Maandag 5 September 1910. Eerste Blad. (55 ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEES€HË NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8974 Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redaoteun I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regel» 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Da Feestvi9r!ng ter gelegenheid van den dertigsten verjaardag van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. (Vervolg) Om vijf uur spoedden wij ons naar den tuin van den heer Van Meteren, waar de schletvereenlglng .Zierikzee" met haar vaandel stond opgesteld. De voorzitter er van, de heer P. A. A. Klok, heette den burgemeester, het feestcomité en de velen, die tegenwoordig waren, harte IQ k welkom. HIJ gaf na dezen welkomgroet het woord aan het eere-lid, den heer A. C. van der Vliet, die de beste wenschen uitend voor het heil der Koningin, wier verjaardag w|j heden vieren, overging tot het uitreiken der prtyzen, die bij den Zondag j.l. alhier gehouden schietwedstrijd behaald zijn. De volgende heeren werden prljs- winners op: Personeele baan. 1. M. T. jacobl, 2. P. A. A. Klok, 3. W. J. Wlllemsen, 4. A. Arnold, 5. D. J. Ph. Jacobl, 6. A. Anker, 7. A. van der Hoeven, 8. D. C. v. d. Kreke, 9. St. Cashoek, 10. D. ten Haaf, 11. J. E. ten Haaf, 12. M. Vllnkervleugel, 13. J. Duson, 14. J. L Cashoek, 15. M. Reijnhoudt Jr., 16. Johs. Catshoek, 17. J. A. v. d. Zande, 18. L. J. Leeuwe, 19. J. Peute, 20. M. Cashoek, 21. F. van Beveren, 22. G. Anker, 23. F. Maijs. Vrije baan. 1. J. A. v. d. Zande, 2. D. ten Haaf, 3. D. C. v. d. Krekc, 4. W. J. Wlllemsen, 5. L. Cashoek. Wllhelmlna baan. 1. M. T. Jacobi, 2. P. A. A. Klok, 3. D. J. Ph. Jacobi, 4. A. v. d. Hoeven, 5. A. Anker. Spreker wenschte de prljswlnners geluk, spoorde hen aan zich verder met denzelfden ijver te blijven oefenen, en sprak een opwekkend en bemoedigend woord tot hen, die geen prijzen behaald hebben. De voorzitter drukte er zijn voldoening over uit, dat de vereeniging nu In het bezit is van een baan, die genaamd de Wllhelmlnabaan, bestemd Is voor de beste schutters, terwijl de vrije baan dient voor hen, die nog niet tot de beste kunnen gerekend worden. Het verheugde hem bizonder, dat de heer Catshoek op de vrije baan een prijs gewonnen heeft. Spreker deelde onder lulde toejuiching mede. dat de eere-voorzltter, mr. Ridder van Rappard, een bedrag voor de aan schaffing van prijzen hem heeft doen toekomen. Hierop begaf men zich naar de muziek tent in het Havenpark, waar door den heer A. C. van der Vliet de schutters, die te Middelburg de prijzen behaald hebben, namelijk de verguld-zilveren medailje, de zilveren medailje en den zilveren wissel beker door hem werden toegesproken. HIJ sprak daarby den wensch uit, dat men alles in het werk moge stellen om bij de twee volgende wedstrijden den wisselbeker niet door endossement te verliezen, maar te trachten dien te behouden. De voorzitter, de heer Klok, dankte den heer A. C. van der Vliet voor de voor treffelijke wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Op een met vier paarden bespannen praalwagen werd alsnu de fraaie, kostbare beker gezet en by den rondrit om de Oude Haven, waarby de paarden door twee jockeys, de gebroeders By de Vate, ge mend werden, den volke vertoond. „Oosterland's Fanfare", onder leiding van den heer N. A. Hottlnga, kwam alsnu met volle muziek, en omstuwd door een talryke menigte, de stad binnen. Na een ovatie gebracht te hebben aan den burge meester, trok het naar de woning van den voorzitter van het feestcomité, den heer J. van der Vliet, waar het ook eenlge nummers ten beste gaf. Inmiddels was, door den toevloed van bulten, de menigte, die zich In