Uit Stad en Provincie. In Memoriam. DE WEIDE. Wijnhaven te Rotterdam, een bedrag van I 700 genomen te hebben en vervolgens met een 13-]arlg vriendje naar hier te zijn vertrokken. Van het gestolene hadden zij dertig gulden verteerd, zoodat f 670 nog op hem werd gevonden. Amsterdam, 8 Oct. Louis Bouwmeester berlcmte aan den raad van beheer van het „Nederlandsche Tooneet", dat hl) diens aanbieding om terug te komen met vreugde zou hebben aanvaard, indien hij niet vóór die aanbieding een andere verbintenis had aangegaan. De raad willigde zijn verzoek in om zijn gouden jubileum in den Stadsschouw burg te herdenken met „De koopman van Venetië", bijgestaan door artlsten uit ge noemde vereeniglng. Baaro, 11 Oct. In de buurtschap Ter Eem, alhier, Is bij het wegbreken van het rieten dak eener boerenherberg eene porte feuille gevonden, welke bij onderzoek ruim f 2000 aan bankbiljetten bleek te bevatten. Het bedrag is ten Oemeentehulze aldaar gedeponeerd. Zeist, 10 Oct. 't Is gebleken, dat Louise van Benthelm, het 18-jarlg strtjkstertje, dat In het bosch Vrijdagavond zou zijn aan gerand en mishandeld, rijk aan fantasie Is. Zij heeft dien avond een slag geleverd met haar medestrijksters, de gezusters Engel. Louise beweert haar portemonnaie met f 1 In den slag verloren te hebben en de gezusters Engel vertellen, dat Louise geen portemonnaie, maar een haarspeld In de hand had. Uitzoeken maar! Utrecht, 10 Oct. Hedennacht Is door de politie een 30-jarlg man in bewuste loozen toestand, met verwondingen aan het hoofd aangetroffen. Op het politiebureau bfgebracht zijnde, bleek hij een Rotter dammer te zijn, die hier met drie vrienden was uitgeweest. Toen zij zijn geld mede hadden opgemaakt, hadden zij hem mis handeld en hem bewusteloos achtergelaten. De drie vrienden ztyn hedenmorgen aan gehouden. 9; Sedert Donderdag heeft een bekend advocaat alhier, mr. A. P. J. M. v. Oils, die curator was In verschillende fallllsse menten, de stad verlaten zonder orde op zyn zaken te stellen. De rechtbank heeft een onderzoek in gesteld en mr. Van Oils In staat van faillissement verklaard. Olsterenavond wandelden twee dames In één der drukste straten van deze stad, toen onverwacht een 16-jarige jongen één der dames een handtaschje ontrukte, waar mede hij er vandoor ging. Aangezien In het taschje geldswaarden aanwezig waren, is van dit geval aangifte gedaan bij de politie, die een streng onder zoek instelde, echter tot nu toe zonder sultaat. Leiden, 10 Oct. Sedert eenlgen tijd v dt men tijdens en na de spreekuren óór villa „Habls Perkara" aan den Haag- weg, bij deze stad, waar dr. De Haas w.i ,nt, een rijksveldwachter surveilleeren, d»- de bezoekers noteert en Inlichtingen v:aagt over behandeling, kosten der visites, enz. Naar men verneemt staat deze bewaking In verbarfd met een paar sterfgevallen in den laatsten tijd van patiënte» van den „dokter", die de aandacht der genees kundige wereld moeten hebben gvtrokken. Men verneemt, dat deze maatregel uitgaat van het O. M. bij het Kantongerecht alhier. Lisse, 10 Oct. De heer Reese, uit Amsterdam, die met een vriend, den kantonrechter Bevers, te Amsterdam, een fietstocht maakte, wilde gisterenmiddag bij de derde Poellaan alhier afstappen voor een aankomende auto. Hoewel de bestuurder der auto uitweek tot midden op den weg, kwam de heer Reese te vallen en geraakte onder de auto. HQ was onmiddellijk dood. Een viertal Inzittende dames vervolgden per stoomtram haar reis. Het lijk werd In de auto gelegd, terwijl aan den burgemeester alhier van het geval kennis werd gegeven. Het lijk werd toen per auto naar Amsterdam overgebracht. Den bestuurder der auto treft geen schuld. De heer Reese Is ongehuwd. Rotterdam, 10 Oct, Hedenmorgen hebben de oorlogsschepen Rotterdam weer verlaten. Het vertrek had met de