ZIElilKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 September 1910. Derde Blad. (Z ierikzeesche Oouran t). Gemengd Nieuws. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bl) vooruitbetaling. 67»te JAARGANG. - No. 8976 Üttfpever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Radaoteupi I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regel» 30 ets., meerdere regels 10 cis. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Alles heeft ol krijgt zijn historie, ook de Inmaakmethode heeft verschillende phases van ontwikkeling doorloopen en gaat nog steeds opwaarts van het een voudige tot het hoogere. Algemeen bekend Is, dat voedings- en genotmiddelen zijn blootgesteld aan het gevaar, te zullen bederven, als niet Intijds, vóór zich die eerste verschijnselen van bederf vertoonen, het product wordt ge consumeerd ofIngemaakt. Wat is de bewerking, die „Inmaken" genoemd wordl? 'n Leger van micro-organismen vult de lucht, deze kleine wezens vertoonen zich overal, de vruchten aan de boomen, de groenten In den tuin, het aan lucht bloot gestelde vleesch, alles is met die wezens van verschillende soort en aard bezet. Vinden deze organismen 'n gunstigen voedingsbodem, dan vermenigvuldigen zij zich In ongekend snelle mate en de werk zaamheid eener menigte dier wezens bestaat daarin, dat de eiwitstoffen van plant of dier In andere stoffen worden omgezet en ammoniak, zwavel en waterstof worden gevormd. 'n Opsomming en beschrijving der ver schillende soorten bacteriën en hun aard zou ons te ver voeren; echter zl] nog meegedeeld, dat de aanwezigheid van zuurstof een eerste levensvoorwaarde voor alle is. Het dooden dezer bacteriën, die onze voedingsstoffen tot bederf brengen en verder het afsluiten der lucht, zijn de twee hoofdfactoren, waardoor het mogelijk Is, vruchten, groenten, vleesch enz. voor onbepaalden tijd In frisschen en natuurlijken toestand te bewaren. Vroeger werd op verschillende, meer of minder gebrekkige en niet altijd afdoende wijzen geconserveerd; de nieuwe tijd heeft nieuwe elschen gesteld en terecht, want dikwijls bleek een oude methode niet doeltreffend te zijn, en als gevolg daarvan kwamen vergiftigingen voor. Nadat In 't begin der vorige eeuw de Fransche regeering het onderzoek op dit gebied had aangemoedigd, door een prijs beschikbaar te stellen voor den uitvinder eener methode, waardoor het mogelijk zou zijn, voedingsmiddelen zonder verlies van voedingswaarde door conserveering voor bederf te vrijwaren, was de basis gelegd voor verdere proefnemingen en na veel wijzigingen en technische herziening, zijn heden ten dage verschillende systemen In gevoerd, waarvan de Inmaak In Rex-glazen met behulp van apparaten en verschillende onderdeelen een der meest bekende en op den voorgrond tredende geworden is. Rex heeft gebroken met oude vormen en Is, berustend op het oude principe, 'n geheel nieuw samengesteld en origineel systeem en staat in practlsche en een voudige behandeling wel vooraan. Wie eenlgszlns het artikel Inmaakglas kent en de verschillende soorten met 'n crltischen blik beschouwt, ontdekt aan het Rex-glas direct kenmerkende ver schillen met andere merken. Deze zijn de volgende a. een zoo wijd mogelijke opening, waardoor het vullen zeer vergemakkelijkt wordt b. een opstaande rand, waardoor ring en deksel niet verschuiven en het Inge maakte niet met den ring In aanraking komt; c. een vlak deksel, waardoor het bewaren gemakkelijk wordt, men heeft weinig ruimte noodlg en kan de glazen op elkaar zetten d. bij het sterillseeren kan men twee of meer glazen op elkaar zetten en zoodoende snel werken e. verzending en verpakking Is ge makkelijk, omdat de glazen geheel cylln- drlsch zijn; f. 