Odol-pasta. F. P. J. BAL. Odol-tandpoeder. Ingezonden Mededeelingen. Telegrafisch Weerbericht, Officieel Marktbericht. ADVERTENTIE!!. H.A. Suikerbieten, burg, die er voor zorgen, dat de menschen heerlijke wafels en poffertjes kunnen be komen, die vooral goed smaken, als men een ganschen avond In de Concertzaal of In de komedie gezeten heelt. Een kermis zonder een poffertjes- of een wafelkraam Is geen kermis, zegt Smits. En gelijk heeft de man. Tingeling, tingeling. WQ snelden naar de telephoon. Met wlen spreken wij? Met F. de Smet. Zoudt u, Mijnheer de Redacteur, zoo vriendelijk willen zijn om In de Nieuwsbode aan het geëerde publiek van Schouwen-Dulveland mede te deelen, dat wij met onze schitterend verlichte danstent wederom op het Kraanplein zijn aangekomen, en dat wij prachtige, spik splinternieuwe muziek hebben mede gebracht Aan uw verzoek zal gaarne voldaan worden. Tot besluit wenschen wij onzen lezers kring nog mede te deelen, dat aanstaanden Zaterdag- en Zondagavond in de Concert zaal een schitterende speclalltelten-voor stelling door het zoo gunstig bekend staande gezelschap van C. Faveur, zal gegeven worden. De voorstelling zal zoowel Zaterdag- als Zondagavond door een bal worden gevolgd. Maandagavond zal 't uit de Dollar-Prlnces bekende gezelschap „Het Nederlandsch Operette-Ensemble", onder directie van Alphonse Janmart Jr., opvoeren „De Oraaf van Luxemburg", een nieuwe operette van Frary Lekor. In één der bladen lazen wij In het verslag over de opvoering van deze operette o. a. dit: „Flink bezette zaal, „publiek zeer sympathiek gezind, toe juichingen en terugroepingen bl) open „doek, op meerdere passages een da capo, „maakten het succes van den avond „volkomen". Deze operette boeit tot het einde. Dinsdagavond opvoering van „De Qe- scheiden Vrouw", een operette van Victor Leon. Oelljk wij reeds hebben aangekondigd, zal ook de Nederlandsche Tooneel- vereeniglng, gelijk van ouds, op de Balie gedurende de kermis een reeks voorstellingen geven. Qenoemde vereenl- glng zal haar rentrée In onze gemeente openen met de opvoering van „Huzaren- koorts", een militair blijspel, van hoogst onschuldigen aard, waarin het geheele gezelschap optreedt, en dat voor jongedames bizonder geschikt Is. Het Handelsblad schreef er over: „Frlsscher, gezonder, „grappiger blijspel is in langen tijd niet „voor het voetlicht verschenen, en Ik „geloof niet, dat het stuk beter kan ge- „speeld worden". In het stuk zullen optreden de dames De Boer—Van Rijk, Van der Horst—Van der Lucht Melsert, Marie Post, Ternooy Apèl—Haspels, De Heer, Tilly Lus, M. Haspels, L. Sandbcrgen, W. Post—Braakenslek en E. van Rijk en de heeren M. Ternooy Apèl, A. van der Horst, E. Erfmann, Alex Post, M. van Warmelo, C. Qilhuys, E. van Praag, P. Bron, L. Bouwmeester Jr., B. Barendse, C. Ruys, F. Boersma, Samson, Van Hoven en Hermans. Dinsdagavond zal door de Tooneel- vereenlglng „De onbekende vrouw" worden opgevoerd, een drama In vier bedrijven. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 8 Sept. Ten verzoeke van den heer M. Boot alhier, werd heden ten overstaan van deurwaarder De Regt alhier publiek verkocht: Een werkpaard voor f 356, een jaarling paard voor f 221, melk- en kalfkoelen voor f 180, f 207, f 239 en f 249 en een vaarsje voor f 50. Noordgouwe. De levering van 12600 K.Q. superphosphaat 4 14 pCt. Is aange nomen door den heer Eversdljk van Blezellnge, voor f 2,37 de 100 K.O. en de 2600 K.O. lijnschllfers, door den heer M. Verheul le Rotterdam, voor f 11,19 de 100 K.O. St.