Sint-Nicolaas, W. ANKER Az.. HilVEiT mmmw Gemengd Nieuws. Telegrafisch Weerbericht, 394ste Staatsloterij. ADVERT ENTIER, lederen dag versch het alom van ouds bekende overheerlijke 50 en 60 cent per pond. Duizenden huisvrouwen gebruiken Sunlight voor de wasch, in de keuken en voor de schoonmaak, omdat ZE ABSOLUUT ZUIVER IS. Met ingang van 1 Januari as. wordt op haar verzoek me], C. P. Vorstheuvel Labrand eervol onslagcn uit haar betrekking van onderwijzeres aan school B. De heer De Vrieze brengt namens de commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Harmonlegezelschap .Kunst en Eer" over 1909, rapport uit. Geadviseerd wordt tot goedkeuring van die rekening In ontvang tot een bedrag van f 681.75 en In uitgaaf tot een som van f 890,945, sluitend alzoo met een nadeellg saldo van f 209,19s. Conform het advies werd besloten. Afschrijving van den hoofdelljken omslag werd verleend aan H. J. Kempkers, voor den tijd van vier maanden, tot een bedrag van i 560; aan J. C. van Drlel, voorden tijd van vier maanden, tot een bedrag van I 0,70; aan de weduwe Moolenburgh Helder, voor den lijd van vier maanden, tot een bedrag van f 161,70; aan de erven van wijlen P. Paret, tot een bedrag van I 9,50, en aan de erven van wijlen W. O. Schouten, tot een bedrag van f 6,73. Ooedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. tot verlenging van den termijn voor de heffing van keurloonen voor het keuren van vee of vleetch. Het voorstel van Burgem. en Weth. om op het adres van de firma 1. de Broekert Co., houdende verzoek om een perceel gemeentegrond in erfpacht te verkrijgen gunstig te beschikken, werd geamendeerd aangenomen. Eenparig namelijk vereenigde men zich met het door den heer Koopman Ingediende amendement om voor de 64 vlerkante Meter, die De Broekert reeds bebouwd had, en de 60 vlerkante Meter, die hij nog wilde in erfpacht hebben, ge zamenlijk te berekenen t 30. Ooedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. om het lokaal voor den herijk tot wederopzeggens toe gratis voor het rijk beschikbaar te stellen. Mej. C. M. J. Phernambucq werd weder om en wel voor den cursus 1910/1911 benoemd tot helpster bij het onderwijs In de nuttige handwerken voor meisjes aan de herhalingsschool. Tijdelijk werden aangesteld als leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs de heeren Pomes, De Vos en Houdkamp, terwijl een definitieve aanstelling als zoo danig verkregen de heeren Van Ballegooijen, A. Qeluk Mzn. en A. S. de Boer. Tot leden van hel le stembureau bij de a.s. stemming op Vrijdag werden gekozen als plaatsvervangend voorzitter jhr. J. F. Schuurbeque Boelje (rechtens voorzitter is mr. D. van der Vliet), als leden de heeren L. Doeleman en A. Timmerman, en als plaatsvervangende leden de heeren C. J. van den Bout en C. de Moolj. Van het 2e stembureau werden aange wezen als voorzitter de heer L. Koopman Cz., als plaatsvervangend voorzitter de heer J de Vrieze, als leden de heeren W. Ribbens en J. Snellen, en als plaats vervangende leden de heeren H. J. van Nouhuys en J. Verdoorn. BQ de stemming ter voorziening In de vacature De Muralt werden aangewezen In het eerste bureau als plaatsvervangend voorzitter jhr. Schuurbeque Boelje (voor zitter Is mr. D. van der Vliet), als leden de heeren Polviet en M. F. de Vos, en als plaatsvervangende leden de heeren L. Koopman Cz. en C. Smltt. In het 2de bureau werden benoemd mr. A. J. F. Fokker als voorzitter, de heer J. van Os als plaatsvervangend voorzitter, de heeren W. C. de Crane en J. van der Vliet als leden, en de heeren L. Doeleman en J. Qloude als plaatsvervangende leden. De Raad ging hierop in geheime zitting. Bond voor Staatspsnsionneerlng. Het ledental der Afdeelingen op Schouwen—Duiveland bedraagt: Haamstede 63 Overgebracht 913 Dreischor 169 Kerkwerve 20 Sirjansland 12 Renesse 64 Zierikzee 385 Burgh 40 Zonnemaire 79 Serooskerke 27 Oosterland 92 Ouwerkerk 112 Noordgouwe 52 Nieuwerkerk 50 Brouwershaven 61 