Maandag 19 September 1910. Tweede Blad. (Z ierilizeesctio Oourant), MIEUWSTIJPINaEH. Vereenigde Vergadering tan de beide Kamers Telegrafisch Weerbericht, ZIER1KZEESCHE MEi USHORE ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en 'VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANti. - Np. 8980 Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. indië. Uit Medan werd d. d. 17 September door den Assistentenbond aan de Telegraaf geseind .Vooreergisteren is een assistent der Dell-Maatschappjj vermoord door een Chinees. De aanvallen op assistenten ver meerderen. Gisteren Is op een monster meeting van planters besloten, een request aan den gouverneur-generaal Idenburg te zenden, waarin om doelmatige koelleslraffen wordt gevraagd". B|j nadere informatie vernam het blad nog het volgende: .Het slachtoffer Is de heer H. M., zoon van den burgemeester van Lochem, een man van nog geen 30 jaar, die sedert 3 jaar b|| de maatschappij In dienst was. .Blijkens door de directie ontvangen berichten, werd de jonge man dood gestoken om een onbeduidende reden. Trouwens men heeft nog nooit gehoord, dat h|| moeilijkheden had met het koelie- personeel". frarkrijk. By de manoeuvres van het Fransche leger, die sedert eenige dagen zijn be gonnen, wordt druk gebruik gemaakt van aëroplanes en van het bestuurbare lucht schip .Clement Bayard". Vier aëroplanes bereikten Zaterdag pre cies op den vastgestelden tijd het kamp van Grandvilllersterwijl de .Clement Bayard", die 's morgens om 11 uur 11 minuten verscheen, reeds een uur vroeger door middel van draadlooze telegrammen z||n komst had aangekondigd. Dit laatste succes wordt door de corres pondenten der bladen nog hooger aan geslagen dan de gelukkige tochten der aeroplanes. Immers wanneer een luchtschip door draadlooze telegraphle In voortdurend contact met de leiding der troepen mocht weten te blijven, kan dit natuurlijk In geval van oorlog voortreffelijke diensten bewijzen. Van de vier aëroplanes werden er twee door officieren en twee door beroepvlie- genlers bestuurd. Eerst verscheen luitenant Aquaviva op een monoplaan-Bléiiot. Hij had In vijf tien minuten twintig kilometer afgelegd. De tweede aëroplaan werd door luitenant Maillot bestuurd, die 's morgens om zeven uur van ChSlet-Meudon was vertrokken en den weg naar het kamp In twee uur had afgelegd. Eenige minuten later verscheen een derde vliegtoestel aan den horizon. Het was dat van Paulhan, hetwelk voor de manoeuvres was gerequireerd en waarop Paulhan's leerling Calllet zich bevond. En ten slotte verscheen Latham op zijn monoplaan. Hij was door slecht weer ge dwongen geweest tusschentljds te landen, maar het tweede gedeelte van zijn reis ging des te voorspoediger. Hl) legde 100 kilometer In vQf kwartier af. B|j de daaropvolgende vllegproeven viel een militaire aëroplaan plotseling naar be neden. Het ongeval liep echter goed af. Een eigenaardige staking Is uitgebroken In Parijs, waar de slagers besloten hebben op de markt van la VUette geen kalveren meer te koopen. De veeboeren, zeggen zij, houden den prijs met opzet hoog; goed, dan zullen wij geen kalveren meer koopen. De eenige verzachtende omstandigheid voor de veeboeren is de zeldzaamheid der kalveren. Er waren Donderdagmorgen maar 1000 kalveren op de Parljsche markt, dat Is ongeveer de helft van hel gewone aantal. Zou het rundvee evenals de menschen ln Frankrijk gaan lijden aan achteruitgang van den bevolkingsaanwas? belbiE. De Indépendance zegt, dat de ontvangst van het Belgische koninklijke paar te Amsterdam meer Is dan een gewone uiting van internationale beleefdheid, en een duidelijk bl|jk van de toenadering van geest en hart, die sinds