'n Inkeeping in het glas, waarin de beugel gemakkelijk Is aan te brengen en zich dan niet meer verplaatst. De inhoud der glazen varieert van 1/10 tot 4 liter; de twee kleinste maten be- hooren bij het miniatuur-apparaat en zijn voor monsterzendingen ook zeer geschikt. Het apparaat of glazenhouder is een bodemplaat, waarop loodrecht zes pijlen zijn geplaatst, waarlangs zich veeren be wegen, die, eenmaal bevestigd, zonder los te laten, op- en neergeschoven kunnen worden. De glazen kunnen dus, al naar hoogte, onder den druk dezer veeren worden gebracht en kunnen de veeren, geheel onafhankelijk van elkaar, hoog of laag gesteld worden. Bij dit apparaat wordt 'n ketel gebruikt, benevens een thermometer, die den ver- elschten warmtegraad aangeeft; als alge- meene regel geldt, dat vruchten langzaam moeten worden verhit en niet hooger dan 80—90°, terwijl groenten langer gesterili seerd moeten worden en ook sneller kunnen worden verhit; het Hollandsche Receptenboek en Dultsche Kookboek geven na een algemeene gebruiksaanwijzing In blzonderheden aan, hoe lang en tot welken warmtegraad de verschillende artikelen moeten worden verhit. In plaats van genoemd apparaat, dat 6—18 glazen tegelijk kan bevatten, kan 'n kleiner apparaat met bljbehoorenden ketel voor 2—6 glazen worden gebruikt; ook kan met losse beugels worden gewerkt en moet In dat geval in den ketel een plaat of zoogenaamde draadbodem worden gelegd, opdat daardoor de glazen niet in directe aanraking met den ketelbodem komen. Deze beugelslultlng Is beduidend goedkooper en voldoet ook zeer goed. Verdere onderdeelen komen alle In de prijscourant voor. Deze wijze van inmaken voldoet inder daad aan de meest strenge elschen van hygiëne; de hand der hulsvrouw, die de groente of vrucht na zorgvuldige reiniging In een glas heeft Ingelegd en waarna het ingemaakte met niets anders meer In aan raking komt, biedt de meeste waarborg voor zindelijkheid; het Rex-systeem werkt reorganlseerend en is door vereenvoudiging tot verbetering leidend in de hulshouding, waar het wordt toegepast. Rex werd in drie jaar reeds llen maal met goud be kroond, behaalde het vorig jaar hier te lande op de landbouwtentoonstellingen te Deventer, Eindhoven en Alkmaar eerste prijzen, te Assen eervolle vermelding. Wie onzer lezers naar de Brusselsche Tentoonstelling gaan, verzulme niet de keurige Inzending der Rex-lnmaakglas- Maatschappij (Duitsche afdeellng, rubriek voedings- en genotmiddelen) te bezichtigen. De heer IJ. J. Reltsma te Velseroord (N.-H.) Is hoofdagent der Rex-Inmaakglas- Maatschapplj voor Nederland en Koloniën en zendt op aanvraag gaarne geïllustreerde prijscourant, terwijl op plaatsen, waar nog niet vertegenwoordigd, wederverkoopers worden aangesteld. letoover cl. In een gemeente In de buurt van Dordrecht Is, zoo vertelt de Dordr. Ct sinds eenlge dagen het onderwerp van den dag: de betooverlng van een 15-jarlg meisje, dat helaas is overleden. Aan de gevolgen en de uitkomsten dier betoovering, volgens een groot deel der gemeentenaren, aan een ziekte, die ernstig was zeker en wellicht weinig voorkomend en dus vreemd maar waarbij van mysterie geen sprake was, volgens de anderen. En toch zijn het juist de laatsten, die het meest over het geval praten. Terwijl de eersten stokstijf blijven bij hun overtuiging, dat hier tooverij In het spel ls, maar overigens gesloten zijn tegenover ongeloovigen. Één diergenen, die onwrikbaar overtuigd zijn van geheimzinnige machten heeft het verhaal der tooverij gedaan. Tien weken geleden kwam het bewuste meisje ten huize van een dorpsgenoot, wiens overgrootmoeder en grootmoeder en moeder den naam hebben gehad van toovenaressen te zijn en die nu op zijn beurt In den roep staat, van zich met duistere dingen bezig te houden. Het meisje dronk daar een kopje thee en van dat oogenblik af klaagde zij over een onaangenaam gevoel In maag en bulk en zelf verklaarde zij, betooverd te zijn. Daaraan Is toen geen aandacht geschonken en zeker geen geloof gehecht. Doch het meisje werd bedlegerig en ernstig ziek. Hevige koortsen grepen haar aan en zij