk. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Prins. (Doops bedlening. (Beide diensten collecte voor het Ziekenfonds). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van Vliet. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Ond-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Van Paddenburgh van St.-Annaland. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Brufjn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: ds. Kamsteeg; 'snam. twee ure: Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk- St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van Paddenburgh; 'snam. twee ure: Leeskerk. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. St.-Plllpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Bal. (Oogstpreek); 'snam. twee ure: Idem. Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, '8 nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Een belangrijke beslissing. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, na raadpleging van den Min. van Binneni. Zaken, bezwaar gemaakt tegen een door den gemeenteraad van Vlisslngen In de verordening op den hoofdelijken omslag opgenomen bepaling, waardoor aan be lastingplichtigen, wier inkomen in den loop van het jaar met meer dan een vierde is verminderd, door den raad geheeie of gedeeltelijke ontheffing kan worden ver leerd voor nog niet vervallen termijnen. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat de raad niet anders dan in geval van reclame wijziging in den eenmaal vast- gestelden omslag mag brengen. De gemeenteraad bracht in de heden- (Vrijdag)mlddag gehouden vergadering een wijziging In de verordening aan, waardoor de bedoelde bepaling vervalt. De bieten zijn nog niet van het land en nu al denken voor de bemesting van de bieten voor het volgende jaar. Dat is toch wel een beetje te veel gevergd! Toch niet. Vooreerst zal het wel uiterst zelden voorkomen, dat we bleten op bieten laten volgen Het bietenland voor het volgende jaar is dus vrij of komt vr|- En of de bleten nu van het land zijn of niet, dat doet aan de zorg voor het bietenland van het volgend jaar weinig af. En het is wenschelijk, dat het land, bestemd voor de suikerbieten, tqdlg bewerkt worde en ook in andere opzichten verzorgd. De suikerbiet elscht een goed bewerkten, diep ge- ploegden en flink uitgevroren bodem Het kan dus niet anders dan gewenscht zijn, dat het land zoo spoedig mogelijk op de wintervoor gelegd wordt en kalk (schuimaarde) worde tevens zoo vroeg mogelijk op het land gebracht. Maar het was niet daarover dat ik in de eerste plaats wou spreken. Ik wou wijzen op het groote nut van een vroegtijdige kaïnietbemestlng van het bieten land. Het groote voordeel, laat ik zeggen de hooge noodzakelijkheid om op bijna alle gronden de suikerbieten een kaïnietbemestlng te geven, zal ik niet meer bepleiten. De kali-behoefte der suikerbieten is genoegzaam bekend. Maar, 't komt mij voor, dat de kalizouten in den vorm van kaïniet aan het bietenland beter in den herfst of den winter gegeven worden dan in het voorjaar. Niet, omdat Ik aan chloorvrees lijd; dus niet omdat ik vrees voor schade door een late kaïniet bemestlng, maar omdaft ik geloof aan het voordeel van een vroege kaïnietbemestlng. Het absorpsie- vermogen ook van lichtere gronden voor kali is zeer groot, zoodat de mogelijkheid van uitspoeling en daardoor van kallverllezen uitgesloten is De kali van het kaïniet, hoe vroeg ook uitgezaaid, blijft dus in den bovengrond. Bij een goede bemesting is het noodig, dat de gebruikte stof, dus hier het kaïniet, zoo gelijkmatig mogelijk verspreid raakt, dat zij niet alleen in de aller bovenste laag, maar ook In de diepere laagjes van de bouwvoor zich bevinden. Dat is vooral b| suikerbieten, die betrekkelijk zoo diep wortelen en op zulk een afstand van elkander groeien, het geval. Ik wil intusschen wel bekennen, dat ik tot deze theoretische beschouwing gekomen ben, door feiten uit de practijk. Ten eerste zQn er streken, waar men het bietenland voor het volgend jaar reeds in September en October met kaïniet bezaait en van waar men alle jaren uitmuntende bleten naar de fabriek brengt. Men zegt daar: In den winter is de grond bevroren, dan verspreiden zich de voedingsstoffen niet. Het best is dus, dat het nog vóór den winter gebeurt. Daarenboven heb ik vaak ondervonden, dat Iaat in het voorjaar gegeven kali geen ge volgen had in den eersten zomer, maar wel duidelijk zichtbare nawerking In het jaar daarop. In elk geval is de zaak van groot belang. Vooral zij, die op lichtere gronden bieten zaaien, moeten indien zij 't nog niet gedaan hebben eens de proef nemen met zulk een vroege kali- bemesting op het bietenland en eens van 800— 