Vrijdag 19 Augustus 1910. BLOOKER's CACAO; (Z ierikzeesche Cour an t). DAALDERS ZIËKIKZEESCHEitÉ NIEUWSBODE. ABONNEMENT. Oe abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste IAAR6AN6. No. 8967. Ultgever-Hoófdradaotaur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. (ievonden op den openbaren wejt: Een ollekannetje. kous. bijbeltje. servet. inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS XVI. Afstappend van de Prov. Staten wen- schen wij ten opzichte van de samenstelling cn inrichting van onze gemeentebesturen een en ander aan onze lezers mede te deelen. Vroeger had men in ons land steden en dorpen. De dorpen, die het platteland vormden, werden In den regel door de edelen of ridderschappen bestuurd. De steden waren zelfstandige corporation met eigen rechten en privileges, die zij öf door vorstelijke welwlllendhetd verkregen öf wanneer de vorst In geldverlegenheid was, voor geld gekocht hadden. Met de om wenteling van 1795, die op Frankrljk's voetspoor het grooie beginsel der eenheid en ondeelbaarheid van den slaat op den voorgrond bracht, kwam een einde aan al die stedelijke rechten en voorrechten. De poorters, werden staatsburgers. Na een levendlgen strfld tusschen twee partijen, die naar gelang van het standpunt, dat zij innamen, unltarissen en federalisten genoemd werden, over de toepassing van genoemd beginsel, een strijd, die ten voordeele van eerstgenoemde beslist werd, werd bij de staatsregeling van 1798 be paald, dat de gemeentebesturen zouden zijn administratieve lichamen, ondergeschikt en verantwoordelijk aan het uitvoerend bewind. Toen ons land In 1810 bij Frankrijk werd Ingelijfd, werd In de steden een conseil municipal gekozen, die als advlseerende corporatie den maire, 't hoofd der gemeente, Ier zijde stond. Door deze regeling was men van het ééne uiterste in het andere gevallen. Van de souve- reiniteit der steden was nu niets meer overgebleven. Bij de herstelling van onze nationale onafhankelijkheid poogde men wel aan het gemeentewezen een eenlgszlns zelfstandig karakter te geven, maar deze poging mislukte, en eerst door de Grond wet van 1848, die voorschreef, dat de samenstelling, Inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen bij de wet zouden geregeld worden, verkreeg men een voor al de gemeenten van ons land goede regeling. Het verschil tusschen steden en platteland werd opgeheven. Het kleinste dorp heette voortaan, evenals de grootste stad, gemeente, en had dezelfde rechten als deze. Alleen Amsterdam, als zijnde de hoofdstad van het geheele rijk, werd In onze Grondwet als de stad aangeduid, waarin de Koning of Koningin wordt Ingehuldigd. Aan het hoofd der gemeente staat, aldus bepaalt de Grondwet, een raad. Hieruit blijkt dus, dat niet de burgemeester, gelijk velen ten onrechte meenen, het hoofd der gemeente is, maar dat het de raad is, die de gemeente bestuurt. De burgemeester, die door de Koningin voor het tijdperk van zes jaren, bij voorkeur uit de Ingezetenen der gemeente, benoemd wordt, heeft ln den raad, wanneer hij daarvan geen lid Is, dan ook slechts een raadgevende stem. Wel kan hij, wanneer hty een eerlQk en bekwaam man is, door zQn rechtschapenheid en kunde, een grooten Invloed op den gang van zaken oefenen. Hij dient te zQn een man uit één stuk, geen weerhaan, die nu eens naar rechts, dan weer naar links ziet. Er Is niets tegen, dat hij tot een bepaalde staatkundige partij of kerkelijke richting behoort, mits hij in de waarneming van zijn ambt stipt onparlljdig zij, en zich boven zijn politieke meening of gods dienstige richting weet te verheffen. En daarom is dan ook voor het denkbeeld, dat de burgemeester geen lid van den VRAAG, in plaats van losse cacao of poedcrchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van 1/2 