Maandag 5 September 1910. Tweede Blad. (25 ieriltzeescbe Oour an 10. NIEUWSTIJDINGEN. Dg zierikzeesche nieuwsbode. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste 1AAR6ANG. No. 8974. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. TURKIJE. Naar verluidt, heelt de Minister van Bultenlandsche Zaken, Rlfaat Pasja, In een onderhoud met den Qriekschen gezant Oiyparls op de groote opwinding gewezen, die zich tengevolge van de verkiezing van Kretenzische afgevaardigden van de open bare meening meester gemaakt heeft, wat tot de ergste gevolgen kan lelden. De Orieksche gezant legde den nadruk op de correcte houding van Griekenland sedert het jaar 1908 Niettegenstaande loopende geruchten, gelooft men in diplomatieke kringen niet, dat het tot een oorlog zal komen, en Is men overtuigd, dat de toestand door de niet-toelatlng der gekozen Kretenzers, uitgezonderd Venlzelos, beter zal worden. Eenige gezanten verklaarden den Minister van Bultenlandsche Zaken, dat een oorlog onder alle omstandigheden vermeden moest worden. Volgens de Tanln van Konstantlnopel heeft de Turksche Vlootvereenlging de regeering verzocht, de juweelen van den ex-sultan Abdoel Hamid te verkoopen en de opbrengst voor de vloot te besteden. Deze juweelen hebben een waarde van ruim 4 mlllioen gulden. De regeering zou op dit verzoek gunstig hebben beschikt. RUSLAND. Van goed onderrichte zijde wordt omtrent de ziekte van de Tsarina gemeld: Het wordt steeds waarschijnlijker, dat de vorstin niet aan een organische ziekte lijdt, maar dat haar lijden van nerveuzen aard Is. De meening, dat de Tsarina aan gevaarlijke storingen van hart en nieren leed, werd ingegeven door de Hofpartij, om het vorstelijke echtpaar zoo weinig mogelijk met de buitenwereld In aan raking te doen komen. Op die wijze wordt het duidelijk, dat het bericht van het ont bieden van Berlijnsche professoren naar Friedberg dadelijk uit Hofkringen tegen gesproken is. De lijfarts der Tsarina, die ztyn positie aan de nationalistische Hof- party te danken heeft, stelt alles in het werk om alle objectief oordeelende artsen uit de omgeving van het Kelzerspaar verwyderd te houden en alleen die toe te laten, welke hem in het geiyk stellen. De natlonalistisch-Russische Hofcamarllla ontziet geen middel om ongewenschte elementen uit de omgeving der Tsarina te weren. EN8ELAND. Londen, 3 Sept. Hedenmiddag zijn 50.000 leden van den ketelmakersbond, werkzaam op Engelsche en Schotsche werven, uitgesloten, daar de directies zich niet kunnen vereenigen met het optreden der arbeiders, die zonder zich te storen aan de bestaande overeenkomsten In den jongsten tyd herhaaldeiyk partlëele stakingen op touw hebben gezet. De directies verklaren, dat de arbeid niet hervat zal worden, alvorens waar borgen zyn verstrekt, dat aan de overeen komsten de hand zal worden gehouden. DUITSCHLAND. Op verschillende sociaal-democratische protestvergaderingen In Saksen werd de persooniyke regeering van den keizer ver oordeeld en het onmlddeliyk byeenkomen van den Ryksdag geëlscht. De kroonprinses zal haren echtgenoot op zyn reis naar Oost-Azlë vergezellen tot Ceylon, waarna deze de reis over Indlë, Slam, Tsingtan, naar Peking en Tokio zal voortzetten. Het plan wordt overwogen den terugreis door Siberië te nemen. NEDERLAND. Groningen, 3 Sept. Over den brand In de fabriek van Noack lezen wy ln de Prov. Gron. Ct., dat de aanblik ontzettend was. Het groote gebouw, dat ongeveer 16 meter hoog Is, brandde geheel uit. Een eigenaardig gezicht leverde de brand op toen het vuur de worsten aantastte, die op één der verdiepingen waren opgehangen. Het vet stroomde In straaltjes daaruit, wat door de ramen zichtbaar was als een gouden regen, die langen tyd neerstroomde. By dit zeldzame schouwspel kwam nog dat herhaaldeiyk met luid geknal busjes uit elkaar sprongen. Het deed denken