Woensdag 7 September 1910. (22 ierilizeescb.© C o u r a n t). BEKENDMAKING. Onveiligheid Vaarwaters. Algemeen Overzicht. NIEUWSTilDINOEN. ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, ia voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste 1 AARGANG. No. 8975 Ultgjever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Rodacteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 uet. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt :r kennis van de Ingezetenen, dat de Secretarie er gemeente op Zaterdag 10 en Donderdag 15 eptember a.s. zal zijn geopend van 's voor- ïlddags 9 tot 12 uur, en gedurende de overige antooruren gesloten zal zi]n. Zierikzee, den 7 September 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt Ie navolgende berichten betreffende schietoefe- ilngen ter kennis van zeevarenden, die daarbij >elang kunnen hebben, t. w.: Schietoefening van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 7 en zoo noodlg ook op 8 Sept. a s. ïene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanon nen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot ZOtZ (56°) tot op 4500 M. van het fort. Op 9 en 10 Sept. a 8. zullen gelijksoortige oefeningen worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatteri] nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 14 en zoo noodig ook op 15 Sept. a.s. gelijksoortige oefeningen worden gehouden als boven vermeld, waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, be grensd door de ware richtingen ONO. door Oost tot ZOtZ (79°) tot op 4500 M. van het fort. Waarschuwlngssein als boven. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 13 en zoo noodlg ook op 14 Sept. a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig ge maakt wordt een driehoek gevormd door het fort, een roode vlag beN. en beZ. het zeegat tot op 1 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 7 September 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De Dultsche Keizer heefl Ie Konings bergen een rede gehouden, waarin hij zich beschouwde als den door Ood gezondene, geroepen om te heerschen over het Dultsche volk. Met dergelijke taal hebben de absoluut regeerende vorsten van alle tijden en alle rijken steeds hun despotisme verdedigd. En de volken, dom als zij waren, ge loofden dit onderdanig. Maar toen de menschen, dank zij de voorlichting van groote vernuften, verstandiger, verlichter werden, toen de schellen hun van de oogen gingen, en zij Inzagen, dat de vorsten slechts zoo spraken teneinde hun onbeperkte macht te kunnen In stand houden, en dat zij, evenals wij allen, heel gewone stervelingen zijn, met dezelfde hoedanig heden en dezelfde gebreken, dezelfde be hoeften en dezelfde neigingen als wij allen, toen hield dat blinde geloof In den Ooddelljken oorsprong en Goddelijke be stemming van het konlnkltyk gezag op. En een natuurlijk gevolg van de veranderde Inzichten wis, dat de souverelnltelt van de vorsten overging op de volken, zoodat deze In hoogste instantie den regeerlngvorm te bepalen hebben. Om historische of om utlllteltsredenen stelden de volken In, of handhaafden zij het monarchaal beginsel, maar beperkten dit door een staatsregeling. Zoo, en niet anders Is thans ln de meeste staten van Europa de feitelijke stand van zaken. En wanneer nu de Dultsche Keizer uit voorliefde voor hetgeen thans in constltutloneele landen tot het verleden behoort, en uit kracht van zijn heerschers- natuur den wijzer van den parlementairen tijd wil terugzetten, dan zal hl) ervaren dat hiervoor de Dultsche geest te ont wikkeld Is. En inderdaad Is uit de ver klaarbare scherpte, waarmede de vrijzinnige pers In Dultschland eenparig de Konings berger rede aanviel, duidelijk gebleken, dat het grootste deel van het Dultsche volk afkeerlg is van het standpunt, waarop