ons 10 ets. 1 ons 18 Yj pond 42Ys >s 1 pond 80 ss s» 2 pond 150 «U0 raad Is, zeer veel tc zeggen, afgezien er nog van, dat het In het belang van het prestige van het ambt Is, dat de burge meester zich niet blootstelt aan de wissel valligheid van een stemming. De burgemeester Is het hoofd, de voor zitter van den raad, die de vergaderingen van dezen leidt en voor de handhaving van de orde daarin zorg draagt. Hij ontvangt en opent alle aan den raad of aan het college van Burgem. en Weth. gerichte stukken, brengt die terstond ter tafel en voert alle raadsbesluiten uit. Een raadsbesluit, dat naar zijn meening als strijdig met de wet of het algemeen belang door de Koningin kan geschorst of vernietigd worden, voert hij niet uit. HQ geef! hiervan aan den raad en aan Gedep. Staten kennis. Wordt door de Koningin geen schorsing of vernietiging bevolen, dan Is hij verplicht het raads besluit uit te voeren. Wil de burgemeester voor langer dan acht dagen zich uit de gemeente ver wijderen, dan heefl hl) hiervoor verlof van den Commissaris der Koningin noodlg. Wil hij echter voor langer dan een maand zich bulten de gemeente ophouden, dan wordt hiervoor de toestemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken verelscht. Is hij ziek of op reis, of overlijdt hij, dan wordt hij door den wethouder, die de oudste in jaren Is, vervangen. De gemeenteraad bestaat uit een zeker aantal leden, waarvan de hoegrootheid naar gelang van de bevolking van 7—45 varlëert. Bij gemeenten beneden de drie duizend zielen bestaat de raad uit 7 leden, bij gemeenten boven de 200 000 inwoners telt de raad 45 leden. In Zierikzee Is de raad uit 13 leden samen gesteld. Bij periodieke verkiezingen Is de laatste Dinsdag der maand Juni de verkiezingsdag. De verkiezing ter vervulling van plaatsen, die door ontslag, overlijden of om een andere reden openvallen, geschiedt binnen zes maanden na dit openvallen op een door Burgem. en Weth. te bepalen dag. Nu gebeurt het wel eens, dat Burgem. en Weth.misbruikend den langen termijn van zes maanden, om de een of andere reden het uitschrijven eener tusschenlijdsche verkiezing opzettelijk lang vertragen. Waar dat geschiedt, handelen Burgem. en Weth. niet ln den geest van den wetgever, en wekken zy allicht bij de burgerij een ver klaarbare ontstemming. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Aug. Bij de te Vllsslngen gehouden Tentoonstelling van Huisvlijt werd de medaille van H. M. de Koningin- Moeder toegekend aan onze stadgenoote mevr. De Kleviet-EIjke. In de raadszaal van het Stadhuis vergaderde gisteren onder leiding van dr. Spruyl het Waterleldlngscomllé. Na voor lezing der notulen door mr. Polvllet, werd op voorstel van den voorzitter besloten, den burgemeester mr. D. van der Vliet, tot eere-voorzltter van het Comité te benoemen, die ter vergadering aanwezig, de benoeming aanvaardde. Hierop deed de voorzitter eenlge belangrijke mededeellngen I. dat uit Inlichtingen, Ingewonnen bij erkende deskundigen, gebleken was, dat veertien dagen pompen voldoende was voor (en rlchtlge beoorieellng der kwaliteit van het opgepompte water; II dat men zich schriftelQk gewend had tot de Staatscommissie, die door de regee ring ter bevordering van den aanleg van waterleidingen In Nederland In het leven is geroepen. Naar aanleiding van dit schrijven, dat voorgelezen werd, bracht de secretaris van genoemde Staatscommissie alhier een bezoek, teneinde zich persoonlijk op de hoogte der zaak te stellen. Uit de conferentie met den secretaris is gebleken, dat men op het voetspoor van Zuid-Beveland moet trachten een water leiding tot stand te brengen niet slechts voor Zierikzee, maar voor geheel Schou wen— Dulveland, dat In dat geval er groote kans bestaat steun van den Staat te verkrijgen, zoowel voor de