Vrijdag 12 Augustus 1910. Eerste Blad. Om! Imogsle slaalml. (Z ierikzeesch© Couran t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. xv. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8964. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur i i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Ten aanzien van de macht der Prov. Staten bepaalt de Grondwet, dat zij door de wet zal geregeld worden. Die wet Is van 6 Juli 1850. Zij schrijft voor de hoe grootheid van het ledental der Staten In elke provincie. Zuid-Holland telt er 82, wat het maximum is; Drente 35, wat het minimum is. Zeeland vaardigt 42 leden af. Evenals de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigen zoodat elk Kamerlid gehouden Is 's Lands belang te dienen, en dit te stellen boven het belang van het district, dat hem af vaardigde, evenzoo vertegenwoordigen de Provinciale Staten de geheele provincie, waaruit volgt, dat elk Statenlid het belang van het district, hetwelk hem koos, niet mag plaatsen boven het provinciaal belang. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat zij, als kennend het best de behoeften van het district, waaruit zij zijn voortgesproten, daarvoor mogen opkomen, ja zelfs ver plicht zyn daarvoor te strijden, want gelijk het menschelljk organisme schade lijdt en niet al zijn functies naar behooren kan vervullen, wanneer één lichaamsdeel niet In orde is, evenzoo heeft de provincie het grootste belang er bij, dat elk district van haar In goeden, welvarenden toestand verkeert. Welke taak hebben de Provinciale Staten te vervullen? De Grondwet draagt hun In de allereerste plaats op de regeling en het bestuur van de hulshouding der provincie, en huldigt daarmede het beginsel van provinciale zelfregeerlng. Het is niet wenschelljk, dat de staat alles regelt, en daarom worden aangelegen heden van zuiver provincialen aard door de Provinciale Staten geregeld. Zij maken de verordeningen en In dit opzicht zijn zij de wetgevers voor de provincie die zij voor het provinciaal belang noodfg achten. Alleen verelschen die verordeningen de koninklijke goedkeuring. Zijn de koninklijk goedgekeurde verordeningen echter met de wetten of het algemeen belang In strijd, dan kunnen zij door een wet worden geschorst of vernietigd. Naast de wetgevende hebben de Prov. Staten een uitvoerende taak te vervullen. Zij zijn namelijk belast met de uitvoering van de wetsbepalingen en algemeene maat regelen van inwendig bestuur, betreffende het bizonder bestuur van den waterstaat, de vereenlglng en splitsing van gemeenten, het openbaar en bizonder schoolonderwijs, het armbestuur en de nijverheid. Bovendien zijn zij belast met de uitvoering van alle wetten, waarvan hun door de Koningin de uitvoering wordt opgedragen. Zorgen de Provinciale Staten niet behoorlijk voor de uitvoering van al die wetten, dan kan de Commissaris der Koningin door de Koningin worden gemachtigd om In de uitvoering te voorzien. Behalve de wetgevende en uitvoerende taak, die de Provinciale Staten te vervullen hebben, zijn zij door den Grondwetgever aangewezen de leden der Eerste Kamer te kiezen. Indien met het oog op de omstandigheid, dat wij tot nu toe geen volksvertegen woordiging bezitten, die een zuivere afspiegeling van het geheele volk Is, een Eerste Kamer beslist noodig wordt geacht, voorzeker dan kon men o. i. niet beter handelen dan aan de Provinciale Staten de samenstelling van ons Hoogerhuls op te dragen. Maar dan had het ook gepast in het kader van ons Staatsstelsel, hetwelk bij een conflict tusschen de Tweede Kamer en de regeering een beroep op het volk toelaat, om bij een eventuëele botsing tusschen de Eerste en Tweede Kamer, of tusschen Eerste Kamer en regeering aan den drager of de draagster van het Koninklijk gezag de bevoegdheid toe te kennen de Provinciale Staten te ontbinden. Op het stuk van het heffen of afschaffen van provinciale belastingen zfln de Prov. Staten, afgezien zfl er van, dat zij geen