ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 21 September 1910. BLOOKERS CACAO (Z ierikzeesche NIEUWSTIIDINQEN. DAALDERS Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG, No. 8981. Ult||ever-Hoofdreilao«eur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschteden bij den Diracteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met I October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefening van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 27 en zoo noodig ook op 23 Sept. as. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vlschafslag aan de bui tenhaven, vermeldende In welke richting dien dag zal worden gevuurd, terwijl bij het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenls der gekleurde vlaggen als volgt: rood-witte vlag beteekent Noord, wlt-zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefening van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 20 en zoo noodig ook op 21 September as. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanon nen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord door Oost tot ZO (135°) tot op 9000 M. van het fort. Op 29 en zoo noodig ook op 30 Sept. a 8. zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot ZOtZ. (56°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Dlemerdam en Durgerdara, de Westbatterl] nabij Muiden en den kerktoren te Mulderberg. Schietoefening van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 24 Sept. a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmulden. Er zal gevuurd worden met kanonnen licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 45C0 M. van het fort en begrensd aan de N zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.z|de door het Noorderhoofd en eene lijn In de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lljke grens van dezen sector zal op het fort worden aangegeven door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijks vlschafslag. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeellng als voren zal op 27 en zoo noodig ook op 28 Sept. a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.Mwaarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek gevormd door het fort, een roode vlag beN. en beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 21 September 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. ZUID-AFRIKA. Wij zijn thans In slaat het eindresultaat van de verkiezingen In Zuid-Afrlka te geven. Oekozen werden 67 nationalisten, 37 unionisten, 4 leden der arbeiderspartij en 13 onafhankelijker De nationalisten hebben dus een meerder heid van 13 stemmen op de gezamenlijke partijen; deze wordt zelfs 21, wanneer men de natlonallstischgezlnde leden van de arbeiderspartij en onafhankelljken mee rekent. Men doet voorzichtig niet te veel geloof te hechten aan de geruchten om trent een ernstige aanstaande mlnlsterleele KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1.50 per bus van 1 Kilt) (l Pond). Kleinere bussen naar verhouding. crisis en het ontslag van generaal Botha Maandag zullen de ministers samen komen, om den toestand te bespreken. Vóór Dinsdag Is nog niets met zekerheid te zeggen, daar tot dit tijdstip geen olfi- ciëele besluiten zullen worden genomen of openbaar gemaakt. Generaal Botha heeft de laatste dagen niet veel rust gehad. Voortdurend wordt hij lastig gevallen door personen, die hem raad willen geven of wentchen Ingelicht te worden omtrent ztjn toekomst-plannen. Hg bewaart echter een verstandig zwygen. Botha heeft besloten minister-president te biyven. AMERIKA. Cook schynt thans onderweg te zyn naar Etah, waar hy, naar het heet, zyn papleren en bewyzen verborgen had, om die af te halen. Een schip heeft het Amerikaansche stoomjacht „Beotic" van Cook's vriend, den mllllonnalr Bredlty, ontmoet, dat onderweg is daarheen. De kapitein wilde niet zeggen, of Cook aan boord was. Daniël Palmer, de zoon van een New-Yorkschen milllonnair, heeft de hand gevraagd van juffrouw Pearl Weiier, dochter van den Mormoonschen bisschop Weiier, te Zoutmeerstadmaar hy heeft een blauwtje geloopen, omdat hy zoon en erfge naam van een mllllonnalr Is. De leer der Mormoonsche kerk toch bepaalt, dat een man niet In luiheid en ledigheid mag leven van het geld, dat door zyn vader of grootvader is vergaard. De jonkman, die tot dusver het leven van een „dollarprins" leidde, heeft nu besloten, zyn uitverkorene te verdienen en In de