Laatste Berichten. de Nederlanden i845 BRAND - -I VERZEKERING INBRAAK Telegrafisch Weerbericht, IlisÉjin, iMiifj 11 Mlnriii. ADVERTENT I EN. Hej. Maria Cornelia Geelhoed, geb. lip, Privaatlessen Iitoilsitlml - Mm. C. DAVIDSE. Landbouwbelang Masting no Zaaigraan J. Jimkee, conducteur te k'asje der :venmaleri, zijn dienst doet als conducteur de dag-postroute Bergen-op-Zoom— venlsse v. v. Ia In 1865 als lotellng In dienst te zijn eden, kwam hl] 1 Januari 1877 bij de terljen, als postbode van Breda en ineken naar Oosterhout. Nog ditzelfde r werd hij brievenbesteller te Bergen- Zoom, om In 1886 deze betrekking te vervangen door die van conducteur brievenmalen In de route Bergen-op- }m—Stavenlsse—Zlerlkzee. Ruim 24 jaar :It genoemde ambtenaar deze betrekking vuld, waarvan 18 jaar, met het gedurige rrvaren, óf over dag óf des nachts, van venlsse—Vlane, v. v. eder, die genoemden ambtenaar kent, verbaasd staan over de groote hulp- irdigheld en den opgerulmden geest, hem steeds eigen was en allen zullen n waardlgen grijsaard, die thans 1 :tober zijn eervol ontslag, met recht n pensioen heeft verkregen, een rustigen den dag toewenschen. Moge hij, even aolljk blijvende neuriën, nog lange jaren een welbesteed leven van zijn pensioen nieten I Brievengaarders. De Bond van Brievengaarders in Neder- ad heeft zich gewend tot den Minister n Waterstaat met een adres, dat namens :l bestuur Is onderteekend door den heer Anema te Berllkum (Fr.), voorzitter, en M. Kunst te St.-Phlllpsland, secretaris, et Is vergezeld van een uitvoerige me- orie, waarin met voorbeelden wordt ingetoonddat de brievengaarders ten inzien van bezoldiging, vergoedingen en uloftljden uitermate misdeeld zijn. In het adres wordt aangedrongen op trbeterlr.g van salaris, in blzonderheden Iteengezet, en voorts dat bepaald moge Korden: 1°. dat de opheffing van een hulppost- antoor voor den brievengaarder geldelijk een nadeelige gevolgen zal hebben, wan eer hij, den leeftijd van 60 jaar nog niet erelkt hebbende, zonder ziels- of llchaams- ebreken Is, voor benoeming op een ander ulppostkantoor of tot assistent op het leuwe postkantoor ter plaatse, waar hij at dusver brievengaarder was, In aan- terklng wenscht te komen; 2°. dat aan brievengaarders een jaar- ksch verlof van 14 dagen wordt verleend iet recht van splitsing; a. In tweemaal 7 dagen voor hen, die .oor ambtenaren van elders vervangen vorden, en b. In éénmaal 7 dagen met, desverlangd maal 1 dag voor hen In wier dienst bij ifwezlgheid door plaatsgenooten wordt Koorzien; 3°. dat den brievengaarders om den inderen Zondag een volkomen rustdag wordt gegeven; 4°. dat aan de brievengaarders van rijks wege doelmatige brandkasten worden ver- itrekt, tot berging van de onder hunne lerustlng zijnde geldswaarden en gelds waardige papieren; 5°. dat de kosten van vervanging van den brievengaarder bij ziekte voor Rijks rekening worden genomen, ook wanneer deze vervanging door huisgenooten plaats ■heeft 6°. dat aan brievengaarders, die een te zwaren dienst hebben of geen voldoende nachtrust genieten, hulp voor rijksrekening wordt verleend; 7°. dat, Indien ter plaatse van het hulp postkantoor tevens een hulptelegraaf- of telephoonkantoor Is of wordt gevestigd, voor zooveel doenlijk en gewenscht, de belde diensten onder beheer van één amb tenaar i. c. den brievengaarder worden vereenigd en de bezoldiging van den laatste mede door het Rijk wordt bepaald en vastgesteld In verhouding met het aantal te behandelen telegrammen, met bepaling dat deze bezoldiging, zooals die door de gemeentebesturen Is vastgesteld, geene ver mindering zal ondergaan. De Bond Is van