1200 K.G kaïniet per H.A. bleten in dezen herfst uitstrooien. Herinneringen aan Koningin Wilhelmina. De heer Xavler Paoli vertelt In het Zondagsbijvoegsel van de Gaulols verder van zijn herinneringen aan hel verblijf van Koningin Wilhelmina en Koningin Emma te Corbières. Zooals onze lezers weten, hebben de Vorstinnen in 1895 een poos in het schoone bergland van Savoye vertoefd. De heer Paoll was Haar namens de Fransche regeering toegevoegd en In het bizonder belast met de zorg voor de persoonlijke veiligheid der Koninginnen. Wij ontleenen aan heigeen hij thans In de Gaulols mededeelt het volgende: Toen de Koningin de onmiddellijke omgeving van Corbières In alle richtingen verkend had en lang genoeg van die wilde eenzaamheid genoten had om er zich als een nieuw Roodkapje of een schoone Slaapster In het Bosch te voelen, voor wie de Prins eerst veel later zou komen, verlangde zij grootere tochten In de streek te doen. Paoli beschrijft dan uitstapjes naar de abdij van Hautecombe aan het meer van Bourget, naar de gorges du Fier, den waterval van Oresy, enz. Maar Koningin Wilhelmina had grootere plannen. Zij wilde het klooster van de Oroote Chartreuse gaan bezoeken. Eerst moest de Paus nog toestemming verleenen, daar er In het klooster gewoonlijk geen vrouwzn worden toegelaten. Er werd dus getelegrafeerd met Rome en de vergunning werd aan de Koninginnen gaarne ver leend. Wij vertrokken, zoo vertelt Paoli dan verder, 's ochtends om acht uur van Aix-les-Balns met een bizonderen trein naar St.-Béron. Daar stonden twee als postwagens bespannen landauers te wachten. De twee Koninginnen en de hofdames gingen In het ééne rijtuig, de heeren van het gevolg en Ik in het andere en voort ging het naar de Oroote Char treuse. Het was elf uur in den ochtend, we hadden drie uur te rijden. Na een uur begonnen wij hongerig te wordende manden met proviand stonden In de rijtuigen. „Dat is een uitstekend idee", zeide Koningin Wilhelmina tegen mij, „u moet met ons dejeuneeren en Ik zal dekken". De rijtuigen stopten luidden op den weg, in de volkomen eenzaamheid, voor het prachtige panorama van witte bergen en sombere dalen; het Koninginnetje spreidde een groot servet over onze knieën uit en onder uit de mand diepte ze een koude kip en broodjes op en heel ernstig zelde ze tegen ons: „er Is opge daan". Bediend door een vorstin In een rijtuig boven op een bergdat avontuur ontbrak aan mijn verzameling, zou koning Alfons gezegd hebben. Behoef ik nog te zeggen, dat het dejeuner bizonder vrooltjk was en dat er geen spoor meer van over was, toen we tegen twee uur de Oroote Chartreuse naderden? Paoll beschrijft dan hoe de grijze kloostergebouwen met hun leien daken en klokketorens In het schoone decor van het woeste, besneeuwde berglandschap stonden. Aan de poort wachtte de klooster bevolking de Koninginnen. De monniken stonden rond den prior geschaard; hun witte pgen gingen verloren In de diepte van den langen, langen gang, waarvan men door de geopende poort de rechte lijn zich als eindeloos zag strekken. De prior was de Vorstinnen genaderd. Het was een groole man, met een ascetengezlcht, een doordringenden blik, een welluidende stem, een koele waardigheid, die toch zeer hoffelijk was. Men erkende den man van de wereld in hem, hij bewoog zich voor naam. Langzaam sprak hg: „que Vos Majestés solent les blenvenues". De Koninginnen, die eenlgszlns onder den Indruk waren, verontschuldigden zich over Haar nieuwsgierigheid en daarop begon de rondgang. Het geheeie klooster werd Haar getoond, behalve de relikwieën en de kostbare heilige boeken, en toen Paoll daarover zijn verwondering uitsprak, zelde één der geestelijken: de Koninginnen zijn niet katholiek en we toonen ze alleen maar aan katholieken. Koningin Wilhelmina, die spoedig al weer geheel op haar gemak was, deed voortdurend den prior allerlei vragen, die deze met Innemende vriendelijkheid be antwoordde. „En wordt de Chartreuse niet hier ge maakt?" „O, ja, mevrouw, maar we dachten niet, dat onze fabriek Uwe Majesteit belang kon Inboezemen". „Zeker, zeker", antwoordde glimlachend Wilhelmina, „Ik zou alles willen zien" De Koninginnen werden daarop naar de op een uur afstand van het klooster ge legen fabriek geleld, waar de monniken met opgestroopte mouwen de likeur be reidden. De Vorstinnen proefden den drank en namen er enktle flesschen van aan, die de prior Haar aanbood. Het gezelschap reed vervolgens aan de andere zijde den berg af, naar Qrenoble, waar een extra-trein gereed zou staan om het naar Alx te brengen. Toen men de oude hoofdstad van Dauphlné naderde was het donker en koud; diep In het dal glinsterden de duizenden lichten der stad. Koningin Wilhelmina zelde voortdurend