Maandag 15 Augustus 1910. (Z ierikzeesche Cour an t). BEKENDMAKING. AFKONDIGING. NIEUWSJTIJDINeEN. ZIE1IIKZEESUHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. Ne. 8965 Ultfiever-Hoofilredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het uurwerk In den toren van het Raadhuis van Woensdag den 17en tot en met Dinsdag den 30sten Augustus ek. bulten werking zal zQn gesteld. Zierikzee, den 15 Augustus 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1910/11, no. 2, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 15 Augustus 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. AMERIKA. De dokters van den zwaar gewonden burgemeester van New-York, Qaynor, zijn het er niet over eens, of verwijdering van den nog altijd In den hals van den ge kwetste zlttenden revolverkogel raadzaam lijkt of niet. Gaynor's huisdokter ver klaart, dat de patiënt te zwak is om een dergeiyke operatie te kunnen uithouden. De andere geneesheeren vreezen voor een Infectie, wanneer het projectiel niet uit de wond verwijderd wordt. Ondanks de betrekkelijk gunstige bulle tins omtrent Gaynor's toestand, hebben de dokters zyn lievelingsdochter, miss Gertrud Gaynor, het verblijf In de ziekenkamer ontzegd, daar zij den zieke ook de kleinste opwinding wenschen te besparen. Volgens de laatste berichten Is de toe stand van den patiënt voortdurend be vredigend. Te New-York Is door de post-auto- rlteiten de vorige week 'n zekere William Wlntemuce gearresteerd, op beschuldiging, dat hij de post misbruikte tot het plegen van opllchteryen. Nadat de man in verzekerde bewaring was gebracht, ging men z||n bureau na snuffelen, waar zoo Iets als 500 kilo aan waardelooze aandeelen en verleidelijke prospectussen werd gevonden. De meeste zijner slachtoffers zijn geeste lijken en artsen, die, naar men zegt, aan Wlntemuce niet minder dan omstreeks een millloen dollar voor mljnaandeelen hebben uitbetaald. Op de lijst van buitenlandsche klagers, die met den gearresteerden delraudant zaken hadden willen doen of gedaan hadden, komen ook de namen voor van de dames Louise, Adèle en Anna Elout, uit 's Graven- hage, die voor een bedrag van 40.030 dollar benadeeld zijn. SPANJE. In het plaatsje Godor, bij Atmerla, Is Donderdag een beestachtige misdaad be dreven, herinnerend aan de sombere mis dreven der duistere middeleeuwen, toen het geloof aan heksen en wonderdoener!) In vollen bloei was. Een „medlcynmeester", Francisco Leona geheeten, die door den pachter Francisco Ortege wegens een borstziekte was geraad pleegd, schreef den patiënt het warme bloed van een gezonden knaap voor. Hij zelf bood aan om tegen betaling van 750 pesetas en met hulp van een buurvrouw en haar belde zonen, den knaap te bezorgen. De zevenjarige Bernardo Conzalez werd b) het baden overvallen, In een zak gestopt en In Ortega's huls gebracht. Hier werd de ongelukkige kleine door Leona, de buurvrouw en haar twee zonen doodge stoken. Ortega dronk van het warme bloed, waarop het lijkje In een naburlgen afgrond werd geworpen. Een paar herders echter hadden de ontvoering van den knaap gezien, waardoor de daders ontdekt werden. Allen zijn ge arresteerd, behalve Leona, die voortvluch tig Is. NOORWEGEN. Amundsen Is aan boord van de .Frans" voor een lange onderzoeklngsrels In de Noordpoolzeeën vertrokken. Zijn doe) ts, het land tusschen de Behrlngstraat en de Noordpool te gaan verkennen, er meteorolo gische studiën Ie maken en de stroomingen In de noordelijke zeeën te onderzoeken. De .Frans" maakt de reis, die drie jaar zal duren, om Kaap Hoorn en moet il juni 1911 te San-Franclsca zijn. FRANKRIJK. In één der laatste nummers van Parls- /ournal onderwerpt de bekende Fransche afgevaardigde Qérault-Richard de verschil lende plannen ter bestrijding van het hand over hand toenemende apachen-gevaar aan een nadere beschouwing. Van een verbod tot het dragen van