de stad door de straten bewoog, compacter ge worden. De Illuminatie werd ontstoken, en toen ten half acht „Kunst en Eer" in de tent In het Havenpark het Wilhelmus naar de oude toonzetting begon te spelen, bood genoemd park een bewonderlngswaardlg, betooverend schouwspel aan. Zóó schoon was de verlichting, zóó smaakvol waren de lynen van licht getrokken, dat een leder onder den bekorenden Indruk geraakte, zoodat wy zeker de tolk van het publiek zyn, wanneer wy aan den heer C. Swartbol, den ontwerper der illuminatie, hiervoor openiyk onze hulde brengen. Het concert door het muziekgezelschap „Kunst en Eer" gegeven, dat ondanks de vermoeienissen van den dag, con amore speelde, werd door de volksmassa, want hiervan kunnen wy nu spreken, met belangstelling gevolgd. Tydens het concert gaven de jongens nogmaals de kleppermarsch ten beste, wat aan de met aandacht luisterende menigte luide toejuichingen ontlokte. Na afloop van het concert stelde zich op het Kraanplein de groote llchtstoet op, waarvan de heer Steyns de leiding had. De onafzienbare llchtstoet, geflankeerd door fakkeldragers, werd gevormd door het feestcomité, de praalwagens, respectievelijk van de „Afdeellng Zierikzee van Volks weerbaarheid", van de schletvereenlglng „Zierikzee" en van de gymnastiekvereniging „Rust Roest" en door een dichten drom deelnemers en deelneemsters met lampions, terwyi de muziekgezelschappen Kunst en Eer", „Oefening en Uitspanning'" van Nleuwerkerk en „Oosterland's Fanfare" In den stoet hunne plaatsen hadden. De heer Steyns, de samensteller van den llcht stoet, heeft alle eer van zyn werk. Terecht werd hy dan ook door de jury, bestaande uit de heeren jhr. De Jonge van Ellemeet, mr. De Vries Van Doesburgh en E. J. Gelderman, met den jury-prijs bekroond. Voor de mooiste en passendste hulde aan Hare Majesteit de Koningin werd door genoemde jury de 1ste prys toegekend aan de schletvereenlglng „Zierikzee"; de 2de prys aan de „Afdeellng Zierikzee van Volksweerbaarheid", en de 3de prys aan de gymnastlekvereenlglng „Rust Roest". Jammer dat gedurende den tocht door de stad de regen ons overviel. Ondanks den regen zette men den tocht langs den van te voren bepaalden weg voort. Slechts één praalwagen, nameiyk die van de schletvereenlglng „Zierikzee", was In staat den geheelen tocht mede te maken. Nadat deze geëindigd was, werd vóór de Groote Sociëteit de llchtstoet door den voorzitter van het feestcomité ontbonden, na een woord van dank tot hen gericht te hebben, die daaraan hadden deelgenomen. Met een vuurwerk op den Oosthavendyk en een bal in de Concertzaal werd de feestviering besloten. Het feest, ter eere van onze Koningin op Haar dertigeten verjaardag gegeven, Is zonder wanklank op luisterrijke wyze door de bevolking van Zierikzee gevierd geworden. Het doet ons dan ook genoegen dit verslag te kunnen besluiten met de verklaring, dat onze gemeente op waardige en treffende wyze den geboortedag van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin herdacht heeft. Zierikzee, 5 Sept. Heden Is de kermis op de tradltloneele wyze Ingeluid, nadat gisterenavond overeenkomstig de gewoonte een deel van het opkomend geslacht met bekkenslag en onder het zingen van het deuntje: „tingeling ling llng, tingeling ling llng, Mergen luudt de Kermis In", de inluldlng aan de bevolking dezer gemeente had aangekondigd. Wy zyn in staat onzen lezers en lezeressen mede te deelen, dat de kermis dit jaar bezocht zal worden door de Nederlandsche Tooneelvereenlglng te Am sterdam, die op de Balie In de ons allen welbekende tent haar voorstellingen zal geven; door Wegkamp met zyn cinemato graph, door De Smet met zyn danstent, door de wed. Schildmeyer met haar stoomcarrousel