Woensdag 12 October 1910. (Z ierikzeesohe Courant). KENNISGEVING. NIEUMTSTIIDIN8EN. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschat, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ite JAARGANG. - No. 8990. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlgk S urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 14 October e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Bcëediglng en Installatie van het verkozen Raadslid, den heer H. J. van Nouhuys; Resumtie notulen; Drie brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten: tot onderhandschen verkoop aan het Rijk van de woning voor het hoofd van school A; tot onderhandschen verkoop van de Ambachts- heerltjkhcden Rengerskerke en Zuidland aan den heer mr. A. J. F. Fokker, en tot ruiling van grond met J. van den Hoek; Brief van den Commissaris der Koningin, met toezending van den staat, bevattende de her benoeming van de heeren C. J. Bethe en J. A. Legemaat tot zetters voor 's Rijks directe be lastingen; Koninklijk besluit, waarbij de bezoldiging van den commissaris van politie te Zierikzee nader is geregeld; Mededeeling van de opneming der kas en boeken bij den Gemeente-Ontvanger; Brief van den heer jhr. R. R. L. de Murait, houdende kennisgeving, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad; Adres van mevrouw de wed. mr. H. C. Moolen- burgh—Helder, houdende verzoek om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie; Adres van het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, betreffende de vastgestelde maximum-snelheid; Adres van J. van der Valk en van Zij verden van gelijke strekking; Adres van mej. H. L. Leupen, houdende ver zoek om ontslag als onderwijzeres aan de Herhalingsschool, met voorstel van Burgem. en Weth., en voorstel van Burgem. en Weth. om in hare plaats als zoodanig aan te wijzen mej. C.J. de Mooij; Adres van mej. C. P. Vorstheuvel Labrand, houdende verzoek om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan school B, met voorstel van Burgem. en Weth.; Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Harmonie-Gezelschap .Kunst en Eer", over 1909; Voorstellen van Burgem. en Weth.: tot het verleenen van afschrijving van hoofde- lijken omslag; tot verlenging van den termijn voor de heffing van keurloonen voor het keuren van vee of vleesch, en tot af- en overschrijving van begrootlngspostcn, dienst 1910; Adres van de firma I. de Broekert Co-, houdende verzoek om een perceel gemeente grond in erfpacht te verkrijgen, met voorstel van Burgem. en Weth.; Voorstellen van Burgem. en Weth.: om het lokaal voor den herijk, tot weder- opzepgens toe, gratis beschikbaar te stellen voor het Rijk; om mej. C. M. J. Phernambucq andermaal, en wel voor den cursus 1910/11, te benoemen tot helpster bij het onderwijs in de nuttige hand werken voor meisjes aan de herhalingsschool, en betreffende de aanstelling van onderwijzend personeel aan de Avondschool voor Vakonderwijs; Benoeming van leden en plaatsvervangende leden in de stembureaux voor de eventueele stemmingen en herstemmingen ter verkiezing van twee leden van den Raad. (Vacatures mr. D. van der Vliet en jhr. R. R. L. de Murait). Enz. Zierikzee, den 10 October 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Opstand in Portugal. Lissabon, 8 Oct. Een vrij talrijke troep mannen heeft getracht het college te Lelcltra, waar de Pauselijke Nuntius, deken van het diplomatenkorps, verblljl houdt, binnen te dringen, onder voorwendsel van te willen zoeken naar wapenen die daar verborgen zouden z|jn. De Nuntius weigerde den toegang. Op raad van den burgemeester deden de republikeinen geen aanval, maar zij vroegen verlof om het gebouw te doorzoeken. De Nuntius stond dat toe en het onderzoek liep in goede orde af. Van de grens af tot Lissabon