Vrijdag 9 September 1910. reede Blad. (SS ierlkzeesohe Courant). HINDERWET. NIEUWSTIJDINGEN. De knesiiny Der peen in den lerisl. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8976 Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van iiERiKZEE maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie s gelegd een verzoekschrift met bijlagen van AN KORNELIS VAN DONGEN, wonende In leze gemeente, waarbij vergunning wordt ge vraagd tot plaatsing van een gaskrachtwerktuig (benzinemotor van 2'/a paardekracht), tot het drijven van eene waschmachlne, op het erf achter het perceel, staande in de Meelstraat, plaatselijk gemerkt wijk B no. 46a, kadastraal bekend sectie ÏA no. 1036; dat op Vrijdag den 23 September aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 9 September 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. GRIEKENLAND. De tot lid der Grleksche nationale vergadering gekozen Kretenzer minister president Venlselos, is Dinsdag uit het buitenland te Kanea teruggekeerd en door de bevolking harteltyk ontvangen. ITALIË. Te Arezo staakt de geheele stad. Het gemeentebestuur had geld noodlg en trachtte zich dit te verschaffen door een paar belastingen te verhoogen. Daarover ontstond zulk een algemeene ontevreden heid, dat de geheele burgerij staakte. De werklieden legden den arbeid neder, winkeliers sloten hun zaken, slachters en bakkers verkoopen niet langer. Men Is zeer benieuwd naar het verloop van dezen elgenaardigen strijd. Naar aanleiding van den moord op één der leden van de Camorra Cuocolo, en diens echtgenoote, heeft de justitie zich gedwongen gezien een instructie te openen, welke thans reeds vier jaar duurt; weldra zal echter de openbare behandeling te Vlterbo plaats hebben. Het voorspel van de geheele tragedie Is dezer dagen te Napels geëindigd met de veroordeeling van zeven Cammorlsten tot tuchthuis straffen van 3 tot 12 jaar, wijl zij schuldig bevonden werden aan diefstal van geld en juweelen op Napolltaansche burgers. De verdeeling van dezen bult moet indertijd aanleiding gegeven hebben tot oneenigheden tusschen de Camorrlsten, waarvan de moord op het echtpaar Cuocolo het uitvloeisel Is geweest. Te Vlterbo zooals men weet, werd het minder gewenscht geacht, het reuzen proces te Napels zelf te houden, daar eenlge leden der rechterlijke macht zelf verdacht worden van Camorrlstlsche nel gingen, althans sterk onder den invloed te staan der Camorra Is alles gereed. Het vertrek der beklaagden uit Napels zal in alle stilte plaats hebben; te Vlterbo aangekomen, worden zij opgesloten in een oud klooster, dat voor hun ontvangst In orde Is gebracht. De terechtzitting zal gehouden worden In een vroegere kerk, waarvan de sacristie is ingericht tot raad kamer voor de jury. Ter rechterzijde van de plaats, waar vroeger het hoofdaltaar verrees, Is een groote Ijzeren kool aange bracht, waarin alle beklaagden plaats kunnen nemen. TURKIJE. Aan de Grleksche grens staan thans 121,000 en aan de Bulgaarsche grens 75,000 man Turksche troepen. Aangaande de beleediging van den llaliaanschen gezant te Constantlnopel door het volk, wordt nog gemeld, dat de gezant, markies Imperiall, Maandagavond 9 uur met den kleinen sloomer van het gezantschap van Therapia gekomen was en met een huurrijtuig van Tophane naar Pera rijden wilde. De koetsier van het eenlge rijtuig, dat aanwezig was, weigerde een vracht aan te nemen, opgevende te vermoeid te zijn. Hij handhaafde deze weigering, ofschoon de kawass van den gezant de hoedanig held van dezen bekend maakte en verklaarde, dat Iedere prijs betaald zou worden. Wegens den Ramadhan het Mohamme- daansche vasten die Maandag met zijn nachtelijke genoegens was begonnen verzamelde zich spoedig een groote volksmenigte om den gezant, die tever geefs om bijstand