Noordwelle 36 Overtebrengen 913 Te zamen 1262 Een plattelandsburgemeester. In de landelijke gemeente Biaricum In 't Oooi heerscht groote ontstemming over de gedragingen van den burgemeester van Biaricum, den heer A. A. H. Hosang. De houding van dezen magistraat tegenover de burgerij moet gedurende de laatste dagen naar de Tel. verhaalt, zoo laclloos, om niet te zeggen uittartend, zijn geweest, dat het te verwonderen Is, dat geen feiten van weerspannigheid zijn voorgevallen. Zondag jl. was het te Biaricum zg. groote kermis. Dan slaan er een paar koekkramen op den Brink en viert een groot deel der bevolking feesl; een tijd van groote beteekenls voor de Blaricumsche bevolking. Het was rustig Zondagavond. De politie moet zelfs erkennen in jaren niet zulk een kalme kermis te hebben meegemaakt. Beschonkenen waren er niet, de menschen vermaakten zich met koekslaan op den Brink, welk vermaak later naar de herberg van Tak werd overgebracht. Er werd Zondaga<ond bij die gelegenheid ook gezongen, wal niet verboden was. De burgemeester, die van 7 uur 's avonds af per fiets over den Brink had rondgereden en menig Inwoner brutaal de fietslantaarn onder den neus gehouden had, kwam tegen 10 uur de herberg van Tak binnen, vroeg dezen en genen der aanwezigen, of hy ook had gezongen en gaf tast, zonder eenlge verdere aanleiding, zekeren Oerrit Kuyper le arresteeren. De voor die arrestatie gerequlreerde rijksveldwachter Hoogvorst voldeed aan dien last, hoewel de man zelf moest be kennen, niet te beseffen wat Oerrit Kuyper had gedaan. Beschonken was de jongen ook niet. Hy slaat als zeer oppassend bekend. Eerst op herhaald aandringen zyner familieleden werd Oerrit 's nachts te 1 uur uit het arrest ontslagen. Qedurende het verdere verloop van den avond liep de burgemeester hoogst opgewonden door 't dorp. Haast ieder Inwoner, dien hy tegenkwam, werd toegesnauwd: „ln naam der wet, naar huls, of geweld zal worden gebruikt I" Ouden en jongen, menschen, die voor hun deur stonden, oude vrouwen en grysaards, allen werd, ofschoon er van rumoer door de burgers gemaakt, geen sprake was, door den opgewonden burger vader met deze voor hoogst ernstige gebeur tenissen bestaande formule, den schrik op het lyt gejaagd. Na tienen kwam de burgemeester ook In het hotel Verver, tevens wachtlokaal van de Qoolsche stoomtram. Ofschoon de heer Verver ver gunning had tot 11 uur open te biyven, moesten de bezoekers zich oogenbllkkeiyk uit de lokaliteit verwyderen. Onder die bezoekers was ook Jan van Stokkum, smidsknecht. Deze jonge man ging van het café van Verver naar dat van Tak, waa niet beschonken en drinkt sedert Februari van dit jaar geen sterken drank By Tak vandaan gekomen, ontmoette hij den burgemeester, die hem min vriendelijk tot naar huls gaan aanmaande. Toen de burgervader hem later weer op straat ont moette, gaf hy den veldwachter Slagveld last, hem te arresteeren. Onder het mee- loopen naar het gemeentehuis rukte de arrestant zich los en zette 't op een loopen. De burgemeester riep hem achterna: „Sta, of Ik schiet!" Hy voegde de daad by het woord en loste werkeiyk een revolverschot, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Sedert Zondag heeft de burgemeester nu verschillende pogingen in 't werk gesteld Van Stokkum te laten arresteeren, doch deze houdt zich weg. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de burgemeester getracht Van Stokkum in diens woning gevangen le nemen. By die gelegenheid moet de gemeente-veld wachter Brandsma den burgemeester hebben gezegd dat het forceeren van een deur aan Van Stokkum's woning niet toelaatbaar was. Voor dezen raad moet de burgemeester zóó erkenteiyk zijn geweest, dat hy den veldwachter een paar opstoppers met een stok In het gelaat moet hebben gegeven. De schrammen daarvan zyn nog zichtbaar. Ook moet hy dien veldwachter met een revolver hebben gedreigd. Daar de burge meester nog altyd poogt Van Stokkum, die niets gedaan heeft, te