-Filipsland, 8 Sept. Uitslag der aan besteding van een gebouw, waarin maalderij met woonhuis, In den Anna-Jacobapolder. Aannemers werden voor: Timmerwerk, H. Padmos 1430 Metselwerk, L. Capelle „2114 Schilderwerk, L. v. Zaltbommel 180 Smldswerk, M. v. Elsacker. 253 Allen wonende alhier. St -Annaland, 9 Sept. De Vereenlglng „Landbouwbelang" alhier heeft aanbesteed de levering van 17000 K.O. superphos phaat, 1300 K.O. ammonlak-superphosphaat en 120C0 K.O. kaïniet. De minste Inschrijvers waren voor de belde eerste meststoffen 4 f 2,36 en 4 f 6,58, de maatschappij van hulpmeststoffen te Dordt en voor de laatste 4 f 2,16J, het Centraal Bureau te Dordt. Één biljet voor het laatste 4 f 2,15, was te laat ontvangen. KERKNIEUWS. Donderdagavond werd In de Oeref. Kerk te Breda het door de firma A. Standaart te Rotterdam geleverde kerk orgel door de orgelcommissie aan den kerkeraad plechtig aangeboden. Ds. J. H. Donner bracht in een feest rede dank aan den president der orgel commissie en aan den leverancier van het schoone Instrument, hetwelk zoo uitnemend In een jarenlang bestaan hebbende behoefte voorziet. Oud-Vossemeer. Naar ons wordt mede gedeeld zouden verschillende personen, die gelden hadden geschonken In verband met den bouwvalligen toestand van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, deze hebben teruggevraagd, daar deze giften werden gedaan met de restrictie, dat ze werden verleend voor het stichten van een nieuw gebouw en niet voor eventueele restauratieto' dit laatste Is besloten, omdat voor nieuwen bouw niet de noodlge subsidies kunnen verkregen worden, en nu meenen sommigen gebruik te moeten maken van de voorwaarde waarop ze hun bijdrage verleenden. Volgens het provinciaal jaarverslag is door het R.-Kath. Kerkbestuur alhier toestemming ontvangen tot het aanvaarden van een gilt van hand tot hand ad f 14000, verleend door de gebroeders J. H. van Freijen, A van Frei|en en W. Moors, vroeger bewoners van de hoeve „De Hoogkamer" alhier, thans naar Bergen op-Zoom vertrokken. O N D E R W IJ S. Kortgene, 7 Sept. By het heden te 's-Gravenhage gehouden examen Is voor de akte van hoofdonderwijzer geslaagd de heer G. J. Maas, onderwyzerteOverschie, geboren in deze gemeente. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van I— 5 regels Cts.; elke regel raeor lö Cte. het eenige middel tegen Astl?ma en alle Horst- en Lon&aandcet?ii?£ei?. 5 Prijs per flacon van 230 gram 5 f 1.—, van 550 gram f2.— en van 1000 gram f 3.50. Verkrijgbaar bij de bekende g; verkoopers en de meeste Dro- gisten en Apothekers. Centraal-Depót: L. I. AKKfcR, ROTTERDAM, Gemengd Nieuws. Een heer In fietskostuum: pet, trui, korte pantalon, sportkousen, staat ver gezeld vati een jongetje voor 't loket aan het Haagsche station. „Één heel en één half kaartje derde klasse Amsterdam, retour, als 't u belieft". De juffrouw achter 't loket kijkt het ventje aan. „Uw zoontje Is te oud voor een klnderkaart". „Hoe weet u dat?" „Wel, dat kan men toch zien; hij draagt al een lange broek". „O, omdat hg een lange broek draagt? Óecft u me dan een heel kaartje voor >ntyn zoon en een half kaartje voor mij. Ik draag een korte broek" „Welzoo meneer. Dan zou men, zonder broek, vrij reizen hebben door 't gansche land". „Die juffrouw heeft de broek aan, hoor!" zei een ander, die z'n beurt afwachtte, lachend. In het station te Bordeaux heeft een brutale diefstal plaats gehad, waarvan een Parljsche dame, op weg naar Lourdes het slachtoffer