accijnzen mogen voordragen, niet vrij, daar elk besluit tot het invoeren of het opheffen van een provinciale belasting door de Koningin moet goedgekeurd worden. En heeft de Koningin haar sanctie daaraan gehecht, dan wordt zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp, dat de provin ciale en huishoudelijke behoeften vermeldt, tot dekking waarvan zy moeten dienen, aan de bekrachtiging der wetgevende macht onderworpen. In geen geval mogen de provinciale belastingen den doorvoer, den uitvoer naar - en den Invoer uit andere provinciën belemmeren. Door het college van Oedeputeerde Staten worden jaarlijks twee begrootingen opgemaakt. De ééne begrooting behelst de kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het rijks-bestuur Is. Hierop komen o. a. de jaarwedden van den Commissaris der Koningin, van de leden van Gedeputeerde Staten, van den griffier en van de ambtenaren en bedienden bij de provinciale grllfie, de kosten van onderhoud der gebouwen, bestemd voor de vergaderingen der Staten, enz. Keurt de Koningin die kosten goed, dan worden zij op de be grooting der rijks-uitgaven gebracht. De andere begrooting omvat de enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven, waartoe o. a. behooren de jaarwedden der provinciale ambtenaren, die niet op de provinciale grllfie werkzaam zijn, de kosten voor den aanleg en het onderhoud van provinciale wegen en werken, de kosten van het Provinciaal blad en van alle ten behoeve van de provincie gedrukte stukken, de kosten van verpleging van arme krank zinnigen, en voorts alle uitgaven In het provinciaal belang noodig, of doorblzondere wetten aan de provincie opgelegd. Ook deze begrooting verelscht de koninklijke goedkeuring. Een leder heeft het recht om schriftelijk verzoeken bij de bevoegde macht In te dienen. Dit recht van petitie bezitten ook wettig bestaande lichamen, met die be perking evenwel, dat zij alleen kunnen petltlonneeren over onderwerpen tot hun bepaalden werkkring behoorend. De Prov. Staten zijn een zoodanig wettig bestaand lichaam, maar toch geldt voor hen wegens de uitdrukkelijke bepaling, vervat in artikel 138 der Orondwet, die beperking niet. Zij kunnen Immers, volgens genoemd artikel, de belangen van hunne provinciën en van hare Ingezetenen by de Koningin en bij de Staten-Generaal voorstaan, zoodat zij, evenals de Individuen, het recht van petitie hebben In den rulmsten zin des woords. Meenen zij by voorbeeld, dat de belangen der Ingezetenen van deze provincie geschaad worden, indien veertig millloen gulden voor de kustverdediging wordt toegestaan, dan handelen zy volkomen grondwettig, Indien zy In een petitie aan de Kamer op de verwerping van dit regeerlngsvoorstel aandringen. Zlerikzee, 12 Aug. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor één Hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen, ter voorziening In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. C. Moolen- burgh en voortdurende door het bedanken van jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeye, waren uitgebracht Voor de vacature tot November: Geldige stemmen 119. Hiervan verkregen C. Boot Jz. 51, S. M. Hanse 46, A. J. van Schelven 19, M. Cashoek 2 en D. Oroe- neveld de Kater 1 stem. Voor de alsdan ontstaande vacature: Geldige stemmen 122. Hiervan verkregen C. Boot Jz. 53, S. M. Hanse 46, A. J. van Schelven 19, D. Oroeneveld de Kater 2, M. Kashoek 1 en jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeye 1 stem. Alzoo moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. Boot Jz. en S. M. Hanse. Woensdagavond gaf de Mannen- Zangvereenlglng .Luclor et Emergo" de aangekondigde uitvoering In de muziektent op het Havenpleln. Ten aanhoore van een belangstellend, aandachtig luisterend pu bliek werden vele schoone liederen op onberlspeiyke wyze gezongen. De zang zou ongetwyfeld nog krachtiger tot zyn recht komenwanneer het mannenkoor sterker bezet zou zyn, dan het thans Is. Indien men te