langen tijd tusschen de twee volken bestaat. Volgens de Etoile Is het meer dan waarschijnlijk, dat Koningin Wllhelmina In de tweede helft van October een tegen bezoek zal brengen aan het Belgische Hof Zondag 1.1. waren de laatste sporen van den brand van 14 Augustus verdwenen van de Brusselsche Tentoonstelling, en heeft dezelve geheel en al haar vroeger aanzien herkregen. De hoofdgevel Is geheel afgewerkt, de nieuwe Belgische afdeeling en de ver schillende verzamelingen, die ln de pavil joens uitgestald zijn, zijn Ingericht, en de lokaliteiten voor het publiek toegankelijk Heden (Maandag) zal de Koning met groote plechtigheid de nieuwe Engelsche afdeeling Inwijden. De ministers, de leden van het corps diplomatique, de gemeente- autoriteiten, de buitenlandsche hoofd commissarissen, en vele afgevaardigden van het .Institute of Journalists" uit Londen zullen deze schitterende plechtig heid bywonen. rederlard. Alkmaar, 16 Sept. De regenten van het Burgerweeshuls alhier hebben besloten tot afschaffing der weezenkleedlng, zoodat de weezen alhier uiterlijk van andere kinderen niet meer te onderschelden zullen zijn. 's-Gravenhage, 17 Sept. De trein der Staatsspoor, waarmede H. M. de Koningin a.s. Dinsdag In de residentie komt ter opening van de zitting der Staten-Oeneraal, komt te 12 uur 30 minuten alhier aan. Met den trein van 2.47 u. keert H. M. reeds weder naar Het Loo terug. Schiedam, 17 Sept. Vrijdagmiddag had een 16-jarige jongen alhier, die per fiets door de Schoolstraat alhier reed, het ongeluk, dat zijn voorvork boven de koppeling brak, zoodat hij tegen den ;rond sloeg en onbeweeglijk bleef liggen. 3oor het personeel van een nabljzljnden stoommolen werd hl] opgenomen en ergens binnengebracht, waarop de dokter ver scheen. Het gelaat was vreeseltyk bescha digd, by het oog en de wang vooral, zoodat het geheele hoofd moest worden verbonden. Daarop werd hy naar huis vervoerd. Zyn toestand, die zich aan- vankeiyk ernstig Met aanzien door by- komende verschijnselen, was later Iets meer geruststellend. IJselmonde, 17 Sept. In den afgeloopen nacht Is Ingebroken by den ontvanger der directe belastingen F. der W. alhier. De dieven hebben de brandkast, waarin zich ongeveer f 1000 bevond, medegenomen. De kast werd In de rivier de Maas ledig teruggevonden. De daders zyn onbekend. Dinteloord. Onze dorpsgenoot, C. den Boef, van beroep schilder, behaalde op de jongste Scheveningsche hulsviyttentoon- stelling op zyn Ingezonden proefstuk een diploma. Bezoek Belgisch Koningspaar. H. M. de Koningin-Moeder haalde Vrydag Koning Albert, zijne gemalin, de Koningin en Prins Hendrik van het station te Baarn af. Na een wyie toevens leidde de gastvrouwe Koningin Elisabeth naar den eersten landou- wer, terwyi Koningin Wllhelmina door Koning Albert naar het tweede rijtuig werd vergezeld. Ook Prins Hendrik nam daarin achterwaarts rydend plaats. In een viertal koetsen had het gevolg plaats genomen. Er werd In een matigen draf gereden. Overal werd de stoet lulde toegejuicht en by het tuinhek vóór het Palels, waar een opeengepakte menigte stond, werd den hoogen gasten een harteiyke ovatie gebracht. Na In Amsterdam teruggekeerd te zyn ontvingen in de troonzaal ten palelze Vry dag- middag de Koning en de Koningin van België, de Belgische kolonie en verschil lende andere personen, onder wie de voor zitter der .Soclété Beige de Blenfalsance' aldaar, den heer Jules Clrckens. 