Vrijdag 14 October 1910. Tweede Blad. (Z ierilizeescïi© Courant). Onveiligheid Vaarwaters. HIEUWSTIJDINBEN. ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. No. 8991. Uitgever-Hoofdredaoteur A. FRANKEL. Redacteur) J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengl de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefening van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 14 en zoo noodig ook op 15 Oct. a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.Mwaarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de N.zljde door eene lijn van af het fort ln de ware richting NNW. en aan de Z.z|de door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening gelteel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den RQksvischafslag. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4 de District. Volgens mededeellng als voren zal op 18 en zoo noodig ook op 19 Oct. a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek gevormd door het fort, een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 13 October 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. AMERIKA. De oudste zoon van den oud-president Roosevelt, die onlangs gehuwd en te San Francisco Is gaan wonen, moet daar onder vinden hoe men hem en zijn vrouw het leven zuur tracht te maken en hem geheel en al buiten de conversatie houdt. De hoogere klasse te San Francisco, de „Four Hundred", staat n.l. geheel en al aan de zijde van de spoorwegmagnaten en de ambtenaren, die wegens omkooplng vervolgd waren, en is dus niet bizonder Ingenomen met den oud-president. En Roosevelt Jr. volgt geheel en al het voorbeeld zyns vaders en betoont niet alleen sympathie aan de hervormlngs- gezlnden, maar steunt ook de „oproerige" candldaten. Dat vergeeft men hem In de Callfornische hoofdstad niet. De afkeer van de jonggehuwden is zóó sterk, dat zelfs familieleden van mevr. Roosevelt, rijke bankiers daar ter stede, hen niet willen ontvangen. De boschbranden in Noord-MInnesota breiden zich hoe langer hoe meer uit. Ten oosten van Warrond strekt zich over een afstand van 50 mijlen een totaal afgebrande vlakte uit. Tengevolge van de groote ver warring Is hef onmogelijk het aantal slacht offers te schatten; het staat echter vast, dat honderden menschen vermist worden. Van alle kanten komen vluchtelingen; de Kanadeesche noorder-spoorweg laat extra- treinen loopen om de menschen In veiligheid te brengen. Niet minder dan 5000 personen zijn dakloos en hebben alles verloren. In het geheele gebied van de branden Is de krijgswet afgekondigd. Men schat de schade op 100 millloen dollar. RUSLAND. Drie Berlljnsche heeren, die op reis In Opper-SIIczië een uitstapje maakten naar de „Drelkaiserecke", hadden zich wat ver gewaagd, tot daar waar de „Witte Premzsa" een eind In Oostenrijksch gebied stroomt. Op die plaats ligt een brug over de rivier, en de drie Berlljners, die niet meer wisten waar zij waren, gingen die brug over, om aan de overzijde den weg te vragen. Zij kwamen daar echter mooi terecht. Nauwe- ïyks waren zij de brug over, of een kozak kwam te voorschijn en nam de heeren In hechtenis, omdat zij beproefd hadden zonder pas de Russische grens te overschrijden. De Berlljners betoogden, dat zij hierop geen plan hadden, maar zij kenden geen Russisch, de kozak geen Dultsch, en zoo werden zl], na eenlg onverstaanbaar heen en weerpraten, naar Modzerow gebracht. De grenskaplteln deelde hun mede, dat zij zich aan een strafbaar feit hadden schuldig gemaakt, en dat hy hen In arrest moest houden, tenzij z|] een cautie konden stellen. Daar het bedrag, waarom zij om telegrapheerden, niet spoedig genoeg aan kwam, werden zij naar Bendzln overge bracht en in de gevangenis opgesloten. Dit Incident toont hoe gevaarlijk het Is, zelfs onwetend en op een