Vrijdag 26 Augustus 1910. Tweede Blad. (Z i r i Is. zeescbe Oour an t). NIEUWSTIJDIN8EN. ZIERIKZEESCHE MEI VVSItORE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschynt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. Ne. 8970. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i 1. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. flevonden op den openbaren weg: Een hooivork. sleutel. beursje met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. japan. Uit Tokio meldt men, dat een geweldige aardbeving plaats had aan den berg Usu (Hokkaido). Zij begon op 22 Juli en duurde nu en dan voort tot 26 Juli. Op 22 Juli werden 183 kleine schokken waar genomen; op 24 Juli barstte de berg open op meer dan honderd plaatsen. Op 26 Juli dekten lava en stofwolken den berg en een zandeiland van vier vademen dikte werd gevormd In de baai van Usu. amerika. De geweldige boschbranden in de Ver- eenlgde Staten duren In Montana, Idaho en Washington nog steeds voort en richten ontzaglijke verwoesting en ellende aan. In Oregon, Wyoming en California zijn de branden ruim 4 weken geleden uitgebroken eindelijk gestuit. Alleen In West-Montana Is reeds een oppervlakte van 1000 vlerk. Eng. myien platgebrand. De vlammen vernielen alle dorpen en steden op haar weg en de inwoners vluchten in wilde haast, dikwijls zonder Iets van hun have en goed te kunnen redden. Te Missoula kwamen ongeveer 1000 vluchtelingen aan, ure voor nei mee- rendeel slechts half gekleed waren, daar zij midden In den nacht door de vlammen werden opgeschrikt. De stad Talt Is geheel verbrandSaltese moest door de Inwoners verlaten worden, evenals Hanghau. De steden Burke, Mullar, Deborgla en vele andere plaatsen worden bedreigd. Er moeten een groot aantal menschen om het leven zijn gekomen. De jongste telegrammen spreken van honderden, van 300, 600 menschen die vermist worden en die men vreest dat ^verbrand zijn by het bestryden van de vlammen. En de rampen worden nog treuriger, als het vermoeden waar Is, dat verscheidene branden moedwillig zijn aangestoken. Vol gens een bericht uit Washington zouden de overheden stellige bewyzen daarvan in handen hebben. Op den Noord-Pacific-spoorweg Is een paisaglerstrein verbrand met allen die er In waren: 42 vluchtelingen en 19 zieken verpleegsters. Die trein, uit het brandende Wallace komende, werd op eenlge mijlen alstands van Missoula door de vlammen omsingeld. Vele hoeven, waar de bewoners te lang bleven, werden geheel ingesloten door de vlammen en allen die er zich bevonden waren reddeloos verloren. Door het vernielen van geheele straten met dynamiet gelukte het, een gedeelte van Wallace te redden. De gouverneurs der door de branden geteisterde staten hebben President Talt dringende telegrammen om hulp gezonden, daar de 4000 man (voor de helft soldaten), die thans de vlammen bestryden, onvol doende zyn. De vlammen verspreiden zich met een snelheid van een myi per uur. Als er geen regen komt, vreest men, dat weldra ook het vermaarde Yellowstone-park zal worden aangetast. New-York, 22 Aug. President Talt spreekt In een schryven aan Lloyd Gris- com, president van het New-Yorksche republlkelnsche comité, beslist tegen, dat er eenlge breuk tusschen hem en Roose velt zou bestaan. Hy verklaart den Indruk te hebben, dat de reactlonnalre republi keinen zulk een breuk trachten te doen ontstaan. President Talt ontkent voorts, dat hij de hand gehad zou hebben In de oppositie tegen de benoeming van Roosevelt tot voorzitter van de Republlkelnsche State Convention. ITJtu£, ln de omstreken van Palermo zyn In de laatste dagen verschillende moorden en moordaanslagen gepleegd. Een boer, die met zyn vrouw en 4 kinderen per r(Jtulg uit de stad terugkeerde, werd op een draal van den weg plotseling door een bende bandieten