ZIERIKZEESCHEii NIEUWSBODE. Maandag 26 September 1910. Eerste Blad. Veemarkt te Zierikzee BENSDORFS OATBIJTCACAO. (Z ierikzeesohe O o u r a n t). Kostelooze Koepokinenting en Herinenting, NIEUWSTIIDINOEN. 2 pond bus. f 1,50. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland i 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8983 Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 uri. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BÉ RICHT. Zij, die zich met I October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. op Woensdag 28 September e.k., 's namiddags 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. Aanvang Voorbereidend Militair Onderricht. Aan belanghebbende jongelieden wordt bekend gemaakt, dat het Voorbereidend Militair Onderricht In deze gemeente zal aanvangen op Maandag 3 October a.s., des avonds 8 uur, in het Gymnastiek lokaal der Rijks Hoogere Burgerschool, en dat het onderricht zal gegeven worden op Maandag- en Dinsdagavond, van 8 tot 10 uur. ■EDERLH8D. Steenwljk, 24 Sept. Bij 't verbouwen van een huls van de familie Hof In de Onna Dwarsstraat, werden door de werk lieden bij 't graven in den grond 28 rijks daalders gevonden, 't Zakje waarin zij gezeten hadden, was vergaan. Voor zoover men kan nagaan, heeft dit spaarpotje ongeveer 50 jaar In den grond gezeten. Voor de vinders een buitenkansje. Lunteren, 23 Sept. Een bijna 85-jarige weduwe, wonende in .Het Woud" onder deze gemeente, die zich wat al te dicht In de nabijheid van een bijenstal gewaagd had, Is door deze diertjes zóó hevig ge stoken, dat haar de angels bl] tientallen uit het hoofd moesten getrokken geworden. ?4ur schatting had zij wel driehonderd steken gekregen. Woerden, 24 Sept. Te Kamerlk, een dorpje een half uur van hier gelegen, heeft een hevige brand gewoed. Zeven hulzen en de kerktoren zyn verbrand. De brandweer uit Utrecht kwam op verzoek van den burgemeester van Kamerlk met een stoomspuit te hulp en wist de kerk, de school en omliggende gebouwen te behouden. De brand begon in een huls met rieten dak In de kom van het dorp, dat binnen enkele oogenbllkken In volle vlam ftond. Het vuur woekerde voort, zoodat spoedig een zevental hulzen in lichte laaie stond. Daarna geraakte de toren In brand, en ook spoedig stond deze In volle vlam. Het dak stortte in, en het uurwerk kwam te vallen, doch de Ulrechtsche brandweer wist de kerk en de school en verdere belendende gebouwen te behouden en het vuur meester te worden. Amsterdam, 24 Sept. Het blijkt nu dat de onderhandeling tusschen het Neder- landsch Tooneel en Louis Bouwmeester alleen betreft het geven van een jubileum- voorstelling In den stads-schouwburg te dezer stede. Haarlem, 24 Sept. BI) het opsporen van het zilver, ontvreemd bij mevrouw RJn bende, alhier, heeft de politie een aantal zilveren schalen en schotels ontdekt, die voor drie jaar In het hötel .Funckler" waren ontvreemd. Een opkoopster te Indien U lekkere Chocolademelk wilt drinken, bestelt Uw winkelier dan een bus Va ons bus10 ets 1 ons bus18 ets. V2 pond bus42'/2 ets. 1 pond bus80 ets. HF* De naam BENSDORP op Cacao en Chocolade is een waarborg voor prima kwaliteiten. Beverwijk had ze In een huls van verkoop met recht tot wederinkoop beleend voor de som van één gulden. De waarde wordt geschat op pl.m. f 400. Hilversum, 24 Sept. Olsterennacht hebben dieven zich toegang verschaft tot de diamantslijperij .De Bloem" In de Diamantitraat alhier, eigenares de firma Asscher te Amsterdam. Aan het gebouw waren geen sporen van inbraak te bekennen, zoodat men ver moedelijk met een valschen sleutel de deur heeft geopend en deze later weer gewoon heeft dichtgedaan. Eenmaal binnen, werd de deur, die toegang geeft tot het kantoor waar de brandkast staat, Ingetrapt. Vier bakken met 171 gevulde doppen, bulten de brandkast staande, werden al dadelijk goeden bult verklaard en werden de zich daarin bevindende ruwe diamanten uitgesneden of uitgehakt. Dat hier .vak lieden" of ten minste een vakman bij Is geweest, bleek duidelijk. Verder werd getracht de brandkast te forceeren. Twee gaten werden hierin ge boord en geslagen, doch verder heeft men klaarblijkelijk niet kunnen komen. Men Is thans nog