Vrijdag 23 September 1910. Eerste Blad. BL00KERS CACAO (SS ierikzeesch© Courant). Algemeen Overzicht. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week. f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 8982 Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drio blarien BERICHT. Zij, die zich mat I October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden broche. jongenijis. poitemonnale lorgnet. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. In schier geheel de Nedetlandsche pers Is min of meer uitvoerig het bezoek be sproken, dal het Belgische Koninklijk Echtpaar aan onze Koningin te Amsterdam gebracht heelt. De groote bladen hebben meest allen in hoofdartikelen aan dat bezoek politieke beschouwingen gewijd, waarvan de grondtoon was: de aloude velen zijn vergeten. Meer wisten zij ons niet te vertellen. Aisof ons dat niet reeds bekend was, en duidelijk was gebleken uil een vroeger bezoek van Leopold II aan ons land gebracht. Klaarblijkelijk heeft dan ook het bezoek van zijn opvolger geen overwegend staalkundige beteekenis, en is het slechts aan te merken als een bloote hoffelijkheid van onzen zuidelijken nabuur, die na zijn troonsbestijging aan zijn noordelijke buurvrouw een offlcleele visite brengt. Vorsteiqke personen toch plegen, nadat zij de regeering aanvaard hebben, de met hen bevriende hoven te bezoeken. Nederland lag, om zoo te zeggen, wegens zijn geographlsche ligging, zooal niet het eerst, dan toch als één der eersten aan de beurt. Politieke gevolgen zal dan ook vermoedelijk dat Koninklijk bezoek niet hebben. Een Unie b.v. tusichen belde staten zal daaruit niet voortvloeien. Op merkelijk Is het, dat in de Troonrede, die bij de heropening der Kamers door Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin verstreken Dinsdag werd uitgesproken, met geen enkel woord zelfs van dat bezoek gerept werd. Een vermelding er van, hoe beknopt dan ook, zou, dunkt ons, in dit staatsstuk niet misplaatst zijn geweest. In de Troonrede kondigt de regeering o. a. aan een wetsontwerp ter verzekering van de arbeiders tegen de geldeiqke ge volgen van Invaliditeit en ouderdom. De voorstanders van staatspenslonneering zonder voorafgaande premiebetaling ten behoeve van de ouden van dagen, behoeven zich hierover nog niet ongerust te maken. Tusschen de aankondiging toch van een dergelijk wetsontwerp In de Staten-Oeneraal en de verschijning der wel In het Staats blad der Nederlanden ligt nog, wanneer wij de zaak goed inzien, een betrekkelijk groole lijdruimte, binnen welke heel wat gebeuren kan. Wij moeten ons dien tijd ten nutte maken, en In alle gemeenten van Schouwen-Dulveland ons aangorden tot den geestelijken strijd voor de ouden van dagen. Het volkspetitionnement moet met kracht ter hand genomen worden, en ge tracht moet worden ons Insulair bataljon van twaalfhonderd man met nieuwe strijders Ie versterken, te recruteeren In de allereerste plaats uil de heeren landbouwers, aan wie de waarheid moet duidelijk ge maakt worden, wal zij zooal aan het rijk aan premie voor hun arbeiders te betalen zullen hebben, wanneer ons land met een dwangverzekering gezegend mocht worden. De Fransche regeering heelt een aanvang gemaakt met de vorming van een koloniaal leger, geheel en al uit Inlandsche troepen samengesteld. Zij Is In West-Afrlka reeds In het bezit van een bataljon, geheel en al uit negers samengesteld, en zal, alzoo KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds f 1.50 per bus van 1 Kilo (a Pond). Kleinere bussen naar verhouding. voortgaar.de, binnen vier jaren tljds over een legermacht van 20.000 goedgewapende