de Duitsche Keizer zich zeiven geplaatst heeft. Deze heeft dat opgemerkt, en om den onaangenamen Indruk, dien het te Koningsbergen gesprokene op het Dultsche volk gemaakt heefl, eenlgszlns weg te nemen, heeft Zijn Majesteit te MarlSnberg een nieuwe, meer sympathieke rede ge houden, waarin hij het noodlg achtte, het te Koningsbergen gesprokene nader toe te lichten. En In die toelichting zeide hij, dat hij evenals zijn grootvader zaliger aan genomen heeft, dat de Heer onze God hem een opdracht heeft gegeven, maar dat hij ook hetzelfde aanneemt van leder eerlijk Christen (lees: mensch, want wij allen zijn God's schepselen), wie hij ook wezen moge. Dat Is heel Iets anders. De Vos- slsche Zettungschreef: „Het volk beschouwt „nu niet meer iemand van Oodswege „begenadigd, die op een oude erfenis van „zijn voorvaderen steunt, maar wie schept „en werkt, en zijn grootheid door be- „wonderlngswaardlge werken bewijst". Aldus beschouwd hebben vele menschen hier op aarde een Goddeltyke roeping te vervullen, een roeping, die niet afhankelijk Is van het toeval der geboorte. De Duitschers hebben dit jaar den Sedandag op 2 September luisterrijker gevierd dan anders, omdat het nu veertig jaar geleden is, dat het Fransche leger bij Sedan genoodzaakt werd zich met Keizer Napoleon aan den grootvader van den tegenwoordlgen Keizer over te geven De aanhangsters van vrouwenkiesrecht hebben te Berlijn een druk bezochte protestmeeting gehouden tegen de Könlngs- bergsche rede van den Keizer. Nadat een aantal vrouwen het woord hadden gevoerd, werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering protesteert tegen de In „de Keizerlijke redevoering te Könlngs- „bergen uitgesprokene geringschatting van „den volkswil en de volksmeenlng, en „eveneens tegen de voorschriften, welke „de Keizer tegen de vrouwenbeweging „meent te moeten uitgeven. Zij elscht voor „het gansche volk het recht om voor zich „zelf te oordeelen, en zal dit recht trachten „te verkrijgen. Bovendien spreekt zij haar „scherpe afkeuring uit over de regeering, „die deze redevoering niet heeft weten „te verhinderen, en verzoekt, dat bl] de „aanstaande verkiezingen de wil des „volks geheel zich zal uitdrukken". De Czar der Russen vertoeft thans met zijn gemalin en kinderen te Frledberg, dat In het Oroothertogdom Hessen ligt. Het verblijf van het Russische Keizerlijke gezin In deze Dultsche stad, waar de Czarina als kind zich gelukkig gevoelde, heeft ten doel voor haar herstel van gezondheid te verkrijgen. Het schijnt, dat de voortdurende angst der Czarina voor het leven van haar Gemaal en gezin, op haar zenuwgestel een allerverderfelljksten invloed gehad heeft. Nu de llevellngswensch van Vorst Nlcolaas van Montenegro, zijn rijk tot een Koninkrijk verheven te zien, vervuld is, doet de romantische levensgeschiedenis van haar, die zich thans Koningin mag noemen, de ronde door de bladen. Toen Milena, zoo heet de Koningin, jong was, ging zij, als de roode avondzon over de zwarte bergen gloeide of de vroege morgen aanbrak, met haar belde water kruiken uit het huls haars vaders naar de bron, en haalde daar het water, noodlg voor het huishouden. Naast haar en met haar gingen de dochters van de boeren en bergbewoners, en de dienstmeiden van haar vader, en aan de bron spraken de meisjes van het dorpsbedrljf. Die meisjes waren Milena's eenlge gezelschap, en zij ging met hen om, als haar gelijke, al was zij de dochter van Peter Volkstltsjl. Toen kwam, Milena was eerst 13 jaar oud, de twintig-jarige zoon van Mirko Petrowltsjl, en begeerde haar tot vrouw. Zfj trouwden, en Milena werd vorstin van het land Montenegro. Zoo kwam de jonge vrouw uit het stille Cevo, het dorp van haar vader, naar Cettlnje. Zij kan een weinig lezen, een weinig schrijven, en wat rekenendaarmede was echter