vuur wapens verwacht hij niet veel succes; fatsoenlijke lieden, voor wie het verbod niet wordt uitgevaardigd, zullen zich er aan houden en daardoor nog machlcloozer slaan tegenover het uitvaagsel der groote steden en dat zal zich toch wel, ondanks de wet, van moordwapenen welen Ie voorzien. HQ gevoelt meer voor de methode, die in het Britsche rijk wordt toegepast, n.l. het toedienen van lijfstraffen. .Het ge spuls", zegt hij, .lacht wat om de ge vangenis, waar het een aangenamen tijd doorbrengt en behoorlijk gekleed en ge voed wordt op kosten der gemeenschap. Wordt echter de zweep over de boeven heengehaald, evenals ln Engeland, dan zullen z|j de straf ernstig gaan opvatten. Zij worden dan gekrenkt In hun trots, want ook dit lichtschuwe gespuis heeft een zeker point dthonneur, en bovendien nog getroffen aan den lijve. Zooals de omstandigheden thans zijn, bluffen apachen en consorten op het aantal veroordeellngen dat ztj hebben ondergaan, als een oude Ijzervreter op het aantal veldslagen, die hij meegemaakt heeft. Zoodra zij echter gevaar loopen gekastijd te worden in plaats van vertroeteld, zullen zij zich wel tweemaal gaan bedenken, alvorens hun jenevermoed te gaan betoonen". Veel kans, dat de wetgever den raad van Gérault-Rlchard zal opvolgen Is er niet, maar dat deze oude democraat het noodlg acht, dat de justitie tot juist zulke draconische middelen hare toevlucht neemt, teekent wel den ernst van den toestand. Aan het stadhuis te Arronvllle staat op het oogenbltk aangeplakt de volgende bekendmaking: .Eerste huwelijksafkondi ging van Emmanuel Durleux, rentenier, vader en moeder overleden, en Blanche Zélia Joséphlne Delacroix, dochter van wtylen Jules Delacroix, en Joséphlne Séblllr. De In dit stuk genoemde bruid is niemand anders dan de baronesse De Vaughan, over wie zooveel gesproken Is, na het overlijden van Leopold II, koning der Belgen. Acht maanden nauwelijks zijn er verstreken sinds den dood van den koning der Belgen en reeds doet mejuffrouw Delacroix, die in zoo langen tijd de open bare meening ntet meer bezig hield, weer van zich spreken. ZIJ wil, zooals we hier boven meldden, in 't huwelijksbootjeslappen. Emanuel Durleux, die binnenkort haar gade en tevens mede-eigenaar van haar 150 millloen francs zal zijn, Is In Brussel welbekend. Echter niet bepaald wat men noemt: gunstig. Durleux is een voormalig onderofficier van het Fransche leger, diep In de dertig, die reeds sedert jaren tot de Intieme vrienden der barones behoorde. Men wist te Brussel nooit recht, waar hij van leefde, en toen de barones nog In een villa in de buurt van het slot te Laeken woonde, bekleedde Durleux het niet geheel definieerbare baantje van hofmeester. Men wist echter wet, dat de voormalige .sous-off" verzot was op den borrel, en zich In een dronken bul maar al te zeer tot ruwheden en uitspattingen liet vertelden. Dan placht hij In een koninktyken auto ot In een hofrljtulg door de straten der hoofdstad te rennen. De Belgische politie zette hem wel niet bepaald over de grens, maar gaf hem toch zeer duidelijk te ver staan, dat ztj hem liever niet dan wel zag. Durleux trok hierop naar Parijs, maar eerst speelde zich nog een woest tooneel af, waarin de koning de rol vervulde van den bedrogen minnaar. Leopold II vond nl. Durleux In het slaapvertrek der barones, op een uur, dat iedere gedachte aan een digestle-vlslte buitensloot. Durleux werd uit het slot gejaagd, maar de schoone zondares werd vergeven. Leopold moest haar trouwens later wegens dergelijke af wijkingen van het ongeveer-rechte pad wel eens meer vergeven, toen hij naar Balain- court kwam, waar Durleux heer en meester was, ofschoon zeer discreet. Want men geeft hem ter eere na, dat hij de plichten der vriendschap wel kende, en zich naar Parijs begaf, wanneer Leopold II de moeder zijner twee laatgeboren zoons kwam bezoeken. Ook was