ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 12 September 1910. Eerste Blad. BLOOKER's CACAO; NIEUWSTIJDINOEN. Uit Stad en Provincie. DAALDERS Telegrafisch Weerbericht, (SS ierikzeesohe Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VR1JDAO verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 8977. Illtaever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere rege's iü ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NEDERLAND. Dinteloord, 10 Sept. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat bt| den Edel Achtbaren heer C. van Mensch, burge meester dezer gemeente, het plan zijn ambt neer te leggen en zich metterwoon elders te vestigen. Ofschoon zeer velen het besluit moeten billijken en hem nog menig jaar van rust gunnen, zullen toch oak velen den tijd van heengaan met leedwezen tegemoet zien. Zierikzee, 12 Sept. Het was Zaterdag In den vóórmiddag niet druk op de kermis. Gedeeltelijk was dit te wijten aan het buiige weêr, gedeeltelijk aan de om standigheid, dat vele knechts en meiden zich tegenwoordig bij de landbouwers ver huren op de voorwaarde, dat zij den laatsten dag van de Zlerlkzeesche kermis vrijaf hebben. In den namiddag echter werd het drukker, en des avonds was het zelfs zeer druk, zoodat de kramen veel te doen hadden en de tenten goed bezocht waren. De Concertzaal was echter dunnetjes bezet, zóó zelfs, dat het aangekondigde bal niet door kon gaan. Waaraan dit lag, weten wij niet. De troep Faveur kweet zich anders uitstekend van haar taak. De ver schillende artlsten wisten het auditorium, hoe klein dit dan ook wezen mocht, op aangename wijze bezig te houden, zoodat dit hen herhaaldelijk toejuichte. Na de pauze kregen wij de Kleppermarsch te hooren. Ook de matir.ée, die den volgenden dag zou ge houden worden, kon wegens gebrek aan publiek niet doorgaan. De avond-voorstelling was beter bezocht dan Zaterdagavond, zoodat het plan, de voorstelling met een bal te besluiten, verwezenlijkt kon worden. Hopen wij, dat hedenavond, waarop het ook hier gunstig bekende Nederlandsche Operettengezelschap, onder leiding van den heer A. Janmart Jr., de operette „De Graal van Luxemburg" zal opvoeren, de Concertzaal, zoowel op de gaanderijen als in de benedenzaal, dicht bezet zal wezen. Dinsdagavond zal hetzelfde gezelschap opvoeren „De gescheiden Vrouw", een Weener Operette In 3 bedrijven van Victor Léon. De pers, o. a. de Arnh. Courant, roemt zeer de opvoering van deze operette. Het talrfk publiek, dat volgens genoemd blad, In Arnhem de voorstelling bewoonde, heeft volop genoten van de melodieuse en Impresslevolle muziek en de daarbij ge speelde scènes. Woensdagavond zal het Operettegezel schap den „Walzertraum" (een wals-lllusle) geven, een operette In drie bedrijven van Felix Darman en Leopold Jacobson. De muziek Is van Oscar Strauss. Ook de beoordeeling In de bladen van deze ope rette Is zeer gunstig. De Oprechte Haar- lemsche Courant Is over deze operette In extase. De Nederlandsche Tooneelvereenlglng zal hedenavond op de Balie „Huzaren- koorts" opvoeren, een stuk, dat, met het oog op de zoo gunstige recensies van de groote bladen In ons land, een hoogst genotvollen avond doet verwachten. Morgenavond (Dinsdag) zal door ge noemd gezelschap „De onbekende Vrouw" ten tooneele gevoerd worden, een boelend drama In vier bedreven, uit het Fransch vertaald door den heer J. C. v. d. Horst Jr. Voor stampvolle zalen werd dit stuk herhaaldelijk met een schitterend succes gespeeld, zoodat een aanprijzing onzerzijds totaal overbodig Is. Woensdagavond zal „Fatsoen" worden gegeven, een tooneelspel in drie bedrijven door J. B. Schuil, gevolgd door het blQspel „Waar Is het derde hoofd". WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Augustus 1910. In deze maand viel alhier In 6 regen dagen, 17 m.M. regenwater, tegen 10 regen dagen met 114,9 m.M. water In dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 1 VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gi) betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van J/s ons 10 ets. 1 ons 18 Yi pond 421/, 1 pond 80 2 pond 150 daghelder, 10 dagen licht bewolkt, 9 dagen half bewolkt, 6 dagen zwaar bewolkt en 5 dagen betrokken. De windrichting: 1 dag N.2 dagen N.O.1 dag O., 2 dagen ZO.1 dag Z., 8 dagen Z.W., 11 dagen W., 5 dagen N.W. Het stormsein stond 2 maal bij. Benoemd tot opzichter bij den Provincialen Waterstaat In Drente, de heer O. Koets van Wissekerke, thans aan den Overljselschen lokaal-spoorweg. Zonnemairr, 10 Sept. De schietwed strijd gedurende de laatste twee dagen Is met veel animo gehouden. Behalve de vereenlglng „Prins Hendrik" alhier namen er aan deel: „Willem Teil" van Ketkwerve, „Graaf Adolf van Nassau" van Nleuwerkerk, „Graaf Lodewtjk van Nassau" van Slrjansland, „Pro Patrla" van Nlsse, „Prins Frederlk Hendrik" van Zlerikzee, „Zlerikzee" van Zlerikzee, „Chrlstiaan de Wet" van Brulnlsse. De offlcleele uitslag kan nog niet worden vermeld. Burgemeester, wethouders en leden van den raad dezer gemeente toonden hunne belangstelling door op het schlet- terreln aanwezig te zijn. Bij het einde dankte de heer Jacob! uit Zlerikzee het bestuur en de regellngs- commlssie voor de hartelijke ontvangst alle deelnemende vereenigingen bereid en voor de goede orde, die er steeds heerschte. Er z|jn In die twee dagen ruim 3100 patronen verschoten, wel een bewijs van actie. Het nieuwe vaandel van „Prins Hendrik" prijkte op de baan, terwfll de vereenlglng uit Nleuwerkerk het hare ook had meegebracht. Noordwelle, 10 Sept. Hedenavond trad alhier op jhr. De Muralt van Zlerikzee, die een zeer treffende rede hield over Staatspenslonneering. Dat zijn rede tref fend was, bewees wel de ademlooze stilte, die In de flink bezette zaal heerschte. Allen hingen, om zoo te zeggen, aan des sprekers lippen. Geen wonder! Immers, werd niet op goede, ernstige gronden aan getoond, dat een arbeider, die zwoegend zijn 65ste of 70ste levensjaar heeft be reikt, en steeds heeft bijgedragen wat hij kon, ja soms meer dan hij kon, om de maatschappij In stand te houdenhet vaderland te steunen en zich en de zijnen te doen leven, zou zoo'n arbeider, wan neer zijn krachten versleten zijn, en zijn loon bijna ophoudt geen recht hebben op pensioen, opdat hty op zijn ouden dag onbezorgd de rust kan genieten, die hij zoozeer heeft verdiend. „Zq kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht", aldus werd In 1891 door dr. Kuyper gebeden. Thans Is het 1910, dat Is 19 jaar later, zegge 19 jaren, waarin steeds geld te over was voor oorlogs middelen enz., maar niets voor de arme ouden van dagen, die nog maar steeds wachten op de ultkeerlng van slechts een kleine vergoeding. Waar 40 mlllioen gulden voor kustverdediging gevraagd worden, zou daar geen 25 mlllioen ge vonden kunnen worden, om de borst van den pas 50-jarlgen arbeider ruimer te doen ademen, daar hij al rilt bij de ge dachte, straks zijn plaats te moeten ruimen voor jongere krachten, waardoor zijn karig loon verminderd, waardoor zijn nooden verhoogd worden. Nadat spreker nog duidelijk aangetoond heeft, op welke wijze men gemakkelijk aan het voor Staats pensioen noodlge geld komen kan, maant hij hen, die nog geen lid van den Bond voor Staatspenslonneering zijn, aan, dit zoo spoedig mogelijk te worden, en te streven ons doel, het edele doel te helpen