Woensdag 5 October 1910. BLOOKER'S CACAO DAALDERS ZIERIKZEESCHE (Z ierikzeesche I El VVS Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. No. 8987. Uitgever-Hoofdredacteur t A. FRANKEL. Redacteurs i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeien geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt e navolgende berichten betreffende schletoefe- ingen ter kennis van zeevarenden, die daarbij elang kunnen hebben, t. w.: Schietoefening van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van lorlog zal op 5 en zoo noodlg ook op 6 Oct. s. eene schietoefening worden gehouden van het ort Pampu3. Er zal gevuurd worden met kanon- en van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig rordt gemaakt een sector, begrensd door de •are richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°) ot op 4500 M. van het fort. Op 12 en zoo noodlg ook op 13 Oct. a.s. zal ene dergelijke schietoefening worden gehouden, vaarblj onveilig wordt gemaakt een sector, be- jrensd door de ware richtingen ONO door Oost ot ZOtZ. (78°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van iet fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 iur vóór het begin der oefening halfstok en één jur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde vljze roode vlaggen waaien van de batterijen Dlemerdam en Durgerdam, de WestbatterlJ nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefening van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 7 en zoo noodlg ook op 8 Oct. a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmulden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbfl onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N zijde door eene lijn van af het fort In de ware richting NNW. en aan de Z.zflde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lljke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op 14 en zoo noodlg ook op 15 Oct. zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort met dezelfde grenzen en op dezelfde wijze aangegeven. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den RQksvischafslag. Zierikzee, den 4 October 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. H INDEBWE T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan JAN KORNELIS VAN DONGEN, wonende In deze gemeente, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het plaatsen van een gaskracht- werktulg (benzlne-motor van 2Va paardekracht), tot het drijven van een waschmachlne op het erf achter het perceel staande in de Meelstraat, plaatselijk gemerkt wijk B no. 46a, kadastraal bekend sectie A no. 1036. Zierikzee, den 5 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris- BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten In de nieuwsbladen iof door daartoe pitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van Industrieele onder nemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zfl daar niet gebruikt kunnen worden. Maakt de Ingezetenen opmerkzaam dat het ge raden is, alvorens op zulke berichten en voor spiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen •Consul In de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om Inlichtingen omtrent de voor uitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Zierikzee, den 5 October 1910. De Burgemeester vqornoemd, D. VAN DER VLIET. Aangifte voor het bevol kingsregister. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de Ingezetenen aan hunne verplichtingen lol het doen van aangifte voor hel bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofdzakellk de volgende: 1° ZIJ die hunne woonplaats naar eene andere iremeenté overbrengen, doen hiervan verklaring aan hel gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zj zich wenschen te vestigen. za ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; V ZO, die zich In de gemeente vestigen, doen daarvan aangllte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3°, Elk boofd van een gezin geeft uiterlijk »1 KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1.50 per bus van Kilo (a Pond). Kleinere bussen naar verhouding. binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van leder lid, dat in het hulsgezin woidt opgenomen of daar uitgaat, Inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door nfzonderlljk levende personen, wanneer zQ andere personen in hun hulsgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°, 2° of 3° vermelde verplichtingen wordt, Ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien Is aangifte ter Gemeente-Secretarie verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 5 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJD1N6EN. AMERIKA. New-York, 2 Oct. Een stoomsloep, die een groot aantal matrozen naar de vloot terugbracht, is op de Hudson lek gestoten en gezonken. Een zestigtal opvarenden werd gered, men vreest, dat er twaalf ver dronken zijn. Een olfic.