Woensdag 24 Augustus 1910. Onfl?//t<acao (SB ierik.zeesctie C o u r a n t). Algemeen Overzicht. Zuiver smakelijk voedzaam.. f 1.50 PER KILO NIEUWSTIJDINGEN. ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MA AND AO, WOENSDAO en VR1JDAO verschqnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8969. UKaavar-Hoofdradaoteur A. FRANKEL. Redacteur. I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De Mandaten ten behoeve van de deelgerech- gden in het jaarlijksch legaat der tichting van wijlen Vrouwe CLARA ANSDOCHTER VAN SPARWOUDE unnen ter Gemeente-Secretarie vorden afgehaald. Het schijnt, dat de Indiening van het ipzlenbarend wetsontwerp, waarbij niet nlnder dan veertig mlllloen gulden voor le kustverdediging gevraagd wordt, geen vrijwillige daad van onze regeering Is. Zij :ou voortspruiten uit den aandrang, die loor den Dultschen Keizer op het Neder- andsche gouvernement isgeoefend. Wanneer lat zoo Is, dan is ons reeds vroeger ;eopperd vermoeden, dat de onthullingen an baron Van Heeckeren, die deswege loor zijn partljgenooten en geestverwanten et verlies van zijn mandaat als Eerste Kamerlid getuchtigd werd, een kern van waarheid bevatten, toch juist geweest. En dan kunnen wl] constateeren, dat de Nederlandsche natie onder het bewind |der coalitie een deel van haar nationale zelfstandigheid verloren heeft, daar men, zwichtend voor den wil van den Oer- maanschen monarch, overgaat tot het nemen van oorlogsmaatregelen, die een onvriendelijk karakter tegenover Engeland dragen, en ons landje bovendien op veertig mlllloen gulden komen te staan. Het op staatskosten gebouwd keizerlijk palels te Posen Is op feestelijke wijze Ingewijd geworden. De Keizerlijke familie, de rijkskanselier en andere hooge staats ambtenaren en hofdignltarlssen woonden de inwijding bij. Van al de openbare gebouwen en uit de woningen der Dult- schers wapperde de Pruisische vlag. En des avonds was de stad luisterrijk geïllumineerd. De Polen zelve, voor zooverre zij geen neringdoenden waren, onthielden zich grootendeels van deel neming aan de feestelijkheden. Ook de Poolsche schooljeugd weigerde zich langs den weg op te stellen, dien de Keizer nam, toen hij zijn Intocht in de stad hield. Deze werd op het raadhuis door den opper-burgemeester ontvangen en toegesproken. De architect van het Keizerlijk paleis bood den Keizer een gouden sleutel aan. In een toespraak, die de keizer hield, en waarin niets voorkwam, dat voor de Polen kwetsend was, verhief hij Posen tot zijn derde residentiestad. De tweede zoon des Keizers, Prins Eltel, zal voortaan het paleis bewonen. Men zal zich vermoedelijk nog herinneren, dat Indertijd Prins Von Arenberg, die wegens zijn verregaande wreedheden op de negers en negerinnen In Dultsch-Afrika ter dood veroordeeld was, een straf, die terstond door den Keizer in gevangenisstraf veranderd was, bij een herziening van het vonnis wegens krankzinnigheid van alle rechtsvervolging ontslagen werd. Hij werd toen dit was in 1904 In een krank zinnigengesticht opgesloten. Dit gesticht lag hoe toevallig I in de nabijheid van zyn landgoederen, zoodat de Prins af en toe zijn bezittingen kon bezoeken. Hij Is nu als volkomen genezen ontslagen, en zal zich naar Argentinië begeven. De Oostenrijksche Keizer, Frans Joseph, die een veelbewogen leven achter zich heeft, veel leed gedragen heeft èn als Monarch èn als familievader en hoofd van het Keizerlijk Huls, Is tachtig jaar geworden. Zijn verjaardag werd te I.che, waar hg des zomers toeft, In den uitgestrek- ten lntlemen familiekring feestelijk gevierd. Alhoewel door ztyn opvoeding en stand autokraat, heeft hij niettemin steeds con stitutioneel geregeerd, en lettend op den volkswenschniet geaarzeld algemeen stemrecht toe te staan. Rybak, die