ZIERIkZEESCHEiÜ NIEUWSBODE. Tweede Blad. (Z ierikzeesohe O o u r an t). NIEUWSTUDIKBEN. ABONNEMENT. 67ste JAARGANG. - No. 8967. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen II "I IA J| t <t rtl O MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is lfr||f|9f| IU IlllflllClllC IMI voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Ml IIUHU IW flUIJUvlUv IwlUi Nederland f 1,60 per 3 maanden. u Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 Ultflever-Hoofdreflaoteurs A. FRANKEL. per Jaar bij vooruitbetaling. RadaotOUPI J. WAALE. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 De Mandaten ten behoeve van de deelgerech- tigden in het jaarlijksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOUDE kunnen ter' Gemeente-Secretarie worden afgehaald. AMERIKA. Op den spoorweg tusschen Albany en New-York Is .Zondag de machinist van een melktreln plotseling krankzinnig ge worden. Hij liet zijn trein rijden met duizelingwekkende vaart en wilde niet stilhouden. Slechts met groote moeite konden eindelek de conducteur en de stoker den krankzinnige, die zich woest verweerde, meester worden en de vaart temperen. Het was toen hoog tjjd, want als de trein nog een oogenblik zoo was voortgereden, zou hij in botsing gekomen zijn met een anderen trein, op hetzelfde spoor, waarmee 400 menschen werden vervoerd. De staat Minnesota Is een dorado voor belastingbetalers. De financieele toe stand Is er op het huidige oogenblik zdó schitterend, dat, naar alle waarschijnlijkheid, In het jaar 1911 geen enkelf belasting, van welken aard ook, zal behoeven te worden betaald. De schatkist kan bogen op een tegoed van 4 mlllioen dollar, waarom de gouverneur, Eberhart, zich heeft voorgenomen, voor het genoemde jaar alle belastingen op te schorten. Met eenlge verbazing aanschouwde de bevolking van Bar-Harbour, een fijne badplaats In den staat Maine, hoe de kleine Winson Motean, erfgenaam van ruim 100 mlllioen dollar, dezer dagen werd rondgereden In een kinderwagen van een nieuw maaksel. Het voorwerp is eigenlijk een kool op wielen, geheel van staal vervaardigd, waarin de kleine mlllionnalr zit opgesloten, beschermd door Ingewikkelde sloten. De baby is toevertrouwd aan de zorgen van een min, die alleen de kool kan openen met velerlei geheime sleutels. Detectives, tot de tanden gewapend, parti culiere wakers, dertig bedienden en vijftig beambten beschermen het stakkertje tegen iedere poging tot ontvoering. Want al deze voorzorgen zijn genomen tengevolge van een poging om het kind te stelen, die onlangs plaats had. Nog geen twee weken geleden moest de vader drie revolverschoten lossen op een Individu, die het kind wilde meepakken, en die er In slaagde In de duisternis te ontkomen. Natuurlijk hoopte de schavuit een hoogen losprijs voor het gestolen kind te kunnen bedingen. Sindsdien heeft de beklagenswaardige mlllionnairs-mama al deze voorzorgen ge- elscht: de kinderdieverijen nemen trouwens hand over hand toe In de Vereenlgde Staten. New-York, 16 Aug. Het republlkelnsche verkiezingscomité, dat de Conventie van den staat New-York, te houden op 27 September, voorbereidt, heeft het voorstel, om Roosevelt tot tljdelljken voorzitter te benoemen, verworpen en met algemeene stemmen dit eereambt opgedragen aan vice-president Sherman. De vrienden van Roosevelt zeggen, dat de strijd hiermede niet uit is, dat de ge delegeerden ter Conventie niet verplicht zijn zich te houden aan de aanbeveling van het staatscomité, en dat zij Roosevelt nog tot tfldelljken voorzitter kunnen ver kiezen. Het genoemde eereambt wordt doorgaans zeer begeerd, daar de tijdelijke president gewoonlijk de toongevende rede houdt bij de opening der vergadering en In hoofd trekken de republlkelnsche staatkunde van den staat aangeeft. De bedoeling van het comité is alleen Roosevelt te kennen te geven, dat het besloten Is, hem te bestrijden en een eind te maken aan zijn bemoeiing met de staatspolltiek. ZWITSERLAND. Het „Karerseehotel", welbekend bij alle Alpentoeristen, zeer chic, en met voorliefde bezocht door een internalionaal en aan aardsche goederen niet al te arm publiek, Is Maandag een prooi der vlammen geworden. Het hotel was pas dit jaar vergroot en bood onderdak aan een vierhonderd-tal logeergasten. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, was het geheel bezet. Om een uur of negen In den morgen zag één der gasten, die In de buurt een wandeling was gaan maken, plotseling dikke rookwolken uit het dak opstijgen. Snel keerde hty op zijn schreden terug. Reeds een kwartier later sloegen de vlammen uit alle openingen van het reusachtige gebouw. Op de welde vóór het hotel stonden honderden logeergasten naast het weinige wat zij nog hadden kunnen redden, niet wetende, wat zQ moesten beginnen. Vrij spoedig was de brandweer uit Vigo en Welschnosen ter plaatse, maar deze kon met haar onvoldoende bluschmlddelen absoluut niets uitrichten, en moest zoo goed als hulpeloos toezien, hoe het prachtige hotel letterlijk tot den grond toe afbrandde. Menschenlevens zijn, volgens de eerste berichten, niet te betreuren, maar de deels zeer rijke gasten hebben voor een zeer groot bedrag aan waardelooze voorwerpen moeten prijs geven. In het Berl. Tagebl. wordt als eenlge gekwetste, een juffrouw De Kuyper, een Hotlandsche, genoemd, die In de vlucht haar voet gebroken had. Dat de brand een zóó geweldigen om vang heeft genomen, is hieraan toe te schreven, dat het hotel, behalve de buitenmuren, geheel van hout was opge trokken, en dat er geen brandblusch- middelen in huls aanwezig waren. De mensch stond hier machteloos tegenover het woedende element. Hon derden schatrijke logeergasten, eigenaars van peperdure luxe-auto's, moesten in de buitenlucht kampeeren, en mochten nog blij zijn, dat zij ternauwernood het veege lijf hadden kunnen redden. Er kon zoo goed als in het geheel niets gered worden, met uitzondering van de brieven en papleren van waarde van het postkantoor, dat In een dépendance van het hotel Is ondergebracht. Volgens latere, nog onbevestigde ge ruchten, zouden er toch nog menschen levens te betreuren zijn. Dit Is echter nog moeilijk te controleeren. Vast staat echter, dat de directeur van het hotel spoorloos verdwenen Is. -Men vreest, dat hij den dood in de vlammen heeft gevonden. De bevolking van Genève heeft bij referendum met 9000 tegen 2500 stemmen verworpen het wetsontwerp op de ouder- domsverzekering, volgens welke een pen sioen van 350 frs. werd gewaarborgd aan eiken grijsaard zonder bestaan en 65 jaar oud. RUSLAND. De door het Roode Kruis naar Zuid- Rusland gezonden prof. Rein verzekert, dat sedert het begin der epidemie tot half Augustus niet minder dan 81.000 menschen door cholera zijn aangetast. Het werkelijk aantal ziektegevallen Is echter aanzienlijk hooger geweest, daar dit cijfer alleen betrekking heeft op de door de artsen officieel aangegeven ziektegevallen. In de gouvernementen Charkow, Jekaterinoslaw, Cherson en het Dongebled zijn 50.000 menschen ziek geworden, en nog niets wijst op een afnemen van de epidemie. In het Dongebled ziet men half verhongerde kinderen rond hun aan cholera lijdende ouders spelen, en groot Is het aantal kinderen, die verhongerden, nadat hun ouders waren gestorven. Tal van mijnen hebben het bedrijf moeten staken, omdat alle werklieden gevlucht zijn. In de havens van de zee van Azow en de Zwarte Zee Is groot gebrek aan steenkool. De pest te Odessa breidt zich op zeer bedenkelijke wijze uit. Zoo werden twee zusters, dochters van een welgesteld koopman, ziek. Maandag werd ook de derde zuster door de vreeselljke ziekte aangetast. Vele gegoede bewoners der stad beginnen, onder den Indruk van de voortdurende uitbreiding der epidemie, Odessa te verlaten. In de laatste vier dagen, zoo luidt een telegram van gisteren uit Odessa, zijn daar elf pestgevallen voorgekomen. Sedert het begin der ziekte werden aangetast 16 personen; 13 zieken herstelden. Volgens