haar kennis uitgeput. Wel was zij ervaren in de kunst van de hulshouding er. In het vrouwen- bedrijf, maar haar eenvoud was zóó groot, dat zelfs de op het punt van beschaving niet al te verwende Montenegrljnen het In den jongen Nicolaas afkeurden, dat hij zich zoo'n landmeisje als vrouw gekozen had. Milena wist evenwel de harten te winnen door haar lieftalligheid, en weldra wist zij zich zdd te gedragen, dat zelfs vreemde lingen haar gaarne als vorstin eerbiedigden. Voor alles echter was zij gade en moeder. De rijke kinderzegen, die eerst het arme Hof niet weinig zorgen bereidde, zou later het vorstenpaar en de dynastie ten voor deel worden, want door de schitterende huwelijken van zijn dochters gelukte het Nlcolaas meer en meer In aanzien te komen. Daarmede hield geleken tred de ontwikke ling van het land Montenegro en de grooter wordende beschaving van het hof te Cettinje. In de eerste jaren van den regeeringstljd van Nlcolaas ging het er nog patriarchaal toe. De vorstin was ge woon de bezoekers, die haar de hand kusten, op het voorhoofd te kussen. Toen nu door de huwelijken der dochters meer vorstelijke personen te Cettlnje kwamen, werden de manleren aan het hof wat moderner. Toch is Milena een eenvoudige vrouw gebleven, en zal dit ook blijven al Is zij nu ook Koningin van Montenegro. Bemind bij de geheele bevolking geeft zij een navolgenswaardig voorbeeld aan allen, die In de samenleving een hooge stelling Innemen. MONTENEGRO, Cettinje, 5 Sept. Aan een gala-maal, gegeven ter eere van grootvorst Nlkolaas Nlkolajewltsj, verklaarde de koning, dat het den Tsaar, een vriend des vredes, genoegen zou doen te weten, dat het nieuwe koninkrijk onder Rusland's bescher ming den weg van vreedzame ontwikkeling zal volgen. In zijn antwoord bracht de grootvorst aan den krljgsmansheldenmoed van den koning en aan den oorlogsroem van Montenegro hulde. TURKIJE. Zeventig Bulgaren uit Nobldzjain Macedonië, hebben een Inval gedaan ln een dorp in de buurt met overwegend Turksche bevolking. Zij drongen een Turksch huls binnen en vermoordden twee vrouwen en twee kinderen. Daarna staken zij het huls In brand en trokken ze naar hun dorp terug. Er zjjn soldaten uitgezonden om de schuldige Bulgaren In hechtenis te nemen. RUSLAND. De verontwaardiging over de onvol doende maatregelen der regeering tegen de cholera zoo schrijft een berichtgever te St.-Petersburg is Zondag 1.1. aan zienlijk verhoogd door het feit, dat men schepen met graan uit Odessa, waar zoowel pest als cholera heerschen St.-Petersburg heeft laten binnenkomen, zonder eenig onderzoek of sanitaire maat regelen. Zulke schepen, die eenlge dagen achtereen op de kaden der Newa gelost zijn, hebben natuurlijk ratten uit Odessa meegebracht, welke dieren juist te Odessa op last der overheid zooveel mogelijk verdelgd wordenom verbreiding der ziekte te voorkomen. De sanitaire maatregelen ln de Peters- burgsche haven lijken wel op die uit den tijd van Peter den Groote. Het Novoje Wremja schrijft, dat het doode bureau- kratlsche formalisme, de ambtelijke zorge loosheid en de middeleeuwsche gewoonten der onbeschaafde bevolking een samen zwering hebben gesmeed, om In Rusland de zaden van verderf uit te strooien. De hoogste autoriteiten op medisch gebied beginnen de somberste meeningen te uiten over den gezondheidstoestand In Rusland. Één heeft verklaard overtuigd te zijn, dat de cholera het volgend jaar veel erger zal zijn dan dit jaar. De maatregelen der regeering zijn nutteloos zoolang niet alle stedelijke overheden meewerken. Van de 1082 steden in het land hebben slechts 38 eenig behoorlijk stelsel van vull-afvoer en slechts 192 zijn voorzien van een waterleiding. In verschillende metaalfabrieken zijn Turken In dienst genomen ln plaats van de Russische werklieden, die, uit vrees voor de