ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Vrijdag 16 September 1910. Eerste Blad. (25 ierikLze©soh.@ Courant), Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8979 Uitgevep-Hoofdredacteupi A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij, dia zich mat I October a t. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De DIRECTEUR-OENERAAL der Postergen en Telegrafie maakt bekend, dat met Ingang van 1 October 1910 een locaal Rijkstelefoonnet wordt gevestigd te Zlerikzee. De diensturen voor het geven van ver bindingen tot het voeren van locale ge sprekken zullen geregeld zyn als volgt: op werkdagen van 8 v.m.—9 n.m. Zon- en feestdagen 8 v.m.—9 v.m. 1 n.m.—2 n.m. Eene openbare spreekcel voor het locaal, interlocaal en Internationaal telefoonverkeer, is gevestigd in het post- en telegraaf kantoor te Zlerikzee. Door den Directeur van het post- en telegraafkantoor worden Inlichtingen ver strekt nopens aansluiting van perceelen aan het vorengenoemde locale Ryks- telefoonnet. De Dlrccteur-Oeneraal voornoemd: O. J. C. A. POP. Zierikzee, 16 September. By Konlnkiyk Besluit zyn benoemd tot gezworene van den Soelekerkepolder, C. Marls, Ie Wlssekerke; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamlteuzen polder Burgh en Westland, O. A. van Zuljen, te Burgh. Serooskerke. Met Ingang van 17 dezer Is onze burgemeester, de EdelAchtbare Heer L. de Oude, als zoodanig herbenoemd. Scherpenisse, 16 Sept. Door het be danken, na een dienst van 15 jaren, van den heer Chr. Hartog, voor het ryden met de leerlingen der Ryksnormaalschool, is deze onderneming overgegaan op den heer C. A. Qeuze met Ingang van 6 Oct. a.s., die daarvoor een zeer doelmatlgen buswagen heeft aangekocht. Dezer dagen werden aan de water keering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse betangryke werken voltooid. Door den aannemer M. K. Hartog te Slledrecht werd de laatste steen gestort op en naast de twee gezonken zlnkstukken hierdoor Is 6700 M2. van den onderzee- schen oever In de nabyheid van de uit wateringssluis verdedigd en een begin gemaakt met het vierde vaste verdedigings punt aan genoemde waterkeering. Door den aannemer W. L. Klos alhier werd de dyksverhooging van dit jaar vol tooid en zagen we de massa rails en kipkarren reeds van hier verzonden. Ruim 1700 M lengte waterkeering werd doorhem tot een flinke hoogte verhoogd en verzwaard; een eind waterleiding gedempt en bulten en binnenbermen over een aanzleniyke lengte eveneens flink verhoogd. Van af 1906 Is de waterkeering thans over 5400 M. lengte voldoende verhoogd en verzwaard, flinke binnenbermen steunen thans den zeedyk en naastliggende water leidingen zyn gedempt, terwijl de inlaag- dyken over de volle lengte van 1680 M. tot 2,50 M. boven hoogwater zyn opge trokken. Dat een en ander met groote kosten gepaard ging, biykt hieruit, dat de aan nemingssom ongeveer f 75000 bedroeg en voor grondaankoop ongeveer f25000 werd besteed, alzoo te zamen alleen voor dijks- verbeterlng ruim f 100.000 of I ton. Op voordracht van Heeren Oedep. Staten van Zeeland Is door de rechtbank te Zierikzee tot schatter der pachtwaarden In den calamlteuzen Suzannapolder te St.