Vrijdag 2 September 1910. Tweede Blad. (55 ierikzeesohe Courant), Lijst van benoembaren bij den dienst der Brandweer. NIEUWSTIJDINGEN. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8973. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middag? uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directouri A. i. DE LOOZE, Hoek Schuitnaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. bevonden op den openbaren weg: Een ceintuur. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tol 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Onveiligheid Vaarwater. Dc BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schietoefenin gen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefening van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 7 en zoo noodlg ook op 8 Sept. a s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Parapus. Er zal gevuurd worden met kanon nen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot ZOtZ (56°) tot op 4500 M. van het fort. Op 9 en 10 Sept. as. zullen gelijksoortige oefeningen worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Mulderberg. Zierikzee, den 1 September 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 38 der Verordening tot voor koming en blussching van brand in deze gemeente, Maken bekend: dat door hen voorloopig is opgemaakt de lijst van bij de Brandweer benoembare ingezetenen, welke lflst van den 3 September a.s. af gedu rende veertien dagen, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zij, die mcenen niet benoembaar te zijn, op grond van de bepalingen, voorkomende in artikel 36 der voornoemde Verordening, kunnen hunne bezwareu binnen een en twintig dagen na den 3 September as. schriftelijk indienen bij Burge meester en Wethouders en binnen drie dagen na de dagteekening eener afwijzende beschikking, daarvan in beroep komen bij den Raad, die de eindbeslissing geeft. Artikel 36 luidt al volgt: .Benoembaar zijn alle mannelijke ingezetenen, .die op den eersten September hun vflf-en-twln- .tlgste jaar hebben volbracht en hun vijf-en-vijf- .tigste nog niet hebben bereikt, met uitzondering .van 1°. ,de door het openbaar gezag aangestelde .ambtenaren en beambten, die ingevolge .hunne instructie, bij brand zich op eene .bepaalde plaats bevinden moeten of in de .waarneming hunner betrekking, ter plaatse .van den brand, ambtsplichten te vervullen .hebben; 2^. ,de schippers en varensgezellen, die door .hun beroep het grootste gedeelte van het .jaar bulten de gemeente verblijf houden, of .hen, die wonen op een afstand van meer .dan duizend meter hemelsbreedte bulten de .bebouwde kom der gemeente; 3°. .de militairen in werkelijken dienst; en 4°. .hen, die volgens eene schriftelijke verklaring .van een der plaatselijke geneesheeren, op .grond van lichaams- of zielsgebreken, on- geschikt zijn voor den dienst bi] de Brand- ,weer". Zierikzee, den 1 September 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretarls. JAPAN. De Keizer van Japan heeft een af vaardiging van nolabelen met een brief naar den afgetreden Keizer van Korea gezonden. De afgetreden Keizer heeft onderschei dingen verleend aan den Japanschen gouverneur-generaal en aan andere Japan- sche notabelen Ter gelegenheid van de inlijving zyn negen honderd gevangenen vrijgelaten. De orde schijnt nergens veratoord te zyn. SPANJE. Bilbao, 31 Aug. Verscheidene fabrieken zijn gesloten. Het lage gedeelte der stad is door de militaire macht bezet, de hoog gelegen wijken zijn afgezonderd. Wegens beleedlglng van en aanvallen op de ge wapende macht zijn tal van personen in hechtenis genomen. Politie en gendarmerie doen voortdurend charges. Te Bilbao aankomende schepen hebben last ontvangen naar andere havens te gaan. Verscheidene schepen moesten In ballast vertrekken; andere