Maandag 29 Augustus 1910. Dinsdagavond Veemarkt te Zierikzee (Z ierikzeesche Courant). ATTENTIE! BEKENDMAKING. AFKONDIGING. Herhalings-Onderwijs. NIEUWSTIJDINGEN. Raadszilliüg van 26 Ingnslos 1.1, le Wissenkerke. ZEIMUKZËESGIlEiiÉiMllülJlVSBODË. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerlkzee 1 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8971. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 3 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Met het oog op de te ouden feestviering, ter ge- igenheid van den 30sten eboortedag van H. M. onzo eë8rbiedigde Koningin, zal o NIEUWSBODE van a.s. oensdag orden uitgegeven, Advertentiënvoor dit rummer bestemd, worden ngewacht tot des namiddags iterlijk 3 ure. DE DIRECTIE. Gevonden op den openbaren weg: Een ring (vermoedelijk goud). portemonnale met geld. kinderzakje. ceintuur. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Woensdag den 31 Augustus a.s. zal zijn gesloten, met uitzondering van '8 middags 12 tot 12'/» v00r hct docn van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 29 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1910/11, no. 1, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 Augustus 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Aan ouders en voogden wordt medegedeeld, dat de lessen op de Herhalingsschool zullen worden hervat op Maandag 3 October e.k., en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen aan School A In den Wevershoek, 's avonds op Zaterdag 3 Septemberde meisjes te Th en de jongens te 8 uur. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. JAPAN. Seoel, 27 Aug. Burggraaf Terautijl, de nieuwe reildent-generaal van Japan, zegt, dat hel de wensch van den keizer van Japan Is, dal alle pogingen In het werk zullen worden gesteld om de Koreanen te doen gevoelen, dat er in de Inlijving geen vernedering, maar eerder een verheffing gelegen Is. De politiek van Japan zal er op gericht zijn de toestanden te verbeteren en de hulpbronnen van Korea tot ont wikkeling Ie brengen. Met zekerheid kan gemeld worden, dat, ofschoon de verdragen met de bulten- landsche mogendheden met de Inlijving vervallen zijn, het huidige tarief van In- en uitgaande rechten voor onbeperkten lijd zal worden gehandhaafd. De vreemdelingen zullen ook dezelfde rechten in Korea genieten als In het overige deel van Japan. Men verwacht geen ongeregeldheden als de blzonderheden der inlijving openbaar gemaakt worden, hetgeen niet voor 29 dezer zal geschieden. MONTENEGRO. Donderdagmiddag zijn grootvorst Peter NlkolaJewltsJ, prins Frans Jozef van Batlenberg en nog eenlge andere vorstelijke personen le Cettlnje aangekomen, om den vorst en de vorstin van Montenegro hun gelukwenschen aan te bieden. Keizer Frans Jozef heeft aan vorst Nlkolaas een bizonder hartelljken brief geschreven. Hij spreekt daarin van de warme gevoelens van vriendschap, die hl] sinds lang voor den vorst koestert en de groote belangstelling van Oostenrijk- Hongarlje In de welvaart van Montenegro. Ook wijst Frans Jozef op den vooruitgang op economisch en politiek gebied van Montenegro tijdens het bewind van vorst Nikolaas. De Neue Frele Presse meldt, dat Vorst Nikolaas den vroegeren Minister van Financiën DJoerawilsch, die wegens een samenzwering tegen den vorst tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld was, gratie geschonken heeft. ENGELAND. Londen, 27 Aug. Opgewacht door een duizenden lellende menigte, Is de „Megantic" met Crlppen en mej. Le Neve aan boord, vanmiddag halftwee te Liverpool aan gekomen. De politie slaagde er In de menigte aardig te verschalken; terwijl n.l. aller aandacht gelrokken werd door een landings brug, waarover de reizigers aan land gingen, werden Crlppen en mej. Le Neve vermomd en ongemerkt over een andere landingsbrug geleld, vlug naar het station aan de kade te Liverpool overgebracht en geplaatst In een salon van den sneltrein, die onmiddellijk naar Londen vertrok, nog vóór er velen vermoeden hadden gekregen van hetgeen er geschiedde. Een eveneens duizenden tellende menigte belegerde hier het politiehof In de Bow- slraat. ZIJ hoopten de gevangenen even te kunnen zien als zij daar voor den politie rechter zouden verschijnen. Maar ook de wachtenden le Londen werden teleur gesteld, doordien de politle-rechter aan kondigde, dat hij eerst Maandagochtend de zaak van Crlppen