MIGHT. Afbraak!! Mr. J. A. C. van Heusde, SCHOUWBURGLOGE, HUZARENKOORTS. VROUW T uinbou w-T entoonstelling Ingezonden Mededeelingen. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIE!!. AUG. VAN DYCK—PETIT, Kermis te Zierikzee -1910. OMBEKENDE zware BINTEN, te THOLEN. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Is te Tholen, vanwege de Vereenlglng „Tuln- bouwvereenlglng Tholen en Omstreken", een tentoonstelling gehouden voor de leden der Vereenlglng en voor nlet-leden bulten het eiland Tholen. De welde, toebehoorende aan den voorzitter, jhr. J. van Vredenburch, daar voor vrijwillig afgestaan, was smaakvol Ingericht, men liep langs prachtige perken waarop zeldzame planten en bloemen prijkten, de weide was als het ware In een bloementuin herschapen. Op de weide zag men een verzameling coniferen van j. van den Berge, een terrein-versiering van W. Blaas, tuinman van jhr. J. van Vredenburch, en een dito van P. j. Blaas. In het midden was een muziektent opgericht, waarin concerten gegeven werden door de muziekgezel schappen „Arbeid Adelt" uit Bergen-op- Zoom en „Concordia" te Tholen. Behalve de Inzendingen uit Tholen en uit het eiland, was nog Ingezonden door de Nederlandsche Fruithandel te Tlel, Zee- land's proeftuin te Wllhelmlnadorp met een collectie fruit en ingemaakte vruchten; verder door de heeren C. Pilips te Ossen- drecht, P. Koole te Souburg en Persant Snoep te Kapelle. De tentoonstelling bevatte 9 afdeelingen. De Inzendingen waren goed vertegenwoor digd, zoowel wat verscheidenheid als aantal betreft. De jury bestond uit de heeren: D. J. van der Have te Kapelle bij Ooes, J. M. Jansen te Koudekerke en Bovenkamp te Warnsveld bij Zutphen. Door den heer jhr. J. van Vredenburch werd de volgende openingsrede gehouden: Dames en Heeren Met de opening van deze tentoonstelling, welke haar 5-jarlg bestaan herdenkt, heet Ik u allen hartelijk welkom; In de eerste plaats aan diegenen, die gevolg hebben gegeven aan de ullnoodlging. Vijf jaren geleden was deze Vereenlglng een klein plantje. Het bestond uit 12 13 leden en Is thans toegenomen tot 56 leden. Toen mg dezen zomer gevraagd werd een tentoon stelling te houden, had ik daar een zwaar hoofd In, omdat ook In andere streken geen erge vooruitgang te bespeuren was. Dat deze hier nu zoo geslaagd Is, Is een verbiydend teeken en komt omdat zoo velen het met energie hebben aangepakt. In de eerste plaats een woord van dank aan het Qemeentebestuur, met den wensch dat het zgne belangstelling zal biyven toonen, waar door het later zal inzien, dat het in het belang van de gemeente Is. Vervolgens bedank Ik de juryleden, die van verre zyn gekomen, twee zijn reeds oude bekenden, voor de Inderdaad zeer lastige taak; In de twééde plaats de tentoonstellingscommissie voor de drukke werkzaamheden, waar zy zelfs hunne nachtrust opgeofferd hebben, eer de zaken goed op plooi stonden. Vooral myn dank aan onzen gemeenschappeiyken secretaris, den heer L. K. van Dyk, voor het kolossale schryfwerk niet alleen, maar voor alles wat daaraan verbonden Is. Had lk In zyn plaats zoo iets moeten doen, zou ik beslist 5 kilo lichter geworden zyn. Verder myn dank aan de besturen der belde Fanfarencorpsen, die geheel belang loos onze tentoonstelling komen opluisteren, en verzoekt het bestuur, namens hem niet alleen, maar ook de Vereenlglng, de wer kende leden te bedanken. Hy stelt zulks zeer op prys en bedankte ook den heer Kooiman, eerevoorzitter van „Arbeidt Adelt". Ook myn dank aan de pers. Hij had verschillende bladen ultgenoodlgd en de meeaten hebben hun vertegenwoordigers gezonden. Men moet met de pers rekening houden; wanneer men haar mede heeft, kan men wel zeggen dan gelukt alles. Ze zullen de overtuiging hebben, dat