zyn door de bemanning verlaten. De zetters van een dagblad hebben het werk gestaakt. De onlusten houden aan. PORTUGAL. De correspondent van de Kölnische Zeitlng meldt uit Lissabon, dat de uit komsten van de verkiezing, die al vaststaan, met een volledige nederlaag van de Portu- geesche regeering gelijk staan. Dc republi keinen zullen het vermoedelijk tot 15 man brengen, en men neemt aan, dat de vereenlgde oppositie-partijen 69 mandaten gewonnen hebben. De regeering kan op zijn hoogst over twee stemmen meerderheid beschikken, als zij nog een meerderheid haalt. Het geheele aantal afgevaardigden bedraagt 153. ITALIË. Rome, 31 Aug. In de jongste 24 uren zijn in de provincies Foggla en Bari 12 gevallen van cholera en een verdacht geval voorgekomen, terwijl 15 personen overleden, waarvan 4, die vroeger waren aangetast. ENGELAND. Dr. Crippen Is naar het gasthuis van de gevangenis in Brixton overgebracht. Zijne zenuwen schijnen een knak te hebben gekregen. Ofschoon er nog geen definitief besluit is genomen, schijnt de beschuldiging tegen juffrouw Le Neve niet gehandhaafd te zullen worden. DUITSCHLAND. Ziehier volgens den officleelen tekst wat de Keizer Maandagavond aan het feestmaal te Marlenburg tot nadere toe lichting van zijn Konlngsbergsche rede heeft gezegd: „Qeiyk mijn grootvader zaliger en ik ons hebben voorgesteld, onder de hoede van den Allerhoogste en de hoogste op dracht van onzen Heer en God werkzaam te zijn, zoo neem ik dat van leder eerlijk Christen aan, wie het ook zij. Wie met dit besef werkt, dien wordt het echter ook duidelijk, dat het kruis ook verplichtingen oplegt Wij moeten In broederlijke liefde saam verbonden blijven, de gezindten en de stammen. Wij moeten eiken stam zijn volkseigen en zijn eigen aard laten. De stammen en de beroepsvereenlgingen moeten de handen ineenslaan tot gemeen- schappelijken arbeid, tot vervulling van de staatspllchten. De landbouwer vatte de hand van den koopman, deze de hand van den fabrikant. Het lid van de ééne partij grljpe de hand van den andersdenkende, wanneer het erom te doen is, Iets groots voor ons vaderland te verrichten, en de ééne gezindte verdrage de andere met liefde. Dan zullen wij het voorbeeld van de groote Dultsche mannen, die hier eens gestaan en gewerkt hebben, naleven; dan zullen wij de moelelijkheden, die zich tegenover ons opstapelen en waar zullen die niet te vinden zijn over winnen. Leven beteekent werken, werken beteekent strijden, strijden beteekent moelelijkheden overwinnenen die zullen wij met wederkeerige achting en met weder keerlge hulp overwinnen, wanneer men ze als proefsteenen, die ons van boven af in den weg gelegd zijn, beschouwt". Een oude theoloog, De Klrchrat Gramberg, schrijft In de Weser Zeitung onder het opschrift: „waar zijn de hof predikers" „Een volk van 65 mlllloen zielen, een hoogbeschaafd volk, kan geen kudde schapen in vredestijd zijn door een herder geweld, een kudde wilde buffels In oorlogs- tijd, door een man losgelaten op den vijand. Na de Koningsberger redevoering moeten wij vreezen, dat sedert November 1908 bitterheid woont In het hart van den Keizer. Hebben toen de mannen, die geroepen zijn hem als zielverzorgers ter zijde te staan, hem niet geholpen om In de stem van het volk, die door den mond van den toenmallgen Rijkskanselier toch waarlijk in gematigde termen tot hem werd overgebracht, de stem Oods te ver nemen? En thans? Waar zijn de hof predikers van den Keizer Toen de Tsaar en Tsarltsa met hun gezin aan het station Frledberg, In Hessen, aankwamen, wachtten de groothertog van Hessen, zooals men weet, een broer van de Tsarltsa. en zijn' gemalin hunne gasten op. De ontvangst was zeer hartelijk, zonder eenlge plichtplegingen. De Groothertog gaf zijne zuster een hand en een kus en verwelkomde daarna zijn