aan vuurwerk, met knaleffecten en hel witte vuurtongen. In het begin was nog getracht hammen en worsten te redden, doch het wa3 een onbegonnen werk en de poging werd dus spoedig opgegeven. Doch niet alleen de worsten verbrandden, groote hoeveelheden vleesch werden even eens vernield. Olsteren nog was er voor een waarde van f 1300—f 1400 versch geslacht varkensvleesch In de fabriek ge bracht. Duizenden hammen en groote hoeveelheden spek zijn eveneens verloren gegaan, benevens honderdduizenden busjes met vleesch. In de laatste dagen waren In de fabriek herstellingen verricht. Een groot bassin van een waarde van ongeveer f 12.000 was op zyn plaats gebracht. Een dergelijk bassin, dat nog niet op zyn plaats gebracht was, hing tusschen hemel en aarde. Ver schillende gereedschappen van de timmer lieden, stukadoors en loodgieters, die hierby geholpen hadden, ook gereed schappen van den aannemer, zyn verbrand. Deze gereedschappen waren niet verzekerd. ln het woonhuis van den heer Noack is alles ook verwoest. De heer Noack vermist o.a. een paar juweelen. Tot ongeveer halfacht werd steeds krachtig water gegeven op het brandende gebouw. Toen was men den brand meester en rukten de stoomspuiten ln. Personeel van de brandweer bleef nog langen tyd werk zaam. Het voorgedeelte van het huls staat nog vrij stevig en flink rechtop de voorgevel is nogal beschadigd. Maar aan den achter kant Is het een ander schouwspel. De groote, breede muur is geheel krom getrokken en staat zeer wankel. De belde fabrlekspypen staan ook nog rechtop, maar leveren toch ook gevaar op. Almelo, 3 Sept. Door het omvallen van een petroleumlampje ontstond te Ambt- Almelo brand In den korenmolen, toe- behoorende aan den heer Langevoort. In minder dan geen tyd was alles een vuurzee en viel aan blusschen niet te denken. Het was een indrukwekkend schouwspel, toen het bovenste gedeelte met de wieken Ineenstortte. Ook het in de onmlddeliyke nabijheid gelegen perceel van den heer Scheffers stond weldra In lichte laaie en brandde evenals de molen totaal uit. Doordat het vuur ln zeer korten tyd zulk een grooten omvang had genomen, kon slechts weinig gered worden. Verzekering dekt evenwel de schade. Haarlem, 3 Sept. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. schrijft over den aanslag op mr. P. Tideman: De aanslag had plaats In de woning van mr. P. Tideman te Bloemendaal en werd gepleegd door den bouwer O., uit Amsterdam, op wiens goederen mr. Tideman als curator in een faillissement beslag heeft doen leggen. Toen de bouwer met mr. Tideman alleen In de kamer toegelaten was, haalde hy een groot broodmes uit den zak en zei„Nou heb 'k wat voor je, daar zal Ik je strot mee afsnyden". Mr. Tideman heeft dadelijk de hand van den aanvaller gevat, zoodat deze het mes moest laten vallen. Hierop ontstond een hevige worsteling en eerst toen er hulp kwam, kon de aanvaller overmeesterd worden. Mr. Tideman kreeg o. a. een hevlgen trap tegen het onderiyf en een vuistslag op het gelaat. Met polltlehulp werd de aanvaller naar het bureau gebracht. Tegen hem Is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Soestdljk. H. M. de Koningin-Moeder kwam terug van haar reis naar Duitschland. Vorst Wolrad Frederik van Waldeck- Pyrmont kwam met H. M. mede, teneinde enkele dagen haar gast te zyn. De burgemeester van Soest was ter ver welkoming aan het station aanwezig. Rotterdam, 3 Sept. By den Raad Is een voorstel ingediend tot herziening der salarissen van onderwyzers. Krachtens de bestaande regeling bereiken de onder wyzers met hoofdakte ln 20 jaar een maximum van f 1400 en onderwyzers zonder hoofdakte in 16 jaar een van f 1000. Thans wordt door de commissie voor onderwys voorgesteld de verhoogingen zoodanig te regelen, dat ook zy reeds na 16 jaar een maximum van f 1600 bereiken. Voorts stelt de commissie voor aan de onderwyzeressen der centrale M. U. L. O.