Vrijdag 2 September 1910. Eerste Blad (SS ierikzeesche C o u r a n t). Uit Stad en Provincie. i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eent per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 167ste JAAR6ANG. Ne. 8973. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zierikzee, 2 Sept. Bij de gisteren alhier gehouden herstemming voor een hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen, werden uitgebracht 207 stemmen. Oekozen werd de heer S. M. Hanse te Kerkwerve met 118 stemmen, op rood en wit stem biljet, terwijl op den heer C. Boot Jz., op rood en wit stembiljet, 84 stemmen waren uitgebracht. Noordgouwe. Volgens den hier ge plaatsten regenmeter is er in Augustus j.l. slechts 35,1 m.M. regen gevallen, tegen 97,5 m.M. In Augustus van het vorige jaar. Zonnemaire, 30 Aug. Op Vrijdag 9 en Zaterdag 10 September a.s., zal In deze gemeente een provinciale schietwedstrijd gehouden worden, uitgeschreven door de schletzereenlglng .Prins Hendrik" alhier. Voor dezen wedstrijd zijn verschillendt verguld zilveren, zilveren en bronzer medailles geschonken door Burgemeester, Wethouders en leden van den gemeente raad, door de dames Bolle, en de heeren C. J. Hocke Hoogenboom, C. P. Blom, den voorzitter van .Prins Hendrik" en 't bestuur van Vreemdelingenverkeer, ter wijl nog een verguld zilveren kruis werd beschikbaar gesteld door mr. R. J. H. Palijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal. Het is te hopen, dat vele vereenlglngen aan den wedstrijd zullen deelnemen, waardoor de groote moeite, door 't bestuu- aan de organisatie gewijd, beloond zal worden. Kerkwerve. Alhier zijn In een weidt twee paarden van de landbouwers d. W door messneden verwond, zoodanig, dat één, naar men ons mededeelt, voor een deel onbruikbaar moet zijn. Naar den dader of de daders wordt onderzoek ge daan, maar tot nog toe Is er niet veel spoor, daar de aanwijzingen gering zijn. Als dit een wraakneming moet zijn, is het weer één van die lage, waarbij men den persoon niet aandurft, en zijn haat dan in het geniep aan diens bezittingen tracht te koelen; nog gemeener omdat het bier dieren betreft, die zich daartegen niet kunnen beschermen. Ellemeet. De verjaardag van H. M. de Koningin Is ook hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. De leerlingen der openbare school werden op dien dag door den bekenden kindervriend, den Weled. Heer A. Sgetracteerd op krentebroodjes, melk en chocolade. Bovendien ontving elk der kinderen een liederboekje, getiteld: ,Kun je nog zingen, zing dan mee", 's Avonds liet de muziekvereenlglng .Kunst na Arbeid" zich op het dorp hooren. Renesse. De verjaardag der Koningin Is alhier gevierd door het uitsteken der vlaggen van openbare en particuliere ge bouwen. Het fanfarecorps .Luclor et Emergo" gaf 's avonds In zijn fraaie muziektent een concert. Haamstede. Bij gelegenheid van den jaardag onzer Koningin wapperde zoowel van de openbare als particuliere gebouwen de Nederlandsche driekleur. De leerlingen der openbare school werden onthaald. De muziek .Witte van Haamstede" gaf des avonds eene uitvoering. Drelscbor. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin gaf het muziekgezelschap .Crescendo" alhier een uitvoering In de tent. Vóór den aanvang dezer uitvoering had het gezelschap een serenade gebracht aan A. van den Berge, aan wlen, voor zijn getrouwe plichtsbe trachting als werkman bg den polder ge durende ruim 60 jaren, de bronzen medaille der Oranje-Nassau-orde zal uitgereikt worden. Oosterland. De heer directeur van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij be schikte gunstig op een verzoek van belanghebbenden van Slrjansland en buiten wijken van Oosterland, om aan de tramhalte Blauwekeet een bestelkantoor gevestigd te krijgen. Bruinisse. De verjaardag der Koningin werd hier op zeer bescheldene wflze herdacht. Van de openbare gebouwen wapperde de driekleur, terwijl bovendien enkele ingezetenen de vlag uitgestoken hadden. Door