arresteeren en de bewoners bevreesd zyn voor erger, nu de burgemeester om den haverklap mei zyn revolver dreigt, zyn eenlge Ingezetenen van Biaricum den Officier van Justitie te Amsterdam omtrent een en ander gaan inlichten, met welk gevolg Is nog niet bekend. Een romantische vondeling-geschie denis wordt uit Barl bericht. Twintig jaren geleden beviel In een hólel aldaar een jonge vrouw uit Straats burg van een knaapje, een kind zoo zwak en ellendig, dat men elk oogenbllk ver wachtte het te zien sterven. De moeder zelve was zoo ziek en zwak, dat de vader ten spoedigste met haar naar Dultschland terugkeerde en het kindje, dat toch sterven zou, naar hy dacht, In het vondellngenhuis liet opnemen. Het echtpaar dat In verloop van tyd te Straatsburg zeer ryk was geworden, werd in den laatsten tyd gekweld door gewetens- knaglng en onrust en het stelde, door tusschenkomst van den Dultschen consul te Barl, een onderzoek In naar het achter gelaten kind. By dat onderzoek bleek, dat het zwakke knaapje niet gestorven, maar door een armen vlsscher als kind was aangenomen. De 20-jarlge jonkman zou juist dezer dagen moeten opkomen voor zyn militairen dienstplicht. De moeder begaf zich nu verheugd naar Barl, waar zy In den vlsschersknaap het evenbeeld van haar man herkende. De jonkman, die natuuriyk geen woord Dultsch verstaat, gaat nu, elegant gekleed, met zijn moeder naar Dultschland.. Om een erfenis van 900 miltioen mark. Maandag waren, naar de 's-Hert. Crt. mededeelt, In Keulen niet minder dan 203 personen uit alle deelen van Dultsch land en Nederland byeengekomen, die allen gelooven recht te hebben op de nalatenschap van den Nederlandschen veld maarschalk Paul Wlrtz, welke nalatenschap Intusschen door Interest op Interest tot een kapitaal van 900 mlllloen mark zou zyn aangegroeid I In de vergadering werd verklaard, dat de stad Amsterdam niet heeft ontkend de erfenis van den veldmaarschalk aanvaard te hebben, doch de aangelegenheid I reeds verjaard en de stad is thans de rechtmatige erfgename. Deze beweringen werden door Dultsche en Nederlandsche rechtsgeleerden bestreden en besloten werd een vereenlglng te stichten, die de belangen der vermeende erfgenamen zal behartigen Bovengenoemde Paul Wlrtz was veld maarschalk der Vereenigde Nederlanden Hij stierf den 27en Maart 1676 te Hamburg ongeveer drie en een half jaar later, 24 October 1679, werd zyn lyk met groote plechtigheid in de Oude Kerk te Amster dam bygezet. Wagenaar vertelt reeds, dat over zyn nalatenschap ernstig geschil was ontstüan. Ballon-avontuur In Indië. De jongste ballontocht te Soerabaja heeft een nog al romantisch karakter gedragen. De ballon, die in een wolk weggedreven en zoo aan het gezicht van de speurende volgauto's onttrokken was, daalde 's mid dags om half twee in de buurt van de dessa Dander. De heer Velthuys en de Chlneesche mede-passagier bleven by den ballonde twee anderen gingen er op uit om hulp te zoeken. Het duurde een heelen tyd vóór zy terug kwam;n en daarom besloten de heer Velthuys en zyn mede-passagiers eens te gaan kyken waar de anderen bleven. Men besloot de „Batavia" een eindje te laten stygen, tot zy boven de boomen zou u-t- kljken. Zy toonde zich echter bizonder grillig, wou niet naar boven. Alle ballast, die maar eenlgszlns gemist kon worden werd uit de mand gehaald en op den grond gelegd. Toen zou de heer Velthuijs de evolutie uitvoeren en de Chinees zou het touw vasthouden. El ziet, dit was ge- makkeiyker gezegd dan gedaan; onze vriend kan het touw niet houden, en de ballon met den heer Velthuys raakte vry De laatste beleefde minder aangename oogenbllkkenwanneer hy de hoogte in ging, geheel zonder ballast als hij was, zou het een gevaariyke geschiedenis kunnen worden. De ballon bleef Intusschen vry dicht by de aarde; hy bobbelde als het ware over de kruinen der boomen, en zoo zag de heer Velthuys kans met behulp van het touw, dat hy om een woudreus wist te slaan, de ballon „voor anker" te