hoe mooi zij het vond en hoe blij zij was over den tocht. Minder tevreden was zij en Ik ook toen wij aan den toegangs weg tot de stad fietsers zagen, die blijkbaar op de komst der rijtuigen gewacht hadden en, zoodra zij die zagen naderen, ats ren boden voor onze landauers ultsnelden. Ik begreep te minder iets van die geheim zinnige manoeuvres, daar Ik met opzet het gemeentebestuur van Qrenoble niet van den doortocht der Vorstinnen verwittigd had, wetende dat het socialistisch gezind was en dat bovendien Hare Majesteiten een volstrekt Incognito wenschten te be waren. Maar aan een officiëele ontvangst was geen ontkomen, we kregen er een vergoeding voor, n.l. bij het vertrek van den trein, toen er Leve de Koningin ge roepen werd, door hen, die het overige gedeelte van het jaar: weg met de tirannen roepen. Dat Is de eeuwige politieke en menscheüjke comedie. Kort daarop verliet de Koningin met Haar Moeder Corbières voor Milaan. In de lente van 1898 waren de Vorstinnen te Parijs. „Herinnert u zich den tocht naar de Oroote Chartreuse nog?" waren de eerste woorden van Koningin Wilhelmina toen ze den heer Paoll zag. Hoewel Koningin Wilhelmina gemakkelijk bewonderen kor, bleef ze Hollandsche In haar ziel en toonde zich troisch op haar land. „Het Is Ie begrijpen, zelde president Féllx Faure tegen me, den dag nadat hg een bezoek aan de Koninginnen gebracht had, „dat het Hollandsche volk voor Koningin Wilhelmina zulk een voorbeeldige aanhankelijkheid koestert: het erkent in haar zichzelf". Van Parijs gingen de Koninginnen naar Cannes, waar ook koningin Victoria was, voor het huwelijk van prins Christiaan van Denemarken met de groothertogin Marle van Mecklenburg. De heer Paoli heett Koningin Wilhelmina daar voor het laatst gezien. Het was, zoo vertelt hg, op een avond, de zon ging onder achter de palmen van den tuin van het hotel, waar koningin Victoria logeerde. Wilhelmina was gekomen om afscheid te nemen van de oude vorstin. Zg stond in een eerbiedige, bedeesde houding voor haar, die in haar rolstoel gezeten was. Belden glimlachten en spraken opgewekt. Toen boog Wilhelmina zich, kuste de eerwaardige vorstin op het voor hoofd en ging heen met lichten tred In het goud van de dalende zon. Zij Is sedert nooit meer in Frankrgk terug geweest. Gemengd Nieuws. Te Halle a/S. had Zaterdagmiddag In den dierentuin een zeer ernstig ongeluk plaats. Het tienjarig dochterlje van een schilder, die in den tuin aan het werk was, speelde In de buurt van de beerenkool, toen plotseling de bastaard-Ijsbeer, een beest, dat maar drie poolen bezat, uit de kool losbrak en zich op het doodelgk ver schrikte kind stortte. Het meisje trachtte nog te vluchten, maar werd, op een meter of tien van de kooi, door den beer Ingehaald en zwaar verwond door de beten van het wilde dier. Een oppasser kwam toesnellen, om het wanhopig gillende kind te redden. De beer liet dan ook zgn eerste slachtoffer los en viel den oppasser aan, die In het ollfanlen- huis vluchtte, waar het ondier hem echter achterhaalde Hg en een andere beambte van den dierentuin werden zeer zwaar gewond door de tanden en klauwen van den beer. Qelukkig voor hen kreeg de bloed dorstige zoolganger nu twee geiten In 't oog, die in den ollfantenstal waren ondergebracht, en doodde>deze dieren. Van dal oogenbllk konden de twee mannen gebruik maken, zich buiten het hok te sleepen. Ten slotte werd de beer door een kellner van het dierentuin-restaurant met een flobertbuks doodgeschoten. Laatste Berichten. Zieribzee, 21 Oct. Bg de heden ge- houdene stemming voor een lid van den gemeenteraad alhier werden uitgebracht: In district I 260 stemmen, waarvan 4 van onwaarde waren, zoodat het aantal geldige stemmen 256 bedroeg. Hiervan verkreeg de heer P. J. Boone 175 en de heer W. den Boer 81 stemmen. In district II 328 stemmen, waarvan 9 van onwaarde waren, zoodat het aantal geldige stemmen 319 bedroeg, waarvan verkreeg de heer P. J. Boone 194 en de heer W. den Boer 125 stemmen. Het totaal uitgebrachte stemmen op den heer P. J. Boone bedraagt 369, en op den heer W. den Boer 206 terwgl het totaal uitgebrachte geldige stemmen be draagt 575. Renesse, 20 Oef. Door den heer W. F. del Campo Ingeleid, die het doel van den Bond voor Staatspenslonneering op heldere wgze uiteenzette, gaf de heer A. Frankel, voorzitter der Federatie van Schouwen en Dulveland van genoemden Bond, aan de hand van het rapport van mr. Ellng Schuur man, een zakelijke uiteenzetting van de goede werking en de praktische Inrichting van het Deensche (het zgns Inziens meest te verkiezen) stelsel. Spreker trof In breede trekken een ver gelijking tusschen de Deensche en de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2