Vrijdag 12 Augustus 1910. Tweede Blad. (25 ierikzeesohe Courant), NIËUWSTKJDINGËRL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8964. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteuri I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Te New-York is de Hertog van Mont- pensier bij een tocht, dien hl], onder leiding van polltle-beambten, in de mlsdadigerswjk van het donkerste New- Yotk ondernam, door een boevenbende aangevallen. Het kwam tot een gevecht, waarin twintig schoten werden gewisseld, en ten slotte werd één der aanvallers door een revolverschot neergeveld voor de voeten van den Hertog, die op een zoo gevaarlijk avontuur niet was voorbereid. SERVIË. In het ziekenhuis te Belgrado lag sinds eenige dagen een aanzienlijk koopman, Besevitsch geheeten, die zich zelf In de borst had geschoten, en die klaagde, niet te kunnen sterven, daar hl] een groote misdaad op zijn geweten had. Hij liet ten slotte eenige ambtelijke personen roepen, wlen hij bekende, dat hij vele jaren ge leden, toen hij nog eenvoudig nachtwaker was te Belgrado, den caféhouder Savltsch des nachts had doodgeschoten en hem de sleutels van zijn kas had ontstolen, om die later te kunnen plunderen. Wegens dit misdrijf werden Indertijd onschuldigen ge arresteerd en veroordeeld. Eenigen dezer ongelukkigen zijn In den kerker gestorven, anderen hebben hun straf geheel uitgezeten. Nadat Besevitsch deze treurige beken tenis had afgelegd, blies hij den laatslen adem uit. TURKIJE. De honden van Constantlnope), die daar vroeger vrijelijk In grooten getale rondliepen In de straten en één der eigenaardigheden van de Turksche hoofd stad vormden, zijn eenigen tijd geleden, zooals wen weet, om den last dien zij opleverden, van de straten verwijderd. Maar men had, op grond van het Moham- medaansche geloof, bezwaar tegen het afmaken van die honden. Daarom werden zij eerst In groote hokken opgesloten in een afgeperkte ruimte tusschen twee vooruitstekende wachttorens der oud- Byzantljnsche muren. De daar opeengepakte dieren, die alleen maar zeer karig voedsel kregen en voor welker reiniging niets werd gedaan, gaven echter den bewoners van den omtrek 2Óóveel last door hun aanhoudend geblaf en gejank en den walgelijken stank, dien zij verspreidden, dat besloten werd hen te verplaatsen en wel naar het eiland Oxia, In de Zee van Marmora. Maar ook op dat dorre eiland, waar geen boom of struik groeit en geen zoet water te vinden Is, hadden de honden een jammerlijk leven. Het gemeentebestuur van Constantl- nopel kon echter nog maar niet er toe komen de dieren af te laten maken, wat waarlijk barmhartiger was, dan hen lang zaam In ellende te laten sterven. Eerst thans, nadat de gevangen honden de stad heel wat geld hebben gekost, heeft men, vooral Ingevolge de tusschenkomst van Europeesche vereenlglngen voor dieren bescherming, besloten de honden te ver giftigen en hen aldus door een zachten dood uit hun lijden te helpen. RUSLAND. De cholera velt In Rusland tegenwoordig 'n duizend menschen dagelijks. In het zuideljke Industriegebied Is de sterfte zóó groot (volgens de statistiek van den Charkowschen raad van steer.kool-lndus- trieelen bedraagt de sterfte haast 50 pCt.) en zijn de bestrijdingsmaatregelen zóó gebrekkig, dat de mijnwerkersbevolking door een paniek Is bevangen, de mjnen verlaat en de streek ontvlucht. Met bureaucratische bedaardheid heeft de over heid, sinds de maanden April—Mei, toen de eerste cholera-epidemiëen In het zuiden uitbraken, bij de steeds grootere uitbreiding der ziekte toegekeken. Qenoemde raad van steenkolen-industrieelen heeft zich nu tot de regeering gewend met het verzoek buitengewone maatregelen te nemen, die hierin zouden bestaan, dat een zoogenaamde cholera-dlctatuur wordt Ingesteld. Een dictator, wiens buitengewone machtsbe voegdheden zich tot alle takken van het plaatselijke bestuur uitstrekken. De toe stand moet al heel ernstig zijn en de heele steenkolen-industrie van 't zuiden bedreigen, dat de