Vrijdag 23 September 1910. Derde Blad. (55 ieriltzeeache Courant). NIEUWSTIJDINGEN ZIERIKZEESdHIÜ NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. No. 8982 Uitqever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ZUIO-AFRIKA Pretoria, 21 Sept. De vergadering van den ministerraad Is tot morgen verdaagd. Men Is nog geen stap verder gekomen, zoodat de toestand ernstiger wordt. Men vreest nu, dat Botha's aftreden onver mijdelijk zal zijn. De verandering ln zijne houding moet verklaard worden door het lelt, daj de unionisten alsnog twee zetels bemachtigd hebben, die hij gedacht had, dat de nationalisten veroveren zouden. Ook zijn er nog andere redenen, waar onder zijn slechte gezondheidstoestand gedurende de laatste week. Wanneer Metrlman voor het premier schap aangezocht wordt, Is te verwachten, dat Botha's eigen partljgenooten uit den ministerraad zullen treden. AMERIKA. Te Darlen, In Connecticut, zijn twaalf menschen, die deelnamen aan een dineeije ten huize van den heer en mevrouw Searles, ernstig ziek geworden door het eten van daar opgediende koekenéén zelfs zoo, dat de toestand hopeloos is. By onderzoek bleek, dat het meel, waar van de koeken werden gebakken, een hoeveelheid arsenicum bevatte, hetwelk vermoedelijk daaronder werd gemengd door een pas ontslagen hofmeester, Héritier en zijne vrouw, die als kamenier diende by mevrouw Searles. Héritier en zyn vrouw zyn In hechtenis genomen; maar zy ontkennen alle schuld. De beruchte draaikolken, beneden de Nlagara-watervallen, die reeds zoo dikwyis gediend hebben voor gewaagde proef nemingen van dolkoppen, doen weer eens van zich spreken. Zekere Klaas Larsen is er In een motorboot doorheen gevaren. Larsen vertrok met zijn bootje van den voet van één der vallen en liet zich toen door den stroom der draaikolken grypen en meevoeren. Een Eng. myi boven Lewlston kwam hy behouden aan den oever. De waaghals Is een Amerikaan. Hij had van tevoren groote publiciteit gegeven aan zyn plan, zoodat een ontzagiyke menigte de Amerlkaansche couranten spreken van 40,000 menschen aan de oevers van den draaikolk stonden. Het meest bekende slachtoffer, dat de Whirlpool ooit geëlscht heeft, was de bekende Kanaal zwemmer Webb. Fort Mayne (Indiana), 21 Sept. By een treinenbotslng, die plaafs had bij Klngsland op de Wabash-valley-iyn tusschen een naar het Zuiden gaande sneltrein en een uit tegenovergestelde richting komende locaaltreln, werden veertig menschen ge dood en vele gekwetst. SPANJE. Omtrent ,de overstroomingen in Spanje waarvan we reeds berichtten, wordt nader gemeld, dat In den omtrek van Murcla en op vele andere plaatsen de oogst geheel vernield en het spoorwegverkeer ge stremd Is. Te Barcelona verkeerden vele menschen in levensgevaar; maar zij werden door spoedige hulp van brandweer en genie soldaten gered, ln de St.-Paulskerk aldaar staat het water tot aan de altaren. In het gebouw van het dagblad Diarlo de Barce lona o. a. is de bliksem Ingeslagen. PORTUGAL. Dinsdagmorgen heeft de politie te Lissabon tien personen, onder wie vrouwen en kinderen, gearresteerd, die een gemeen- schappeiyk huis bewoonden In de beneden stad. Er werd by die gelegenheid een groote hoeveelheid materiaal voor de vervaardiging van ontplofbare stoffen In beslag genomen. Een slotenmaker, die zich onder de gearresteerden bevindt, zegt, dat het in beslag genomene hem toebehoort en dat hy het gebruiken wilde voor een politiek doel. ITALIË. Men verneemt uit Rome, dat de Amerlkaansche milllonalr J. Pierpont Morgan door zyn agenten 12\ mlllioen gulden heeft laten bieden voor een ouden pauseiyken trein, die sinds vele jaren ergens In het Vatlcaan' ongebruikt staat. De trein bestaat uit een locomotief, een restauratiewagen, een slaapwagen, een zltwagen en een altaarwagen. Na 1860, toen Plus IX er mee naar Perugia was gespoord, is de trein niet meer gebruikt. OOSTENRIJK. Aartshertog