ëel comunlqué deelt mede, dat waarschijnlijk 29 matrozen verdronken zijn. Er worden er echter nog 18, die zich ook In de stoomsloep bevonden, vermist, zoo dat het mogelijk is, dat ook dezen zijn omgekomen. Thans worden nog de volgende blzonderheden bekend omtrent het ongeluk op den Hudson, waarbij een groot aantal matrozen het leven verloren. Een stoombarkas van het oorlogsschip „Newhampsblre", dat onder bevel van admiraal Shreder staat en tegenwoordig In de Hudsonbaal voor anker ligt, waarop zich 120 matrozen bevonden, die hun Zondagsverlol aan den wal hadden door gebracht, kenterde bij het lerugkeeren In de onmiddellijke nabijheid van het oorlogs schip. Ongeveer 80 matrozen vielen In zee, waarvan, voor zooverre dezer dagen bekend was, 20 man verdronken zijn. Maar het aantal der om het leven ge- komenen kan evengoed 50 hebben bedragen, daar men nog niet precies weet, hoeveel matrozen de barkas gebruikt hebben om weer aan boord te gaan. De zee was zeer woelig, en toen de barkas het oorlogsschip naderde, drongen de matrozen, waarvan er veten beschonken waren, naar de voorplecht van het stoom bootje, dat daardoor omsloeg en zonk. Een eerste-kwartlermeester van de „Newhampshlre", Chevalier genaamd, sprong met eentgen zijner kameraden In zee, om degenen, die niet konden zwemmen, te redden. Hij alleen slaagde er In, 15 met de golven worstelende matrozen veilig aan boord te brengen. Maar toen verloor de dappere kerel ook zijn bewustzijn. Toen hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte In het lazaret van het oorlogsschip, bleek de ongelukkige tot woedenden waanzin te zijn vervallen, en slechts met moeite kon men hem beletten, de hand aan zichzelf te slaan. Het meerendeel der dooden kon niet zwemmen. Onder de New-Yorksche be volking heerscht tengevolge van het droevige voorval groote opwinding. Een later olficlëel bericht schat het aantal verdronken matrozen op 29. Er moeten 90 matrozen aan boord geweest zijn, waarvan er 61 werden gered. Na een onderzoek, dat verscheidene jaren geduurd heeft, Is het eindelek gelukt. In Amerika de afstammeling der Deensche gravenlamllle Hotstein weder te vinden, naar wlen gezocht werd wegens voor hem zeer aangename redenen. De nasporingen leidden de speurders door geheel Noord-Amerlka, en golden graaf Ótal Hotstein, die verscheidende jaren geleden als matroos uit Kopenhagen de wflde wereld was ingetrokken. Het eerst werd zijn spoor teruggevonden In Texrs, waar hij arbeider op een boerderij was, en verder In de goudvelden van Nevada en Alaska, waar hij onder een aangenomen naam als goudgraver werkte. Vandaar trok de Deer.sche gravenzoon naar Seattle, waar hij een baantje bij een spoorwegmaatschappij aannam. Twee jaren geleden sliert zijn moeder, die een zuster was van de zeer rijke gravin Holstein, en haar verdwenen zoon ettelijke mlllloenen naliet. Op instlgnatle van den koning van Denemarken werd het beheer van dit reusachtige vermogen toevertrouwd aan de zuster van de overledene, die niet rustte, voor haar neef terug was gevonden, ten koste van duizenden. Het laatste Amerlkaansche nieuwtje Is een hotel voor jonggehuwden. Een hoteleigenaar te New-jersy heelt dtt lumineuze plan opgevat en zal zijn nieuwe stichting .The Nowly-Wed Hotel" (het hotel voor jonggehuwden) noemen. Hij Is van oordeel, dat jonge paren In de gewone hotels last hebben van glimlachjes van het personeel en van meer dan gewone belang stelling van andere gasten. Zij moeten daarom onder elkaar zijn. Het personeel van The Newty-Wed Hotel zal uitsluitend bestaan uit pas getrouwde Heden, en zal dus ln hooge mate aan verandering onderhevig zfjn. De gasten mogen niet lange- dan twee weken geleden bruiloft gevierd hebben; of men langer dan twee weken blijven kan, ver meldt de historie niet. Het merkwaardigst van het gevat Is dat de man, die het denkbeeld heeft opgevat, tot dusver den trouwelycken slaet verre Is gebleven. Hij zal echter In deze leemte voorzien en met zijn jonge vrouw het hotel beheeren. Of hij, om in stijl te blijven, leder jaar zal scheiden om opnieuw te kunnen trouwen, Is een open vraag. In elk gevat verzekert hij, dat zijn nieuw hotel nog vóór Kerstmis vol huweltjksrelzlgers zal zijn. SPANJE. Madrid, 2 Oct. Tal van katholieken zoowel mannen als vrouwen, woonden vanmorgen de mts bij In de kerk van de Vrlglna del Pilar. Na afloop van den dierst hielden zij een optocht door de voor naamste straten der stad, met het palets van den civlel-gouverneur tot einddoel. Terwijl een afvaardiging naar binnen ging, zongen de betoogen