bereiken. Daverend applaus bewees, dat spreker In den geest der aanwezigen heeft gesproken. De voorzitter dankte den heer De Muralt hartelijk namens de vergadering en namens het bestuur der afdeeilng In het bizonder, voor zijn warme, indrukwekkende rede en hoopte van ganscher harte dat nog vele leden zullen toetreden en dat zij, die reeds lid zijn, nog met meer toewijding de goede zaak zullen behartigen. Wij hopen den heer De Muralt nog dikwijls te mogen hooren en hopen dat hij steeds flink succes moge hebben. Bruioisse. Viljdagavond hield de ge meenteraad alhier eene vergadering. Nadat eerst eene bestolene vergadering was ge houden, werd In de openbare vergadering medegedeeld door den voorzitter, dat de bestekken voor de nieuwe sluis naar Middelburg verzonden zijn en denkelijk einde October of begin November aanbe steding van het werk zal gehouden worden. Van den heer P. v. d. Berge was bericht ingekomen, dat hij het voor het werk be- noodlgde land voor f 500 zal geven, zoo er niet meer dan 50 roeden noodlg Is. De heer Van der Sluijs had de door hem gevraagde som van f 1500 per gemet verhoogd tot f 2000. De heer M. Fiohil had voor pacht ver goeding f 45 per Jaar gevraagd en f 1,25 per roede voor het leggen van sporen over zijn land tijdens de werkzaamheden. De heer St. de Rijke vroeg f 1500 voor het geheele stuk land, dat men van hem noodig heeft. De gevraagde sommen werden alle toegestaan. De volgende week zal de landmeter de opmeting doen der benoodigde gronden voor den sluisbouw en waterleiding. De voorzitter stelt voor, de benoeming van den notaris voor het opmaken der akten over te laten aan Burgem. en Weth. De heer Van Vessem wil dien door den raad laten aanwijzen. Besloten wordt met 6 tegen 1 stem de benoeming door Burgem. en Weth. te doen geschieden. Op een adres van den heer Boller, waterbouwkundige, verzoekende om hem het hoofdtoezicht bij de werkzaamheden voor de sluis op te dragen, wordt met 6 tegen 1 stem gunstig beschikt. De beloonlng zal dan geregeld worden zooals door den bond van opzichters is vastgesteld. Op een adres van eigenaars van gebouwen in de Bergstraat, waarin verzocht werd dat de gemeente voortaan de verlichting dier straat op zich neemt, werd besloten zulks op zich te nemen, terwijl de reeds bestaande lantaren enz. door de gemeente wordt overgenomen. Op een adres van den heer Roelofs, carrouselhouder, om vermindering van het staangeld, wordt afwijzend beschikt. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten op een verzoek van den heer W. Verspoor een lokaal In de openbare school, thans ook als muzleklokaal gebruikt, af te staan voor het houden van een danscursus. De voorzitter oppert het denkbeeld, nu de lijn der Rotterdamsche Tramwegmaat- schapplj verlegd wordt, te verzoeken die dichter bij de gemeente te brengen. Op voorstel van den heer Van Vessem zal verzocht worden een zljlljnlje te leggen van Zljpe over den Boomdfjk tot het dorp. Nog wordt besloten voor de school twee nteuwe kachels als proef te nemen en die met steenkool in plaats van, zooals nu met alle kachels In de school geschiedt, met cokes te stoken. Middelburg. Het gasverbruik hier ter stede neemt nog steeds toe, althans op het ontwerp-gemeente-begrootlng voor 1911 wordt het aantal te verbruiken Ms. op 1.900.000 geschat tegen voor 1910 op 1.785.000, alzoo eene vermeerdering van 115 000 M9. Het meerdere verbruik wordt echter alleen verwacht van hen, die het gas hebben tegen 6 cent (prijs van gas gebruikt voor koken of industrlëele doel einden), waarvoor meer geschat wordt 120 000 M'. en van hen, die het gas per muntmeter betrekken, waarvoor eene ver meerdering van 45.000 M9. wordt