industrleelen tot zulk een stap van wanhoop zijn overgegaan. In Petersburg breidt de cholera zich ook nog steeds uit. De sterfte Is grooter dan in vorige jaren, waaruit sommige doctoren weer willen opmaken, dat de epidemie niet lang zal duren, terwijl weer anderen vinden, dat het een reden Is om aan te nemen, dat men met een nieuwe, zéér ernstige epidemie te doen heeftdie sterker zal worden dan die van andere jaren. Er heerscht in Zuid-Rusland bij de cholera-, pest- en typhus-epidemltën nu al sinds een paar weken groote hitte. Te Odessa wijst de thermometer soms 98 6 gr. F. In de schaduw aan en 137.4 gr. In de zon; 84 2 gr. In de schaduw Is de laagste temperatuur. De hitte Is vooral ondragelijk, omdat de nacht geen verkoeling aanbrengt; men heeft dan alleen een vochtiger atmos feer, iets als een algemeen dampbad. In die omstandigheden is het geen wonder, dat de tjen der geneesheeren en verplegers, die tegen de besmettelijke ziekten strijden, aanhoudend worden ge dund, en men zou geen raad weten ais niet de medische studenten der hooge- scholen van Odessa, Kiëf en Charkof hunne zomervacantle er aan hadden ge geven, om te helpen strijden tegen de cholera-epldemle, die erger is dan men er sinds jaren heeft beleefd. Te St.-Petersburg Is aangekomen de heer Avdakoff, president van den raad der industrleelen, die een bezoek heeft gebracht aan de door cholera geteisterde steen kolen-districten aan den Don, en thans de regeering krachtige maatregelen ter beteu geling van de cholera vraagt. Volgens den heer Avdakoff zijn al 2000 mijnwerkers aan de cholera overleden en vlucht de bevolking uit de geteisterde streken weg. Ook zou de scheepvaart zeer onder de ziekte IJden, omdat de équipages der schepen door de cholera gedecimeerd zijn. Oelljk we reeds berichtten, heeft de cholera In Rusland dit jaar 57,000 slacht offers gemaakt, tegen 28,000 in het jaar 1909 en 17,000 in 1908 Vooral In de mijnstreken woedt de ziekte erg en de mijneigenaren hebben dan ook 600,000 roebel bijgedragen voor het bestrijden van de cholera. Maar door de zorgeloosheid, de domheid en het bijgeloof der Inwoners wordt de epidemie vaak In de hand ge werkt. Zoo zijn bij Jekaterinoslaf van 18 mijnwerkers, die een begrafenis bijwoonden, vijftien aan cholera gestorven. Zij hadden als voorbehoedmiddel tegen de gevreesde ziekte afkooksel van mest gedronken ENSELARD. Een opzienbarende moordaanslag werd Dinsdagmiddag gepleegd In een compar timent lste klasse van een Londenschen tramtrein. Een vijftigjarig heer, mr. Frost, werd In een van Bakerstreet naar Rulslip gaanden trein plotseling overvallen door een jongen en er als een vreemdeling ullzlenden man, die alleen met hem In den coupé zat. Mr. Frost, 'n krachtige man, verweerde zich zoo goed hij kon, en er volgde nij een vreeseljk gevecht. De aangevallene trachtte aan de noodrem te trekken, maar dit mocht hem niet ge lukken. De aanrander vuurde hierop zijn revolver op Frost af en één der kogels vetpletterde dezen de kaken. De trein moest, volgens de dienstregeling, het station Swlsz Cottage voorbij rijden, maar de selnwachter aldaar bemerkte, dat de deur van een coupé der eerste klasse openstond en bracht den trein tot stilstand (dit is op de Londensche tramtreinlljnen mogelijk bulten den watchman om), toen deze juist een tunnel zou inrijden. Een schrikkelijk schouwspel wachtte den toesnellenden conducteurs. Frosl lag badend in z'n bloed, met In flarden ge scheurde kleederen en half verbrijzelde handen, op den vloer. Hij was nog bij bewustzijn, maar zeer zwak door het groote bloedverlies. Van den dader was geen spoor te ontdekken. Een afdeellng beambten doorzocht echter In allerijl de tunnel, en greep aan het andere einde een jongen, half verdoofden man vast, wiens uiterlijk overeenstemde met het door den aangerande gegeven signalement. Hij werd gearresteerd, maar zijn Identiteit kon nog niet worden vast gesteld. HJ schijnt een vreemdeling te zijn en had een aantal bedelbrieven in zjn zak. De toestand