bulten godsdienstige liederen, waarop een troep republikelnsche jongelui met het zingen van de Marseil laise antwoordde. Belde partijen raakten slaags met elkander, waarbij men zich van wandelstokken en andere werktuigen bediende. Te midden van een oorver- doovend tumult kwamen de gendarmerie en de politie tusschenbelden, zij sloegen er met het plat van de sabels op in. De verschrikte menigte vluchtte en zocht een schuilplaats in de naburige hulzen. De polttie-agenten en gendarmes achtervolgden de menschen echter ook daar, waarbij over en weer slagen vielen. De menigte werd ten slotte met de sabels uiteengejaagd. De middag bleet verder kalm en de rust bleek hersteld. PORTUGAL. Het plaatsje Barrelro bij Lissabon was dezer dagen het tooneel van ernstige stakingsongeregeldheden. Daar hebben n.l. de kurkensnijders den arbeid nedergelegd, omdat zij door den uitvoer van ongesneden kurkhout ernstig benadeeld worden en de kuipers, w|jl zij ontevreden zijn over den Invoer van vaten uit het buitenland. De stakers zijn naar het station getrokken, hebben t(elnen tot stilstaan gebracht, duizenden balen kurk utt de wagens ge haald en verbrand en zich bovmdlen nog aan andere gewelddadigheden schuldig gemaakt. Ten bewijze hoe ernstig de toestand ts diene, dat 500 polttie-agenten, een regiment Infanterie, vier eskadrons cavalerie en het geniekorps naar het tooneel van ongeregeldheden zijn gezonden. Der regeering komen deze botsingen zeer ongelegen en om te beletten, dat voor de opening van het parlement nogmaals rustverstoringen plaats hebben, beeft zij nu den uitvoer van ongesneden kurk en den Invoer van afgewerkte vaten verboden. Volgens de Liberal hebben Engeland en Noord-Amerlka, de grootste afnemer» van kurk, reed» tegen dit verbod geprotesteerd en zullen Franktijk en Duitschland dit eveneens doen, daar kooplieden utt die landen meer dan 400.000 okshoofden wijn en druiven In koop hebben, die zij nu bij gebrek aan vaten niet verzenden kunnen. ITALlE. Het militaire luchtichip No. 2 steeg Donderdagochtend vroeg te Bracclano op voor een tocht over de Apennijnen naar C; rtpallo nabij Venetië, v .ar een ballon- ha! gebouwd ts. Te negen uur vloog het over Arezzo, terwijl de klokken luidden en de bevolking In geestdrift tezamen stroomde. Vier kilometer voorbij de stad echter moest plotseling getand worden. Het bleek, dat een verbindingslijn tusschen ballon en gondel gebroken was en zich om de schroefbladen gewlkkéld had. De stuur man liet na de landing, teneinde ongelukken tengevolge van plotselinge rukwinden te voorkomen, den geheelen ballon op den grond trekken. Na de herstelling zou de tocht onmiddellijk worden voortgezet. Latere berichten melden, dat het ongeval ernstiger Is geweest dan zich eerst Het aanzien. De schroefbladen zijn zeer be schadigd, terwijl ook de motor geleden heelt. Een ooger.bllk hadden de inzittende officieren zelfs gevreesd, dat het omhulsel door vonken van den motor In brand zou worden gestoken. Het schip ligt zeer ongunstig, op een hoogte van 00 meter, blootgesteld aan den wind. Het volk moet door carabtnlri op een afstand worden gehouden. OOSTENRIJK. De oudste vrouw van Weenen. Katharlna Lust, Is 112 jaar oud, overleden. Ze was een arme jodin, weduwe van een kleermakersknecht, met wlen zij In 1816 trouwde. Ze Is haar heele leven arm ge weest, heeft hard voor den kost moeten werken, en was tot kort vóór haar dood zóó gezond en flink, da! ze geen bril noodlg had; ze heeft 10 kinderen gehad. RUSLAND. Er staan op het oogenbllk 4 Russische Dreadnoughts op stapel, elk van 23.000 ton groot, 180 meter lang en 27 meter breed. De kosten zullen 180 mlllloen gulden beloopen. De bouw wordt zeer vertraagd doordien de werven, bij gebrek aan kapi taal, al het materiaal van de Ijzerfabrieken op crediet genomen hebben en nu niet In staat zijn behoorlek aan hun verplichtingen te voldoen. De Russische anarchist Osolewskl, die In Leipzig Is gearresteerd, heeft nadere Inlichtingen verschaft omtrent den door hem gepleegden aanslag In Odessa, waar voor hij uit Rusland Is gevlucht. De aan slag wa3 beraamd tegen grootvorst Alexander Mlchallowltsch, die schout-bij-nacht bij de Russische vloot Is. De grootvorst werd begin Februari van dtt jaar op het slot Dobrzynskl verwacht, in de nabijheid van Odessa. Osolewskl had In opdracht ge kregen een bom in de particuliere kamer van den grootvorst neer te leggen. He' gelukte den anarchist den sleutel in handen te krijgen van die kamer en de bom neer te leggen. De grootvorst kwam echter twee dagen later dan bepaald was en ondertusschen werd het helsche werktuig ontdekt. Men bracht de bom In den tuin, waar zij ontplofte, zoodat een aantal per sonen gekwetst werd. Een rljwleldlef schoot