officieel bericht zijn er dezen zomer tot 31 Juli in Rusland 57,720 personen door cholera aangetast, van wie 25,554 overleden. Het zwaarst worden de streken geteisterd aan de Don, in Jekate rinoslaw, Cherson en Koeban. In de westelijke gouvernementen heerscht de ziekte minder, en aan de Duitsche en Oostenr|jksche grens z|jn nog slechts etflcele gevallen voorgekomen. ENBELANO. Naar gemeld wordt, heeft nu het onder zoek van de overblijfselen van het lijk, in den kelder van dr. Crlppen's woning te Londen ontdekt, uitgebracht, dat het wel degelijk het l|jk van zijn vrouw is. Men heeft dat, naar het schijnt, ontdekt door een operatie, die mevr. Crlppen Indertijd heeft ondergaan. FRANKRIJK. Een trelnchef, die met een sneltrein te Saujon aankwam, twee minuten na het In ons vorig nummer vermeldde spoorweg ongeluk, verhaalt de volgende bizonder- heden „De machinist van mijn trein had de waarschuwende seinen gezien en de trein reed zeer langzaam. Ik keek uit en zag ongeveer honderd menschen onzen trein tegemoet loopen, luid roepend en zwaaiend met zakdoeken en hoeden. Zoodra wij hoorden wat er gebeurd was, gingen het personeel en de passagiers van den sneltrein aan het werk om de ver ongelukten te helpen. Toen Ik bij den verongelukten trein kwam, waren er nog slechts 200 van de 1200 menschen uitgestapt. Maar de nlet- gewonden kwamen er nu spoedig uit en vluchtten verschrikt heen. Het kostte veel moeite, de menschen- llchamen te voorschijn te halen uit de overblijfselen van de vier of vtyf vernielde wagens. De gewo iden werden In twee goederenwagens van den sneltrein gelegd en naar Saintes vervoerd, waar zij In het Gasthuis werden opgenomen. Eenlgen stierven onderweg. Later kwam er een hulptreln met allerlei materieel. Toen de gewonden en dooden onder de vernielde wagens vandaan waren gehaald, ging men aan het werk om het spoor weder vrij te maken. Dat duurde ongeveer twee uren. Het ongeluk moet op de volgende wijze zijn gebeurd. De goederentrein 1512, die 's morgens 10 uur 10 uit Royan vertrekt, komt om 10 uur 35 te Saujon aan. Dat station heeft slechts .enkel" spoor. De goederentrein gaat daarom altijd op een zijspoor en wacht daar het voorbijrijden van verscheidene treinen af. Terwijl nu de wagens van den goederen trein op het zijspoor stonden, was de locomotief om de één of andere reden aan het manoeuvreeren op het enkel spoor, toen de pleizlertreln Bordeaux-Royan aan kwam, die nu met de locomotief In botsing kwam en welks zes voorste wagens ver nield of zwaar beschadigd werden". Men weet nog niet, of de machinist van den pleizlertreln het onveilig sein niet heeft gezien, dan wel of de locomotief door een verkeerden wisselstand op het enkel spoor is gekomen. DUITSCHLAND. Een Berltjnsch zakenman was op de terugreis van Elbetfeld naar Berlijn, maar wilde In Kassei en Nordhausen nog zaken afdoen. Hij verliet gedurende het opont houd van zijn trein aan 't station Hagen zijn coupé en ging In de wachtkamer Iets gebruiken. Hij lette echter niet op het afroepen van zijn trein, en zoo reed deze zonder hem weg. Nu had hij ongelukkigerwijs bij 't verlaten van den trein een handtasch op zijn zit plaats neergelegd, die niet minder dan 65,000 mark In geld bevatte, welk bedrag hij 's morgens In Etberfeld had geïnd. De ontstelde reiziger volgde den raad van eenlge stationsbeambten op, nam een biljet naar Schwerte en reed, slechts eenlge minuten later, op de parallelloopende lijn Hagen—Schwerte, In dezelfde richting als zijn vroeger vertrokken trein van den Ruhrdalspoorweg, zoodat hij zelfs Iets vroeger dan deze met den trein der con- curreerende lijn te Warburg aankwam. Daar hq het nummer van zijn wagen en ook de coupé, waarin hij gezeten had, onthouden had, vond hij na aankomst van zijn trein onmiddellijk zijn kostbare tasch terug. Zij stond echter niet meer op zijn zit plaats, maar was door den eenlgen heer In de coupé In het net gelegd. BELGIS. Brussel, 16 Aug. De president der