Is alles volkomen rustig. Het verkeer Is hersteld. Het station der hoofdstad ziet er weer uit als gewoonlijk; maar verschillende wijken hebben het aanzien van een stad in staat van beleg. Het aantal omgekomen burgers en mili tairen bedraagt ongeveer 300. Het gevecht Is beperkt gebleven tot twee of drie punten van de stad. Er waren ongeveer 1500 republikelnsche soldaten, bij wie zich duizend gewapende burgers hadden gevoegd. De koningsgezinde troepen telden omstreeks 2000 man. Het besluit tot verbanning van de kerke lijke congregaties zal morgen worden afgekondigd. Troepen soldaten zijn vannacht het klooster In de avenue Frlnas binnenge drongen, dat bewoond wordt door 150 Spaansche liefdezusters. Eenlge nonnen trachtten weerstand te bieden. Bij het gevecht werden twaalf zusters licht ge wond. Het klooster is door de troepen bezet. De gewonden werden naar het militaire hospitaal overgebracht; de andere zusters bracht men naar een onbekende plaats van bestemming. Gibraltar, 10 Oct. De ltaliaansche kruiser „Reglna Elena" Is hier aangekomen en zal koningin Maria Pia en den Infant Alfonso aan boord nemen, om hen naar Italië te brengen. Koning Manuel en koningin Amelia besloten naar Engeland te gaan. Alvorens Gibraltar te verlaten, heeft koning Manuel een eigenhandig geschreven brief gericht aan den eersten minister, waarin hij verklaart, door de omstandig heden genoodzaakt, zich In te schepen. HIJ wenscht aan z|]n volk te verklaren, dat hij zijn onderdanen steeds als een goed Portugees behandeld heeft. Hij heeft altijd zijn plicht gedaan en zal altijd een Portugees blijven. Van ganscher harte hoopt hij, dat de bevolking hem recht zal laten wedervaren en zijn optreden begrijpen. Hij wil geen daad stellen, waardoor hij afstand doet van z|jn rechten. Madrid, 8 Oct. De Heraldo bevat een telegram uit Gibraltar, waarin gemeld wordt dat gisterenavond, In den loop van een onderhoud, dat meer dan twee uren duurde en plaats had aan boord van het Portu- geesche jacht .Amélie", tusschen de leden der Portugeesche koninklijke familie en de plaatselijke autoriteiten in Gibraltar, een ongewone beweging werd waargenomen In de maritieme prefectuur, waarheen de Engelsche admiraal Pelham den comman dant van den Amerikaanschen kruiser „Desmoines" had ontboden. Deze beide zeeofficieren hadden een langdurig telegraphlsch onderhoud, naar men meent met hunne respectieve re geeringen. Bij het vallen van den avond begaf de commandant van de „Desmoines" zich op geheimzinnige wyze aan boord, terwyi de Engelsche admiraal, met twee adjudanten zich aan boord van de „Amélie" begaf, van welk schip op zeer geheimzinnige wyze personen aan wal kwamen, die zich aan boord van den kruiser „Desmoines" begaven. Hoewel verschillende officieren en een groot aantal matrozen der bemanning van de „Desmoines" zich nog aan wal bevonden, haalde die kruiser te 8.30 de ankers op en stoomde met alle kracht in de richting van Portugal. Koning Manuel bevond zich aan boord van de „Desmoines". Het telegram voegt er btj, dat het ver trek van koning Manuel aan boord van de „Desmoines" naar Portugal het gevolg moet wezen van de overeenkomst tusschen Engeland, de Vereenlgde Staten en Dultsch- land en gisterenavond aan alle andere mogendheden Is medegedeeld. Na de revolutie In Portugal. Nadat de Londensche bank firma Coutts voorde voortvluchtige Portugeeschekonings- famllle een credlet had geopend by een bank te Gibraltar, namen belde koninginnen een zeker bedrag op en begonnen met zyn tweetjes heel gemoedeiyk van allerlei In te koopen, vooral In modewinkels. Haar vlucht uit de Portugeesche hoofdstad was namelijk In zoo groote overyiing geschied, dat zy nóch waschgoed, nóch andere kjeedlngstukken, dan die zy juist aan hadden, konden medenemen. Koning Manuel had