overvallen, die talrijke schoten losten. Alleen door hel flink op treden van den boer kon hy de naaslby- ynde hoeve bereiken. Daar bleek dat hij, zyn vrouw en twee kinderen door de kogels der bandieten gewond waren, de kinderen zóó ernstig, dat zy enkele oogenblikken later overleden. Te Mare werd op denzelfden dag een koopman In zyn rytuig doodgeschoten en by San-Glbisello werden drie onbekende personen gedood. Het medeiyden met het lot van den 27-jarlgen cavalerie-lultenant VI val dl Pasqua, die Zaterdagavond met zyn aëro- jlaen nabij Marlnella ter aarde Is gestort, 's algemeen. De luchtreiziger, die zyn diploma had gehaald op het Fransche vliegterrein te Vlourmelon, was 's morgens vroeg met een andere officier te Centocello opgestegen. Eerst vlogen beiden op hun Farman- toestellen, op 600 M. afstand van elkaar, over Rome heen. Toen zij de zee naderden, gaf de tweede vlieger het teeken om terug te keeren, daar de motors slechts voor twee uur van benzine voorzien waren. Pasqua vloog echter door naar Civita vecchia, waar hy door het volk geestdriftig werd toegejuicht. Op de hoogte van Marlnella, op den terugweg naar Rome, zag het volk den arëoplaen langzaam dalen, tot de motor plotseling den arbeid staakte en het vlieg tuig als een steen naar beneden plofte, den bestuurder onder zyn gewicht ver pletterend. zwitserland. Den 28en September zullen de vier iaron htchlhiiltslral t/«r*4rr.L»j~ Taljana Leontjef veroordeeld Is, omdat zij in een hotel te Interlaken den Paryschen koopman Muller had doodgeschoten, denkende den Russischen oud-mlnloter Doernowo voor zich te hebben. Verder was het vonnis, dat de Russin twintig jaar lang niet In Zwitserland mocht wezen. Nu wordt Tatjana echter in een krank zinnigengesticht te Miinslngen verpleegd. Laat men haar vry, dan zou zy weer een misdaad kunnen plegen. Men is nu over eengekomen, dat zy ook na haar slraltyd In het gesticht blijft, op kosten dan van haar vader, die nu te Bern woont. rusland. Twee aanzieniyke Russische jongelieden, Prins Watsjnadse en Prins Martsjenko, die pas tot officier bevorderd waren, hebben te Moskou een polltle-agent vermoord. De twee olficleren keerden In beschonken toestand met eigen rijtuig van een feest bulten Moskou terug en zaten voortdurend te zingen en te schreeuwen. Een politie agent hield hun rijtuig aan en vermaande hen tot stilte. Prins Martsjenko stapte toen uit het rijtuig en gal den agent een vuist slag in het gezicht. Daarop ging hij weer In 't rijtuig zitten en wilde voortryden. Maar de agent hield het paard tegen. Daarop vielen de belde olficleren met hun sabels op den agent aan en hieuwen op hem in tot hy dood was. Daarna lieten zy hem op straat liggen en reden heen. Er liep een groote menschenmenlgte te hoop, die luid haar ergernis over den moord te kennen gal en elschte, dat de olficleren gevangen genomen zouden worden. De twee prinsen werden dan ook in hechtenis genomen en naar de hoofdwacht gebracht. Maar men gelooft, dat zy niet zwaar gestraft zullen worden. Het onderzoek naar de verduisteringen by het beheer der Siberische spooriyn heelt aan het licht gebracht, dat er wel dertig mlllloen gulden zoek Is. Er was o. a. druk gewerkt met valsche vracht brieven. Verscheidene hooggeplaatste ambtenaren zyn onmlddeliyk ontslagen. enreland. Men heeft in de laatste jaren in Engeland veel gedaan om de vrouwen te Ieeren, hoe zuigelingen moeten gevoed en ver zorgd worden, en dientengevolge neemt de sterfte van kinderen onder het jaar voortdurend af. Een vrouwenvereeniglng, die zich de bevordering van de gezondheid ten doel stelt, zendt nu karavanen uit om de moeders van Engeland verder te onder richten. Een woonwagen gaat den boer op, verpleegsters houden hier en daar voordrachten en geven aanschouweiyke lessen. Dezer dagen Is een nieuwe wagen gedoopt. De tooneelspeelster Lena Ashwell, echtgenoote van een dokter, doopte den wagen met een karaf water, die er tegen stuk werd geslagen, en noemde hem Aurora. DUlTSCvr LAND. Het was Vrydag vyi weken geleden, dat de slaking der arbeiders op de Dultsche werven begonnen Is. Tot dus verre heeft men r.