zwager. In open auto's reed men door de feestelijk versierde stad naar het kasteel. In de eerste auto zaten de Keizerin met de Groothertogin en den Grootvorst-troon opvolger, In de tweede auto dc Tsaar met zijn zwager, en In een derde auto de dochters van den Tsaar. De Kölnische Ztg. verneemt, dat het nog geenszins vaststaat, dat de Tsarltsa te Nauhsim een kuur zal doen. Dat zal af hangen van den raad van de geneeskundige autoriteiten, die In consult worden geroepen. Indien de kuur niet noodlg blijkt, zal de keizerlijke familie spoedig"verhulzen naar het kasteel Wollsgarten, dat altijd de geliefkoosde verblijfplaats van de Tsarltsa Is geweest. Te Nauheim is gisteren een Rus op gepakt, zekere Mandelberg, dien men voor een anarchist houdt. Daar hij geen papleren kon overleggen, heeft men hem aan de politieke politie overgeleverd. Op een marsch In de buurt van Munchen zijn een aantal manschappen van het 15de regiment Infanterie door zonne steek getroffen. Één man Is al bezweken, twee reservisten ligger, ernstig ziek. BELGIË. Zondagavond, toen Caruso in Oostende zong, heelt de politie een menigte zakken rollers, die In de concertzaal hun slag wilden slaan, aangehouden. Zij stond bij den ingang met de portretten van de grootste boeven bij zich en pakte er met behulp daarvan dadelijk 20 op. In den loop van den avond werden nog 14 andere In de zaal gevat. Bij één hunner vond men elf gevulde portefeuilles, dertien beurzen en nog een aantal andere dingen van waarde. NEDERLAND. Apeldoorn, 31 Aug. Alhier is Konlnglnne- verjaardag weer op echt feestelijke wijze gevierd, dank zij ook het Initiatief der Oranjevereniging. Reeds vroeg In den morgen heerschte er een feestelijke drukte In de straten, vooral in de omgeving van de Loolaan, waar de opstelling van den kinderoptocht plaat3 had. Als naar gewoonte werden de fellcitatie- reglsters ten palelze druk geteekend. Aan H. M. de Koningin werden bouquetlen aangeboden namens de gemeente, de Oranjevereeniging „V. V. V." en „Naar Apeldoorn", terwijl ook de paleisdeparte menten fraaie bloemstukken zonden. Te 10 uur trok de optocht der school kinderen, waaraan 5000 jongens en meisjes deelnamen, voorafgegaan door 't hoofd bestuur der Oranjevereeniging en begeleid door drie muziekkorpsen: 'tstedelijk orkest uit Bochum.de „Harmonie"en „Wilhelmlna", door de Loolaan naar 't bassecour van het palels, waar voor de Koninklijke familie werd gedefileerd. In den stoet werden vaandels en vlaggetjes meegedragen. De Koningin, de Prins en de Koningin- Moeder bevonden zich op het bordes, Prinses Juliana zat In een rieten kinder wagen, waarnaast een hofdame. De Koningin wuifde de kinderen met hand en zakdoek toe. Nu en dan wuifde ook het Prinsesje. Wegens den omvang van den stoet werd er vlug gemarcheerd. Onder de kinderen waren er uit de buitenbuurten soms geheele klassen op klompjes. Tijdens het voorbijtrekken had zich het stedelijk Bochumer orkest vöór het hek van het bassecour opgesteld. Duizenden, ook uit de omgeving, woonden het défilé by. Omstuwd door een groote menigte, ging de optocht hierna onder gezang langs den koristen weg naar het feestterrein aan den Deventerweg, met vele kramen draaimolens en andere vermakeiykheden. Vanwege de Oranjevereeniging waren aan de 5000 kinderen bons voor versnaperingen en de draaimolens uitgereikt. Oud en jong amuseerden zich verder met een goochelvoorstelllng, en ook woonden velen de matlnée by, welke de .Harmonie" op 't gereserveerde terrein gaf. In 't middaguur nam de drukte nog toe. Om 1 uur vingen de kinder- en volksspelen aan, waaraan door een groot aantal kinderen en jongelieden werd deelgenomen. De wedslryden vonden ook by 't publiek veel belangstelling, zoodat er op de tribune en 't gereserveerde terrein geen plaats onbezet bleef. Op een