er te Balalncourt voor gezorgd, dat het pijnlijke slaapkamer- tooneel niet kon worden herhaald. Een klokkenspel waarschuwde de bewoners steeds, als er ongewenschte bezoekers naderden. De twee zoons der barones vertoeven nog bij hun moeder, waar ze echter waar schijnlijk niet lang meer zullen blijven. DUITSCHLAND. In de buurt van Benfeld, by Straatsburg, greep Donderdag een zeer ernstig ongeluk plaats. Een personentrein reed in volle vaart op ell wegwerkers In, en doodde er vyt op slag, terwyi een zesde doodetyk gwond werd. De oorzaak van het ongeluk wordt gezocht In den dichten nevel, die Donder dagmorgen over het geheele Ryndal htng. De arbeiders stonden In een ry tusschen de rails, op eenlgen afstand van elkander. Op 'tvilje spoor reed een goederentrein In de richting van Baden voorbij. Het geraas, door dezen trein veroorzaakt, en de dichte mist, maakten het de weiklleden- ploeg onmogeiyk, gewaar te worden, dat op het andere spoor, waarop zy stonden te aibeiden, de personentrein naar Straats burg naderde. De trein verraste hen volkomen. De eerste vijl arbeiders, die het dichtst by den aanstormenden trein stonden, werden als 't ware weggemaaid en door de wielen tot een onherkenbare massa verpletterd. De zesde werd zóódanig gewond, dal er aan zyn herstel niet te denken valt. Twee elegant gekleede heeren wensch- ten Woensdag de kerk van Lechenlch, by Keulen, te bezichtigen. Toen zy onder leiding van den twaalfjarigen zoon van den koster de sakrlstle betreden hadden, sloe gen ztj- den knaap tegen den grond en dienden hem een verdoovlngsmtddel toe. Daarna maakten zy van de onmacht van den jongen gebruik om alle kasten te openen en te plunderen. Toen de koster, ongerust geworden over het lange weg- bty ven van zyn zoon, de sakristle binnentrad, vond hy den knaap zwaar gewond op den grond liggen. De dieven waren ontkomen. Het is nog niet bekend of zy voorwerpen van waarde hebben kunnen buitmaken. Trelndleven hebben een goeden slag geslagen In den trein Brussel—Keulen. Uit een coupé rooiden zy een reistaschje waarin zich voor 30.000 francs aan juweelen bevonden. Men meent een man, met het taschje by zich, te Keuten in den trein naar Beriyn te hebben zien stappen. Onmlddeltyk werd zyn signalement naar alle stations aan de tyn geseind, maar hy werd niet meer ln den trein gevonden. Stettin, 11 Aug. Aan de werf Vulkan zyn vandaag 3000, aan de werf van Niiike Co. 500 werklieden uitgesloten. Alle werklieden, die niet uitgesloten werden, legden daarna op die werven den arbeid neer. Men verwacht dat de staking zich verder zal uitbreiden in andere bedryven. Lübeck, 11 Aug. De arbeiders hebben besloten, morgen het werk Ie staken. By deze staking zullen 1200 man betrokken zyn. Rostock, It Aug. De weit Neplun heelt hedenavond 800 arbeiders uitgesloten. BELGlC. Brussel, 11 Aug. Het mynwerkers- congres nam moties aan, voorgesteld door Duilschland, Engeland en België, betref lende den achturlgen werkdag, en ver klaarde zich ten slotte vóór den wereldvrede door arbitrage en bemiddeling. NEDERLAND. Almelo, 13 Aug. Dezer dagen vervoegde zich ten gemeentehuize alhier de 18-jarige zweifster Jantje Ezinga met haar metgeiel Jan Nyhuis, oud 26 jaar. Zy droegen In een doek by zich een reeds In staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje. Door den burgemeester werd terstond een onder zoek Ingesteld omtrent de herkomst van het lijkje. Het bleek te zyn dat van Wllhel- mtna Henriëlte Nllsen, geboren te Nymegen 27 Mei 1910. Het kindje was te Nymegen, waar J. E. zich eenlge weken geleden op haar zwerftochten bevond, door de moeder aan deze afgestaan, omdat de vader, die zwervende Is, zijn vrouw geschreven had, dat zij wel weer by hem mocht komen, Indien zy het jongste kind maar niet meebracht. J. E. en haar metgezel hebben eenlge weken met het kind rondgezworven, totdat zy te Ambt-Almelo