berekend. De straatverlichting zal 8000 M9. meer kunnen opmaken, terwijl ook het verbruik In de fabriek en het vermoedelijk gas- verlles hooger worden geraamd. Het tegen den gewonen prijs van 7,5 cent te leveren gas wordt daarentegen op 70.000 M3. minder geraamd dan voor 1910 Het cijfer voor de totale opbrengst is op de ontwerp begroting voor 1911 f 175,550, op die voor 1910 f 165,090. Daar tengevolge van het aanschaffen van nieuwe machines voor het pomp station der gemeentelijke duinwaterleiding een groote besparing van brandstof te verwachten Is, stellen Burgem. en Weth. in de ontwerp-begrootlng aan den Raad voor, om in het vervolg voor die machines alleen steenkolen te gebruiken en niet meer tevens cokes van de gasfabriek, zooals tot nu toe het geval is. Burgem. en Welh. doen dit voorstel mede, omdat dan een veel grooter quantum cokes voor 1910 was 9000 H.L. geraamd voor gebruik aan het pompstation ten gerieve van de Ingezetenen bij kleine hoeveelheden kan worden geleverd. De opbrengst van de gemeentelijke waterleiding alhier wordt op de ontwerp- begrootlng voor 1911 geschat op f 41 921.75, tegen f 40 253.25 voor 1910. Op de ontwerp-gemeente-begrootlng dezer gemeente wordt f 2500 geraamd als van het rijk te ontvangen In de kosten van de herstelling van den voorgevel van het raadhuis. Onder de uilgaven komt f 5C30 voor als totaal dier kosten. Betreffende den In den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. te Middelburg plaats gehad hebbenden doodslag meldt men ons thans van daar, dat twee der drie aangehouden soldaten V. en T. uit het voorlooplg arrest zijn ontslagen, en zich vr|j op straat mogen bewegen. Alleen D., die steeds voor den dader is aangezien, Is nog In arrest, hij blijft echter nog steeds volhouden niet te weten, of hij gestoken heeft. Vlissingen. Zondagmorgen kwam alhier met de nzchtmailboot aan H. K. H. prir.ses Frederlk Leopold van Pruisen, die met den aanslultenden mailtreln, waarvan ten hare behoeve een salonrljtulg was geplaatst, de reis naar Berlijn voortzette. OMDBRWUS. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St-Maartensdijk, 10 Sept. Bij de heden gehouden aanbesteding van kunstmest stoffen door de vereenlglng „Landbouw belang" alhier waren de minste Inschrijvers: voor superphosphaat, Eversdljk, Kapelle, voor f 2,30; voor kaïniet, Handelsvereni ging, Venlo, voor f 2,08; voor Thomas- phosphaat, Maatsch. Dordrecht", Dordrecht, voor f 2 25; voor ammon. phosphaat, A. v. IJsseldljk, Stavenisse, voor f 6 59; voor kalk, W. Boller, Poortvliet, voor f 0,98. Alles gegund. Landbouw en Veeteelt. Zonnemaire, 10 Sept. In een gisteren gehouden vergadering Is besloten tot op richting van een weegbrug op het emplacement van de tram. Tot bestuursleden ztyn gekozen de heeren C. P. Blom, J. Verseput en J. Berman, A. Remeeus en A. Viergever, respectievelijk als voorzitter, vlce-voorzltter, secretaris penningmeester en commissarissen. De levering der machine Is opgedragen aan de firma Stokvis te Rotterdam, terwijl de onderbouw zal geschieden door A. Remeeus c s. De benoeming tot weger uit een achttal sollicitanten is uitgesteld tot een volgende vergadering. Dinteloord, 10 Sept. „Dourouski" van de vereenlglng „Steenbergen en Dinteloord" behaalde op de tentoonstelling te Waalwijk In de afdeeilng koudbloedhengsten den eersten prijs. De eere-prfls, een zilveren medaille, gegeven door Z. K. H. Prins Hendrik, uitgeloofd voor den besten tentoonstellingshengst, werd eveneeus aan „Dourouski" toegekend. KERKNIEUWS. Op het 6-tal voor predikant bij de Ned. Herv. Oemeente te Oostburg komt o. a. voor ds. D. A. Vorster te Renesse en Noordwelle. Nieuwerkerk. In