ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE. Maandag 22 Augustus 1910. (SS ierikzeesche Cour an t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen ln Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 8968. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De Mandaten ten behoeve van de deelgerech- tigden in het jaarlijksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOUDE kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. Begrooting der Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1911. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1911, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, ge durende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 19 Augustus 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 23 Augustus e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Beëediglng en Installatie van het verkozen raadslid, den heer H. J. van Nouhuys; Beschikking van Gedep. Staten, waarbQ de aan de gemeente verleende vrijstelling van het stellen van voorschriften, als bedoeld bq art. 3, le lid, lltt. h der Woningwet, voor zooveel betreft bestaande woningen, voor den tqd van vqf jaren is verlengd; Brieven van D. J. Ochtman en N. L. Brouwer, houdende bericht, dat zq hunne benoeming, re8pectlevetqk tot collecteur-keurmeester en af slager-keurmeester bq den openbaren afslag van vlsch, aannemen Adres van het Bestuur der Vereeniglng van Nederlandsche Loodwltfabrikanten te Rotterdam, in zake het gebruik van loodwit; Adres van de firma I. de Broekert Co. alhier, houdende verzoek om gemeente-grond in erfpacht te verkrqgen; Adres van den heer C- Swartbol alhier, houdende verzoek om verhooging zflner jaarwedde als gemeente-bouwmeester Rekening van het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer" over 1909; Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van de Gasfabriek over 1909; Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van de Armenbewaarschool over 1909; Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der gemeente-rekening over 1909; Adres van den heer R. P. Brons, Commissaris van Politie, aan H. M. de Koningin, om ver hooging zijner jaarwedde, met voorstel van Burgem. en Weth.; Voorstel van Burgem. en Weth. om een strook grond van de Lange Nobelstraat aan den open baren dienst te onttrekken, en tot ruiling van dien grond met anderen grond van Johs. van den Hoek; Voorstel van Burgem. en Weth. om de Ambachtsheeriqkheden Rengerskerke en Zuldland onderhands te verkoopen aan den heer mr. A. J. F. Fokker Voorstel van Burgem. en Weth. tot onder- handschen verkoop aan het Rqk van de onder- wqzerswoning voor het hoofd van school A Brief van Burgem. en Weth., waarbq wordt aangeboden de door hen opgemaakte Begrooting der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente voor 1911; Opmaken eener voordracht van vier personen, ter benoeming van twee leden in het College van Zetters voor 's Rqks directe belastingen Enz. Zierikzee, den 20 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. JAPAN. Op de Japansche ambassade te Londen zijn de volgende blzonderheden omtrent de noodlottige overstroomingen In Japan ontvangenZestien prefecturen waren over stroomd, 800 menschen zijn omgekomen, terwijl er nog 500 vermist worden, en 160 gewond werden. 