zwarte strijders Ie beschikken hebben. Wat Frankrijk In Afrika doel, zouden wij, Nederlanders, In Nedtrla-dsch-lnd moeten doen, willen wij niet onze koloniën en bezittingen In den indlschen-Archlpel waarop reeds menige groole mogendheid begeerlge blikken geworpen heeft, op den een ol anderen tijd verliezen, lnsullnde kan alleen voor Nederland op den duur behouden biqven, wanneer het door een leger van goed gedisciplineerde Javanen verdedigd wordt. De vrees voor het gevaar, dat een dergelijk Inlandsch leger tegen het Nederlandsch gezag zou opslaan, teneinde Indlë vrij en onafhankelijk te maken, Is alleen dan niet denkbeeldig, wanneer wij de Javanen slecht behandelen, hen onder drukken en uitzuigen. Maar maken wQ ons daaraan niet schuldig, bejegenen wty onze bruine broeders op den voet van volkomene gelijkstelling, hebben zij onder de heer schappij van Nederland geen reden tol klacht, genieten zij vrqheld en welstand, dan bestaat er voor hen nfet de minste grond zich van het Nederlandsch opper gezag los te scheuren. De verkiezingen voor den Volksraad van Zuid-Afrlka zijn In gunatlgen zin voor de Boerenpartij uitgevallen. Oekozen werden, 67 nationalisten, aanhangers der Boerenpartij en 37 unionisten, volgelingen van de mijnmagnalen, de echte jlngos, terwijl 4 afgevaardigden door de arbeiders gekozen werden, en 31 als behoorende tot geen enkele partij, de zoogenaamde wilden. Oeseind werd door Reuter, dat Bolha als Minister zijn ontslag zou hebben genomen. Het zal nog moeten blijken, of dit bericht wel juist Is. Mexico heell den honderdsten verjaardag zijner vrQvechtlng van de Spaansche dwingelandij feestelijk gevierd. De hoofd stad was In volle feesttooi, en werd ge durende de feestdagen door meer dan 100,000 personen uit de provincie bezocht. Vele staten hebben deze gelegenheid aan gegrepen om Mexico een bewijs van hun sympathie Ie schenken. Dultschland zond een standbeeld van Humboldt, Italië één van Garibaldi, Frankrijk één van Pasteur, de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika één van Washington, en zelfs Spanje zond als geschenk de uniform van wijlen Jose Maria Morelos, den opperbevelhebber der Mexicanen In den onafhankelijkheidsoorlog met Spanje, den afschaffer der slavemy in Mexico. De Spanjaarden namen hem indertijd gevangen en brachten hem ter dood. Een speciaal Spaansch gezantschap bracht nu z|jn uniform ten geschenke mede. Op een kanon werd deze uniform uit het huls van den Spaanschen gezant naar het Nationaal Palels overgebracht waar de president der Mexlcaansche republiek, Parficlo Dlaz, haar in ontvangst nam, en In een rede Spanje voor hel treffend geschenk hartelijk dankte. Zierikzee, 21 Sept. In de op 19 dezer gehouden vergadering van de Vrijzinnige Propaganda-Club ,de Jonge Vrijzinnigen'' te dezer stede werd lot bestuurslid benoemd de heer Dirk van der Maas, zulks In de plaats van den heer E. Schrelj. De heer J. Enzlln heeft het penningmeesterschap op zich genomen. Hel 5-jarlg bestaan zal feestelijk herdacht worden op 15 October a.s. Burgem. en Weth. hebben, ter voor ziening In de vacature, ontstaan door hei ontslag nemen van mr. D. van der Vliet, de verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente bepaald op Maandag 10 October. Naar men uit Colljnsplaat meldt, zal door den heet Noordljke en mej. Breas aan hel fanfaren-gezelschap .Soil Deo Gloria" een vaandel ten geschenke worden gegeven. Tot opzichter-machinist bij de rijks- kustverllchtlng Ie Weslkapelle Is benoemd L. Verheul, thans lijdelijk. De commissie ter verkrijging van een rflweg over de Oosterschelde voor de verbinding van Zeeland en