ander gedeelte van 't feestterrein deed het orkest uit Bochum zich hooren. Het feest wordt hedenavond besloten met een vuurwerk, na afl rop van 't concert op het preserveerde terrein. Ook de ver afgelegen aullenbuurten zyn niet vergeten. De Oranje vereeniging heeft aan verschillende hooiden van scholen in de omgeving gelden toe gestaan om ook daar de jeugd feesteiyk te onthalen. De Konlnkiyke familie werd le 4 uur hedennamlddag op het feestterrein verwacht. H. M. de Koningin heeft heden van den Prins o. m. ten geschenke ontvangen een fraai yzeren hek met lantaarn In ouden styi, dat reeds geplaatst Is op de trappen van het bordes. De toevloed van telegrammen is buiten gewoon groot. Hilversum. Op het feestterrein aan den Lagen Naarderweg alhier is een tribune ingestort, waarop honderden menschen gezeten waren. Een jongen werd aan het rechterbeen gekneusd, een dame ver wondde een pols, en ook enkele anderen werden licht gekwetst. Amsterdam, I Sept. De opstyglng op het feestterrein achter het Ryks-Museum van de luchtrelzlgstcr Katchen Paulus uit Frankfort, Is naar wensch afgetoopen. Tegen vyf uur klom de cordate jonge vrouw, gekleed ln blauwe uniform, in de kleine mand, gevolgd door een heer uit het publiek. De laatste bleek dezen stap te doen zonder voorkennis van zyne, mede op het terrein aanwezige familie, en by deze verwekte zyn zelfs In dezen tyd van aviatiek altijd nog wat ongewone plan om tot hoogere regionen op te stijgen, na'uur- ïykerwyze eenlge ontroering. Wat niet verhindetde, dat hy zyn plan volvoerde. Een oogenblik scheen de mand te zwaar belast, waarom Katchen last gaf een paar zakken ballast naar buiten te btrngen. Daar steeg opeens de kleine, glanzend- gele, met de Holtandsche vlag gelooide ballon in de avondzon omhoog De muziek speelde het Dultsche volkslied, duizenden petten en zakdoeken wuifden, en de lucht- relzigster dankte wuivend voor de haar gebrachte hulde. De wind was Noord- West en de ballon volgde dus de reeds door proefballonnetjes aangegeven Zuid- Oostelijke richting. Na een hoogte van circa driehonderd meter bereikt te hebben, daalde hy twintig minuten na de opstijging vlot op een land aan de Krulslaan (Water- graafsmeerpolder, achter het Amsterdamsche Kolf! huis). De huurder van dit stuk grond, landbouwer De Graaf, was behulp zaam bij de landing en de verzending van den ballon. De nederdallng nut de parachute bleek maar een grapje. Katchen zelf bleef ge lukkig veilig binnen boord, maar boven de Ruyschdaelkade werd een ongelukkige houten pop aan het valscherm omlaag geworpen. Eerst bleef die met z'n beenen aan de mand hangen, en toen wou de parachute hare bestemming niet volgen, zoodat het slachtoffer pijlsnel neerviel. Den Briel, 1 Sept. Het Nederlandsche oorlogsschip „De Brederode", dat den 8en November 1658 vóór Elseneur In de Deensche wateren wegzonk, nadat de nooit overwonnen admiraal Dubbel Wit er stervende was afgevoerd, wa9 hetzelfde schip, waarop Maerten Harperlsz. Tromp zoo menigmaal het bzvel voerde in de groote oorlogen van ons Heldentydperk. Als zoodanig Is het opgevlschte kanon, hetwelk door de Deensche regeering aan ons volk werd afgestaan, niet alleen een herinnering aan den Voornschen boeren jongen die het tot admiraal bracht, maar ook aan den grooten Brlellenaar bestevaer Tromp. Waar zou dit kanon een waardiger plaats vinden dan ln Den Brlel, de oude hoofdstad van den lande van Voorne, bakermat van zoo menlgen zeeheldj? Hel was daarom, dat In de gemeente raadszitting van gisteren, op voorstel van het oudste raadslid, den heer J. K. Over- beeke, besloten werd zich tot onze regec- rlng te wenden, met het verzoek, om dit kanon een waardige plaats te mogen geven op één der openbare pleinen In Den Brlel, waar het meer en beter tot ons volk ge- tulgen zal van de