Lodewyk Victor, broeder van keizer Frans Jozef, reed dezer dagen In burgerkleedlng en slechls door een adjudant vergezeld, per auto over den straatweg van Bozen langs de Karersee. Daar deze weg zeer gevaariyk Is, Is het ryden met auto's er streng verboden. De wagen van den aartshertog werd dan ook al spoedig aangehoudenhet gelukte echter den chauffeur, op aansporing van den adjudart, door te ryden. Men telefoneerde nu naar alle plaatsen in het Eggental, met het gevolg, dat In Walschenofen, 25 kilo meter van Bozen gelegen, de geheele bevolking, met zeisen en byien gewapend, te hoop liep en den weg met twee boeren wagens versperde. Thans moest de auto stoppen. De adjudant speelde op en elschte, dat de weg voor den aartshertog zou worden vrygemaakt. De burgemeester even wel weigerde, zeggend: „Ook een aarts hertog moet de wet eerbiedigen". De adjudant telefoneerde nu aan den „Bezlrks- hauptmann" van Bozen, die, van meer byzanlljnschen aard dan de Tyroolsche boeren, order gaf de auto bij uitzondering te laten passeeren. De boeren bleven echter protesteeren en eerst na een op onthoud van drie kwartier kon de aarts hertog zyn reis voortzetten. De Duitsche keizer is gisterenmorgen In Weenen aangekomen, waar hy werd opgewacht aan het station door keizer Frans Jozef. De belde vorsten omhelsden elkaar tweemaal. Te midden van de geest driftige toejuichingen der bevolking ging het In rytulgen naar Schönbrunn. De straten waren mooi versierd. Te Schönbrunn hadden de gebrulkeiyke ontvangsten plaats. De bladen hebben harteiyke begroetings artikelen aan het adres van den Duitschen keizer en de gemeenteraad van Weenen besloot den zoogenaamden Park-Ring te verdoopen in Kelzer-Wlihelm-RIng. De voormalige eerste luitenant Adolph Hofrlchter, die zich thans in de militaire gevangenis Möllersdorf bevindt, waar hy de over hem uitgesproken straf van 20 jaren kerker ondergaat, houdt ook daar niet op, zyn onschuld te betuigen en voortdurend te verklaren, dat hy niets te maken heeft met den glftmoord op den kapitein van den generalen staf Mader. In de gevangenis wordt Hofrlchter als querulant gekenmerkt. Hij ziet er echfer thans zeer goed uit. Met zyn familie onderhoudt de veroordeelde briefwisseling, zoo vaak het hem vergund is.. Ook ln deze brieven spreekt hy onop- houdeiyk van zijn veroordeeling, betuigt hij zyn onschuld en hoopt hij op bevrydlng. Ook zyn vrouw, die onlangs met haar kind Weenen heeft verlaten, kreeg dezer dagen een brief, waarin Hofrlchter haar verzoekt, hem toch niet In den steek te laten; niets mocht worden nagelaten om hem zyn vryheid terug te geven. „Jij kunt immers alle schuld wel op je nemen I" heet het ergens In dezen brief Mevrouw Hofrlchter echter heeft natuuriyk dit vrlendeiyk aanbod onder dankzegging van de hand gewezen. RUSLAND. Te Petersburg heefl een ryk koopman, eigenaar van een aantal huizen, Korowln geheeten, wissels, ten bedrage van meer dan 350 000 roebel, op naam van een In een krankzinnigengesticht opgesloten graaf Kosloff vervalscht. Korowln was de voogd van den zeer ryken graaf. Hy bedreef de falsificaties in gemeenschap met den advocaat Bornse. Beiden zyn gearresteerd. Men gelooft te Petersburg, dat het hier een uitgebreid complot tegen het mlllloenenvermogcn van Kosloff betreft, waarby ook verscheidene ambtenaren betrokken zyn. Er staan nog meer arrestaties te wachten. In den nacht van Donderdag over vielen een troep gewapende bandieten het stadhuis In de Russische stad Hallna. De gemeentebode, die ln het gebouw slaapt, en den roovers tegenstand wilde bieden werd doodgestoken. De vrouw van den burgemeester van het stadje, door het rumoer gewekt, keek uit het raam, maar werd onmlddeliyk door een kogel In het hoofd getroffen en viel dood neer. Van de be- rooving der gemeentekas, waarop het voorzien was, moesten de bandieten echter alzlen, daar gewapende boeren te hulp kwamen snellen, die