onlangs op de straat te Krakau door een arbeider werd doodge schoten, blijkt Inderdaad een Russische spion te zijn geweest. Toen hij namelijk op een gegeven oogenblik smoordronken was, hebben zijn vrienden, die hij beloog en verried, zijn zakken doorsnuffeld, en daarin gevonden een correspondentie met de Russische politie, benevens een lijst van de personendie de Russische revolutie gesteund hadden. Montenegroeen staat van 250,000 zielen, Is een koninkrijk geworden. De vijftigjarige vorst Nlcolaas, een sympathieke 'S persoonlijkheid, bestuurt zijn staatje In constltutloneelen geest. De Skoepsjtlna (volksvertegenwoordiging), die In 1906 voor het eerst te zamen kwam, bestaat uit 74 leden, die, gekozen door 't algemeen stemrecht, om de vier jaren aftreden. Japan heeft Korea Ingelijfd. De Koreaan- sche Keizerlijke familie zal In het Japansche Keizerlijke Huls worden opgenomen. De Finnen beginnen de zegeningen der Russische overheersching reeds te gevoelen. In Frederickshaven, een stad In Zuld- Finland, werd het verminkte lijk van een oppassend werkman gevonden. Twee Russische soldaten hadden In hun dronken schap twist met dezen gezocht en hem toen vermoord. Zij werden gevangen genomen, bekenden den moord, maar beweerden uit noodweer gehandeld te hebben, daar zty, zooals zij voorgaven, door een troep gewapende Finnen waren aangevallen. De militaire procureur van St.-Petersburg verklaarde, In weerwil dat de valschheld van hun bewering duidelijk bleek, dat de twee schavuiten de waarheid hadden gesproken, en gelastte hunne on- mlddelljke Invrijheidstelling, zoodat deze twee moordenaars tot schrik der bevolking in Frederickshaven vrij rondloopen. INDIË. Aan de /ava-Bode wordt d.d. 19 Juli uit Solo gemeld: Bij den spoorwegovergang te Soember- lawang is een rijtuig overreden, waarin mevrouw De Leau en een dochter zaten. De toestand der moeder, wie twee beenen en een arm werden afgereden, Is hopeloos. De dochter heeft een zware schedelwond. De trein, die vertraging kreeg, bracht de gewonden naar Solo. AMERIKA. Miss Columbia Cheek was de dochter van rijke ouders, die te Atlanta woonden. Miss Cheek was de erfgename van één der oudste families In den staat Oeorgia. En miss Cheek was zwaar verliefd op den heer Ouy Buchanan, welk jongmensch er echter, ondanks zfjn pogingen, niet in kon slagen, de gunst te winnen der ouders van zijn aangebedene. Dit is de verklarende Inleiding tot de romantische episode, die zich dezer dagen, als noodlottig gevolg dezer ongunstige omstandigheden, heeft afgespeeld. Daar zy er aan wanhoopten, de toe stemming der oudelui te verkrygen, besloot het paar te vluchten. Maar hunne voor nemens werden verraderiyk overgebriefd aan mynheer en mevrouw Cheek, en dezen sloten o bitter proza miss Columbia In haar slaapkamer op, en namen al haar kleederen mee, om zoo haar vlucht te beletten. Maar zy rekenden bulten den onder nemingsgeest der Amerikaansche Julia. Op de hoogte gebracht van wat er geschied was, snelde Ouy in den vroegen morgen per auto toe, gewapend met een touwladder. Keisteentjes, tegen het venster geworpen, wekten de slapende geliefde, die feeder, over den balkonrand heen, haar wensch om te vluchten naar omlaag fluisterde, en daarna nog zachter fluisterend bekende, dat ze, om die en die reden, slechts zeer primitief gekleed was, als men 't zoo mocht noemen. Kort besloten, haalde de schakende jongeling de berenvachten te voorschyn, die in den auto lagen, wierp behendig de touwladder over den balkonrand, waar Julia haar bevestigde En vyf minuten later zat het lieve meisje, stevig verpakt In berenvellen, naast den beminden man. Een half uur later werd het paar, zij steeds als beer, door een geesteiyke vliegensvlug In den echt ver bonden. De ouders hebben eieren