- Annaland benoemd de heer D. Keur alhier. Door den heer Commissaris der Koningin zyn by zyn besluit van 7 dezer tot zetters voor 's ryks directe belastingen herbenoemd de heeren C. M. Kleppe en C. Hartog A.Az. Oud-Vossemeer. Door het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Oemeente alhier, Is in verband met de voorgenomen restauratie van het kerk gebouw aan het gemeentebestuur verzocht den noordeiyken vleugel, die eigendom van de burgeriyke gemeente is, te mogen koopen. Hoogstwaarschyniyk zullen Oed. Staten tot dien verkoop thans wel toe stemming verleenen. Aan de noordzyde van het overzet veer op Nieuw-Vossemeer !s door de eigenaren van dit veer, ambachtsheeren van Oud- en Nieuw-Vossemeer, de lange toegangsdam met brikken en zand thans In een zeer goeden toestand gebrachtwel ls nu den eersten tijd de brlklaag met het losliggend zand wel moeliyk te beryden en te begaan, maar wanneer een en ander goed gezeten Is, zal het voor de passagiers een aangename verbetering zyn. Naar vernomen wordt zou een eigenaar van een motorvaartuig zich alhier vestigen, om deel te nemen In de zoo genaamde beurtvaart naar Rotterdam en Dordrecht. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Sirjansland. Door den heer J. W. Verstraate alhier Is de levering van kaïniet en super van de vereenlging „Ons Belang" aangenomen: super A f 2,35, kaïniet A f 2,20 per 100 kilo. Bruinisse. Door de Vereenlging „Land bouwbelang" alhier werd aanbesteed de levering van 7700 K.O. superphosphaat voor f 2,41 en 9500 K.O. kaïniet voor f 2,12, aannemer van belden de heer Joh. v. d. Berge alhier, en de levering van 2100 K.O. peru-guano, aannemer de heer L. Schllperoord voor 1 8,36 per 10O K.O., eveneens alhier. Stavenisse. Door de Dorpsvereeniglng 2 alhier is gegund de levering van: Superphosphaat 14 pCtaan L. Evers- dyk te Blezellnge, A f 2,30. Kaïniet 12,4 pCt., aan A. van ljseldyk alhier, A f 2.11. Klultkalk 70 pCt. (Ingeschreven 95 pCt aan W. Boller Lz. ie Poortvliet, A I 1,35. Opgei. Peru-Quano 7 X 10 X 2, aan Idem, A f 8,35. Kall-Diingesalz of Kallzout, aan de Dordlsche Kunstmestmaatschapplj, A f 6 70. Kallmeel, aan J. Leune alhier, A f 1,72. Alles per 100 K.O. Maïs, aan H. Hendrikse alhier, A f 5,90 per 80 K.O. netto. Paardenboonen, aan Idem, A f 8,01 per 80 K.O. netto. Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit Oud-Vossemeer: Alhier en waarschyniyk ook wel in andere gemeenten van het eiland Tholen Is dit jaar voor het eerst uitgezaaid raapzaad, een gewas, dat veel overeenkomst heeft met den groei van koolzaad, maar dat In deze streek toch nieuw Is. Te Poortvliet Is een agent gevestigd, die met verschillende landbouwers omtrent den uitzaai een accoord heeft aangegaan; naar men ons mededeelde kan, evenals by de bietenteelt, onder bepaalde voorwaarden In het voorjaar ook voorschot gekregen worden. De tyd van uitzaai is einde Augustus, begin September. Door den ond erzoeker van het suiker gehalte der bleten alhier, den heer M Rynberg, zijn reeds een drielal monsters genomen, waarvan één op 22 Augustus, die 13 pCt. bevatte en 2 op 14 September, die 14 C6 en 15 73 pCt. suiker bevallen Stavenisse. De ziekte In de suiker bleten, welke zich voornameiyk kenmerkt door het vroegtfldlg ge:! en zwartgeplekt worden der bladeren en het stremmen van den groei, doet zich alhier, voornameiyk In den polder Oud-Kempenshofstede, veel voor. Eenlge exemplaren van dit gewas zullen opgezonden worden ter onderzoek aan het Pr.ylopathologlsch Rijks-instituut te Wagenlngen. KERKNIEUWS. Tweetal voor predikant by de Oeref. Gem. te Apeldoorn: ds. J. Wisse Cz. te Zierikzee en ds. H. A. Mlnderman te Rotterdam. Sirjansland. Oedurende eenlge Zondagen Is er godsdienst-oefening gehouden In de meestoot „De Eendracht" alhier, wel willend daartoe afgestaan. A.s. Zondag wordt het kerkgebouw, na gerestaureerd te zyn, weer In gebruik genomen. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Oem. te Nlsse (by Ooes) heeft de ver vaardiging van een geheel nieuw rein- pneumatick kerkorgel opgedragen aan de bekende firma A. Standaart te Rotterdam. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Den Haag be noemde tot tydeiyk leerares in de wis kunde aan de H. B. S, voor meisjes, mejuffrouw J. C. Bleeker te Middelburg. By het dezer dagen in Dan Haag afgenomen examen voor hoofdacte slaagde o. m. de heer O. J. Maas te Overtchie, geboortig van Cortgene. St.-Filipslaod, 16 Sept. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met hoofdacte aan school I heeft zich geen enkele sollici tant aangemeld. St.-Annaland, 16 Sept. Tegen het be gin van het volgende jaar wordt door den heer S. M. van der Bel ontslag aangevraagd als onderwijzer aan de openbare school. Daardoor komt niet alleen de betrekking van onderwyzer vacant, maar wegens ver trek naar elders, ook die van voorzanger en ontvanger der Hervormde Kerk. Dat er op dit oogenblik op het land veel kleine handen gebruikt worden by het rooien der aardappelen, het trekken der boonen enzziet men aan het kleine getal leerlingen alhier, dat nu de hoogere klassen bevolkt. Er wordt door de tien jarige scholleren een druk gebruik gemaakt van het landbouwverlof, dat de Leerplichtwet hun gedurende zes weken toestaat, wat voor de ouders gemak of voordeel geeft, maar waaronder naluuriyk de vorderingen lyden. Zyn het nu leerlingen, die by hun terugkeer wel wat Inhalen kunnen, dan komt het nog wel terecht, doch zoo niet, dan loopt het by de overplaatsing in April op teleurstelling uit. V isscher Ij- Berichten. De botvisschery blijft In de Zeeuwsche Stroomen werkeiyk bevredigende uitkomsten geven; waar de visscher niet zelden af- hankeiyk Is van goede „botzetten", dit zyn geschikte plaatsen tot vangst, moet natuurlijk geconstateerd worden, dat sommigen minder gelukkig zyn dan anderen in de laatste weken zyn door een aantal vlsschers per vaartuig tot 300 pond bot gemiddeld besomd. Deze bot wordt óf door leurders óf door hulsgenooten der vlsschers In de Zeeuwsche dorpen geveild, terwyi die uit Tholen ook een afzetgebied vinden In West-Noord-Brabant. Waar ruimere aanvoeren komen, moeten ook grootere afstanden afgelegd worden om de vlsch te kwlteerende leurders houden den botprys vrywel op de oude hoogte, f 0 45 A f 0.50 per K.O.; concurrentie dwingt wel eens tot prysverlaglng ad f 0.35 A I 0.40 per K.O. De visscher zelf, die gewooniyk vorige jaren met f 0.35 per K.O. betaald werden, hebben dit jaar ook hun prys moeten verminderen, daar de grootere aanvoeren het natuuriyk lastig maakten alles te verkoopen aan de leurders. De bot Is goed van quallteit; tot 15 November mag volgens het Schelde- reglement doorgevlscht worden. GemeeDleraailsvergaiIeriDg Ie Ttioleo, gehouden den 12 September, des namiddags te 2 ure. De voorzitter, de burgemeester, opent de vergadering. Afwezig is de heer C. A. H. Wagiho, zoodat aanwezig zijn 10 leden. Hierop wordt direct door den voorzitter het woord verleend aan den oudsten wet houder, den heer Hollestelte, die hetzelve vooraf gevraagd had. De heer Hollestelle spreekt daarop, staande, den voorzitter ongeveer als volgt toe: Burgemeester Wy allen zien met genoegen weer uwe plaats vervullen In deze vergadering. Wy zyn verbiyd, dat ge weder In staat gesteld zijl de zaken ln deze vergadering als naar gewoonte te lelden, daar toch het ergste van u is gevreesd. Maar gelukkig, gy zljt ontkomen aan het zoo treurige geval, waar van gy op 3 