Vrijdag 14 October 1910. Ëerste Blad. (Z ierikzeesolie Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. P. J. BOONE, Uit Stad en Provincie. ÏEBGÉBII VAN DEI fflEllEBÜD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No 8991 Uitgever-Hoofdredacteur* A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Bij de stemming op den 21 sten October, voor een iid van den Gemeenteraad alhier, bevelen wij dringend aan den Heer den candidaat der Liberale Kies- vereeniging. Wij noodigen de vrijzinnigen uit om allen aanstaanden Vrijdag ter stembus op te komen en eenparig hunne stemmen op genoemden candi daat uit te brengen. XIX. Wie op grond van artikel 144 der Grondwet mecnen mocht, dat alleen aan den raad de regeling en het bestuur van de hulshouding der gemeente Is overge laten, dwaalt, want de wetgever heeft nadrukkelijk bepaald, dat de gemeenteraad die bevoegheld tot regeling en besturing van de gemeentelijke hulshouding alleen bezit, voor zoover de gemeentewet of een andere wet die niet aan den burgemeester of aan het college van burgemeester en wethouders heeft opgedragen. Wat echter niet aan den burgemeester of aan burge meester en wethouders bij de wet Is opgedragen, behoort tot de competentie van den gemeenteraad, die dan ook de verordeningen maakt, welke hij In het belang der gemeente noodlg acht, speciaal die, welke In het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid vereischt worden. Onderwerpen echter, die door het centraal bestuur of door de geweste lijke vertegenwoordiging geregeld zijn mogen niet den Inhoud van een plaatselijke verordening uitmaken. Elke bepaling van een plaatselijke verordening verliest dan ook van het oogenbllk af, dat haar Inhoud geregeld wordt door een wet, een alge- meenen maatregel van Inwendig bestuur of een provinciale verordening, van rechts wege haar geldigheid. Mocht de gemeen teraad verordeningen in het leven roepen, die met de wetten of het algemeen belang in strijd zijn, dan kunnen die verordeningen door de Koningin, op verzoek van Ge deputeerde Staten, geschorst of vernietigd worden. De schorsing of vernietiging geschiedt bij een met redenen omkleed In het Staatsblad te plaatsen besluit. Schorsing kan niet langer dan een jaar duren. Is binnen dien lijd de vernietiging van een plaatselijke verordening niet uitgesproken, dan wordt deze geacht geldig te zijn. De gemeentelijke verordeningen, op de niet-nakomlng waarvan het centraal bestuur geen straf gesteld heeft, zouden volkomen waardeloos zijn, wanneer de gemeenteraad niet de bevoegdheid bezat, om aan de overtreding er van de één of andere straf te verbinden. Vandaar dat de wetgever aan den gemeenteraad het recht heeft toegekend om bij het maken van een verordening te b.palen, dat, wie haar niet naleeft, zal gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste zes dagen of een geldboete van ten hoogste f 25, en tevens met verbeurd verklaring van al de voorwerpen, die door de overtreding verkregen zjn, of waar mede zij gepleegd is, voor zooveel die voorwerpen aan den delinquent toe- behooren. Deze verordénlngen worden zooveel mogetijk door een vaste commissie uit den gemeenteraad, waarvan de burge meester van rechtswege voorzitter Is, ont worpen. Zijn zij door den Raad vastgesteld, dan worden zij aan Gedeputeerde Staten medegedeeld. Geen verordeningen, tegen wier overtreding straf bedreigd Is, zQn verbindend, wanneer zij niet behoorlijk zijn afgekondigd. Is geen ander tijdstip daar voor bepaald, dan treden zij op den derden dag na dien, waarop zij zijn afgekondigd, en in spoedelschende gevallen onmiddellijk in