den voorzitter van „Algemeen Schippers- en Vlsschersbelang", den heer Johannes de Waal Rz., Is het volgend telegram aan H. M. de Koningin verzonden. „De vereenlglng „Algemeen Schlppers- .en Visschersbelang" te Bruinisse biedt .Uwe Majesteit eerbiedig haren hartelfjken .gelukwensch met Hoogstderzelver ge- .boortefeest. .Schenke Ood uwe Majesteit en Hoogst- .deszelvers doorluchtig Huis, Nederlandsch .volk ten goede, een lang en gezegend .leven. Op dit telegram werd een dankbetuiging ontvangen van den volgenden Inhoud: „Hare Majesteit draagt mij op U allen „te bedanken voor gelukwenschen". Adjudant van dienst, SCHIMMELPENNINK. Stavenisse, 1 Sept. De 30e jaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin werd ook alhier feestelijk herdacht. Van vele hulzen wapperde de nationale drie kleur, en veler borst was versierd met het geliefd oranje. Het fanfare-gezelschap „Eendracht" had de muziektent op de Voorstraat geplaatst, en gaf daar 's avonds In de sierlijk verlichte tent een schoon concert. In de pauze, terwijl de lichtjes werden aangestoken, deed genoemd corps, begeleid door een groot aantal kinderen, die leder een verlichte lampion bij zich hadden, en gevolgd door een groot deel der burgerij, een muzikale wandeling door het geheele dorp. Een en ander bracht natuurlijk veel volk op de been, en niet minder een gepaste, vroolljke stemming. Zoo ziet men al weer, dat men een fanfare-corps In een gemeente niet kan missen. Hulde aan „Eendracht" dat voor een en ander het Initiatief naml Tholen, 30 Aug. Bij de jubileum-wed strijden van het IJ ls In klasse XIII, handscapwedstrljd van ronde en platbodem- jachten met zijwanden en vaste roei of vast dek, groot boven 7,50 M. in de wateren, de 2de prijs behaald door het hoogaarsjacht .Cecilia" van den heer J. D. Noske te Tholen, In 2 uur 44 min. 21 sec. De eerste prijs werd behaald-In 2 uur 43 min. en 25 sec. Dinsdag werd bl] de zeilwedstrijden, uitgaande van de koninklijke roei- en zellvereenlging te Amsterdam, door het hoogaarsjacht .Cecilia" nog een tweede prijs behaald. De ééne prijs Is een zilveren Start- horloge en de andere een groot zilveren medailje. Tholen, 31 Aug. Ter eere van den jaardag van H. M. de Koningin wapperde van alle openbare en zeer vele particuliere gebouwen de geliefde driekleur. Door hel fanfarecorps .Concordia" werd een concert op de Oroote Markt gegeven en daarna een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Tijdens die wandeling werd even stilgehouden vóór de woning van den heer A. Hollestelle, die benoemd Is tot ridder van de Oranje-Nassau-Orde. St.-Annaland1 Sept. Hoewel de jaardag van onze geëerbiedigde Koningin samenviel met de nakermls, en de lief hebbers van zingen op de straat hun kelen niet gespaard hebben, werd er, vreemd genoeg, geen enkel Oranjelied gehoord; bijna niemand droeg oranje, terwijl het aantal vlaggen ook niet zoo bizonder groot was. Hieruit af te lelden, dat het er met de achting voor onze Vorstin niet op vooruit gaat, zou toch bepaald verkeerd zijn; alleen maar, men toonde haar niet. „Accelerando" maakte in den voormiddag een muzikale wandeling door het dorp onder het blazen van vroolljke marschen, en bleef hier en daar stilstaan om een vaderlandsch lied ten gehoore te brengen. De kermis behoort weer lot het verleden. Wat kramerlj betreft, bracht zij nog minder dan gewoonlijk, wat velen jammer vonden, uitgenomen de kramers, die zeer zeker nu wel goede zaken zullen gemaakt hebben, betere dan de eigenaar van het paardenspel, die zich In geen druk bezoek mocht verheugen, ofschoon daarin een neger te zien was, welke vuur at. Toch moet men niet denken, dat de kermis aan het kwflnen Is, en de hoop, dat ze spoedig haar eigen dood zal sterven, ls maar heel klein. Er is door velen lustig kermis gehouden, we willen hopen op gepaste wfjze. Van wanklanken werd weinig of niets vernomen. Oud-Vossemeer. Alhier Is een kind geboren, thans reeds eenlge weken oud, dal aan belde zijden van het