grootste kalmte plaats. Wie gereed was vertrok. Om 9 uur ving de aftocht aan met de torpedobooten. Daarna volgden de grootere schepen en te halfelf vertrok de „Reinler Claeszen". Alleen het vlaggeschip Hr. Ms. „Heemskerck" lag toen nog aan de Park kade. Daar was het den geheelen morgen nog een komen en gaan van hoogere officieren en andere autoriteiten, die van kolonel Qoedhart en zijn staf nogmaals afscheid kwamen nemen. Ten twee uur heeft ook de „Heemskerck" zee gekozen en daarmede behoort het be zoek van het eskader aan Rotterdam weder tot het verledene, een bezoek, waarvan men, zoowel In de stad als onder de marine, zeker nog lang de aangenaamste herinneringen zal bewaren. Personeel van de Fransche Bazar betrapte Zaterdagnamiddag half vijf den 21-jarlgen J. van K., wonende Eleonora- straat, op diefstal van 32 duimstokken van één der uitstallingen. De dader werd naar het directie-kantoor gebracht en de hulp ingeroepen van een polltle-agent, die met den man aan de zijde van de Kipslraat het gebouw van de Fransche Bazar verliet. Op straat gekomen passeerden juist twee electrlsche trams van lijn 5, van welke gelegenheid de man gebruik maakte zich los te rukken, wat gemakkelijk ging, daar de agent In de andere hand de 32 duim stokken vasthield. Vlak vóór de passeerende trams stak de vluchteling de straat over, gevolgd door den agent. Gelukkig dat één der wagen bestuurders van lijn 5 electrisch remde, daar anders de polltle-man onder de tram was geraakt. Van de consternatie wist Van K. gebruik te maken om te ontkomen. Daar hij evenwel bQ de geheele politie bekend Is, zal hij vroeg of laat haar toch wel in handen vallen. Zevenbergen, 10 Oct. De suikerfabrieken alhier zijn met de werkzaamheden nog slechts een paar dagen begonnen en reeds nu is het water In de haven en de Roode- vaart zóó vervuild, dat alle leven er In gedood wordt. Mlllioenen doode vlschjes dryven aan de oppervlakte. Door de drukke scheepvaart Is het onmogelijk het water op het Hollandsch Diep te loozen, zoodat de toestand hoe langer hoe slechter zal worden. Zierikzee, 12 Oct. Door de commissie, in het voorjaar benoemd tot onderzoek naar de mogelijkheid van totstandkoming eener Middenstandsvereenlglng alhier en voorbereiding daarvan, Is thans mede gedeeld, dat haar is gebleken, dat op grond van prlnclpiëel verschil van ziens wijze de oprichting van eene vereeniglng, zoowel katholieken als nlet-katholleken omvatlende, onuitvoerbaar moet worden geacht, waarom zl| hare taak als geëindigd meent te moeten beschouwen. 115191?.'. Omtrent, het ongeluk dat, zooals in óns vorig nommer gemeld Is, Zaterdag avond op den straatweg bij Zljpe voor viel, valt nader nog het volgende te berichten Op den genoemden weg waren eenlge meisjes bezig om te Ieeren fietsrijden, toen juist een peeëntram passeerde. Één der meisjes, de 16-jarige D. v. d. T., viel, met het noodlottig gevolg, dat de fiets door de tram werd medegesleept en zij met haar haar In de spaken van het wiel vast raakte en medegesleurd werd. Iemand, daar voorbijkomend, pakte haar gelukkig beet, anders was zij onder den achtersten wagen geraakt. Nadat zy by dicht daarby wonenden was binnengebracht werd hulp verleend. Het bleek dat een sleutelbeen gebroken en- de borstkast beschadigd was; ook had zy twee gaten In het hoofd. Nadat een voorlooplg verband gelegd was werd zij per rijtuig thuisgebracht. Haar toestand Is redelijk. Één harer vriendinnetjes, die by haar was, werd zoodanig door den schrik bevangen, dat zy byna krankzinnig werd, zoodat ook voor haar geneeskundige hulp noodlg was. Later op den avond trachtte zy zich in de spulkom te verdrinken, in welk voor nemen zy verhinderd werd door twee personen, die haar by haar tante te Bruinlsse, waar zy gelogeerd Is, thuis brachten. -•'i~ Dg. WSltbL, A. Bartelds, surnumerair der belastliigën te Rbtterdam, Is belast met de waarneming van het vacante kantoor der belastingen te Noordwelle. Als een groote bizonderheid kan worden medegedeeld dat de wed. Luit Goes, op 85-jarlgen leeftijd nog een dubbelen tand gekregen heeft. Te Sluis overleed Zondagavond In den ouderdom van 90 jaren de oud burgemeester J. H. Hennequln, officier In de orde van Eikenkroon en van Oranje- Nassau. De Avp. verneemt, dat er onder de leden der Tweede Kamer ernstige ont stemming heerscht over de wyze, waarop de regeering het wetsontwerp op de kust- versterklngen aanhangig heeft gemaakt en in behandeling poogt te brengen. „Door niet-pubilcatle toch van het Verslag der Commissie van samenwerking tusschen land- en zeemacht, hetzy geheel (waartegen geen enkel deugdeiyk bezwaar Is aan te voeren), hetzy met weglating van enkele onderdeelen, is het opmaken van een Voorlooplg Verslag over de prlnclplëele zaken onmogeiyk gemaakt. Daarenboven ligt dat verslag slechts In beperkt aantal ter griffie van de Kamer voor de leden ter inzage, en, als men nu weet, dat men zich op de griffie al gelukkig mag rekenen als men er een plaatsje weet te vinden tusschen de drie ambtenaren, die In het kleine lokaaltje behuisd zyn, en de boden die er bezig zyn met de expeditie van paketten en dergeiyke, dan is het duideiyk, dat van studie daar geen sprake kan wezen. Reeds heelt zich één der Kamerafdee- llngen In haar geheel door tusschenkomst van den voorzitter tot de militaire ministers gewend, om toestemming te vragen tot openbaarmaking. Inmiddels Is het 40 mlllioen-ontwerp reeds op de agenda der voorstellen ge plaatst, die nog deze of begin volgende week in de afdeellngen moeten worden onderzocht. De „Algem. Nederl. Ambtenaarsbond" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin hy, wegens de styglng der pryzen van alle levensbehoeften, verzoekt te willen bevorderen, dat zoo spoedig doenlijk voor alle ambtenaren en beambten In dienst van het Ryk, die een traktement van f 2000 of minder genieten, een ver hooging worde verkregen van 20 pCt. op de eerste duizend gulden, tot het tydstlp, waarop een algeheele herziening der ambtenaars-tractementen zal zyn tot stand gekomen. Het rapport, betreffende de penslon- neerlng van gemeente-ambtenaren en van hun weduwen en weezen, Is ter lands- drukkery ter perse en zal ongeveer tegen half December verschynen. Het wordt gedrukt In 5000 exemplaren, welke zullen gezonden worden aan alle gemeenten In Nederland, in meerdere exemplaren echter aan de groote gemeenten. Onderzoek naar het vaderschap! Deze wet, in werking getreden op 15 Dcc. 1909, kon pas na 300 dagen haar kracht doen gelden. Voor. kinderen,, na..LI Oct. 1910 geboren, kan nu van den vader een onderstands- bijdrage worden gevorderd. Zonnemalre, 12 Oct. Alhier werd gisterennamiddag, onder het lulden van de doodsklok, het stoffelijk omhulsel van den heer Hendrik de Ryke, In leven lid van het hoofdbestuur der schippersvereenl- glng „Schuttevaer" en voorzitter van de afdeeling „Schouwen en Duiveland" van voornoemde vereeniglng, grafwaarts ge dragen. De lykbaar, die bedekt was met drie kransen, respectleveiyk van de familie leden, van het hoofdbestuur van „Schutte vaer" en van de afdeeling Schouwen en Duiveland van „Schuttevaer", werd ge volgd door familieledenvrienden en belangstellenden, waaronder wy opmerkten twee afgevaardigden van het hoofdbestuur van „Schuttevaer", namelijk de heeren mr. R. J. H. Patyn en G. S. Vlieger, bestuurs leden en leden van de afdeeling Schouwen en Duiveland van „Schuttevaer", en den burgemeester van Zonnemalre, den heer Bolle. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door mr. R.' J. H. Patyn, lid van het hoofdbestuur van „Schuttevaer", die zelde met den secretaris van „Schuttevaer" gekomen te zyn, teneinde namens deze schippersvereniging de laatste eer te bewyzen aan het ontslapen medelid. Op de jongste hoofdbestuurdersvergadering sprak nog de voorzitter, mr. Smeenge, die tot zyn leedwezen verhinderd Is hier tegen woordig te zyn, den wensch uit, dat de heer De Ryke, die, gelijk hij mededeelde, ernstig ongesteld was, spoedig moge her steld zyn. Maar dit heeft, helaas I niet zoo mogen zyn. Spreker zal niet uitweiden over de verdiensten van den man, die nu aan den schoot der aarde wordt toe vertrouwd, maar dit wil hy getuigen, dat wy allen hem zeer zullen missen. De Ryke had een open oog voor de belangen van de schlppery, gaf zyn oordeel wei- gewikt en welgewogen, zonder zich zeiven daarby op den voorgrond te plaatsen, en had het hart op de rechte plaats. Wy hebben hem leeren waardeeren, en het doet ons leed, dat hy van ons Is heengegaan. Als een goed burger en als een goed schipper heeft hy geleefd. Moge de krans, dien „Schuttevaer" op zyn kist heeft neer gelegd, aan de diepbedroefde weduwe en familie het bewys leveren van de groote waardeering, die wy den afgestorvene toe droegen. pj Hierop sprak namens de afdeeling Schouwen—Duiveland van de Vereeniglng „Schuttevaer", waarvan de heer De Ryke gedurende 13 jaren de werkzaamheden geleid heeft, de heer W. Rlbbens. Spreker, die biykbaar diep bewogen was, deed de sympathieke figuur uitkomen, en zag met innig leedwezen zyn harteiyken vriend heengaan. Het laatst voerde het woord de heer G. S. Vlieger, de secretaris van de Ver eeniglng „Schuttevaer". Deze spreker ge waagde van hetgeen T3e Ryke, die wist wat hy te doen haa. Voor „Schiittèvaer" geweest Is, en aan wiens adviezen hooge waarde toegekend werd. En niet slechts voor „Schuttevaer" yverde hy. Hij was toch een vriend van de geheele schlppery, zoodat zeer velen hem missen zullen. De herinnering aan hem zal dan ook by ons allen lang levendig biyven. Een zoon en zwager van den overledene dankten namens de familie voor de eer aan De Ryke bewezen. Twee aan twee verlieten wy, gelijk wy gekomen waren, den stillen doodenakker. Wij gingen heen in het bewustzyn een man grafwaarts te hebben geleid, die veel voor de bevordering der gemeenschap, waartoe hy behoorde, gedaan heeft. Zyn assche ruste fn vrede I St.-Filipsland11 Oct. Nu 't klein landbouwbedrijf In de laatste 2 jaren alhier zoo beduidend is toegenomen, doet zich het gemis aan behooriyke ruimte om 't geoogste onder dak te brengen ai meer en meer gevoelen. Binnenkort zullen dan ook een paar nieuwe land- bouwschuren verryzen op een terrein in de onmiddeliyke nabyheid der openbare school. Van verschillende zyden worden pogingen aangewend om alhier een ge mengde zangvereenlglng op te richten Colljnsplaat, 11 Oct. Gisterenavond bad vóór de woning van mejuffrouw E. P. Breas de aanbieding plaats van het door haar met den heer M. Noordyke, belden alhier, aan de chr. muzlekvereeniging „Soli Deo Gloria" geschonken vaandel, die door ;een talrijk opgekomen schare menschen werd bygewoond. De wyze van uitvoering van genoemd vaandel werd zeer geroemd Door den voorzitter dier vereeniglng werd genoemd vaandel na een gepaste toespraak dankbaar aanvaard, en werden daarby het Wilhelmus, het Dultsche volks lied en een paar psalmverzen opgewekt uitgevoerd. Daarna keerde men met een vrooiyken marsch naar het gewone ver gaderlokaal terug, In welke men gerulmen tyd zeer gezellig byeen bleef. Loonsverhooging. Door de vracht- ryders alhier, wier aantal in de laatste jaren zeer Is toegenomen, Is het besluit genomen, dat voortaan voor ploegwerk voor anderen zal worden betaald f 8 In plaats van f 7, terwyi voor wagenvrachten f 10 In plaats van f 8 zal worden berekend. Een en ander per dag. Oost- en West-Souburg. In den avond van Donderdag I., ongeveer 7 uur, ging een 