ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. Maandag 19 September 1910. Eerste Blad. (25 ierikzeesohe Courant). BERICHT. De Schouwburg. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zlerikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8980. Ult||Ov*i*-Hoofdredaoteiir i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 'savopds 9 ure. Dit nummer bestaat uit .wee bladen. Zij, dis zich mot I October a.t. op ins blad absnneeren, ontvangen d9 tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Sept. Naar wij vernemen zijn door de directie van het Tooneel- Ensemble 10 verpleegden uit het Herv. Dlaconie-Verpleglngshuls ultgenoodlgd de voorstelling van heden avond bij te wonen. Natuurlijk voldoen zij volgaarne aan deze ultnoodlglng. Met Ingang van 1 Oct. 1910 zullen des nachts de onderstaande seinen worden gegeven aan de sluizen en de bruggen op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Oent naar Terneuzen, met de oude kanaal- armen, doch met uitzondering van de zijkanalen naar de Passluis en naar de Axelsche Sassing; aan de sluizen en bruggen op het kanaal door Zuid-Beveland; en aan de sluizen en bruggen op het kanaal door Walcheren, met uitzondering van het zijkanaal door de Oude Arne, het Marinedok en de Marlnesluls: als de sluis of de brug gesloten Is: twee roode lichten aan weerszijden van de doorvaartopenlng; als de sluis of de brug geopend wordt en de doorvaart nog niet vrij Is: een groen licht aan de ééne zijde en een rood licht aan de andere zijde van de doorvaartopenlng; als de sluis of de brug open en de door vaart vrij Is: twee groene lichten aan weerszijden van de doorvaartopenlng; als de sluis of de brug gesloten wordt en de doorvaart niet meer vrij Is: een groen licht aan de ééne zl|de en één rood licht aan de andere zijde van de doorvaartopenlng. als het openen van de sluis of de brug onmogelijk en de doorvaart verboden is: twee roode lichten boven elkander op de sluis of de brug. Het gemeentebestuur te Clinge heeft het plan der geldteenlng van f 15000, tegen een op te geven rente, In zooverre gewijzigd, dat de inschrijving Is open gesteld aan den koers van pari en niet ten minste pari. De leening is verdeeld in 150 obligattén van f 100, en de Inschrijving wordt ge sloten op Woensdag 5 October. De storting moet geschieden In 4 termijnen. Een vrouw te St.-Jansteen heeft het droevig bericht ontvangen, dat haar man te Rouquere (België), waar hg werkzaam was, Is verdronken. De man laat een weduwe met 3 kinderen achter. De algemeene vergadering der schippersvereenlglng „Schuttevaer" zal het volgend jaar te Dordrecht worden gehouden. Dreischor. De looden mlddengoot van het kerkgebouw der Ned. Herv. Oemeente alhier verkeerde sinds lang in een slechten toestand. Na deskundig onderzoek bleek het, dat herstelling der goot en vernieuwing van het daaronder liggende houtwerk vrg spoedig ter hand moest genomen worden. Kerkvoogden en Notabelen besloten dit werk te doen uitvoeren, doch de kerk miste de daarvoor noodlge geldmiddelen. Daarom besloot men verder de benoodlgde som bijeen te krijgen, door bg de Inge zetenen rentelooze voorschotten te vragen. De heeren Van Nahuys en ds. Van de Orlend, resp. President en Secretaris van Kerkvoogden, namen op zich daarvoor de noodlge stappen te doen. In betrekkeigk korten tgd mochten zij er In slagen een bedrag van ongeveer f 1400 aan rentelooze bgdragen, benevens ruim f 100 aan giften te verkrggen. Alzoo kan bovengenoemd werk uitgevoerd worden, lerwgi ook nog andere werkzaamheden kunnen verricht worden. Brulnisse. In de Vrgdagavond ge houden raadsvergadering werd medegedeeld, dat er geen kachels voor de school op zicht zgn te krggen, en dat nu de [roef zal genomen werden