ZIFJUKZEESGI1E&f& NIEUWSBODE. Vrijdag 26 Augustus 1910. Eerste Blad. Dinsdagavond Oourant). ATTENTIE! Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschuilt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per iaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8970. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. AD VERTE NTI EN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Mot hot oog op da te houden feestviering, ter ge legenheid van den 30sten geboortedag van H. M. onze geë&rbiedigd» Koningin, zal da NIEUWSBODE van a.s. Woensdag worden uitgegeven. Advertentiënvoor dit nummer bestemd, worden ingewacht tot des namiddags uiterlijk 3 ure. DE DIRECTIE. XVII. Om tot lid van den gemeenteraad ge kozen te kunnen worden, moet men wezen Nederlander, meerderjarig, ingezetene van de gemeente, van het manneiqk geslacht en In het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten, dus niet bi) rechter lijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijn goederen verloren hebben of van de verkiesbaarheid ontzet zijn. Meerdei jarig Is men, wanneer men den leef tijd van 23 jaar vervuld heefl, en Ingezetene van de gemeente is men, wanneer men gedurende het laatste jaar zijn woonplaats binnen de gemeente gehad heefl. De vraag rijs!, moet men aan al deze positieve verelschten beantwoorden op het oogen- blik, dat de verkiezing door Burgem. en Weth. wordt uitgeschreven, of op het tqdstip, dat men, hetzij bij candldaatstelllng, hetzij door stemming of herstemming, verkozen is veiklaard. De bewoordingen zoowel van de Orondwet als van de Qemeenlewet geven ruimte voor de laatste opvatting, want er staat In de Orondwet: .om lid van den raad te kunnen zijn wordt verelacht", er staat niet, om tot lid van den raad gekozen te kunnen worden, wordt verelscht. En In de Oemeentewet staat: .leden van den raad kunnen alleen zijn", er staat niet, tot lid van den raad kunnen alleen benoemd worden. De be doeling van den grondwetgever en wet gever Is echter vrij duidelijk. En met die bedoeling heeft men alleen rekening te houden. Teneinde een famllle-regeerlng te voor komen, heeft de wetgever bepaald, dat geen bloedverwantschap In den eersten of tweeden graad, en geen zwagerschap mag bestaan tusschen den burgemeester en de leden van den raad, en tusschen de leden onderling. De weigever heeft voorgeschreven, dat een Minister, een Commissaris der Koningin, een lid van Gedeputeerde Staten, een griffier der Staten, een commissaris van politie, een ambtenaar, aangesteld door het gemeentebestuur, een geestelijke of bedienaar van den godsdienst, onderwijzers voor het lager of middelbaar onderwijs, een krijgsman In werkelljken dienst, ge neeskundigen of verloskundigen, die met de armenpraktijk belast zijn, niet tegelijker tijd leden van den gemeenteraad mogen zijn. Het Is aan de raadsleden bij de wet verboden 1°. om In rechtsgedingen, waarin de gemeente betrokken Is, als advokaat of procureur werkzaam te zijn; 2°. om middellijk, noch onmiddellijk deel te nemen aan onderhandsche pacht van gemeente-goederen of Inkomsten, aan leveringen of aannemingen ten behoeve van de gemeente; 3". om tegenwoordig te zijn bl] het openen en goedkeuren der rekening eener aan het gemeentebestuur ondergeschikte inrichting, tot het bestuur waarvan zij be- hooren. De leden van den raad hebben ge durende zes jaren zitting. Zij worden ten minste tweemaal vier en twintig uur vóór het houden der zitting door den burge meester schriftelijk ter vergadering opge roepen. Deze zorgt tevens, dat het beleggen van elke raadsvergadering ter openbare kennlsse wordt gebracht. In de oproepings brieven staan de onderwerpen vermeld, voor de behandeling waarvan de ver gadering belegd is. Vandaar de