hen op de vlucht joegen. Zoo men weet zyn er In verschillende landen by de militairen groote vliegers in gebruik, die aan een touw worden op gelaten, precies als het kinderspeelgoed en aan welker staart een mand bevestigd wordt, stevig genoeg om een persoon mee te voeren. De vliegers zyn natuuriyk heel wat grooter dan die, welke de jeugd gebruikt I Gisteren Is te Petersburg by het oplaten van zoo'n militairen vlieger door een hevlgen windstoot de mand losgeslagen, waarin zich luitenant Tlchonrawow bevond. Hij viel 60 meter hoog en kreeg een hersenschudding en een gebroken been. ENGELAND. Volgens een Engelsch blad hebben de groote kanonnen van de dreadnoughts verleden week bewezen op verren afsland treffend te kunnen schieten. De schyf was een latwerk, 30 M. lang en 10 M. hoog, met doek overtrokken er, door een oorlogs schip voortgesleept. Op dit beweegiyke doel nu schoot een smaldeel waaronder de „Dreadnought", de „Superb", de „Lord Nelson" en de „Agamemom" al stoo- mende met een 16 kr.oops-vaart, toen hel op een 8 KM. afstands was gekomen. Binnen de drie minuten was er van de schyf nagenoeg niets meer over. FRANKRIJK. Marseille, 21 Sept. Dinsdagavond ontlastte zich een buitengewoon zwaar onweer boven Marseille. Gedurende een uur woedden wind, regen en hagel, de straten herscheppend In ware rivieren. De lagere stadskwartieren en de havenwyk zyn overstroomd. De schade Is belangryk. Werd Maandag de bekende Parysche bankier Qutlmann gedood byeenautomoblel- ongeluk, dat aan zyn dochter zware verwondingen en zyn vrouw belde beenen kostte, Dinsdag werd de groot-fabrikant Jarosson, één der grootste kant-lndustrleelen van Lyon, het slachtoffer vaneen automobiel- ongeluk. Hy keerde met zyn zoon van de jacht terug, toen by een bocht zyn wagen, die met groote snelheid reed, werd aan gereden door een auto, die van den anderen kant kwam. Belde wagens werden In een grooten boog In de sloot geslingerd en alle inzittenden kregen zware verwondingen. Jarosson echter was op slag dood. Het luchtschip „Clement Bayard 11" heeft een gevaarvolle reis volbracht. Na afloop van de manoeuvres vertrok het om 4 uur 14 van Issy-les-MouIineaux om te 5 uur 45 zyn loods te Motte-Breui! te bereiken; het legde den afstand In een sneltrelnsvaart af. Naby Complègne ging het luchtschip tweemaal door een onweers bui heen. Er stond een hevige wind en door de electrlclteit in de atmosfeer ver toonden zich op alle metalen deelen llchtverschynselen, voornameiyk op het metaal van het schuitje en op de toestellen voor draadlooze telegrafie, waarvan men echter den ontvangmast voor alle zekerheid had ingehaald. De ballon draaide om zijn eigen as en zou zeker tegen de heuvels gekwakt zyn, indien de luchtschippers niet alle tegenwoordigheid van geest hadden bewaard. By ParIji is weder een noodlottig auto- mobiel-ongeluk gebeurd. Een automobiel waarin dc bankier Gutmann met vrouw en kinderen van een uitstapje naar Fontaine bleau terugkeerde, Is op den weg van Melun naar Lieusaint tegen een boom gereden en verbryzeld. De heer Outmann werd zóó deeriyk ge wond, dat hy weldra overleed. Zyne vrouw ligt met gebroken armen en beenen zwaar ziek. De anderen, die ln den auto zaten zyn minder ernstig gewond. DUITSCHLAND. Een familie Sturm te Frellaubershelm in Rynhessen, is onverwacht In het bezit van vele mlllloenen gekomen. Jaren ge leden was er een Slurm naar Russisch Polen gegaan, die daar een onmeteiyk fortuin vergaard had. Nu is hy gestorven en het geld Is onder de familie verdeeld. O. a. heeft een lid van de familie, die broeder in een roomsche orde Is, 3 mlllioen mk. geërfd, om met het geld een klooster te stichten. NEDERLAND. Amsterdam, 21 Sept. Dinsdagmiddag even vóór drie uur Is een hevige brand uilgebroken in het achterschip van de vrachtboot der Maalschappy „Nederland", de „Celebes", liggende aan de IJkade alhier. Woensdag was de „Celebes", één der ;roote booten der Maatschappij „Neder- and", met copra, suiker, tynhout en stukgoederen van Java aangekomen en aan de IJkade, op de aanlegplaats der „Neder- land"-bootengemeerd. Oogenbllkkeiyk was met het lossen der ruimen begonnen, doch dit lossingswerk was eers! voor 't drievierde deel voltooid. Vooral de be neden-achterruimen waren nog met copra een gemakkeiyk brandend, oliehoudend kokesproduct gevuld. By het lossen voor de luiken no. 3 en no. 5 namen de werklieden gisterenmiddag even vóór drie uur rook waar en oogen bllkkeiyk daarna bleek, dat In ruim 4 de copra sterk broeiend was en zelfs reeds vlam vatte. Oogenbllkkeiyk werd alarm gemaakt. De blusschingsmlddelen van de „Celebes" werden In werking gebracht en toen reeds terstond dikke rookwolken uit de geopende ruimen van het achterschip opstegen, ook de brandweer gealarmeerd. Weinige minuten na dit alarm kwam reeds de groote dryvende stoomspuit, de „Jason", aange- stoomd en even drie uur trachtten de twaalf waterstralen van de „Jason" en de talryke waterstralen van de eigen blusch- Inrlchllng der „Celebes", het brandend ruim met water te vullen. Aanvankeiyk scheen het alsof men het vuur gemakkeiyk meester zou worden en precies half vier, toen reeds een viertal der groote stoomspuiten op de IJkade was aangekomen, waren de rookwolken belang ryk verminderd. Toen werd beneden In de ruimen het zwaarste werk verricht. Uit vrees, dat de hitte de yzeren tusschenschotten zou doen gloeien, waardoor ook daar de lading zou vlam vatten, werden In alleryi de tegen die schotten gestapelde goederen meest zakken copra weggesjord. Evenwel, precies kwart vóór vier, toen ook de stoomspuiten aanzleniyke water stroomen In de ruimen deden neerplonsen, steeg plotseling weder een dikke, zwarte rook uit het achterruim op en even later sloegen zelfs by de opening vóór den achtersteven de vlammen uit. Een 40-tal waterstralen was toen reeds doende het onderste achterruim onder water te zetten. Naar berekening was daar het water reeds eenige meters geslegen en ook waren de goederen tegen het verhitte tusschen- schot toen goeddeels weggesjouwd. Op en om de „Celebes" heerschte een geweldige bedryvigheld, maar alle3 ging kalm toe, zonder zenuwachtigheid. Aan de waterzyde van het immense schip zwoeg de de „Jason" en de „Jan van der Heyden", belde werkend met volle kracht. Op den walmuur ratelde een 5-tal stoomspuiten eveneens full speed werkend, terwijl ook van de standpypen op de waterleiding in de nabyheld dubbeltallen slangen waren geplaatst. Omstreeks kwart vóór vijf was het duidelijk merkbaar, dat het vuur In kracht minderde. Toen stond In het achterruim reeds 20 voet water. Die zware waterlast deed het schip den kop reeds merkbaar omhoog steken. Dikke wolken witte damp stegen uit het ruim op en waren niet minder hlnderiyk dan de dichte zwarte rookwolken, die nu en dan nog opstoven. De brandweer commandant durfde toen het lastige smeulende goedje kennende nog aller minst verzekeren, dat de brandweer het vuur zou „houden". Er dreigde nog ahyd gevaar dat het middenschot voor de drukking der enorme watermassa zou bezwyken en daardoor ook het vuur gelegenheid zou krygen naar de voorrulmen over te slaan. Een kwartier later kwam plotseling en afdoende de verandering In den toestand Precies 5.10 uur bereikte het water in het achterruim de zoldering van het onderrulm en was daarmee de geheele smeulende massa In het water verzonken De dampen trokken yilngs weg, de stoomspuiten konden worden stopgezet en.... oogenbllkkeiyk werden de pompen van de „Celebes" met alle kracht aan het werk gezet om het onder-water-gezette ruim weder te gaan leegpompen. Niet minder dan 1500 Ms. bluschwater moest op gelijke wyze als het gekomen was weder worden verwyderd, doch nu moest de „Celebes" het werk verrichten zonder de krachtige hulp van de Amsterdamsche brandweer. Te half zes kon het rollend