Is geweest. Tijdens een kort oponthoud van den trein wandelde zij op het perron heen en weer, terwijl haar dochter In de coupé door het portierraam de drukte gadesloeg. Van deze gelegenheid moet een net ge kleed heer, die In hetzelfde compartiment de reis had meegemaakt, gebruik hebben gemaakt om zich met de twee handvallezen der dames uit de voeten te maken. In één der tasschen bevond zich een doos klei- nood:6n ter waarde van 60,000 fr., benevens 800 fr. In contanten en papier. De leege valiezen zijn nabij het station teruggevonden. De bladen bevatten nadere bizonder- heden over den opzlenbarenden moord op een gezin van 8 personen te Pellaro in Calabriê. De verslagenheid Is allerwegen onbeschrijfelijk, vooral omdat geen spoor van de moordenaars ontdekt Is. De misdaad werd met de grootste wreedheid gepleegd. Het lijk van een driejarig kind Is gevonden met afgesneden keel. Naast het stoffelijk overschot der moeder lag het lijk van haar kind van eenige maanden, met verbrijzeld hoofd. Naast het lijk van den vader lag een geweer. De buren hebben niemand hooren wegloopen en konden bij hun komst slechts een alge meen bloedblad conslateeren, zonder de minste gegevens omtrent de daders. De vermoorde familie heetle Rovolino. Zij was kort geleden plotseling uit Amerika teruggekomen. Men denkt dat het een of andere wraakneming is geweest van de Zwarte Hand. Te Ehrenbreitsteln Is onlangs door een officier een diefstal gepleegd. Hg nam uit een winkel een gouden dames-horloge weg, dat hg aan zgn geliefde, een 15- jarlg meisje, wilde geven. Een werkman, die tegeigk met den luitenant in den winkel was, werd eerst van den diefstal verdacht. Maar toen de officier met het horloge in een anderen winkel kwam om er een elul voor le koopen en er een naamegfer. op te laten graveeren, kwam het uit, dat de luitenant de ware schuldige was. De regiments commandant werd in kennis gesteld met het gebeurdede officier werd gestraft met kamer-arrest en aan de twee betrokken horlogemakers werd verzocht, de zaak geheim te houden. Maar de arbeider, die veel geleden had onder de onrechtmatige verdenking, heeft het gebeurde bekend gemaakt, en nu Is de luitenant plotseling vertrokken, met achterlating van een aantal schulden. Een bloedig drama is te Milaan op klaarlichten dag afgespeeld. Daar zat zekere Boseltl, agent In wgnen, In een wgnhuis te wachten op den eigenaar, dien hg moest spreken, toen er een machinist binnenkwam, wiens dochter hg, onder trouwbelofte, had verleid. De man vloog op hem aan -en bracht hem met een driekantige vgi een paar steken In de borst toe. Luidkeels om hulp roepend, snelde Bosetlle de straat op; maar daar stond zgn bedrogen minnares hem te wachten en zg loste een revolverschot op hem, dat hem aan een hand verwondde. Hg vluchtte door de straten, achtervolgd door vader en dochter, die hem tol twee maal toe inhaalden en hem nog verscheidene steken toebrachten tot de man en de woedende jonge vrouw eindeigk door de politie in hechtenis werden genomen. De zwaargewonde Bosetti werd door medeigdende menschen van de straat per rijtuig naar het naaste ziekenhuis gebracht, waar hg terstond een operatie moest ondergaan, doch waardoor men toch waarschgnigk zgn leven niet zal kunnen redden. De machinist en zijn dochter toonen volstrekt geen berouw. Integendeel, zg verheugen zich dat zg „hun eer hebben gewroken". Één der menschllevende helpers van Bosetti had de gelegenheid waargenomen om den gewonde een portefeuille met 700 lire te