óch van de zyde der werklieden, nóch van die der patroons een enkelen stap gedaan om tot overeen stemming te geraken. Op het eind van deze maand zal het hoofdbestuur van den bond van yzer-lndustrlëelen vergaderen om de vraag te bespreken, ol er aan leiding bestaat om over te gaan tot het wegzenden van nog meer arbeiders. Wordt deze vraag bevestigend beantwoord, dan zouden 300.000 werklieden op straat staan. De 32-jarlge koopman Slglsmund Ollendotl, die te Schöneberg, één der Beriynsche voorsteden, sedert verscheidene jaren een groote export- en engroszaak voor handborduurwerk had gedreven heeft een bekende Beriynsche bank voor 50,000 mark In den nek gezien. Ollendoif was In den laatsten tijd In geldverlegenheid geraakt en kon zyn ver plichtingen niet meer nakomen. Reeds angen tijd had hij zyn vlucht naar het buitenland voorbereid, en toen zyn schuld- elschers hem het vuur al te na aan de schenen begonnen te leggen, verschafte hy zich door bedrog het noodlge geld. Hy maakte gebruik van zyn kennis, verkregen In zyn vroegere betrekking by een notaris, door handig op een daartoe verelscht papier een hypotheekbrief, ten bedrage van 75,000 mark, op een stuk met de noodlge ambtszegels en notarleele handteekenlngen te voorzien. De vervalschlng was zóó geralfineerd aangebracht, dat een aanzleniyk bankiers huls den hypotheekbrief zonder meer voor 50,000 mark In pand nam. Ollendorf ging met het aldus „gefleschte" kapitaal op de vlucht, waarschijnlijk naar Engeland. Slechts door een toeval werd een paar dagen later de hypotheek-vervalschlng ontdekt. De sociaal-democratische partij heelt alweer een mandaat veroverd. Gisteren Is er in het 20ste Saksische kiesdistrict Zschopau-Marlenberg een verkiezing voor den Ryksdag gehouden, welke verkiezing wegens het overiyden van den anti-semiet Zimmerman noodlg geworden was. De uitslag was, dat Frllzsche (anti semiet) 4485, Brodaul (vrijzinnig) 4685 en ds. Paul Göhre (sociaal-democraat) 14,443 stemmen haalde. De laatste Is dus gekozen. jy de verkiezing van 1907 was de anti-semiet dadeiyk gekozen. Hy kreeg toen 14,732 stemmen en de sociaal democraat 11,281 stemmen. Toen hadden er dus ruim 26000 kiezers gestemd, gisteren nog geen 24,000. Sedert het uiteenvallen van het blok van Biilow hebben de sociaal-democraten nu hun achtsten zetel In den Ryksdag ver overd. belsiE. Omtrent het ernstige spoorweg-ongeluk, dat Maandagnacht by Mechelen heelt plaats gehad, worden nu de volgende blzonderheden bekend: De botsing is gebeurd tusschen een bizonderen trein, die via Luxemburg- Brussel een gezelschap reizigers uit Oberammergau naar Antwerpen vervoerde, en een bizonderen trein, die uit Brussel reizigers naar Antwerpen vervoerd had en nu ledig naar Brussel terugkeerde, enkel met een machinist, een stoker, een hoofd conducteur en een conducteur. Men schrijft meer en meer de schuld toe aan den machinist van den ledigen trein, die het signaal, dat op .stoppen" stond, zou voorby gereden hebben In volle vaart. De machinist van den trein Oberammer gau verklaarde, dat hy het ongeluk zag aankomen, toen hy op twee honderd meter afstand den anderen trein het signaal zag voorby ryden zonder van vaart te ver minderen. De machinist van den Oberammergau- treln stopte oogenbllkkeiyk en het Is deze trein dus niet die aanreed, maar die zelf werd aangereden, met zulk een geweld, dat de slag kilometers ver gehoord werd. Het Handelsblad van Antwerpen bericht verder over de ramp: De locomotief van den aanrydenden