3700 hulzen zijn totaal verwoest of weggespoeld, 2200 zijn ge deeltelik vernield en 398 000 hebben er onder water gestaan. Alleen te Tokio hebben 200 000 menschen hulp noodlg. Het ergste schijnt nu gelukkig voorbij te zijn; het weder wordt weer normaal. INDIË. Onder het opschrift .Nepotisme" geeft het N. v. d D. van Ned-Indië eenlge op merkingen ten beste over de benoeming van den heer Mlddelberg, schoonzoon van Gouverneur-Oeneraal Idenburg, lot adjunct- chel der le afdeellng S. S. Het schrijft o. a.: De heer Mlddelberg heeft een onvolledig Dultsch Ingenieurs-diploma. De Ingenieurs met een volledig diploma van Delft, en die dus geacht kunnen worden meer In hun mars te dragen, hebben hier eerst 'n paar jaren als adsplrant-adjunct-chef mee te loopen. Maar de heer Mlddelberg niet. Die wordt hier dadelijk adjunct-chef. Wint: hq Is de schoonzoon van den Gouverneur-Generaal. AMERIKA. New-York, 20 Aug. Op een politieke conferentie te Oysterbay heelt Roosevelt zijn ergernis betuigd over het verwerpen van zin cindldatuur voor het president schap van de New-Yorksche staatsconventle door het republlkeinsche staatscomité. Roosevelt wil de conventie niet biwonen en niet deelnemen aan den verklezlngs- strid In den staat, omdat hi een breuk met de regeering van Talt wil vermiden. Hi wil ook geen benoeming tot een gouverneurschap aannemen, of zitting nemen In den Senaat. Men gelooft, dat hi zich van alle verdere politieke werkzaamheden zal onthouden tot den eerstvolgenden verklezlngsstrid voor het bonds-presldentschap, over twee jaren. Indien de parti alsdan weigert zin politiek te aanvaarden, dan zal hi zich candldaat stellen voor het presidentschap. ZWITSERLAND. In de Zwltsersche Alpen zin dit jaar de meeste ongelukken op de Jungfrau gebeurd. Daar kwamen dezen zomer nu reeds 12 menschen om het leven. Twee bi een eerste ongeluk, zeven bi een tweede en thans weder drie. Woensdag vond een gids drie isstokken in de sneeuw, dicht bi een gevaarliken afgrond aan de westzide van den berg. Blikbaar waren de eigenaars der stokken In den afgrond gevallen, en de sporen in de sneeuw wezen aan, dat dit nog niet lang geleden kon zin. Bi onderzoek bleken de verongelukten twee Dultsche heeren en een jonge dame te wezen, alle drie ervaren bergbeklimmers, die Maandag uit Lauterbrunnen vertrokken om de Jungfrau te beklimmen langs den gevaarlijksten weg, door het Rotthal. De gids Kaufmann, uit Orindelwald, die met twee Engelsche toeristen de Jungfrau beklom, verhaalde, dat hi en zin metge zellen ooggetnlgen waren van het ongeluk. Gedurende een hevig onweder, waarbi het zóó hard stormde, dat het schier onmogelik was te bliven staan en Kauf mann zelf tweemaal omver werd gewaald, zagen zi opeens de drie toeristen langs de sneeuwhelllng neergliden en In den afgrond verdwinen. OOSTENRIJK. De tachtigste verjaardag van keizer Frans Jozef is feestelijk gevierd. Heel de keizerlijke familie vyt-en-zeventlg aarts hertogen en aartshertoginnen was over gekomen. Alle klein- en achterkleinkinderen kwamen den jubilaris gelukwenschen. Ischl daar houdt de keizer immers verblijf 's zomers was feestelijk verlicht en op de bergen In den omtrek werden vreugde vuren gebrand. Daarna werd er een prachtig vuurwerk afgestoken. Trouwens, op alle plaatsen in de mo narchie werd druk feest gevierd. Overal waren schoolfeesten georganiseerd en er zin alom bi deze gelegenheid Instellingen van weldadigheid opgericht. Weenen was rik versierd en er heerschte den ganschen dag een feestelijke stemming. De Dultsche regeering heefl keizer Frans Jozef een zeer warm gesteld felicitatie- telegram gezonden. Hi wordt daarin de eerlijke vriend van keizer Wilhelm, de trouwe bondgenoot, een sterk beschermer van den Europeeschen vrede en een schitterend voorbeeld van vorstelike plichts betrachting genoemd. Niet alleen In Oostenrik-Hongarie, maar in alle andere landen wijdt men aan den tachtigjarige artikelen vol van vereering en sympathie. ENGELAND. Sir Ernest Cassel, een welbekend Lon- densch financier, heeft een som van f 2.400 000 gegeven voor de stichting van een fonds tot bevordering van betere relaties tusschen Engeland en Dultschland. De renten van dat fonds zullen o. a. dienen om hulpbehoevende Dultschers In Engeland en behoeftige Engelschen In Dultschland te ondersteunen. Sir Ernest Cassel behoort tot de conser vatieve richting der politiek. Hi Is van Dultsche afkomst, in 1852 te Keulen ge