ZIERIKZËËSCHE NIEUWSBOD!. Vrijdag 9 September 1910. Eerste Blad. BLOOKER's CACAO; Courant). BERICHT. 250,500,1000,3000 oi 5000 regels, NIEUWSTIIDINQEN. DAALDERS Uit Stad en Provincie. De Kermis. (25 ierikzeesohe ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8976. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverleerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. ENGELAND. Het Is de luitenant Siegfried Helm van het plonniersbataljon uit Mainzdie wegens splonnage gearresteerd werd en voor den politierechter gebracht. De Daily Mail meldt, dat onder zijn papieren teekenlngen van 't fort Wldley gevonden zijn, .één der belangrijkste versterkingen, die Portsmouth bj een aanval van de landzijde moeten verdedigen; met den val van dat fort zou ook het lot der haven beslist z||n", zegt 't Engelsche blad. Daarentegen betoogt de W. Gdat dit fort reeds jaren geleden In het Parlement als oud en onbruikbaar werd aangegeven, en sedert als kazerne wordt gebruikt. Bovendien was het dwaasheid daarvan voor splonnage-bedoelingen teeke nlngen te maken, daar photo's van de ver sterkingen by Portsmouth in eiken boek- en sigarenwinkel te koop zijn. De Daily Telegraph verhaalt een ge schiedenis, die eenlgszins romantisch klinkt, maar die een duidelljken kijk geeft op den samenhang van zulke spionnage-beschul- digingen met aanbrengerij en liefde! Het verhaal van de Daily Telegraph maakt in elk géval den indruk, dat de luitenant Helm zeker geen spion is. Een jonge dame het Engelsche blad noemt geen naam heeft den vermeenden Duitschen spion nagegaan en bespionneerd, en door haar mededeellngen aan een En- gelschen officier tot de gevangenneming van Siegfried Helm aanleiding gegeven. Zaterdag was luitenant Helm in Portsmoulh aangekomen en had hij zijn intrek genomen bij mevrouw Miller in Goldsmith Avenue, op een kamer, die een jonge dame een paar dagen vroeger voor hem had gehuurd. Hoe die jonge dame hem kende en hoe zij hem liet arresteeren, blijkt uit het volgende verhaal .Vóór een paar jaar maakte ik", zoo verhaalde de dame aan den redacteur van de Dally Telegraph, .een reis door Dultschland, en maakte ik in Coblenz kennis met een Dultsch officier, wiens naam ik liever wil verzwijgen. Wij gingen veel met elkander om, en onze gesprekken waren vaak zeer levendig, wellicht zelfs ietwat frivool. Ik plaagde hem wegens zijn voorliefde voor Engelsche meisjes, hij vertelde mij veel van zijn bezoeken in Engeland, en toen ik hem vroeg, wat hij daar kwam doen, zelde hij, dat hij er door zijn chefs werd heengestuurd. Later had hij klaarblijkelijk spijt over dit ant woord, en toen ik er meer van weten wilde, plaagde hij my met myn nieuws gierigheid en zeide, dat zyn bezoeken In Engeland my niet aangingen. Wat ik van hem en andere jonge officieren In Coblenz hoorde, kwam my echter verdacht voor. Op zekeren dag deelde myn vriend my mede, dat een andere luitenant binnenkort Engeland zou bezoeken en verzocht mij, hem daar te introduceeren. Spoedig daarna keerde ik naar Engeland terug en vestigde my in Portsmouth. Ik had myn Dultsche luitenants al vergelen, toen Ik een brief kreeg van luitenant Helm, die my als vriend van mijn bekende uit Coblenz verzocht, hem te willen ontvangen als hij In Portsmouth kwam. Ik beloofde dit en huurde op zyn verzoek een kamer voor hem In de buurt; hy wilde een VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van 7a ons 10 ets. 1 o,ls 18 Yt pond 42Y| 1 pond 80 2 pond 150 kamer hebben, van waar hy de haven kon overzien. Zaterdag bezocht hij mij, wy sptaken over gemeenschappeiyke be kenden In Dultschland, en hy toonde my een groot plan van de haven van Ports moulh, waarop hy de vestingen had geteekend, met vele opmerkingen en kantteekenlngen in de Dultsche taal. Nu versta Ik heel goed Dultsch, maar ik kan 't Dultsche schrift niet lezen. Ik stelde er belang In en vroeg allerlei, en toen praatten wy weer over andere dingen. Maar na eenlgen tijd kwam ik weer terug op dat plan, hy haalde zyn aanteeken- boekje te voorschyn en toonde my teekenlngen van twee forten, ook al met Dultsche karakters er naast. Toen luitenant Helm vertrokken was, deelde ik dit alles aan een Ergelsch officier uit de Eastney-kazerne mede en deze zelde, dat hy er