by een polille-agent verzocht. Ook de tusschenkomst van een gemeente-ambtenaar baatte niets. De koetsier raakte handgemeen met den kawass, zoodat deze elndeiyk met zijn revolver dreigde. Intusschen werd de houding van het volk steeds dreigender. Men riep: „Weg mei den Tsjapkalls!" (hoeddrager), „Weg mei den Christen!" Eindelijk vond de gezant een ander rytulg, waarmede hy onmlddeliyk naar den Minister van Bultenlandsche Zaken, Rifaat pasja, reed, die uit zyn bed moet gehaald zyn om de klachten van markies Imperiall aan te hooren. Deze laatste beweerde, dat zoowel de volksmenigte als de politie agent geweten hadden, wie de In 't nauw gebrachte Europeaan was, daar zyn kawass er op lulden toon op gewezen had. ENGELAND. De arrestatie van den Duitschen officier Ie Portsmouth, die, naar men weet, op het teekenen van verdedigingswerken werd betrapt, heeft zoowel in Engeland als in Dultschland nog al heel wat pennen in beweging gebracht. Het Berliner Tage- blatt weet te vertellen, dat, behalve schetsen van oude forten, teekeningen van een kustfort en van de havenverdediging by hem gevonden zyn. Verder zeer vele dames-adressen. De Engelsche pers spreekt van een luitenant Elmer. Inderdaad dient by het 21ste bataljon pioniers te Malnz een luitenant Helm, vermoedeiyk een en dezelfde. De jonge Dultsche genle-olficler Helm, die Maandag Is betrapt by hel teekenen van één der vestingwerken van Portsmouth, Is voor de polltie-rechtbank van Foreham gebracht, en is voor een week te Manchester In voorlooplge hechtenis gesteld. Hy verklaarde geen spion te zyn. Crlppen, de vermoedelijke vrouwen moordenaar, en juffrouw Le Neve, zyn opnieuw voor de rechtbank te Bowstreet verschenen, waar de voorbereidende be handeling voor het proces tegen die beiden wegens moord op Bella Elmore en mede plichtigheid daaraan werd voortgezet. Er was weder een volksmenigte op de been, doch lang zoo talryk niet als den vorlgen keer. Biykbaar begint de belang stelling van het publiek te verflauwen. FRANKRIJK. Het noorder-statlon te Parys Is de schouwplaats geweest van een schokkenden moord. Voor de eerste klas-wachtkamer wachtte 's middags, toen de drukte der reizigers het grootst was, een met zorg gekleed man van een goede veertig jaar. Toen hy een jongen man met een jonge vrouw zag aankomen en naar het loket gaan om kaartjes te nemen, naderde hy het paar, schoot eerst den jongen man met een revolver een kogel In de borst, daarna de vrouw, die vluchten wilde, een kogel in den rug. Toen bleef hy als verdwaasd staan tusschen zijn belde slachtoffers, die zonder een enkelen kreet op den grond gevallen waren. Een politie agent ontwapende gemakkeiyk den moor denaar en bracht hem naar het bureau. De In den rug getroffen jonge vrouw vetkeerde In ernstlgen toestand, de jonge man was onmlddeliyk overleden. De man, die dezen gruweiyken aanslag pleegde, Is een te Glasgow wonenc koopman, Italiaan van alkomst, Faccenda geheeten. Zijn slachtoffers waren zyn eigen vrouw en zyn vriend Vacca, even eens een Italiaan, haar minnaar. Mevrouw Faccenda was naar Parys gegaan om een poos by haar moeder te vertoeven. Er was tusschen haar en haar man reeds veel te doen geweest over haar verhouding tot Vacca, die zy echter steeds ontkende. Toen nu kort na het vertrek van mevrouw Faccenda, die zeer koket was, ook Vacca uit Olasgow verdween, was de argwaan van Faccenda gewekt. Men raadt het verdere verloop. Faccenda ging eveneens naar Parys, waar hij de gangen zyner vrouw besplonneerde, tot hij haar In het station met Vacca aantrof. In de Malln doet de ontdekkings reiziger Savage-Landor het verhaal van hetgeen hy te lyden heeft gehad op zyn reis door Tibet, In den tijd, toen het betreden van dit land voor Europeanen nog verboden was. Op deze reis werden door hem de