cholera, waren weggeloopen. Donderdag l.l. Is een moord gepleegd in de ontvangkamer der politieke politie te SL-Petersburg. De In hechtenis gestelde politieke agitator Koesof vermoordde n.l. met een scheermes zQn vrouw, die In den revolutie-tijd een gewichtige rol had gespeeld, doch door de overheden her haaldelijk was vrijgesproken. Koesof had de vrouw In de gevangenis leeren kennen. Hoewel er van half-ambtelljke zijde andere lezingen van het geval worden gegeven, schijnt het zeker dat Koesof zijn vrouw er op betrapt had dat ze een werktuig der politieke politie was en dat hij wraak op haar genomen heeft. Koesof Is medeplichtig geweest aan verscheidene aanvallen op staatskassen en men denkt dat hij alleen daarom geen vonnis gekregen had omdat de politie door Koesof's vrouw nog meer revolutlonnalren op het spoor hoopte te komen. ENGELAND. De draadlooze telegraphie heeft weder zestien menschen van een ellendigen dood gered. Aan boord van de Britsche stoomboot „Westpolnt" brak, op de reis van Glasgow naar Boston verleden week Woensdag brand uit. Waarschijnlijk had de lading, olie, vet en wol, reeds eenlge dagen gesmeuld, al thans de vlammen sloegen plotseling op verschillende plaatsen uit en bleken niet te blusschen. Den volgenden dag moest de bemanning In de booten het brandende schip verlaten. Vrijdag werd één der booten opgenomen door de „Caledonian", die echter wegens mist de tweede boot niet kon vinden, hoewel zt) uren rondstoomde. De „Cale donian" zette toen haar reis voort, maar seinde draadloos naar de „Mauretanla", die denzelfden koers had te volgen, het bericht van het ongeluk en van het niet vinden van de tweede boot met zestien opvarenden. Door scherpen uitkijk te houden slaagde de „Mauretanla" er in Zondag de vermiste boot te ontdekken en de opvarenden te redden. Zij waren totaal uitgeput. Het be richt van de redding werd dadelijk per draadloos telegram naar Engeland geseind. FRANKRIJK. De Matin verneemt, dat het Fransche departement van oorlog nog dertig vlieg machines ten behoeve van het leger heeft besteld, n.l. tien monoplanes-Blérlot en twintig blplanes-Farman, van welke laat- sten zeven behalve den vlieger elk twee passagiers zullen kunnen medenemen. De ééndekkers zullen over een maand, de twee dekkers binnen drie maanden gereed zijn, zoodat nog vóör het einde van dit jaar het Fransche leger over een lucktvloot van zestig vliegmachines te beschikken zal hebben. DUITSCHLAND. Berlijn, 4 Sept. De leden van het bizondere Engelsche gezantschap, dat met Lord Roberts aan het hoofd van de troons bestijging van koning Oeorge kwam kennis geven, zijn hier vanochtend uit Weenen aangekomen en als gasten van den keizer In het hotel Adlon gehuisvest. Vanmiddag om 12 uur heeft de keizer graaf Roberts en de andere heeren, tot mededeeling van koning Oeorge's troons beklimming, in tegenwoordigheid van den staatssecretaris van bultenlandsche zaken, ontvangen. Hedenavond Is ter eere van het Engel sche afgezantschap ten hove een maaltijd gegeven, waaraan ook aanzaten de rijks kanselier en de staatssecretaris van buiten- landsche zaken. Teneinde den geheimen handel In bultenlandsche ridderorden, die in Pruisen op groote schaal gedreven wordt, te fnuiken, heeft Keizer Wilhelm bepaald, dat elk Pruisisch onderdaanbij het Indienen van zijn verzoek aan de Kroon om een vreemde decoratie te mogen aan nemen en dragen, een document moet overleggen, waaruit blijkt op grond van welke verdiensten hty de onderscheiding bekomen heeft. De Keizer heeft aan Oraaf Roberts een groote porseleinen vaas In rococo stijl ten geschenke gegeven. Op den voor kant vertoont zfj het portret van den Keizer, op den achterkan! het palels te Berlijn. De vaas Is ln de konlnklflke porseleinfabriek gebakken. Roberts Is naar Dresden vertrokken. Volgens