bezig, de kast, waarvan het letterslot geheel was ver wrongen, open te maken, om te kunnen constateeren of er Iets vermist wordt. Hebben de Inbrekers ook in de kast kunnen komen, dan hebben zij een goeden slag geslagen. Nog wordt aan het Hbld. gemeld: Bij het openen van de brandkast bleek dat er niets vermist wordt. De waarde van de uit de doppen gehaalde diamanten kan nog niet worden opgegeven, daar alle doppen door elkaar waren gegooid. Er was verschillend soort werk bij. Volledigheidshalve dient nog te worden vermeld dat de buren, w. o. personeel der fabriek, In den nacht wel gerucht hebben vernomen, doch daarop geen acht hebben geslagen. De Inbrekers moeten een heelen tijd In de fabriek zijn geweest, getuige het door hen verrichte werk. De handen- waschbakjes waren op ergerlijke wijze bevuild en op het kantoor was het een ware chaos. Purmerend, 24 Sept. Even vóór het vertrek der tram van 9 uur 50 min. naar Amsterdam, zakte Donderdagavond alhier een man op het perron, eensklaps ineen, waarna hg onmiddellijk in de wachtkamer der Noord-Holl. tram werd gedragen. De inmiddels ontboden gemeente-geneesheer, dr. Bakels, deed hem per brancard naar het gasthuis vervoeren. 'n R.-K. geestelijke werd geroepen, om hem, zoo noodlg, de H. S. te kunnen toe dienen. Vrijdagmorgen keerde het bewustzijn terug, waarna de politie van hem vernam, dat hij afkomstig, was van Rotterdam, en Hendrik Brandsen heette. Nu herinnerde de politie zich, dat een drietal maanden geleden In het Algem. Politieblad voor een man met dergelijke praktijken gewaar schuwd werd. 't Signalement van dien persoon kwam volkomen overeen met den persoon, die te Vlanen en Nijkerk een dergelijke grap had uitgehaald. Oeen wonder was het dan ook, dat hij, na deze ontmaskering, spoedig volkomen wel was. Op nader advies van dr. Bakels, die al spoedig na de opname In het gasthuis bemerkte, dat het met dien kerel geen zuivere koffie was, werd hg, op last van den burgemeester, uit het gasthuis ver- wyderd, en per tram naar Amsterdam gezonden, waar men de politie Inmiddels van zgn komst had kennis gegeven. Bedoelde persoon, die waarschyniyk leeft van de giften van medeiydenden, wanneer hg plotseling Ineenzqgt, ziet er zéér wel varend uit. 's-Gravenhage, 21 Sept. In het perceel Molenstraat 10a alhier, waarin een spiegel en ïgstenmagazgn Is gevestigd, heefl heden ochtend een hevige gasontploffing plaats gehad. De bewoner, de heer J., had de on voorzichtigheid, toen een sterke gaslucht In één der benedenkamers werd waarge nomen, een lucifer te ontsteken, om te zien of er een lek aan lamp of gasleiding was, waarop de ontploffing volgde. De achter- cn voorpul van het huls leden aanmerkeiqke schade, de spiegelruit en een andere ruit aan de straat werden geheel vernield en de meeste ruiten van deuren, ramen, en een over een binnen plaats aangebrachte lantaarn werden even eens verbryzeld. Na de ontploffing ontstond een begin van brand, die door de brandweer met een paar emmers water kon worden gebluscht, omdat de bewoner, niettegen staande hg ernstige brandwonden aan hoofd en armen had gekregen, zgn tegen woordigheid van geest behield en terstond de hoofdkraan was gaan afsluiten. De brandweer verleende den verwonde de eerste hulp, waarna hg naar het ge meenteziekenhuis werd vervoerd. De Koningin-Moeder zal In de eerste helft van October Soestdyk verlaten tot het maken van een bultenlandsche reis. Na terugkeer zal zy eenlgen tyd op Het Loo verbiyven, alvorens in de residentie terug te keeren. 24 Sept. De Reltzstraat alhier was gisterenmiddag In rep en roer, doordat een hulseiqke twist op de tweede verdieping in die straat zoo hoog liep, dat de man, na den inboedel kort en klein te hebben geslagen, zgn vrouw te lijf wilde. In haar angst wilde de vrouw uit 't raam springen, doch bleef met haar kleêren aan het kozyn hangen. Hulpvaardige handen plaatsten fluks een lange ladder tegen het huis en een man klom naar boven, om de vrouw uit haar benauwde positie te bevryden. Doordat de kleêren der vrouw vlugger losraakten dan haar redder had gedacht, gleden belden met groote snelheid naar beneden, met het gevolg, dat de man zich nogal vry ernstig aan de handen ver