van mr. Frost laat weinig hoop op herstel. BELfieÊ. Het Handelsbl. van Antwerpen schrijft: Dinsdagmorgen heeft een vreesleijk on geluk plaats gehad aan de nieuwe Noorder- dokken te Antwerpen, waarbj 2 werklieden het leven hebben verloren. Scheepssmeders van de Antwerp Engi neering Cie. waren werkzaam aan de stoomboot „Merchant Prince", gemeerd op no. 73 der dokken. Een stelling was geplaatst aan den kop van het schip langs den kant der kaai. Een ieder, die aan de dokken Is geweest, kent deze soort stelling. Eenige planken liggen op dwarsliggers, die met koorden van boven aan het schip worden vast gebonden. Één dier koorden Is Dinsdagmorgen losgeraakt, terwijl vier werklieden er op werkzaam waren aan het klinken van bouten. Het gevolg er van was, dat de stelling, twee meters lang, op een meter en half breed, slechts langs éénen kant meer werd vastgehouden en al wat er op was, In het water viel. Vele personen, dokkers en metaalbewer kers, waren getuigen van het vreeselljk ongeluk, en, zooals te begrjpenfs, klonk het hulpgeschreeuw van alle kanten. Honderd handen werden tegelijk uit gestoken om de vier drenkelingen hulp te bieden en zoo mogeljk te redden. Stokken werden toegestoken, reddings boeien werden naar de drenkelingen toe gesmeten, schippers vaarden met hun bootje ter plaatse, enz. De dokwerker Mariette sprong geheel gekleed In het water en het gelukte hem, één der drenkelingen, den meestergast Melans geheeten, zoolang boven water te houden, tot men hem ter hulp kwam, om den drenkeling boverute halen. Een ander meestergast, Maldoy geheeten, werd er ook nog al spoedig uitgehaald, doch de twee andere werklieden zag men niet meer aan de oppervlakte van het water te voorschijn komen. Met haken werd gedregd In alle rich tingen en na een tiental minuten werd Merkaert boven gehaald. Dokter Jaquet, die met den automobiel van het verband- huls ter plaatse was gesneld, paste gedu rende langen tijd de kunstmatige ademhaling op den drenkeling toe, doch zonder gevolg. Het slachtoffer is gehuwd en laat een weduwe na met vijf minderjarige kinderen. Tot nu toe Is de tweede verdronkene nog niet opgevlscht. Deze werkman is een zekere Simons, woonachtig St. Elisa- rethstraat. Men Is nog voortdurend naar zijn Ijk aan het dreggen. REDERLAKD. Maastricht, 9 Aug. De fiscus vermoedde reeds langen tijd, dat er In de distilleer derij le klasse „de Engel" van den heer C. M. gedistilleerd werd afgevoerd. Hoe dit te constateeren? De toestand van „de Engel" werd nauwkeurig bestudeerd, er. uit den loop en de ligging der verschil lende buizen werd geconcludeerd, dat er gedistilleerd moest worden afgevoerd uit den distilleerketel. Toen werd een volledig plan de campagne opgemaakt, om, zoo mogeljk, de fraude te ontdekken. Gisterenochtend werd uitvoering aan het plan gegeven. De Inspecteur der belastin gen, de heer Llgtenberg, begaf zich met een twintigtal ambtenaren naar „de Engel", terwji de commissaris van politie met zes agenten assisteerden bj het onderzoek. Deze assistentie geschiedde op lastgeving van den officier van justitie. De invasie met dit talrijke personeel, In tegenwoor digheid van een hulp-officier van justitie, In casu den politiecommissaris, had ten doel te verhoeden, dat alvorens ambteljk het bestaan eener geheime leiding was geconstateerd, aan het einde dier vermeende leiding eene manipulatie zou worden ver richt, waardoor de leiding niet zoude kunnen worden ontdekt. Ieder ambtenaar kende zjne instructies; ze waren met de agenten over de verschillende localitelten verdeeld, teneinde twee oogen In het zeil te kunnen houden. Ten 9 uur ruim begon het onderzoek, onder leiding van den Inspecteur, den heer Llgtenberg. Al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat in „de Engel" achter een koelvat, dat tegen den muur staat, en be hoort bj den distilleerketel no. 2, aan een buis van de waterleiding (particuliere Installatie), welke dient tot het aanvoeren van water zoowel naar het koelvat als den