dezer stede een voorbeeld nam aan gemeenten als Den Haag en Middelburg, waar gelukkig meer gelet wordt op de hoedanigheid van de stem dan op den stand van den eigenaar van die stem, dan zou Zlerikzee op één der beste zang verenigingen van ons land kunnen bogen. Maar hiervoor Is aller samenwerking noodig. Wie de Muze der Kunst In waarheid lief heeft, moet zich door een bekrompen sfandengeest niet laten beheerschen. Een woord van lank aan de Zangver- eenlglng „Luclor et Emergo", die door haar uitvoering medewerkt tot verheffing van den volkszang. Men deelt ons hel volgende mede: Naar aanleiding van 't bericht In de vorige Nieuwsbodedat aan de zeewerlngawerken volgens het systeem .De Muralt" op de tentoonstelling te Brussel de hoogste onderscheiding tn goud is toegekend, vergeseld van een bizonder eere diploma, zat 't u genoegen doen te vernemen, dat behalve deze gouden medaille aan de firma Stokvis toegekend In de Engelsche afdeellng, werkelijk ook stadgenooten op diezelfde tentoonstelling zQn bekroond in de Hollandsche afdeellng, en wel: 1°. de opziener der vlsscherljen, Ph. Theuns alhier, de zilveren medaille wegens door hem Ingezonden modellen van vlschtulgen en oesterput; 2°. de machinist der vlsscherljen, W. van Westen alhier, de bronzen medaille wegens door hem Ingezonden modellen van vlschtulgen: 3°. de voorzitter van het bestuur der vlsscherljen, mr. A. J. F. Fokker alhier, wegens modellen van vlsschersvaartuigen en balkwerk met de diplome d' honneur, zijnde een nog hooger onderscheiding dan de gouden medaille 11 Al deze onderscheidingen zgn vergezeld van een bizonder eere-dlploma. Steller dezes hoopt, dat deze hooggeachte stad genooten door u ook van harte gelukgewenscht zullen worden met deze hoogst eervolle onder scheiding. Er blgkt opnieuw uit, dat tengevolge van deze in het buitenland hooggewaardeerde voorwerpen en rapporten, door deze stadgenooten deze eilanden In het algemeen, en deze stad ln het bizonder, ook bulten de grenzen van ons vaderland een vleiende bekendheid erlangen. (Zie voor deze zinsnede de Nieuwsbode van 10 dezer). Wy zullen op deze Inzendingen later terugkomen. De Redactie. Evenala het vorig Jaar Is ook Dinsdag door een op oorlogssterkte gebrachte compagnie soldaten, tellende ongeveer 250 man, behoorende tot het 3e regiment Infanterie, een tocht gemaakt van uit Bergen-op-Zoom over de slikken, gelegen In de Ooster-Schelde. Evenals toen, werd ook nu weder aan den zeedyk naby Bath een wyie vertoefd om den Inwendlgen mensch te versterken en werd circa 1 uur des namiddags de terugtocht aanvaard. Licht te begrypen is het, dat by Bath, alwaar juist de militairen op den middag aankwamen, een groote toeloop van volk was om deze ongewone, voor een groot gedeelte met slijk bedekte bezoekers wat nauwkeuriger op te nemen. Naar men van betrouwbare zyde mede deelde, Is de tocht door de Ooster-Schelde uitnemend geslaagd en zyn aldaar geen stoornissen voorgevallen. Op den terugtocht, die door de Wester- Schelde plaats had, werden de militairen geleid door den heer Engelaar uit Rtlland- Bath. Dinsdagavond overleed te Nlsse, In den ouderdom van 72 jaren, de heer J. Nleuwenhuyse, gemeente-ontvanger en oud-wethouder, een zeer geacht ingezetene. St.-Filipsland, 11 Aug. Door den agent A. de Ruyter werd In de afgeloopen week uitbetaald aan 253 personen, werkzaam In de witte ajuin, I 2120. Het aantal verzonden baaltjes was 3430. Scherpenlsse, 11 Aug. Donderdag werd alhier wederom met goed gevolg gezonken het 2de zinkstuk, waaraan pl. m. 100 werk lieden werkzaam waren. De stoomboot „Zuld-Beveland", 3 schepen en 8 hoog- aarsen waren tegenwoordig. St.