Aug. haast het slachtoffer zyt geworden. De te bejammeren daad heeft voor u een gunstig verloop gehad. En al hield ik my tot heden terug om u een biyk te kunnen geven van waardeering in uw volkomen herstel, heb ik daarmede gewacht tot uw optreden in deze betrekking. Ook van deze plaats wensch ik u en de uwen, de leden van den Raad en al de inwoners van deze gemeente van harte geluk, en betuig myn dank uit naam van hen. Applaus I De voorzitter, de heer M. O. van Stapele, antwoordde onmiddellijk ongeveer als volgt: Mijnheer Hollestelle cn al de leden van den Raadt Dit oogenblik, myne heeren, is voor my zeer moeliyk In woorden te brengen en toch zler.de op myn herstel, toch een aangename taak. Qy allen, myne heeren, hebt met my geleden In myn toestand, dank voor uwe belangstelling. En Inzonderheid, mynheer Hollestelle, die sinds myn afwezigheid aan deze plaats myn taak heeft vervuld, u be tuig ik voor dit alles namens my en myn gezin myn oprechten dank. En wat my bovenal verheugde tydens myn overkomen ongeval was dit, dat het H. M. onze ge- eerbiedlgde Koningin, op voordracht van Haren Vertegenwoordiger van ons Oewest, behaagd heeft om u te benoemen tot ridder In de orde van Oranje-Nassau. Moge het u gegeven worden, mynheer Hollestelle, dat die ridderorde nog vele jaren uw borst verslere. Applaus. Hierop worden de notulen door den secre laris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken behooren: le eenige missives van Oedep. Staten, waarin zy hunne goedkeuring hechten aan genomen raadsbesluiten betreffende het in erfpacht geven van grond aan Oezusters Schot en M. C. van Nienwenhuizen2e een verzoekschrift der Tuinbouwvereeniglng tot bestryding der kosten van de gehouden tentoonstelling, waarin zy namens hun Ver eenlging vragen f 25. Zonder aanmerking of discussie wordt het voorstel met 9 (de heer Van Vredenburch bleef bulten stem ming) stemmen aangenomen, nadat vooraf door den heer Overman gevraagd was de meening van Burgem. en Wcth.welke adviseerden het verzoek In te willigen; 3e wordt gelezen een verzoekschrift der Toni sche Bouwvereenlglng om de goedkeuring van den gemeenteraad te verkrygen tot de machtiging om tot onteigening over te gaan van een perceel grond met daarop staande schuur, groot 468 M2toebehoorende aan L. M. Qeluk, aannemer en landbouwer te Tholen. Al de desbetreffende requesten van L. M. Oeluk en A. du Burck en 99 anderen tegen de onteigening benevens de adviezen der Gezondheidscommissie gunstig luidende voor de onteigeningworden door den secretaris gelezen. De voorzitter zegt, dat namens Burgem. en Weth. het voorstel ook Is ten gunste der onteigening, alhoewel, zegt de voor zitter, nog steeds de hoop In my leeft, dat al wordt het besluit heden genomen, hy altijd nog verwacht, dat door een bemid delend optreden van belde partyen de zaak nog niet volgens den nu te volgen weg zou behandeld worden, maar vooraf nog een overeenkomst moge getroffen worden. De heer Hollestelle, hoewel ook mee gaande tot het besluit om tot onteigening over te gaan, sluit zich van harte by dien wensch aan. De heer Moelker vernam gaarne, wat adressant geboden is voor zyn grond, waarop de heer Noske zegt van f 1500. De heer Moelker meent dat de vereenl ging werkeiyk een goed bod gedaan heeft. Als men ziet dat de gemeente haar grond vroeger geregeld afstond voor f 2 is men hier tot het dubbele haast gekomen. De heer Overman vraagt een opmerking te mogen maken, en zegt dat we hier nu eigenlijk niet zllten om te beoordeelen de vraag of er genoeg of niet