met herplaatsing van twee oude kachels. Tot zetters waren benoemd de heeren Mat. Jumelet Iz. en A. Schllperoort. Medegedeeld werd het proces-verbaal der kasopname, waarbg alles in orde was bevonden. Van den voorzitter van het Vlsscherij- bestuur was een brief ontvangen, wgzende op de noodzakeigkheld om spoedig tot aanbesteding der suatlesluis over te gaan, ten 1°. omdat met 1 Januari het subsidie vervalt; 2°. omdat het van het grootste belang Is voor de gemeente, want bg het uitbreken eener besmetteigke ziekte zouden alle certificaten Ingetrokken moeten worden. Door den burgemeester werd naar aan leiding hiervan medegedeeld, dat door hem dien brief reeds was beantwoord met de mededeellng, dat er reeds met spoed wordt gewerkt. Vastgesteld wordt nu de begrooting voor 1911 in ontvangst en uitgaaf op f 90248,20, waaronder als subsidie voor de sluis f 43000. Voor 1911 zal eene leening aangegaan worden van f 59000, waarvan f 53000 voor de verplaatsing der sluis. Van de overige f 6000 zgn bestemd f 1500 voor rioleering, f 1500 voor aanleg nieuwe straten en f 3000 voor rioleering van de Dee. Bestraat zullen worden J van de school straat met verlegging van de trottoirs aan belde zgden, de verlengde Poststraat ge heel, met inbegrip van trottoirs. Ook Is weer een bedrag uitgetrokken voor de verdieping van de haven. Op voorstel van den heer Van Vessem wordt besloten aan den Dorpsweg 80 strekkende M. nieuwen keiweg te brengen. Ooedgekeurd worden een paar postjes af- en overschrgvlng op de begrooting 1910. Nu wordt het voorstel van den heer Hoogerhelde tot Instelling eener school commissie besproken. Van Burgem. en Weth. was geen voorstel. De heer Hoogerhelde, daarin gesteund door den heer Van Vessem, betoogde op verschillende gronden de wenscheigkheld der instelling. De heer Elenbaas zag er geen heil In. De heer Qoudzwaard merkte op, dat vroeger bg de Christelijke school ook een schoolcommissie was Ingesteld, maar dat was op niet ultgeloopen. In stemming gebracht werd het voorstel met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Hoogerhelde met betrekking tot een Franschen cursus, werd na bespreking door den voorsteller Ingetrokken. De voorzitter deelde mede, dat de cgnsen nu waren afgekocht en dat nu de eigendom berust bg de gemeente; hg vroeg, of het niet wenscheigk zou zgn die eigen dom af te dragen aan de vroegere cyns- betalers. Er zal onderzocht worden of dit op eene collectieve akte kan. De voorzitter merkte ook op, dat ver schillende stukjes gemeentegrond zich In particulieren grond bevinden. Hg stelde voor, die stukjes afkoopbaar te stellen. Bg de rondvraag merkte de heer Hooger helde op, dat bij de Inspectie der spuit, de nieuwe als aanjager was gebruikt en met de oude gespoten was. Hg vroeg, of er wel slangen genoeg waren om het verste punt te bereiken. Op 200 M. ging het goed, maar zou het ook verder goed gaan. De voorzitter antwoordde, dat de nieuwe spuit ook verder het water kan aanvoeren. Of er nieuwe en meer slangen noodlg zgn, zal na het rapport over het probeeren der spuit beslist worden. Wissenkerke. Door den Commissaris der Koningin In deze provincie zgn be noemd tot zetters dezer gemeente de door den raad voorgedragen heeren Adr. de Regt en A. van Hee. Benoemd tot plaatsvervangend dyk- graaf van den Splerlngpolder de heer A. M. van Nieuwenhugzen, landbouwer in dien polder. Goes, 17 Sept. Olsterenavond trad alhier jhr. R. R. L. de Muralt, van Zierikzee op om over staatspenslonneering van den werkman te spreken. Na ingeleid te zgn door den heer I. D. Fransen van de Putte werd door hem op onderhoudende wgze het wenscheigke der penslonneerlng van den werkman boven armenzorg aangetoond. Hg bracht vervol gens de verschillende stelsels