de gisterennamiddag gehouden godsdienstoefening In de Ned. Herv. Kerk werd ter gelegenheid van den dankstond voor den oogst gecollecteerd voor de armen de som van ruim één honderd vier en tachtig gulden, en voor de kerk ruim vier en dertig gulden. Aan de Rijkslandbouwschool te Wage- nlngen slaagde o. a. voor de 2e klars: C. J. de Vulder van Noorden te Zierikzee. Aan het Technlkum te Mlttweldr, Kon. Sachsen, slaagde de heer B. O. H. v. d. Jagt voor electrotechnlsch en werktuigkundig ingenieur. RECHTSZAKEN. L.l. Woensdag 7 Sept. werd voor het hof fe 's-Qravenhage wederom gepleit In de bekende zaak van „Luctor et Emergo" door mrs. De Brauw, Rombach en Valkenburg. De uitspraak Is bepaald op 7 Nov. a.s. LUC HTV A ART. Vliegen. Oisteren (Zondag) was het te Bergen-op-Zoom op het vliegterrein bij de Ooster-Schelde zeer druk. Uit alle plaatsen uit den omtrek en ver daarbuiten waren vele honderden naar Bergen-op-Zoom getogen om den Belg, Leon Verstraeten, te zien vliegen. Die duizenden werden hoewel daar aanvankelgk veel kans toe bestond niet teleurgesteld, tenminste in zooverre dat Verstraeten nog tweemaal Is opgestegen, al was het belde keeren slechts voor enkele minuten. De wind belette den koenen aviateur aanvankelijk op te stijgen, doch om ruim 4 uur werd de machine op het grasveld gereden en ongeveer half vff ging Verstraeten, onder luidge juich dermenschen- massa naar boven. Hf bleef 4 minuten in het luchtruim en daalde toen zeer gemakkelijk op de schorren. Verstraeten verklaarde, dat er te veel wind stond om langer boven te blijven, doch als de wind wat ging bedaren, zou hij nogmaals gaan vliegen. Evenwel bedaarde de wind niet en het liet zich dan ook aanzien, dat van opstijgen niets meer zou komen. Intusschen had Verstraeten op het gereserveerde gedeelte plaats genomen en daar werd hem bij monde van den heer Petiet, voorzitter van het comité, onder een hartelijke en geestdriftige toespraak een groote lauwerkrans aaogeb'Jen en vervolgens nog een bouquet. HU oedankte voor deze huldebetuigingen, waarna de bi.rgemeester van Be.^en-op-Zoom, de heer Hulshof, Verstrae' t eveneens g luk wenschte met het sue -rs en hem tevens dank zegde voor de t«- der g- ente Bergen-op-Zoom bewezt i r ear te willen vliegen. H|j wenscht. -rr, verder veel succes toe. Dat deze toespraken lulde werden toe gejuicht, spreekt vanzelf, te. Jl het muziekkorps fanfares liet weerklinken. Ten ongeveer half zeven verklaarde Verstraeten nogmaals te zullen vliegen en werkelijk ging de luchtschipper statig naar boven en hoewel slechts 3 minuten door hem gevlogen werd, was hiermede het geduld der toeschouwers weder ruimschoots beloond. Heden (Maandag) v/rrdt de vliegwerk te Bergen-op-Zoom gesloten. Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren. Op de jaarvergadering van bovenge- noemden bond, die Donderdag en Vrijdag a.s. te Middelburg zal gehouden worden, zullen vertegenwoordigd zijn de „Belgische bond van gemeente-secretarissen", de „Bel gische bond van gemeente-ambtenaren", de „Fransche bond van gemeente-secretarissen en gemeente-beambten" en de „Luxem- burgsche bond". Aan het ter gelegenheid van die ver gadering te houden gemeenschappelijke diner zullen ongeveer 150 personen deel nemen, onder wie verschlllendegenoodlgden. naar waarnemingen verricht In den morgen van 12 September 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770 4 te Stornoway. Laagste barometerstand 756 9 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 12 September 1910 tot den avond van 13 September): zwakke noordelijke wind, zwaar bewolkt tot bewolktweinig of geen regen. Zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1