oordeel, dat een aldus gewijzigde en aangevulde regeling op het zorglijk beslaan van vele brievengaarders een weldadlgen Invloed zal oefenen, omdat daardoor eenerzljds een billijker belooning naar de werkelijke waarde van den ge- leverden arbeid, alsmede voor hen een loon evenredig aan den heerschenden levensstandaard wordt verkregen, en ander zijds de arbeidsduur, thans voor vele brie vengaarders afmattend en onverdedigbaar lang, binnen behoorlijke grenzen kan wor den teruggebracht, zonder de economische belangen van den betrokkenen drukkend te schaden. LUC HT VA ART. Olieslagers vliegt naar Scheveningen en terug. De Rotterdamsche vllegweek is een groot succes geweest. Qedroeg Maandag een deel van het publiek, ja zelfs comité-leden, jegens den Antwerpschen Jan zich minder behoorlijk, de pruttelaars zijn dag aan dag door den kranigen vlieger beschaamd geworden, zóó, dat zy dat zelf hebben moeten erkennen en sindsdien tot de grootste aanbidders van Jan behooren. Voor dezen laatste dag had Olieslagers, indien weer en wind wilde meewerken, Iets buitengewoons beloofd. En hij heeft schitterend zijn woord ge houden. Duizenden en nog eens duizenden waren naar Woudesteljn gestroomd, alwaar de menigte met diverse attracties werd bezig gehouden. Aanvankelijk stond er eenlge wind, doch de witte vlag stond in top van de viiegloods. Even over vijven ging Von Pottum met z'n ballon de lucht In, wat reeds heel wat levendigheid onder de duizenden toe schouwers op en om het terrein veroor zaakte. Tegen 5.15 werden aanstalten gemaakt om te gaan vliegen, de machine werd tenminste naar bulten gerold. Om 5 37 steeg Olieslagers op en bleef 54 minuten In de lucht. Nadat hij een schitterende vlucht rondom het terrein had volbracht, werd de Blériot kleiner en kleiner, om ten slotte geheel ln den horizont te ver dwijnen. De menigte, enthusiast over dat sensa- tloneele vertrek, wachtte In spanning. Dat duurde nog al lang. Reeds werd men bevreesd, dat den sympathieken vlieger een ongeluk zou zijn overkomen, terwijl bovendien de duisternis begon te vallen. Totdat hij na ruim een half uur wachten, weer werd ontdekt. Heel In de verte zag men een zwart stipje, dat aanvankelijk bijna onbeweeglijk aan den horizont stond, maar dat langzamerhand grooter en grooter werd en ten slotte met enorme snelheid toi ons kwam. Dat was de Blériot, die elndeiyk na eenlge sierlijke toeren boven het terrein neerstreek. De menigte was schier niet te houden. Jan werd luid toegejuicht. ln de hangar gekomen, klampte men hem aan. En daar vertelde hij heel kalm, alsof er niets was geschied, het volgende: „Ik bracht een bezoek aan Delft, Den Haag en vloog toen regelrecht naar Scheveningen. Het was zulk mooi weer, dat ik besloot boven de zee te draalen. Dat was wel een eigenaardige sensatie, dus vloog Ik nog maar wat verder. Ik zal pl.m. 1 K.M van de kust zijn geweest, toen 't bij mij opkwam, dat ge hier wel eens ongerust zoudt kunnen worden. Ik keerde snel terug en zie: „Me volla". Bloemen en kransen werden aangedragen, en met eenlge toepasselijke woorden den held van deze week overhandigd. Daarbij waren o. a. een tweetal bloemstukken van de voetbalvereenlglngen „Poseldon" en „Krallngen", die op het terrein een wed strijd hadden gespeeld. Generaal Cool, de Minister van Oorlog, was op het terrein aanwezig en kwam na deze schitterende vlucht Olieslagers com plimenteeren, waarna Z.Exc. zich de machine liet verklaren. Olieslagers bereikte op zijn „over-land en zee-vlucht" een hoogte somwijlen van 1000 meter en verbeterde op dezen laatsten dag het Nederlandsche duur- en hoogte record, dat trouwens reeds op zijn naam