werking. Zij liggen gedurende drie maanden op de gemeente-secretarie voor een leder kosteloos ter lezing, worden bovendien tegen den slechts kostenden prijs, zoodat de gemeente bij den verkoop geen winst mag behalen, algemeen ver krijgbaar gesteld, en moeten natuurlijk aan het kantongerecht, de arrondissements rechtbanken en het gerechtshof, waaronder de gemeente ressorteert, worden mede gedeeld, opdat deze rechtsinstellingen het bestaan er van voor de toepassing kennen. Behalve het maken van verordeningen heeft de gemeenteraad voor de vervulling van z|jn taak, bestaande in de regeling en het bestuur van de hulshouding der gemeente, een aantal werkzaamheden te verrichten, die in de gemeentewet worden opgesomd. Verwaarloost een gemeenteraad op grove wijze de regeling en het bestuur der gemeentelijke huishouding, dan kan een wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur van die gemeente wordt voorzien. De uitvoering van wetten, algemeene maatregelen van Inwendig bestuur en van provinciale reglementen of verordeningen is aan Burgem. en Weth. opgedragen, zoolang de medewerking van den gemeente raad niet bepaaldelijk gevorderd wordt. Weigert de gemeenteraad die medewerking, dan voorzien Burgem. en Weth. daarin. Kwijten zich echter Burgem. en Weth. niet of niet behoorlijk van de hun opge dragen taak tot uitvoering van wetten, dan kan de Commissaris der Koningin van de provincie, waarin de gemeente ligt, in die uitvoering voorzien. Wat de Commissaris der Koningin in de provincie Is, is de burgemeester in de gemeente. Hij is de vertegenwoordiger van de Draagster van het Koninklijk gezag, wordt uit dien hoofde dan ook door de Koningin benoemd, en Is In geval van oproer, samenscholing, of andere stoornis der openbare orde met die macht bekleed, die hem in staat stelt voor de orde in de gemeente en de veiligheid harer be volking de nooJige maatregelen te nemen. Zoo kan hij krijgsvolk requlreeren, en alle bevelen geven, die In zfln oogen tot hand having van de orde noodig zijn. Tot maatregelen van geweld, teneinde gehoorzaamheid af te dwingen, laat hij eerst overgaan, wanneer hij de verelschte waarschuwingen gedaan heeft. Acht hij in die buitengewone omstandigheden, waarin de publieke orde verstoord is, het noodlg spoedig maatregelen te nemen om haar te herstellen, dan Is hij bevoegd algemeene voorschriften van politie voor de Inwoners uit te vaardigden en onver wijld af te kondigen, maar Is gehouden die voorschriften terstond ter kennlsse van den Commissaris der Koningin In de provincie en zoo spoedig mogelijk ter kennlsse van den gemeenteraad te brengen. Tegen misbruik van die bevoegdheid waakt eenlgszlns de wet. Vooreerst kan de Commissaris der Koningin de uitvoering van die voorschriften schorsen, en ten tweede zegt de gemeentewet in art. 187, dat zij vervallen van rechtswege, wanneer zij niet door den gemeenteraad In ztjn eerstvolgende vergadering worden be krachtigd. Maar in datzelfde artikel breekt de wetgever de macht van den gemeenteraad In deze af, want bekrachtigt de gemeente raad de uitgevaardigde polltievoorschrlften van den burgemeester niet, dan is deze krachtens artikel 70 der gemeentewet be voegd, dat besluit onuitgevoerd te laten op grond dat hij het met het algemeen belang in strijd acht, zoodat het door de Koningin kan geschorst of vernietigd worden. Hij geeft hiervan kennis aan Gedeputeerde Staten, die daarvan terstond aan de Koningin bericht zenden. Is binnen dertig dagen na die kennisgeving aan Qedepu- teerde Staten, het raadsbesluit niet door de Koningin geschorst of vernietigd, dan moet de