boring als bij een eventueelen aanleg. Besloten werd in dien geest werkzaam te zijn. Hierop werd de vergadering gesloten. WEÊRKUND1GE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Juli 1910. In deze maand viel alhier ln 15 regen dagen 95,9 m.M. regenwater, legen 10 regendagen met 73,3 m.M. water In dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 4 dagen licht bewolkt; 5 dagen half bewolkt; 11 dagen zwaar bewolkt en 11 dagen be trokken. De windrichting: 7 dagen N., 3 dagen N.O., 2 dagen Oost, 1 dag Z.O., 1 dag Z., 2 dagen Z.W., 10 dagen W. en 5 dagen N.W. Het stormseln stond 2 maal bij. Alle Russische havenplaatsen aan de Zwarte Zee of aan de Zee van Azoff, daaronder begrepen de havens aan één der rivieren gelegen, welke In een dier zeeën uitmondenzija besmet verklaard wegens aziatlsche cholera. Men meldt ons uit Renesse: Naar aanleiding van de Ingediende ontslag-aanvrage van onzen burgemeester, vervoegde zich Donderdagavond bij Z.Ed. Achtb. een deputatie, met het volgend verzoekschrift Den HoogEd.Geb. Heer Baron van Boetzelaer, Burgemeester der Gemeente Renesse Met verschuldigden eerbied geven wij, burgers der gemeente Renes-e, ons leed wezen Ie kennen aan U den WelEd. Gestr. Heer Burgemeester, over het door U inge diend ontslag als Burgemeester onzer gemeente. Wfl allen zijn van meening dat uw heengaan na al het vele en goede, hetwelk U HoogEd Geb. in negentien jaren tljds hebt tot stand gebracht, zooals U In alles van uw medewerking getuigd hebt, dat wij U daarvoor grooten dank verschuldigd zijn, en het zou ons Innig leed doen UEd. te zien heengaan In een lijd, dat uw ge waardeerde hulp zoo hoog noodlg Is. Daarom richten wij allen onze nederige doch dringende bede tot U Ed.Oest. de door U ingediende ontslag-aanvrage In te trekken en te blijven wat U.Ed.Gestr. tot op heden zljt, een burgervader voor onze gemeente Renesse. Dit is het hartgrondig verzoek, dat wij tot U.Ed. Gestr. richten namens de burgerij. Dit verzoekschrift bevat 120 hand- teekenlngen, allen hoofden van gezinnen. Oosterland, 17 Aug. Hedenmiddag had in onze gemeente de buitengewone plechtige teraardebestelling plaats van den Zondag j.l. zoo plotseling overleden heer A. v. Dljke, in leven lid van het plaatselijk muziekkorps. Door een 12-tal werkende leden van „Oosterland's Fanfare" werd hel stoffelijk omhulsel grafwaarts gedragen, terwijl het bestuur met de overige leden van het gezelschap deel uitmaakten van den droeven stoet. Op de kist was een krans neergelegd met het opschrifl„Aan het geacht lid. Oosterland's Fanfare". Deze krans zal op zijn graf worden geplaatst als een blijvende herinnering. Aan het graf werd eerst het woord ge voerd door ds. Elenbaas van Slrjansland; daarna herdacht de heer F. v. d. Hulle, namens het muziekkorps, den overledene als waardig zoon zijner ouders, als mensch voor zijn trouwe plichtsbetrachting, als Ijverig lid van .0. F.'1, welke vereenlglng hem lief was, en als goed vriend. Bruinisse. De kermis wordt dit faar nog al druk door belanghebbenden be zocht. Behalve een draaimolen en ver scheidene kramen op de Oudestraat, vindt men in de nabijheid van het hö:el Van der Est een paardenspel, een glijbaan en een zeer groote danstent. Voegt men hierbij de dansmuziek In verschillende herbergen gemaakt, dan kunnen de lief hebbers van 't kermisvermaak zeker niet klagen over gebrek aan afwisseling. Poortvliet. In het begin dezer week ontstond er een begin van brand In een houtstapeltje van de wed. N. alhier. Een brandend fornuis, dat dicht daarbij slond, is de oorzaak daarvan geweest. Spoedig was de brand met een paar emmers water gebluscht, zoodat er geen groote brandschade Is aangericht. Tholen, 18 Aug. Jhr. J. v. Vredenburch gaf gisterenavond een tuinfeest ter her denking van zijn tienjarig