wondde. Door de politie werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Het zes-jarig dochtertje van een ryksveldwachter alhier, dat één der politie honden, die zich daar met zgn geleider bevond, streelde, werd onverhoeds door dit dier aangevallen, dat het meisje by de keel wilde grypen. Eerst nadat het op drie plaatsen in het aangezicht gebeten was, kon het kind ontzet worden. Een genees heer heeft dadelijk de wonden uitgebrand. Rotterdam, 23 Sept. Olsterenvoormlddag heeft in de ouderiqke woning aan de Crlspynlaan no. 345 alhier, de kleeding vlam gevat van de 15-jarlge dochter van den werkman V. Dit meisje was alleen thuis met een klein kind. Met haar bran dende kleeding liep zy de straat op, waar de brandspuitmeester van spuit 27, de heer D. L. N. W. Vuyk, met behulp van anderen de brandende kleeding doofde. Op een ladder van spuit 27 is het meisje, wier geheele lichaam met brandwonden overdekt was, naar het ziekenhuis gebracht. Daar achtte men haar toestand levensgevaariqk. Dintetoord. 25 Sept. In dolle vaart holde J.I. Vrydag een boerenwagen over de Boompjesdqk en den Schooldyk. De ryknecht en een arbeider, hel ergste vreezende en op zelfbehoud bedacht, lieten alles in den steek en sprongen van den wagen. Wat te vermoeden was, ge beurde. Alles ging den stellen dyk af, waardoor de paarden van den wagen werden bevryd, voortholden en eindeiyk werden gegrepen. Persooniyke ongelukken zyn niet voor gevallen, zelfs Is de materieele schade gering. Zierikzee, 26 Sept. Indien het weêr gunstig Is, zal a.s. Donderdagavond om acht uur het Muziekgezelschap .Kunst en Eer" In de muziektent op het Havenpark de laatste uitvoering voor dezen zomer geven, waarby tevens de zoo populair gewordene, en zoo verdlensteiyk uitge voerde kleppeimarsch ten gehoore zal worden gebracht. By Kon. besl. Is W. E. Coumou (geb. Ie Zierikzee), met ingang van 1 October, benoemd tot opzichter 4e klasse van den Rykswatersiaat. Renesse. De Ned. Staatscourant van 8 September 191C, no. 209, bevat de statuten der Koninklijke goedgekeurde vereenlglng Sociëteit .Onder Ons" alhier, waarvan de heer W. F. del Campo genaamd Camp voorzitter en de heer Th. Lange secretaris-penningmeester is. Oosterland. Den 3.den October zal het 25 jaar geleden zyn, dat onze gemeente veldwachter, de heer A. Llndhout, alhier In dienst trad. Het zal den yverigen en humanen beambie op dien dag voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. Anna-Jacobapolder, 24 Sept. Ten gevolge van 't eten van leverworst zyn voor eenlge dagen verscheidene personen In verschillende hulsgezinnen ongesteld geworden. De worst was niet afkomstig van een slager van hier. St -Filipsland, 23 Sept. In den vooravond, door de duisternis misleid, liep Iemand in 't gat, dat tusschen een paar hulzen aan den Oostdyk is, rolde verder naar omlaag, waarby hy de noodlge schrammen en builen kreeg. Zoowat ter zelfder tyd stortte een ander persoon op de Voorstraat van zyn fiets, ontvelde zich 't gelaat en stond met een bebloed hoofd weer op. Later bleek, dat een jongen de fiets, die eenlgen tyd bulten had gestaan, een poosje bereden had, het stuur gebroken en hem toen weer op zyn plaats gezet had. In den nacht daarop werden een 3-tal hulsdeuren, die pas geschilderd waren, met zwarte verf beklad. Een en ander belooft wel weer Iets voor den aanstaanden winter. Tholen, 24 Sept. In onze gemeente kreeg een jongeman by het openen van een kogelfleschje een onbeduidend wondje aan de hand. Hy lette daarop niet, ging gewoon aan het werk op het land, de hand zwol op en er ontstond bloedver giftiging. Geneeskundige hulp werd Inge roepen, maar de toestand verergerde steeds, niettegenstaande de arm geheel was open gelegd tot onder den oksel. Tot afzetting kon niet worden overgegaan. Elndeiyk trad beterschap in en er bestaat alle hoop op herstel. Goes. De St.