Vrijdag 14 October 1910. Derde Blad. (SS ierikzeesche Courant). N1EUWSTIJDIN6EN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling 67ste JAARGANG. No 3991 illfgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL, Redacteur i i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een bril in étui; kous; verfkrabber. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Zeevarenden A. Binnen schippers. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee brengen, ter voldoening aan art. 138 der Milltlewet 190', bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen der lichting van 1911 en de lotelingen bestemd ter aanvulling der lichting van 1910die verlangen bi] de ZEEMILITIE te dienen, worden ultge- noodigd zich vóór 1 November eerstkomende bQ hen, Burgemeester en Weihouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te Zierikzee; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 1 uur namiddag, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zQ een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden, als is aangegeven in onderstaande lijst. Stuurlieden, stuurmansleer lingen, matrozen, licht matrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbootcn Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigentonnen- leggers en jachten. Diepzeevi88chers en Noord- zeekust-vlsschers. Leerlingen van zeevaart scholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijn schepen, aken, tjalken en andere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schip pers en schippersknechts van passagiers- en sleep- booten op binnenwateren. Zuiderzeevlsschers. Visscher8 op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlic- den en veerlieden. Machinisten en machinist- leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers (hieronder begrepen drlj vers van motor- booten en automobielen). Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en ge wone bankwerkers (hier onder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentrcmmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electrlciens. Studenten in de werktuig kunde of in de electro- technlek. Leerlingen van de Kweek school voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio-telegra fisten). Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheep makers). Koek-, brood- en banket bakkers of -knechts. Koks en koksmaats, hetzQ aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. Koffiehuis-en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. Studenten in de geneeskunde of In de artsenij-bereld- kunde. Personeel van 'b Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, 6 en D, komen allereerst In aanmerking voor In lijving als zecmlllclen-matroos. De personen, genoemd onder C, komen allereerst In aanmerking voor Inlijving als zecmillclen-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aanmerking voor inlijving als zeemlliclen- kok. Smeden Stokers, c Machinisten en Bankwerkers. Overige I beroepen. De personen, genoemd onder F, komen in aanmerking voor inlijving als zeemlliclen- hofmeester. Dc personen, genoemd onder O, komen In aanmerking voor Inlijving als zeemlllclen- ziekenverpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien- matroos of -stoker, al naarmate van het beroep, dat zi] uitoefenen. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt: 1°. De lotelingen kunnen bi] de aangifte voor de zeemilitie opgeven of zQ, In geval van aan wijzing voor den dienst ter zee, zouden wenschen te worden afgeleverd en in werkelljken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgend jaar, dan wel of zij er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst ter aflevering in genoemd tfldvak, In het genot van verlof te worden gesteld tot In de eerste helft van Augustus van genoemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten werlsch zal zooveel mogelijk rekening worden gehoudm. Zij mogen echter indachtig zijn, dat de loteüng, die zich eenmaal voor indeellng bi] de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2°. bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd» voor lndlenetstelllng op een ander tijdstip dan waarvoor hl] zich bf voorkeur heeft opgegeven. 2'. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven In bovenstaande lijst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen vóór hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid voof Inlijving bQ de zeemilitie. Dit onderzoek zal plaats hebben ln het tijdvak van 1 tot 25 Januari aanstaande. leder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mededeeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop bedoeld onderzoek voor hem zal ge schieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de lotellng woonplaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste van 's Rijks kas en wordt hem boven dien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van één gulden 1,—) uitbetaald. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor den dienst ter zee worden aangewezen, ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens ln de mededeeling, of zQ reeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd, om alsdan dadelijk voor eerste-oefening ln werkel|ken dienst te blijven, dan wel of zij bestemd zijn om, zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak, in de eerste helft van Augustus van dat jaar ln werkelQken dienst te komen. 3°. Een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid geeft geen aanspraak en verhoogt evenmin de kans op plaatsing bij de zeemilitie. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Milltlewet 1901, luidende als volgt: .De bij de militie te land Ingeladen worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de bultenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt ln gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bQ de militie hun beroep van de bultenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen". Zierikzee, den 10 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Opstand in Portugal. Aan wie de schuld De oud-minister van justitie Alpolm, het hoofd V£n de radicaal-royalistische partij, heeft het volgende verklaard aan een dag bladman: Twee jaar geleden heb Ik zelf aan den koning gezegd, dat zijn persoonlijke, clerlcale en antt-grondwettlge politiek de monarchie een doodelljken slag zou toe brengen. Ik smeekte hem zyn gedragslijn te veranderen; Ik toonde hem aan, dat het volk er genoeg van had ongelukkig en ontmoedigd te leven onder 't clerlcale juk. Doch koning Manuel, hoewel heel sym pathiek, werd helaas beheerscht door den hoogmoed van zijn ras. En het hol, vol verderfelijke en IJdele dwaasheden, stijfde hem fn zijn reactlonnalren geest. Alleen koningin Amelia nam, wat de binnen- landsche politiek betreft, een strenge neutraliteit ln acht. Alpolm, hoewel verklarend voorstander te zijn van het koningsschap, dat zijn land gelukkig had kunnen maken, moest con- -tateeren, dat het maar gelukkig was, dat dit regeerlngsstelsel een einde had ge nomen. Hij geloofde ook niet, met het oog op de gevoelens zijner landgenoolen, dat de monarchie de hoop kon blijven koesteren op een spoedige of latere restauratie. Het volk heeft nu al zijn hoop op de republiek gevestigd en Ik weet, zei Alpoim, dal het rekenen kan op de mannen, die aan het hoofd staan. Ik heb dat alles gezegd op het spreek gestoelte, In de bladen; Ik heb het zelfs den koning gezegd; niet lang geleden, na de betooging, die In Parijs tegen de terecht stelling van Ferrer plaats had, heb Ik den koning vanuit Marseille geschreven. Nutte- looze moeite 1 De monarchie heeft haar eigen val bewerkt. De houding des konings. Naar de Dally Telegraph uit goede bron zegt te weten, kreeg de koning op 4 dezer den raad zich aan het hoofd te stellen van de artillerie uit Kuefuz, die zeer op zijn hand was. De cavalerie zou hem onge twijfeld hebben gehoorzaamd en ook twee regimenten infanterie, In garnizoen in de voorsleden van Lissabon. Maar op dien raad, die hem herhaaldelijk werd gegeven, antwoordde de koning onveranderd: .Ik ben ten allen tyde bereid mijn leven op te offeren, maar mijn eigen leven alleen; Ik heb het recht niet my met kracht tegen den volkswil te verzetten en bovenal heb ik het recht niet m|jn land in een burger oorlog te wikkelen, daar het leger In twee partijen Is verdeeld. Ik heb mijn land te lief om het ten ondergang te brengen en het In een bloedbad te herscheppen. Ik geef er de voorkeur aan mijn troon te verliezen, want ik weel, dat de geschiedenis m9 gerechtigheid zal doen wedervaren en zeggen zal, dat de koning van Portugal zijn kroon niet ten koste van bloed heeft willen verdedigen; dat hij er de voorkeur aan gegeven heeft zijn land te verlaten en aan den volkswil gelegenheid heeft willen verschaffen zich uit te spreken". Koning George van Engeland moet last gegeven hebben, dat het koninklijk jacht .Victoria en Albert" naar Gibraltar zou vertrekken om den afgezetten koning Manuel en zijn moeder Amelia aan boord Ie nemen. Naar het heet zullen de mogend heden een conferentie beleggen om het behoud van Porlugals koloniaal bezit te verzekeren. Lissabon, 12 Oct. Brazilië erkende de republiek Portugal. De voorlooplge regeering deelde aan de bultenlandsche vertegenwoordigers mede dat Portugal de nationale verplichtingen zal nakomen, voortspruitende uit de ge sloten tractaten, de aangegane openbare schulden en aan alle verdere verplichtingen. Lissabon, 12 Oct. De minister van financiën Be'.vas heeft heden een mede deeling gedaan, waarin hij zeide, dat de twee belangrijkste