die eerst een zachtzinnig kind was, sprak nu de ruwste scheldwoorden tegen ver schillende personen. Doch als die aanvallen geweken waren, vroeg zij allen weer ver giffenis en verzekerde zij, al dat leeüjke te hebben moeten zeggen. Dan weer gilde zij het uit: „daar heb je hem weer" en wild trachtte zl] te vluchten voor wie er niet was. Eindelijk namen de koortsen af, de aanvallen van wildheid hielden echter aan. De dokters spraken van zenuwen en vreesden een hersenziekte, doch buien opperden nu met grooler aandrang het vermoeden van tooverij en zij praatten, totdat ook de ouders van het zieke meisje overtuigd waren. De vader Is toen met een fleschje urine van de zieke naar een stad gereisd, waar Iemand woont, die met gevallen van betoovering goed op de hoogte is en daartegen kan Inwerken. De urine werd geschouwd en weldra was de diagnose gesteld: op het meisje was een kwade hand gelegd en haar toestand was hoogst ernstig. Kruiden werden meegegeven om de duistere machten te weerstaan. En veel nog voorspelde de anti-toover-dokter van wat gebeuren zou. Den eersten avond zouden de wakers de Waarheid ontmoeten, den tweeden avond zouden zij in aan raking komen met den Geest en den derden avond zouden zij den Persoon ontmoeten, aan wiens toedoen de ziekte te wijten viel. Met het oog hierop moesten de vrouwen, die bijna 7 weken achtereen 's nachts gewaakt hadden, door mannen worden vervangen. En alles Is uitgekomen", vertelde onze zegsman. Der. eersten nacht zijn de wakers verschrikt door luid gestommel van on begrepen herkomst. Den tweeden nacht weerklonken zeven zware voetstappen, zonder dat iemand werd gezien. En onrustig vloog het kind door de bedstede. Den derden nacht heeft het zieke kind niet beleefd's morgens Is ze, dood-zwak als ze was, bezweken. Toch heeft de dader het huls genaderd, zooals was voorspeld. Toen de doodkist het huls werd binnengedragen, passeerde de toovenaar het huls, zoodat hij voor de kist moest uitwijken. Toovenarlj laat sporen achter In de veeren van het bed, waarop de betooverde heeft geslapen. Edoch, het bed was hier met kapok gevuld en „daarin kan niet gewerkt worden". Doch de hoofdpeluw was met echte veeren gevuld I Na opening werden gevonden: Ten eerste een prachtlg-gevormde roos van veeren. Ten tweede een dot veeren In den vorm van een raagbol. Ten derde een touwtje, luschvormig opgerold en met veeren omwonden. Nog was een eindje van het touw niet ge kronkeld; ware ook dat gerold geweest, het kind ware gewurgd. Drie bewijzen I Derhalve niet geaarzeld en den bewuslen dorpsgenoot, zijn familie en kinderen op straat nageroepen: „toovenaar" en niet te noemen fraaie betitelingen! O, niet door familieleden van de gestorvene, want die zijn te zeer in droelheid gedompeld, doch door buitenstaanders, die het geval gretig meeleven, het aandikken en vergrooten tot het ijselljkate. De toovenaar komt niet om zich te verdedigen. Een nieuw bewijs 1 Maar een groot deel van de inwoners geeft den man gelijk, dat hij zwijgt en niet op onzinnige beschuldigingen ingaat. Door hen wordt de faam van tooverij terug gebracht tot jalouzle tegen den man, wiens zaken voorspoedig gaan. Zeker tooverij I Aldus geschiedt In een gemeente van Zuid-Holland In den jare 1910! Slapers in de kerk. In een paar Dultsche boeken over kerkelijke zaken vond ik eenlge vermake lijke mededeellngen, schrijft L. Z. In Nieuw Leven. Predikanten maakten zich vroeger wel eens schuldig aan veel te lange preeken en de kerkgangers gebruikten soms de kerk om een dutje te doen. In eenlge gemeenten stelde men dan schooljongens aan, om de slapers te wekken; In andere streken maakte men van andere middelen gebruik. In één boek over de onder vindingen van een geestelpe op het land in het eind der achttiende eeuw vond Ik, dat de dominé iemand, die geregeld In de kerk kwam zitten slapen en aan den schooljongen twee maal zes centen voor 