distilleerketel, op geheime wjze eene In den muur gemetselde, en achter een dikke laag cement verborgen leiding zich bevond. Op vernuftige wjze was die buis aange bracht: gemetseld In den muur, achter de rioolpjp, welke dient tot afvoer van het verbruikte water van het koelvat. De buis liep door een loozen kelder, en eindigde in den kelder van veraccfjnsd gedistilleerd, behoorende bij de slijterij en vroegere distilleerderij der 2de klasse „de Valk". Wanneer nu deze zoo zorgvuldig aan het oog verborgen buis functlonneerde, kon uit bovengenoemden distilleerketel no. 2, gedistilleerd worden afgetapt en opgevangen In den kelder der sljterj, en naar de sljterj worden overgebracht, _zonder dat de fiscus iets van de overbrenging bemerkte. Een paar metselaars braken den boel open, zoodat de buis te voorschjn kwam. Door proeven werd tevens meermalen aangetoond, dat het vocht dat zich in den distilleerketel bevond, vla de ongeoorloofde buis terecht kwam in den kelder der sljterj. Men vermoedt, dat deze toestand bestaat sinds het oogenbllk, waarop bj eene ver bouwing der distilleerder^ „de Engel", de bedoelde distilleerketel en het koelvat werden geplaatst. Met geen benaderlngTis te constateeren de hoeveelheid gedistilleerd, welke op de aangegeven wjze van den distilleerketel naar den kelder werd afgetapt. Dit staaltje illustreert opnieuw de geniale Ideeën van den heer M., in zake het mis leiden der administratie. De heer M. toonde zich ditmaal zeer welwillend tegenover de administratie kwam haar zelfs te hulp bj het opsporen van de feilen, en deed haar de noodlge aanwjzlngen, die het onderzoek verge- makkeljkten. In den loop van den ochtend tegen halfelf, was de buis ontdekt, die 's middags grooten- deels werd blootgelegd en als corpus delicti In beslag werd genomen, evenals de kraan, bevestigd aan het uiteinde der buizen. De heer M. heeft zich thans schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 12 2 van de wet van 20 Juni 1862, op het gedistilleerd, strafbaar volgens artikel 133 lb dlerzetfde wet. De boete bedraagt van vierhonderd tot duizend gulden. Ongetwjfeld heeft de administratie weer een ontdekking gedaan van groote betee- kenis voor 's rjks schatkist. De heer M. zal zoo zoetjes aan tot de overtuiging komen, dat zelfs de meest geheimzinnige inrichtingen niet meer veilig bijken voor het wakend oog der administratie. Groningen, 11 Aug. Hoewel nog twee kogels niet verwjderd konden worden Is de toestand van Annle Verkerk alhier vooruitgaande. Ze heeft Dinsdag behoorljk gegeten en heeft een rustlgen nacht gehad. Ze was Dinsdag jarig en bloemen aan haar ziekbed getuigden van deelneming In haar leed Deventer, 10 Aug. Onder zeer groote belangstelling werd hedenmorgen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffeljk overschot van den student Nbekend geworden door het drama te Groningen. De lijkstoet werd o. a. gevolgd door eene commissie uit den Senaat van het Gronlng- sche studentencorps. Een schat van bloemen dekte de IJkbaar. Aan het graf werd niet gesproken. Amsterdam, 11 Aug. Een looper van de firma Moquette Co., commlsslonnalrs in effecten alhier, heeft hedenmorgen bj de politie aangifte gedaan, dat hij een bedrag van pi. m. f 11.000 aan bankpapier verloren heeft. De man is voorlooplg In arrest gehouden. De recherche heeft den broer van den looper aangehouden en voor een verder verhoor gebracht naar het bureau St. Pletershal. IJmuiden, 10 Aug. Het nader onderzoek aan boord van het alhier In quarantaine liggende stoomschip „Louga", Ingesteld door den plaatselijken scheepsarts dr. F. Bok, dr. Den Houter, uit 's-Gravenhage, en den burgemeester der gemeente Velsen, mr. VerLoren van Themaat -y heeft aan getoond, dat de overledene werkelijk is bezweken aan cholera. Tengevolge daarvan zal het stoomschip vjf dagen in observatie bijven en zullen alle IJfgoederen der opvarenden ontsmet worden. Dr. F. Bok zal dageljks het stoomschip bezoeken, om de uitgebreidste gezondheidsmaatregelen te nemen, opdat alle vrees voor verbreiding zj uitgesloten. Soestdijk, 10 Aug. Met groote vreugde Is hier het bericht begroet, dat H. M. de Koningin Haar verbljf alhier nog met een week verlengt. Men moet hei meegemaakt hebben, om te kunnen gelooven, welk een verschil het maakt of het Hof hier is of niet. 