ook al niet veel garderobe by zich, maar nam toch geen deel aan de Inkoopen. Hy droeg een grys colbert-costuum, waaronder een blauw hemd, dat hy van een matroos op het jacht „Amalla" had geleend en dat ten minste schoon was. Zondagochtend was er een ontzagiyke menigte telegrammen voor den koning aangekomen, waarvan de lectuur hem gerulmen tyd In beslag nam. Omtrent de latere voornemens van den onttroonden monarch worden twee lezingen verspreid. De Dally Chronicle wil beslist weten, dat hy zich naar Spanje, naar het land goed zyner tante,*de „gravin" van Parijs, zal begeven, die by Sevllla de villa „Manrlque" bewoont. De hofbeambten senhor Texelra en de markies Fayal zouden daarheen reeds vertrokken zyn. Manuel's moeder zal hem vergezellen, terwyi koningin Maria Pia en de hertog van Oporto naar Italië vertrekken. Volgens een andere, weinig geloof waardig geachte lezing, wil de geheele koninkiyke familie naar Engeland gaan, waar zij, om te beginnen, haar intrek zou nemen op het landgoed Van den hertog van. Orleans. spanje. Dat de revolutie in het naburig ryk ook den Spaanschen republikeinen de hoop zou geven, dat ook in hun land weldra een einde zou komen aan het koningschap, ligt voor de hand. Ondanks de nauwlettendheid, waarmede de politie al de bewegingen van de repu blikelnsche leiders vclgt, hebben toch herhaaldelijk vergaderingen plaats gehad In de woningen van de kopstukken der partij Lerroux, Soriano, Oaldos e. a. Op deze vergaderingen werd hetgeen In Por tugal geschied Is niet alleen met groote geestdrift begroet, er werden zelfs tele grammen van gelukwenschlng gezonden aan de leden van de nieuwe Portugeesche regeering. De regeering Is echter vast besloten Iedere poging tot demonstreeren kracht dadig tegen te gaan en neemt daarby haar toevlucht ook tot kleingeestige maat regelen. Wanneer b.v. onder de massa's, die voor de bureaux der bladen de nieuw ste tydlngen uit Portugal lezen, Iemand het waagt maar Iets ten gunste van de repu bliek te zeggen, wordt hy onmlddeliyk naar het polltle-bureau gebracht. Toch is de regeering, volgens een mededeeling van de New-York Herald, overtuigd van de trouw van het leger en zou koning Alfonso, zoo er onverhoopt een opstand mocht uitbreken, op vry wat meer verdedigers kunnen rekenen dan koning Manuel. Onder de officieren Is men vast over tuigd, dat de koning by een oproerige beweging zich onmlddeliyk aan het hoofd zyner troepen zou plaatsen en zelf zyn kroon zou verdedigen tegen zyn belagers. Naar het heet zullen met het oog op de houding der republikeinen In de laatste dagen de reserven worden opgeroepen. In Barcelona zyn Zondag ongeregeld heden voorgekomen by het leggen van kransen op de graven van Vlemente Garcia en Francisco Ferrer, doordien één van de sprekers op het graf zelde, dat de radi calen even schuldig waren als de clerlcalen. De politie moest tusschenbelden komen, en er ontstond een oogenbllk een paniek, door dien het geweer van een gendarme, naar het heet door toeval, afging. In troepjes van vier man liet de politie de betoogers naar Barcelona terugkeeren. Madrid, 10 Oct. De regeering Is te weten gekomen, dat een groot aantal wapenen over de Fransche grens In Spanje gesmokkeld zyn. Waar de wapenen ver borgen zijn, is nog niet bekend. Tot het oproepen der reserven heeft de regeering besloten, nadat haar gebleken was, dat de revolutlonnalre leiders In tal van geheime vergaderingen gewezen hebben op de nood- zakeiykheld de propaganda van de daad niet te lang uit te stellen. denemarken. Toen op 4 dezer de vrederechter van Patreksfjord op IJsland aan boord van den Engelschen vlschtrawler „Chleflaln" ging om daarop beslag te leggen ter zake van hel vlsschen in verboden wateren, dreigde de kapitein met hem naar Engeland te vertrekken. Kort daarop