stond. Namens het Rotlerdamsdi Nieuwsblad werd hem een gouden herlnnerlngsmedallle aangeboden. Reeds Zondagavond om 8 22 vertrok Olieslagers naar Antwerpen. Uit 's-Oravenhage meldt men: Zondagmiddag ruim 6 uur liep heb1 gerucht, dat Olieslagers boven onze stad was. Inderdaad werden wij hem spoedig gewaar. Eerst vloog hij vrij laag, daarna ging hij al hooger In de richting Scheve ningen. Duizenden sloegen hem gade.' Vooral In de stad veroorzaakte een en ander groote beweging. Tien minuten lang bleef hij In het gezicht. Nog gerulmen tijd konden we hem volgen, totdat einde lijk de zwarte stip geheel aan den horizont was verdwenen, zoodat we eindelek, dank zij Rotterdam, eens boven de residentie hebben zien vliegen. Woensdag zal hy te Enschedé vliegen en verder hebben ook Nijmegen en Eindhoven hem ultgenoodlgd te komen, hetgeen hij zal aannemen Indien hij het terrein kan goedkeuren. Voorts is hl] ook ultgenoodigd naar New-York te komen, waarvoor hij 30,000 francs vraagt. T W EEDE KA MER. De commissie uit de Kamer voor een herziening van het gemeentelijk belasting stelsel, welker vergaderingen bijgewoond werden door de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Financiën, is Zaterdag tot nader order uiteengegaan. ln de Dinsdag gehouden zitting kozen de hernieuwde afdeellngen tot haar voor zitters de heeren De Savornin Lohman, Van Vlijmen, Van Nispen (Nijmegen), Borgeslus en Kuyper. Als vragendag bleef bestemd Vrijdag middag. Dinsdagmiddag ving het sectie-onderzoek der Indische begrooting aan en daarna, doch niet vóór de volgende week Dinsdag, van de staatsbegrootlng en eenlge wetsont werpen, o. a. betreffende het fonds voor kustverdediging. Gemengd Nieuws Een vader te Gemonde (Noord-Bra bant) gaf de geboorte van zijn twee-en- tw'ntlgstc kind aan; 11 werden geboren in het eerste huwelijk en 11 ln het laatste. 't Is voor beide ouders te hopen, dat vader niet tot een derde huwelijk behoeft te besluiten I De zon als brandstiditster in een winkel In de étalage van den heer M. Blankere, op de Oude Gracht Westz. te Utrecht was een glazen bol (kristal glas) gevuld met water geplaatst, waarop de zon een tyd had geschenen, waardoor de branding van het glas een schoen In brand had gestoken. Nadat de brandende schoen was verwijderd, mocht hiermede het brandje voor afgeloopen beschouwd worden. Berlijn, 27 Sept. Toen men heden avond om negen uur in Moablt kwam, was het heele stadsdeel vol nieuwsgierigen, maar vrij rustig. Het werd echter woeliger; een politie-officler, dien men, als journalist, Inlichtingen vroeg, rappor teerde beleefd militair „in de wijk links Is gescholen", toen achter ons een agent werd getroffen door een blerpot, waardoor zijn helm werd doorboord en zijn schedel gekwetst. Inmiddels zWof'tflef rumoer aan. Van alle kanten hoorde men het bruischen van de jouweijde menigte en schel ge fluit. Sterke patrouilles zetten de straten af of trokken er door heen, terwijl de balcons scherp In het oog gehouden werden. Later nog begonnen schoten te vallen, zonder dat, zoover men weet, iemand getroffen werd. In onze nab||held is zes maat geschoten, De politie char geerde herhaaldelijk en om ons vielen geduchte slagen met sabel en vuist. Oeen tegenstand werd geboden, de menigte vloog uiteen als spreeuwen, waaronder geschoten wordt, om Iets verder schreeuwend en fluitend te bhjveri staan. Toen men wejging werden d£ straten je^fU leeger. iV 3-s Tegen 10 uur reed de polltle-presi- dent in een automobiel door de menigte. In de Waldslrasse Is de politie een huls binnengedrongen, waaruit bloempotten en nachlgerei waren geworpen. Een vrouw smeet naar een