kloekheid en durf onzer voorvaderen, dan wanneer het in een museum onder dak wordt gebracht om daar als het ware op te gaan in de talryke herinneringsstukken uit den ouden tyd. Rozendaal, f Sept. Alhier kwam gis teren de justitie uit Breda om een onderzoek ln te stellen naar een poging tot moord, gisternacht gepleegd op den wegwerker der Staatsspoor Van Nispen, wlen men getracht heeft door vetworglng het leven te benemen. Verdacht hiervan worden zyn vrouw en de nachtwaker by de Staatsspoor J. Marynlssen, die met de vrouw ongeoor loofde betrekkingen onderhield. Belden zijn In hechtenis genomen. Nader meldt men De vrouw van Van Nispen Is op vrye voeten gesteld. De nachtwaker biyft In hechtenis. Hy ontkent de moordpoging en tevens in de woning te zyn geweest. De vrouw beweert niets gezien of gehoord te hebben. Het slachtoffer herkent echter pertinent zyn aanvaller. Dlnteloord, 1 Sept. By kon. besluit van 26 dezer Is onze dorpsgenoot, de heer J. Herselman, secretaris en ontvanger dezer gemeente, benoemd tot ridder in de orde van de Oranje-Nassau. Gemengd Nieuws. Van brandweerman tot graaf. In Engeland Is pas een edelman overleden, die een romantische loopbaan achter dei. rug had en wel eens uit den band sprong, zoo schrijft men uit Londen. Hy heette Augustus Arthur Perceval, achtste graaf van Egmont. Ik heb niet kunnen ontdekken, of hy In eenlge verwantschap stond tot den graaf van Egmond, ln 1568 op Alva's last te Brussel onthoofd. Zyn grafeiyke titel was een Iersche. En hy stamde af uit 't geslacht van den Normandlschen monsieur Gouel de Perceval, die In dienst van Willem den Veroveraar naar Engeland kwam. De overleden graaf had vroeger geen Idéé nog eens tot de pairs van het Brltsche Rijk te zullen behooren. Hy werd In Nleuw-Zeeland geboren, was de zoon van een officier en werd voor de handels scheepvaart opgeleid. Hy gaf er echter de voorkeur aan, als gewron zeeman zyn kost te verdienen, totdat hg ln 1881 het varen moe werd en op hei land zyn romantisch bestaan voortzette. Hy trad In dienst der Londensche brandweer, hielp branden blusschen, doch kon zich niet bizonder onderscheiden. Maar by zyn brandweermakkers stond hy goed In den pas. Want „Ousvy", zooals zy hem noemden, kreeg van zyn adellQke familie geregeld geld toegezonden. En daarmede was hy scheutig. Hy hield van een vroolgk leven en liet er zijn makkers In deelen. Na zes ja>en stond ook het brand- blusschen htm niet meer aan. Hy werd portier van een Lor.dcnsch gemeentehuls. Dat baantje was wel niet naar den zin zyner familieleden, doch het paste hem. Hy lapte conventloneele gebruiken aan zyn laars, deed wat hy verkoos, vond zyn kornuiten onder het armere volk van de buurt en leefde als vrooiyke Frans. Hy zat vol streken en toonde eens op een keer zyn vorig beroep niet heelemaal te kunnen vergeten. In de zaal van het gemeentehuls, waar over hy waakte, werd een rumoerige vergadering gehouden. Om er een einde aan te maken, nam hy de brandweerslang van 't gebouw, zette de waterkraan aan en spoot het rumoerige gezelschap kletsnat uiteen. Dat haalde hem een vervolging op den hals. Doch hy werd vtygesproken. En overmits het gemeentebestuur weigerde zyn verdediglngskosten te betalen, gaf hy het zyn portiers-uniform terug en zelde: Bonjour. Op markante wyze draaide hy zyn hielen om. Een erfenis van byna een ton was hem te beurt gevallen. En om de arme buurtbewoners lekker te maken, vergastte hy ze op een stevig feestmaal. De rest van die erfenis verspeelde hy door een ongelukkige geldbelegging. Thrown again upon hls own ressources van nul komma nul, ging hy de wereld In, belandde in Amerika, vond aldaar een aardige Kate, trouwde haar en kwam In 1897 te Londen terug, met een adeliyk kroontje op zyn hoofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5