om daartoe te komen onder de aandacht van zgn ge hoor, om ten slotte de slaatspenslonneering zonder bgdrage van belanghebbenden, van werkgevers, of bijslag van den Staat, zooals de Bond van Slaatspenslonneering voor staat, als de meest ratloneele en meest doeltrtffende warm aan te bevelen. Spreker toonde met cijfers aan, dat de nationale rgkdom van dien aard is, dat de jaarigksche uitgavenbenoodlgd voor penslonneerlng, van de staatsburgers, die anders een kommervollen ouden dag tege moet gaan, gemakkeigk te bestrgden zouden zgn uit een blligke progressieve verhooging van de belasting op het Inkomen en op de successierechten. Waar het onderwerp al zoo herhaaldeigk besproken Is en waar de heer De Muralt het voornemen heeft In dit seizoen In Middelburg hetzelfde onderwerp te behandelen, bepaal ik mg slechts tot deze beknopte mededeellng. De goed gedocumenteerde rede boeide van het begin tot het einde, zoowel door de heldere uiteenzetting als door den zaakrgken inhoud, terwgi spreker ook nieuwe gezichts punten over deze quaestle naar voren bracht. Na sluiting van deze bijeenkomst werd gelegenheid gegeven voor toetreding als lid voor een alhier op te richten afdeellng van den Bond voor Staatspenslonneering. Er meldden zich daartoe 27 personen aan, zoodat de oprichting verzekerd Is. (M. Crt.) Middelburg, 19 Sept. Hier Is aange komen het stoomschip „Martha" van Rus land, met eene lading balken, terwgi heden van Zweden verwacht wordt het stoomschip „Dana" met gezaagd hout. De volgende maand wordt aan het filiaal te Zierikzee een dito lading verwacht, alles voor reke ning der firma I. de Broekert Co., hout handel te Middelburg en Zierikzee. Vlissingen, 17 Sept. Op het van Antwerpen komende stoomschip „Minerva" (Neptunign) Is 13 dezer alhier beslag gelegd voor de toegebrachte schade, ontstaan door de aanvaring op 4 September van het stoomschip „Astarle" met den afhaalkotter. De „Astarte" behoort aan dezelfde reederg als de „Minerva". Door cautlestelllng werd daarna het beslag opgeheven. Door de Belgische bladen wordt aan dit feit bizonder aandacht geschonken. Sommige noemen het zelfs een schending in de Schelde-tractaten. Men verneemt, dat het stoomschip „Minerva" slechts Is aangehouden, nadat vanwege het Nederlandsche gouvernement gevraagd was de verlangde cautie terzake van de aanvaring met den Nederlandschen loodskotter No. 7 te stellen. Toen evenwel aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven, Is eerst overgegaan één der schepen van de „Neptun"-lijn aan te houden. Toen dit eenmaal was geschied, was de reederl] eerst bereid de cautie Ie stellen en werd het beslag daarna dadeigk opgeheven. In tegenwoordigheid van den directeur voor scheepsbouw van het departement van marine werd hedenmiddag op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier, met goed gevolg. Ie water geladen de torpedobootjager „Wolff". Dit schip Is de eerste torpedobootjager, welke In Nederland gebouwd wordt, en evenals het zusterschip „Fret", dal thans nog op dezelfde werf op siapei staat, bestemd voor de verdediging van Neder- landsch-Indlë. De lengte van het schip Is 230 voet, breedte 21,5 en holte 13,75. De romp Is grootendeels vervaardigd van staal van zeer hooge breekkrachtom bg een minimum-gewicht de noodlge sterkte te verkrggen. Het schip wordt voorzien van 2 torpedolanceerkanonnen, 4 kanonnen van 7,5 c.M. en vier machinegeweren. De munitie-ruimen kunnen, met het oog op het Indisch klimaat, kunstmatig op lage temperatuur gehouden worden door middel van een verkoelings-inrlchtlng. Over de bewoonde gedeelten van het schip worden tenten aangebracht met neerhangende kleppen In de zgde. Deze tenten kunnen door middel van een sproel- Inrlchling nat gehouden