hoofd de gehoorgangen totaal mist en slechts rudimentaire gehoorschelpen bezit. De zoogenaamde „stelberg" In den Vanhaaftenpolder (bedijkt In 1852), welke vóór de bedijking zoo'n reeks van jaren dienst deed als toevlucht voor groote kudden schapen, die op de uitgestrekte gorzen hier bij vloed en des nachts verbleven, ls dezer dagen geheel vergraven en de vruchtbare grond, waaruit hij bestaat, ls gereden over lage aanliggende deelen; ook de waterput, die midden In den berg lag en zeer goed drinkwater voor vee bevatte, Is nu niet meer aanwezig. Het bleek bij de vergravingen duidelijk, dat er een ge bouwtje schaapskooi? op den berg heeft gestaan. Een soortgelijk bergje Is nog steeds aanwezig in de Eendracht In de nabgheld van het Boschhoofd. Een werkman, In dienst van den metselaar Beaufort alhier, Is van het dak van een te verbouwen woning in het dorp gevallen, waardoor hij zich zoodanig be zeerde, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest Ingeroepen worden; hij werd bewusteloos opgenomen en naar zijn woning op het Veer vervoerd. De patient Is thans herstellende en zal gelukkig wel geen verdere ernstige gevolgen van z||n val ondervinden. In 1906 werd ten dienste van den Eendrachtpolder grond geroofd van wege het bestuur van dien polder uit de schorren der Ambachtsheeriykheldhet genoemde bestuur weigerde beuling van dien schor- grond, voorgevende daarloe niet verplicht te ztyn. Deze zaak heeft aanleiding gegeven tot een geding, dat behandeld Is door de arrondissements-rechtbank te Breda, met dit gevolg dat het polderbestuur te Nleuw- Vosscmeer veroordeeld Is tot betaling der door Ambachtsheeren gevorderde gelden en den aankleve van dien. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Oemeente alhier, dat nu gerestaureerd zal worden, Is geen orgel aanwezig, dat eigendom der gemeente Is; het oude orgel, dat nu vervangen Is door een gehuurd Instrument, was een gift van een thans overleden Ingezetene van Tholen, den heer A. Qeluk. Met meer dan gewone belang stelling zou natuurlijk begroet worden het feit, dat weer In de kerk een eigen Instrument van voldoende kracht In het gerestaureerde gebouw kon geplaatst worden. Wie weet, welke „milde gever" dit nog eens mogelijk maakt! Kortgene, 29 Aug. Voor de betrekking van hoofd der Bewaar- en Handwerken- school alhier hadden zich 3 sollicitanten aangemeld. Uit deze Is door den kerkeraad der Ned. Herv. Oemeente benoemd met algemeene stemmen, mej. J. Sanderse, gediplomeerd onderwijzeres alhier. 30 Aug. Door den heer C. Schull- werve, sedert vele jaren gemeente-secretaris alhier, Is op zijn aanvrage eervol ontslag uit deze betrekking verleend. Wlssenkerke. Dank zij het gunstige weder en de tactvolle regeling der feest commissie met den heer Swenne, hoofd der openbare school, als voorzitter, en ondanks de niet-medewerklng van de onderwijzers der blzondere school, slaagde het Konlnglnnefeest hier uitmuntend. In de vergadering der feestcommissie kwam het hoofd der blzondere school met het Idee, om bij dit volksfeest de open- bare- en blzondere schoolkinderen te schelden. De hulponderwijzer aan diezelfde school beweerde geen stap te zullen doen tot medewerking bij het vragen van wagens voor den optocht. Reeds vroeg In den morgen wapperde van vele hulzen de driekleur, die met de op verschillende plaatsen geplaatste eere- bogen, aan het dorp een echt feestelijk aanzien gaven. Om 9 uur werden de schoolkinderen opgesteld en trok men In optocht, met het muziekgezelschap aan het hoofd, naar de muziektent, waarin het muziekgezelschap „Apollo" verschillende vaderlandsche liederen deed hooren, die door de kinderen vol geestdrift werden begeleid. Na afloop hiervan werd de terugtocht naar de school aangevangen, om daar over te gaan tot de klndertractatle. In den middag was een groote menigte op de been, om gttulge te zijn van den optocht met wagens, ruiterij en versierde fietsen, waarbij de 3 allegorische wagens wel het meest de aandacht trokken. 