trein was het ondersteboven gekeerd, de tender eveneens, terwyi de locomotief van den ledigen trein ook was omgeslagen. De slag was zóó geweldig geweest, dat het yzerwerk van de locomotieven en tender als eene vormelooze massa was Ineen gewrongen. De postwagens waren als In splinters geslagen, alsook een deel van het salon- rytulg van den aanrydenden trein, waarin zich gelukkig geen reizigers bevonden. De reizigers van de andere rijtuigen werden door elkander geslagen, doch kwamen er met den angst en met bullen en lichte kneuzingen van al. M. de Cruyenaere, statieoverste, leidde de werken, terwyi de politie en gendarmerie de orde moesten handhaven. De meeste geneesheeren der stad, onmlddeliyk ver wittigd, waren toegesneld, terwijl ook de pastoor en onderpastoor van Hanswyck ter plaatse waren. Men gelukte er In den trelnoverste van den aanrydenden trein van onder de pulnen te halen. Hy was gewond aan het hoofd en ontving de eerste zorgen In een naburige herberg. Hy kwam er dus betrekkelijk goed van af; maar men was minder gelukkig met stokers en machinisten. De stoker van den ledigen trein werd algryseiyk gewond opgedolven en In wan- hoplgen toestand naar het gasthuis gebracht. De ledige trein leverde een droevig schouwspel op. Twee der ryiulgen uit het midden van den trein waren omgeslagen en gedeeltelijk vernield. Op het eerste hulpgeroep waren talryke op het gehucht Hanswyck wonende werk lieden, alsook het personeel der statie ter hulp gesneld. ucr*nfirviri,,rY3ïev.,'"Avtftn.,',uft«s. «arvt-wti uit hunnen akeligen toestand te redden een uiterst moeilijk werk, daar de locomo tieven letterlijk in elkander gedrongen waren. Heel de bevolking was ter plaatse van het onheil gesneld, toen de staatswerk lieden met het oprulmlngswerk een aanvang hadden genomen. De machinist van den reizigerstrein werd kort daarna opgehaald; hy was erg, doch niet doodeiyk gewond en werd ook naar het gasthuis overgebracht. Men zette de opzoekingen voort en weldra kon men er In gelukken den anderen stoker en den anderen machinist uit hun akeligen toestand te redden. Zij waren ernstig gewond en na ver leende hulp werden zij ook vervoerd naar het gasthuis. De tweede trelnoverste had slechts lichte kwetsuren en kon zich, na verpleging, te voet verwyderen. Men bemerkte ter plaatse vele leden van het Roode Kruis, die de geneesheeren bereidwillig terzy stonden. Men had om de groote kraan naar Brussel geseind, maar Intusschen werden de opruimlngswerken heel den nacht voort gezet, met het doel den trelnoverste te vinden. Elndeiyk werd hy opgedolven, maar het was nog slechts een lijk, dat naar het doodenhuls werd vervoerd. Dank aan de groote kraan, die Intusschen uit Brussel was toegekomen, gingen de reddingswerken goed vooruit. Onnoodlg te zeggen, dat het nieuws van het ongeluk zich bliksemsnel had verspreid en dat er in den morgen duizenden en duizenden nieuwsgierigen ter plaalse kwamen. Oendarmen en politie hadden de grootste moeite om het volk op afstand te houden. Een hoogst merkwaardige blzonderheld wordt nog In verband met de spoorweg ramp gemeld. De voorste 2 tweede-klasse rytulgen waren ledig en aan die om standigheid Is het te danken, dat niet een groot aantal menschenlevens meer te betreuren zyn. Deze twee rytulgen nameiyk waren ontruimd geworden In Brussel, omdat de lichten waren uitgegaan en niet meer wilden branden. Waren die lichten aangebleven, dan zouden de reizigers er In zyn biyven zitten en men zou vermoedeiyk een hall uur later 50 h 60 dooden gehad hebben. Nu waren zy verdeeld In de andere rijtuigen, deze hebben niet geleden en de reizigers zyn er met builen en kneuzingen van afgekomen. In de eerste paniek vluchtten zy In alle richtingen, doch keerden spoedig terug om hulp te bieden. De stationschei deed eene