gebruike lijke uitdrukking .agenda". Maar de raad kan toch steeds over zaken, die niet op de agenda staan, beraadslagen en besluiten. De raadsvergaderingen worden In het openbaar gehouden, zoodat een leder deze kan bijwonen. Wanneer de voorzitter het noodlg acht, of wanneer In gemeenten be neden de 20,000 zielen drie raadsleden het vorderen, worden de deuren gesloten, hetgeen beteekent, dat het publiek met Inbegrip van de verslaggevers zich moet verwijderen. De Raad beslist In de geheime zitting, of met gesloten deuren zal beraad slaagd worden. Wat In beslotene zitting besproken wordt, behoeft volgens de Gemeentewet niet geheim te worden ge houden. Wel zijn volgens haar de leden tot geheimhouding verplicht, wanneer de Raad aan de leden stilzwijgendheid oplegt. Niet alle zaken echter mogen In een ge heime zitting behandeld worden. De Oemeentewet noemt eenige onderwerpen op, die steeds In een openbare zitting behandeld moeten worden. Zoo mag o. a. In een geheime zitting niet beraadslaagd worden over de toelating van nieuw benoemde leden, over de plaatselijke be grooting en rekening, over het Invoeren, wijzigen of afschaffen van plaatselijke be lastingen, over het aangaan van geld- leenlngen, over het vervreemden en be zwaren van gemeente-eigendommen, over het onderhands verhuren of verpachten van deze. De leden van den gemeenteraad moeten evenals die van de Staten-Generaa! en de Provinciale Staten stemmen volgens eed en geweten, zonder last van of ruggespraak met de kiezers. Dus het mandaat imperatief, waardoor de gekozenen gehouden zijn bij het uitspreken van hun gevoelen of het uit brengen van hun stem te volgen de wils verklaring van hen, die hen afvaardigden, Is beslist uitgesloten. Zij zijn volkomen vrij, en mogen onomwonden hun gevoelen uiten. Zij hebben toch als gemeenteraadsleden gedurende de zitting Ie droit de tout dire, want z|| zijn wegens de stem of meening door hen In de vergadering uitgebracht, niet gerechtelijk vervolgbaar. Een heilzame niet genoeg te waardeeren bepaling I En al moge het waar zijn, dat soms wel eens die vrijheid misbruikt Is, het nadeel, dat hieruit voortvloeit, weegt In den regel niet op tegen het voordeel van een vttje meeningsulting, slechts beperkt, zedelijk door den strengen elsch van waarheid, en wat den vorm aangaat door die grenzen, welke de wellevendheid en de beschaving stellen. Zierlkzee, 26 Aug. Woensdagavond vergaderde In de raadszaal van het stad huis het feest-comlté tot viering van het dertigste levensjaar onzer geëerbiedigde Koningin. In die vergadering werd het feestprogramma vastgesteld, zoodat wij in staat z|jn aan onze lezers en lezeressen het volgende te kunnen mededeelen. Aanstaanden Woensdag zal: om acht uur 's morgens van den toren koraalmuzlek ten gehoore worden gebracht, en het carillon bespeeld worden; om negen uur zal het muziekgezelschap .Kunst en Eer" een muzikale wandeling door de stad maken; om half elf zal, onder leiding van den heer S. Klimmerboom, door jongens en meisjes van de twee hoogste klassen der lagere scholen een zanguitvoering op het Havenplein gegeven worden, gevolgd door een kleppermarsch om elf uur zal, begeleid door .Kunst en Eer", een kinder-optocht door de stad gehouden worden; om twaalf uur zal, achter de oude Ambachtsschool, op plechtige wijze het vaandel worden uitgereikt aan de schlet- vereeniglng der afdeellng Zlerlkzee Volks weerbaarheid om half twee zal de gemengde zang- vereenlglng .Polyhymnia" In de muziektent op het Havenpaik eenige liederen ten gehoore brengen; om drie uur zullen, met medewerking van het muziekgezelschap uit Nieuwerkerk, op het Havenplein, onder leiding van den heer Steyns, gymnastische spelen gegeven worden, gevolgd door uitreiking van