-Annaland, 12 Aug. Nu sedert een paar weken ook het tweede werk van dit jaar aan den calamlteusen Suzannapolder voltooid is en de buitendijk nu over zyn geheele lengte een flinke verhooging en aanmerkeiyke verzwaring heeft ondergaan, terwyi stevige steengloollngen de kwade gevolgen van sterken golfslag wegnemen, krijgt men by een wandeling langs dien dyk den Indruk, dat er menscheiyker wys gesproken, voor een nieuwe doorbraak geen vrees behoeft te bestaan. En dat er op de stevigheid vast vertrouwd wordt, toonen die menschen, welke er dit jaar weer eenige nieuwe woningen In lieten bouwen. Natuuriyk wordt de veiligheid verhoogd door het bestaan van het zoo genaamde domineesdykje. Veere, 11 Aug. Op de algemeene be graafplaats te Zandyk, by deze gemeente, had gisterenmiddag een aandoeniyke plech tigheid plaats. Het achttienjarig meisje, dat op de kermis te Middelburg zoo nood lottig het leven verloor, werd ter aarde besteld. Ds. Warners van Gaplnge wees aan de groeve op het treffend verlies en sprak tevens woorden van troost tot de bedroefde familie; eenige notabelen der plaats betoonden door hun tegenwoordig heid hun deelneming. Middelburg, 12 Aug. Het bezoek van Belgische badgasten aan onze gemeente op Donderdag marktdag wordt hier gedurende het badseizoen elk jaar grooter. De marktdag ls de gelegenheid om de schilderachtige kleederdracht van de Walchersche boerinnen en boeren In oogenschouw te nemen, maakt de bezoekers zoo opgetogen, dat zy, teruggekeerd op de drukbezochte Belgische badplaatsen, de beste reclame maken. Olsteren was het bezoek al zeer groot. Met een extra-trein kwamen 262 reizigers aan, terwyi de electrliche tram om half één aankwam met drie trams, leder met twee aanhangwagens In het geheel een 400 vreemdelingen vervoerende. Arnemuiden. De nieuwbenoemde bur gemeester, de heer mr. H. F. Lantsheer, werd heden (Vrydag) als zoodanig ge ïnstalleerd. Het dorp was geheel In feestdos. Door schoolkinderen werd den nieuwen burgemeester een lied toegezongen. In een buitengewone openbare zitting werd de heer mr. Lantsheer geïnstalleerd, welke plechtigheid gepaard ging met de gebrulkeiyke toespraken. Verder worden concerten gegeven en zal hedenavond een vuurwerk worden af gestoken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 11 Aug. Uitslag der op heden door het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding voor het leveren van: 1°. 30 last Waalpuin. Ingeschreven werd door: A. Prins Ie Sliedrecht, voor f 4,74; O. Dekker te Sliedrecht, voor f 4,20; Maatschappy tot vervaardiging en levering van Bouwmaterialen, voorheen Erven H. Trip te Utrecht, voor f 4,15; 2°. 40 last zetbasalt. Ingeschreven werd door: G. Dekker te Sliedrecht, voor f 8,90; Maatschappy tot vervaardiging en levering van Bouwmaterialen, voorheen Erven H. Trip te Utrecht, voor f 8,55. Alles gerekend per last. Te Stavenisse Is de bouw van een nieuwe kerk met consistoriekamer enz ten behoeve der Ned. Herv. Oem. aldaar, gegund aan de heeren Oebr. Bax te Zlerikzee, voor f 27,300. St.-Maartensdljk, 11 Aug. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond ten verzoeke van den heerP. Wielaard c.s. In eerste velling alhier publiek ingezet In één perceel: Het hofsteedje aan den Molenweg te St.-Maartensdyk, bestaande uit woonhuis, schuu», tuin, boomgaard en bouwland, samen grool 3,0980 H.A., voor de som van f 6025. RECHTSZAKEN. Zlerikzee, 11 Aug. Krachtens bevel schrift der arrondlssements-rechtbank ls tegen J. K., oud 52 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen, thans gedetineerd In het huls van bewaring alhier, rechtsingang verleend met last tot instructie en bevel van gevangenhouding, ter zake, dat hy den 3en Augustus 1910 te Tholen, na met het oogmerk den burgemeester dier gemeente M. G. van Stapele van het leven te berooven, hem althans zwaar te mis handelen en dat voornemen vooraf te hebben kenbaar gemaakt en daartoe een scheermes, althans een zeer scherp snydend mes mede te hebben genomen heeft gepoogd dien burgemeester In diens woning te dooden hem althans zwaar heeft mishandeld door alstoen, kort tegen over den burgemeester staande, dezen opzetteiyk gewelddadig met dat mes In den hals een diepe hevig bloedende sny- wonde, gaande van de ééne zyde der kin tot achter het tegenovergestelde