Noord-Brabant heeft thans den minister verzocht over te gaan tot Inpoldering aan de zuldzqde tusschen den Noordbrabantichen en Zeeuwschen wal. De kosten worden op f 200 000 geraamd, waa-tegenover slaat, dal de Slaat de gronden voor 3 Ion kan verkoopen. Op de slaatsbegrootlng voor 1911 Is uitgetrokken een som van f 30 000 voor een nieuw post- en telegraafgebouw le Middelburg. Verder f 1200 bijdrage aan Philippine in de kosten van onderhoud der haven. Verder wordl voorgesteld verhooging der subsldlën aan de ambachtsschool te Middelburg met f 5800 en aan die te Oostburg met f 1500. Men deelt ons mede, dat aan de producten der Royal Solvent Zeep fabrieken op de wereld-tentoonstelling te Brussel de Orand-Prlx Is toegekend. Deze bekroning verdient wel blzondere vermelding, omdat de maatschappij nog nimmer hare producten exposeerde en des niettemin zag zq op een zoo belangrijke World fair als le Brussel, waar men het beste en volmaaktste wal de Industrie tot nu loe voortbracht, bqeen vindt, hare producten de hoogste onderscheiding toegewezen. WIJ zien dan ook met belangstelling de Introductie van dat artikel in Nederland tegemoet. Noordgouwe, 22 Sept. De begrooting der Inkomsten en uitgaven dezer gemeente Is voor den dienst 1911 in ontvangst en ultgaal vastgesteld op een bedrag van f 9595,76. Zonnemaire, 22 Sept. Tot weger aan de nieuwe weegbrug Is door aandeelhouders benoemd Johannes Natie. Scharendljke, 21 Sept. De heer L. Bezuljen, onlangs benoemd tot weger aan de haven te Kloosternol, heefl thans voor die betrekking bedankt. Bruinisse. Het bedrag der leening, waartoe de gemeenteraad In zijne vorige vergadering besloot, is I 22000, namelijk I 10000 In verband met de verplaatsing der suatle-sluis, f 6000 voor verschillende werken en I 6000 ter aflossing van 2 leeningen groot f 2500 en f 3500. Stavenisse, 22 Sept. Toen hedenmiddag de molenaar J. L. M. alhier de as van den molen wilde smeren, geraakle de rechter arm bekneld tusschen de velligheidsplank en de as, met hel noodlottig gevolg, dat de top van den wtysvinger verbrijzeld werd de overige vingers gekneusd, de pols ontwricht en de benedenarm gebroken is, Naluuriqk werd dadelijk de noodlge heel kundige hulp Ingeroepen. Scberpenisse. De zitting van den militieraad voor deze gemeente voor de lichting 1911. zal worden gehouden te Sl.-Maarlensdljk In het gemeentehuis, op Vrfldag 14 October as, des namiddags één uur. Poortvliet. Alhier zijn door den Com mlssarls der Koningin herbenoemd In hel collegle van zetters voor het iqdvak 1911 1914 de heeren M. J. de Oraaff en C. Th. de Rijke. Oud-Vossemeer. Het doopzllver, dat In de Ned. Herv. Kerk alhier nog steeds gebezigd wordt, is afkomstig van mr. Dlonlslus Pleler Recxstoot, welke In 1765 overleed en een som legateerde aan de genoemde kerk voor den aankoop van dal zilver. Op het mooie doopbekken Is een en ander uitvoerig gegrift. Omtrent zijn vader, Johan Pieter Recx stoot vonden wij nog het volgende mede gedeeld. Hq was een zoon van Dlonlslus Recxstoot en Maria Elisabeth Relhaan, de laatste bekend als een godvruchtige vrouw en zusier van de bekende dichteres Anna Relhaan; Johan Pieter werd te Tholen geboren den 5 September 1701. D. zedeiqk- held liet destqds In dat afgelegen stadje, waar Bachus en Venus sterk werden ge huld gd, veel te wenschen over en De La Rue, volstrekt geen kwaadspreker, verhaalt in zqne aanteekenlngen, dal de jonge Recxstoot door slechte voorbeelden be dorven, reeds als student te Leiden wegens loszinnig leven naar huis werd gehaald, vooral om een huweiqk le verhinderen met eene beruchte komediante, Jaantje Rqndorp. Pas later werd