Maandag 10 October 1910. Eerste Blad. BENSDORPS ONTBIJTCACAÖ. (Z ierikzeesch Courant). ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Zierikzee. Uit Stad en Provincie. 2 pond bus. f 1,50. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAQ verschat, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8989. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ura. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. STEMMING De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 21 October a.s., van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur, eene stemming zal plaats hebben, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, in de plaats van den heer Mr. D. VAN DER VLIET, die als zoodanig ontslag heeft genomen, waarvoor ais candidaten zijn gesteld de heeren: W. DEN BOER P. J. BOONE. De stembureaux houden zitting in het Raad- huls, en wei dat voor het le stemdlstrict in de Raadzaal, en dat voor het 2e stemdlstrict in de Kamer voor den Gemeente-Secretaris, waarvoor de toegang is door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 12Ó van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die opzettelijk, zich voor een ander „uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor- „schrlft uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt „gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste „één jaar". Zierikzee, den 10 October 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 8 Oct. Hedenmiddag vertrok de justitie naar de gemeente Duivendljke, teneinde een onderzoek in te stellen naar een gepleegden diefstal van bankpapier ten nadeele van J. B. aldaar. In de week van 28 September tot en met 4 October kwamen in Zeeland zeven gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. een geval van roodvonk te Tholen, en zes gevallen van dlphtheritls, n.l. één te Aardenburg, één te Ooes, één te St.-Phlllpsland, één te Schore en twee te Zierikzee. Naar men ons mededeelt zal de hoofd-lngenleur C. P. Vijverberg, thans met verlof hier te lande, binnenkort naar Java terugkeeren, om alsdan op te treden als hoofd-lngenleur bij het departement van burgerlijke openbare werken, voor uitvoering der havenwerken te Soerabaya. in Januari komen de Wognummers weer uitvoeringen In onze provincie geven. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, roept In de Sl.-Ct. op de onbekende belanghebbenden Inzake van het beroep. Ingesteld door J. W. Roskes te St.-Maartensdljk, tegen het besluit van Oedep. Staten van Zeeland, houdende ongegrondverklaring van zijne bezwaren, tegen het besluit van den raad der gemeente St.-Maartensdljk, d.d. 26 Juli 1910, waarbij hij niet Is toegelaten als lid van den raad dier gemeente, om zoo zij dit noodlg achten hunne memorlën en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's-Oravenhage, vóór 19 October 1910. Tot dien dag liggen de stukken ter Inzage ter secretarie van den Raad van State. De bijna 101-jarige weduwe Dommisse te Oud-Souburg, had onlangs het ongeluk te vallen en een been te breken. Zij, die anders dageltjks bij mooi weer een korte wandeling in het zonnetje deed, ligt nu gekluisterd aan haar bed. Dat zij daarover nogal moppert, is licht te begrijpen. Vrijdag kreeg een vrouw te Borsselen het bericht dat haar man, die een paar dagen te Brussel vertoefde, tengevolge van het niet afsluiten der gaskraan in het hotel, waar hij logeerde, was gestikt. Vrijdag kwam een landbouwer uit Nlsse met een voer aardappelen aan het station te 's-Heer Arendskerke. Toen een trein naderde verschrok één der paarden zóó hevig, dat het op de plaats dood bleef. Op 4 April 1911 en volgende dagen zal te Arnhem het vergelijkend examen voor commies der directe belastingen, In voerrechten en accijnzen worden gehouden, ter vervulling van 115 plaatsen, welke In 1911 of later mochten openvallen. Zie voorts Staatsct. 