souvenirs aan alle dcelnemenden; 's avonds om zeven uur schitterende verlichting van het Havenplein, Havenpark en de muziektent; om half acht concert van .Kunst en Eer" in de muziektent; om tien uur groote llchtstoet van cor- poratiën en feestgangers, opgeluisterd door drie muziekkorpsen, te weten: .Kunst en Eer", .Oosterland's Fanfare" en Nieuwerkerk's Fanfarecorps. De llchtstoet zal op het Havenplein opgesteld worden. Voor de mooiste hulde aan onze Koningin z|jn drie prijzen; om elf uur groot vuurweik op den Oost-Havendljk, tegenover de Nieuwe Haven. Burgem. en Welh. hebben toegestaan, dat aanstaanden Woensdagavond, ter ge legenheid van den dertigsten verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, geïllu mineerd wordt. In het gemeenteraadsverslag. ver schenen In ons jongste nummer, Is abusievelijk weggevallen het volgende: De rekening der gasfabriek werd hierop goedgekeurd In ontvang tof een bedrag van f 56 820,66 en In uitgaaf tot een som van f 60,219,97s, sluitende alzoo met een nadeellg saldo van f 3399,315. Vervolgens werd door den heer Polvllet verslag uitgebracht omtrent de gemeente rekening over 1909. Deze werd hierop goedgekeurd In ontvang tot een bedrag van f 143,134,78 en In uitgaaf tot de som van f 144,589,11s, sluitende alzoo met een nadeellg saldo van f 1454,32''. De Schletvereenlglng .Zlerlkzee" zal a s. Zondag op de Schietbaan aan den Westhoek haar jaarlQkschen huishoude- tljken wedstrijd houden. Een Ieder zal in de gelegenheid gesteld worden dezen wed strijd b| te wonen, wijl de toegang vrij is. Door den burgemeester van Borsselen is aan zijne collega's van de aan de Schelde gelegen gemeenten, medewerking gevraagd inzake het opsporen van de nabij die ge meente vermoedelijk verdronken schippers knechts J. Piek en M. J. Wabeke. Zonnemaire, 26 Aug. Tot lid van het burgerlijk armbestuur Is, In plaats van wijlen den heer S. Visser, gekozen de heer H. J. Everwqn. Stavenisse. HedenVrijdagmiddag werd den heer W. C. Crucq, bij zijn afscheid als hoofd der school alhier, door de schooljeugd en het personeel aange boden een eet-, een ontbqt- en een theeservies, terwijl des avonds op de bovenzaal van het hotel .De Gouden Leeuw" genoemden oud-ambtenaar, namens de dankbare burgerijeen prachtig mahoniehouten buffet (uit de fabriek van de heeren Zevenboom Zoon uit Zlerikzee). als aandenken zal gepresenteerd worden. De heer L. B. van Pagée alhier ontving bij z|jn vertrek naar Neerbosch van de leerlingen der Zondag- en der Zangschool, uit dankbaarheid voor de vele diensten, door hem daaraan bewezen, een prachtig Christusbeeld en een moolen verzilverden inktkoker ter gedachtenis. Alhier doet zich weder een geval van roodvonk voor. Maandag^I.I. begon men met het sloopen van hel oude kerkgebouw, dat alhier minstens 2J eeuw gestaan heeft. Thans is men reeds zóó ver gevorderd, dat er bij het einde der week weinig of niets meer van te zien zal zfjrr. Het z.g. .Koor", waarin de prachtige wlt-marmeren graftombe van den heer Van Tuyl van Serooskerke en gebeeldhouwd door R. Verhulst, benevens de toren, die gemeente eigendom is, blijven In den oorspronkelijken toestand. De vloer der oude kerk blijft ook als zoodanig voor een deel der nieuwe kerk, zoodat de graven, daaronder verborgen, ongeschonden blijven. Tholcn. Aangezien er genoegzame deel neming Is, zal er 8, .9 en 10 September eene Tuinbouwtentoonstelling alhier plaats hebben op eene welde van den hoogwelgeb. heer jhr. J. van Vredenburch. Er is ruim 100 vlerkante meier aan gevraagd voor vruchten, groenten en bloemen. Naar men verneemt zal de Inzending vooral wat bloemen betreft niet alleen groot, maar prachtig ztyn. De commissie van beoordeeling bestaat uit de heeren: D. J. van der Have te Kapelle bij Goes, W. C. Noske te Middelburg en J. Janssen te Koudekerke. De entrée Is zóó billijk gesteld, dat leder er van kan profiteeren. St.