hij te Harderwqk, waar men bullen van promotie voor een handvol dukalons verkocht, meester In de rechten. In Tholen werd de scherpzinnige en stoutmoedige Jonge man een Invloedrijk lid der regeering en klom op tol burge meester. Zijn huweiqk in 1725 met Cornelia Jacoba de Beaulorl, een dochter van Lieven Ferdinand de Beaufort en als weduwnaar met Jacobi Eleonore van Rnzevelt werden veel besproken. Dergeiqke zaken uit het particuliere leven doen treffend uitkomen de bedorvenheid der toenmalige regeerlngi- hegrlpptn; want tengevolge der geheime familie-contracten en overeenkomsten der slemhebbende «leden, werd Recxstoot in Mei 1735 secretaris der Staten van Zeeland, eene benoeming die, zoo schrqft De la Rue, de achtbaarheid van dat ambt weinig luister bijzette, en .wat de fourberle nog erger maakte", was, dat naar costume bij het aftreden van den Raadpensionaris, de secretaris onmlddeliqk als eerste minister der provincie optrad. Dit gebeurde dan ook werkeiqk; In Mei 1751 trad Recxstoot op als Raadpensionaris en heeft dit ge wichtige ambt bekleed tot zqn overiqden op 31 Januari 1756. Hij liet één zoon na, mr. D. P. Recxstoot, hierboven reeds ver meld, welke Bewindhebber Is geweest der Oost-Indische Compagnie en evenals zqn vader één der ambachtsheeren van Vosse- meer. Woensdagmiddag werd door het schrikken van het paard van een pas- seerenden woonwagen een rijtuig uit Tholen op den Oud-Vossemeerschen dqk In de sloot geworpen; zoowel paard als rijtuig kwamen In een eigenaardige situatie, maar ernstig ongeluk had niet plaats. Koetsier en passagier kwamen met een nat pak vrq. De volgende week legen 1 October werd eervol ontslag verleend vertrekt uil deze gemeente de heer C. Timmer, die gedurende 23 jaren de functie van brievengaarder le dezer plaatse vervulde met groole dankbaarheid zal het publiek tegenover den heer Timmer wel vervuld biqven om de wqze, waarop hq zqn taak vervulde; tusschen ambtelijk zqn plicht doen en het publiek ter wille te zqn, zooals de heer Timmer dit was, ligt nog een groote schrede. Hulpvaardig, steeds, ook bulten de kantooruren, bereid te helpen, zal het maar moeliqk gaan voor zqn vervanger, om dezelfde populariteit te verkrqgen. Wissenkerke. Bq het naar huls rqden van de beurs j.l. Woensdag, trof de landbouwer A. M. v. N„ uit den Spiering polder, het ongeluk, dat zqn voor de tilbuiy gespannen paard zich van een aangelegden oprit schichtig maakte en terzqde sprong. Hierdoor tuimelde paard, tilbury en gemelde Nleuwenhuqzen met zqn mederijdenden buurman M. de Vos van boven van den stellen dqk tusschen den Bosch- en Thoorndqk rechtstreeks In de stool. Alles zou nog al wel zqn afgeloopen, Indien De Vos niet onder de tllbu'y ware geraakt. Daardoor bleken, bq een door dr. Fret spoedig Ingesteld onderzoek, hem 2 ribben le zijn gebroken, leiwqi hq op zqn voorhoofd een blessuur had bekomen. Hoewel de getroffene nogal pqn lijdt, Is hoop op herstel niet uit gesloten en mag het ongeval nog als betrekkeiqk gelukkig afgeloopen worden beschouwd. Goes, 22 Sept. In den afgeloopen nacht heefl te Vlake een belangrqke afschuiving plaats gehad op het werk van de aan nemers Koch en Van der Straaten le Hans- weert, ter verbreeding van het kanaal bq de spoorwegbrug. Een gedeelte van den nieuw aangelegden dqk is over een lengte van plus minus 60 meier zoo goed als geheel in hel kanaal weggezakt, wat een niet onbelangtqke ver traging In hel werk tengevolge heelt. Middelburg, 21 Sept. Heden werd door den commandecrend-olficler van het bataljon, de majoor W. H. van Wierlnghen Borski, aan den adjudant-onderolficler J. van Burg ul'gereikt de