oor toe te brengen, tengevolge waarvan de burge meester ernstig Is gekwetst geworden, gedurende gerulmen tijd het bed heeft moeten houden, het onbelemmerd gebruik aller zyner llchaamsdeelen heeft moeten derven en daarvan nog steeds Is verstoken, zynde de uitvoering van zyn voornemen tot het opzetteiyk dooden van genoemden burgemeester Van Stapele alleen niet voltooid, tengevolge van de van zyn wil onafhankeiyke omstandigheid dat de llcha- meiyke gesteldheid van dien burgemeester toeliet hem daar ter plaatse In den hals hevig en diep en toch niet levensgevaariyk te verwonden, hem alzoo eene door beklaagde zooals zij werd toegebracht niet gewenschte en ln hare gevolgen niet bedoelde wonde toe te brengen. Landbouw en Veeteelt. Men schryft aan de N. R. Ct.: In den laatsten tijd worden de vette varkens In België voor buitengewoon hooge pryzen verkocht. De vorige week steeg te Anderlecht. de voornaamste varkensmarkt van België, de prys tot 60 cent per kilogr. levend. Door het mislukken van den voe- deroogst en de hooge prijzen, die het vorige jaar voor de granen betaald moesten worden, heeft men zich In België minder gaan toeleggen op de varkensfokkery. In de eerste helft van 1908 werden 1 290.476 kilogr. varkensvleesch uit België naar Engeland en Frankryk vervoerd, ln 1909 daalde dit tot de helft of 535 696 kilogr. en dit jaar bedroeg de uitvoer slechts 291.243 kilogr. Bovendien werden, hetgeen vroeger nooit gebeurde, in de eerste helft van dit jaar 384 000 kilogr. geslachte varkens uit ons land naar België gevoerd. Thans schynt men zich In België meer op de varkens fokkery te willen gaan toeleggen. In onze grensstreken worden ln den laatsten tyd tal van biggen van 6 tot 8 weken oud tegen hooge pryzen opgekocht. Men betaalt van 16 tot 18 gulden per stuk, terwyi het vorige jaar de prys maar ruim de helft was. Deze biggen worden 's avonds en 's nachts frauduleus In België gevoerd. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Oem. te 's-Heerenhoek, de heer A. B. de Jong, hulpprediker te Tilburg. De heer J. Snoek, pastoor te Kleln- Dongen, heeft tegen 1 September eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Haamstede. A s. Zondag 14 Augustus, des voormiddags, hoont In dr Herv. Kerk alhier voor te gaan dr. Brouwer, rector der Zendingsschool te Rotterdam. Naar aanleiding van een van de Synode, by alle kerkeraden Ingekomen schryven, aangaandede bekende Borromeiis-Encycllek, (welk schryven van den kansel aan de ge meente zal worden bekend gemaakt), zal dan een buitengewone collecte worden gehouden voor een protestantsche werk zaamheid In Roomsche omgeving, en wel voor den bouw eener Herv. Kerk te Weert (Limburg). Stavenisse. A.s. Zondag zal In het be staande kerkgebouw der Ned. Herv. Oem. voor de laatste maal godsdienstoefening worden gehouden. Des voormiddags hoopt daartoe haar vorige predikant, ds. Stelnz, op te treden, terwyi des namiddags ds. Kamsteeg er voor het laatst doopsbedlenlng hoopt te houden. Reeds Maandag a.s. wordt met het afbreken der kerk begonnen. Alleen de toren, die gemeente-eigendom Is, benevens het koor, waarin de beroemde graftombe van jonkheer Hieronymus van Tuyl van Serooskerke, een kunstwerk van den beeldhouwer Rombout Verhulst (1625- 1696) zich bevindt, biyven staan. De kerk werd In 1672 herbouwd, en beslaat slechts een klein deel van hare oorspronkeiyke oppervlakte. O N D B R W IJ S. Woensdag j I. slaagde voor de akte handteekenen de heer D. A. Poldermans, hoofd der school te 's-Gravenpolder, ge boren te Ellemeet. Op de voordracht voor onderwyzer aan de eerste openbare lagere school te Oud-Beierland komt o. a. voor de heer H. N. Everaers te Anna-Jacobapolder. Met Ingang van 21 Augustus a.s. Is tot onderwyzer te Capelle aan den IJtel benoemd de heer T. v. d. Have Lzn. te Sirjansland. Geslaagd voor het admlssle-examen Technische Hoogeschool, de heer J. A. de Oraaff van Oud-Vossemeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1