zal behandelen. Ongeveer half zeven zijn Crlppen en mej. Le Neve aan hel Euston-statlon aan gekomen zij zullen den nacht in de Bowstraat doorbrengen. DUITSCHLAND. De Keizer en de Keizerin zijn te Dantzlg aangekomen. De Keizer zal daar de vloot schouwen. De staatssecretaris van marine heeft zijn verlof afgebroken, om bij de vlootschouw tegenwoordig te zijn. Het eerste standbeeld van den Keizer zal den 20sten September op de Rijnbrug te Keulen onthuld worden. Het Is een bronzen rulter-standbeeld, dat naar het ontwerp van prof. L. Tualllon gegoten is. Het proces tegen prins Eulenburg, dat, gelijk men zich herinneren zal, ver leden Jaar werd geschorst wegens ziekte van den beklaagde, Is nu voor twee jaar zeker van de baan. Het openbaar ministerie heeft de vervolging voor twee jaar geschorst. Dat beteekent dat de prins niet meer telkens door gerechtelijke artsen zal onderzocht behoeven te worden, wegens mogelijkheid van voortzetting van het proces. Het openbaar ministerie Is hiertoe overgegaan, omdat de prins werkelijk te ziek Is. De Tsaar en de Tsarltsa zullen als de beschikkingen niet nog op 't laatste oogenbllk veranderd worden heden middag te Frledberg aankomen. Met het oog op den zeer zwakken gezondheidstoestand der Tsarltsa heelt de Dultsche Keizer zijn voorgenomen bezoek opgegeven. Een commando van 42 gendarmes, uit alle deelen van Hessen vergaard, is In verscheidene hulzen In den omtrek van het kasteel onder dak gebracht. Daarbij komen dan nog 9 4 12 man van de Russische politieke en 12 4 14 man van de Russische geheime politie. De Groothertog van Hessen is Zaterdag avond In het kasteel Frledberg aangekomen, om alles ln oogenschouw te nemen, wat voor zijn keizerlijke gasten In gereedheid Is gebracht. BELGlC. Uit de Duilsche aldeeling op de wereld tentoonstelling te Brussel zijn In den nacht van Donderdag op Vrijdag 39 gouden horloges, Glashülter fabrikaat, ter waarde van 30.000 mk., gestolen Men heeft geen spoor van de daders. Over de diefstallen tijdens den brand raken steeds meer blzonderheden bekend. Edmond Geers, een gewezen ambtenaar van hel gerecht, die zijn best heelt gedaan om uit de Fransche afdeeling waar de juweelen lagen te redden wat er te redden viel, heeft verklaard, dat hij een paar kerels de juweelen en gouden horloges met handen vol uit de stukgeslagen glazen kasten heeft zien grijpen, op het oogenbllk, dat de beambten bezig waren, het prachtige gobe- lijn Ier waarde van 400,000 frs. van den muur te halen. Hij heelt ook wel een dief te pakken gehad, maar In de verwarring Is die hem weer ontglipt. Volgens een olficieelc mededeellng, zl|n de Fransche juweliers op de tentoonstelling bij den brand voor ongeveer 50,000 frs. bestolen. GEDERLAGD. Apeldoorn, 29 Aug. Morgen zal ten paleize Het Loo een gala-noenmaal plaats hebben. De gasten vertrekken uit Den Haag met den trein van 9 uur 54, Staatsspoor, in dezen trein zijn doorgaande rfltulgen naar Het Loo gereserveerd, zoodat de gasten niet behoeven over te stappen. H. M. de Koningin-Moeder zal met Haar gevolg reeds heden om 4 uur 58 op Hel Loo aankomen. Hel gevolg der Koningin- Moeder zal bestaan uil jhr. mr. Schlmmel- penninck, kamerheer, jonkvrouw Van de Poll en barones Van Ittersum, hofdames. Z. K. H de Prins zal In het laatst van September weder voor eenlgen lijd van Het Loo naar Dobbin vertrekken. Zijn adjudant zal hem daarheen vergezellen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden Is van plan op 7 September a.s. den plechligen intocht van zijn broeder, den hertog van Mecklenburg, als regent van Brunswljk, bij le wonen. Amsterdam, 27 Aug. In hel gezin M Dijkstraa! alhier, heeft de zoon zijn vader met een mes een sleek In de linkerzijde toegebracht. De vader werd In het Binnen gasthuis overgebracht, en de zoon ge arresteerd. De zoon was pas drie maanden geleden uit het krankzinnigengesticht te Apeldoorn ontslagen. Hilversum, 27 Aug. Alhier reden Vrijdag middag twee huzaren In vollen draf over den Schuttersweg, vermoedelijk dienst doende als ordonnansen om bevelen over te brengen aan de troepen, welke op de Loosdrechtsche helde manoeuvreerden. Vermoedelijk schrikte het paard van één hunner, waardoor hij uitweek en tegen een boom opliep en de berijder tegen den grond viel, met het hoofd omlaag. Hij werd onmiddellijk opgenomen In de villa van den heer Van Lennep, Alberlus