locomotief spannen aan de onbeschadigde rytulgen, voerde de reizigers van Oberammergau terug naar Schaerbeeck en zoo over Muysen en Neckerspoel naar Antwerpen, waar zy 's morgens In de eerste vroegte aankwamen. Het groote lot van 200.000 frank van de Tombola der Tentoonstelling van Brussel, met de laatste trekking uitgekomen, Is nog altyd niet opgeëlscht, ol liever, het wordt te veel opgeëlscht, want er zyn wel vyi of zes personen, die het betwistendoch zonder bewyzen. Het zyn eerst twee kant werksters, die beweren, dat hun lotje, het joede, verbrand Is; dan Is er de smid te lome, die het In zyn zak had verschroeid met zyn pyp; voorts heeft het comité een telegram van een heer ontvangen, die In Portugal Is en die verklaart het eenlg winnend nummer verloren te hebben. Volgens weer een ander verhaal zou het lot gevonden zyn In den vestzak van een mynwerker, die kort vóór de trekking om het leven kwam en toen met zyn beste kleeren aan werd begraven. De familie heeft het iyk mogen opgraven en zou het lot gevonden hebben. Zoo vertelt men! nederland. Leeuwarden, 24 Aug. Met betrekking tot den oproerlgen geest, die onder vele gevangenen In de Byzondere Strafgevangenis alhier heerscht, vernemen we nog In aansluiting met ons vorig bericht het volgende Sinds eenlgen tijd wordt op last van den directeur-generaal van het gevangenis-, rykstucht- en opvoedingswezen, den heer mr. H. C. Dresselhuys, een administratie! nnrtprznplc Inyesleld naar ffenleecde dlpf- gevangenls alhier. Maandag j.l. stond reeds een bedlends len rang, wegens diefstallen, In den loop der jaren 1908, 1909 en 1910 gepleegd, terecht en tegen hem werd 1 jaar gevange nisstraf gevraagd. Doch dit is niet het eenlg resultaat. De enquête duurt steeds voort en meer en meer blijkt, dat nog vele personen, o. w. bewaarders en gevangenen beruchte misdadigers, die relatlën hebben In Rot terdam en Amsterdam by deze mls- dryven zyn betrokken. Één der gevangenen moet als verrader hebben gespeeld, wat het gevolg had, dat deze zwaar gestraften Inbrekers en moordenaars als Wil lem Veltman, Mlnzelaar, Bouma, zeer ge beten werden op den verrader. Ze wilden hem In de werkzaal niet zien en kwam hy daar, dan moesten de bewaarders handelend optreden, opdat de goede orde niet werd verstoord. De ontevredenheid duurde evenwel voort, zoodat de ordeverstoorders meermalen in de boelen moesten worden gesloten. Werden ze daar weer uit bevryd, dan begon de herrie opnieuw, by het luchten, op de werkzalen of gedurende de nacht rust, en wel in die mate, dat de hulp van de maréchaussées moest worden ingeroepen. Reeds eenlge keeren werd er by den koster der St.-Bonlfacluskerk alhier geld gestolen, wanneer man en vrouw belden In de kerk waren, tot men elndeiyk besloot den dlel op heeterdaad te betrappen. Zondagmorgen, onder de hoogmis, kwam de dief weer aanzetten, en schelde aan het huls van den koster, staande aan het stille plein vóór de kerk, afgezonderd van de openbare straat. Toen er niemand voorkwam, meende hy dat het terrein veilig was, school een raam op, en werkte zich naar binnen, om zyn slag te slaan. Maar toen kwam de rechercheur P. S., die zich In een kast verstopt had, voor den dag, en rekende het boefje, den 12- jarigen G. F. In. Renkum, 24 Aug. Gisterenavond half- tien is in het Kelenbergsche bosch, onder deze gemeente, vermoord gevonden de 13-jarige Adrlana Pulle, die des middags was uitgegaan om hout te sprokkelen. toen zy des avonds niet terugkwam, werden de ouders ongerust over haar lang wegbiyven en ging de vader met eenlge buren op onderzoek uit. Men vond haar ïyk ln het bosch met een riem ge worgd, vermoedeiyk nadat zy vooral was mishandeld. Toen het ïyk des avonds halftlen ge vonden werd, is nog getracht de levens-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5