boren als zoon van een bankier. In verscheidene financlëele ondernemingen was hij betrokken, o. a. In de eerste tube, oftewel Central London Railway. Vroeger gaf hi Koning Edward reeds 'n gelik bedrag als boven tot oprichting van een sanatorium voor terlngliders. FRANKRIJK. Baronesse Vaughan li Donderdagochtend te Arronvllle met haren huismeester Durrieux getrouwd. Even over zessen reed er een rqtulg voor het stadhuis voor, en gingen de twee getuigen van de bruid haastig het gebouw binnen. Enkele minuten later kwam de barones in een auto met neergelaten gordinljes aanrijden. Durrieux wachtte zin bruid op aan de sloep van het stadhuis en geleidde haar onmlddellik naar den burgemeester. De huwelijksvoltrekking was In enkele minuten geschied en daarna begaf het paar zich naar de kerk vlak bi. In vil en twintig minuten was de heele plechtigheid afgeloopen. Te Cherbourg worden sedert de ramp met de onderzeesche boot „Pluvlöse" verschillende voorstellen tot redding van onderzeeërs onderzocht. De meeste aandacht trekt een plan om aan elke onderzeesche boot een afneembaar ruim vast te maken, waarin de bemanning de wik kan nemen, wanneer er gevaar dreigt. Dit ruim moet een voldoende drifvermogen hebben, om met het geheele personeel naar den zee spiegel te kunnen opstigen. Ook de proeven met onderzeesche klok- slgnalen .enz. worden voortgezet. Men Is erin geslaagd, onder water gedoken, over een afstand van vier milen seinen te geven. ln de Parische pers wordt verteld, dat de verloving van dm minister-president Briand met de 24-]arlge dochter van één van de rikite en meest geziene Parische suikerlords op handen is. De geschiedenis van een nieuwen hoed: Op de boulevards te Paris was Vridagmlddag groote opschudding om een dame met een eendekker-hoed. De hoed had precies den vorm van een eendekker volgens Blèrlot en was op het hoofd bevestigd met twee groote spelden, eindigende In ebonieten luchtschroeven, bi wize van knoppen, die lustig In den wind ronddraaiden. Het nieuwe model wekte zooveel be langstelling, dat de dame een taxl-rituig moest aanroepen. Maar tot groot vermaak van het belangstellende volk, kon zi met haar hoed niet door het portier van het ritulg. De kap moest neer gedaan worden, voor zi in kon stappen. DUITSCHLAND. De politie van de Berlinsche voorstad Schöneberg, heelt 'n zeer jeugdige In- breekster, dochter van zeer achtbare ouders, gearresteerd. Het 12-jarlge meisje, dat nog op school gaat, was door een openslaand vensier van een woning gelikvloers geklommen en had daar een aantal ringen, ter waarde van verscheidene honderden Mark, gestolen. Ze verkocht den buit even later voor90 pfennig aan llaliaansche arbeiders, die aan een In aanbouw zind huls In de buurt werkten. De gestolen sieraden konden alle nog worden opge spoord, op één gouden ring na. In een kliniek te Kiel was een meisje van 13 jaar moeder geworden. De luitenant Von Bismarck van het regiment Infanterie te Rendsburg, die de schuldige bleek te zin, heeft nu voor den krijgsraad terecht gestaan; deze heeft hem tot 2 jaar en 4 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den dienst veroordeeld. Stephanus Jonkman, Nederlander, geboren te Noordwolde, Is Donderdag door den scherprechter Schwletz, uit Maagdenburg, te Munster ter dood ge bracht. De rechtbank te Munster had hem wegens moord, gepleegd op den boer, bi wlen hi diende en diens dienstmeisje, ter dood veroordeeld. Mainz, 19 Aug. Het Maimer Tageblatt bericht, dat gedurende de oefeningen met ontplofbare stoffen bi het fort Helllgkreuz eenlge soldaten zich na hel afvuren van een schot naar de mingang hadden be geven om de uitwerking van het schot na te gaan. Door het Inademen van de giftige gassen, die zich ontwikkeld hadden, werden zi bewusteloos, en door blokken steen, die naar beneden vielen, werden zi zwaar gekwetst. Door middel van de