een of andere betrekking te gaan werken voor zijn brood. Vele ryke Amerikanen ontzien zich niet, als zij van een reis naar Europa terugkeeren, te smokkelen wat zy kunnen. Nu eens is het een voorname dame die paarlen verstopt in een grooten hoed; dan weer is 't een milllonnair die vergeet tien nieuwe pakken aan te geven, die een Londensch kleermaker voor hem heeft ge maakt. En nu Is weder de „kandykoning' Mongo Morgenthau by zyn terugkomst uit Europa aan boord van de .Mauritania'' aangehouden wegens smokkelen.' Toen hem gevraagd werd, of hy alles had aangegeven wat hij moest, antwoordde hy bevestigend, maar toen men hem des niettemin onderzocht, bleek het, dat hij twee nieuwe gouden horloges by zich had en dat hy een halssnoer van parelen om het middel had gewonden. Voorts bevond men, dat zyn vrouw onder haar blouse een gemslederen zakje verborg met twee halssnoeren en een snoer parelen. New-York, 20 Sept. Een telegram van de Associates Press ulf Newhaven, Con- vertlent, meldt dat, hoewel de conferentie tusschen Taft en Roosevelt byna geheel zich bepaald tot den staat New-York en nationale politiek niet werd aangeroerd, ongetwyfeld de byeenkomst toch onder den invloed was van de a.s. campagne In 1912. De oude vertrouwetykheld tus schen Talt en Roosevelt werd gemist. Taft voelde, dat Roosevelt niet weer vertrouwde dat hy eeriyk tegenover hem stond en het Is wel zeker, dat de verhouding tusschen belden nooit weer die van vroeger zal zyn. Ten opzichte van 1912 wordt gemeld, dat Tafl wel bereid Is zich candldaat te stellen voor het presidentschap als hy benoemd wordt, doch, Indien het volk hem niet weer wenscht, hy zich by die beslissing zal neerleggen. SPANJE. Madrid, 20 Sept. In verschillende streken woeden hevige stormen. Zeven dorpen In den omtrek van Murcla zyn ondergeloopende hagel bereikte te Foire en Esteban een hoogte van één meter. Het laaggelegen deel van Barcelona staat geheel onder water. PORTUGAL. Lissabon, 20 Sept. Twee rxpres- trelnen zyn op elkzdr geloopen. Zeven personen werden gedood en 40 50 In meerdere of mindere mate gekwetst. SERVIË. Ex-konlngln Nathalie van Servië heeft haar geheele vermogen, len bedrage van ongeveer 3 mlllioen francs, vermaakt aan liefdadigheidsinstellingen In Belgrado. ENGELAND. Een week of drie geleden verloor een Lo densche dame op een automobleltocht een kostbaar parelsnoer. Zy loofde In de bladen een belooning van 50 pd. st. (f 600) voor het terugbrengen uit, maar er meldde zich geen vinder aan. Thans Is het echter teruggevonden en wel In 't bezit van een pandjeshuishouder, by wien 't was beleend en die de politie waarschuwde. By onderzoek bleek, dat het parelsnoer, dat een waarde had van f 6000, door den vinder, die allesbehalve een kenner was, verkocht werd voor een sixpence (30 cent)! FRANKRIJK. Bordeaux, 18 Sept. Terwyi president Fallllères de rue du Palals de Justice passeerde om het burgerziekenhuis te gaan bezoeken, wierpen eenlge leden van den Cercle Cathollque, die by een con servatieven advocaat vóór de ramen zaten, strooibiljetten met een voor den president beleedlgden inhoud, waarby de bewoners van het departement Glronde werden aangespoordom tegen de reis van president Fallliëres te protesteeren, in de rytulgen van den stoet. De schryver van het strooibiljet zal vervolgd worden. Een ernstig geval van landverraad en splonnage Is bij het Fransche leger, tydens de groote manoeuvres, ontdekt. Nadat het 39e regiment artillerie te Toul was uitgetrokken, bleef de fourler Slmon alleen In de kazerne achter, met de opdracht het aanwezig artillerie-materiaal te bewaken. Verleden Zaterdag trachtte Slmon het affuit van een 70 m.M. kanon te ontvoeren. Daar het affuit te zwaar was het stuk weegt 25 i 30 K.O. trachtte Slmon twee gestrafte artilleristen over te halen hem te helpen. De kanonniers stemden toe en In den nacht van Zaterdag op Zondag brachten de drie mannen, met revolvers gewapend, het stuk bulten de kazerne en begroeven het op vijf KM. afstand In het land. Naar de kazerne teruggekeerd, begaf Slmon zich te bedmaar de belde artilleristen, die berouw hadden over hun daad, verhaalden het gebeurde aan den dlensldoenden officier. Slmon werd on- middeliyk gearresteerd en het affuit naar de kazerne teruggebracht. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het affuit aan Dultschland geleverd moest worden. De onderolficler had te Toul geregeld byeenkomstenj met Dultsche agenten. BELGIË. Te Brussel ontstond Donderdagavond omstreeks elf uren brand in een confectle- magazyn. Toen de brand uitbrak, zaten op de eerste verdieping een dame met hare schoondochter In de keuken nog aan tafel. Zy zagen rook naar boven komen en be merkten dat het magazyn In brand stond. Langs de trap was hun elke aftocht on mogeiyk. Om niet te worden verstikt, hadden de dames nog enkel den tyd om zich op den zolder te verschuilen, en daar begonnen zy om hulp te roepen. Een luitenant der brandweer gaf bevel gebruik te maken van de haakladder, welke aan één der ramen werd gehecht. Oeholpen door drie zijner mannen, die op een andere ladder stonden, kon hy de twee vrouwen redden. Deze redding was hoogst gevaariyk. Men vermoedt dat de oorzaak van den brand een gasontploffing Is. Hel geheele magazyn Is vernield. De schade bedraagt 40 000 francs. Een landbouwer geleidde Zaterdag een drietal koelen naar Mechelen. Één ervan, die hy aan een touw vast hield, schrok van een motorfiets en holde den weg op, haar geleider meesleepende. Landlieden scholen te hulp, maar de onge lukkige was reeds dood. Hy was 45 jaar oud en vader van vier kinderen. Te Gent heeft de politie Zondag een man aangehouden, die in vrouwenkleeren door de stad liep. Hy was zwierig gekleed en had een moolen zwarten hoed op met eene groote pluim. Eenlge straatjongens wilden een loopje met de dame nemen en één van hen sloeg haar den hoed van het hoofd. Toen bleek het dat die aan een pruik vastgemaakt was, die mede afviel, zoodat plotseling een mannenhoold zicht baar werd. De knaap vond dit zonderling en waarschuwde de politie, die den man aanhield. Hy verklaarde niet te weten waarom hy In vrouwenkleeren rondliep. BIJ visitatie werden verscheidene scheermessen en 1500 frank in Belgische bankbriefjes op hem gevonden. Het vermoeden heerscht dat men hier met een lid van een internationale bende te doen heeft. De aangehoudene bleek ten slotte een Dultscher zekere K. te zyn. Blzondere Inlichtingen zyn nu ge vraagd aan den Dultschen meetkundlgen dienst. Maandagmorgen werd te Heusden In Oost-Vlaanderen een geheimzinnige moord ontdekt. Ter zyde van een gracht ontdekte men zekeren S., wiens kleeren met bloed doortrokken waren. Bi] onderzoek bleek de man reeds dood te zyn. Hy was door tallooze messteken getroffen, terwyi de Ingewanden hem uit den bulk pullden. Te vergeefs zoekt men naar de daders van dezen laffen moord. NEDERLAND. Groningen, 20 Sept. Gisteren Is alhier by den reeder van het verleden jaar naar Cumberlandgulf In Straat Davls (Noord- Amerika) vertrokken schip de „Jantlna Agatha" telegrafisch bericht ontvangen, dat de bemanning van het schip behouden Is. „De schoener „Thomas", die 13 Juli uit Dundee veitrokken Is, om onderzoek te doen naar het lot van het schip en de bemanning is in Dundee teruggekeerd na een reis van twee maanden en 6 dagen. De kapitein seinde, dat hij twee van het scheepsvolk van de „Jantina Agatha" heeft meegebracht en dat kapitein Dykstra en de anderen volgen op den walvlsch- vaarder „Scotla", die in het begin van October te Dundee verwacht wordt. Dat Is een mooi bericht voor de familie betrekkingen, die allen hier in Oronlngen wonen. Men zal zich herinneren, dat de „Jantlna Agatha" 29 Juli 1909 van Dundee naar Cumberlandgulf Is vertrokken, met een bemanning van 6 koppen, om daar In lichtingen In te winnen omtrent de „Snowdrop", een walvlschvaarder, die toen vermist werd, en voorts om van de Cumberlandgulf aan de Davls-Straat een lading pelswerk te halen. Het schip had in zes zeven weken terug kunnen zyn, maar het bleef weg. Dit wekte het ver moeden, dat de „Jantina Agatha" Ingevroren was en dus in die koude streek zou moeten overwinteren. Deskundigen vreesden echter het ergste en, gelQk uit het nu ontvangen telegram biykt, niet ten onrechte. Biykens de door de bemanning mee gebrachte berichten. Is de „Jantlna Agatha" 26 Sept. 1909 tegen een ysberg gestooten en gezonken op een afstand van 40 5 50 myien van Blackland, aan de Cumberland gulf. De bemanning heeft zich echter gered en is den langen poolwlnter behouden doorgekomen. Nog verneemt men, dat het by de schipbreuk gelukt is aan het scheepsvolk der „Jantlna Agatha" om ook het proviand te redden. Apeldoorn, 21 Sept. H K. H. Prinses Juliana is zooveel mogeiyk bulten alle drukte gehouden en reed gedurende Haar verblijf ten Palelze Soestdyk dageiyks met Haar pony-wagentje In het lommerryke