uitstapje, de Russische grens te overschrijden, al Is het maar om den weg te vragen. Alweer Is In Rusland een knoeierij op groote schaal ontdekt. Ter beschetmlng van het Inlandsche molenaarsbedrijf geeft de Russische staat voor den uitvoer van meel eene premie van 20 pCt. Om deze premie machtig te worden, stuurden sinds langen t)Jd vele groote Russische graanfirma's hoeveelheden zeme len naar Finland, die zij als tarwemeel declareerden. Op die manier hebben ze de Russische regeering In enkele jaren voor f 12.000.000 opgelicht. Hoe groot het bedrog was, kan blijken uit het feit, dat de uitvoer van zemelen van Dultschlar.d naar Rusland In den laat- sten t|jd sterk Is toegenomen. In 1908 be droeg die uitvoer voor eene waarde van 46 millloen gulden, in 1909 voor 59 millloen, eene vermeerdering die Inderdaad abnor maal is te noemen. DUITSCHLAND. Keulen, 12 Oct. Het spoorwegverkeer tusschen Frankrijk en Duitschland stond hedenmorgen 9 uur geheel stil. Er Is tot op dit oogenbllk nog geen Fransche trein binnengekomen. Het briefverkeer zal zoo worden geregeld, dat de post tot de Fransche grensplaats Jeumont gestuurd wordt en in Frankrijk per auto verder wordt verzonden. Aan de Duitsche grens stations, zooals o. a. aan het Keulsche hoofdstation, bevinden zich tal van families, die In groote verslagenheid zitten en hun reis niet kunnen voortzetten. Men vreest voor groote schade, ook voor het buitenland, Indien niet spoedig de strijd vredelievend wordt opgelost, terwijl bovendien gevreesd wordt, dat de staking een revolutionnalr karakter zal aannemen. BEL8IË. Naar men verneemt, zal de Brusselsche tentoonstelling den 7den November gesloten worden. Van 8—12 November wordt zij dan tegen een entree van 2 francs weer opengesteld voor hen, die geëxposeerde voorwerpen wenschen aan te koopen. NEDERLAND. Zwolle, II Oct. Eenlgen tijd geleden werd uit een koffer, die per spoor verzonden was van Leeuwarden naar Goudaeen bankbiljet van f 40 vermist, benevens eenlge voorwerpen van mindere waarde. In deze zaak schijnt de politie alhier thans den draad In handen te hebben. BI] Iemand van het spoorwegpersoneel moest namelijk om andere redenen eene huiszoeking gedaan worden en bij die ge legenheid vond men ook een sleutel, welke paste op het slot van den bovengemelden koffer. Zwartsluis, 11 Oct. Alhier had een ernstig ongeval plaats. De 19-jarlge slagersknecht J. Schoone- welle kwam per fiets van de Nleuwesluls en reed In de richting van het Buiten kwartier. Op den Dijk reed hij den 44-jarlgen arbeider J. W. Bouman achterop. Hij wilde dezen rechts passeeren, doch toen h|j vlak bQ hem gekomen was, stak Bouman plotseling dwars over, met het gevolg, dat hij werd aangereden en tegen het huls van Nuls aanviel. Bloedende uit een hoofdwonde werd hij bewusteloos naar huls vervoerd, waar hij weldra overleed, zonder tot bewustzijn te z(jn gekomen. Zaandam, 12 Oct. We hebben mede gedeeld, dat door den procuratiehouder van de firma Pont Versteegh alhier, bij de politie aangifte is gedaan, dat In een café In de Kalverstraat zijn tasch, waarin zich een portefeuille met ongeveer f 1000 bevond, Is verwisseld voor een tasch met waardelooze papleren. Naar wij vernemen Is de tasch, die aan den procuratiehouder behoorde, te Haarlem ledig teruggevonden. Amsterdam, 12 Oct. Omtrent 't weder In arrest nemen der belde gebroeders N vernemen we, dat daartoe eerst op het allerlaatste oogenbllk Vrgdag jt. aanleiding ontstond. Nadat de justitie In de woning der ge broeders alles secuur had nagezocht en haar onderzoek nagenoeg als geëindigd beschouwde, werd nog even de Inhoud van een tweetal vazen nagezien. Ze waren met zand gevuld. Nadat de inhoud op een tafel was omgekeerd, bleek In één der vazen een zeer belangrijk bedrag In bank papier te zitten. De ouders