-Annaland, 26 Aug. Dat hier te lande nooit klaagtonen gehoord worden over de duurte van het vleesch, zullen we niet beweren. Indien we echter rekenen naar andere landen, b.v. Duitschland, dan kunnen we tevreden zijn. Als een gevolg van die mindere duurte mag het zeker wel beschouwd worden, dat hier tegen de kermis van de volgende week om de vijl duizend pond vleesch geslacht Is op een bevolking van nog geen 2500 zielen Menschen, die zelden of nooit rundvleesch tusschen de tanden kragen, veroorloven zich dan de weelde ook eens van die lekkernij te proeven. Wie zou het die menschen misgunnen? Zeker niemand. Poortvliet, 25 Aug. Een schrikwekkend voorbeeld. Dit heeft het dochtertje van J. v. D. alhier gegeven, toen het Dinsdag het ongeluk had uit een lantaarnpaal te vallen. Ze kwam terecht op een van Ijzeren punten voorzien hek. Één dier punten drong In haar dijbeen en kwetste ook nog baar bulk. Door het vele bloedverlies en door de pijn bijna bewusteloos geworden, werd het kind in huls gedragen, waar spoedig daarna de wond door de verlos kundige werd ultgewasschen. Den vol genden dag werd geneeskundige hulp Ingeroepen. De dokter constateerde, dat ver- moedeiqk Inwendige deelen gekwetst waren. Daar het meisje al een paar malen over gegeven heeft, Is de toestand ervan nu niet zoo heel gunstig te noemen. Heden avond Is ze naar Bergen-op-Zoom vervoerd Heden Is het laatste der zeven stukken gezonken bij den Klaas Steenland- polder alhier. Het is geschied onder leiding van den heer Van Seventer, die hier den heer J W. Roeloffs uit Papen- drecht vertegenwoordigde, welke de aan nemer was. Het werk Is meestal begunstigd door goed weer, slechts eenige dagen Is het minder mooi geweest. Alle stukken zijn dan ook met goed gevolg gezonken. Oud-Vossemeer. Door den gemeente raad werd In zijn Woensdag l.l. gehouden vergadering de rekening der gemeente vastgesteld In ontvang en uitgaaf tot bedragen van f 17425,69 en f I62I6.185, zoodat er een goed slot blijft van 1 1209,50s de rekening van het Algemeen Armbestuur ad f 246,80'' en f 195,11s, alzoo met een batig saldo van f 51,69; de rekening van het Weezen-Armbestuur ad f 5983,37 en f 5217,06, alzoo met een bate ad f 766,31; de rekening van het fonds Huysen van Kattendijke was In ontvang f 8147,37s, in uitgaaf f 6986,44 en met een goed slot alzoo ad f 1160,93s. Gedurende geruimen tijd Is de questle hangende gebleven of de kerk der Ned. Herv. Gemeente zou gerestaureerd worden of wel gesloopt en vervangen door een nieuw gebouw. Het laatste heeft lang voorgezeten, maar thans Is In een vol tallige vergadering met algemeene stemmen, gehoord de noodlge toelichtingen van het verloop der quaestie, tot restauratie be sloten. Onmiddellijk zullen de noodlge stappen gedaan worden ter verkrijging van de subsldlën, die voor de algeheele her stelling noodlg zijn. Hulp Is trouwens toegezegd, wanneer het gebouw, dat werkelijk architectonische waarde schijnt te bezitten, weder in zijn oorspronkelijken toestand wordt gebracht. In de vergadering der commissie tot steun In buitengewonen nood werd besloten dank te betuigen niet alleen aan de personen die met een lijst zijn rondgegaan, maar ook aan al de Ingezetenen, die door hun milden steun de commissie In de gelegenheid stelt een ongelukkig persoon te kunnen helpen aan een middel van bestaan. Een bedrag van f 325 is in gekomen. Als lid heeft in de commissie ook zitting genomen de heer Sprenger, pastoor alhier. Een aantal jongelui Is dezer dagen zich weer gaan oefenen op de Instrumenten van het voormalig muziekgezelschap, om bl) gelegenheid van den verjaardag