kwamen, waar het kindje Is overleden. De geneesheer, die de doodschouw ver richtte, verklaarde, dat het kind vermoede- lijk gestorven was door gebrekkige ver zorging. Een te Nymegen Ingesteld onderzoek heeft de verklaringen van J E. bevestigd. Apeldoorn, 12 Aug. Hedenochtend, by aankomst van een D-treln te 9 uur, werd een man In een coupé 2de klasse dood gevonden. Medt-reizlgers vertelden, dat het te Amersfoort de aandacht had ge trokken, dat hy ziek was. Te Assell leefde hy nog. Dr. Hoefer alhier, kon slechts den dood constateeren, terwyt na onder zoek bleek, dat het iemand was van middelbaren leeflijd, waarschijnlijk een Griek. Hy had 30 dollar aan papier by zich en een reisbiljet naar Constantlnopel. Identlteitsbewyzen waren nog niet op hem gevonden. Putten (Veluwe), 13 Aug. Door den loco-burgemeester dezer gemeente, den wethouder H. van de Poll, Is aan de alhier bestaande Oranjevereniging ver gunning geweigerd tot het houden van leestetykheden, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. ZEd. Achtb. vond het, volgens zyn schryven, beter de vlag met oranjewimpel uit te steken, en H. M. ln den gebede te ge denken, dan feest te houden. Bussum, 12 Aug. In deze gemeente zyn sedert eenlge dagen een drietal per sonen het slachtoffer geworden van een oplichter. Deze huurde o. a. eerst, onder voorwendsel monteur te zyn van een warmtegeleidlng, een kamertje by J. H. Kempen, In de Visserstraat. Na één nacht logies liet hij aldaar door den horlogemaker J. W. Wledenbrugge een 5-tal horloges op zicht brengen, waaronder 1 gouden, waaruit de zoogenaamde monteur zyn melije een keus wilde laten doen. Een paar uur na de welwillende bezorging ging hy zelfs den heer Wledenbrugge vragen, de horloges nog een uur ol wat te mogen behouden, daar zyn meisje even uit was. Dit werd toegestaan. Intusschen liet de slimmerd door den rywielhandelaar K. van Dorsten een buurrljwlel bezorgen aan zyn pension In de Visserstraat. Hiermede en met de horloges Is hy er vervolgens van door gegaan, zonder dat men weet ln welke richting. Toen de heer Van Wledenbrugge om de horloges liet vragen, was de vogel reeds gevlogen. Haarlem, 13 Aug. Vrydag LI., toen de rechter van Instructie de Groote Matkt passeerde, was hy toevallig getuige van een twist tusschen twee mannenvan wlen de één den ander dreigde eens te zuilen vertellen, wat hy wist omtrent de mishandeling van den heer Hospes, die tydens de kermlsweek 'n ernstlgen mes steek in den rug heeft gekregen. Om hem de uitvoering van dit lofwaar dig voornemen gemakkeiyk te maken, Is de man maar direct meegenomen en gehoord. Amsterdam, 12 Aug. In de Anjelier- straat 167 wonen de echtelieden Van Dam, die onder vele biyken van belangstelling, veertien dagen geleden, hun 50-jarige echtvereeniglng vierden. Gisteren maakte mej Van Dam met een familielid een uitstapje naar Wyk aan Zee. Omstreeks 5 uur wilde de zeer zwaarlijvige vrouw, meenende aan een halte te zyn, op de tram van Wyk naar Beverwyk stappen. De tram reed echter door, met het noodlottig gevolg, dat dc vrouw be kneld raakte tusschen den tramwagen en een hek. Aan den arm van het familielid liep de vrouw nog een klein eindje, doch ze zag er zoo slecht uit, dat van uit een nabyzljnde woning haar een stoel werd aangeboden. Eenlge oogenbllkken nadat de bejaarde vrouw op den stoel had plaats genomen gaf zy den geest. De verslagenheid In de familie en in de Anjellerstraat, waar het echtpaar zeer gezien Is, Is algemeen. De politie zet het onderzoek, In zake de verdwyning der 1 11,000, yverlg voort. De commissaris van het bureau St.-Pieters- hal, de heer Koster Henke, heelt zich heden onledig gehouden met het verhoor van de belde gearresteerden N., den looper en diens broer, en achtte het raadzaam, het tweetal nog niet tn vryheld te stellen. Een huiszoeking, gehouden ten huize van de gebroeders, leverde niets op. 13 Aug. De belde gebroeders N. zyn hedenmorgen voor den r fficler van justitie geleld. Zy zullen in het huls van bewaring worden opgesloten in afwachting van de nadere beschikking, door de justitie te hunnen opzichte te nemen. Het door den commissaris van het bureau St.