voor hun geld gekozen en het paar vergeven. SPANJE. Te Barcelona ls Woensdag, even vóórdat de trein naar de grens vertrok, een buiten gewoon brutale spoorwegdiefstal gepleegd. Senor Camps, afgevaardigde van Barce lona, die met zyn echtgenoote naar Vlchy zou gaan, had reeds plaats genomen In den trein, maar stapte nog even uit om één der ambtenaren Iets te zeggen. Hy was nauweiyks op het perron, of een vreemde man stapte In de coupé en rukte mevr. Camps een taschje uit de hand, dat aan sieraden en bankpapier een waarde van f 20,000 bevalte. De verschrikte dame" riep onmlddeliyk om hulp; de gauwdief was echter reeds spoorloos verdwenen. ITALIË. Rome, 22 Aug. Oedurende de laatste 24 uren zyn In de provinciën Barl en Foggla geconstateerd een 30-tal cholera gevallen, waarvan verschelden met doode- lyken afloop. NOORWEGEN. De .Magneetberg", die volgens de avontuuriyke verhalen van mlddeleeuwsche zeevaarders de yzerdeelen der schepen aan trok en hen op deze wyze deed te gronde gaan, is thans werkeiyk ontdekt. Hy bestaat uit een ongeveer 3000 meter lange en 20 meter hooge zandduin aan de Noordeiyke kust van Noorwegen, die zeer rQk is aan magneetyzersteen. Het magnetisme Is wel Is waar niet zóó sterk dat de voorbygaande schepen werkeiyk het zoo gevreesde gevaar loopen, maar toch voldoende om belang- ryke storingen van het kompas te veroor zaken. ENGELAND. Te Londen Is groot opzien gewekt door de verdwynlng van den splrltlstlschen schryver Podmore. Hy Is op een avond, na het souper, uitgegaan om een wande ling te doen en niet teruggekeerd. Een heir van polltle-agenten en detectives heeft overal naar hem gezocht, maar zonder eenig spoor van hem te ontdekken. Men gelooft, dat de heer Podmore het slachtoffer van een geheime misdaad Is geworden. Zyn spiritistische vrienden zoeken mis schien nog meer geheimzinnigs achter de geheimzinnige geschiedenis. Een arme werklooze arbeider te Lewlsham by Londen heeft dezer dagen met biyde verrassing vernomen, dat hij eigenaar Is van een goudmyn In Zuld-Afrlka. Kort na den Transvaalschen oorlog had de man daar een stuk grond geërfd, waarvan hy, door zyn armoede, geen voordeel had kunnen trekken. Maar nu heefl hy vernomen, dat men by onderzoek ontdekt heeft dat het hem behoorende stuk grond een zeer belangryke goudader bevat. FRANKRIJK. Barones Vaughan en haar bruidegom Durieux hadden wel den dag van hun huweiyk, dat In het dorp Arronville (dep. Olse) voltrokken is, stipt geheim gehouden, maar toen er In den vroegen morgen drie eenvoudige rytuigen met den bruidegom en de getuigen en daarna een keurige limousine met de fraalgekleede bruid voor het raadhuis kwam aanryden, stonden daar de helft der dorpsbevolking en een aantal journalisten metpotloodenen photographeer- toestelten op wacht, die het bruidspaar ook een ongewenscht eere-gelelde gaven van het raadhuis naar de kerk. Het bruidspaar deed wat het kon om aan de kodaks te ontkomen. Met opgestoken parapluies voor het gelaat de bruid met haar nauwsluitend costuum hoog op- gelrokken, om beter te kunnen loopen snelden belden het raadhuis en de kerk In en uit. Zoo konden de kodaks niets opnemen dan de parapluies, de violet kleurige kousen van de bruid en de achter aan dravende getuigen, maar dat een en ander leverde toch eenige niet oneigen aardige .kiekjes" op. DUITSCHLAND. Tusschen de kasjuffrouw, Klara Zöllner, en den beambte, Horst Retslag, de eerste 18, de tweede 29 jaar oud, beiden te Beriyn wonende, bestond sinds anderhalf jaar een liefdesbetrekking, welke band Indertyd op een dansparty geknoopt was. Het paar leefde tot dusverre In de grootste overeenstemming met elkaar, maar een paar weken geleden werd de verhouding plotseling door het een of ander verstoord, en Retslag schreef het meisje