's Avonds om vijf ure gaf de vereenl glng .Zang en Vriendschap", onder leiding van den heer C. Fllpse, eenlge prachtige zangnummers te hooren, die door een groot aantal belangstellenden met applaus werden bekrachtigd, terwijl bij die gelegenheid een viertal luchtballons werden opgelaten. Om half acht, toen heel het dorp h glorno verlicht was, werd door „Apollo" nog een concert gegeven, wal de feeste lijke stemming nog deed toenemen, waarna het feestprogramma werd besloten met het oplaten van nog eenlge lucht ballons. St.-Filipsland, 31 Aug. Behalve door 't uitsteken der vlag van kerktoren, schepen en eenlge particuliere gebouwen, werd aan den geboortedag van H. M. de Koningin eenlge wijding gegeven door het In gebruik nemen der muziektent, 's Avonds 7 uur gaf „Concordia" daarin haar eerste concert. Voor deze gelegenheid was de sierlijke tent eenlgszlns feestelijk aangekleed met guirlandes en wapenschilden. Een talrp publiek bewoog zich In 't lommerrijke kerklaantje en prees als om strijd niet alleen 't fraaie en doelmatige gebouwtje, maar ook de geschikte plaatsing. Dat „Concordia" nog menig concert In deze kiosk mag geven Is de wensch van allen, die "t wel meenen met ons muziekkorps, maar zou tevens een voldoening zijn voor hen, die al zoo menigmaal flnantleel en Intellectueel getoond hebben, dat alles wat tot veredeling en gepaste uitspanning voor Fllpland noodlg Is, hun na aan 't hart ligt. Middelburg, 1 Sept. In den afgeloapen nacht ontstond alhier ruzie tusschen een paar boeren en militairen. Ééa der boeren, de 24-jarige Wallenburg, afkomstig uit Veere, als boerenknecht werkzaam te Arnemuiden, werd door een bajonetsteek geraakt en zakte doodclljk getroffen Ineen. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht. Drie soldaten, allen In garnizoen te Mid delburg, werden door de justitie aange houden. Onder hen is de vermoedelijke dader, D. genaamd, afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij had eerst het meisje, waarmede hg uit was, mishandeld. Een nader politle-onderzoek bracht aan het licht dat de militairen bij het station 12 boerenjongens en meisjes ontmoetten, die jenever uit een flesch dronken. Een soldaat vroeg ook een slokje, hetgeen geweigerd werd. Hierop trok hij de bajonet en doodde daarmede Wallenburg. De aangehoudenen zijn hedenmorgen aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Betreffende den hier in den nacht van Woensdag op Donderdag plaats gehad hebbenden doodslag vernemen wij nog de treurige blzonderheld, dat onder de meisjes, die den verslagene vergezelden, diens zusier was. Dat deze, evenals de andere leden van het gezelschap, die allen vroolljk zingend huiswaarts keerden, hevig ontstelden, behoeft wel geen betoog. Nadat men W. had zien vallen, ver gewiste men zich bij luclfersllcht of er nog leven te bekennen was. Helaas was dit niet het geval. Het moordend wapen, dat men militairen veel te veel laat dragen, had zijn vernielend werk volbracht. De commissaris van politie deed het lijk photographeeren met magnesium-licht, zooals het gevonden was. Het een en ander maakten, dat het gerulmen tijd duurde, eer het lijk kon worden vervoerd, mede omdat de vermoedelijke dader en zijn metgezellen ter plaatse van den doodslag met 't lijk werden geconfronteerd. De vermoedelijke dader had zelf een wond aan het hoofd, hem vermoedelijk toegebracht door één der boeren, die begrijpelijkerwijze In woede waren ont stoken. Os Feestviering ter gelegenheid van den dertigsten verjaardag van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. Zierikzee was Woensdag In volle feest tooi. Niet slechts van de openbare ge bouwen, maar ook uit Iedere particuliere woning wapperde de nationale driekleur. Omdat het dit jaar een kroonjaar was, werd de Koninklijke jaardag luisterrijker dan anders gevierd, had men huls aan huls gevlagd, had men aan tal van woningen versleringen aangebracht, of deze van binnen met bloemen en planten feestelijk aangekleed, en