-Pletershal gehouden verhoor van de belde verdachten, van hun ouders en van enkele personen, waarmee zy omgang hadden of nog hebben, leverde geen enkele aanwyzlng op voor de ernstige verdenking, die tegen het broederpaar wordt gekoesterd. De looper van den besteldienst W. N. had op den dag, waarop door hem ge noemd bedrag werd geïncasseerd, een jasje aan met een binnenzak, ln desolaten toestand. De mogetykheld, dat de jongen daardoor de portefeuille met het bankpapier ver loren heeft hy verklaart het geld zonder verder nadenken ln dien binnenzak te hebben gestoken Is niet uitgesloten. Hij was als een stout fietsryder bekend en zet den commissaris ook, eerst in de Wolven- straat te hebben bemerkt, welk een zwaar verlies hy had geleden. Hy moet reeds meermalen, en grootere bedragen dan 'I vermiste, ln dienst van de onderneming waar hy werkzaam Is, hebben bezorgd. De door het verdwynen van de f 11000 benadeelde firma Moquette Co. tracht door middel van speurhonden het bedrag op te sporen. Tot heden had ook dit particulier onderzoek geen enkel resultaat. Vrydagavond omstreeks half negen Is Wilhelm Verhagen, die preventiet zat in zake diefstal van antiquiteiten by de firma Cohen In de Spuistraat, welke zaak nog In hooger beroep Is, uit het huls van bewaring ontkomen Verhagen deed met eenlge andere gede tineerden corvee-diensten. Vermoedeiyk heeft hy de bewakers verschalkt, en Is hy er In geslaagd over den muur aan de Leidtchekade te klimmen en zoodoende ontsnapt. Van de Weteringschans moet de ont vluchte zich naar een familielid hebben begeven, die hem van een pet voorzag, waarna zij te zamen de stad zyn Ingewan deld. De politie Is druk In de weer om V. op te sporen en hem terug te brengen naar de plaats, vanwaar hy wist te ont komen. Aangezien noch V., noch zyn familielid van geld Is voorzien, zal de wandeling hoogstwaarschynltjk niet lang duren. 's-Gravenhage12 Aug. Tengevolge van het eten van champignons werd de familie B., aan het Kanaal te dezer stede, Woensdagavond hevig ongesteld, ln alleryt werd dr. Ruyr geroepen, die In de naby- hetd woont. Hy constateerde verschynselen van hevige vergiftiging. Één der zoons, een 13-jarige knaap, bleek niet meer te redden; hy overleed spoedig daarna. De overige leden van het hulsgezin, dat uit 5 personen bestond, zyn door het toedlehen van tegengift gered. Hun toestand is echter nog bedenkelijk. De twee dienstboden hebben niet van de champignons gegeten. Z K. H. de Prins der Nederlanden vertrekt den 14en Augustus naar Montjole In het Elfelgebergte, a' vaar hy tot 16 Augustus zal vertoeven ten huize van den heer Schelbler, consul der Nederlanden te Keulen. Op 16 Augustus zal de prins per auto zich begeven naar Maastricht, teneinde de vergadering van den NederlandschenZulvel- bond by te wonen, ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarlg bestaan van dien Bond. De Prins zal tevens deelnemen aan het diner dat door den Bond dien dag ge; geven wordt. Hy zal logeeren by den Commissaris der Koningin. Na de vergadering zal de Prins een bezoek brengen aan de Romelnsche Kata- comben te Valkenburg. Den 17en Augustus zal de Prins een bezoek brengen aan graaf De Marchant d'Ansembourgh, kamerheer 1. b. d. van H. M. de Koningin, op diens landgoed te Amstenrade. 's Avonds vertrekt de Prins uit Slttard naar Het Loo. De Prins zal vergezeld zyn van zyn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare. Scheveningen, 13 Aug. Tusschen de pieren ten zuiden van het Ververschlngs- kanaal alhier wordt veel gezwommen. Er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1