onzer geliefde Koningin eenige stukken In het publiek ten beste te kunnen geven. Goes, 24 Aug. Heden werd onder zeer veler deelneming, ook uit omliggende gemeenten, het lijk van den heer J. M. Kakebeeke In het familiegraf bijgezet. Al de bewoners der 's-Heer-Hendrlkskinderen- straat hadden hunne vensters aan de straatzijde gesloten, terwijl de halfverllchte lantarens In genoemde straat met rouw waren omfloerad. Aan de groeve stonden honderden menschen uit alle rangen en standen, jongen en ouden, geschaard om een laatste hulde te brengen aan den hooggeachten overledene. Verschillende kringen en" corporatiën waren vertegen woordigd, o. a. het Proefstationde Breede Watering Bewesten Yerseke, vertegen woordigd door het bestuur, de oud bestuursleden A. NJssen en A. de Broekert, de griffier en de opzichtervoorts het Burgerlijk Armbestuur, de Christelijke Volksbond en Werkverschalfing; de Coöpe ratieve Beetwortel-Suikerfabriek te Dlntel- oord; de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. De kist werd gedekt door een krans van immortellen, terwijl In een volgwagen een veertien-tal kransen waren van familie en vrienden van den overledene, welke laatsten In vijf volgrljtulgen hadden plaats genomen. De kist werd gedragen door twaalf vrienden. De heer Oele sprak namens zichzelf en namens 't dagelijkse!: bestuur en Ingelanden van den polder de Breede Watering een woord van hulde en dank voor hetgeen de overledene als voorzitter van den polder had gewerkt. Vijf dagen na zijn benoeming trof den polder den Inval van den dijk te Wemeldlnge; en was 't de energie in 't optreden van dezen voorzitter, die algemeen bewondering vond. Spreker herdenkt uit eigen ervaring het vele goede door Kakebeeke verricht, die door zijn goeden luim en helder doorzicht, meer nog door zijn humaniteit en ver draagzaamheid, vele harten won; en spreker roept dan ook de zonen van zulk een vader toe zijn voetstappen te drukken, opdat z||n nagedachtenis tot In geslachten moge voortleven. De heer Patljn van Cloetlnghe sloot zich bij dezen spreker aan; van nabij sinds 16 jaren met den overledene bekend, getuigde hij hoe deze met zijn krachtige natuur en opgewekt gemoed een steun en troost was geweest voor velen; en wie hem van nabij mochten kennen door zijn vriendelijk oog, ztyn gullen lach, zijn hartelijken handdruk had beïnvloed en bekoord. Ook deze spreker riep den overledene een Rust in vrede I toe. De oudste zoon des overledenen, de heer I. G. J. Kakebeeke, dankte, mede namens zQn broeders en zusters, voor de laatste eer aan hun dierbaren vader bewezen. Elk der familieleden en vrienden strooide hierop een handvol bloemen op de kist; en de talrijke menigte verliet dit graf onder den Indruk van deze droeve plechtigheid. lerseke, 24 Aug. Er groeit hier In een tuin een kool, die het midden houdt tusschen een roode en een bloemkool, en waarschijnlijk is opgegroeid uit een zaadje, dat bij kruisbestuiving Is ontstaan. De bladeren hebben den vorm en de grootte van die eener bloemkool, maar de kltu zweemt sterk naar die eener roode kool en Is volstrekt niet groen. Het hart Is lichtbruin met paarse randen en behaard. Hansweert, 24 Aug. Het Belgische sleep- schip „Marle Joseph", schipper Van den Abeele, met een lading steenkolen van Duitschland naar België is gisterennamiddag op de Schelde nabij Doel In aanvaring geweest met een uitgaande zeeboot, waarbij het schip Marle Joseph" onmiddellijk zonk. Van de bemanning Is niets bekend, doch vermoedelijk Is 2Ij gered, daar een sleep boot aanwezig was. Vlisslngen, 26 Aug. In de heden middag gehouden zitting van den ge meenteraad werd de gemeente-begrooting voor 1911 overgelegd, bedragende in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1