waren de élalages va i de meeste winkeliers smaakvol uit gedost. Wij zullen van die versleringen, waaronder er zeer fraaie en kostbare waren, geen beschrijving geven, omdat met het oog op het groote aantal te veel van onze ruimte zou gevergd worden, en bovendien de lezing er van allicht eentonig zou worden. Wij zullen ons zells niet eens tot enkele bepalen, omdat wij door verschil te maken, hen, die wjj niet vermelden, allicht In meerdere of mindere mate zouden ontstemmen. Alleen wenschen w|j aan te stippen, dat allen bevatten en hierom was het toch te doen een eerbiedige hulde aan onze dierbare Vorstin, de Koningin van het feest. Des morgens om 8 uur werd de feestdag door koraalmuzlek van den grooten toren en door het bespelen van het carillon Ingewijd. Hierop maakte het muziek gezelschap „Kunst en Eer", spelend vader landsche liederen, een wandeling door de hoofdstraten Wie op dat uur nog niet ontwaakt was en dat zullen er wel weinigen geweest zijn werd hierdoor wel wakker. Kwart over tien vervoegde zich het feestcomité bg den burgemeester, mr. D. van der Vliet, tevens eere-voorzltter van genoemd comité, aan diens woning. ZEd. Achtbare hield, nadat aan de leden van het comité de eerewljn was aangeboden, een toespraak, waarin hij de regeering van Hare Majesteit schetste, en aan het slot waarvan hg de hoop uitsprak, dat het onze Koningin gegeven moge zgn nog tal van jaren over ons volk te regeeren. Met een lang leve Koningin Wllhelmlna! lang leve Prins Hendrik en een lang leve Prinses Juliana werd die toespraak beantwoord. Een telegram van gelukwenschlng werd door den burgemeester namens het feest comité en de burgerg aan Hare Majesteit verzonden, waarop in den loop van den dag namens de Koningin een harteigke dankbetuiging ontvangen mocht worden. Alsnu begaf men zich naar het Haven plein tot bgwonlng van de zanguitvoering, die aldaar door een vlerhonderdlal jongens en meisjes der twee hoogste klassen van alle lagere scholen, onder leiding van den heer S. Kllmmerboom en met welwillende medewerking van „Kunst en Eer" zou gegeven worden. Klonken de liederen eerst wat zacht, allengs werd dat beter. De meisjes, In 't wit gekleed met oranjesjerp, en de jongens met oranjestrlk, gaven een viertal nationale liederen ten beste, die door het talrgke publiek, In dichte rgen om het afgebakend terrein geschaard, met groote aandacht gevolgd werden. De kleinen werden, wat zg dan ook ruimschoots ver diend hebben, levendig toegejuicht. Na afloop hiervan kregen wg de klepper- marsch te hooren, die door den heer S. Kllmmerboom gecomponeerd was. Een uitgelezen schaar van jongens, ten getale van 75, namen aan deze kleppermarsch deel. Een storm van toejuiching brak los, toen de kleppermarsch ten einde was, en kwam eerst tot bedaren, toen de marsch herhaald werd. De jongens hebben zich kranig van hun taak gekweten, en zullen voorzeker voor hun opluistering van het leest een verdiende waardeering ontvangen. Het voornemen bestaat nameigk om In den loop van deze maand de kleppermarsch nog eens op het Havenplein ten gehoore te laten brengen, en bg die geleger Izeld aan de jongens een passend souvenir aan te bieden. Een woord van hulde aan den heer S. Kllmmerboom, die in betrekkeigk korten tijd hen zoo uitstekend heeft weten te oefenen. Om elf uur werd, begeleid door „Kunst en Eer", de kinderoptocht gehouden. De weg, aangegeven In den bg de heeren De Moog Mommaas op oranjepapier ge- drukten feestwgzer, werd hlerbg gevolgd. Dat de kleinen pret hadden, begrgpt men. Om twaalf uur werd In tegenwoordigheid van burgemeester, het feestcomité en ge- noodlgden op het plein van de oude Ambachtsschool aan de schletvereenlglng „Prins Frederlk Hendrik", een onder- aldeellr.g van de „Aldeellng Zierikzee van Volksweerbaarheid", op plechtige wgze het vaandel uitgereikt, dat door het bestuur der aldeellng aan genoemde onder- afdeellng geschonken v/as. Het was jammer,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1