40-jarlge boerenvrouw, wonende te Souburg, van Middelburg huiswaarts langs den Nieuwen Vlisslngschen weg. Toen zij ongeveer by de voormalige ysbaan was, werd zy door een manspersoon aange sproken, die haar vroeg of zy alleen naar huls moest. Zy antwoordde van ja. Op een andere vraag deelde zy mede ongehuwd te zijn. Hierop wierp de man zyn rywlel, dat hy aan de hand by zich had, In een tuintje van eene woning, welke bleek zyn eigen woning te zijn. Plotseling greep hij toen de vrouw vast en droeg haar, ondanks haar verzet In de woning, alwaar zich verder een niet patlfr aan te .jjplden ergeriyk tooneel afspeetd^,, £e .Jfoyjv stelde de justitie In kennis met djt beest achtig optreden van haar aanrander, met' het gevolg, dat Zaterdagmiddag zekere C. de K., een 43-jarlg gehuwd persoon, die o. a. als strooper geen onbekende voor de politie en justitie Is, als verdacht van deze lage daad werd gearresteerd. Na verhoor door den rechter-commlssarls Is De K. voorlooplg in het huls van bewaring te Middelburg gedetineerd. Vlissingeu. Tot rondreizend hulsbezoek- ster-deskundlge voor 't bestrydlngswerk der tuberculose In Zeeland wordt te Rotterdam opgeleid zuster C. F. de Wit, verpleegster alhier. De voormalige dagboot „Nederland" van de Maatschappy Zeeland te Vlisslngen is verkocht aan de scheepssloopery Holland te Hendrik Ido-Ambacht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kerkwerve, 12 Oct. Ten overslaan van den notaris H. J. van Nouhuys werden alhier openbaar verkocht: kalf vaarzen voor f 225, f 201, f 200; vaarzen voor f 130, f 127, f 120, en osjes voor f 55, f 52 en f 50. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Schouwen. De luplner.- oogst Is dit jaar bizonder goed, tengevolge van het droge najaarsweer. Het grootste gedeelte0 is reeds best gewonnen en binnengehaald. De Hoeyënlgfieid van het zaad Is zbèr goed èn Tie opbrengst aan- zieniyk. Gemiddeld wordt 12 H.L. per gemet geoogst. Als nu de prys is als verleden jaar, n.l. f5 4 f6 per HL, dan leveren de zandgronden vry wat op. Dank zy het gunstige zomerweer en de langdurige droogte In het najaar, Is ook de teelt van Oost-Indische kers, waarvan dit jaar vry veel Is uitgezaaid, zeer bevredigend. Het zaad, dat van het land moet worden opgeveegd, wordt best opgedaan. Het beschot laat niet veel te wenschen over. KERKNIEUWS. Beroepen bij..de Herv. Qem. te Ame- mulden (toez.) A. C. Enklaar, cand. te Utrecht. Ds. R. Koolstra, beroepen van Haam slede, werd j.l. Zondagmorgen by de Oeref. Gem. te Numansdorp bevestigd door ds. J. C. Dagevos van Zuid-Beier land, met een rede naar Gal. 6 14 en 15 Des avonds deed de bevestigde zyn Intrede met Rom. 1 16 en 17. Na des morgens bevestigd te zyn door ds. H. Roelofsen van Bruinlsse, met een rede naar Jes. 62 6 en 7, deed j.l. Zondag ds. A. Janse, beroepen van Ter- neuzen, zyn Intrede te Barneveld, met een rede naar Efezen 6 19. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Oude-Tonge, ds. P. van Toorn te Sprang. Tweetal by de Geref. Oem. te Wol- faarlsdyk: ds. G. de Jager te Bruinlsse en O. B. Oosterhof te Westerbork. Beroepen by de Geref. Oem. te Tholen ds. A. Voogel te Puttershoek. In de zitting der Rotterdamsche rechtbank van 7 Nov. a.s. zal by ge- rechteiyk vonnis, ten verzoeke der Vrye Oeref. Gem. te Mellssant, publiek worlén verkocht de grond, waarop de Chr. Oasff. Kerk aldaar is gebouwd. De kerk zelf is niet In beslag genomen. De grond Is In- gezel op f 25 O N D E R W IJ S. By kon. besluit is o. a. aan J. Hoger- land, onderwijzer aan een openbare lagere school te Zierikzee, verleend een pensioen van f 784; aan mej. G. van der Have, geb. Visser, onderwijzeres aan een openbare lagere school te Zierikzee, f 303; aan J. Steyn, aan een openbare lagere school te Middelburg, f 650; aan H. F. Stygers, onderwyzer aan een blzondere lagere school te Vlisslngen, f 700; aan J. de Klerck, onderwyzer aan de ryks-normaallessen te Dlnteloord, I 140. St.