eenige dagen geleden een afscheids brief. Toen Klara Zöllner dezen brief gelezen had, verviel zy In vreeseiyke opwinding, en zelde jammerend tot haar hospita, dat haar levensgeluk vernield was. Den dag daarop kocht zy een revolver en besloot, haar minnaar en zichzelf dood te schieten. Donderdagavond ging zy op den loer staan op het Hansapleln, dat Retslag 's avonds placht te passeeren. Maar zy moest uren lang wachten, want pas lang na middernacht verscheen de jonge man. Toen hy uit een tram stapte, trad het jonge meisje op hem toe met de woorden: .Wil je me nu trouwen of niet? Neem je je brief terug?" De verraste minnaar trachtte het jonge meisje af te weren, en een opgewonden tooneel volgde. Plotseling trok de ver latene haar revolver en schoot. Retslag werd slechts licht aan de wang gewond. Vóór hy zich van den schrik hersteld had, en het vermocht te beletten, had het meisje de revolver tegen de linkerborst geplaatst, en zich een kogel In het hart geschoten. Eenige minuten later was zy een lyk. In den omtrek van Relchenbach, In Saksen, woont een man die daar yvert voor vereenvoudiging van leefwyze en die, onder meer ook de hedendaagsche kleeder dracht verwerpt en teruggaat tot een primi tieve kleeding, die maar weinig verschilt van het vygeblad dat Adam en Eva droegen. Toen Zaterdag koning Frledrlch August van Saksen met zyn dochters wandelde In den omtrek van Morltzburg, stond daar opeens die man In paradys-uniform voor hen, tot grooten schrik der prinsessen, die zich angstig aan haren vader vastklemden. De koning heeft bevolen dat men voor 't vervolg den man zal beletten op die wyze ergernis te wekken. Emden, 23 Aug. Het wordt bevestigd, dat op Borkum een jonge Engelschman onder verdenking van splonnage gearres teerd en naar de gevangenis te Emden overgebracht is. Een schildwacht heeft gezien, dat hy met magnesiumlicht des nachts fotografische opnamen deed van de vestingwerken. BELGIË. Tusschen prins Phillpp van Coburg en zyn vroegere gemalin, prinses Louise van België, is een overeenkomst tot stand ge komen. In plaats van 7000 kronen per jaar zal de prinses ineens 1.250.000 kronen ontvangen. Mechelen, 23 Aug. Hedennacht om 1 uur zyn 2 treinen In tegenovergestelde richting, komende van Mechelen en Brussel, in botsing gekomen naby Mechelen. Uit hoofde van het concours waren een groot aantal vreemdelingen In den trein. Wonder boven wonder zyn er geen dooden en slechts 6 gewonden. Er is aanzleniyke materleele schade aangericht. NEDERLAND. Sittard, 22 Aug. In de omgeving van deze gemeente had dezer dagen een zeld zaam voorval plaats, waaraan nu rucht baarheid begint te komen en waarin ledereen, behalve de patiënt, de grootste pret heeft. Het geval zit zóó. Een boerenzoon had voor eenlgen tijd van een meneer uit het Haagje een loterijbriefje gekocht. En of het zoo zyn moest, de eerste maal, dat het boerlje ln de lotery speelde, was de fortuin hem gunstig geweest, tenminste als hy den Hagenaar geliefde te gelooven, die hem al spoedig kwam mededeelen, dat er op het nummer van zyn cliënt een ferme prys was gevallen. Tegen bybetallng van zooveel marken, zou meneer wel zorgen, dat zyn cliënt zoo spoedig mogeiyk In het bezit kwam van den gewonnen prys. Doch ons boertje, ook niet van vandaag of gisteren, ging niet aanstonds op het verzoek In, maar noodlgde den fortuin- brenger uit, op dien dag en dat uur de verlangde marken te komen opstryken. De slimme bedrieger liet evenwel op den aangegeven dag op zich wachten, weshalve de rijkspolitie, van de feiten op de hoogte gesteld, onverrichterzake kon afmarcheeren. Men dacht niet meer aan den Hagenaar, toen, enkele dagen geleden, de colporteur plotseling In de boeren woning verscheen. Huisgenooten hielden het manneke aan de praat en