234. Indien U lekkere Chocolademelk wilt drinken, bestelt Uw winkelier dan een bus V2 ons bus10 ets 1 ons bus18 ets. V2 pond bus42'/2 ets. 1 pond bus80 ets. HF" De naam BENSDORP op Cacao en Chocolade is een waarborg voor prima kwaliteiten. Het plan om den Rozendaalschen en Steenbergschen Vliet door een kanaal te verbinden met Mark en Dlntel, neemt vasteren vorm aan, omdat daardoor niet alleen een kortere verbinding met Holland tot stand zou komen, maar tevens ook een directe met Oostelijk-Brabant door het Wilhelmina-Kanaal. Renesse,]7 Oct. De ambachtsheerlijkheid Renesse, het pas gerestaureerde slot „Moer- mont" en de daarbij aanhoorlge gronden, alles eigendom van den heer mr. J. F. van der Lek de Clercq te 's-Gravenhage, Is, naar wij vernemen, overgegaan aan den heer J. J. Vrieiendorp te Dordrecht. Brulnisse. Zaterdag had een meisje, dat op den straatweg naar Zijpe aan het fietsen was, het ongeluk met een voorbij rijdende peeën-tram in aanraking te komen. Nadat zij opgenomen en in een nabij gelegen woning gedragen was, werd terstond geneeskundige hulp Ingeroepen. Het bleek, dat zij haar llnker-sleuteibeen gebroken had, en bovendien een paar wonden aan het hoofd had bekomen. Per rijtuig werd zij later naar hare woning vervoerd. Het ongeluk verwekte ln de gemeente algemeene deelneming. Stavenisse. Zooals reeds per telegraaf In het vorige nummer gemeld is, werd In de l.l. Vrijdagmiddag alhier gehouden raadsvergadering met algemeene stemmen benoemd als onderwijzeres mej. K. Suurland, thans als zoodanig te 's Heer-Abtskerke, zijnde no. 3 der voordracht. Deze be noeming gaat In 1 November as., op welken datum tevens, op verzoek, aan mej. J. C. de Jonge, wegens hare benoeming als onderwijzeres te Veere, een eervol ontslag werd verleend. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer Jac. Droogendljk c. stot het afbreken van den toren. Vastgesteld werd de gemeente-begrooting voor 1911, sluitende In ontvangst en uitgaaf op f 17050,875, en goedgekeurd de begrooting van het burgerlijk armbestuur, In ontvangst en uitgaaf op f 1673,60. Bi] de vaststelllngdergemeente-begrootlng werd bij den post „onderhoud wegen" aan genomen een voorstel om een proef te nemen met steenslag Op advies van de Gezondheidscommissie en op voorstel van Burgem. en Weth. werd uitgesproken de onbewoonbaar verklaring van 6 perceelen. Als onderwijzer by het herhallngs- onderwijs werd In de vacature-Crucq benoemd de heer J. Oudesluys. In de laatste dagen doen zich alhier, helaas I weder eenlge gevallen van rood vonk voor. St.-Annaland, 10 Oct. Langzamerhand heeft op den Zaterdag der St.-Maartens- dljksche kermis de handel in jonge varkens zich uitgebreid en waar de aanvoer zooals dit jaar meer dan 650 bedraagt, mag men, dunkt me, wel van varkensmarkt spreken. En dat niet alleen om den grooten aan voer, maar ook om den levendlgen handel, want naar men zegt, zijn er door de kooplui een kleine 500 van de hand gedaan. Vooral de arbeiders hebben hun Inslag gedaan; er waren er, die er 2, 3 kochten. Ze waren anders duur, duurder nog dan verleden jaar, en brachten 12, 13 tot 15 gulden op, mindere kwaliteit daar beneden. Mogelijk was de kooplust zoo groot, doordien velen een grooten voorraad van kleine aardappels hebben, die gekookt als varkensvoer dienen en dan bij den verkoop der overtollige dieren In 't voorjaar nog een goede som opbrengen. Bij dien handel leggen de koopers door slaande bewijzen van eerlijkheid aan den dag, alsof de oud-Hollandsche geest nog In hen woont. Terwijl het geen onmoge lijkheid zou zijn, vooral tegenover nieuwe kooplieden, zich bij de betaling, die pas plaats heeft nadat het schreeuwende ding thuis bezorgd Is, achterwege te houden, hoort men daar nimmer van. Sterker nog, eens vertrok een koopman in de meer.lng alles gebeurd te hebben, wat hem toekwam. De man was mogelijk vroeg en druk ln de weer geweest, maar wat hij vreemd stond te ktyken, toen het volgende jaar Iemand op hem toetrad en hem het geld ter hand stelde, dat hg nog schuldig was, onder de woorden: „je was me verleden jaar ontsnapt". Colljnsplaat, 10 Oct. In de j.l. Vrijdag gehouden openbare vergadering van den raad waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter deed de volgende mede- deellngen: dat de rekening van het burgerlijk arm bestuur over het vorige jaar Is goedgekeurd met een goed slot van f 40,82; dat Oedep. Staten van Zeeland hebben berust In het toegekend subsidie dier In stelling voor 1911 van f 640; dat Is ontvangen een dankbetuiging van de onderwijzers Beun, Hulsson en Van As, voor hunne toegekende verhooging van huishuur, welke is gebracht van f 50 op f 65; dat door Gedep. Staten de ontvangst is bericht van een wijziging in de algemeene polltie-verordenlng dat goedgekeurd is de verkoop van een stukje gemeentegrond In het oostelijk slop aan D. de Pree alhier; dat tot zetters voor de directe belastingen zjjn herbenoemd A. D. Snoop en P. van der Weele; dat vrijstelling Is verleend van het