park achter het Palels. H. K. H. Prinses Juliana Is gisteren met denzelfden extra-trein op Het Loo gearriveerd, waarmede H. M. en Z. K. H. uit Den Haag terugkeerden. Haarlem, 19 Sept. De dienstweigeraar Chr. Kamper Is uit de gevangenis alhier ontslagen, na er 18 maanden te hebben doorgebracht. Hij Is voor den tyd van 8 maanden van den militairen dienst ver vallen verklaard. Naarden, 19 Sept. By het 7e reg. Inf. alhier doet zich het zeker niet alle- daagsche geval voor, dat onder de miliciens der lichting 1903, die voor herhalings- oefenlngen onder de wapenen zyn, zich een Edelachtbare bevindt, nl. de nieuw benoemde burgemeester van Werkendam, die voor de laatste maal by zyn corps onder de wapenen Is, alvorens bg de landweer over te gaan. Amsterdam, 19 Sept. De belde gebroeders, den llen Augustus 1.1. voor- looplg In arrest gesteld als verdacht van verduistering van f 10 250, zyn gister middag uit de preventieve hechtenis, die zy In het huls van bewaring aan de Weteringschans ondergingen, ontslagen. De justitie heeft geen voldoende gegevens gevonden, die het wettigden, het broederpaar langer In hechtenis te houden. De looper die het bedrag zegt te hebben verloren, deelde mee, dat het gebeurde zich aldus heeft toegedragen: Zyn gewezen patroon, die hem niet meer In dienst neemt, werd door de fFma Mrquette Co., aan den N.-Z. Voorburg wal, opgescheld om een looper. Toen werd de bedoelde gezonden, die reeds meer belangryke bedragen voorverschillende firma's had geïncasseerd, eenmaal zelfs een bedrag van f 40 000. Hy kreeg bij Moquette Co. twee pakjes effecten; het grootste moest by de firma Patljn, van Nolten Co. worden afgegeven tegen een bedrag van f 7650. Dat bedrag heeft hy ontvangen In 7 biljetten van f 1000, twee van f 300 en twee van f 25. Het kleinere pakje moest worden afgegeven aan de firma Van Essen <S Cotegen ontvangst van een bedrag van I 2600. Hy ontving die som ir twee biljetten van f 1000 en twee van f 300. Hy deed die biljetten In de portefeuille van het bestelkantoor, stak die In den binnenzak en reed vanaf de Heerengracht tot by het huls van jhr. Van Loon, waar een oploop was, doordat paard en rytulg van den heer Van Loon te water lagen. De Spiegelstraat en de Kerkstraat door- gefietst zynde, kwam hy, op "'eg naar de firma Mcquette Co., op het Konings plein, greep toen, als by ingeving, in zyn binnenzak naar de portefeuille en bemerkte tot zyn schrik, dat de geldiasch er uit verdwenen was. Hy dacht er niet aan, op zyn schreden terug te keeren en te gaan zotken, doch begaf zich onmlddeliyk naar het bureau Oymnasium, Singel, om van zyn verlies aangifte te doen. Gedurende het verbiyi In het huls van bewaring Is hy slechts tweemalen, In het begin van de voorlooplge hechtenis, die 13 Augustus Inging, verhoord. Zyn broeder Is eveneens, en ook In de eerste week na diens opbergen In het huis van bewaring, voor den rechter-commlssaris geleid. Wel heeft hy, Donderdag 18 Augustus 11., geboeid en onder gelelde van recher cheurs, In het byzyn van den substltuut- olficler van justitie mr. Besier en den rechter van Instructie, een tocht gemaakt vanaf het kerkhof St.-Barbara, aan den Spaarndammerdyk, tot aan een herberg onder Sloterdyk. De honden van den onbezoldigd ryks- veldwachter Lokerse volgden, nadat zy van de handen van den verdachte en diens pet „lucht hadden gekregen", een spoor tot aan bedoelde herberg. Daar snelden zy plotseling den dyk af, sprongen over een hek en renden, snuffe lend, over een stuk land. Den verdachte werd gevraagd of hy zich, by zyn tocht naar Sloterdijk op 11 Augustus, ook In dat calé had opgehouden, wat hy ontkende. Het merkwaardige Is, dat de honden, Zaterdag 13 Augustus 1.1. speurende bulten tegenwoordigheid van den broeder van den looper, hetzelfde spoor volgden en ook over het hek wipten. Justitie en politie dachten op dit feit eenlg vermoeden te kunnen bouwen, dat het bedrag daar ter plaatse was verstopt. Tot heden Is dat vermoeden niet be waarheid. Wel Is tydens het voorarrest der gebroeders zekere Manus Bremer komen verklaren als zouden de verdachten hem omstreeks vijf weken vóór de ver missing van de f 10 250 hebben verklaard, eerstdaags een goeden slag te zullen slaan, doch eenlge nadere bevestiging van deze verklaring heeft de justitie niet kunnen ktygen. Ook de uitgeloofde premie van I 500 door de firma Moquette Co. heeft niets

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1