van de ge broeders zelden daarvan niets te weten. De Jongens werden toen In arrest ge nomen eerst naar het bureau St. Pletershal, later naar het Huls van Bewaring op de Weteringschans overgebracht. In verband met deze zaak zijn verschil lende huiszoekingen gedaan, één In Den Haag, een andere bQ een publieke vrouw, vroeger In een bordeel aan de O. Z. Achter burgwal en die met de jongens goed bekend was. Eenlg resultaat leverden die huiszoe kingen niet op. Ofschoon de verlenging der voorloopige hechtenis van het tweetal wel gevolgd zal worden door een verlen ging met dertig dagen, Is tot heden niets gevonden, dat meer licht In de duistere historie brengt. Voor den rechter van Instructie moeten de jongens hebben verklaard, dat het be drag aan geld afkomstig was van een .meneer", die, nu zoowat anderhalf jaar geleden, zich aan hen had vergrepen. Zij blijven hardnekkig de verduistering van de f 10250 ontkennen. Utrecht, 12 Oct. Gisterenavond was een 11-jarige jongen b|| het water aan de Bemuurde Weerd alhier aan het spelen, toen plotseling een rat tegen hem opsprong en In den mouw van zyn jas verdween. Op het hevig gegil van den jongen kwam een slager toesnellen, die onmlddeliyk alle pogingen aanwendde om het gevaariyke dier te verwyderen. Eindelijk gelukte hem dit, door den mouw uit te snijden, bij welk werk tevens het ondier om hals ge bracht werd. Intusschen wat de arme knaap op drie plaatsen In zyn arm ernstig gebeten, zoodat overbrenging naar de Ryksklinleken nood- zakeiyk bleek. De toestand van den knaap is, naar de omstandigheden, vry wel. Rotterdam, 13 Oct. De heer H. C. Vegtel, lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage en van de Prov. Staten In Zuld-Holiand, Is door de antl-rev. ktes- vereenlglng „Nederland en Oranje", district V, definitief candldaat gesteld voor de Tweede Kamer, vacature mr. A. de Jong. Een oogarts verzoekt het publiek te waarschuwen tegen een nieuw soort van speeltuig, een soort vliegertje met blikken vleugels. In den loop van 10 dagen zyn 5 jongens by hem gekomen, die door deze instrumentjes waren getroffen. Bij 3 hunner Is het oog waarschljniyk verloren, by één geschaad, by den laatste alleen gered door het brilleglas. Dordrecht, 12 Oct. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad alhier Is het plan van Burgem. en Weth. tot het maken eener haven beneden de Spoorbrug (raming een half millloen) aangenomen met 14 tegen 9 stemmen. De haven Is ontworpen op 24 7 H.A. grootte, waarvan 10.5 H.A. als vlot- rulmte bedoeld It. B. en W. werden gemachtigd met de eigenaren der gronden te onderhandelen en Inmiddels by de regeering stappen te doen, om voor te bereiden een wet, verklarende het algemeen nut der onteigening van die gronden. De haven is ontworpen op 8 M—N.A.P. en de vlotrulmte op 2} 3 M.—N.A.P. Voor stellen tot aanhouding werden verworpen. Op aansluiting by het spoorwegnet zullen B. en W. aansturen. Numansdorp, 11 Oct. Alhier Is op 83-jarlgen leeftyd overleden de heer P. Struyk, In leven havenmeester en veer man van Numansdorp—Willemstad, welke betrekking hij 49 jaren met de meeste nauwgezetheid heeft vervuld. De man was algemeen geacht In de gemeente. Dlnteloord, 13 Oct. Dinsdag j.l. sloeg een paard, voor een kar gespannen, op hol. De voerman kon het niet meer houden, en In dolle vaart ging het door de Oost- Achterstraat. Het slingerde van links naar rechts, zoodat leder, die het zag aankomen, het hazepad koos. De kar kwam met kracht tegen enkele jonge lindeboompjes aan, waarvan er één afbrak, terwyi drie anderen werden geknakt. Gelukkig had het ongeval plaats terwyi de scholen In vollen gang waren en het dus stil was op de straten, waardoor het vry goed afliep. Een handschrift van De Ruyter. De heer J. F. L. de Balblan Verster heeft het geluk