voor de grooten, door Huygens met zyn luchtschommel, door Depont Zonen met hun carrousel voor de kleinen, door Damman met zyn pano rama, door Van Buuren eveneens met een panorama, door Kosman met haar op iedere kermis onmisbaar waarzeggerstentje, door Smit en de wed. Bezooyen, respect, met een poffertjeskraam en wafelkraam. Voorts zullen de noodlge koek-, galanterie-, oliebollen- en pallngkramen aan de kermis haar elgendommeiyk karakter geven. En in de Concertzaal krygen wy gedurende de kermis café-chantant, operette en bal. Zaterdagnamiddag om half vier werden wy opgeschrikt door het geroep van brand. Terstond begaven wij ons, volgend den stroom der menschen, op weg naar de gasfabriek, In de nabijheid waarvan, op het erf van de wed. Ten Haaf, drie strooklampen en een hooischelf In lichte laaie stonden. Wy hielden ons hart vast, toen wy het schouwspel zagen. Wy huiverden voor het groote gevaar, waarin o. I. een deel van onze stad zweefde, wanneer de groote gashouder door de felle hitte van het vuur uit elkaar mocht springen. Oelukklg was de brand over dag uitgebroken, gelukkig was er geen wind, en gelukkig was de brandweer vlug op het terrein van den brand aanwezig. Spuit I, die het eerst was aangekomen, gaf het eerste water. Maar het blusschlngs- werk ging niet zoo gemakkeiyk, want wat is voor een brand een betere voedingsbodem dan juist stroo. Onvermoeid werkten de mannen van de brandweer, onverpoosd stralen water op het vuur uitstortend. Op het terrein van den brand waren de autoriteiten aanwezig, waaronder wy ook opmerkten den burgemeester, mr. D. van der Vliet, en den wethouder, mr. A. J. F. Fokker. Om half acht ging het piket In. Men had toen, wat men noemt, den brand onder de knie, en daarmede was ook het gevaar geweken. Maar gedurende den geheelen nacht en Zondag ook gedurende den geheelen dag en nacht werd door de brandweer het blusschlngswerk yverlg voortgezet. Eerst hedenmiddag om twee uur rukte de laatste spuit In, nadat het stroo grootendeels naar een ander welland was overgebracht. Artikel 2 toch van genoemde Verorde ning luidt: „Het Is verbode i binnen de bebouwde „kom der gemeente klampen of stapels „van hooi, stroo, veldvruchten, mutsaards, „hout of andere licht ontvlambare stoffen „In de open lucht te plaatsen of te „hebben. „Op den Scheepsmakersdyk en den „Visschersdyk met den Achterweg, als- „mede aan den Grachtweg, Is het toe- „gestaan, mits op een afstand van vijftien „Meter van eenig gebouw of van den „openbaren weg". Nu komt het ons voor, dat men zich niet aan den afstand van vijftien meter gehouden heeft, althans wat het licht ontvlambare hout betreft, dat dan ook lustig gebrand heeft. Maar al ware zelfs de afstand, dien de Verordening aangeeft, In allen deele in acht genomen, zoodat de toestemming tot het plaatsen van een hooischelf en drie strooklampen verleend moest worden, dan nog Is het onverklaar baar, dat men, met het oog op de aanwezigheid van den grooten gashouder, het geciteerde artikel niet zoodanig ge- wyzlgd heeft, dat de vergunning tot plaatsing beslist geweigerd kon worden. Het verbrandde was, naar men ons mededeelde, verzekerd. Gisteren werd In den tuin van den heer Verwer alhier vanwege „Floralla" de aangekondigde tentoonstelling van bloemen en planten gehouden. De inzendingen waren dit jaar bizonder fraai, zoodat het jammer Is, dat de ten toonstelling niet nog meer bezocht Is geweest. Vooral waren Glechoma's, Gloscl- nia's en Begonia's mooi gekweekt. De voorzitter van „Floralla", de heer J. van Schelven, verklaarde dan ook In zyn toespraak ten zeerste over de kweek voldaan te zyn. Het gunstig resultaat was, zeide hy, deels te danken aan de kweekers zelve, deels aan de omstandigheid, dat dit jaar de plantjes geleverd waren door onzen stadgenoot, den heer Antheunlsse. Vroeger werden deze van elders betrokken, zoodat zy een reis moesten maken, waardoor zy In den regel let of wat leden. Hy deelde de bekroningen, die door de jury, bestaande uit de heeren Lemsom, Koetz en Romeyn, waren toegekend, mede. Bekroningen: Voor Geraniums, lste prys: D. Versteeg Az., M. van Fellus. 