In een minimum van tijd was de veldwachter gewaarschuwd, die, plekfyn vermomd in de kamer verscheen, wachtende op de dingen die komen zouden. De Hagenaar doet opnieuw uitleggingen en bepaalde den prys op 50 mark. De eigenaar van het lot liet zich ten slotte ompraten en telde den bedrieger het geld voor. Doch nauweiyks waren de marken in zyn broek zak gedeponeerd, of de veldwachter maakte zich bekend, arresteerde den op lichter en gaf het slimme boertje, die zijn rol zoo uitstekend had gespeeld, zyn duiten terug. Groningen, 22 Aug. Naar wij vernemen, Is Annie Verkerk, het meisje, op wie onlangs door een student alhier geschoten werd, In zooverre hersteld, dat zy heden het ziekenhuis zal verlaten, om naar de ouderlijke woning vervoerd te worden. De kogels zyn niet verwyderd. Vrydagavond kwam alhier een extra- veetrein aan van Leeuwarden, bestaande uit elf wagens, geladen met vette koelen, slachtvee, met bestemming naar Oostenryk vla Nieuwe Schans. Uit dit feit, dat zich In tal van jaren niet heeft voorgedaan, biykt, de enorme kosten van het vervoer In aanmerking genomen, duldeiyk hoe buitengewoon hoog de prys van het slachtvee daarginder moet zyn. Een en ander Is natuuriyk van Invloed op de marktpryzen ten onzent. Leeuwarden, 23 Aug. Onder de be woners der strafgevangenis alhier heerscht sedert eenlgen tyd een zeer rumoerige stemming, tengevolge waarvan een aantal maréchausées, ter voorkoming van moge- ïyke vijandelijkheden, In de gevangenis dienst doen. Apeldoorn, 22 Aug. Een meer dan ge wone drukte had sinds eenige dagen ge- heerscht op het Palels Het Loo. De ontvangst van de Engelsche buiten gewone ambassade, die H. M. de Koningin zou komen kennisgeven van de troonsbe- styglng van Koning George V, een officleele plechtigheiddie met veel officieel vertoon gepaard zou moeten gaan, was hiervan de oorzaak. En, naar we vernamen, voor een goed deel ook de Inrichting van het Paleis zelf, dat by dergeiyke gelegenheden hoe langer hoe meer blijkt niet meer aan de elschen van het huidige Hofleven te kunnen voldoen. Thans evenwel was alles in orde; men was op de drukte, die er een paar uren zou heerschen, voorbereid; zelfs de groote „roode galakales" was uit Den Haag overgekomen; de hofdignltarlssen van hoogere orde waren gearriveerd, o. a. de grootmeesteres baronesse Van Hardenbroek de dame du palals mevr. Qroenlng van Zoelen, lult.-gen. graaf Du Monceau, chef van Hr. Ms. MIL Huis, baron Slrtema van Grovestlns, grootmeester, baron Van Pal- landt Neerynen, opperceremoniemeester baron Bentlnck, opperstalmeester, baron Taets van Amerongen, opperkamerheer en zoovele anderen. Om 5.10 precies, Zaterdag, kwam de extra-trein aan het station aan en stegen de leden der missie, graaf Granard, lult.- gen. Hunter, lord Herschel, kapt. Hood en sir Villlers, alsmede de aan de missie namens H. M. toegevoegde adjudant luit.-kol. Van Hoogstraten, uit. De heeren werden verwelkomd door baron Snouck- aert van Schauburg, ceremoniemeester en jhr. v. d. Bosch, len kamerheer, belden in ambstgewaad. Op het Stationsplein en langs heel den weg, dien de stoet zou volgen, had zich een talryk publiek opgesteld. Het eere escorte, honderd huzaren uit Deventer In groot tenue, onder bevel van ritmeester C. J. Nlerstrasz, stond aan weerszyden van den uitgang. In de galakoets, die door een vierspan getrokken werd, stegen In graaf Oranard, het hoofd van het gezantschap en Hr. Ms. ceremoniemeester. Het eere-escorte ging voor de helft aan het rytulg vooraf; de andere 50 volgden. Twee hofrytulgen met de andere leden van het gezelschap sloten den stoet. Lulde hoera's langs de ryen menschen bewondering voor de fraaie helroode en van goud schitterende Engelsche unifor men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1