worden om de verbigven zoo koel mogeigk te houden. Landbouw en Veeteelt. KERKNIEUWS. Zierikzee, 19 Sept Zaterdag vergaderde ten huize den heer Verwer de landbouw- vereeniglng „V. Z. O. S." Bg ontstentenis van den voorzitter, werd de vergadering door den heer Den Boer geleid. Wegens ontstentenis van den secretaris werd de lezing der notulen tot de volgende vergadering uitgesteld. Besloten werd de aanbesteding van kunstmest en krachtvoer tc houden op a.s. Donderdag, en de levering van kunst mest te bepalen op I October, en die van krachtvoer op 1 November. Met het oog op de ontworpen melk- verordening, die eerstdaags In den gemeente raad alhier zal behandeld worden, zal aanstaanden Vrydag opnieuw de vereeniglng vergaderen, teneinde haar In den breedc te bespreken, en de ernstige bedenkingen, die tegen verschillende artikelen gerezen zgn, te formuleeren, teneinde die In een adres aan den raad kenbaar te maken. Uit de discussie bleek, dat men eenparig een melkverordenlng tot wering van de voorkomende knoelcrg noodig achtte, maar dat de ontworpen verordening be palingen bevatte, die voor de melkhande laren zoodanig bezwaarigk zijn, dat, wanneer zg worden aangenomen, de uit oefening van het bedrQf een onmogelijkheid wordt. Nadat nog eenlge zaken van hulshoude- ïgken aard besproken waren, werd door den waarnemenden voorzitler de vergadering gesloten. Middelburg, 17 Sept. In de heden alhier gehouden vergadering van de afdeellng Zeeland van het Nederlandsch Rundvee-stamboek werd medegedeeld, dat bg één der leden een fraude Is ontdekt en wel door het aangeven van een geboorte. Deze persoon, die In middels als lid bedankte, Is gestraft door het schrappen van al de door hem opgegeven dieren. Ooedgekeurd werd de rekening 1909, in ontvang f 4989.916, uitgaven f 3862,045, goed slot f 1127,88. De rekening voor het Provinciaal subsidie levert noch een voor- deellg, noch een nadeellg saldo op; die der Rykssubsldle daarentegen levert een voordeellg slot van f 881,46. Bg de behandeling der begrooting voor 1911 werd meegedeeld, dat door de be moeiingen van den Zulvelconsulent het ledental met 60 is vooruitgegaan en nu 359 bedraagt. Verder werd meegedeeld dat In de heden gehouden vergadering van het hoofdbestuur met afgevaardigden van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappy van Landbouw, en andere vereenlglngen besloten Is In Sept. 1911 alhier een provinciale landbouwtentoonstelling te organiseeren. Besloten werd voor die tentoonstelling, speciaal voor de afdeellng Rundvee, een maximum van f 1000 beschikbaar te stellen. De begrooting werd vastgesteld In ontvang en uitgaaf op f 5025 met een post van onvoorzien groot f 5. Herkozen werden de leden van het hoofdbestuur B. Glljam te Ouwerkerk, A. N. van Langeraad te Coiynsplaat en W. Kakebeeke te Goes. By de behandeling van de agenda voor de algemeene vergadering, 29 dezer te Amsterdam te houden, werd medegedeeld dat voorgesteld zal worden vootlooplg geen hoofd-lnspedeur te benoemen. Tot afgevaardigden naar die alg. verg. werden benoemd de heer H. J. Dorst en C. Zwagerman, en tot uunne plaatsver vangers de heeren Zuldweg en Mol. Verder werden medededingen gedaan betreffende stierenkeuringencentrale sllerenvereenlglngen en de cursussen voor veekennis. Als plaats voor de volgende vergadering werd Goes aangewezen. Goes. In de alhier gehouden algemeene vergadering van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belglsche Trekpaard werden tot bestuursleden benoemd de volgende heeren voor den achter hun naam ver melden kring: S. Janse, (Walcheren), J. C. van der Have, (Schouwen-Duiveland), C. A. H. Wagtho, Tholen en SL-Phlllpsland), P. C. W. Swemer, (Noord-Beveland), C. van der Werf Jr. en H. A. Hanken, (Zuid-Beveland), L. J. Roggeband, G. A. Vorsterman van Oyen en C. de Bruyckere, (Zeeuwsch-Vlaanderen W. D F. C. O. M, Hombach, Johs. de Feyter, Ph. J. van Dlxhoorn en Vael, (Zeeuwsch-Vlaanderen O. D.). Beroepen bg de Chr. Qeref. Gem. te Apeldoorn ds. j. Wisse Cz. te Zierikzee. Het Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft ot den predikdienst in de Herv. Kerk toegeirten den heer P. de Vey Mestdag, geb. te Vlissingen, cand. van de Hooge- school te Utrecht. De heer S. M. van der Ree te St.