belde voornaamste bronnen van de Bramapoetra ontdekt en de ligging van de voornaamste toppen van den Himalaya astronomisch bepaald. Verder ontdekte hij de bronnen van een andere groote rivier, de Saïilej. Deze ontdekkingen werden door den beroemden Zweedschen reiziger Sven Hedln bevestigd en geverifieerd, tien jaar na de reis van Savage-Landor. By een klooster werd hy gevangen genomen, en veroordeeld om onthoofd te worden. Toen hy aan handen en voeten ge bonden, de voltrekking van het vonnis afwachtte, maakte de scherprechter twee maal met zyn zwaard een schynbeweglng naar zyn hoofd. Daar hy echter onbewcegiyk liggen bleef, werd dit door de Tlbetanen opgevat als een bewijs, dat hy niet bang was voor den dood. En men besloot hem dan maar liever eens zooveel mogeiyk te folteren. Men trok hem de nagels van zyn handen en voelen, verschroeide hem het gezicht en de oogen met een gloeiend yzer, en liet hem gedurende vler-en-twlntlg uur stijf gebonden aan een paal hangen. Toen men hem afnam en de touwen losmaakte, bleef de huid van den ongelukkige er aan vastkleven. In het eerst had hy een gevoel of zyn hoofd alleen nog maar leefde en zijn lichaam dood en gevoelloos was. Langzamerhand echter herstelde zich de bloedsomloop en begon hy verschrlkkeiyke pynen te gevoelen. Toen hy elndeiyk door bemiddeling van de Engelsche regeering door de Tlbetanen werd uitgeleverd en In een Engelsch kamp aankwam, was hij geheel onherkenbaar geworden, zyn geheele llnkerzyde bleef maandenlang verlamd en toen de zenuw overspanning, waaraan hy ten prooi was geweest, begon te bedaren, openbaarden zich de gevolgen van de mishandelingen, waaraan hij ten prooi was geweest, In een ernstige ziekte. DUITSCHLAND. De Dultsche Keizer heeft order gegeven J de kelzermanoeuvres voor zijn per- sooniyk gebruik geen andere dan alcohol- vrye dranken mee te nemen. De Keizer verzekert aldus de vermoeienissen van het leven te velde beter te kunnen weerstaan. Verder heeft Z. M. den troepen aangezegd, gedurende de manoeuvres zoo weinig mogeiyk alcohol te gebruiken. Statistisch is n.l. bewezen, dat het aantal wegens hartgebreken afgekeurde soldaten ge durende de laatste 10 jaar verdubbeld Is. Overmatig alcohol-gebruik zou hiervan de oorzaak zijn. De correspondent van het Berl. Tageblatt meldt uit Friedberg, dat twee mannen in de uniform van officieren van het 88ste regiment het kasteel, waar de Tsaar verbiyf houdt, hebben trachten binnen te dringen. Zy waren de wacht aan de poort al voorby, waar men hen niet aan had gehouden, maar aan de deur van het kasteel lieten de schildwachten hen niet door, omdat zy geen pas konden vertoonen. De twee geheimzinnige bezoekers gingen daarna, zonder dat men hen herkend had, terug. Het merkwaardige van de zaak is, dat het 88e regiment op manoeuvre is en er dus geene officieren van dat regiment in Friedberg konden zyn. De twee bekende polllie-splonnen Azef en Harllng-Landesen zouden, volgens een gerucht, onder een anderen naam te Fried berg zyn, om voor de persooniyke veilig heid van den Tsaar te waken. Verder wordt gemeld, dat de Tsarltsa hare kuur nog niet begonnen heeft, omdat de dokter haar eerst aan den overgang van klimaat wil wennen. Als de voornaamste oorzaak van de ziekte van de Tsarltsa noemt men hare voortdurende bezorgdheid voor het welzyn van den troonopvolger, zy klaagt sterk over aanhoudende vermoeidheid. NEDERLAND. Assen, 7 Sept. Naar de gevangenis alhier zijn overgebracht de ongehuwde arbeiders A. H. K. te Oud-Schoonebeek, J. T. v. d. V, te Schöningsdorff en K. B. te Nieuw Amsterdam, verdacht van den dubbelen moord te Bargeroaiterveen, Roermond, 8 Sept. Woensdagavond is aan het slation Vlodrop de gereedstaande personentrein, die om 7 uur 49 van daar naar Roermond vertrekt, door een losse machine van achteren aangereden. De hoofdconducteur, een conducteur en 10 reizigers, meestal arbeiders, zyn licht gewond. Amsterdam, 7 Sept. Alhier Is op de Ceintuurbaan een automobiel In botsing gekomen mei een tramwagen. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuurder van dit voertuig, de heer Vroom, uit Baarn, naar het Wllhelmlna-gasthu's vervoerd, Is kort na zyn aankomst aldaar overleden Amsterdam, 8 Sept. Btykens hel jongste maandbericht bedroeg de bevolking van Amsterdam einde Juli 571.225 zielen tegen 570669 In de voorafgaande maand en 569 019 in Januari van dit jaar. 's-Oravenhage, 7 Sept. Naar gemeld wordt zal H. M. de Koningin voor de plechtige opening der Kamers der Staten- Oeneraal, Dinsdag 20 September, des morgens van 't Loo per txtra trein naar Den Haag vertrekken en denzelfden dag des avonds op Het Loo terugkeeren. De Minister van Justitie heeft de Staatscommissie voor de vereenvoudiging van de burgerrechleiyke kinderwetten giïn- stalleerd. In zyne rede wees hij op de noodzakeiyk- held om deze by uitstek sociale wetgeving meer toegankeiyk en begrypeiyk te maken voor het geheele volk, zonder wyzlglng van den Inhoud daarvan. Een moeliyke taak, doch die niet onmogeiyk mocht heetenvooral niet met het oog op de samenstelling der commissie uit juridische talenten en mannen van de practlsche kinderbescherming. De voorzitter der staatscommissie, het Tweede Kamerlid mr. J. Limburg, ver klaarde, dat de commissie zich van de moeliykheden harer taak bewust Is, doch biymocdlg die taak aanvaardt, met het doel voor oogen één van de voor het fam'ile- en rechtsleven belangrykste wetten uit den laatsten tijd, te vereenvoudigen. De Konlnkiyke familie komt Maandag 12 dezer te Soestdyk, In verband met het bezoek van den Koning en de Koningin van België aan Amsterdam. Tusschen genoemden datum en den 14den zal H. M. de Koningin enkele uren le Amsterdam ten paleize op den Dam aanwezig zijn. De Koninklijke trein, waarmede I! M den 15den van Soestdyk naar de hoofdrad vertrekt, ter ontvangst van de Kor.lnktyke gasten aldaar, komt 12 12 aan het Centraal station aan, waar H. M. met dei Prins en gevolg Koning en Koningin opwacht aan den trein, die ten 12 u. 22 uit Brussel binnenkomt. Het geraamde tekort op de Staats- begrootlng voor 1911 zal, naar men ver neemt, ongeveer 13 mlllioen bedragen. Rotterdam, 7 Sept. Aan het station D. P. alhier Is aan een heer, toen hy In den trein naar Venlo wilde stappen, een portefeuille met ongeveer f 300 aan bank papier ontrold. tot ontwikkeling le brengen. Maar de zaak is anders. Onze winters veroorloven zeer goed het uitzaaien van verschillende landbouwgewassen In den herfst, als de boer zyn land en zyn gewas slechts met de grootst mogeiyke zorg en volgens de best bevonden methodes behandelt. Daartoe Is noodlg, zooals reeds vaker Is gezegd, dat men het krachtigste zaad kleze, dat men niet te dik, zoo mogeiyk op ryen zaale, en dat men ook In den herfst kunstmest gebrulke. Laat Ik ditmaal een enkel woord zeg gen over het gebruik van chlli-salpeter in het najaar. Ik begin met 'n waarschuwing, die elgeniyk onnoodig Is: „gebruik van deze meststof niet te veel In den herfst", maar. Ik voeg erby „doch gebruik ze". Het zaad dat in het najaar ontkiemt, moet vóór den winter nog een krachtige plant worden, liefst met lange wortels. De tyd daarvoor Is kort, maar wat aan tyd ont breekt, moet aan snelheid gewonnen worden. En dat kunt ge, door een weinig chlli-salpeter direct na het zaaien, of zoodra de planten uitkomen over het land uit te strooien. Het Is algemeen bekend, dat het salpeter krachtig en snel werkt. Welnu, vóór den winter zult gy door den salpeter den krachtlgen groei bevorderd hebben en deze krachtige planten zullen den kouden winter kunnen doorstaan. Het