blusch- materlaal Inrukken, terwyi ook de „Jason" en de „Jan van der Heyden" naar hun ligplaatsen konden" terugstoomen. Dc waterschade aan de lading is zéér aanzieniyk, doch het schip zelf heeft vermoedelijk niet geleden. Amersfoort, 20 Sept. Gisteren zou de 34-jarige loodgieter B. Cr. een petroleum- reservoir van een motor-scheepje soldeeren. Wel had men het den avond te voren doen leegloopen, doch nagelaten het open te zetten, zoodat de gassen niet konden wegstroomen, en toen nu Cr. In het kleine machinekamertje zyn benzlne-soldeerbout aanstak, volgde een hevige ontploffing. Gelukkig barstte ook het ruitje, waar door de menschen aan den wal de vlammen zagen en ter hulpe snelden. Met brandwonden overdekt werd Cr., na voorloopig verbonden te zyn, naar het St.-Ellsabeths-Gasthuls overgebracht, waar hy omstreeks half vijf den laatsten adem uitblies. De ongelukkige laat een vrouw met drie nog zéér jonge kinderen na. 's-Gravenhage, 21 Sept. Met het oog op de drukke bezigheden, welke vele kamerleden In de Tweede Kamer der Staten- Oeneraal wachten, heeft de staatscommissie, aan welke het ontwerpen van een herzie ning der grondwet is opgedragen, Vrydag j.l. voorloopig haar byeenkomsten gestaakt. De commissie heeft In den korten tyd, gedurende welken zy thans aan den arbeid Is, heel wat afgedaan. Althans wy ver nemen dat over de twee eerste hoofd stukken, handelende over „het Ryk en zyn Inwoners" en „den Koning" en over de drie belangryke eerste artikelen van het derde hoofdstuk, dat handelt over „de Staten-Generaal" reeds de eerste prlncl- piëele besprekingen hebben plaats gehad. Aan sub-commissies Is thans opgedragen, de te berde gebrachte denkbeelden tot artikelen of wyzlgingen van artikelen te verwerken, waarover de commissie In pleno dan later weer Ie oordeelen zal hebben. De wyzlgingenwelke voor de belde eerste hoofdstukken zyn bepleit, kunnen over het algemeen geacht worden, niet van prlnciplëele beteekenls te zyn. O. a. Is het denkbeeld geopperd door een wyzlglng van het tweede lid van het art. 59 den elsch van goedkeuring door de Staten-Generaal uil te breiden tot alle tractaten. Verder om In het eerste lid van dat artikel In plaats van „dier verdragen" te lezen: „der gesloten verdragen", ten einde de regeering de verplichting op te leggen, omzoo de belangen van den Staat zich daartegen niet verzetten, de gesloten verdragen dadeiyk mee te deelen aan de volksvertegenwoordiging en daar mede niet te wachten, totdat het verdrag ter goedkeuring is aangeboden. Ook het denkbeeld der vorige commissie om door wyzlglng van het eerste lid van artikel 62 meer zelfstandigheid der kolo niën mogeiyk te maken, is op nieuw te berde gebracht. Het belangrykste deel der gehouden be sprekingen betrof natuuriyk art. 80, het klesrechtartlkel. By de discussie, daarover gevoerd, zyn zoowat alle Ideeën op die gewichtige materie betrekking hebbende, geventileerd. De besprekingen doen echter verwach ten, dat dc commissie niet gunstig gestemd zal zyn voor de Invoering van het algemeen stemrecht. Rotterdam, 21 Sept. De Noorsche zeeman Carl C, afgemonsterd van een stoomschip, maakte gisterenmiddag In het café van H. aan den Schiedamschedyk kennis met eenige runnersdie hem tracteerden. Er werd besloten een rytoer te maken. Nadat nog eenige kroegen bezocht waren, werd naby het Maasstation de Noor door de gewetenlooze runners uit .het rytulg geworpen. De man ver miste toen zyn heele afmonstering, zynde 25 gouden pondjes (f 300). De runners zyn bekend. 's-Hertogenboscb, 20 Sept. Gisteren morgen kwam een vrouw by de politie aanglfle doen dat Rosa, genaamd het Hoedje Rosa, thuis dood lag. Hy zou Zondag een schop hebben gekregen. De politie stelde aanstonds een onderzoek In. G. J. Rosa woonde by zyn zuster op den Ouden Hulst te dezer stede. Maandag klaagde hy over hevige pynen In den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9