vertrok de trawler werkeiyk en men heeft sedert dien niets meer van den vrederechter gehoord. en8eland. Te Leeds is brand uitgebroken in het stedeiyk ziekenhuis, waarin zich 420 vol wassen patiënten en 30 kinderen bevonden, welke laatsten In een ontzettenden angst geraakten. De vlammen, die met een razende snelheid om zich heen grepen, bemoeliykten het reddingswerk ten zeerste. Dank zy echter de toewydlng van de zusters en de brandweer, konden allen, groot en klein, bytyds weggebracht worden. Het gebouw Is van binnen ge heel uitgebrand. De Pall Mall verneemt, dat de kroning van koning Oeorge en koningin Marie In de week, beginnende 18 Juni van het volgend jaar, en vermoedeiyk op 21 Juni zal plaats hebben. frankrijk. By het station Botnes (Fr. dep. Lolret) heeft een trein een geheel gezin overreden twee kinderen, die daar op een niet afgesloten overweg aan het spelen waren, en hunne ouders, die waren toegesneld om hen te redden en nu met hunne kinderen verpletterd werden. In het Fransche dorpje Fresnale du Sauvage, by Alencon, is een moord gepleegd door een 9-jarlgen knaap, Alfred Duclos. Die jongen heeft zyn I-jarig broertje in de wieg met een hamer het hoofd Ingeslagen en het daarna nog verscheidene messteken toegebracht, omdat het aanhoudend ge schreeuw van het kleintje hem razend maakte. De moeder, die aan den drank was, lag ondertusschen in beschonken toestand te slapen.- De kleine moordenaar wilde het eerst nog doen voorkomen alsof zyn moeder met het kind op den arm tegen den schoorsteen was gevallen; maar de wonden van het kind logenstraften die bewering en ten slotte was hy wel genoodzaakt tot een bekentenis, die hy met groote be daardheid aflegde, zonder eenlg blijk van berouw. Parijs, 11 Oct. In een groote meeting, gisterenavond gehouden, heeft de alge- meene bond van stokers en machinisten tot staking op het Noorderspoorwegnet besloten. De vergadering gaf bevel, dat te'Parys na middernacht en op het platteland na heden morgen acht uur geen treinen meer mogen vertrekken. Waarschyniyk zal de Nationale Bond van Spoorwegbeambten dit besluit steunen, zoodat de dienst op het Noorderspoorweg net zeer bemoeliykt zal worden. Na afloop van de meeting, waarop tot de staking besloten werd, Is het Noorder station door politie en troepen afgezet. Alle toegangen worden door soldaten be waakt. duitschland. In Osterfeld by Oberhausen heeft een Poolsche mynwerker met dynamiet getracht het gedenkteeken voor keizer Wilhelm te vernielen. Het gedenkteeken werd zwaar beschadigd; een been werd afgerukt. Hamburg, 11 Oct. Ingevolge het besluit, gisteren genomen In de vergadering van afgevaardigden der arbeiders, hebben de werklieden zich heden niet op de werven aangemeld. Een strooibiljet geeft als reden daarvan op het niet In acht nemen van de door de patroons aangenomen vredes voorwaarden. Berlijn, 11 Oct. By een assistente van het Röntgen-laboratorium eener kliniek alhier Is een goedaardige vorm van zwarte pokken geconstateerd. Een buitenlandsch artist, die waarschyniyk ook aan zwarte pokken ïydt, Is in het Charité-hospitaal opgenomen. De noodlge voorzorgsmaat regelen zyn genomen. belsiE. Zaterdagmorgen Is aan het stadhuis te Brussel de aankondiging aangeplakt van het huwelijk van Prins Victor Napoleon Bonaparte en Prinses Clementine van België, welk huweiyk zal worden voltrokken te Moncalierl, by Turyn, waar de moeder van den bruidegom, Prinses Marie Clotllde Napoleon, geboren Prinses van Savoye, woont. De aankondiging zal, volgens de wet, tien dagen lang te Brussel aangeplakt biyven. nederland. Assen, 10 Oct. Sedert vete dagen liepen in Drente geruchten over den slechten financleelen toestand van notaris S. te D. Vele en herhaalde opvragingen van te zijnen kantore belegde spaarpenningen waren daarvan