- school voor meisjes een toelage van f 200 toe te kennen. Het budget voor onderwijs wordt hierdoor verhoogd met f 158.000. - De Naamlooze Vennootschap de Nederlandsche Staal-Industrle, voorheen H. E. Ovlng Jr. alhier, werd op de Ten- toonstellng te Brussel bekroond met het Diplome d'Honneur". In 1896 behaalde de firma op de Inter nationale Tentoonstelling, eveneens te Brussel gehouden, de „Gouden Medaille". Wij zullen ook onze vllegweek hebben; nadat de heer Verstraeten het vliegterrein ln oogenschouw heeft genomen, besloot het comité, dat er gedurende 8, 9, 10, 11 en 12 September gevlogen zal worden. De heer Leon Verstraeten Is In 1876 te Mechelen geboren en dus 34 jaar oud. Hy begon In Februari te vliegen als passagier met den bekenden vliegenier Sommer, tweemaal; bij zyne eerste leer- vlucht legde hy ln rechte lyn reeds een afstand af van 2 kilometers. Daags daarna vloog hy gedurende vyf minuten In een kring en eenige dagen later gedurende 31 minuten zonder neder te dalen. Na zyn diploma als stuurman van een vliegtuig te hebben verworven, werd de heer Verstraeten aangesteld tot leeraar aan de vllegschool van Sommer, die volgens zyn stelsel vliegtuigen samenstelde. Bij zijn eerst groote optreden In het publiek te Rouaan, behaalde hij den zesden prys; by dezen vllegwedstryd traden 26 vliegers In het strijdperk, waar onder de beste, zooals Latham, Mertrot en Van den Born. Sedert behaalde hy onderschelden pryzen. Na afloop der Bergen-op-Zoomsche vllegweek, vertrekt de heer Verstraeten naar Enschedé, waar hy de plaats gaat innemen van den zoo droevig veronge lukten Van Maasdyk. De heer Verstraeten verklaarde, dat het vliegterrein, aan het schilderachtige Schelde- strand te Bergen-op-Zoom, door hooge duinen beschermd tegen Noorden- en Oostenwinden, met zyn harden, met kort gras begroeiden bodem een zeldzaam mooie gelegenheid biedt voor het vliegwerk. Het vllegcomlté heeft heel wat moeten vergaderen eer het zoover gekomen Is. Uit de verschillende geruchten, die zooal over de vllegery de ronde doen, wist het, dat er vliegmenschen gevonden worden, die wel een toestel hebben en zich daarmee laten kyken, doch die een blzondere voorliefde hebben voor den vasten grond en een heiligen afschuw voor het luchtruim. Het gevolg daarvan ls, dat vele honder den en duizenden moeite en kosten doen om zich naar het vliegterrein te verplaatsen, zonder dat ze werkeiyk zien vliegen. Na vele en verschillende onderhande lingen ia het comité er In geslaagd met één der meest bekende vliegers een zoo danig contract te sluiten, dat de heer Verstraeten geen voordeelen geniet, wanneer hy niet vliegt. Het publiek, dat dus naar Bergen-op- Zoom komt om te zien vliegen, kan er verzekerd van zyn, dat de heer Verstraeten al was het alleen maar in zyn eigen belang ook werkeiyk zal vliegen. Het comité zal alles doen, wat mogeiyk ls, om de zaak schitterend te doen slagen en aan de bewoners van Bergen-op-Zoom, het geheele Westen van Noord-Brabant en Zeeland te toonen, hoe er gevlogen wordt. De maatschappy van Staatsspoorwegen zal zorg dragen, dat voldoende materiaal beschikbaar is om bezoekers van de vliegweek te Bergen-op-Zoom te vervoeren. Zoowel in de richting Roosendaal als Vllsslngen zullen voortreinen loopen. Wy vernemen, dat een geacht inge zetene het voornemen heeft den heer Verstraeten als passagier op één zyner vliegtochten te vergezellen, waartoe ge tegenheid bestaat. Het moet om een vry aanzieniyke weddenschap gaan. H o t stro o. Zeker, graan Is hoofdzaak. Den land bouwer die tarwe, rogge, gerst verbouwt, Is het in de eerste plaats te doen om de vruchten, maar ook het stroo heeft zijn waarde en voor sommige landbouwers zelfs zeer veel. Wanneer we de waarde verhoudingen bepalen van de tarwekorrels en het tarwestroo, dat 1 H.A. by een normalen oogst