de vorige week te Leipzig een agent, die hem wilde arresteeren, dood. De man, die, na hevig verzet, !n verzekerde bewaring werd gebracht, gaf voor Ignatz Derck te heeten. Thans blijkt, dat hfj een gevaarlllke Russische anarchist Is; na 'n langdurig verhoor noemde hij eindelijk zijn waren naam, Osolewskl. Hij verklaart te Odessa te zijn geboren, en wegens een politiek misdrijf Rusland verlaten te hebben. Hij zou In 't begin van dit jaar In opdracht van de Russische revotutlonnalre parlij 'n bomaanslag op de keizerlijke familie hebben willen plegen. Daar de grootvorst te laat aankwam, werd de bom nog vóór diens komst ontdekt; tal van personen Hepen bij die gelegenheid verwondingen op. Hij verklaart, In het begin van Februari uit Odessa te zijn gevlucht met een zekeren Dombrowskt. Tegen belden werd een bevel tot Inhechtenisneming uitge vaardigd. Dombrowskl moet zich de vorige week ook te Leipzig hebben bevonden, doch Is, op het bericht van Osolewskl's arrestatie, naar Triest gevlucht. Hunne reiskosten werden na de vlucht vergoed door het Russische revoluttonnatre comité. De gearresteerde verklaarde verder nog, dat hl' een zoon was van een Russisch ambtenaar aan het gerecht en gedurende vier maanden college had geloopen In de medicQnen. Hij maakt dan ook werkelijk den Indruk va r een beschaafd man. Uit Lib wordt v£r officlëele zijde omtrent de Russische oofcien 't volgende gemeld; De opbrengst van rogge, tarwe en gerst Is goed, terwijl die van haver als middel matig gequallficeerd wordt. Het resultaat van den hoot- en klaveroogst wa» be vredigend. ENGELAND. Zaterdag om twaalf uur p den it ddag ts de uitsluiting In de 1; toennljv- held, blijkens een bericht uit f-anchestt In gegaan. Ongeveer 700 spin lerjen zfjn ge sloten, waardoor 150.000 a helders bulten werk raakten. Dit aantal moet ongeveer 80 pCt. van het geheel uitmaken. Het ministerie van handel Is Intusschen Ijverig doende een toenadering tusschen patroons en arbeiders te bewerken en de uitgezon den ambtenaar, Askwlth, hoopt daarin te zullen alagen. De van spionage beichuldlgde luitenant Helm werd door den politie rechter tegen een borgstelling van 2000 pond sterling, waarvan 1C00 door twee Engelsch^n gestort moest worden, uit de hechtenis ontslagen. Aangezien de belde Engelsche borgen niet waren opgekomen, moest Helm toch weer naar de gevangenis lerugkeeren. Het O. M. deed Helm In den loop van het geding opmerken, datghet volstrekt niet zeker was, dat de quallficatle van zijn daad als „overtreding" thans vast stond. De gezworenen in v nchester konden haar nog steeds als zware „mis daad" behandelen. Voorts zelde het O. M. nog, dat, Indien Helm het land verliet, er geen enkel middel bestond om hem er weer voor zijn proces In terug te brengen. Het geding voor de gezworenen zal eerst in het begin van November plaats hebben. Londen, 3 Oct. De Dultsche luitenant Helm, beschuldigd van splonnage, is tegen borgstelling op vrt|e voeten gesteld. FRANKRIJK. Te Parijs zijn, volgens berichten, die alleen dc Matln gaf, drie personen op verzoek van het parket te Bern gearresteerd, op beschuldiging van gepleegde ver duisteringen van niet minder dan plus minus tien millioen (rancs. Tevens ts nog tegen twee andere verdachten een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Deze zaak krijgt een te pikant tintje door de omstandigheid, dat de namen van drie der vtjf verdachten klinken als een klok. Het zijnPaul Breittmayer, broeder van den zeer bekenden tchermer Qeorges BreittmayerJean Stevens, bloedeigen zoon van den schilder Alfred Stevens, naar wlen een Parljsche straat Is genoemd; Feltcten Maës, Mathtas Frledland, directeur van het „Syndicaat tot onderzoek van mijnondernemingen" en Joanny Demonroy. Latere berichten melden, dat ook Frled land reeds door de Fransche politie Is gearresteerd en wel te Blarrttz. Maës zou, altijd volgens de Matln, beschuldigd zijn van het uitgeven, fn Zwitserland en In België, van talrijke aandeelen var. min of meer fictieve maat schappijen door bemiddeling van een bank, die hij te Bern had opg'-'cht. Deze bank zou te Parijs een filias' hebben, en wel het genoemde syndicaat, waarvan Frledland aan het hoofd staat. De drte andere personen zouden beschuldigd zijn van medeplichtigheid als „makelaars" In de door Maës uitgegeven, zoo goed als totaal waardelooze aandeelen. De Maün heelt op eigen houtje en op de haar eigen klesche wijze te Parijs een onderzoek ingesteld bij 'e familie der gearresteerde personen. L-e familie van Stevens was uit de stad, de vrouw van Maës weigerde den Matln-mm te ont vangen en op het bureau van Frtedland's „syndicaat" was men zeer verbaasd over diens arrestatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1