ontrollen. Hg werd betrapt en In hechtenis genomen. Toen de commissaris van politie hem vroeg, hoe hg een doode- igk gewonde had kunnen bestelen, ant woordde de man: „Hg moest toch sterven, dan had hg niets aan het geld, en vdór een ander het zich toeëlgende, heb lk het maar genomen". Op de Japansch-Engelsche tentoon stelling te Londen Is Zaterdag een Formosaansch huweigk voltrokken tusschen Sarongai Boesatible, jonkman, oud 24 jaar, en Roengals Roegihasella, jongedochter, oud 21 jaar. Bulten Formosa Is er nog nooit zulk een bruiloft gehouden en zoo was er Zaterdagmiddag groote belang stelling onder de bezoekers van de tentoon stelling. Het konlnkigke genootschap voor dierenbescherming had, op het bericht dat er een varkentje geslacht zou worden, er drie van zgne Inspecteurs en een veearts heengezonden, om toe te zien, dat er geene barbaarschheden gepleegd werden. De plechtigheid werd onder bescherming van Pugos, den god der droomen, onder een baldekgn van bladeren voltrokken. Rgk versierd met veeren, kralen, spiegeltjes en allerlei kleurige gewaden trokken de Formosanen met hun speren In de hand In optocht over de tentoonstelling. Volgens het Formosaansche gebruik, werd de bruid met geweld onder de hoede van hare familie vandaan gehaald en In tranen op den schouder van haren man en meester naar diens hut gedragen. Later werd een varkentje midden in het dorp geslacht en, terwijl de Inboorlingen een krggsdans uitvoerden, stak het hoofd van den stam het een speer in het hart. Daarna werd het dier gevild, in stukken gesneden en boven een houtskoolvuur gebraden. De vrouwen kwamen aandragen met kommen met rijst, groenten en maccaroni, deze laatste ter vervanging van het Formosaansche nationale gerecht, dat uit een deeg van rijst, bloem en tarwe wordt gebakken. De bruid verscheen aan het feestmaal met behuilde kaken en verdrietige blikken, maar prachtig getooid In een vlammend scharlaken en geel gewaad met een kroon van stukjes spiegelglas en pauweveeren op het hoofd en tallooze halssnoeren om. Aan den maaltgd werd in een lange- steelde brandewljnskom sterke drank rondgediend, waaruit bruid en bruigom tegelljkertgd moesten drinken, onder het uitspreken van de woorden: Wg zgn nu één. De plechtigheid werd met een krggsdans om de bekkeneelen van gekoppesnelde vqanden heen besloten. Onder den dans riepen de krqgslleden de geesten aan, om de bruid en bruigom legen booze Invloe den te bewaren. De Apachen. Nog steeds houden de bladen zich bezig met het „Apachen- gevaar" en zijn bestrijding. Meer en meer begint zich daarbg een toenoemende be langstelling te openbaren voor het Londen- sche stelsel der kat met negen staarten, waarvoor de Temps de geestdrift der Pargzenaars gewekt heeft door de open baarmaking van de Inderdaad In groote mate overtuigingskracht bezittende argu menten, waarmede één der chefs van den Londenschen veiligheidsdienst getracht heeft, de doeltreffendheid aan te toonen van dat stelsel. De Matln geeft h elen zelfs een afbeelding van een toestel, te Londen In gebruik, en waarop de belangstellende lezer een schuldige ziet vastgebonden, In afwacht ng van de geeselslagcn, welke een beambte zich gereedmaak! hem toe te dienen. De afgevaardigde Raynaud heeft den Matln medegedeeld, het plan te hebben bij het parlement een voorstel In te dienen tot wederinvoering der lijfstraffen. Waarschgnlijk weet de heer Raynaud niet welke ondervinding men In Dene marken daarmede heeft opgedaan, waar juist dezer dagen een