het Bert. Tageblatt zal de Tsarltsa binnen enkele dagen hare kuur beginnen. Van een fabriek uit is er een electrlsche geleiding aar het kasteel Friedberg gelegd, zood..i zij electrlsche baden zal kunnen gebruiken. Verder zal zij het water van Nauhelm drinken. Hare twee oudste dochters zullen ook een drinkkuur doen. Van gemeentewege Is aan dc bewoners en bezoekers van Nauhelm een uitnoodl- glng gericht, om de keizerlijke familie niet met opdringerige nieuwsgierigheid te hinderen. Anders zou de Tsaar met zijn gezin voortaan Nauhelm gaan mijden. NEDERLAND. Haarlemmermeer, 6 Sept. Alhier heeft een moordaanslag plaats gehad. Uit jaloersch- heid heeft de arbeider v. d. K. zijn meisje, dat met een ander de kermis te Hlllegom had gevierd, toen zij tehuis kwam, met een mes een achttal steken toegebracht, waarvan vooral die In den hals en in de zijde levensgevaarlijke wonden veroorzaak ten. De geneesheer, wiens hulp werd inge roepen, geeft geen hoop op levensbehoud. De dader vluchtte onmiddellijk, doch is door de politie opgespoord en later naar het huls van bewaring te Haarlem ge transporteerd. Het meisje is per brancard naar het Plusgesticht te Llsse vervoerd. De bedrijver van den moordaanslag heeft heden bekend ook de dader te zijn van de brandstichting, die In den nacht van Zondag 21 Augustus alhier plaats had, waarbij een groote hoeveelheid hooi Is verbrand. s-Gravenbage, 5 Sept. De eigenaars van een perceel aan den Harstenhoekweg te Schevenlngen, waarin gevestigd Is de Dellclub, hebben eene vordering Ingesteld tegen den staat wegens het plaatsen van een politiepost voor hun huls en het be lemmeren van hen, die toegang wenschen om binnen te treden. De president der rechtbank alhier heeft nu hedenmiddag ln kort geding de staking van bovengenoemde politiemaatregelen bevolen. Naar w^ vernemen zal H. M. de Koningin b|| gelegenheid van de plechtige opening der Slaten-Generaal op 20 dezer, 's morgens per extra-trein naar 's-Qraven- hage vertrekken en 's avonds weder naar Het Loo terugkeeren. Prins Wolrad van Waldeck Pyrmont Is gisterenmiddag onmlddelltyk na zijn aankomst op Het Loo met Prins Hendrik uitgereden voor een jachtpartij in de Hoog-Soerensche bosschen. Prins Wolrad Is gisterenavond met den trein om half negen vertrokken. Als bewijs hoe de chantage alhier weer ergerlijk aan den gang is, kan dienen, zoo schrijft de N. Cf dat een zekere heer aanhoudend wordt lastig ge' allen en door brandbrieven met het ergste wordt bedreigd, zoo hl] niet voldoet aan den elsch om 250 gulden te betalen. Dit alles naar aanleiding van het enkele feit, dat hij opgemerkt is, gaande door een beruchte straat van Den Haag. Hij ontvangt nu nadien de lasterlfjkste brieven aan zijn huls, met verschillende onderteekenlngen, zoodat men hier met een zeker komplot schijnt te doen te hebban. De heer, die zich van niets kwaads bewust was, stelde ue politie van het geval in kennis en kwam op een voor gestelde plaats op een voorgesteld uur, niet om te betalen, doch om den chanteur te arresteeren, want hij had twee recher cheurs te zijner dispositie. Doch men schijnt met geroutlneerden te doen te hebben, want er kwam niemand, wel den volgenden dag een brief, dat men de politie kende en nu voorstelde het geld naar Brussel poste restante te zenden. De politie doet ijverig nasporingen, doch is nog geen spoor machtig geworden. Breda, 5 Sept. Zaterdagmiddag bevond zich Cornells Canjels, 10 jaar, op weg van hier naar Terheljden, teneinde daar tot Zondagmorgen bij zijn grootmoeder ie logeeren. In zijn handen droeg hij een zakje vruchten om zijn grootmoeder te verrassen. Nabij de hooge biug gekomen, werd het ventje aangehouden door een hem onbekend persoon, die per rijwiel was en deze vroeg, waar hij heenging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1