't Is of elke dag dan Zondag is; Ie.Ier is even opgewekt, het staat den geh ;n dag niet stil van wandelaars en bezoe. s. Vooral met dit mooie weer Is de k,„ re Prinses haast den ganschen dag In de ^nen lucht; nu eens wandelt ZJ op het ba in vóór het Paleis, dan wee' rijd! ZJ u in Haar dogear, die gestuu d won't door een Hofdame, terwji de Prinses op den schoot Harer verpleegster zit. Er achtc loopt dan een jeugdige lakei, een aardi e jongen, die heel goede maatjes me' kleine Prinses blijkt te zjn. Het Prinsesje ziet er goed uil. nnar Is wel wat bleek; de buitenlucht zal Haar stellig goed doen. ZJ groeit echter voor spoedig op en Is nu ja, zooals alle kinderen wel zjn zullen, die ah zonne- schjntjes in de ouderlj wonlny gelden en van wie veel werk wordt gemo :t. Ze ls graag in de handen, lacht, er It, is guitig en oefent Zich In allerlei nstjes met den mond, wat zeker wi ra zal overgaan In pralen. Dat doet ZJ nog niet, maar begrjpen doet ZJ bljkbaar reeds alles en als Haar b.v. gevraagd wordt, wat In den hulseljken kring nogal eens ge beurt: „Hoe doet Orootmoeder als het warm is?", dan blaast Ze, tot groote pret der omstanders, met het mondje, dat het een lust Is, en Grootmoeder lacht dan even harteljk mede. Het vertrek van H. M. Is thans bepaald op Woensdag 17 dezer. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrekt Zondagmorgen naar Montjole (bj Aken), vanwaar Z. K. H. 16 dezer naar Maastricht zal gaan. Den 17den zal Z. K. H. van Maastricht naar Het Loo terugkeeren en zich van daar op 18 dezer naar Dobbin (Mecklen burg) begeven. Utrecht, 10 Aug. Een 20-jarlg meisje uit Meppel, leerling-verpleegster alhier, kreeg een wondje aan de lip. Er ontstond bloedvergiftiging en de patiënte Is, hoewel ze onmlddelljk geopereerd werd, aan de gevolgen overleden. Utrecht, 10 Aug. Zooals In het vorige nummer werd medegedeeld, werd In de Ned. Lood- en ZlnkpletterJ der firma Hamburger alhier, een werkman door een drqfrlem gegrepen en zoodanig verwond, dat hj weldra overleed. Hel Utr. Dgbl. geeft den levensloop van den ongelukkige en vertelt Het Is een droeve historie, die van den 46-jarigen J. Hardy, die nog zoo'n tragisch slot vond. Hardy had vóór zjn vertrek naar het buitenland een betrekking aan een Rotter- damsch ziekenhuis, en verdiende daar t 13 's weeks. Zjn vrouw, afkomstig uit Brazilië, voelde veel voor terugkeer naar haar land. Hem leek het ook wel, een plaatsing- bureau kwam er bj te pas en als land verhuizers vertrokken Hardy en zjn gezin naar het verre land, een nieuwe toekomst tegemoet. Hoe zou die zijn? Het viel den Hollander bitter tegen in Brazilië. Met eenige andere kolonisten loog hj aan 't ontginnen van een stuk >nd. Maar het was weinig productieve ld, de vruchten der ontginning lagen n er. in het verschiet en het werk werd cht betaald zóó alecht, dat de Hollander met zjn gezin in gestadige armoede I Ide. Oeblvakkeerd moest er worden, en dan werken, steeds werken voor een loo zoo iets als een dubbeltje hier, z I ons één der bloedverwanten. Hardy bleef een jaar In Braz en toen nog eenigen Ijd. Maar hj zag wel, dat hetr.. ging. En na een verbijf van vijftien man. den. na een tjd van ellende cn armoede in het verre land, waar hj met zoo goi.de ver wachtingen was heengegaan, kende hj als een gedéslllusloneerd man nan: Holland terug. Een In-droeve terugtocht. Hardy Is een geboren Utrechtenaar, hij heeft daar ook familie v.onen. F is trok hj hierheen, en het Is nu dr! weken geleden, dat het arme gezin te t' jr stede aankwam. De man zocht werk, t«d moeite het te vinden, maar kreeg 't ten slotte. BJ familie verbleef zjn gezin overdag, 's avonds

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5