en gemiddelde pryzen oplevert, dan komen we tot de cijfers 5 a 6 en 1. Dat wil zeggen, dat het stroo ongeveer een vyfde of een zesde heeft van de waarde van het graan. Doch daarom niet alleen moet de landbouwer zich met aanhoudende zorg toeleggen op vermeerdering en verbetering van zyn stroo. In elk gemengd landbouwbedryf en zoodanig zijn de meeste Is het stroo onontbeeriyk en geen enkele landbouwer gaat er gaarne toe over zyn stroo te koopen. Maar ook de kwaliteit van het stroo Is van het grootste gewicht. Hoe harder het stroo is, des te beter is het geschikt om de gier op te slorpen en vast te houden. By hard stroo krygen we dus stalmest van beter kwaliteit. En niet alleen voor de bereiding van mest dient het stroo hard te zyn. Want zoowel voor paarden als koelen is hard stroo beter geschikt om op te staan en te liggen dan week stroo, dat spoedig vochtig en papperig wordt. Ten laatste Is hard stroo beter geschikt om de wanden van het darm kanaal te prikkelen en tot afscheiding van verteringsstoffen te dwingen, dan zacht en week stroo. Ziedaar tal van redenen, waarom het gewenscht Is, dat de landbouwer zich toe- legge op het verkrygen van veel en hard stroo. Nu rest nog de vraag te beant woorden: „Hoe verkrygen wy veel en hard stroo?" Behalve op diepe bewerking, juiste keuze van het zaad, hebben wy In de eerste plaats meer acht te slaan op verstandige bemesting der granen. Tal van boeren hebben kunnen opmerken, dat een niet te karige kallbemestlng het gehalte van het stroo zeer verbetert. Kaïniet op rogge b.v. geeft hard, lang en veel stroo. En dit Is niet te verwonderen, wanneer men er aan denkt, dat de kallverblndlngen uit het kaïniet vooral dienen tot opbouwing der celwanden, althans tot vorming van die stoffen, waaruit ook de celwand bestaat. Rogge, ln den herfst bemest met kaïniet, geeft vóór den winter nog plantjes met harde celwanden, bestand tegen den invloed van het gure jaargetyde. Doch ook voor tarwe en gerst zyn de kallverblndlngen de oorzaak van harde celwanden. En by die gewassen Is hard stroo dubbel noodlg, daar dit tevens het omverwaalen, het legeren belet. In sommige streken is de wetenschap reeds doorgedrongen, dat de rogge met kaïniet, minstens twee zak per gemet, moet bemest worden. Doch niet In alle. Een proefneming zij daar aanbevolen. Aan korrel en stroo wint men veelvoudig de gemaakte onkosten uit. Ook daar, waar men alleen met stalmest placht te mesten, geve men bovengenoemde hoeveelheid kaïniet. Vooral In de voren, als men het land heeft opgeakkerd, voordat men de stalmest op het land heeft gebracht, stroole men het kaïniet wat ruimer uit. Gemengd Nieuws. De Duitsche koopman Bretschnelder en 17 zyner bedienden, met uitzondering van zyn kok, zyn In Zuid-Kameroen door de Makkas vermoord en opgegeten. De stam der Makkas is om haar kannibalisme bekend. Zy eten hun eigen dooden op en koopen menschen, die ze mesten om ze op te eten. De hongersnood van 1909 kostte aan 5 pCt. der bevolking het leven. Postwagen geplunderd. De post wagen, die van Moglllon naar Silver City in Nleuw-Mexlco reed, werd door roovers aangevallen, die den postiljon doodden en zich meester maakten van staven goud, ter waarde van f 50.000. Er waren geen passagiers In den wagen. Politie te paard zette de roovers na, maar slaagde er niet In hen te achterhalen. Een 15-jarige moordenaar. Te Auger haalde, bij een twist tusschen jongens, één hunner, 15 jaar oud, eens klaps een mes te voorschyn, dat hy een ander, 19 jaar oud, In de borst stiet. Het hart werd geraakt en de getroffene viel dood neer. De jeugdige moordenaar werd terstond aangehouden. Er zijn in Londen tusschen de 160,000 en 180,000 bultenlandsche kellners. In een vergadering van de vereeniglng van Britsche kellners zyn deze verbazing wekkende cyfers medegedeeld. Men besloot de vereeniglng op andere