petitie, onderteekend door vele rechters en andere bevoegde personen, bg de volksvertegenwoordiging Is ingediend, tot weder (afschaffing dier onder het mlnlsterle-Albertl Ingevoerde repressieve maatregelen. De Figaro, een hoofdartikel aan de kat met negen staarten wgdend, schrijft „Inderdaad schgnt de ondervinding, met dit werktuig opgedaan, velen In Frankrgk er wel goedgunstig voor te stemmen. Helaas, tusschen den apache en zgn slachtoffers staat een parlement, d. w. z. een vergadering van gevoelige democraten, die niet zouden kunnen goedkeuren, dat na een veertigjarigen republlkeinschen regeerlngsvorm, een „menscheigk wezen" in naam der wet In Frankrgk zou worden afgeranseld en gegeeseld met een zweep". Voor eenige weken werd te Posen het nieuwe kelzerigke palels Ingewgd, volgens de beschrijvingen een prachtig en kostbaar Ingericht gebouw, dat ruim 5J mlllloen Mark heeft gekost Algemeen werd aan genomen, dat prins Eltel Frlfz daar met zgn jonge gemalin zgn Intrek zou nemen, en de benoeming van Posen door den keizer tot „residentiestad", gaf dit ver moeden een groolen schgn van waarheid. De Pos Ztg. heeft nu aan den opper hofmaarschalk te Berign gevraagd, of prins Eltel Fritz, of één der andere leden van het vorsteiqk huls In Posen zou gaan wonen, en daarop ten antwoord gekregen dat van een bewoning van het palels te Posen, door één der prinsen, in Berign niets bekend Is. En zoo zal dan dit slot, waarvoor de Pruisische landdag en de provincie Posen, dus de belastingbetalende Pruisische burgers, vgf en een half mlllloen Mark hebben bgeengebracht, leeg biqven staan. Ingezonden Stukken. VOLKSWEERBAARHEID. Mijnheer de Redacteur l Het zij ons vergund, als antwoord op het schrijven van onzen hooggeachten stadgenoot dr. Van der Hoeven, het onderstaande ter plaatsing aan te bieden. Tot ons leedwezen zien wij, dat ZiJnEd. voor oorlogsschutters dezelfde maatstaf aanlegt als voor sportschutters, en alzoo tot verkeerde con clusies komt. Waar in den modernen oorlog de slag reeds op 700 of meer meters wordt beslist, en men op een schietbaan toch immers die emotie niet heeft van het oorlogsveld, daar dient een geheel andere maatstaf te worden aangelegd, dan voor sportschutters, die slechts weinig van ons prachtig repeteerwapen weten te benutten, en in hoofdzaak nog schieten als onze schutterij zaliger (kapitein Geill, Concertzaal). En daarom gaven wij geen steenen voor brood, toen wl] onze schletvereeniglng een vaandel aanboden. Trouwens, zeer weinig schietvereenlgingen be zitten een baan voor scherp; was dat beslist elsch, dan kon Weerbaarheid wel opdoeken. Dat alles neemt echter niet weg, dat, zoo wij in - of bij de stad een geschikt terrein konden krijgen, wij gaarne dit tot een baan voor scherp zouden inrichten, al was het maar alleen om met al onze zusterverenigingen recht op den naam schutters te krijgen; tot zoolang moeten wij het dan maar met den naam adsplrant-schutter doen (Vive le Geus). Toch viel het ons 't vorige jaar op Nieuwerkerk op, dat wasch-echte schutters, die op nationale en internationale wedstrijden werden bekroond, zich kunnen vermeien met het schieten op een marga-baantje (alias schiettent van 20 meter), en zich dan in triumf met gelauwerde geweren door de stad laten voeren, als zij, evenals „Prins Frederlk Henderlk", een len prijs hebben behaald. Wi] willen u, Mijnheer de Redacteur, met de plaatsing van dit stukje de verzekering geven, dat wij volstrekt niet bedoelen rancune, integen deel. In aansluiting aan het