met zyn chefs over zou spreken. Den volgenden dag, Zondag, sprak Ik Helm, die my vertelde, dat hy Donderdag in Londen moest zyn om een kameraad te ontvangen. Maandag was hy gearresteerd wegens splonnage". Hoe Iemand, na deze zonderlinge denun ciatie-geschiedenis aan splonnage kan ge- looven, is een raadsel. Het Is een fantasie van een malle juf, die In haar domheid meent, een heldendaad te hebben verricht, In het belang van het .dierbare vaderland Inmiddels zit luitenant He'm in de ge vangenis. Zyn verzoek om den Duitschen consul te mogen spreken werd niet Inge willigd. Het departement van oorlog dat de by den luitenant gevonden teekenlngen enz. onderzocht, weigerde eenige bizonder- heden mede te deelen. Zierikzee, 9 Sept. De uitvoering van den Kleppermarsch In de Cdncertzaal staat in geen verband met die, weike In den loop van deze maandvermoedeiyk op het Havenplein, zal gegeven worden. De laatste gaat uit van het Feestcomité, dat plan heeft om by gelegenheid daarvan aan elk der jongens, die aan den Kleppermarsch hebben deelgenomen, een souvenir uit te reiken. Jhr. R. R. L. de Muralt heeft als lid van den gemeenteraad zyn ontslag genomen. Aan den officier-machinist der 1ste klasse by den marine-stoomvaartdienst, den heer B. H. Harinck, geboortig van Zierikzee, is op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 2500 's jaars. Noordgouwe. Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting van een muziek gezelschap. Zonnemaire. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli wordt alhier des morgers om 5 en des namiddags te zes uu- de klok geluld. Dit gebruik dagteekent reeds van 20 Mei 1789, toen het by besluit van den Ketkeraad dezer gemeente opgedragen werd aan den op 7 Mei van dat jaar beroepen schoolmeester Jan Qulntus, des- tyds In dezelfde functie werkzaam te Burgh. Deze Qulntus werd de opvolger van Cornells van Endhoven, tydelljk aan gesteld, daar de elgeniyke schoolmeester, Pieter Bon, zyn post, wegens de troebelen dier tyden, stil had verlaten. Duivendljke, 6 Sept. In de heden ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeenle-begrooting voor het jaar 1911 vastgesteld in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f 10890. In de alhier gehouden raadsver gadering op 6 dezer werden als raadsleden giliistalleerd de he:ren J. Padmos, burge meester, C. van Staalen, P. Jonker en C. W. den Boer. Tot wethouder werd herbenoemd de heer C. Boogerd en be noemd in de plaats van den heer L. Padmos, met 1 Juli j.l. als raadslid afge treden, de heer I. A. Padmos. Brouwershaven, 9 Sept. Naar wy ver nemen zal de extra-tram van Brouwers haven naar Zierikzee en tusschengelegen plaatsen v. v., ter gelegenheid van de Zierlkzeesche kermis, loopen op aanstaanden Dinsdag nam. 6 uur van Brouwershaven en 's nachts 12,20 van Zierikzee. AUeen zy die zich daartoe vóóraf by de heeren Huisman of Boot alhier hebben opgegeven kunnen daarvan gebruik maken, waartoe zooals wy vernemen nog gelegenheid be staat tot op 13 dezer vóór 'e mldd. 12 uur. St -Fillpsland, 9 Sept. Door den Raad van State, afdeeling Geschillen van Be stuur, Is ongegrond verklaard het beroep van den Raad onzer gemeente, tegen het besluit van Oedep. Staten van Zeeland, waarby aan een besluit tot wijziging der Bouwverordening der gemeente goedkeu ring werd onlhouden, op grond, dat de hoofdpunten feitelijk aan de beslissing van burgemeester en wethouders werden overgelaten. Stavenisse. By het weggraven der oude fondamenten en het graven voor de nieuwe der te bouwen kerk alhier komen zeer veel stukken van menscheiyke geraamten voor den dag, want vroeger was dat terrein een begraafplaats. Uit piëteit voor de over ledenen worden deze overblijfselen alle in nieuwe gesloten kisten gedaan, waarna ze weder op dezelfde plaats aan de kille aarde worden toevertrouwd. Scherpenisse. Op den grafkelder van mej. G. Boller, op de algemeene begraaf plaats alhier, is deze week een gedenk- teeken geplaatst dat het kolossale gewicht van 1026 K G had. St.