-Filipsland, 12 Oct. Na herhaalde oproeping heeft zich voor de betrekking van onderwijzer mef hoofdacle aan de school In de kom der gemeente geen enkele sollicitant aangemeld. Post en Telegrafie. Met 1 October zyn verplaatst de com miezen der posteryen en telegraphle 4; kl. A. Llnd, van Haarlem naar Middelburg, Takens van Ooes naar Utrecht en D. Woelinga van Harllngen naar Goes. De heer F. C. M. van Poperlrig, 2e klerk der post en telegrafie, werkzaam te Bruinlsse, Is met Ingang van 16 December bevorderd tot le klerk by dien tak van dienst. Onze gemeente en haar bevolking hebben wederom een treffend en geer gevoelig verlies geleden. Heden nacht verwisselde nameiyk onze alombemlnde stadgenoot, de Heer JAN JACOB KELLER, de zoon van den welbekenden, bekwamen geneesheer, wyien dr. Keiler, het tijdelijke met het eeuwige. Bereikend den hoogen ieeftyd van 86 jaren, want hy was den 27sten December 1824 te dezer stede ge boren, heeft hy gedurende zijn geheele leven door de hulp, die hij aan de lydende menschheld ver schafte, zich In hooge mate ver- dlensteiyk gemaakt, en zich daardoor een naam verworven, die door het levende geslacht steeds met diepen eerbied zal genoemd worden. Ge zegend met aardsche bezittingen heeft hy deze voornameiyk aange wend om goed te doen en zegen te verspreiden. Wie hulp noodlg had, klopte by Keller aan, en kon, tot welk geloof hij ook behooren mocht, er zeker van zyn door hem, den nobelen en verdraagzamen mensch, gesteund te worden. Veel, zeer veel wordt In den edelen wel doener dan ook verloren, niet slechts door particulieren, maar ook door vereenlglngen en stichtingen. Men schen als Keiler moesten tot heil der menschheld eeuwig kunnen leven. Dit kan nu echter eenmaal niet. Daarom beruste men in den Qoddeiyken wil, en trachte men zooveel mogeiyk zyn voetsporen te drukken. Inzonderheid voor hen, die In overvloed leven, strekke hy tot een navolgenswaardig voorbeeld. Wy roepen den ontslapene een Rust in Vrede toe. Wanneer het najaar is aangebroken, de oogst in de schuur of naar de fabriek is, wanneer de wintergewassen verzorgd zijn, dan is het lijd om naar de weide te gaan en daaraan de noodige zorg te besteden. De meening, dat de welde geen verzorging en geen voedsel, dus geen bemesting noodig heeft, heeft plaats gemaakt voor een heel ander en gezonder oordeel. Allerwege ziet men tegenwoordig meer zorg besteden aan de graslanden, zoowel aan de weiden als aan de hooilanden. Daar een doelmatige be mesting van de graslanden niet alleen op de hoeveelheid, maar ook op den aard der grassen invloed uitoefent, de hoedanigheid van het gras namelijk zeer verbetert, heeft de bemesting indi rect weder invloed op de hoeveelheid van 't vee. Dat Inderdaad de graslanden soms te weinig voedende bestanddeelen bevatten, blijkt wel uit het feit, dat van 125 onderzochte graslanden er slechts 45 waren, die in 1000 K.G. meer dan 5 K.G. kalk bevatten, 56 waarin genoeg phos- phorzuur voorkwam en slechts 36, waarin genoeg kali werd gevonden. Alle landbouwers, niet alleen zi], die meer speciaal veehouder zijn, doch ook de gewone boer, die een gemenRd bedrflf heeft en zoo zijn de meesten hebben het grootste belang bij den vooruitgang hunner welden. Daarom draait eigenlijk het heele bedrijf. Ik wil daarom in eenige opstellen het een en ander over de bemesting der welden mededeelen en meer speciaal handelen over de kalibemesting. Deze toch vormt met de phosphorzuurbemestlng het voornaamste gedeelte van de herfstbemestlng der welden. Achtereenvolgens zullen wij nagaan: 1°. Waarom een kallbemesting op de welde noodzakelijk is;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2