gehad, de hand te leggen op een oorspronkeiyken brief van Mlchtel Adriaanszoon de Ruyter, waarvan het facsimile Is opgenomen In het tydschrlft Bulten. Ongetwijfeld heeft men hier een geheel eigenhandig Schrijven van den grooten admiraal. De schryver heeft het met één der authentieke brieven kunnen vergeiyken. Alleen de eerste regel met grootere letter is van andere hand. Vermoedeiyk lagen dergeiyke stukken gereed, zoodat De Ruyter zelf den elgeiyken tekst kon schryven, na dien eersten gecalllgrapheer- den regel. Op het cachet In den linker beneden hoek Is het wapenschildje met den ruiter en de kapitale letter M nog duldeiyk te onderschelden. Wat den inhoud van den brief aangaat, doelt deze op een krygsgebeurtenis uit 1654, In welk jaar de vrede met Engeland te Westminster gesloten werd. In het voorjaar van hetzelfde jaar zeilde De Ruyter met vQi oorlogsschepen uit Texel, met last om 14 koopvaarders naar de Mlddellandsche Zee te geleiden, of, zooals het in den stQl dier dagen heette, „te convoyeeren naar de Straet". De Ruyter voldeed aan zQn opdracht en maakte een kruistocht, waarby hy onge veer een maand vóór Livorno bleef liggen, om daarop verschillende andere havens aan te doen. Toen verzeilde hy ook naar Salee, het bekende roofnest der Barbaiysche piraten. Herhaaldeiyk trad hy krachtig op tegen deze en ook tegen Fransche kapers, die Hollandsche koop vaarders bedreigden of reeds hadden vermeeaterd. ln November Is hy toen, met zyn vQf schepen en 11 koopvaarders, In Texel teruggekeerd. Het testimonium zelve luidt dan; „lek Mtchlel De Ruytter, Vlce-Admlraal In dienste van de Eed. Grootmogende Heeren Staeten van Hollandt en West- vrieslandt etc., onder resort van de Eed. Mo. Heeren, de Gecommitteerde Raeden ter Admirallltyt van Amslelredam, Ver- claere by desen, dat den Eerw. ende welgeleerden Nlcolaes Mulerius In quallteyt als Predicant op myn schip en onder hebbende esquadre van Vyff Schepen, op den laatsten togt en Convoye vande Schepen Inde Straat, offensive ende defensive gevalren, slch Indeselve quallteyt gansch wel heeft gecomporteert, or.dert Volck vant een Schip naet onder varende, goede Predlcatlen, Stichtingen ende ondtr- wyslngen gedaen, leerende, vermanende en troostende nae tyts gelegentheyt den gesonden ende sleeken seer naarsteiyck, met goeden yver en genegentheyt be trachtende aynen dienst, met modest en eerbaar leven. Immers slch sulex gequeten, dat lek syner en syn doen, alsnoch ntet alleen bedancke, maer van t' selve zyn roembaeren dienst en debvoir dlt ge- tuygenlsse geve. En In olrconde vandlen dese met zyn eygen Handt onderteeckent, en met myn chachet bekrachtlght, desen 20 January Ao. MVIc vQffenvQftlch. In Amstelredam. Mlchlel Adr. Ruyter". Het schrijven Is echter ook merkwaardig omdat het een bizonder licht werpt op De Ruyter's opvatting over het ambt van een vlootprediker, wat de genoemde Nlcolaes Mulerius biykbaar Is geweest. Verlof aan miliciens voor kerkelijke plechtigheden. De Minister van Oorlog heeft aan de Protestantsche Kerkgenootschappen het volgend schryven gericht: „Naar aanleiding van het feit, dat by één der regimenten Infanterie aan een milicien, die bulten zyn garnizoen aan genomen en bevestigd zou worden, geen toestemming Is verleend geworden, om den dag, volgende op de bevestiging, terug te keeren waardoor hy derhalve op den dag zyner bevestiging heeft moeten reizen zullen door my voorschriften worden uitgevaardigd, welke een herhaling daarvan zullen voorkomen. „Aangezien het oefeningsbelang echter medebrengt, dat gedurende den eersten oefenlngstyd niet meer dan hoogst nood- zakeltjk Is verlof aan de miliciens wordt verleend, zou m.l. dit belang zyn te dienen. Indien de aanneming en bevestiging niet plaats hadden tydens de milicien onder de wapenen vertoeft. Het