tentoonstelling van oude kunst machtigt de agentschappen Havas en Reuter om, teneinde een einde te maken aan de onrustbarende berichten, die in het buitenland de ronde doen, te verklaren, dat de schilderijen, kunstvoorwerpen, tapijten enz., die de prachtige tentoonstelling van Belgische kunst der 17e eeuw vormen en die alkomstlg zijn uit de beroemdste verzame lingen van Engeland, Frankrijk, Nederland, Dultschland, Oostenrijk, Italië enz., niet het minst hebben geleden door den brand op de tentoonstelling. Dit tentoonstellingsgebouw is van steen opgetrokken en staat In een geheel andere wijk van Brussel, n.l. In het park du Cinquantenalre. Men kan op reis, en vooral op de Belgische spoorwegen In dezen tijd der Brusselsche tentoonstelling, niet genoeg op zijn hoede wezen tegen zakkenrollers en dieven. Alleen op de Ifln Herbesthal—Luik zijn In de laatste dagen drie diefstallen gepleegd, die het werk van een Inter nationale zakkenrollersbende schijnen te zijn. In alle drie de gevallen werd de be stolene door een „heer" bij 't binnengaan van een waggon of In een zijgang van den trein voorbijgedrongen en van zijn portefeuille beroofd. Zoo werd aan een Frankforter aan het slation te Verviers een portefeuille met 250 fr., een Luikenaar In een trein naar Charleroi een portefeuille met 900 Ir. en een Pool In een trein tusschen Luik en Verviers een portefeuille met 900 roebel uit den borstzak ontkaapt. De Pool bemerkte den diefstal en hij greep den zakkenroller vast; maar deze had blijkbaar z||n bult terstond aan een kameraad gegeven en toen men hem onderzocht, werd er niets gevonden. Het is allen reizigers geraden, als zij geld In den borstzak bij zich dragen, bij eenlge volte hun jas dicht te knoopen. Ook verdient het aanbeveling, het geld, dat men bl] zich heeft, over verschillende zakken te verdeelen, zoodat men nooit alles kwflt kan raken. Verder zal men wel doen, zijn bagage niet onbewaakt In de coupé achter te laten. Men kan nooit weten of er niet een dief in de nabpeld is. NEDERLAND. Assen, 16 Aug. Op de begraafplaats der rljks-werklnrlchtlng te Veenhulzen Is een steen onthuld, vanwege lotgenooten ge plaatst op het graf der drie verpleegden, die onlangs door den bliksem werden gedood. Er werd gesproken door den hoofd directeur jhr. Van Sprengler, de predikanten De Oraaff en Oerms, den hoofd-opzichter der gebouwen Willemse en den directeur van het 2de gesticht Hondlus. Baaro, 18 Aug. De Koninklijke familie Is gisteren per extra-trein te 4 20 van Soestdljk naar Het Loo teruggekeerd. Vele honderden belangstellenden hadden zich nabij het Palels op den Soestdijkerstraat- weg en op het Stationsplein der Holl. Spoor verzameld, om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een laatsten groet te brengen. In 3 hofrljtulgen werd van het palels gereden. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Prinses Juliana hadden In één rijtuig plaats genomen, waarin zich een fraaie bouquet rozen bevond, door den chef-bloemist van Soealdijk, den heer J. Kraafjenbrlnk, aan H. M. de Koningin bij haar vertrek aangeboden. De vorstelijke personen werden op haren weg naar het station hartelijk toegejuicht. De Koningin-Moeder droeg het Prinsesje, dat vriendelijk met haar handje wuifde, op den arm. In de Koninklijke wachtkamer waren ter begroeting van H. M. aanwezig de commissaris der koningin In de provincie Utrecht en de burgemeester van deze ge meente, met welke autoriteiten H. M. zich enkele oogenbllkken onderhield. Daarna begaven de vorstelijke personen zich op het perron, alwaar H. M. de Koningin-Moeder hartelijk afscheid nam van Hare Dochter en van Prinses Juliana. Nadat men in den extra-trein had plaats genomen, zette deze zich precies te 4.20 in beweging. Onder hartelijke toejuichingen van het publiek verliet daarop de Koningin met haar Dochtertje deze gemeente. Apeldoorn, 18 Aug. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, benevens de hofhouding, bestaande uit freule Rengers, hofdame, en de heeren baron De Vos van Steenwfjk en jhr. Tuyl van Serooskerken, kwamen 5 15 op Het Loo aan. Een talrijke menigte stond de komst van den trein af te wachten. H. M. steeg eerst uit en droeg een bouquet roode rozen In de hand, daarna de Prinses, gedragen door mej. Marling, en de hofdame freule v. d. Poll. Met den burgemeester, den heer mr. W. Roosmale Nepvue, sprak H. M. enkele woorden, en de hofdame liet de Prinses den burgemeester en het publiek met een buiging begroeten. Luide klonk het gejuich, toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana en gevolg Zich langs de dichte rQen van belang stellenden te voet naar het Palels begaf, waar Zij door den hofmaarschalk, jhr. Boreel, In de vestibule werden ontvangen. Na de trappen van het bordes te hebben bestegen, werd Prinses Juliana op het bordes neergezet, waar de hofdame H. K. H. driemaal een buiging voor het enthousiast publiek deed maken, waarna de Prinses aan de hand van H. M. het Palels binnen trad. Oosterbeek, 18 Aug. Op 19 Juli is, naar men zich herinnert, hier verdwenen de 13-jarige Theodora Kraak, omtrent wie sedert niets Is vernom- n. Thans kan worden gemeld, dat de ge meente-veldwachter L. Rustenhoven alhier, utt Loulsendorf bij Cassel een prentbrief kaart ontving, welke de onderteekenlng L. B. Kraak droeg. Uit vergelQklng met het handschrift van het vermiste meisje Is gebleken, dat zij deze prentbriefkaart niet schreef. Het handschrift w|jst er op, dat Iemand met weinig Intellect de schrijver Is. Hoewel het mogelijk ls, dat men hier met een misplaatste grap te doen heeft, kan toch ook worden aangenomen, dat Theodora de briefkaart namens haar liet afzenden en dat de schrijver er een ver keerde onderteekenlng onder plaatste. In leder geval heeft de politie zich In verbinding gesteld met de Pollzelbehörde te Cassel, met verzoek om nasporing te doen. Tiel, 17 Aug. Heden is het 25 jaar ge leden, dat de heer mr. K. M. Schram de Jong, olflcler van justitie, alhier, werd benoemd tot substltuut-olficier van justitie bfl de rechtbank te Winschoten. Op 21 Juni 1888 werd hij als zoodanig benoemd alhier en 17 September 1895 tot officier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee, om 10 December 1897 als zoodanig naar hier terug te keeren. Ook In verschillende" burgerlijke betrek kingen (o. a. als voorzitter van het bestuur der Nutspaarbank en agent van het Burger weeshuis) heeft hij zitting en verwierf aller hoogachting. Amsterdam, 18 Aug. Mevrouw B., Ceintuurbaan 414, ontstelde zeer, toen z|| gisterennamiddag te ongeveer vijf uur thuis kwam. Zt| trof een man In een kamer harer woning aan, die zich haastig uit de voeten wist te maken en tegeiykertljd een kistje wegwierp, waarin eenlge gouden voorwerpen waren, die hij uit een on gesloten linnenkast, die in de alkoof stond, had ontvreemd. In het slot van de kamer deur stak een looper. Utrecht, 17 Aug. Het 16-jarlg dochtertje van een Ingezetene had eergisteren het ongeluk, bij haar huishoudelijke br-lgheden, het hoofd Ie stooten tegen een plane Eerst scheen het, dat het meisje ge<.n jrnstlg letsel had bekomen, doch des avonds kreeg ze hevige hoofdpijn, vergezeld van biaklngen. Des nachts Is het kind onder hevige pijnen bezweken. Gisterenmiddag had op den Jut- faaschenweg, bulten Utrecht, een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed Is afgeloopen. Vóór de tram van Jutfaas naar hier was namelijk een paard Igespannen, dat voor het eerst dienst moest doen. Als naar ge woonte en om mogelijke ongelukken te voorkomen, reed een tweede koetsier met de iram mede, gereed om af te springen, zoodra het paard kuren mocht uithalen. Ter hoogte van het huls De Geer schrok het paard op eens voor een hoop zand. Het steigerde en begon achteruit te loopen, tot het op een gegevei oogenblik kwam te vallen. De tweede koetsier, de circa 30-jarlge D. J., wonende te jutfaas, die Inmiddels

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5