hervormingen van In wendig bestuur die men heeft voorgenomen, het Invoeren van gedwongen wereldlijk onderwijs en scheiding van kerk en staat zulten zijn en dat de regeering voornemens Is, de verplichtingen der nationale schuld, alle beslaande verdragen en verbintenissen na te komen en het tekort op de be grooting te verminderen door belasting hervormingen en het toekennen van financleele zelfstandigheid aan de koloniën, behalve Angola. Leger en vloot zullen worden versterkt en de regeertng Is voornemens, de koloniën te ontwikkelen, welker behoud voor Portugal van het grootste belang ie. Het verbond met Engeland zal worden gehandhaafd en de vriendschap met de Latljnsche landen zal vooral worden onderhouden. De hertog van Orleans heelt van Koningin Amélie een telegram ontvangen, dat zij met Koning Manuel aan boord zal gaan van het Engelsche koninklijk jacht .Victoria and Albert", zoodra dat te Olbraltar aankomt. Zij zullen onmiddelltyk naar Engeland vertrekken, waar zij de gastvrijheid zullen aanvaarden van den hertog Woodnoiton. SPANJE. In Barcelona blijft het roerig. Er zijn huiszoekingen gedaan en er hadden arres taties plaats. In het westen veroorzaakt de komst van uit Portugal gevluchte monniken en nonnen groote beroering en hebben anti-clerlcate manifestaties plaats. In Valencia deden republikeinen een aanval op de Katholieke club, waarbij verschillende personen gekwetst werden. De politie moest tusschenbelden komen. In Sevilla werd een sympathlebetooglng voor de Portugeesche republikeinen gehouden. Er worden handteekeningen verzameld door geheel Spanje voor een adres van sympathie, aan te bieden bij opening van het Portugeesche parlement. Minister-president Canalejas zeide In een onderhoud te geiooven, dat de regeering op de trouw van het Spaansche leger voor den troon kon rekenen, al gaf hij toe, dat er In enkele regimenten republikelnsche Ideeën zijn doorgedrongen. Hij hoopte op 13 October, den verjaardag van de terecht stelling van Ferrer, dank zij de getroffen maatregelen, ordeverstoringen in Barcelona te kunnen voorkomen. FRANKRIJK. Parijs, 12 Oct. Volgens telegrammen, die op het ministerie zijn ontvangen betreffende den toestand in het departe ment van Olse, worden de goederentreinen overal tegengehouden. Het personeel der spoorwegonderneming is echter naar ge woonte overat aan het wetk. Er wordt geen enkel gevat van sabotage gemeld. Van hedenavond af zullen de groote spoorwes'lijnen bewaakt worden. De dienst der laatste treinen had des avonds op normale w)jze plaats op de stations van Austerlitz, Monlparnasse en het Oosterstation. Het station Monlparnasse wordt door militairen bewaakt. Een speciale trein bracht van Nevers 376 officieren en soldaten van het 13e regiment infanterie aan. Hedennacht heeft het nationale syn dicaat van spoorwegambtenaren de alge- meene staking afgekondigd op alle netten. Het slaklngsbevel Is onmiddellijk door automobielen In alle richtingen verzonden. Indien aan deze order wordt gehoorzaamd zal het verkeer vandaag op alle lynen stilstaan. Het /ournal Officlel roept de stakers van de Nord op voor herhalings oefeningen en wel voor den tijd van 21 dagen. Het meerendeel der stakers zal waarschijnlijk niet voldoen aan dezen oproep. Het eerste net, dat het door de Nord gegeven voorbeeld volgt, is de Ouest-Etat, waar het verkeer vanmorgen heeft opgehouden. Verscheidene gevallen van sabotage hebben zich reeds voor gedaan. Locomotieven liggen omver en de rails zijn op verschillende plaatsen op gebroken. De telegrafische verbindingen met ver schillende steden in het Noorden zQn afgesneden, o. a. ook de bultenlandsche verbindingen mei Brussel, Antwerpen en Rotterdam. De beweging breidt zich uit tot het personeel van de „Métro" en groote electrotechnische inrichtingen. Vannacht zal een vergadering plaats hebben in de Arbeidsbeurs, waar een besluit zal worden genomen betreffende het aan de respectieve maatschappen te zenden ultimatum, waarin o.a. op onmiddellijke voldoening van zekere elschen zal worden aangedrongen. De aanvoer van levensmiddelen te Parijs ondervindt reeds vertraging en een prfjs- verhooglng daarvan ts reeds begonnen. De blufferig aangekondigde regeerlngs- maatregelen ter verzekering van den dienst blijken absoluut onvoldoende te zijn. Ten bewijze hiervan moge strekken, dat In plaats van 300 treinen, zooals gewoon lijk, gisteren slechts 20 van het Noorder station zijn vertrokken en hiervan Is nog de helft onderweg blijven steken, na enkele kilometers te hebben afgelegd. De reizigers, die de onmogelijkheid Inzien per spoor te vertrekken, belegeren de autostandplaatsen en bieden 50 tres. voor een auto naar Chantilly, 100 fres. voor een rit naar Complègne, van 300 tot 500 fres. naar Rljsset. Een gemeenschappelijke automobieldienst