agent een brandende petroleumlamp, die echter uitging. De naam van den bewoner Is opgeteekend. Herhaaldelijk is uit de menigte op de politie geschoten. Een groot aantal per sonen zijn In hechtenis genomen. (Later). Ook laat In den avond moest de politie van het blanke wapen gebruik maken om een troep van ongeveer 500 personen uiteen te jagen. Toen uit de hulzen met flesschen, briketten en scherven naar de politie geworpen werd, schoten de agenten met Brownings naar de vensters. De politiemacht Is versterkt, er zijn ettelijke gewonden. Een aantal personen zijn In hechtenis genomen. (Later). BIJ de botsingen van heden avond zijn In het geheel 90 personen gewond, waarvan 12 zwaar en een arbeider zeer ernstig. Voor zoover thans bekend is zijn twee politle-agenten gewond, de één door een steen aan het hoofd en de ander door een val op het plaveisel. TBLBQRAMMBN, 's-Gravenhage, 28 September. Benoemd tot notaris Ie Axel, de heer j. A. Dregmans, candldaat-notaris aldaar. Op verzoek.' Ijvervolontslagen de heer J. Broekema, als leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg. Herbenoemd lot burgemeester te Eede, de heer E. Buteljn. MARKTBERICHTEN. Tbolen, 27 Sept. Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,— 4 f 9,—nieuwe f 8,50 4 f 10,— haver f 3,50 4 f 4,50; rogge f 5,25 4 f 5,90; wlntergerst f 4,50 k f 5,— aardappelen, blauwe f 2,75 k f3,50; witte f2,— k f2,50; peren f 5,— 4 f 6,— appelen f 5,— 4 f6,— per H.L.; uien f 1,75 4 f2,— per 50 K.G.; hooi f25 k f 3C| per 1000K.G.; stroo .LZ 44 .14 PM W0ib«uen.r.zaiaer- gerst f 4 4 f 4,50 per H.L Rotterdam, 27 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd: 37 paarden, 1495magere en 865 vette runderen, 202 vette, 122 nuchtere en 800 graskalveren, 578 varkens en 224 biggen. Koelen en ossen 34 tot 38 ct„ stieren 25 tot 30 ct., kalveren 50 tot 57ct., varkens 28 tot 30 ct., alles per j kilo. Melkkoeien f 210 4 f 320, kalfkoelen f 220 a f 350, stieren f 110 4 f 250, pinken f 90 4 f 120, graskalveren f 30 4 f 70, vaarzen f 110 4 f 160, alles mager vee; biggen f 10 4 f 20, slachtpaarden f 60 4 f 110, werkpaarden f 100 4 f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 15 4 f 24, slacht- f 9 4 f 13. Biggen f 1 80 4 f 2.10 per week. Vette runderen met ruimer aanvoer en tragen handel. Vette kalveren eveneens ruim aangevoerd en vlug verkocht, flinke kwaliteit gingen tot 60 cents. Op de magere markt was ruime aanvoer, de handel was Iets minder dan vorige week. Van jong vee was de markt ruim voorzien, met langzamen omzet. Qras- kalveren zeer ruim-aangevoerd met tamelijk OEN-HAAG (vroege* Zoiphen). Directie HENNY KAPITAAL 4000.000 00 RESERVEFOND» ruim - 1.429 00000 willigen handel. Nuchtere kalveren en paarden met weinig handel. Biggen met vluggen omzet. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenvelllng besteed, ztjn als volgt: voor kippeneieren f 5 15 4 f 6.35, eendeneieren I 5.55 4 f 6, kalkoeneneleren f 7 per 100 sluks. Aanvoer 28,365 stuks. naar waarnemingen verricht In den morgen van 28 September 1910, medegedeeld door het Koninklijk Neder!. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.1 te Munchen. Laagste barometerstand 747.1 te Seydlsf jord. Verwachting (van den avond van 28 September 1910 tot den avond van 29 September): zwakke tot matige Zuidelijke wind gedeeltelijk bewolkt weinig of geen regen warmer. Z 1 E R I K Z E E. T|d van Hoogwater en van Laagwater. .7- iuzj', Sept.—O9L Maan»- oaderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 28. 26 voorm. 10.24 3.33 nam. 11.12 4.21 29. 27 voorm. 11.54 5. 1 nam. - 5.40 30. 28 voorm. 0.30 6.12 nam. 0.59 6.39 1. 29 voorm. 