het gevolg. Aan al die aanvragen kon echter niet voldaan worden, en nu moet gebleken zyn dat 't met de zaken van bedoelden notaris droevig ge steld Is. Alles is reeds door den kanton rechter van Meppel In het huls van dien notaris verzekerd; hy zelf, die ook wet houder In zyn gemeente was, heeft de plaats zyner Inwoning verlaten; In den nacht van Donderdag op Vrydag LI. Is hy te Hilversum door gasverstlkklng op zyn logeerkamer overleden. Arnhem, 10 Oct. Zekere B., wonende In de Weerdjesstraat alhier, had aan den heer Olieslagers aangeboden Zater dag met hem mede te vliegen. Hy kreeg een briefkaart van den Belg terug, dat hy maar moest komen. B., een los sjouwerman, trok In gala met den trein van 11 uur naar Nymegen. Aldaar aan gekomen, werd hy door eenlge heeren, w.o. Olieslagers, afgehaald en naar een hotel gebracht, waar B. rykelQk onthaald werd. Hy deed zich evenwel zóó rljkeiyk aan den wyn te goed, dat hij meer dan „légèrement ému" naar het station werd gebracht. In den trein viel hy In slaap en ontwaakte tot zyn schrik In Utrecht. Daar moest hy een kaartje koopen om tegen den avond In deze gemeente terug te keeren. Hy was verontwaardigd en toonde ieder de briefkaart van Jan Olieslagers. Alkmaar, 8 Oct. Alkmaar's Ontzet Is, niettegenstaande het drukke Zaterdagsche marktdag was, toch weder feesteiyk herdacht. Des morgens om halfacht was er reveille op de Steenenbrug, uitgevoerd door het Stedeiyk Muziekkorps en 20 jongens met fluiten en trommels, onder directie van den heer H. A. Maas. Nadat een paar nummers waren uitge voerd, trok men door de stad naar de woning van den burgemeester, den heer O. Ripping, daarna naar de woning van het eere-lld der Vereenlglng, den heer C. W. Bruinvis. Vervolgens weder naar de Steenenbrug terug, alwaar de stoet werd ontbonden. Om 9 uur had er in de Oroote Kerk een godsdienstige samenkomst plaats, waaiby ds. T. Kloosterman als voorganger optrad. Een 400-tal kinderen vereenlgde zich om halfdrle op het Doelenveld en toog met hunne geleiders, voorafgegaan door de muziek, naar het Victoriepark, alwaar door den voorzitter der Ontzetvereenlglng, den heer F. H. Ringers, een feestrede werd uitgesproken en een krans werd gehecht aan het VIctorlebeeld. Een vry talryk publiek woonde deze plechtigheid met groote belangstelling by. Nadat nog eenlge nummers werden ge zongen en gespeeld, ging men naar het lokaal „De Harmonie" terug, alwaar de kinderen werden onthaald. Des avonds van 8—10 uur was er muziekuitvoering op het Hofplein door het Stedeiyk Muziekkorps, waarmede deze dag werd besloten. Een talryk publiek bewoog zich in Alkmaar's straten. Zaandam, 10 Oct. Een boekhouder der houtkoopersfirma Pont, uit deze stad, die gisterenmiddag de Maandagsche Houtbeurs In het Poolsche Koffiehuis had bezocht, ontdekte by zyn thuiskomen, des namiddags, tot zyne groote ontsteltenis, de vermissing van f 1000 aan bankpapier uit zyn clty-bag. By nader onderzoek bleek hem, dat hy zyn eigen tasch niet had. De clty-bag geleek zeer veel op de zyne. De boek houder meent nu, dat zyn relstasch, waarin de f 1000 in een portefeuille geborgen waren, handig verwisseld Is voor de andere, die niets dan waardeloos papier bevatte. Hy toog dadeiyk naar Amsterdam terug om In het Poolsche Koffiehuis een onder zoek ln te stellen; dit leidde echter tot geen resultaat. De benadeelde meent, dat de verwisseling der tasschen In „Polen" gebeurd Is, en deelde dit ook aan de politie mede. Echter wordt 'tooknietonwaarschyn- iyk geacht, dat de clty-bag hem op het Centraal-Statlon of In den trein ontfutseld Is. Haarlem, 10 Oct. De politie alhier heeft In een hótel te dezer stede een 16-jarlgen kantoorbediende aangehouden, die bekende uit de brandkast der firma S. Co.,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1