's Avonds werd In het concertgebouw door de gasten onzer Koningin met H. M. en den Prins het daar gegeven concert bygewoond. Onder directie van Willem Mengelberg werd een zeer mooi programma uitgevoerd, terwyi mevrouw Noordewier—Reddinglus enkele liederen zong. Aan het einde van elk nummer gaf Koning Albert het sein tot applaus. Langdurig handgeklap, waarvan Z. M. zelf het voorbeeld gaf, dankte mevrouw Noordewier voor de voordracht van het laatste lied. Zaterdagochtend had de viool-revue op het IJ plaats. Te ruim half tien reed het vorsteiyk gezelschap uit en ging aan de De Ruljter- kaden over In een fraai versierde boot, waarmee het voer langs de oorlogsbodems Heemskerck", .Plet Hein", „Evertsen" en .Friesland", torpedobooten en andere sche pen, In slaglinie geankerd. De.Heemskerck" als admiraalschip, had vele officieren aan boord. Onder het lossen van 33 saluutschoten door de vier groote oorlogsschepen werden de Koningin, de Prins en het Belgisch Koningspaar In een door twintig Jantjes gevoerde sloep der Kon. Marine naar de .Heemskerck" gebracht, waar de schout- by-nacht G. F. Tydeman, commandant van de vloot, hen begroette De muziek speelde, militaire honneurs werden gebracht. De état-majoor werd voorgesteld. By de revue voerde de onderzeeboot no. 1 een manoeuvre uit. Zy dook onder, waarby, evenals by een walvlsch, het water omhoog spoot door de ultslroomende lucht. Daarna voer de onderzeeër om de „Heems kerck", alleen de vlaggestok boven water latende. Toen de boot bovenkwam kroop de bemanning uit de periscope. De geheele vloot-revue leverde een be langwekkend schouwspel op. Het weer was nu en dan regenachtig. Aan boord van het salonschip terug gekeerd, maakten de Vorsteiyke personen nog een tocht over het IJ en naar den Amstel. Te ongeveer twaalf uren keerde men ten palelze terug. Des namiddags had een bezoek aan het burgerweeshuis plaats. De weesmeisjes zongen een lied. Ten slotte werd het typische Bagynen- hofje bezocht. De rector, mgr. B. H. Klonne, werd, evenals de heer H. Tersteeg, voor zitter van de Amsterdamsche pers, en de heer H. W. L. Leur, directeur van het Ryks-telegraafkantoor te Amsterdam, tot olficler en de heer P. Geurts, hoofdredacteur van De Tijd, tot ridder van de Leopolds orde benoemd. Langs de wegen, dien de stoet voorby- trok, stond een groote menschen-menigte. Te ongeveer vier uur vertrok het Belgische Koningspaar vanaf het Centraal-statlon door de Koningin en den Prins uitgeleide gedaan. Tal van autoriteiten waren daarby tegen woordig. Even daarna trokken ook Koningin Wllhel mina en Prins Hendrik uit de hoofdstad. tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal, gehouden Zaterdagnamiddag 3 uren. De heer Schlmmelpennlnck van der Oye bekleedt het voorzitterschap. De voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninkiyk besluit van 8 September j.L, waarby de minister van blnnenlandsche zaken wordt gemachtigd, heden, te drie uren des namiddags, zich te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der belde Kamers de zitting In naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, die den minister In het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de minister, vooraf gegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Heemskerk, minister van blnnenlandsche zaken, neemt plaats achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: Myne heerenl Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd my op te dragen de zitting van de Staten-Generaal ln Haren naam te sluiten. Verschillende welteiyke voorzieningen kwamen In het afgeloopen zittingsjaar, dank zy uwe medewerking, tot stand. De som, bestemd tot goedmaking van de kosten van een eventueel Regentschap, werd vastgesteld. Ooedkeurlng werd gehecht aan handels regelingen met Zweden en Montenegro aan een te Parys gesloten Internationaal verdrag nopens het verkeer met auto mobielen; aan een arbitrageverdrag met Italië; en aan