't niet wekken beloofde, terwijl deze voor 't uitoefenen van zijn plicht in den regel één inaal zes centen kreeg, vroeg, waarom hij dan toch In de kerk kwam. Het antwoord was bedaard: „Thuis word je zoo geplaagd door de vliegen, je hebt geen rust; maar in de kerk Is het koel" Gebeurt dit nu niet meer? Vraag van den zetter. In een kerkelijk kasboek slaat: „Een schooljongen, die de slapers In de kerk heeft gewekt, voor een paar schoenen, twaalf maal zes centen". Dit was In 1679. In 1625 verdiende in een andere gemeente iemand vijftien keer twaalf centen in het jaar. In Engeland en Schotland werdtn In de 17e en 18e eeuw legaten ter bezoldi ging van vaste wekkers vermaakt. Ergens in Duitschland ging één der kerkeraads- leden met een langen stok rond en schudde de slapers wakkerelders werd daarvoor een vork gebruikt, waarmee de slapers in den nek werden gegrepen en geschud. Voor slapende vrouwen gebruikte men In Engeland een vossestaart, terwijl men met duttende mannen veel minder zacht omsprong. Een eigenaardig middel was, wat in 1692 een predikant te Kopenhagen, nog wel hofprediker, gebruikte. Op zekeren Zondag bleef hij eensklaps midden in zijn preek steken, om met een bal te gaan spelen. Natuurlp trok zijn zwijgen de algemeene opmerkzaamheid en weldra ontwaakten alle slapers. De geestelijke evenwel merkte op: „Als Ik heilige waar heden verkondig, schaamt gij u niet te gaan slapen; maar als Ik dwaze streken uithaal, zljt gij geheel oog en oor". Vermakelijk Is ook de volgende ge schiedenis. Een al overleden portier van een station In Thiirlngen was eens plaats vervangend orgelspeler voordenonderwijzer. Hij had den vorigen dag zwaren dienst gehad en was onder de preek ingeslapen. Eindelijk moest gezongen worden en dus ook gespeeld worden. Maar men wachtte tevergeefs op het orgel, dat zwegen bleef. Toen gaf Iemand den portier een stoot In de ribben, waarop deze uit zijn slaap ontwaakte. Maar hij was in de meening dat hij den trein moest afroepen en schreeuwde uit alle macht: „Instappen richting Dat zoo Iets vroeger gebeurde, kan geen verwondering wekken, als men bedenkt, hoelang de preeken In dien tijd duurden. Één der Pruisische Keningen gaf een bepaling, dat de predikant, als de preek langer dan een uur duurde, zonder ver haal iwee Thaler, dus f 3,60, aan de kerk moest betalen. Vandaar komt de oude gewoonte, om zandloopers op den preek stoel te plaatsen, teneinde zoo den julsten tijd te bepalen. Deze geschiedenissen zijn uit het buitenland. Maar ook In ons eigen land zullen dergelijke dingen wel gebeurd zijn Vruchten. „'n Kwartje, 'n kwartje maar een pond, mooie druiven". In den regenachtlgen dag zong zijn schorrlge stem het uit. „'n Kwartje, 'n kwartje maar e n pond, mooie druiven". Maar geen deur ging open en opziend naar de ramen met iets van wanhoop en verwachting in zijn oogen, reed hij zijn vollen wagen door de slecht geplaveide straat. „'n Kwartje maar". Hij was vlak onder mijn raam, dat wijd openstond. „Je bent er nog lang niet", zei een stem. Neen, man. Niks te doen hoor. En als je nou rekent dat ze voor dat goed in den winkel veertig cent vragen. En ze benne als honing, hoor, als honing! Hoe komt het dan dat je ze niet kwijt raakt? De man aan dc kar maakte een breed gebaar. Daar Is geen liefde meer, man, ze hebben geen liefde meer voor goed spul. Tien jaar geleden betaalden ze een gulden voor een pond en nou vinden ze één kwartje Ie veel! Ja, zei de stem, de tijen veranderen wel Zwflg ervan mensch; 't Is niet om te gelooven. En dan praten ze van vooruit gang. Een juffrouw ging voorbij en de man met 'n noodend gebaar zong, in haar gezicht bijna,'n Kwartje, 'n kwartje maar een pond, mooie druiven!" Maar de juffrouw schudde „neen". Je kent je voordeel niet mensch bromde de ander, 't Is je gezondheid goed fruit. Da's waar, zei ze, maar je mot er de dubbeltjes voor hebben. Wat zei Ik u, zei de man