is my bekend, dat door enkele predikanten reeds aldus gehandeld wordt. In verband met het vorenstaande heb Ik de eer, uwe mede werking In te roepen, opdat In den vervolge door de predikanten van uw kerkgenoot schap aldus moge worden gehandeld. „Mocht zulks onverhoopt op bezwaren stuiten, dan zou ik het zeer gewenscht achten, dat om te voorkomen, dat voor kerkeiyke plechtigheden, als bovenbedoeld, by aanvragen door de betrokken miliciens, langer verlof wordt verzocht dan be- paatdeiyk verelscht Is de predikanten aan de korpscommandanten mededeellng doen van de data, waarop de aanneming en bevestiging (cq. het Heilig Avondmaal) zullen plaats hebben van de door hen in den godsdienst onderwezen wordende militairen. Het zou my derhalve zeer aan genaam zyn, Indien van uwentwege de predikanten ook met dezen wensch werden In kennis gesteld, met opdracht om zich met de aanvragen om het noodig geachte verlof t y d 1 g tot den betrokken korps commandant te richten. „Alleen toch in dit geval zal het noodlge verlof kunnen worden verleend. „Gaarne zal ik van u vernemen, of het vorenstaande u aanleiding heeft gegeven, aan de bovenbedoelde predikanten ten deze de noodige opdrachten te geven". PolitlehoNdeN. In den laatsten tyd hebben de bladen veel meegedeeld, dat de verbeterde dressuur van de politiehonden in 't licht stelt. Een stukje, volbracht door een politiehond van Hagen, verdient nog ver melding. In de nabyheid van Schwertr werd, by den bestuurder der steenbakkerij Osterman en Co., een zware steen door het venster In de slaapkamer, op de eerste verdieping geslingerd. De bestuurder, die juist In de kamer was gekomen en licht had gemaakt, werd niet getroffen en hy liet den steen onaangeroerd liggen. Den volgenden dag, dus 12 uren na het gebeurde, werd de politiehond Roland er by gehaald. Deze berook den steen, liep dan naar berieden en bleef op de plaats, vanwaar de steen geslingerd was, eenige oogen- blikken staan, om dan het spoor te volgen over eene groote hofplaats in een huis, waar een dertigtal steenbakkers woonden. Roland steeg zonder aarzelen de trap op en bracht de politie in eene kamer, waar zich 18 werklieden bevonden. Nadat het dier allen besnuffeld had, bleef het staan vóór een Hollandschen werkman, die na een kort verhoor dan ook bekende den steen naar den bestuurder geworpen te hebben. In een te Stralaund by O. Hlngst Nacht verschenen werkje behandelt Frledo Schmidt „den menscheiyken geur en de bekwaam heden van den politiehond". S. komt tot de slotsom, dat de geur, die den mensch eigen Is, veroorzaakt wordt door vetzuren in het zweet en dat het geur dier zuren Is, welke den politiehond leidt. Inwryvlng met of drenken van schoenwerk in sterk riekende stoffen, hindert het opsporingswerk van dien hond volstrekt nietIntegendeel, dit schynt daardoor begunstigd te worden. En niet alleen vindt het dier den gezochten geur onder alle andere doormaar dit Is ook het geval, als de gezochte persoon geheel nieuw of vreemd schoeisel heeft aangetrokken. Chantage. Hoe de heeren afdrelgers te Amsterdam optreden, kan men lezen in een b-ochure, pas uitgegeven door mr. G. Helpman. Zie hier een paar staaltjes. Te Amsterdam woont een „dame", die in rouwgewaad heen-en-weer reist, le klasse, tusschen Amsterdam en 's-Qravenhage. Met heeren, liefst olficlëele personen, en liefst gehuwd, knoopt zy telkens een ge sprek aan om te vertellen In welk een moeleiyke positie zy zich bevindt. Slechts zelden wordt haar voorstel om haar ter verdere bespreking te willen bezoeken, afgeslagen. Zit men eenmaal ln haar salon, waar zy haar gefingeerd geval nader uit eenzet, dan wordt de deur gopend, een man kijkt even naar binnen, glimlacht en verdwijnt. Een paar dagen later krygt de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5