voor- geschrevene In art. 5 der woningwet; van het procesverbaal van kasopnemlng bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat ln kas was en moest zijn f 387,88. Een en ander voor kennisgeving aan genomen. Van een Ingekomen adres van J. L. Stols en anderen alhier, verzoekende om dem ping der sloot en aanleg eener rloleerlng voor hunne woningen. Besloten werd dit adres terug te zenden, omdat het gericht is aan Burgem. en Weth. In plaats van aan den Raad. Idem van een adres van Anth. Kole Cz., houdende aanvraag om een zinkput op het einde van den aan hem toebehoorenden mestput. Hierop werd gunstig beschikt onder voor waarde, dat het onderhoud voor zijne reke ning komt. Idem van een adres van den onderwijzer J. Sandee, houdende verzoek om de daarby aangevoerde redenen zijn jaarwedde, be dragende f 500, te willen verhoogen. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten genoemde jaarwedde te brengen op f 550. Als gevolg hiervan werd de verordening op het onderwas, regelende de jaarwedden, gewijzigd en het minimum bepaald op laatstgemeld bedrag, waardoor de onder wijzeres, mej. Dormaar, mede als jaarwedde zal genieten f 550. Naar aanleiding van een nieuw artikel 1146/s in de gemeentewet wordt de Instructie voor den havenmeester zoo danig gewijzigd, dat de door hem te ont vangen gelden, waarvoor hy zelf kwltantlén afgeeft, uit een door burgemeester en wethouders voorgeschreven model-register moet storten bij den gemeente-ontvanger wat de havengelden betreft, vóór den 5en en de stelgerrechten vóór den 3en van elke maand. Vóór gemelde wijziging deed een lid de vraag of ook niet een bepaling moet worden gemaakt omtrent de markt- en schoolgelden. De Raad vond zulks niet noodlg, omdat de eerste onmiddellijk na afloop der jaar markt worden gestort, terwijl laatstgemelde gelden op kwitantiën worden ontvangen van den gemeente-ontvanger. Hierop werd de vaststelling der gemeente- begrooting voor het volgende dienstjaar aan de orde gesteld. Bij de postnummering van hulzen werd besloten, tengevolge van den velen aanbouw In den laatsten tijd de hulzen opnieuw te nummeren. Door een lid werd hierna gewezen op het gevaar van brand dat zou kunnen ontstaan door het gebruik van motor- of andere werktuigen In houten schuren. Besloten werd dienaangaande de politie verordening aan te vullen. By den post van haven- en kanaalwerken deed een lid de opmerking, dat het hem vreemd voorkwam, niet in de memorie van toelichting gezien te hebben eene verbetering van de straat langs de oude bazaltmuur, waarop voortdurend water en siyk kan worden gevonden, tot groot ongerief van de langs dien muur aan leggende schippers. Ook zou hy verbetering wenschen van de straat langs de haven, waar de beurtschipper Anth. Kole Cz. zyne vaste ligplaats heeft. In beginsel werd besloten gemelde straten te verbeteren. De post werd daarop met f 100 verhoogd. Een lid verwonderde het ook dat niet opgenomen was In de begrooting de ver nieuwing van het noordeiyk einde der West-Achterstraaf. Een wethouder gaf In overwrglng om daarmede nog een jaar te wachten, omdat z. i. daarvoor geen fondsen zyn, wat genoemd lid aanleiding gaf om te wyzen op de verhooging der jaarwedden, waartoe zooeven gemakkelijk is besloten. Nadat de Inkomsten waren vastgesteld, deed de voorzitter de mededeeling, tem inde wat meer Inkomsten te krygen, dat hy In een volgende vergadering met een voor stel zou komen om opcenten te heffen op de personeele belasting. Besloten werd nog met het oog op den mlngunstlgen toestand van vele straten en slooten aan den gemeente-opzichter op te dragen het maken van 2 plannen, waarvan het eerste moet bevatten de kosten voor een radicale verbetering en het tweede van het meest wenscheiyke daarvan. Nadat de begrooting, die In ontvang en uitgaaf bedroeg f 15685,095, met een post van onvoorziene uitgaven van f 550, met algemeene stemmen weid vastgesteld, werd nog besloten tot het toekennen eener grati ficatie aan den vasten arbeider van f 5. voor het leggen eener straal langs de schuren In de westeiyke Acht.-straat. Middelburg. Donderdagavond deelde een burger aan een agent van politie, die aan het station dienst deed mede, dat hy door een boerenjongen mishandeld was. De agent wilde den aangewezen persoon arresteeren, doch kreeg een klap ln het gelaat, waarop de dader vluchtte. De agent hem per rywlel achteraan, wederom verzette de vluchteling zich en stompte den agent zóó, dat deze van zyn rywlel viel. Hierop sloeg de boer, die by de politie bekend Is en te Souburg woont, weder op de vlucht met achterlating van zyn pet en schoenen. Deze werden in beslag genomen. 