-Annaland, 9 Sept. Alhier deed zich een geval van diphtherliis voor met doodeiyken afloop bij een meisje van ruim vyf jaar. Niemand, die de oude schoolbanken beziet uit de eerste en tweede klasse, welke op het schoolplein staan om ver kocht te worden, zal het jammer vinden, dat men daartoe overgaat. Die logge, zware banken, verveloos en vol groeven, van een model, al heel weinig geschikt voor jonge kinderen, zullen vervangen worden door doelmatige, nette en gladde Amerlkaansche bankjes, welke een sieraad zullen uitmaken van die klassen. Het plan bestaat by het gemeentebestuur om later in een paar andere klassen de daar aan wezige lange banken ie vervangen door korte voor twee kinderen. Oud-Vossemeer. in de Woensdag l.l. gehouden vergadering van Ingelanden van de ,Drie groote Polders" is behandeld het aankoopen en plaatsen van een nieuwen stoomketel, daar de oude n'et langer zyn diensten kan bewyzen. in deze vergadering werd omtrent de aanschaffing nog geen definitief besluit genomen en zullen nog nadere Informaties worden ingewonnen. Over veertien dagen wordt opnieuw ver gaderd. Middelburg. Op de gemeente-begrooting voor 1911 is een post van f 700 uitge trokken als kosten ter voorziening in de gevolgen van werkloosheid, w. o. f 500 als kosten van bydragen. Door het bestuur wordt gevraagd f 1000 beschikbaar te stellen voor de bydragen git het fonds. Het komt Burgem. en Weth. echter voor, dat een bedrag van-f 500 voldoende moet worden geacht. By dezen post, naar Burgem. en Weth. meenen, moet in de eerste plaats worden overwogen, wat heeft de gemeente voor de voorziening in de werkloosheid over en hoevee! zou men wel kunnen gebruiken. Dit tweede punt overwegende, kan men zeggen, dat dit vrywel onbeperkt is en dat men door den byslag ie ver- hoogen, zonder zelfs nog in het buiten sporige te vervallen, etteiyke duizenden guldens zou kunnen benutten. Daarvoor is niet te geven naar hetgeen misschien noodig is, maar naar hetgeen de gemeente voor het doel wil bestemmen en dan schynt Burgem. en Weth. f 500 voldoende. Op de gemeente-begrooting voor 1911 komt voor een geldleen Ing van f 62500, als aflossing van een kapitaal van f 56000 per reste groot f 46000, opgenomen by raadsbesluit van 13 December 1905; van een kapitaal van f 9000, per reste groot f 7500, opgenomen by raadsbesluit van 19 December 1906; van een kapitaal van f 6030, per reste groot f 5500, opgenomen by raadsbesluit van 28 Juli 1909 en van een kapitaal van f 3500, opgenomen by raadsbesluit van 6 April 1910. Bovengenoemde bedragen werden van eenzelfde corporatie gelrend. Ter ver- gemakkeiyklng van de administratie wordt nu voorgesteld van de 4 leeningen er één te maken. Door de benoeming van den heer mr. R. Fruin Th Az., tot hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, zal een vacature voor den gemeenteraad ont staan in het lie district. De heer Fruin behoort tot de vryzlnnige party. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 September 1910. Zierikzee. Qeref. Kerk. 'sVoorm. tien ure en 'savonds half zes ure: ds. Laman. Chr. Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Lceskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 'sVoorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taartman, evangelist. Evangelisatie JeruCl II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: de heer Straub van Kloetinge. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Vcorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure; ds. Pols (in de school). (Collecte voor 't Protestantsche ziekenhuis te 's-Hertogenbosch). Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Collecte voor het orgel). Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Japchen. Gcref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Qercf. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Lceskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds zeven ure: ds. Reus. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; '8nam. twee ure: ds. Bruinsma van Eikerzee. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Gcref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelscbor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam- twee ure: ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Berg van Zierikzee. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staat; 'savonds zes ure. Leeskerk. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Elenbaas. Brutnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vfjf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: de heer Fraanje van Goes. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholan en St.-Filipsland. Tholen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. St.-ftlaartensdljk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Prins. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Lceskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: ds. Steenbeek; 'snam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk.'s Voorm. half tien ure: ds. Van de Pol; 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk- St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van de Pol van Oud-Vossemeer. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vQf ure: Leeskerk. St.-Plllpsland. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ure: ds. Bal. Oud-Geref. Kerk (Achterweg). 'sVoorm. negen ure en 's nam. twee ure: ds. Boone (Doops- bedlenlng); 's avonds half zes ure: Idem. Een enkele opmerking moge aan de beschouwing, die wy telken jare gewoon zyn aan de kermis te wyden, voorafgaan. Eigenaardig is het, dat te dezer stede de kermis wordt ingeluid, terwyi er nog geen kraam of tent te bespeuren is, en dat na d: inluldlng eerst nog eenige dagen verloopen, alvorens van haar opbouw Iets noemenswaardigs te bespeuren valt. in onderscheidene ancere gemeenten is het daarmede geheel anders gesteld. De kramen en tenten zijn er reeds vóór de inlulding, maar blijven [gesloten totdat het officiëele uur, waarop de kermia ten m-ang mag nemen, geslagen heeft. Is du uur aange broken, luidt de klok, dan zf, terstond met rappe hand alle kermlsmenschei. ijverig in de weer om hun kramen en tenten van haar omhulsel te ontdoen. En men zit dan in eens In de voile kermis. Orgels laten eerst dan hun meer of minder welluidende tonen hooren: [oliebollen, poffertjes en wafels vullen als met een tooverslag het luchtruim met hun welriekende geuren, en de onmisbare Jan Klaassen met zyn nobel gezelschap geeft In de poppenkast zyn eerste voorstelling voor de dicht geschaarde graag luisterende jeugd. Deze opmerking ga vooraf. Met veel genoegen kunnen wy onren lezers en lezeressen mededeelen, dat de welbekende Orand Cinematograph van Antoon Wegkamp hier wederom op het Kraanplein zyn tent heeft opge slagen. Voor weinig geld kan men bij hem veel genlelen. Wy twyfelen dan ook niet, of het publiek van deze eilanden, dat de Zierlkzeesche kermis pleegt te bezoeken, zal aan de ultnoodiging van genoemden Wegkamp tot bywoning van zyn beziens waardige voorstellingen gaarne gevolg geven. Hy zal in hoofdzaak de laatste en nieuwste gebeurtenissen uit binnen- en buitenland te aanschouwer geven, zoodat men b.v. den grooten brand van een gedeelte der wereldtentoonstelling te Brussel te zien krygt. Dit neemt niet weg, dat ook van andere pakkende historische feiten, die reeds tot de gryze oudheid behooren, zooals de Sabynsche maagden roof, een hoogst aanschouweiyk beeld ge geven zal worden. Aanstaanden Zaterdag middag zal van 2—4 uur een speciaal programma ten behoeve van de kinderen worden uitgevoerd. Tot de aantrekkeiykheden op onze kermis mag voorzeker wel gerekend worden de fraaie stoomcarrousel van de wed. J. Sc h 11 d m eij e r op het Havenpleln. Wie is eens niet in die gezellige stoomcarrousel, den modernen draaimolen, geweest? Wie heeft er niet eens een rondje meegemaakt? Op geen enkele kermis van eenige beteekenls ontbreekt dan ook de stoomcarrousel, evenmin als op de Zierlkzeesche kermis de sulker kraam van N. van der Leeuw gemist kan worden. Hy is dan ook nu weer present, neemt zyn gewone standplaats op het Havenplein In, en hoopt het even druk te hebben als vorige jarenzoo het kan, nog drukker. Hy zegt maar, dat de Zlerlkzeeënaren gezellige menschen zyn om mede om te gaan en verkoopt graag aan hen. Van dat gevoelen is ook H. Warnar. Die komt heeiemaal uit Kampen om ons niet op Kamper uien, maar op zyn verschen, prachtvollen pallrg te vergasten. Mooi van den man, die een zoo verre reis onderneemt, en daarom 7ullen wy hem dan ook flink begunstigen. Natuuriyk zullen wy dit ook niet nalaten ten opzichte van de wed. J. van B e z o o y e n, en J. S m 11 s van Middel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1