zuurstofapparaten der brandweer gelukte het allen, op één na, weer tot bewustzin te brengen. Twee officieren en acht man zin ernstig gewond. BELGIË. Brussel, 20 Aug. De Belgische Staat en de erfgenamen van Koning Leopold zin, naar de Patrlote meldt, er niet in geslaagd de kwestie van de Koburg- stlchtlng tot een mlnnelike oplossing te brengen. Gravin Lonyay en de schuldelschers handhaven hunne rechten, de Belgische Staat eischt de bezitting in zin geheel op. NEDERLAND. Roermond, 19 Aug. Door de roelvereeni- ging alhier werd Donderdagavond een feest met verlichte booten op de Roer georgani seerd. Het bootenhuls leek in de verte met zin prachtige verlichting een toover- palels. Een zestal zeer aardig verlichte booten voeren af en aan, lerwil de Konlnklike Harmonie het feest opluisterde. Eensklaps echter hield als bi tooverslag de muziek op. Uit één der booten, die voor de verlichting van den waterweg moesten zorgen, sloeg zekere Helwegen overboord, terwil hi bezig was met een zware acetyleen-lamp te manoeuvreeren. Ofschoon men H. vri spoedig op het droge had en geneeskundige behandeling mede direct aanwezig was, mocht het niet gelukken de levensgeesten bi H. op te wekken. Een treurig einde van een mooi feest, dat duizenden bezoekers naar de oevers van de Roer gelokt had. Maarseu, 20 Aug. In de Hervormde Kerk alhier Is In den nacht van 18 op 19 Augustus een brutale Inbraak gepleegd. De hoofddeur, welke toegang verleent tot de kerkekamer, heeft waarschinlik den Inbreker of den Inbrekers tot uitgangspunt van hun operation gediend. Toen de koster heden te kwart over zes uur ontwaakte en de ramen wilde openen, vond hi de deur ongesloten en bleek hem weldra, dat de bussen voor kerk en armen waren gestolen. Alle kasten van de kerkekamer waren geopend, nadat de sloten uit het hout waren gelicht. Van de togakast was het slot verzeld, maar de inhoud van de daarneven gelegen kast, waarin zich o. a. eenlge flesschen win bevonden, was onaangeroerd gelaten. Gelukkig was de collecte, welke ingezameld was tidens de huwelikslnzegenlng van den heer Van Voorst van Beest met baronnesse Van Heeckeren, welke 18 Augustus had plaats gevonden, reeds in veiligheid gebracht. Men schat de waarde, welke zich ln de bussen voor kerk en armen bevond, op ruim f 100. Van den dader ol de daders, die met de plaatselijke gesteldheid van het kerk gebouw goed op de hoogte schijnen te zin, heeft men nog geen spoor ontdekt. Haarlem, 20 Aug. Hedennacht Is een belangrike Inbraak gepleegd In de villa van mevr. Rinbende, aan den Kleinen Houtweg alhier. Tal van goederen worden vermist. Daar de bewoonster op reis Is, kan niet juist worden opgegeven, wat ontvreemd is. Uit Lelden meldt men van heden Gisteren waren door een viertal jonge mannen verschillende gouden en zilveren voorwerpen te koop aangeboden. Dit wekte argwaan. Omdat de mannen hadden ge zegd, dat zi hedenmorgen terug zouden komen, werd de politie gewaarschuwd, doch bij de winkeliers kwamen zi niet. De recherche ging nu In de slad speuren, en hedenmiddag werden vier verdachte personen aangehouden en na veel moeite gearresteerd. Zi droegen een bruinen koffer bij zich; daarin en ook In hunne zakken werden een groot aantal kostbare gouden en zilveren voorwerpen gevonden, medailles, antieke horloges, ringen en tafel zilver, te zamen meer dan honderd stuks. Op de medailles komt de naam W. E. Rinbende voor, en ook op het voetstuk van een zilveren beeld staat.Aan den WelEd. Heer W. A. Rinbende, wegens 50-jarig mededirecteurschap van de Onder linge Brandwaarborg-Maatschappi, direc teuren De Jong Co." De vier mannen, als werklieden gekleed en naar schatting 22 tot 21 jaar, zeggen uit Haarlem te zin en beweren de koffer met voorwerpen te hebben gevonden. Gouda, 19 Aug. Eenlge jongens aan de scheepswerf van Vlaardlngen alhier, begingen de onvoorzichtigheid, een vat met een vluchtige vloeistof ln brand te steken. Met een hevlgen knal sloeg het vat uiteen. Één der jongens werd een been stukgeslagen, van een ander vlogen de kleederen In brand, een derde kreeg verwondingen In het gelaat. De jongen met het gebroken been werd naar het ziekenhuis vervoerd, terwil door een onderdompeling In den IJsel de brandende kieederen van den ander werden gebluscht. 