burgemeester het uitvoeren, zoodat het gebeuren kan, dat eventueel wille keurige en verderfelijke polltievoorschrlften een maand lang In een gemeente de burgerij kwellen kunnen. Zierikzee, 14 October. Bij het examen van derden stuurman voor de groote stoomvaart te 's-Gravenhage, Is o. a. geslaagd de heer J. C. P. A. van de Garde, geboren te Noordgouwe. De St. Crt. no. 239 bevat de statuten van de „Zeeuwsche Vereenlglng van Jacht opzieners en Boschwachters" te Ooes. Het volgende jaar zullen 3 lichtingen miliciens voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen en wel voor 26 dagen. St.-Maartensdljk, 12 Oct. Qlsterenavond ongeveer half vijf sloeg het paard van den kleln-landbouwer C. Nelisse alhier op hol. De bestuurder Anth. Llndhout viel spoedig van de kar, waarbij hij zijn enkel brak en een verwonding boven het oog bekwam. Het paard holde de haven over en de gemeente uit In de richting Scherpenlsse, zonder verdere ongelukken te veroorzaken, behalve het beschadigen van een hard- steenen paal en een houten paaltje. Niet ver bulten de gemeente kwamen paard en kar In de sloot beneden den dijk terecht, waar beide zonder ongevallen konden uit geholpen worden. Oud-Vossemeer. Het Is dit jaar treurig gesteld met de frultopbrengst; die klacht wordt wel algemeen gehoord, maar hier wordt dit dubbel opgemerkt, omdat door den beluchten vloed van Maait 1906 bijna alle frultboomen zijn vernield. De nog in het leven geblevene hebben het hard te verantwoorden én nog gaan verschillende boomen, die sedert nog vruchten gaven, dood. Opmerkelijk Is het dat een druiven wingerd, die vóór 1906 nimmer vruchten gaf, sedert dat jaar telkens heerlijke trossen heeft gegeven. Woensdag 1.1. bezocht een officier de gemeente om een onderzoek In te stellen naar de omstandigheden aan het veer enz., om de mogelijkheid te kunnen beoordeelen van een militairen tocht over het eiland langs de zijde van Nieuw-Vossemeer; afdeelingen veld-artillerlsten met kanonnen en Infanteristen uit het garnizoen Bergen- op-Zooin zouden binnen enkele dagen bedoelden marsch maken. Voor ons eiland een ongewoon geval. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Scherpenlsse. Donderdagavond werd alhier in de herberg van den heer C. Rijstenbll, ten overstaan van notaris Meulenberg en ten verzoeke van de erven wed. Raaljmaker te Goes, verkocht: Ie perc.bouwland, door C. Bevelander, voor f 680; 2c bouwland, door J. Vrotgop, voor f 630; 3e bouwland, door Anth. Rijsten bll, voor f 640; 4e bouwland, door A. S. Suurland, voor f 670. Na combineering dezer perceelen werd het gekocht door H. Rljstelbll, voor f 685 Verder werd ten verzoeke van mevr. wed. C. D. Boller en ten overstaan van genoemden notaris, verkocht: 1 mannen-zitplaats, voor f 134, door J. Vermaas 1 vrouwen-zitplaats, voor f 106, door J. Rijstenbll; 1 vrouwen-zitplaats, voor f 81, door L. de Wilde; 1 vrouwen-zitplaats, voor f 30, door C. v. d. Werff Jz. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Zaterdag 22 October a.s. zullen de oud-leerlingen van den land- bouwwlntercursus alhier, onder gelelde der onderwijzers Mlnderhoud en Buijze, een excursie maken naar Dlnteloord, ten einde aldaar de coöperatieve suikerfabriek te gaan bezichtigen. Het vertrek is be paald des morgens 6 uur met het tram bootje, om dienzelfden avond met het tramboolje van 7 uur weer alhier terug te zijn. Voor den nieuwen 2-jarlgen land- bouwwlntercursus alhier hebben zich een voldoend aantal leerlingen aangemeld uit deze gemeente, Slnt-Annaland en Sint- Maaitensdljk, zoodat men In de eerste dagen van November met de lessen hoopt te beginnen. St.