-Magdalena-kerk, het fraaie kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier, wordt geheel gerestaureerd. Langen tijd werd gevreesd, dat deze restauratie zich niet zou uitstrekken tot het carillon In den by de kerk staanden toren. Dank zy echter de yverlge bemoeiingen van onzen burgemeester en de offervaardigheid van enkele gegoede burgers, Is thans ook het aan de gemeente toebehoorende klokken spel gerestaureerd. De klokken, waaronder één die gebarsten was, zyn door de firma F. v. d. Kerkhof Zonen te Aarle-Rlxlel vergoten en zoo noodlg op toon gebracht. Hierdoor zal het klokkenspel zuiverder de melodlën doen hooren, en door het ver nieuwen van het handklavier Is het thans, na een kwarteeuw van gedwongen rust, ook weer mogeiyk het carillon op feest dagen te doen bespelen. Een en ander zeer tot vreugde van de Inwoners. Hansweert. De sleepboot „Hollandla", kapitein Hageman, werd Vrydag LI. by aankomst te Antwerpen door een deur waarder In beslag genomen; dit geschiedde In verband met het klem zitten In de groote sluis te Wemeldlnge. Genoemde deurwaarder liet aan boord een commis saris van den waterschout, die de sleep boot door de Royerssluls In de dokken moest brengen. Ter hoogte dier sluis gekomen, liet de kapitein opstoken en stoomde met volle kracht naar de Hollandsche grens, zich niet storende aan de bedreigingen van den bewaker. Deze riep daarop de hulp In van een passeerende polltleboot, die de .Hollandla" daarop achtervolgde, doch zonder resul taat. Donderdagavond, circa half negen, arriveerde de .Hollandla" alhier en heeft dezen morgen de reis naar Holland vervolgd. De commissaris van den water schout is alhier aan land gegaan en Is dezen morgen met den eersten trein naar Antwerpen teruggekeerd. Te Wemeldlnge kreeg de kapitein Hageman nog een woordenwisseling met den sluismeester Spruyt, waarbij deze nog een opstopper van genoemden kapitein opliep. Middelburg, 24 Sept. Het trok heden morgen heel wat bekyks, toen de In ver band met den diefstal by de firma Maas en De Oroot In beslag genomen waren van het polltie-bureau naar het parket van den officier van justitie werden vervoerd. De nieuwsgierigen konden zich er van over tuigen, dat wy niet te veel zelden, toen wij den voorraad aanduidden, als zynde voldoende om er een winkeltje mede op te zetten. Naar men verneemt zal ook de winkelier C. W., met wlen de, In verband met den diefstal by de firma Maas en De Groot aan gehouden vrouw, samenwoonde, en die thans uit andere hoofde in de gevangenis vertoeft, vervolgd worden wegens heling. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp Ie Renesse, werden op 22 September op het plein van het .Huis van Nassau", ten ver zoeke van den heer C. Hodde, publiek verkocht: een vierjarig merrlepaard voor f 369; kalfvaarzen voor f 214, f 222, f 215 en f 221. Renesse, 23 Sept. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke en op de hofstede van den heer N. O. Fasol. publiek ver kocht: kalfvaarzen voor f 226. f 187, f 177, f 191, f 192, f 231, f 180, f 168; een vare koe voor f 168; 09sen voor f 130 en f 81; graskalveren voor f 92, f 74. f 40, f 40 en f 46; een stierkalf voor f 22. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 26 Sept. Vrydagavond ver gaderden ten huize van den heer Verwer alhier de melksiyiers te dezer stede, die op Initiatief van de landbouwvereenlglng .V. Z. O. S." ter bespreking van de door Burgem en Weth. ontworpen en by den gemeenteraad ingediende melkverordenlng tot een byeenkomst waren ultgenoodlgd. Op die vergadering werd na levendige discussie een commissie van vyf leden benoemd, bestaande uit de heeren J. C. van der Maas, M. O. Kloet, Joh. van den Hoek, K. by de Vate en B. O. Moermond, teneinde een adres aan den gemeenteraad te ontwerpen, waarin de be zwaren tegen verschillende bepalingen der ontworpen verordening zullen worden uit eengezet en de wenschen der melksiyiers zullen worden geformuleerd. Een zeer lezenswaardig en hoogst nuttig geschrift, getiteld, .Voederrantsoenen voor melkkoeien", Is voor de landbouwers, die zich aan de veeteelt wqden, en tevens de producten van het vee ter markt brengen, van de hand des heeren L. B. van der Sllkke, land- en tuinbouw-onderwyzer te Groote-LIndt, In het licht verschenen. In dit boekje worden de voederrantsoenen voor melkkoeien beschreven, die In den afge- loopen winter zyn toegepast, met vermelding van den uitslag. Wy raden de lezing van dit boekske, dat slechts 50 cents kost, ten zeerste aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1