's-Oravenhage, 20 Aug. Dank zi de medewerking van justitie en politie zin de dieven van de circa f 18000 ten nadeele van de Exploltatfe-Maatschappi Schevenlngen reeds gisteren In den laten avond te Keulen gearresteerd, nog In het bezit van bina het geheele gestolen bedrag. Uil een gisterenochtend dadelik na de ontdekking van den diefstal Ingesteld onderzoek was gebleken, dat In den nacht 2 mannen en één vrouw per auto ;ge- zameniyk naar Rotterdam waren gereden en daar aan het Beursstation afgestapt, om met den eersten trein te vertrekken. Zi hadden daar drie enkele-relsbiljetten naar Keulen genomen, zoodat toen aan de Keulsche politie het signalement der drie verdachten en andere aanwizingen konden worden verstrekt, met het bovenvermelde gevolg. Daar men eerst vermoedde, dat de dieven naar België gevlucht waren, was reeds een polltie-ambtenaar, vergezeld van een beambte van de Exploltatie-Maatschappi Schevenlngen die het tweetal kende, naar Brussel vertrokken. Rotterdam, 20 Aug. De stuwadoorsfirma Brandjes, Dalmeijer en Rogier alhier werd In staat van faillissement verklaard met benoeming van de heeren mrs. Hooge- weegen en Tablngh Saermond tot curators. Door tusschenkomst van een Amsterdam- schen makelaar werden de Inboedel en machinerieën verkocht. Daarbi waren drie brandkasten, waarvan de sleutels zoek waren. Aan de firma Llps werd opge dragen de kasten te openen. Daarvoor werden ze achterover gelegd. Nu Is In een brandkast ook een losse plaat, welke door het achterover gooien recht tegen den achterwand kwam te staan. De kasten werden verkocht en één daarvan gekocht door twee kooplieden, die ze onmiddeliyk Heten transporteeren naar het verkoop lokaal der firma Van Marle De Sille. Toen verscheen één der nieuwe eigenaars, deelde daar de herkomst der kast mede en wilde die doorzoeken. Die moeite was niet vergeefs, want er werden in de kast gevonden 13 aandeelen, leder van f 500 nominaal der Scheeps-Hypotheek- bank. De kooper wilde die medenemen, maar daartegen kwam de firma Van M. De S. In verzet, nu zi wist waarvan de effecten alkomstig waren. Dadelik werd de telefoon In werking gebracht en bleken de curators van meening, dat de stukken niet tot den verkoop behooren, terwil de kooper zegt de kast gekocht te hebben In den toestand, waarin zi zich bevond, dus met alles wat er in is. Eer lang zal de zaak wel voor den rechter komen. Dordrecht, 20 Aug. Vridagmorgen halfzes verrichtte de zetschlpper Hqttje Steenstra, oud 44 jaren, aan boord van zin achter de Harmonie alhier op stroom liggend izeren aakschip .Emanuel" eenlge werkzaamheden. Vermoedelik is hy toen bi het scheppen van een puts water overboord geslagen en verdronken. Twee schippers van naburige vaartuigen, die In een roeiboot zaten, konden hem niet meer Hjdlg bereiken en zagen den man in de diepte wegzinken. Hij laat een vrouw met 3 kinderen achter. Vridagavond omstreeks 6 uur werd het vler-jarlg dochtertje van den heer K. van Dongen aan de Madellefatraat alhier om een boodschap gezonden. Toen het meisje na een uur niet was terug gekeerd, maakten de ouders zich ongerust en ging men haar zoeken, met het gevolg dat de vader tegen 8 uur haar lijkje in den spoorvliet bij de Tulpstraat vond. Het lag met hoofd en beenen omlaag voorover In het water, waaruit men afleidt dat de kleine bi het voederen van eenden in den vliet voorover gevallen en verdronken is. Terstond werden pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1