leggen. Het was Intusschen donker geworden. Ongeveer twintig meters boven den grond hing de mand met den heer Velthuys erin Deze wist niet beter te doen dan hulp af te wachten. Zwevend tusschen hemel en aarde, wachtte hy geduldig. Elndeiyk scheen er redding te komen. De ballon voerder zag van zyn hooge verblijfplaats eenlge inlanders naderen, en hy riep hun toe hem een handje te helpen. De stem uit den hooge had een ongewenscht effect; denkend dat een bovenaardsch wezen hen toesprak, zetten de makkers het op een loopen I Sombere gedachten overvielen den hulp en provlandloozen aeronaut. Zy werden er niet aangenamer op, toen daar beneden In de duisternis de oogen glinsterden van dieren die de heer Velthuys determineerde als toetoels (kleine maar gevaariyke tijgers). Had hy nu maar een geweer by zich gehad I Eerst toen de zon verscheen, was het leed geleden. De ty'gers schuwen het licht en zoo kon de heer Velthuys uit de lucht- schuit afdalen naar den beganen grond De des avonds te voren aangeroepen Javanen kwamen uit eigen beweging vermoedeiyk gedreven door nieuwsgierig heid terug en hielpen hem een handje. Aanslagen op treinen. Zaterdag Is op de lyn ParyawLyon—Mlddellandsche Zee een poging gedaan om den trein te doen dérallleeren. Oelukkig meende één der beambten, dat een wissel was stuk geslagen en een groot stuk hout tusschen de rails was gekomen. Hy kon den trein nog tot staan brengen, waardoor een groot ongeluk werd verhoed. 's Avonds bemerkte men dat zes tele graafdraden by het station Malsons-Alfort waren doorgesneden. De politie stelt een onderzoek in. Uit Cagllarl op Sardinië wordt bericht, dat een gewapende bende dicht by het station Ussaral een trein heeft doen ont sporen, waarin zlpjkup ambtenaar van de maatschappy bevond, die geld by zich had voor de uitbetaling der loonen, en daarop den ambtenaar het geld afnam. Er viel den roovers echter slechts 'n som van 5000 lire In handen, daar de ambtenaar aan verschillende stations reeds uitbetalingen had gedaan. De ïyken van een 50-lal mynwerkers, die by de mymamp van 11 Mei 1.1, in de Weilington-myn te Whitehaven bedolven werden, zijn nu le voorschyn gebracht. De toestand der ïyken toonde aan, dal de menschen direct gestikt zyn, zoodat het gerucht, als zou men te lang gewacht hebben met de reddlngsmaalregeten, en de menschen een langzamen hongerdood hebben laten sterven, ongegrond gebleken is Winstgevend beroep. Te Brighton Is overleden de gewezen jockey Tom Loates, die In zyn tyd beroemd geweest Is. Hij heeft een vermogen nagelaten van 3 mlllloen gulden en moest al dat geld eerlijk hebben verdiend, zonder zich ooit met knoeleryen In te laten, wat nu juist niet van lederen jockey gezegd kan worden. Jarenlang was hy In dienst van baron Leopold Rothschild, die, wederkeerlg, ook zyn spaarpenningen heeft beheerd. Kostbaar automobiel-ongeluk. Te Beriyn had een aanrydtng tusschen een automobiel en vrachtwagen plaats. In de auto zat 'n dame, die naar een snlrée ging. Zij werd door den schok uit haar rijtuig geworpen en licht verwond, maar van een halssieraad, dat zij droeg, werden alle paarlen, op één na. verpletterd. Het kleinood vertegenwoordigde een waarde van circa I 25000. Zaterdagavond vonden werklieden, die op het station van Schaerbeek een waggon wilden ontladen, een jongen man die zich daarin te slapen gelegd had. De werklieden gelastten hem naar buiten te komen, waaraan niet voldaan werd. Toen bleek dat de man geheel lam en bovendien stom was. De ongelukkige werd op een wagen naar het politiebureau gebracht, waar men evenmin Iets omtrent hem te weten kon komen. Ten slotte werd hy naar een ziekenhuis overgebracht. Geen enkel Identiteitspapier werd op hem gevonden In zyn vestzak bevond zich een driehoek en een compas. THLHORAMMBN. 