dit kleine eiland, als Is er nog geen brug, toch veel vermag. Myn bizonderen dank aan de groote Inzenders van bulten, hij Is hun zeer dank baar daarvoor, en hiermede verzoek ik u een dronk te wyden op deze tentoonstelling en dat zy gevolgd moge worden door nog vele anderen. Hierop sprak de heer Camman, land- bouwleeraar, dat hy twee jaar geleden de tuinbouwtentoonstelling had bygewoond In het schoolgebouw, en na Iwee jaar, dat hy weer hier komt, Is zulks op een groot terrein met tenten, enz. Hy constateert daardoor grooten vooruitgang. Toen hy hoorde, dat op Tholen een Tulnbouw- vereenlglng zou opgericht worden, vroeg hy zich af, waartoe zal dat dienen, dat zyn palmen aan de Noordpool. Toch Is er leven en beweging door gekomen, en er zyn nog meer plannen, want hem Is herhaaldeiy'k om adviezen gevraagd en dat zyn de niet-zlchtbare teekenen van den vooruitgang der landbouwvereeniging op Tholen. Een woord van dank aan u, mijnheer de voorzitter, u bent de nervus rerum, en aan u Is het te danken, dat deze tentoonstelling slaagt. U hebt de Vereenlglng zien groeien en bloeien, laat het my vergund zyn het overige van myn dronk aan u te wyden en vergun my u toe te wenschen, dat de Vereeniging na 5 jaren zóó moge groeien en bloeien, dat zy nog grootscher en be- langryker Is dan zy nu Is. De heer L. K. van Dyk sprak: In de eerste plaats myn dank voor de woorden, mynheer de voorzitter, door u ten myneri gunste gesproken, en hoop dat dit een spoorslag moge zyn om de Vereenlglng tot nog grooter bloei te brengen. De heer Camman heeft gezegd, dat hy hier voor uitgang constateert, ik hoop, dat die voor uitgang zóó moge zyn, dat de heer Camman een lyst met zooveel aanvragen krQgt, dat hy niet weet, waar hy moet beginnen, dan zullen we hem nog wel eens weerzien. Het doet de commissie groot genoegen dat allen zoo hebben medegewerkt en vooral u mynheer de voorzitter, om deze tentoonstelling te doen slagen. Ook myn dank aan de inzenders, doch hy hoopt by een volgende tentoonstelling, dat de Inzending beter op tyd moge zyn, dat Is gemakkeiyker voor de commissie. Hy hoopt, dat deze tentoonstelling door nog vele andere moge gevolgd worden en dat de tuinbouw op Tholen een prachtige toe komst te gemoet moge gaan, en dat de aanvragen om lid te worden zoo druk mogen zyn, dat hy geen tijd kan vinden om alles te behandelen. Hierop wenschte de voorzitter nog een woord te richten tot den heer Camman Met veel genoegen had hy van hem vernomendat de tuinbouw op Tholen vooruit was gegaan, doch hy deelde mede, dat ook het plan bestaat een velllngs- vereenlglng op te richten; dit jaar kon zulks niet wegens te weinig vruchten. Hy hoopt, dat de landbouwers het belang zullen Inzien van het vereenlglngsleven, want dat laat nog veel te wenschen over op het eiland Tholen, dat er nog veel meer werk zal gemaakt worden van bessen fruit, enz. Hy dankt den heer Camman voor zyn harteiyke woorden, verzekert hem, die woorden zeer op prys te stellen. Hy dankte nogmaals den heer Van Dyk voor al hetgeen hy als secretaris gedaan heeft en verzekert hem, dat het bestuur steeds aangenaam met hem heeft samen gewerkt. Bekroningen. Zie programma. A f d e e 11 n g A. Vruchten. Peren. 1. M. Christlaanse 2e prys. 2. C. v. d. Berge. Ie W. Blaas. 2e 3. C. v. d. BergeIe W. Blaas. 2e 4. C. v. d. BergeIe W. Blaas2e 5. W. BlaasIe C. A. H. Wagtho 2e 6. C. v. d. Berge. .Ie W. Blaas2e 7. C. v. d. BergeIe W. Blaas2e 8. J. A. Stoutjesdljk .le W. Blaas2e C. v. d. Berge2e 9. C. v. d. Berge. le M. Christlaanse 2e 10. Q. C. M. Oeluk le J. Qulst "Az.. 2e Appelen. 