2de mej. wed. Wetting. 31e D. Versteeg, D. de Vos, mej. M. v. Vessem. 4de D. de Vos, P. v. d. Vate, mej. Joh.a Versteeg. 5de Mej. Marie de Bie, mej. Lena Mes. 6de J. P. Vermeule, J. M. Bolle, mej. Van de Vate—Van Vessem, P. v. d. Vate, M. Kloote. Voor Fuchsia, lste prys: M. Kleppe, D. Versteeg. 2de M. van Vessen, mej. Van de Vate—Van Vessem. 3de D. Versteeg, D. Versteeg, Joh. Moellker. 4de J. P. Vermeulen, Joh. Moellker, Joh. Moellker. 5de Mej. wed. F. Verschuur, mej. Wed. Legemate, mej. Joh.» Ver steeg. 6de Wed. Wetting, Joh. Corbeel. Voor Bladbegonia, lste prys: M. van Fellus, M. van Fellus. 2de niet toegekend. 3de 4de M. Kloote, M. Kloote. 5de D. Versteeg. Voor Coleus. lste prijs: M. van Fellus, M. van Fellus. 2de J. P. Vermeule, M. Kloote. 3de J. P. Vermeule, J. M. Bolle. 4de M. Kloote, mej. wed. Schaleven. 5de Mej. Cath.a Laven, D. de Vos. 6de D. Versteeg, D. Versteeg. Voor Gjl e c h o m a. lste prys: Mej. J. A. de Ble—v. d. Vate. 2de Mej. wed. Schaleven, D. de Vos. 3de W. Mensch, M. Kloote. 4de M. van Fellus, D. de Vos. 5de W. Mensch, mej. J. de Keyzer— Mannl. 6de J. Ornée, M. Kleppe. Voor Groente. M. Leydekker, met met een verguld-zilveren medaille. B. Verkaart, met een zilveren medaille. C. Berrevoets, eervolle vermelding. Voor mooie collectie Vruchten, j. Muste, met een zilveren medaille. De voorzlttter wenschte hen, die één of meer bekroningen hadden verkregen, daar mede geluk, dankte den heer Koetz voor zyn prachtige Inzending Begonia's, Asters en Dahlia's, den heer Antheunlsse voor zyn Glosclnia's, den heer Klompe voor zyn aardbeien, zeldzaam In dezen tijd van 't jaar, en betuigde aan het bestuur der sociëteit zyn dank, dat het den tuin voor de tentoonstelling welwillend beschikbaar had gesteld. Wy zyn in de gelegenheid den uitslag van den op de kegelbaan van den heer Verwer gehouden wedstryd onzen lezers te kunnen mededeelen. Deze is: Korpswedstryd: le prijs kegelclub Sans Soucl II, 162 punten, 2e St.-Jan. 141 in 30 worpen. Hoogste korpsgooler de heer C. Meuwete, 38 punten ln 6 ballen. Personeele baan: le prys de heer J. J. v. d. Ven, 65 punten, 2e H.E.Beelaertsv. Emmlchoven 59 3e J. Ungcr. 59 4e J C.Schiirmann, 58 5e dr. J. A. Spruyl, 58 In 10 worpen. Koekoekprys de heer Th. Volkery, 2. V r y e Baan: te prys de heer J. J. v. d. Ven, 43 punten, 2e C. Smltt42 3e J. Plaating 41 4e Th. Volkery 41 5e J. Ideler 40 6e J- v. zyverden, 39 7e A. v. d. Houten, 39 In 5 worpen. Zevenptys de heer A. v. d. Houten, 10 zevens In 15 ballen. Consolatleprys (minst aantal houten zonder poedel). de heer H. J. v. Nouhuys, 18 p. In 5 worpen A. v. d. Houten, 18 5 J. A. Stoop, 18 5 by loting aan den heer A. v. d. Houten. Gisteren bracht de stoomboot de „Stad Zierikzee" een vierhonderd plelzler- reizigers uit Rotterdam hier, die na een frlsschen boottocht om 12 uur hier aan kwamen en om vyf uur de terugreis aanvaardden. Heden Is het dertig jaar geleden dat de rederykers-vereenlglng „Concordia' In het leven werd geroepen. Wij wenschen genoemde vereeniging, die gedurende haar dertigjarig bestaan het Zierlkzeesche publiek zoo menigen genotvollen avond verschaft heeft, èn zich daardoor èn door het nut, dat zy sticht, grooteiyks verdlenste- lyk heeft gemaakt, met haar jubileum van harte geluk, en spreken de hoop uit, dat zy, voortgaande