op Rljssel Is Ingesteld. De prijs van een plaats bedraagt 100 fres. Ondanks de door de staking veroorzaakte wanorde, is de openbare meening den stakers niet vijandig. Men oordeelt vrij algemeen, dat de elschen der chemlnots billijk en gematigd, de maatschappijen daarentegen te onhandel baar zijn. Het nationaal syndicaat stemt ln met het stakingscomité en besloot heden de staking over alle lijnen uit te breiden. Het comité gaf order tot de algemeene staking met onmiddellijke intreding. De lijnen van het Noorden worden door 1500 militairen bewaakt, terwijl de militaire garde op de andere lijnen post heeft gevat. President Falllères, die zich thans te Gironde bevindt, zal hedenmorgen te Parijs aankomen, vóór dat de gebeurtenissen verergeren. De bladen achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de staking zich ook zal uitbreiden tot de ondergrondsche lijnen. Volgens by het ministerie van blnnen- landsche zaken ontvangen telegrammen staat te Crell het geheete spoorwegverkeer stil. Te Complègne en Crepy-en-Valols is byna het geheete personeel, zoowel der tynen als der werkplaatsen, In staking. De toestand aan het Gard du Nord is nog altijd dezelfde. Niets wyst op een verbetering. De maatscbappy heeft van het personeel gtëlscht, dat het den arbeid zou hervatten. Er vertrekken treinen naar Boulogne, Calais, Brussel, Solssons, Ryssel, Butolse, Chantilly, Senlls en Beauvals. Aan het station St.-Lazare kwamen tot vanmorgen halfacht verscheidene treinen uit de omstreken van Parys aan. Aan de andere Parysche stations Is de toestand normaal. Parijs, 12 Oct. De directie van den spoorweg Parys—Lyon—Mlddellandiche Zee heeft den stoker, die een bevel tot werkstaken overbracht, ontslagen. Tegen 4 uur verwacht men werk staking aan het station van den Oosteripoorweg. Havre, 13 Oct. Daar de ^spoorweg beambten tot staking besloten, vertrokken sedert gisteravond geen treinen meer. Nauwetyks ts te Parys de opwinding over den moord op den kasslersbedtende André door twee knapen eenlgsztns tot bedaren gekomen, of er wordt weer van een nieuwen aanslag op een kassiers- bediende melding gemaakt. De man, Laurent geheeten, Is Woensdag op klaarlichten dag vlak vóór het gebouw van den Credit Lyonnats van zijn geldlasch met 16.000 francs aan goud en zilver en 40 000 francs aan effecten beroofd geworden. De bizonderheden van den overval bewyzen, dat de slag geslagen is door een goed georganiseerde Internationale bende. Op den Boulevard des (lallens nametyk merkte de kasslersbedlende, dat hy door verscheidene personen gevolgd werd. Daar het echter reeds half elf ln den morgen was en het vry druk op de straten was, hechtte hy niet veel beteekenls aan 't geval. Zorgeloos is hy een urinoir binnen gegaan. Toen hy naar buiten kwam, werd de weg hem versperd. Drie krachtige jonge mannen grepen hem aan en roofden de geldtasch. Laurent schreeuwde om hulp. Dadeiyk kwamen eenlge voorbygangers toeloopen en het gelukte hun twee der misdadigers, blijkbaar Engelschen, 't vluch ten te beletten. Eenlge personen wilden hen intusschen onder het mom van tolk te zyn, bevryden. Deze lieden verdwenen onmiddellijk, toen de politie In zicht kwam. Uit de beide gevangenen was niets anders te krygen dan dat zy Engelschen waren. De gestolen geldtasch vond men niet by hen, die was door een andere In veiligheid gebracht. De politie volgde een spoor tot aan het Gare du Nord, waarheen één van de verdachten gevlucht was. Maar ofschoon men telegrammen naar attestations zond, Is het niet gelukt de hand op hem te leggen. Men neemt aan met een wyd- vertakte bende te doen te hebben, die veel ervaring heeft in dergeiyke overvallen. In de rue dc Rennes, op den hoek van de rue de Mezlères te Parys had een ontzettend ongeluk plaats. Twee dames, zusters, met den 15-jarigen zoon en de 11-jarige dochler van één harer, reden In een huurrytulg, dat van de place Salnt- Sulpice kwam. toen dit in eerstgenoemde straat botste tegen een electrlschen tram wagen, komende van Chóllllon. Juist kwam uit de tegenovergestelde richting een tram van Clamart en het rijtuig geraakte tusschen de belde wagens beklemd. Ofschoon de trambestuurders onmiddeliyk remden, werd het rijtuig geheel verpletterd. Koetsier en paard bleven ongedeerd, maar de moeder der twee kinderen werd zóó zwaar gewond, dat zy by aankomst in het hospitaal La Charlté overleed. De andere dame werd, zwaar gewond, naar hetzelfde hospitaal vervoerd, men hoopt haar evenwel nog te redden. Het meisje, welks hoofd verbryzeld werd, was terstond dood, terwijl de knaap gering letsel bekwam. De overledenen waren vrouw en dochter van den griffier by de burgerlijke rechtbank te Pontolse, die een dag bij haar zuster en tante Ie Parys door brachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9