verblijf In deze gemeente. De tuin vódr de villa was prachtig ge ïllumineerd door vetpotjes en lampions, terwijl een schitterend vuurwerk, rijk aan afwisseling, werd ontstoken. Het fanfare-gezelschap „Concordia" zette aan het geheel door de vroolljke stukken den noodlgen luister bij. Een talrijke menigte, waaronder velen uit de omliggende gemeenten, genoten tot In den laten avond. Kortgene. J.l. Zaterdagnacht, ter ge legenheid van de kermis, werden In het hötel „De Stadswljnkelder" alhier ont vreemd eenlge flesschen champagne, een stuk ham, een paar fletspantcffels en een fietspomp. De brigade-commandant der rljksveld- wacht, de heer C. Malepaard, Is de daders op het spoor. Ierseke, 18 Aug. Dat katten erg bang zijn voor water Is bekend. Maar dat haar moederliefde toch nog grooler is, bleek dezer dagen alhier. Een poes had vier jongen. Terwijl de moeder even afwezig was, nam men al de kleintjes weg en wierp ze In een vyver. Den volgenden morgen vond men de oude kat ln haar mand, In gezelschap van twee levende jongen, die ze opgevlscht had. De twee andere waren zeker verdronken. Rilland-Bath ln den nacht van Maandag op Dinsdag Is bl] een Thoolschen botvlsscher van achter het net, dat hij op de slikken nabij Bath geplaatst had, een groote hoeveel heid bot ontvreemd. Door de vlsscherij- politle wordt y verlg naar de daders gezocht. Middelburg, 18 Aug. Morgen om 7.15 marcheert het 2e bataljon 3e reg. Inf. van hier af naar 's Heer-Arendskerke, vertrekt van daar per extra trein om 12,25 naar Bergen-op-Zoom om aldaar om 1.33 n.m. te arrlveeren. Het bataljon zal met dat uit Vllsslngen kampeeren op het terrein „Kijk In den Pot" om onder bevel van den majoor W. H. van Wierlnghen Borskl deel te nemen aan de bataljons- en regiments oefeningen aldaar. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. De verbouwing van het voormalig arm weeshuls te Middelburg tot kweekschool en conciërgewoning voor de vereenlglng tot slichting en instandhouding eener christelijke kweekschool voor Zeeland te Middelburg, is niet gegund aan den minsten Inschrijver, doch aan den daarop volgende, den heer A. Lools jr. te Middel burg, die voor f 14,540 had Ingeschreven. Aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Hage werd Woensdag aanbesteed: het bouwen van een post-en telegraafkantoor te Vllsslngen. Laagste Inschrijver Van der Pluym <S Oielen, te Rotterdam, voor f 69.790. Sirjanslaod, 15 Aug. Uitslag der ge houden aanbesteding van de vereenlglng „Ons Belang" alhier. Minste Inschrijvers waren: voor katoenmeel J. W. Verstraate, f 9,59; voor lljnmeel A. Bakker Co., Rotterdam, f 10,78; A. Verheul, Rotterdam, voor aardnotenmeel, f 10,24. St.-Maartensdtjk, 18 Aug. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond alhier ten verzoeke van den heer P. Wielaard c.s. In tweede velling publiek verkocht, In één perceel, het hofsteedje aan den Molenweg te St.-Maarlensdljk, be staande uit woonhuis, schuur, tuin, boom gaard en bouwland, samen groot 3.09 80 H.A., voor de som van f 6730. RECHTSZAKEN. In November 1909 werd door de recht bank te Middelburg de 21-jarlge 1. S. O, wonende te Middelburg, tot één maand gevangenisstraf veroordeeld wegens weder- spannlgheld. O. was destijds zeevarende en keerde eerst dezer dagen terug en werd Zater dagmorgen ten huize van zijn zuster te Vllsslngen gearresteerd. De aangehoudene wilde In verzet komen van het tegen hem u! gesproken vonnis, doch Dinsdagmorgen gelastte de rechtbank op vordering van den officier van justitie zijne gevangenhouding. Voor het gerechlshof te 's-Oraven- hage werd Woensdag bevestiging geëlscht van het vonnis der rechtbank te Middel burg, waar J. V., 24 jaar oud en wonende aldaar, tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot doodslag te Vllsslngen, den 20 Nov. 1909 gepleegd op Marle Barto, zijn vroegere verloofde, aan wie hl) een messteek In den hals had toegebracht. De beklaagde gaf voor het gerechtshof de mogelijkheid toe dat hij de daad ge pleegd had. Hij kon zich echter niet herinneren het te hebben gedaan of willen doen. De verdediger, mr. Koning te 's-Oraven- hage, achtte slechts zware mishandeling de juiste qualificatle en meende dat be klaagde op het oogenbllk van het plegen der daad niet toerekenbaar was. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvolglng. By beschikking van de rechtbank te Middelburg Is rechtsingang verleend in de zaak tegen A. M., 22 jaar, arbeider, geboren en wonende te Eedethans gedetineerd te Middelburg, verdacht van poging tot doodslag door middel van een revolverschot. Landbouw en Veeteelt. Er bestaan In onze provincie thans 25 Oelten- fokvereeniglngen, die allen bQ de Vereenlglng tot bevordering van de QeltenfokkerQ ln Zeeland zQn aangesloten. Vanwege deze vereenlglng werden circulaires verspreid over het Invoeren van Saanengelten en -bokken uit Hessen door de heeren Zuurbier en Visser. Als gevolg daarvan kwamen voor Zeeland de volgende bestellingen ln: 32 melkgevende Saanengelten 20 Saanenbokken 162 jonge, dit voorjaar geboren, Saanengeltjes- Voor de onbemiddelde bestellers zal de Provinciale Bond geheel of gedeeltelik de vervoerkosten der dieren betalen. Bovendien zullen aan hen de volgende bijdragen ln de kosten van aankoop worden gegeven: Afdeeling melkgevende geiten totaal pl.m. f 100. bokken - 200. jonge geitjes - 100. Het meerendeel der bestellingen kwam van de Zeeuwsche Qeltenfokvereenlglngen of leden daar van. Echter zullen ook voor verschillende niet direct belanghebbenden gelten en bokken worden Ingevoerd. Velen van hen hebben hiermede de bedoeling om de pogingen tot verbetering van het geltenras ln hun streek te steunen. Door den heer Hombach van Hulst werden een 12-tal jonge stamboekgeltjes en een bok besteld. Deze dieren sullen het volgende jaar, wanneer ze dus melkgevend zullen zQn, op de Tentoon stelling der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappl te Middelburg gratis verloot worden. Van een ander belangstellende ontving de Provinciale Bond f 50 k f 60, om daarvoor een Saanenbok te koopen, die cadeau zal worden gegeven aan eene dezen herfst op te richten vereeniglng. Ten slotte werd nog door een derde een renteloos voorschot van f 50 beschikbaar gesteld, om slecht bq kas zqnde vereenlglngen te steunen. WaarschqnIQk zal de bestelling der 162 Jonge geitjes niet geheel kunnen word-n uitgevoerd. In Hessen toch zQn de prqzen der veredelde gelten ook al z(n ze nog maar ruim faar oud lameiqk hoog. Door de meeste bestellers, die arbeiders zqn, werden rnaxlmum-prqzen van f 10 tot f 20 gesteld. Hiervoor zullen waarschqniqk geen voldoend goede dieren kunnen worden aangekocht. Gerekend de belangstelling, die er onder de Zeeuwsche arbeiders voor deze zaak biqkt te bestaan en de moeite die velen zich geven om MO k f 20 bqeen te sparen, Is het zeker te betreuren, dat velen teleurgesteld zullen moeten worden. De voorzitter der Provinciale Vereenlglng zal meegaan naar Hessen, om van het werken op het gebied der geitenfokkerq aldaar eenlge studie Ie maken. Hel aankoopen der dieren geschiedt alleen door de heeren Zuurbier en Visser. Duur vee. Als een bewijs welke hooge prijzen de landbouwer tegenwoordig voor zgn vee kan maken, ztj medegedeeld, dat de veehouder Van Dronkelaar, te Bar- neveld, een vet kalf van slechts twaalf weken oud heeft afgeleverd voor de kapitale som van f 129,56. Het beest, dat 33') po.ld woog, was namelijk verkocht voor 39| cent per half K.G. St.-Annaland. 19 Aug. Dat de land bouwers partij getrokken hebben van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1