Perkstraat. Dr. Hoogenhuljze, die juist In de buurt was, legde het eerste verband en liet militaire geneeskundige hulp Inroepen. Spoedig verschenen dan ook twee militaire artsen met den ambulancewagen, doch lieten dezen spoedig terugkeeren en vervangen door een brancard. Ook deze werd echter naar het kamp bij Laren terug gezonden, wijl de patiënt niet mocht vervoerd worden. De militaire artsen Helen bij hun vertrek de zorg voorlooplg over aan dr. Hoogen huljze, bijgestaan door eene zieken verpleegster en een korporaal van het Roode Kruis. De naam van den patiënt Is Albertus Woudenberg uit Hoevelaken, In garnizoen te Deventer. Behalve eenlge lichte verwondingen aan één hand en schouder heeft hl) hersenschudding bekomen. Zijn toestand was Zaterdagmorgen redelijk. Van de villa van den heer Van Lennep is hij vandaag overgebracht naar het hospitaal te Naarden. 's-Gravenhage, 27 Aug. Naar men verneemt, zal binnen nlel al te langen tijd worden ingediend een wetsontwerp lot het instellen van toezicht op particuliere levensverzekeringmaatschappijen. De Vereenlglng voor Levensverzekering heelt, daartoe door de regeering aan gezocht, reeds eenlgen tyd geleden een voor-ontwerp saamgesteld. Bij kon. besluit van 26 dezer zijn benoemd, mei Ingang van 1 October; tot advocaat-generaal bij hel gerechtshof te 's-Oravenhage, mr. A. W. C. Wenlholt, thans officier van justitie bij de arron- dlssements-rechtbank te Almelo; tot officier van justitie bQ de arrondlsse- ments-rechtbank te Almelo, mr. P. M. Schaepman, thans substituut-officier van justitie bij de arrondlssements-rechtbank te Arnhem. Eindhoven, 27 Aug. Gisterenavond ongeveer 10 uur ontstond door onbekende oorzaak brand In de sigarenfabriek van den heer Ooossens le Stratum bij deze gemeente. In deze fabriek oefent de zoon des heeren Ooossens zijn bedrijf uit, benevens de firma Schenaerls, beiden sigaren fabrikanten. De brand ontstond aan de achterzijde der fabriek en weldra stond het groote massieve gebouw In vlam. Aan ééne zijde wordt het overigens vrij staande gebouw belend door het woonhuis, behoorende aan den heer Verhoeven, café houder alhier en bewoond door Van Ummelen. Dll huls liep ook groot gevaar. De brandweer concentreerde dan ook hierop haar krachten, doch door gebrek aan vol doende water en de gebrekkige organisatie der brandbluschmlddelen kon In deze toch niets uitgericht worden. Een aantal arbei derswoningen aan de overzijde der fabriek gelegen liepen eveneens gevaar. Door de hevige hitte reeds sprongen een aantal rullen, doch gelukkig was de wind afzijdig, zoodat de huizenrij gespaard zijn ge bleven, evenals de belde meesterknechts woningen, die achter de fabriek gelegen zijn. De fabriek behoort In eigendom aan den heer Goossens, graanhandelaar alhier. De oorzaak van den brand Is onbekend. De schade moet door verzekering op beurspolls gedekt zijn. Dinteloord, 26 Aug. Hedenavond ont lastte zich boven onze gemeente een hevig onweder, dat vergezeld ging van zware plasregens. Bty den heer J. de Klerck, die telephonlsch verbonden Is mei de spreekcel, sloeg de bliksem In de leiding, waardoor de draad met een donderenden knal uiteen sprong. De bliksem nam door de woon kamer zijn weg naar bullen, zonder eenlge schade te veroorzaken. BIJ den heer L. Vogelaar Jz. werd een haverhoop getroffen, welke In vlammen opging. Alsnu wordt door den voorzitter voor gelezen de uitslag der aanbesteding van den verbouw der school te Geersdljk, en In verband daarmee namens Burgem. en Weth. voorgesteld de gemeente-begrooting 1910 te wtyzigen, teneinde In de geldleenlng enz. dier verbouwing te voorzien, en het aanbrengen van het uurwerk op die school uit te stellen tot 1911. Het lid De Regt merkt op, dat de be woners van Geersdijk wel met dit uitstel zeer teleurgesteld zullen zijn, waarop de voorzitter zegt, dat de Oeersdljkeri niet vergelen moeten, dat ze van al de schepping der wereld zonder uurwerk gedaan hebben, en dus die paar maanden er ook nog wel kunnen, doch dat het uurwerk eerst In 1911 aangebracht wordt, omdat eerst de nieuwe muren goed moeten uitgedroogd zijn, daar het anders door de vochtige lucht spoedig zou roesten. Belde voorstellen worden daarna mei algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte wordt overgelegd de gemeente- begrooting voor 1911, waarvan ontvang en uitgaaf voor dat jaar geraamd zijn op f 