tegen den eigenaar van de stem vlak onder mijn raam. Daar Is geen liefde meer en geen duiten Dat zal wel 't ergste zijn, vond de onzichtbare. Maar de ander, spotlachte: Laat jij je wat wijs maken. Duiten genoeg, als 't maar is om aan d'r lijf te hangen! Daar lijden ze honger voor als 't mot". Ja, daar Is Iets van aan, maar ik toch niet. Jij bent van d'arreme gekleed, hè? Van de gemeente, ja! Nou da's toch 't zelfde. Die hebben ook nooit moos als 'I er op aankomtHè iuffrouw, 'n kwartje maar zuur 'k heb geen zuur goed als honing. De stem van onder mijn raam zei: Gedag, 't Bleek een agent te zfln. En de drulvenman, genoeglijk lachend, nu hij afwegen mocht, zei: „D'r benne nog goeie menschen". Een welberaamd plan, om te onder zoeken of de beweringen der spiritisten, dat zij gemeenschap kunnen hebben met de dooden juist zijn, zal te New-York worden uitgevoerd. Het plan Is gevormd door den psycholoog en philosoof prof. William James van de Harvard-unlversltelt, voor een dag of acht overleden. Professor James heeft, kort vóór zijn dood, een reeks brieven geschreven, welke over allerlei Intieme voorvallen uit zijn leven handelen en waarvan hij aan niemand den Inhoud meedeelde. De brieven zijn verzegeld in een bankkluis weggesloten en zij mogen eerst over een jaar worden geopend. Nu zal prof. Hyslop, voorzitter van het Genootschap voor Psychisch onderzoek", die levenslang een vriend van James Is geweest, In November naar Londen gaan en daar met het vermaarde Amerikaansche medium Leonora Piper beproeven met den geest van professor James In gemeenschap te komen, om van dezen den Inhoud der brieven te vernemen. Men zal telkens die pogingen herhalen en over een jaar zullen de aldus ontvangen mededeellngen met de thans verzegelde brieven worden ver geleken. Een verrassing gelukt lang niet altijd, en een verrassing, die de vrouw van den New-Yorkschen milllonnalr Broesel, haar man had willen bereiden, heeft die dame en haar echtgenoot In groote onaange naamheden gebracht. Mevrouw Broesel, die Vrijdag met haar man aan boord van de „Lusltanla" uit Europa terugkeerde, had te Parijs een aantal mooie en kostbare toiletten ge kocht, waarvan haar man niets mocht weten vóór hij haar die japonnen zag dragen en zag hoe mooi zij haar stonden. Om die reden werd ook dat moois niet opgegeven aan de douanen. Maar bij het nauwkeurige onderzoek, waaraan tegen woordig de koffers van uit Europa terug- kecrende Amerikanen worden onderworpen, ontdekte men de niet aangegeven waren, en nu werden de heer en mevrouw Broesel als smokkelaars voor de douane-autorltelten gebracht. De dame deelde schreiend de reden mede, waarom zij de Parljsche toiletten niet had aangegeven en zij heeft naar men gelooft, het hart der douane-autori teiten vermurwd, zoodat zt} er met een berisping en het betalen van de rechten zal afkomen en al het moois zal mogen behouden. In de buurt van Divide (Colorado) Is op een trein van den Colorado-Mldland- spoorweg door drie bandieten een brutale overval gepleegd. Twee hunner hielden de passagiers door snelvuur in bedwang, terwijl de derde den machinist dwong den postwagen te openen. Een stoker wist echter den aanslag te doen mislukken. HIJ kroop onder één der rijtuigen en trok daardoor de aandacht van den derden bandiet. De machinist maakte van deze gelegenheid gebruik, nam een steen en sloeg den roover op de plaats dood. De twee anderen vluchtten daarop. De wakkere machinist werd echter nog door een geweerkogel In het been getroffen. Een bediende van de Petersburgsche Internationale Bank werd in den trein bij Simferopol door drie gewapende mannen aangevallen. De bandieten ontnamen hem 30 000 roebel, die In een kussen genaaid waren. Toevalligerwijze werd de dag te voren in een filiaal van dergelijke Bank te Sinelnikowo(QouveruementJekaterlnoslaw) 64.000 roebel geroofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9