leest te gaan schoeien, teneinde aan de bultenlandsche mededinging beter het hoofd te kunnen bieden. De Duitsche kolonist Johannes Andrless in Kaukaslë (Rusland) moest in Helenendoif een schuld van 100 roebels gaan betalen; dit kwam waarschyniyk ter kennis van eenige Tartaren, die zich In het bosch verborgen, en toen Andriess met zijn rijtuig voorby kwam, plotseling te voorschyn traden en zyn geld eischten. Zy waren met geweren gewapend en maakten zulk een dreigenden Indruk, dat de man zyn geheele bezit, 147 roebels, en de vrouw haar taschje met 43 roebels, overhandigde. Doch de roovers waren daarmede niet tevreden. Zy maakten zich meester van het rijtuig en voerden het dieper het bosch in; twee kinderen van 11 en 9 jaar, die met de ouders mee gingen naar Helenendorf, schreeuwden van angst. In het bosch schoten zy de belde ouders dood, zetten de knapen op de losgemaakte paarden, en joegen deze naar huls. Op het bericht van den overval trokken een 40-tal kolonisten uit Georgsfeld er op uit, om de lyken te zoeken en jacht te maken op de roovers. MARKTBERICHTEN. Tholen, 3 Sept. Aan de weekmarkt waren de pryzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,— 4 f 9, nieuwe f 8,50 4 f 10,— rogge f 5,25 4 f 5,90, nieuwe f 5,50 4 f 6,— zomergerst f 4,— 4 f 4,50; wintergerst f 4,50 4 f 5,—; haver f 3,50 4 f 4,50; bruine boonen f 8,— 4 f 14,— witte f 7,— 4 f 12,— voererwten f 7,50 4 f 8,—; kookerwten f 11,— 4 f 14,50; wikken f 10,- 4 f 11,— paardeboonen f 7,— 4 f 7,50 per H.L. koolzaad f 10,— 4 f 11,25; karwyzaad f 12,75 4 f 13,75 per 50 K.O.; uien f 4 f per 50 K.O.kipeieren f 3,90 4 f 4,— per 100 stuks; grasboter f 0,70 4 f 0,75 per K.O. Burgerlijke Stand van Stavenisse. Over Juli en Augustus 1910. Geboren: 6 Juli. Jacoba, d. vau Willem Priem en Elizabeth van I waarden. 7 Marinus Jacob, z. van Johannes Cornell's Pot- appel en Neelfje Jannetje Hage. 10 Jan, z. van Ary Keur en Adriana Vermaas. 12 i Anthonia Jansje, d. van Jacob van Dahen en Gieltje de Graaff. 18 Andries, z. van Pieter van der Reest en Jacoba Kleppel. 1 Aug. Johannes, z. van Jacob Geluk en Pieternella den Braber. 18 Adri«Da, d. van Johannes Marinus Stoutjesdjjk en Johauna van Oost. 21 Jannetje, d. van Qairijn Adrie Dorst "en Maatje Cornelia Quist. 24 Adriaan Jacob, z. van Marinus Jacob v. Oeveren en Willemiua Luyk. 24 Jacob, z. van Marinus Oosdijk en Pieternella Wesdorp. 27 Adriana Johanna, d. van Pieter Willem Hage en Janna Cornelia Maria de Wilde. Gehuwd: 18 Aug. Jacob Cornelis de Graaf, jm., 25 j. en Geer- truida de Rijke, jd., 24 j. Overleden: 26 Juli. Jacoba, 20 dagen, d. van Willem Priem en Elizabeth van Iwaarden. 28 Willem Jacobus, 9 mnd., z. van Hendrik Wil lem Petrus Alexandar de Jongh en Lena Dykraan. 10 Aug. Gerardus Conrelis, 11 mnd., z. van Marinus Wesdorp en Johauna Laurina Bastiaanse. 26 Maatje Cornelia CooraaDS, 78 jaar, echtgenoote van Jacob Moerland. Burgerlijke Stand van Scherpenisse. Geboren: 18 Aug. Pieter, z. van Marinus Noordyke en Sara Jo hauna Hartog. 24 Barbera Wilhelmina, d. van Marinus Jan Kievit en van Cornelia Maria Bijl. Ondertrouwd: 25 Aug. C. L. Geluk, 28 j. en H. J. Hage, 25 j. Overleden: 9 Aug. Mathijs, 1 mnd., z. van Adriaan Bolier en Elisabeth Amina Hartog. 22 Maria, 8 innd., d. van Gilles Bolier en Arendje Gruze. Burgerlijke Stand van Oud-Vossemcer. Augustus. Geboorten: Franclscus Marinus, z. van A. v. d. Zande en P. Havermans. Cornelia Maria, d. van J. J. Nulten en M. C. Franken. Johannis Adriaan, z van J. Deurloo en C. v. d. Merbel. Jan, z. van M. C. van Drlel en J. Barendse. Pieter, z. van Dirk A. van Drlel en P. M. Nellsse. Overlijden: Cornells Verhees, 78 j., echtgenoote van A. E Aertssens. Abraham Havermans, 80 jweduwnaar van M. de Leeuw. Maria Pieternella de Graaff, 61 j., echtgenoote van Jacob Vos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5