11. M. Christlaanse le prys. 12 C. v. d. Berge. le W. Blaas2e 13 C v. d. Berge. le C. A. H. Wagtho 2e 14. C. A. M. Stoutjesdyk le C. v. d. Berge2e 15. W. Blaas. le C. v. d. Berge2e 16. C. v. d. Berge. le A. Roggeband 2e 17. C. v. d. Bergele C. A. H. Wagtho 2e 18. C. v. d. Berge. le W. Blaas2e 19. C. v. d. Berge. le M. Christlaanse 2e 20. niet Ingezonden. 21. C. v. d. Berge. le P. Koole 2e 22. niet Ingezonden. 23 24. w" Blaas." le 25 J. C. Persant Snoep le W. Blaas. le 26. P. Koolele 27. P. Koole. le 28. P. Koolele 29. W. Blaasle 30. P. Koole ...,1e W. Blaas2e 31. P. Koolele W. Blaas2e 32. P. Koolele 33. niet toegekend. 34 niet Ingezonden. A f d e e 11 n g C. No. 35, 36, 37, 38, 39 en 40, alles ter opluistering ingezonden, waarvoor eene zeer eervolle vermelding is toegekend aan W. Blaas. 41. Eervolle vermelding P. J. Blaas. 42. W. Blaas, le prys. C. v. d. Berge, 2e 43. Niet Ingezonden. 44. Eervolle vermelding W. Blaas. 45. Jonge dames Wagtho, le prys. Slentje Blaas, 2e 46. Eervolle vermelding W. Blaas. 47. W. Blaas. 48. Als hoekverslering een eervolle vermelding mevrouw Pot. 49. Werktuigen zal ingezonden worden door den heer H. Dorst te Stavenisse. Een paardenrugsproeier, voor aard appelen en frultboomen, was nog niet op het terrein aanwezig. 50. Verschillende platen, teekeningen en aanwyzlngenenz prachtige ver zameling ingezonden ter opluistering door den heer L. K. van Dijk. 51. C. M. van Ryssel, le prijs. L. K. van Dyk, 2e 52. Niet Ingezonden. Verder was nog ter opluistering Inge zonden een partij Begonia's, Pelargonium's, Fuchsia's, waarvoor eene zeer eervolle vermelding Is toegekend aan W. Blaas. Eene party groenten (Weck-systeem) waarvoor mevrouw Noske een zeer eer volle vermelding en mevrouw J. Wagtho een eervolle vermelding werd toegekend Ofschoon het telkens dreigde te regenen, bleef het toch droog, en Is de eerste dag der tentoonstelling goed geslaagd. In aan merking genomen het vliegen te Bergen- op-Zoom, was de tentoonstelling toch druk bezocht. Uit zeer vele woningen hing de nationale vlag, achter verschillende ramen zag men bloemen, eenlge winkel- en gevelversieringen, in het kort zeer velen hebben medegewerkt om deze tentoonstellng te doen slagen. Donderdagavond werd door hel fanfaren- corps „Concordia" een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Er werd by ieder, die medegewerkt had tot verslering of verlichting, even stil gehouden. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regel» Cts.; elke regel meer Ct». Hoe gij vergiftiging door urinezuur kunt opmerken. Wanneer overvloedig urinezuur zich In uw lichaam begint op te hoopen, zult gy spoedig opmerken, dat Iedere weersver andering uw gestel aandoet, en dat gy u op vochtige, nevelige morgens loom, dof en prikkelbaar gevoelt. Uw spieren worden dan styf en rheumatlsch. Gy krijgt water gezwellen onder de oogen en In de enkels. Gy hebt pyn In de lendenen en zijden, en een ellendig gevoel in uw rug, vooral des morgens by het ontwaken. Misschien krygt gy ook stoornissen met de urine, neerslag of graveel In uw water. Deze verschijnselen dulden er op, dat nog erger kwalen In aantocht zyn, want hoe langer het urinezuur niet wordt verminderd, des te meer vergiftigt het uw gestel, en wanneer het overvloedige niet spoedig door de nieren wordt uitgedreven, gaat gy tyden aan lendenjicht, waterzucht, ontsteking van de blaas, graveel, steen, rheumatlek. bloed vergiftiging, en zullen uw nieren cel na cel vernietigd worden en laten zy het leven gevend eiwit ontsnappen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen staan de nieren op een zachte wyze by In hun grootich werk om het overvloedige urinezuur af te voeren, en om het lichaam te zuiveren van de niergiften, die zoovele mannen en vrouwen zwak, ziek en moedeloos maken. Overtuigt u, dat ons handelsmerk de man met zyn handen In de lendenen op de doos voorkomt. Gy kunt er dan zeker van zyn de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen te hebben gekregen, die te Zlerlkzee verkrygbaar zijn by den heer M. S. Polak en te Tholen by den heer W. Potter, Hoogstraat. .Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 5 f 1,75 voor één - of f 10,— voor zes doozen. Onderling* Credietbank. De commissie uit de vereenlglng Gemeenschappeiyk Belang" te Vlisslngen, welke onderzocht heeft de mogeiykheld van het oprichten van een credielbank voor den middenstand, heeft daarop een gunstig advies uitgebracht en kan nu de oprichting van deze bank binnenkort tegemoet worden gezien. Nederlanderschap. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van de wet van 15 Juli 1910 (Stsbl. no. 216) tot wyziglng der wet op het Nederlanderschap, aan de commissarissen der Koningin In de onder scheidene provinciën verzocht de eerste zinsnede van de „Herinnering", voor komende op de bewijzen van Nederlander schap, te doen lulden: „De Nederlander, die bulten het ryk of zyne koloniën of bezittingen In andere werelddeelen Is geboren, moet, vóór hy als meerderjarige n den zin der Nederlandsche wet tien achtereenvolgende jaren zyne woonplaats In het buitenland heeft gehad, op straffe van verlies van het Nederlanderschap, aan den burgemeester zyner laatste woonplaats in Nederland of aan den Nederlandschen gezant of aan een Nederlandschen consu- "alren ambtenaar in het land, waar hy woont, kennis geven, dat hy Nederlander wenscht te blijven". PER RONKAART J E S. Een gevolg van de wyziglng der spoor wegtarieven, Ingaande 1 Januari 1911, zal mede zyn, dat op de stations der Hollandsche Spoor de prys der perron- kaartjes van 2j cent op 5 cent zal worden gebracht. De Kamerzetel van Eindhoven. Naar de Msb. verneemt, heeft de heer V. v. d. Heuvel met ingang van 20 Sept. a.s. zyn ontslag ingediend als lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal voor het kiesdistrict Eindhoven. RECHTSZAKEN, Persdtllclen. H M. de Koningin heeft afwyzend beschikt op het verzoek van den heer H. A van Dalsum te Hulst tot kwyt schelding der boeter, waartoe hl] door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld wegens beleedlglng van personen In zyn blad De Volkswil. De rechtbank te Middelburg heeft A. M., wonende te Ede, die te Middelburg was gedetineerd, wegens poging tot moord op een vrouw, In vrijheid gesteld. Voor de rechtbank te Almelo stonden Dinsdag terecht de twee veldwachters uit Tubbergen, beklaagd van mishandeling, gepleegd op verschillende Inwoners van dat dorp. Zooals men weet, wilde de Officier van Justitie te Almelo deze zaak niet vervolgen, maar hy werd daartoe ge dwongen door den procureur-generaal van het Hof van Arnhem, die vervolging beval Verschillende getuigen werden gehoord. Tegen belde veldwachters werd gtëscht 25 gulden boete, subs. 10 dagen. Vlsscher Ij- Berichte o. Voor het opvangen van oeslerzaad worden jaarlijks duizenden en nog eens duizenden M5. zoogenaamde kokhanenschelpen ge bruikt, die op de banken In de Ooster- schelde met een schelpzulger worden opgevlscht, zoodat leder die kent; minder bekend Is het, dat In de Westerschelde ook |acht wordt gemaakt op den kokhaan voor consumptie. In Zeeland zelf moge dit schelpdier, dat den plaatseiyken naam van kokhaan kreeg, maar felteiyk eetbare zand schelp heet, niet gewild zyn, de Belgen verorberen dit dier ook gaarne. In de laatste weken zyn In de Westerschelde eenlge vaartuigen begonnen met dit bedryf, en een 10 15-tal balen kunnen per ty ge- vischt worden; uitgeleurd wordt circa f 1,75 per baal gemaakt, zoodat onder gunstige omstandigheden een tameiyk week loon kan gemaakt worden. Gemeeniyk vangt dit bedryf eerst aan In October, maar dit jaar Is men er vroeg by. (N. Roti. Ct) Burgerlijke Stand van Zierikzee. Oeboren: 1 Sept. Een zoon van W. Versteeg en E. Zon- rutter. 