25867,95, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 260. In de j.l. Vrijdag gehouden raads vergadering was, behalve de vacature Van Damme, afwezig de heer A. van Hee. Onder de ingekomen stukken komen voor Opgave van te veel genoten rljks-bljdrage voor 't onderwijs ad f 285,13. Missive van den hoofd-lnspecteur der volksgezondheid, waarin accoord gegaan wordt met de plannen van verbouwing der school te Oeersdljk, en van de Gezond heidscommissie de mededeellng dat in hare begrooting voor 1911 het aandeel voor deze gemeente geraamd Is op f 114,61s. Daarop deelt de voorzitter mee, dal naar aanleiding van het verzoek van Marlus M. Schippers c.s., om een spreekcel le Kamperland, door den directeur-generaal der posterijen den raad In overweging wordt gegeven zich tol den Minister van Waterstaat te wenden, teneinde een zoo danige Inrichting aan te vragen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt tot deze aanvrage besloten. Daarna wordt door den heer Marls een goedkeurend rapport uitgebracht van de gemeenterekening over 1909, en deze met algemeene stemmen voorlooplg vastgesteld In ontvang op f 26193,70, in uitgaaf op f 24830.02, alzoo met een batig saldo van I 1363,68. Vervolgens wordt metalgemeene stemmen onveranderd vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1909, In ontvang op I 973,11, In uitgaaf op f 784,42 alzoo met een goed slot van f 188,69, en de begrooting van dat Armbestuur voor 1911 In ontvang en uitgaat op een bedrag van f 1038,69, met een gemeente-subsidie van 1 800. LUC HTVA ART. Clement van Maasdijk, -j- De heer Van Maasdijk, de 25-jarlge Nederlander, die onlangs te Heerenveen en In Den Haag gevlogen heeft met een kleinen tweedekker, een Sommer-toestel, Is Zaterdagavond op het terrein Warnsborn, bij Arnhem, na twee geslaagde proel- vluchten met zijn toestel van een hoogte van ruim 50 meter gevallen. Hij kreeg den motor op de borst, en de dood Is onmiddellijk Ingetreden. Men meldt omtrent dit ongeluk: Ruim 6 uur steeg Van Maasdijk weer op voor een proefvlucht. Zijn monteur zegt, dat het opstijgen niet was als gewoonlijk, veel steller; misschien om het eenlgszins moeilijke terrein. Bl| de eerste ronde om het terrein reeds begon hel toestel te hellen, en Van Maasdijk maakte brusque bewegingen met de gauch'ssements, welke den val van het toestel, van een hoogte van 50 4 60 meter, nlel konden verhinderen. Blijkbaar heeft de jonge vliegman zich nog omgedraaid om iets te grflpen, want de motor is hem op de borst gevallen. De dood trad onmiddellijk In. Er werd later vastgesteld, dat de machine volkomen In orde was, zoodat de oorzaak van het ongeluk daarin niet kan liggen. Op de stille, uitgestrekte helde, waarover de avond reeds zijn schaduwen wierp, was het een aangrijpend schouwspel, toen eenlge mannen zich gereedmaakten om het lijk van den jongen wakkeren man, dat tusschen hel bloelende heidekruid naast het verbrijzelde toestel lag, op een brancard te tillen. Een klein groepje stond er omheen, eenlge heeren van het comité, politie beambten en de helpen van Van Maasdijk. Zij ontblootten eerbiedig het hoofd, toen het lijk zacht op den brancard werd neer gelegd. Te Arnhem had zich de lijding van het ongeluk als met bliksemsnelheid verspreid, en overal wekte het de grootste deelneming. Het eerste slachtoffer van de jonge veelbelovende, doch nog zoo verraderlijke vliegtechniek op Nederlandschen bodem.... het eerste slachtoffer ook van Nederlandsch bloed I Clement van Maasdijk had zQn tech nische opleiding ontvangen aan de Kweek school voor Machinisten te Amsterdam en vervolgens z(n practlsche studies In Dultschland voortgezet. Sedert ongeveer tien maanden heeft hl) zich op de vliegkunst toegelegd. Te Parijs was hij leerling van den bekenden avlateur Blérlot, op wiens fabriek hl) werkzaam Is geweest om de constructie der vliegmachine te leeren kennen. Van Maasdijk was In het bezit van het diploma van de Aéro-Club de France. Elke nieuwe naam, die aan de dooden- lljst der aviatiek moet worden toegevoegd, stemt weder tot diepen weemoed. Toch dient men, ook In zulke oogen- bllkken, In het oog te houden, dat de moedige jonge mannen niet voor een Ijdelen waan hun leven hebben gegeven. Ongeveer drie jiar geleden slaagde men er voor hel eerst In, met behulp van een vliegmachine, een kleinen sprong te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1