-Annaland, 14 Oct. Tengevolge van de benoeming van den heer Abr. van Luijk Anthz. tot adslstent van het phytopathologisch laboratorium .Willie Commelin Schollen" te Amsterdam, werd Dinsdagavond een vergadering gehouden van de vereenlglng „Landbouwbelang" bij den heer W. Rijnberg, ter benoeming van een secretaris-penningmeester. Nadat bij eerste en tweede vrije stemming op een 10-tal verschillende personen meer of minder stemmen waren uitgebracht, waar bij niemand de volstrekte meerderheid verwierf, had een herstemming plaats tusschen de heeren M. Heijboer Mz. en Abr. Qoedegebuure Az. Jr., waarbij de eerste 37, de laatste 48 stemmen verkreeg, zoodat laatstgenoemde gekozen is. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift van de rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding van den be klaagde, In de zaak tegen C. de K., 43 jaar, werkman, wonende te Koudekerke, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van aanranding van een vrouw (ver krachting). Enkele weken geleden werden door de politie te Middelburg aangehouden enkele personen, verdacht van diefstal en heling van een belangrijke hoeveelheid kruidenierswaren, ten nadeele van de firma Maas De Oroot aldaar. Thans zijn genoemde personen, allen gedetineerd aldaar, naar de terechtzitting van de rechtbank aldaar verwezen. De behandeling voor het gerechtshof te 's-Hage In de zaak van notaris Van Dalsum te Hulst, aanvankeiyk bepaald op Vrijdag 25 dezer, is nader vastgesteld op Donderdag 24 November. KERKNIEUWS. St.-Annaland, 14 Oct. De opgave om trent de Oogstcollecte In de Herv. Kerk dient zoodanig gewijzigd te worden, dat de f 80 voor de kerk niet bulten, maar onder de f 455 moeten gerekend worden. St.-Maartensdljk, 13 Oct. Bij de heden gehouden verkiezing van 3 leden voor het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier, waren uitgebracht 165 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: N. Pol derman (aftr.) 150, J. W. van Gorsel (aftr) 143, J. Bastlaanse (aftr.) 134, J. W. Roskes 23 stemmen, terwijl 6e overige stemmen over verschillende personen ver deeld waren, zoodat de aftredende leden herkozen zijn. Oud-Vosmeer. De oogstpreek in de Ned. Herv. Kerk bracht ruim f84 op; die in de Gerei. Kerk I 298,725. Bij het gemeentebestuur van Vlls- slngen zijn de plannen Ingekomen voor den bouw van een tweede Kath. Kerk aldaar. O N D E R W IJ S. Noordgouwe. Op de Woensdag gehouden vergadering van de afdeellng Oostelijk Schouwen van het Ned. Onderw. Gen. hield de heer A. Bljlo een Interessante lezing over de eerste bewoners van Zeeland. Voorts werden nog een tweetal zaken vanwege het Hoofdbestuur besproken, t. w. de propaganda, teneinde alle onderwijzers lid te doen worden van het N. O. O., de algemeene vakvereenlglng der onderwijzers, en de regeling der zomervacantle, die In elke gemeente minstens drie weken dient te wezen. Aan het Hoofdbestuur zal gerapporteerd worden, dat al de gemeenten, ressorteerende onder Oostelijk Schouwen, uitgenomen Noordgouwe, drie weken zomer vacantle hebben. Zaterdag 15 dezer zal mej. S. Hogerland den dag herdenken, waarop zij vóór 30 jaar hare betrekking van onderwflzeres te Noordgouwe aanvaardde. Velen In die gemeente hebben op ver schillend gebied hunne opleiding aan haar te danken, waardoor zij zich aldaar ook in de algemeene sympathie mag verheugen. Scherpeuisse. Wegens ongesteldheid van mej. Hartog Is tot tijdelijk onder wijzeres benoemd mej. Johanna Marina Ampt te Oud-Vosmeer. Poortvliet, 14 Oct. Met algemeen, stemmen is tot onderwflzeres te Stad aan 't Haringvliet benoemd