-Annaland heeft niet bedankt voor de betrekking van voorzanger en ontvanger, zoodat hiervoor geen vacature is. Dinteloord. Bg de j.l. Zondag gehouden godsdienstoefening In de Ned. Herv. Kerk is bg gelegenheid van de oogstpreek ten behoeve der diaconie gecollecteerd de som van f 225. O N D E R VV IJ S. Stavenisse. L.l. Vrljdag.nlddag hield de afd. Tholen van het N. O. G. hare gewone vergadering te Scherpenlsse. Lij acclamatie werd de heer F. W. O. Wlskerke her benoemd als voorzitter der afdeellng. De heer J. W. Slager van Slnt-Annaland gaf een uitvoerig mondeling verslag van de Algemeene Vergadering te Arnhem, welke vergadering als afgevaardigde door hem was bygewoond. Daarna leidde de heer J. Hage van St.-Maartensdyk In het onderwerp„meer zelfstandig werken", waarin hg als zgn meening deed uitkomen, dat het zeer gewenscht Is de kinderen meer zelfstandig te doen werken, In plaats van, zooals dlkwyis gebeurt, eerst alles op het bord met hen te behandelen. Op de 11e Alg. Verg. van den Bond van Leeraressen by het Hulshoudonderwys, op Zaterdag 24 dezer te Utrecht te houden, zal o.a. als spreker optreden de heer L. B. v. d. Sllkke (vroeger alhier), thans land- en tulnbouw-onderwyzer te Groote Lindt, met het onderwerp: „het onderwys aan boerendochters". Post en Telegrafie. Dreischor. By wgze van proef Is men hier j I. Vrydag begonnen met een tweede postbestelling In de bultenwyken der ge meente. Ook zal bg de haven te Beldert een brievenbus geplaatst worden. Visscher IJ- Berichten. Oesters. Te Ierseke steeg in de week van 9—15 Sept. de vraag naar leverbare oesters tot 520 000, dus tot niet veel minder dan het dubbele der daaraan voorafgaande week. Vooral voor Engeland was de toe name groot. De prijzen zgn nog weinig constant. Mosselen werden er tot 13720 en kreu kels tot 5550 K.O. verzonden. Te Tholen was de verzending wederom drukker, men mag gerust zeggen buiten gewoon druk voor den tgd van het jaar. De kwaliteit Is algemeen zeer goed. (Iers. en Th. Crt.) Wij schreven In ons jongst tooneel- verslag, dat Z. terdagavond In de schouw burgen! op de Balie een nieuw gezelschap zou i ptreden en wel Het Tooneel-Ensemble, onder leiding van de heeren Klnsbergen en Sluyler, en wy voegden aan onze mededeellng toe, dat, daar dit gezelschap door de Nederlandsche Tooneelvereenlglng geëngageerd Is, veilig mag aangenomen worden, dat het uit degeiyke elementen Is samengesteld. De door ons gekoesterde verwachting Is, dank zg het ui emend spel der dames- en heeren-art sien van genoemd gezelschap, niet uescnaamd ge worden. Hoewel de scho bu.gtent schaars bezet was, Is door he:, met entrain ge speeld geworden, en i -s de opvoering van „Moederzegen" of „De Parel van Savoye", een drama in vyf bedryven, naar het Fransch, door C. Lenolne, een waar succes voor hen. De inhoud van het stuk, dat nog één uit de oude doos Is, komt In het kort hierop neer: Loustalot, pachter van een hoeve, Is de pacht opgezegd. Terwyi hg en zgn vrouw Madeleine hierover in zak en assche zitten, komt commandeur De Bolsfleury, die een broeder Is van markiezin De Slvry, de eigenares der pachthoeve, op het tooneel der handeling, en belooft, met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1