eere-medaille In zilver met de gekruiste zwaarden der Orde van Oranje-Nassau. Na de uitreiking, welke plaats had vóór het front van den troep op het exercitie terrein het Molenwater, en vergezeld ging van een harteiqk woord van waardeering en gelukwensch door zqn Hoogedelgestr., werd aan de overige officieren van het bataljon gelegenheid gegeven den ge decoreerde te compltmenteeren, waarna door de thans voor deze stad vrq talrqke troepen, voor hem werd gedefileerd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Noordgouwe. De levering van 118 balen gerslemeel, 29 balen erwtenmeel en 17 balen maïs aan de vereenlglng „S. N. B." alhier, Is aangenomen door den heer M. de Rijke te Zierikzee, respeclleveiqk voor f 3.29 en f 4,39 de 50 K G. en f 5,67 de 80 K G. Landbouw en Veeteelt. St.-Annaland, 23 Sept. Op den bepaalden dag (22 Sept) zqn enkele landbouwers begonnen met de levering hunner suiker bieten en daarmede Is een begin gemaakt met de drukte, die er gedurende een paar maanden op de kaa! 'al heerschen. Wat we zagen aanvoeren, leek ons toe, slechts van middelmatige greotte te zqn. Een aardig gezicht is hel tegenwoordig op de velden allerwege die groole menigte van boontollen te zien staan. Alleen In den verdronken Suzanna-polder treft men ze niet aan; daar schqnt de grond nog niet geschikt voor de teelt. Naar het zich laat aanzien zal de opbrengst de landlieden tot tevredenheid stemmen en zullen zq, die aardappelen en boontjes op denzelfden akker geteeld hebben, In de opbrengst der laatste eenlge vergoeding vinden voor den tegenslag, door velen bq het rooien der eerste ondervonden. Scherpenisse. Alhier zqn de eerste suikerbieten aangevoerd door C. Th. de Rqke. Het zal weer een heele drukte geven, voordat de laatste bielen van onze gemeente weggevoerd zqn, Als een blzonderheid uit de planten wereld kan van hier gemeld worden, dat er In den tuin van J. F. aardb'zleplanten voor de tweede maal, en In den tuin van J. v. d. W. een appelboompje voor de derde maal In dit jaar bloeit. Schouwen, 22 Sept. Ongewoon vroeg is men thans overal bezig met het rooien der suikerbieten, te leveren tegen ver hoogden prqs. Ook dit gewas zal dit jaar niet de hoeveelheid van gewooniqk opbrengendooreengenomen zqn de bleten klein en takkig. De hooge prqs maakt ook voor dit gewas veel goed. In de havens liggen reeds tal van schepen te wachten op lading en weldra zullen er enorme hoeveelheden bieten worden aangevoerd, aangezien er ook ditmaal vele H.A. mede bezaaid zijn. Hoewel er voor het uitdoen der bleten naar regen wordt verlangd, Is een droge tqd zeer gewescht. De vele land-werkzaam heden kunnen dan ongestoord voortgaan en de arbeiders kunnen weer In korten tqd veel geld verdienen. KERKNIEUWS. Op Donderdag 22 September l.l. had er In Zierikzee eene belangrqke vergadering plaats van eenlge vrienden der zending. In haar midden sprak de heer J. W. Ounnlng, zendlngsdirector. Het resultaat was dat besloten werd alle zendingsactie In de classis Zierikzee te concenlrceren In ééne vereenlglng en dan te werken voor den zendlngspost te Modjo-Warno op Oost- Java, van het Nederlandsch-Zendellng- genootschap. Ds. P. J. Couvée, predlkanl te Nqmegenvroeger te Eikerzeekomt voor op het drietal voor predikant te Rotterdam. Laatste Berichten. Olieslager vloog te Rotterdam Donderdag om 5,35 en bleet 31 minuten In een zwaar bewolkte lucht vliegen. Hq bracht een bezoek aan Gouda en bereikte een hoogte van 600 meter. Burgemeester en wet houders der Maasstad waren op het ter rein aanwezig en complimenteerden den koenen luchtschlpptr. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1