chlli-salpeter lost zich, zooals ook bekend Is, op In het bodemwater en komt de jonge wor teltjes gedeelleiyk ten goede, doch gaat met dit bodemwater voor een ander deel naar beneden. Doch, niet zoo snel of de worteltjes bereiken dit nog al groeiende. Het wortelgestel wordt, juist door dit zoe ken naar voedsel in diepere lagen, grooter cn sterker. Daarvan Is weder het vroeger en breeder uitstoelen het gevolg. Oeeft dan de stalmest geen voldoende stlkstol? Zij zou dit zeker kunnen geven, ats er genoegzaam tyd voor was en de temperatuur h. g genoeg om de salpeter vorming In den stalmest mogeiyk te maken. Maar dit is juist niet het geval. De stalmest begint eerst later te werken. Op de stikstof, die daarin aanwezig Is, valt voor de eerste groeiperiode niet te rekenen, tenzy het najaar ongewoon warm Is, op welke ongewone omstandigheid wy naiuur- lyic niet mogen bouwen. Louis Bouviftio*)., *sr, Vele voorname landbouwgewassen, o. a. de wintergranen, worden In het najaar, dun nog vóór den winter, gezaaid. Het doel, dat de landbouwer met deze vroege uit zaaiing beoogt, Is biykbaar alleen dit, dat de gewassen reeds zoo vroeg mogeiyk kunnen prcfifeeren van de voorjaars- warmte, opdat de rypheld van het gewas niet te laat kome, zoo niet ullbiyve. Onze zomers zyn nu eenmaal niet lang en de landbouw heeft daarmede rekening te houden. Toch komt het my voor, dat zeer vaak de landbouwers het doel, dat men met een najaarsuitzaaiing beoogt, uit het oog ver liezen. Als het zaad maar In den grond zit Is men tevreden. Het zaad klemt van zelf en de plantjes ook van zelf, zoo rede neert men. Maar hoe komt het dan, zoo mag Ik vragen, dat het zoo vaak gebeurt, dat men In het voorjaar moet zeggen dat de tarwe slecht gaat, dat de rogge den winter slecht heeft doorgemaakt, enz. Zou dit feit algemeen zyn en een noodzakeiyk gevolg onzer winters? Zoo ja, dan werd het tyd in overweging te nemen, de teelt der zomergewassen meer uit te breiden en De redacteur van de Prcangerbodc heeft van Bouwmeester daar de bevetfiv ,ig ge kregen, dat hy naar Amerika gaat. Een paar Amerikanen, die oo zoek varen naar nieuwe sterren, hadden hen. Indertyd te Amsterdam zien optreden, waarna een aan bieding was gevolgd. Van risico zljnerzyds was geen sprake. De aanbieding ging vergezeld van de toezegging van zulk een schitterend bedrag, dat van aarzeling geen sprake kon zyn. Hij stelde zich voor In Amerika allerlei draken te vertoonen. In leder geval „De Greep". Misschien zou Fabrlclus nog een kampongdrama voor hem samenstellen, een drama, waarin de blanke krissen flikkeren en het bloed in stroomen vloeit. Alvorens naar Amerika te vertrekken, dacht hy eerst nog egn vier of vyf maanden In Holland, waar h.y einde November waarschyntyk zal arrlveeren, te vertoeven. Tot en met October blijft hy dua In Indlë. Japan en onze Oost. De Taglldie Rundschau bevat een hoofd artikel over onze Oost, geteekend Budl UlSma. De schryver, die meer In het blad optreedt als specialiteit voor onze koloniën, haalt een artikel van het Balavlaasdi Nieuwsblad aan als bewys voor het gevaar, dat de Nederlandsche koloniën van Japan uit bedreigt. Hij besluit aldus: Zoo uit zlcb de Nederlandsch-Indische pers. Ik geloof daaraan te kunnen toevoegenZou het dan ook voor de groote Europeesche mogend heden geen tyd worden, wat meer hunne oogen te richten naar die, door de natuur zoo ryk gezegende eilanden in het Verre Oosten? Daar zal een zwak Europeesch volk, dat het Inderdaad aan het noodige initiatief ontbreekt, om het groote Maleische ellandenryk tot hooger ontwikkeling te brengen, misschien eerder dan men denkt voor den aandrang van het gele ras moeten wyken en daardoor zou dan het gele gevaar een heel stuk dichter by Europa komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5