gesprokene van den burgemeester van Nieuwerkerk, roepen wij onzen hooggeachten stadgenoot en de zijnen toe, komt tot ons over en helpt ons (sans rancune). Dus Immers: eendracht maakt macht? Met de meeste achting- UEd. dw. dn., Het bestuur van Volksweerbaarheid. nasi waarnemingen verricht in den morgen van 9 September 1910, medegedeeld door hel Koninklijk Nederl. Meteoiologlich Instituut le De Bilt. Hoogste barometerstand 773 0 le Haparar.da Laagste barometerstand 757 1 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 9 September 1910 tot den avond van 10 September): Zwakke tot matige meest noordelijke wind, zwaar bewolkt tot be wolkt, weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. BOTER 0,75 en 0,80 per 5 H.O. KIP-EIEREN f,— en 1,125 per 25stuks. Zierikzee, 8 Sept. 1910. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 9 September. Op zgn verzoek Is eervol ontslag ver leend aan mr. J. D C. Mildere als griffier bg het kantongerecht te Tholen. 394ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 4e klasse van 5, 6, 7 en 8 September 1910. PrQzen van 65 1804 2191 2637 2697 5941 11952 1809 2603 2638 2700 5943 11950 2150 2617 2654 2707 5945 11996 2170 2021 2655 2716 5950 11998 2182 2632 2659 2719 5953 16082 2183 2633 2674 2735 7718 16085 MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 8 Sept. Aanvoer ruimtarwe, erwten, prgshoudend; gerst en andere artikelen onveranderd. Wilhelmina-tarwe f 6 75 4 1 7,25; tarwe f8 4 f9; chevallergerst f 5 4 f 5,40; wlntergerst f 4,80 4 f 5; zomergersl f4,30 4 f 4,40; rogge f 5 4 f 5,25; haver f 3 4 f 3,40; kroonerwlen f 13 4 115 Enkele voor de zaal geschlkle en In puike hoedanigheid gingen boven de noleerlng. Middelburg, 8 Sept. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe niet groot. Van de overige artikelen redely*. Kroonerwten 25 cent hooger. De prgzen waren als volgt: jarige tarwe f6417; nieuwe dito f 7 4 1 7,75, rogge f 5,25 4 f 6,25; zomergersl I 4,50 4 1 5; kroonerwlen f 14 4 f 16; koolzaad f 7 4 f 11; alles per H.L.karwffzaad f 13 50 4 f 13,75 per 50 kilo. Veemarkt te Zierikzee. Donderdag 8 September. Aangevoerd: 59 ossen, IJ tol 2J jaar, 5 vaarzen, 1 kalf; prgzen van f 95 tot f 185. Handel slepend duur. Ondertrouwd: ADRIANUS BOENDER en WILHELMINA MOELKER. ossendrecht, Zierikzee, 9 September 1910. Ondertrouwd: JOHANNES WILLEM STRUIJLAARD en ADRIANA PETRONELLA OPPERMAN. Terneuzen, Zierikzee, sep,ember 1910 Huwelijksvoltrekking 27 September. Heden overleed le Rotterdam, onze waarde Vader, Behuwd- en Groot vader DIRK KR00NE, In den ouderdom van 86 jaren. Zierikzee, 9 September 1910. I. KROONE. P. M KROONE—Verseput. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Be huwd-, Oroot- en Overgrootmoeder, PIETERTJE GOUDZWAARD, Wed. L. Bal, In den ouderdom van 95 jaar en 4 maanden. Bruinisse, 9 Sepiember 1910. Uit aller naam, P. en A. BAL. Algemeene kennisgeving. Ondergeteekende brengt hiermede zgn dank aan de Pleegouders en diens gezin voor de hulpvaardigheid, bg en na het overiyden, aan zgn dochtertje betoond. Brouwershaven. O. DEKKER. Een hartelijk vaarwel en tot weerziens aan alle vrienden en bekenden, bg myn vertrek naar Westsayvllle, N.-Y., N.-Amerika, per stoomschip „Potsdam". Bruinisse, 10 September 1910. JOHANNES BAL M.Mz. De BURQEMEESTER van Brouwershaven verzoekt vóór 15 September a.s. opgaaf van het aantal welke in de aanstaande campagne aan de haven te Brouwershaven verscheept zullen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2