8 Oct. De politie van hier spoorde gisteren te Rltthem den dader op van de hier gepleegde aanranding. Deze zekere J. de K. erkende alhier geweest te zyn, maar door den Invloed van sterken drank niet te weten wat er met hem Is voorgevallen. Als bewijs hoe goed het velen In de Rykswerklnrlchtlngen bevalt, mag wel het volgende worden geboekstaafd. Zekere C. A. O., een oud-Middelburger, was destyds door de Utrechtsche recht bank tot opzending veroordeeld. Nadat hij ontslagen was, deed hy alle pogingen, om weer te worden opgenomen, doch de Utrechtsche rechtbank veroor deelde hem niet weer tot opzending, daar dit alleen maar meer geschiedt door de rechtbanken als de aangehoudene In het arrondissement geboren Is. O. dacht, de aanhouder overwint, en vertrok naar hier, waar hy nu Zaterdag door de politie werd aangehouden en als verdacht van landloopery voor den officier van justitie werd geleld. Men schrijft ons uit Middelburg: De heer J. I. van Wyckhuise, directeur der ambachtsschool, burgeravondschool en avondschool voor handwerkslieden alhier, die benoemd Is tot directeur der ambachts school te Dordrecht, heeft Zaterdag biyken ontvangen van de toegenegenheid van leeraren en leerlingen, waarin hy zich zeer verheugen mocht. Des morgens boden de leerlingen den scheidenden directeur een grooten koperen pot met palm aan. Des avonds waren het de leeraren der drie scholen met den concierge, die den heer Wyckhuise als biyic van waardeering, een bronzen beeld op piëdestal aanboden. Het beeld stelt voor „Le Travail" van F. Picault. De oudste leeraar sprak hlerby een rede uit, waarin hy wees op de goede verstand houding en de aangename samenwerking, en hulde bracht aan hetgeen de heer Wyckhuise gedaan heeft voor het tot stand komen van het nieuwe schoolgebouw. Nog ontving de heer Wyckhuise een aandenken der leerlingen van den cursus voor bouwkundig-opzichter, waarvan hy ook leider was. Dit aandenken bestond uit een eikenhouten bureaustoel en een dito couranten-standaard. Arnemuiden. By Koninkiyk besluit is afwyzend beschikt op een verzoek van mr. Lantsheer, burgemeester dezer gemeente, om In een andere gemeente te mogen wonen. Vlissingen. Door de bazen en onder bazen van de weif „De Schelde" is be sloten tot oprichting van een weduwenfonds. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Renesse, 7 Oct. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden, ten verzoeke en op de hofstede van den heer St. van Sluis, publiek ver- kccht: een oud paard voor f95; kalfvaarzen voor f 227, f 237, f 227, f f83, f 212, f 180, f 186. f 184, f 166 en f 170; osjes voor f 101, f 78 en f 62. KERKNIEUWS. Ds. J. Wisse Cz., pred. by de Chr. Geref. Oem. te Zierikzee, heeft bedankt voor het beroep naar Apeldoorn. St.-Annaland, 10 Oct. De oogst-collecte In de Herv. Kerk bedroeg verleden Zondag f 455 voor de armen en f 80 voor de kerk. De eerste som beliep verleden jaar f 420. O N D E R W IJ S. De Unie-Collecte (School met den BQbel) heeft te Zierikzee opgebracht f 67,32 en te Scharendyke f 73,80. De voordracht voor onderwyzer aan school C te Vlissingen bestaat uit de heeren J. R. H. de Smldt aldaar, J. Sandee te Cotynsplaat en A. van Es te Anna-Jacoba- polder. Dr. R. Broersma, vroeg.r leeraar aan de gemeenteiyke H. B. S. te Goes, later aan de H. B. S. te Samarang, thans redacteur in Nederland van het Soerabajasch Handelsblad, Is benoemd tot leeraar In de Nederlandsche taal aan de Koningin Wilhelmlnaschoo! te Batavia. Op de voordracht voor directeur der muziekschool te Bergen-op-Zoom zijn ge plaatst de heeren H. Zander te Roosendaal, C. van der Weyden te Oosterhout en J. G. van Trlght te Schagen. De heer D. L. Hage te 's-Gravezande, geboortig van St.-Maartensdyk, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onder wyzer aan een school 2e klasse te Rotterdam. Scharendljke, 7 Oct. De heer M. C. van de Panne, alhier geboortig, Is benoemd tot onderwyzer aan een blzondere school te Vlissingen. Nieuwcrkerk, 7 Oct. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad werd benoemd tot onderwyzeres (hoofd) der bewaarschool mej. T. Poulusse alhier. Negen sollicitanten hadden zich aangemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1