's-Gravenhage, 14 October. In verband met de berichten, betrekke lijk het overiyden van Ellerts de Haan, den leider van de Surinaamsche expeditie, kan worden medegedeeld, dat de gouver neur van Suriname gisteren aan den Minister van Koloniën seinde: „dat het overiyden van Ellerts de Haan wordt be vestigd". Op verzoek Is eervol ontslagen mr. C. L Gratama als voorzitter van de Plaatseiyke Commissie der Ongevallen verzekering te Middelburg en als zoodanig benoemd mr. H. Doornbos, hoofd-commles Ier secretarie van de gemeente Middelburg te Middelburg. naar waarnemingen verricht In den morgen van 14 October 1910, medegedeeld door het Konlnkiyk Nederl Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781 8 te Aberdeen, Laagste barometerstand 758 5 te Haparanda. Verwachting (van den avond van 14 October 1910 tot den avond van 15 October): meest matige tot krachtige Oosteiyke wind licht bewolkt droog weer overdag zachter mogeiyk nachtvorst. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 5e klasse van 10, 11 en 12 October 1910. Prijzen van 70: 2158 2699 2736 5939 11959 11992 2615 2721 2749 5951 11979 2658 2733 2750 7716 11987 NIETEN. 1806 2193 2657 2717 5923 7719 1811 2604 2664 2718 5924 11957 1820 2605 2665 2724 5928 11984 2148 2613 2686 2726 5947 11994 2165 2625 2703 2743 5956 16072 2175 2631 2713 5922 5959 16086 Veemarkt te Zierikzee. Donderdag 13 October. Aangevoerd 38 stuks, van tot 2\ jaar. Prijzen liepen van f 85 tot f 190. Handel tamelijk levendig. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 12 October. Aangevoerd 45 stuks jong vee. Weinig handel. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 8 Oct. Een zoon van F. M. Berwald en A. D. Lekluse. 9 dochter H. Berrevoets en C. Moerland. 14 I. Elscot en J. H. van Vessem. Overleden: 12 Oct. J. J. Keiler, 85 j. en 9 m., wedn. van H. L. O. Vlsscher Bourlcius. J. Hage, 69 jechtgenoot van A. van den Houten. 13 J. Viergever, 7 m., zoon. Burgerl. Stand van Poortvliet. September 1910. Geboren: Kornelis Johannes Karei, z. van Johannes van der Slikkc en Tona Deurloo. Claslna Pieternella, d. van Kornelis van Dijke en jannetje Helena van der Welle. Marinus Joost, z. van Gabriël Cornells Quakke- laar en Adriana Cornelia Overbeeke. Pleter Leendert, z. van Pieter Jacob van der Slikke en Cornelia Geertruida Polderman. Maria |anna, d. van Hendrik Jopse en Comme- rljntje Geuze. Gehuwd: Evert Sinke, 34 jaar, jm. en Adriana Saartje Ber gers, 29 jaar, wed- van Chrlstlaan de Rijke. Overleden: Marina janna Geuze, 6 w., dochter van Johanna Commerijntje Geuze. Hermanus Jansen, 60 jaar, echtgenoot van Wil- helmina Hartog. Getrouwd: D. M. BOOT Jz. en A. M. VAN DE STOLPE Hd., die ramen9 wederzydsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele biyken van belangstelling by hun huweiyk ondervonden. Kapelle bij Zierikzee 12 Oct. 1910. Getrouwd: N1COLAAS ANTHONIE DELST Jz. en JANNA CORNELIA POMPOENE, d e levens namens wederzydsche familie hun' dank betuigen voor de vele btyken van belangstelling by hun huweiyk onder vonden. Dreischor, 14 October 1910. Geboren: IAN AN DRIES, Zoon van J. HANSE en E. M. HANSE—Hemelrijk. Nieuwerkerk, 14 October 1910 Heden overleed tot mijn grooe droefheid, In den ouderdom van 85 jaar, m^n geliefde Broeder.de We Ed.- Qeb. Heer J. J. KELLER. Zierikzee, 12 October 1910. Wed. C. F. SPOOR, geb. Keller. Heden overleed tot mijn innig leed wezen, myn hooggeachte Patroon, de WelEdOeb. Heer J. J. KELLER, by wien ik 26 jaar ln betrekking was. Zierikzee, 12 October 1910 M. A. BAKKER Mz. Heden overleed, tot myn en myner Kinderen diepe droefheid, onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Bchuwd- en Qrootvader, Louwrus van Poporing Dz., In den ouderdom van ruim 68 jaar. Bruinisse, 12 October 1910 De Wed. L. VAN POPERINO, Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Heden overleed ons gelield Zoontje JACOB, in den leeftijd van byna 8 maanden. Zierikzee, 13 October 1910. JAC. VIERGEVER Jz. H. M. VIERGEVER, geb. Bolijn Nd. W Wordt overal heengezonden. Beleefd aanbevelend, v/h. Wed. A. D. v. d. Stolpe, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2