mejuffrouw H. C. van Westenbrugge. Dinteloord, 13 Oct. Ingevolge de bepa lingen der Burgerlijke Pensioenwet, Is aan den heer J. dc Klerck, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen alhier, bij kon. besluit van 15 Aug. een pensioen verleend van f 140. t Visscher ij- Berichten. Bruinisse. Zooals te vreezen was, wordt de spoorwegstaking in Frank? ijk hier geducht gevoeld; verscheidene mossel schippers, hebben reeds telegrafisch bericht ontvangen, dat men hunne mosselen niet kan gebruiken. Ook kwamen reeds een tiental hoogaarsen geladen uit België terug, omreden men hunne mosselen niet door kan zenden naar Parijs. De vorige week verzond men van Bruinisse naar België en Frankrijk 3240 ton mosselen en naar Engeland, Holland en Dultschland 640 balen. Aangevoerd werden 3400 ton Zeeuwsch mosselzaad. Volgens het H. v. Antw. zouden Bel gische vlsschers, die te Neuzen en Sluiskil gingen vlsschen, geconstateerd hebben dat een ziekte onder de vlsschen is uitgebro ken. De visschen, door hen gevangen, zijn buitengewoon mager en hebben allen glans verloren. Opengesneden en onderzocht, bleek het dat de vlsschen door een soort lintworm van 13 tot 15 centimeter lengte op 1 breedte zijn aangetast. te Zierikzee, gehouden op Vrijdag 14 October 1910. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren, blijkens mededeellng van den voorzittermet kennisgeving afwezig de heeren Fokker en Polvllet. Nadat door den secretaris het verkozen raadslid, de heer H. J. van Nouhuys, ter vergadering was binnengeleid, en In handen van den voorzitter de verelschte ceden had afgelegd, werd hij door dezen toegesproker, in zijn toespraak zelde de voorzhter, dat hij den heer Van Nouhuys om twee hoedanigheden, die hem als raadslid n hooge mate zullen te stade komen, heeft leeren waatdeeren, namelijk vooreerst om zijn gewoonte, te zeggen wat hij denkr, en voorts om zijn trouw aan een za k of een persoon, al ondervindt hij daarvan ook nadeelen. Spreker, die er overtuigd van Is, dat de heer Van Nouhuys overeen komstig zijn eed de belangen der gemeente za! voorstaan, wenscht hem met het ver trouwen dat zijn mede-burgers hem schonken, geluk, verklaart hem geïnstalleerd en verzoekt hem den voor hem bestemden zetel In te nemen. Voor kennisgeving worden aangenomen: a. een brief van den Commissaris der Koningin, met toezending van den staat, bevattende de herbenoeming van de heeren C. J. Bethe en j. A. Legemaat tot zetters van 's rijksbelastingen b. het Koninklijk Besluit, waarbij de bezoldiging van den commissaris van politie alhier met ingang van 1 Januari 1911 nader Is geregeld, zoodat zij met f 200 verhoogd is c. een mededeellng van de opneming der kas en boeken b|j den gemeente ontvanger d. een schrijven van den heer jhr. R. R. L. de Muralt, houdende kennisgeving, dat h|) in verband met de uitoefening van zijn ambt zijn ontslag neemt als lid van den Raad. Aan mevrouw de weduwe mr. H. C. Moolenburgh—Helder wordt op haar ver zoek als lid der Plaatselijke School commissie eervol ontslag verleend. Het adres van het Dageljjksch Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Witl- rljdersbond, om de in de verordening vastgestelde maximum-snelheid te wijzigen, en een gelijkluidend adres van de heeren J. van der Valk en J. van Zeverden worden In handen der Commissie voor de Straf verordeningen gesteld tot het uitbrengen van prae-advles. Aan mej. M. L. Leupen wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de herhalingsschool, terwijl In haar plaats als zoodanig wordt aan gewezen mej. C. J. de Mooij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1