1.32 7. 0 nam. 1.44 7.21 2. Zo. 30 voorm. 2.18 7.37 nam. 2.28 8. 1 3. M. voorm. 2.56 8. 9 nam. 3. 5 8.35 4. 2 voorm. 3.29 838 nam. 3.36 9. 8 5. 3 voorm. 3.57 9.11 nam. 4. 7 9.37 T|d van H. W. te L. W. Dordrecht 3.15 uur I 5.30 Zeetijdingen. Zlerlkzee. INGEKLAARD: 27 Sept. De barge „Opat", kapt. J. Norton, van Londen naar Pruisen. Ledig schip. STOOMBOOTDIENST S E P T. O C T. I Ul9V8Jl) .agnsJ l islnjbl' Donderd. 29 Vrldag 30 Zaterdag 1 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensd. 5 Donderd. 6 Van Vlis8ingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en VlUalngen. Amsterdamsche Tyd. 's m. 7,— 6,20 6,20 6,20 6,20 6,20 'sm. 8,30 8,30 8- 8- 8,- 8,- 8,- 'sm. 8,45 8,45 8,- 8,- 8,- 8- 8,- Op den 30 September hopen mijne geliefde Orootouders: JAN KORB1JN en CORNELIA DUINHOUWER, hunne 4S-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Brouwershaven, 30 Sept. 1910. Hun Kleinzoon, L. VAN DE VELDE Jz Getrouwd: JOHANNES WILLEM STRUIJLAARD en ADR1ANA PETRONELLA OPPERMAN, die, mede namens wederzljdsche Familie, hunnen hartelijker! dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, by hun buwelljk ontvangen. Zierikzee, 27 September 1910. Getrouwd: HUBRECHT P. MAIJS Fz. en MAATJE LIEVENSE AD., die, tevens namens wederzljdsche Familie, hun' hartelljken dank betuigen voor de vele bewezen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwerkerk. 28 September 1910. Heden overleed, na een langdurig en geduldig lijden, onze Inniggellefde Echtgenoote, Moeder, Zuster en Tante, In den ouderdom van ruim 51 jaren; allen die haar gekend hebben zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies treft. Diep betreurd door ons allen. 's-Gravenhage, 26 Sept. 1910. Nieuwe Haven 340. Mede namens de Familie: J. GEELHOED. L. J. GEELHOED. J. M. WASSENBURG. Voor de vele blijken van belang stelling op 24 dezer ondervonden, betuigt ondergeteekende zijnen oprechten dank. Zierikzee, 28 September 1910. A. G. K1JN. Hartelljken dank aan vrienden en bekenden, die hunne belangstelling toonden op myn 91sten Geboortedag. Haamstede. JOHs. MALIPAARD. B^ deze roep lk allen vrienden en bekenden uitZierlkzee, OuwerkerkenVlanen en het eiland Tholen een hartelijk vaar wel toe, vooral In de gemeente Stavenlsse, waar Ik ruim 7 jaar eiken dag heb vertoefd en veel achting van het publiek heb genoten. Beroen-op-Zoom. F. J. JIMKES, Gepens. Conducteur le kl. der brievenmalen. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Zlerlkzee, van 27 September 1910, Is THOMAS VAN DER WEEL, gegageerd militair van het O.-l. leger, wonende te Brouwershaven, ver klaard in staat van faillissement, met benoeming van den E.A. Heer Jhr. Mr. J. W. D. SCHUURBEQUE BOEIJE, Rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commls- sarla en van ondergeteekende tot Curator. Zierikzee, 27 September 1910. De Curator, Mr. H. POLVLIET. De ondergeteekende Is tot neder berieht uit stad. Kantoor blijft goopend. Mr. A. J. F. FOKKER. In Fransch, Hoogd. en Engalsoh, zijn te bekomen van af 3 Oct. by "W J Kronsor. Zy die den cursus in Huisachildaran, Hout-, Marmer- en Deeoratie- achildaren als leerling wenschen le volgen, kunnen zich daartoe aanmelden van Maandag 25 September tot Zater dag 1 October gedurende de lesuren In het gebouw der Ambachtsschool. Inlichtingen verstrekt De Directeur, P. H. POMES. Met 1 October zal zich te RENESSE vestigen de Rijks- en Provinciaal-Veearts, Centrale Tentoonstellingsvereeniging op Dondardag 29 Saptambar, van 11—3 uur. Toegang voor nlet-leden 25 oant. Wegens ziekte terstond eene Werkvrouw gevraagd. Adres: Bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 3