de verlenging van de ar bitrageverdragen met Engeland en Frankrijk. Maatregelen werden getroffen tot voor ziening In den achterstand by sommige gerechten. De bezwaren, waartoe het vroeger bestaande voorschrift betreffende het onder zoek naar het vaderschap aanleiding gaf, werden opgeheven. De drie ontwerpen van wet, bestemd te zamen de reorganisatie van de rechteriyke Inrichting tot stand te brengen, mochten uwe goedkeuring verwerven. In de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, werd ten behoeve van buitenlands wonende Nederlanders eene wyzlglng gebracht. Het burgerrechteiyk gedeelte van de kinderwetgeving werd, ter voldoening aan eischen van de praciyk, gewijzigd en aan gevuld. Bepalingen ter voorkoming van het gebruik van absint werden vastgesteld. De wyze, waarop door gemeente ambtenaren zekerheid Is te stellen, werd geregeld en In nauw verband hiermee weid de Oemeentewet gewyzlgd. Eene wet kwam tot stand tot wyzlglng van enkele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwys, waardoor, In af wachting van eene reorganisatie van het onderwys In het algemeen, meer steun van rykswege kan worden verleend tot Instand houding van het uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwys. Bepalingen tot bescherming van trek honden mochten uwe goedkeuring ver werven. De wet tot voorziening tegen besmetlelyke ziekten onderging eene noodlge aanvulling. Eene verhooging van den accyns op het ;edistilleerd werd vastgesteld, en de vestemming van de opbrengst dier ver hooging voorlooplg geregeld. Een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Land- weerwet en een wetsontwerp tot wyzlglng van de wet tot regeling van het militair onderwys by de landmacht, voor zoover daarby de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier zyn betrokken, mochten uwe goedkeuring verwerven. In verband met het op 11 October 1909 te Parys gesloten Internationaal verdrag betreffende het verkeer met automobielen werd wijziging gebracht in de Motor- en Rywielwet. Eene wet tot naasting van den spoorweg Gouda—Schoonhoven, benevens onder scheidene onteigeningswetten ten behoeve van den aanleg van nieuwe spoorwegiynen, kwamen tot stand. Door u werden de gelden toegestaan, noodlg ter verbetering van de positie van directeuren en commiezen by de posteryen en telegraphle. Bepalingen werden vastgesteld tot wering van den Amerlkaanschen krulsbessen- meeldauw. Op verschillende punten werd de On gevallenwet 1901 gewyzlgd. Eene overeenkomst met de naamlooze vennootschap „Zeehaven en kolenstallon Sabang", te Amsterdam, betreffende den aankoop van een deel van hare bezittingen op het eiland en daarmede verband houdende regelingen, werd goedgekeurd Ten behoeve van de verbetering der haventoestanden te Semarang, alsmede voor den aanleg van stoomtramwegen van Taslkmalaja naar Slngaparna en van Ktlan naar Qempolkerep, werden de noodlge gelden beschikbaar gesteld. Eveneens voor de terugbrenging van het particuliere land Kadanghauer tot het staatsdomein. Eene wet, houdende regeling van het Nederlandsche onderdaanschap van de bevolking van Nederlandsch-lndlë, kwam tot stand, ln verband waarmede tevens verscheidene wetsbepalingen wyzlglng ondergingen. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, myne heeren, Haren dank te betuigen voor uwen yver en voor uwe toewydlng aan 's lands belang. In naam der Koningin, en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar Ik deze zitting der Staten-Oeneraal te zyn gesloten. De minister wordt daarna door de commissie uitgeleid. Nadat deze In de vergaderzaal Is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. De commissie van In- en uitgeleide van den minister bestond uit de heeren Van Lamsweerde en Van der Feltz, van de Eerste Kamer, Roessingh, Van Doorn, Kooien en Coiyn van de Tweede Kamer. Gemengd Nieuw» Van een duivenmelker. De secretaris eener dulvenvereenlglng van een onder den rook van Maastricht gelegen gemeente, had byna by iederen dulvenwedstryd het niet te versmaden buitenkansje, dat zyn duifjes het eerst aankwamen, en derhalve ook de eerste pryzen behaalden. Het was wel vreemd, dat telkenmale de duiven van den secretaris overwinnend uit den vliegkamp kwamen, doch niemand vermoedde, dat de secretaris met foefjes te werk ging, die vroeg of laat moesten uitkomen. Op het eind der vorige maand kwam het bedrog uit. De duiven der clubleden waren verzonden naar Alkmaar, met be leefd verzoek om de diertjes om 7 uur In den ochtend in vryheld te laten. Doch wat was gebeurd, zooals thans Is gebleken? Dat de duiven, biykens een op den vrachtbrief aangebrachte kantteekenlng, wegens het ongunstige weer niet om 7 uur, doch om 11 uur waren losgelaten. De eerste duif van den secretaris was echter reeds ten 11 uur en 7 minuten op haar hok aangekomen. Tableau! In 7 minuten tyd had dus de duif den weg van Alkmaar naar de omgeving van Maastricht afgelegd. Doch de secretaris zou zyn zaak nog wanhopiger maken. Hy veranderde op den vrachtbrief het cyfer 11 in 7, om zoodoende zyn droef figuur te trachten te redden. Hoe dit bedrog kon plaats hebben? Wel, de pryswinnende duiven werden doodeenvoudig niet mee op reis gestuurd, doch wachtten, gestempeld op de vleugels, geduldig den tyd af, wanneer ze onbewust haar oneeriyke rol zouden moeten spelen. Het bestuurslid werd In een plechtige vergadering van de dulvenclub Ier ver antwoording geroepen; de secretaris be kende deemoedig het gepleegde bedrog en verzekerde, dat het ntet de eerste maal was dat hy zyn collega's-dnlvenmelkers zóó by den neus had genomen. De justitie werd met de feiten In kennis gesteld, doch nu deze alles punkteiyk heeft onderzocht, regent het verzoekschriften, om die duivenhlstorle in den doofpot te stoppen I - De heer G. van Ham te Oosterhout heeft zyn lOlen jaardag herdacht. MARKTBERICHTEN. Tholen, 17 Sept. Aan de weekmarkt waren de pryzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,4 f 9,—, nieuwe f 8,50 4 I 10,— rogge f 5,— 4 f 5,90, nieuwe f 5,25 4 f 6,— zomergerst f 4,— 4 f 4,50; wlntergerst f 4,50 4 f 5,—; haver f 3,50 4 f 4,50; bruine boonen I 7,— 4 I 14,— witte f 7,— 4 f 12,— voererwten f 7,50 4 f 8,— kookerwten f 12,- 4 f 14,50; wikken I 10,- 4 f 11,— paardeboonen f 7,— 4 f 7,50 per H.L. koolzaad f 11,25 4 f 11,75; karwyzaad 1 13,- 4 f 13,25 per 50 K.G.; uien f 1,75 4 1 2,— per 50 K.Q.kipeleren f 4,50 4 f 5,— per 100 stuks; grasboter I 0,70 4 f 0,75 per K.G. Rotterdam, 14 Sept. Bietsuiker flauw, per Ocl./Dec. f 13) genoteerd. Schiedam, 16 Sept. Noteering distilla teurs f 12). Amsterdam, 14 Sept. Bietsuiker kalm, per Ocl./Dec. f 13J genoteerd, per Jan./ Maart f 13J te koop en per Mei f 14 ge boden. Gent, 16 Sept. V/as Van Russisch heeft men nog enkele restanten opgeruimd. De pryzen voor nieuwen oogst zyn vaster. De handel In inlandsch vlas Is zeer be perkt tengevolge van de kleine aanvoeren. De pryzen zyn zeer vast. naar waarnemingen verricht In den morgen van 19 September 1910, medegedeeld door het Koninkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.7 te Seydlsfjord. Laagste barometerstand 751.4 te Haparanda. Verwachting (van den avond van 19 September 1910 lot den avond van 20 September): zwakke tot matige zuldeiyke tot zuldwesteiyke, later ruimende wind, bewolkt tot zwaar bewolkt, mogeiyk regen. Zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5