op den door haar inge slagen weg, moge groeien en bloeien. Het aantal werkende leden, waaronder er één Is met 18 dienstjaren, te welen de heer P. J. Ochtman, en één met 10 dienstjaren, te weten de heer J. A. van der Valk, heeft voor de vervulling van heerenrollen eenlge aanvulling noodlg. Wat het cijfer der contrlbueerende leden betreft, dit Is het doet ons genoegen dit te kunnen melden stygend. Wie nu nog geen lid Is, of wie deze nuttig werkende vereeniging wenscht te steunen, slulte zich by haar als lid of donateur aan. In den militieraad In Zeeland zyn by kon. besl. benoemd tot voorzitter J. H. Ch. Heyse, en tot zyn plaatsver vanger mr. P. Dleleman; tot lid jhr. P. J. Boogaert en tot zyn plaatsvervanger mr. F. J. Sprenger; alle vier te Middelburg. Renesse. De heer F. J. H. Jespers is met Ingang van 1 Januari e.k. benoemd tot secretaris dezer gemeente. Nleuwerkerk. Zaterdagavond werd hier ook nog de verjaring van H. M. op eenlgszins feestelijke wyze herdacht. In de versierde muziektent gaf het fanfare corps, onder leiding van den heer P. A. Jongmans, een concert, dat aanving met nationale liederen en enkele bekende fraaie nummers ten gehoore bracht. Er werd ook nog eenig vuurwerk ontstoken en ten slotte deed een llchtstoet, waarin de afdeellng Jan Willem Friso" In costumes van Transvaalsche Boeren en een praalwagen voorkwamen, met de muziek voorop een omgang door het dorp. Veel publiek was niet op het terrein aanwezig, de stemming was niet zoo opgewekt als by andere ge legenheden, zeker doordat de viering niet op den feestdag zelf viel en vooral door dat het weer guur was. De personen, die In zoo korten tyd van voorbereiding nog zooveel tot stand hadden gebracht, werden by monde van den burgemeester daarvoor aan het einde der feestviering bedankt. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er alhier In Aug. 1.1. 72.7 m.M. regen (In 13 aftappingen), tegen 114 1 In 1909 en 87.5 In 1908 De hoogste barometerstand In de laatste maand was 765, de laagste 755 m.M. Scberpenisse. Bevorderd tot milicien- korporaal te Middelburg, de milicien M. van Ast van hier. Terneuzen. Burgem. en Weth. alhier hebben de Inschryving opengesteld op een geldleenlng van f 7500 tegen d a pari- koers en op een door de isenrljvers te bedingen rente. De leening Is verdeeld In 25 aandeelen van f 300 en zal worden afgelost ln 25 jaren c' terder als de geld middelen dit veroorloven. Zaamslag. Door hut gerreert estuur alhier Is de inschryvlr.g g jF ,d op een geldleenlng van f 4,. r.ntende hoogstens 4 pCt., verdeeld i aandeelen van f 2C3. RECHTSZAKEN. Ter griffie der rechtbank te Middelburg is door den heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, het hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis d.d. 23 Augustus j.l., waarby hy, wegens een voudige beleedlging. Is veroordeeld tot f 1C0 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Het voornemen daartoe deelden wy reeds mee. Ook de officier van justitie, die een maand gevangenisstraf vorderde, kwam In hooger beroep. KERKNIEUWS. Zierikzee, 3 Sept. By de op gisteren gehouden stemming voor 2 notabelen by de Ned. Herv. Oem. alhier, bleek heden dat Ingeleverd waren 182 biljetten. Jhr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet verkreeg 175 en de heer Anth. Verhage 154 stemmen. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Tholen door ds. M. B. Verkerk te Arnemulden. De heer J. B. Ph. Hugenholtz, predi kant by de Ned. Herv. Gemeente te Axel, hoopt den 13 September zyn 25-jarig ambts jubileum te herdenken. Ds. Hugenholtz stond achtereenvolgens te Kattendyke, te Zuld-Belerland en sinds 21 Juni 1891 te Axel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1