genoeg is ge boden. Deze materie wordt, indien zulks noodlg mocht biyken, volkomen door de wet geregeld. Wy zllten hier enkel om te beoordeelen de vraag of het strekt tot het algemeen belang ja of neen, en myns Inziens zegt spreker moet deze vraag toe stemmend beantwoord worden. De heer Hollestelle zegt, dat door de aanneming van het verzoek der bouwver eenlglng nog steeds toch tydeiyk de mogeiykheld blijft om met Oeluk te onder handelen, wat door de andere leden wordt toegestemd. De heer Quist zegt, als men nu Oeluk een andere plaats kon geven om zyn schuur daar te zetten, en dezelfde hoeveelheid grond, zou hy kunnen voorstemmen, maar daar dit alles In het onzekere Is, kan spreker het verzoek der bouwvereenlglng niet steunen. Na nog korte discussie tusschen den voorzitter en de leden orderllng wordt het verzoek der bouwvereenlglng In stem ming gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Kegge en Quist. Hiermede waren de agenda afgehandeld en stelt de voorzitter de rondvraag. De heer Kegge heeft gezien dat aan het verzoek van den heer Quist in één der laatste vergaderingen voldaan wordt, daar men thans bezig is de bestratingen langs de deksloven te verbeteren. Zou het niet mogeiyk zyn, nu die herstellingen plaats hebben, ook de ringen aan de haven waar de schepen aan vastmeeren wat nader naar de haven toe te verplaatsen. Men behoefde dan met de wagens nooit meer binnen de ringen te komen. De heer Hollestelle merkt op, dat zulks nog al een gewichtig werk zou zyn, daar dezelve aan landvesten zyn vastgemaakt. Het geheele havenplateau ligt reeds ge- deelteiyk te laag door de verzakkingen van den grond, 'I water zou oorspronkeiyk naar de haven toe moeten loopen, over dwars, en dat doet het niet, het lost over de lengte. Het zou een groote herstelling zyn om dat In orde te maken. De heer Wagemaker kan het verzoek van den heer Kegge steunen, maar als ze verplaatst worden of konden worden, zou toch bepaald nauwlettend moeten worden toegezien dat niet binnen de ringen ge reden wordt De heer Overman verneemt gaarne van den voorzitter, met het oog op de gevallen van cholera, of het ziekenhuisje is afge werkt cf binnen korten tfjd plaats heeft. De heer Hollestelle zegt dat de schilder op heden er de laat.-'e hand aan legt, en zoo spoedig mogeli'k zyn taak afwerkt, en dat de verplaatsing der meubelen enz. in één dag is daargesteldwaarop de heer Overman dankt voor de gegeven Inlichtingen. De heer Qjlat vraagt of zyn voorstel, gedaan In de laatstleden vergadering, door Burgem en Weth. Is onderzocht. Spreker heeft zich persooniyk overtuigd van den toestand van het slootje ultwaterende In de Verbrande Vate. Hy heeft gezien dat de toestand daar ellendig Is, daar het slootje het afvalwater der omliggende mestvaalten en schuren niet bevatten kan, en daardoor een ondrageiyken stank verwekt. De heer Hollestelle heeft het ook alzoo bevonden, en zoekt plannen te beramen hoe hij eigenlijk de verbetering daar zal stellen. Het slootje te verdiepen zal de Vate voor drinkwater zeer verontreinigen, en zal het terrein nogmaals In oogenschouw nemen, of dit niet door bemiddeling van een rloleerlng In combinatie kan gebracht worden met een plan der rloleerlng van de bouwcommissie, daar toch dat terrein haast aangrenst aan dit slootje. Hierop wordt de vergadering gesloten, en gaat over In een met gesloten deuren tol? Betooging voor algemeen kiesrecht. Op de Zondag a.s. te Amsterdam van wege de Soc.-Democratlsche Arbeiders-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1