8 dochter van A. den Boer en J. A, de Qraaf. Gehuwd: 7 Sept. D. G. F. van Wanrooy, 24 j., j.m. en Vingerhoed, 23 j-, j.d. Overleden: 4 Sept. C. Tuinder, 85 j., wed. van J. HoogerheQde. 5 W. G. Schouten, 72 j., wedn. van M. T. Henning. 6 1. H. Regoort, bijna 8 m., d. 7 I. L. van As, ruim 3 w., z. Burgert. Stand van St.-Filipsland. Augustus 1910. Geboren: lohannis, z. van A. Hooglander en E. Verwijs. Jannetje, d. van P. Qulst en L. Noorthoek. Cornells, z. van M. Qulst en A. M. Beurkens. Arendje, d. van J. J. Geluk en M. Laban. Hendrik Willem, z. van J. Geelhoed en J. C. Qulst. Johannls Christoffel, z. van A. van Beek en J. P. Neele. Jacobs Christina, d. van A. Kunst en M. D. v. d. Ree. Cornells johannls, z. van C. van Houte en C. M. Verwijs. Gehuwd: Antonle Karei Qulljam, j.m,, 22 j. en Neeltje Aaltje Smits, j.d., 21 j. Overleden: Dlngena Pleternella, 18 j., d. van P. Qulst en W. Wagemaker. Cornells, 5 m., z. van C. Qulst en J. M. Faasse. STOOMBOOTDIENST SEPTEMBER. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 's morg. 'smitid. 7,30 3,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 Zaterd. 10 Zondag 11 Maand. 12 Dinsd. 13 Wocns. 14 Dond. 15 Vr|dag 16 Zaterd. 17 3,30 3,30 4- 4,— 4,— 3,30 3,30 Van Zierikzee: 'smidd. 3,— 3,- 3,— 3- 3,— 5,— am org. Zaterd. 10 7,30 Zondag 11 7,30 Maand. 12 7,30 Dinsd. 13 7,30 Woens. 14 7,30 Dond. 15 6,30 Vr|dag 16 7,30 Zaterd. 17 7,30 3,- 3,- Indien reizigers van Zierikzee naar Qoes, b| den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (t|dig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bfl- wagen naar Qoea worden getelegrafeerd. Aanstaanden Maandag 12 September hoop Ik, zoo de Heere wil en Ik leef, myn 90sten Jaardag te herdenken. Oosterland, 9 September 1910. Wed. JACOBUS BAL, geb. Allerliefste. Getrouwd: Mr. J. DYCKMEESTER en E. M. VAN DER LEK DE CLERCQ. 's-Gravenhaoe, 8 September 1910. Heden overleed te Utrecht, na een korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Orootmoeder, Mejuffrouw MARIA PIJPE, Weduwe van den Heer H. J. D'huij, in den ouderdom van 85 jaren. Zierikzee, 5 September 1910. Uit aller naam, H. J. K. RENSEN—D'huij W. J RENSEN. Magazfln van grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slljp- steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. Advocaat en Procureur, heeft zijn kantoor gevestigd Dam B 84 te Zierikzee. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. I24A Standplaats BALIE. (Goedgekeurd bij Koninklijk bestuit van 24 Met 1895). van Amsterdam. Bestuur: A. VAN DER HORST, Directeur- Voorzitter; MAR1 J. TERNOOY APÈL, Secretaris; J. G. W. HOMEYER, Pennlngm. Maandag 12 September 1910, Openings-Voors telling. 79e opvoering van: Militair biyspel in 4 bedry ven van O. Kadel- burg en R. Skowronnek. Regie: A. van der Horst. Dinsdag 13 September 1910. 69e opvoering van: („La Femme X Drama In 4 bedryven, uit het Fransch, van A. Bisson. Regie: A. van der Horst. Successtuk der voornaamste bultenlandsche Theaters en door geheel Nederland. AANVANG 8 UUR. Prijzen der plaatsen: lste rang (klap- sloe'en) f 1,50; lste rang (parket) f 1,30; loge f 1,—; 3de rang f 0,75; 4de rang I 0,40. 10 abonnementskaarten i f 12,50, verkrygbaar aan den Schouwburg; per stuk bij de bekende depóthouders. Plaatsbespreking 5 10 ct. extra per plaafs. Te koop 300.000 hard* Waal- staan, een groote party en verder zeer soliede afbraak. Alles aan diep vaarwater gelegen. Te zien en le bevragen op het werk te Schiedam, Buiten- havenweg 110 en by CORN. OOSTERWIJK, Herlaerstraat 10, Noordsingels W.-Z. le Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6