ZIERIKZEESCHEÉÉÉlVIElIiVSBODE. Woensdag 10 Augustus 1910. BENSDORP'3 ONTBUT- CAGAO (Z ierikzeesche Courant). f.1.50 per KILO. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per ]aar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8963. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. zal voor het eerst in dit jaar worden gehouden op Donderdag den 18 Augustus e.k., en voorts op eiken Donderdag in de maanden Augus tus, September, October, Novem ber en in de eerste helft van December op de Schuithaven. BRANDWEER. Benoeming Keumeersterg De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blusschlng van brand ln deze gemeente; Gelezen het voorstel van de Directie der brandweer; Hebben goedgevonden: 1°. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of de veldgewassen in deze gemeente te be noemen: de heeren C. J. VAN DEN BOUT, L. HAGE, JOHS. VAN WESTEN en L. KOOPMAN Cz., aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der Verordening, tegen het broeien van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de verelschte rondgangen tot Inspectie bij de Inge zetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2n. De Ingezetenen te herinneren aan de voor schriften van gemeld art. 17, en de overtreding daarop gesteld, luidende: .De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezlen waar deze opgeslagen zijn, zijn verplicht: a. ,te gedogen, dat de brandmeesters der wijk, .als hun dat noodlg voorkomt, één of meer .ijzers in de stapels te steken; b. .te zorgen, dat de ijzers zonder toestemming .dier brandmeesters, er niet uit verwijderd .worden en te allen tijde voor hen toegankelijk •*fln; c. .indien er, b| broeiing, volgens uitspraak .der brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, .onmiddellijk, overeenkomstig hunne bevelen, .de stapels te verwerken, of op andere doel- matige wijze in het gevaar te voorzien". De overtreding van dit artikel wordt gestraft: van lltt. a en b met een geldboete van ten hoogste vljf-en-twintig gulden en van litt. c met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en- twintig gulden. Zierikzee, den 9 Augustus 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefening van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 12 en zoo noodig ook op 13 Aug. a s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Ijmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de N zijde door eene lijn van af het fort ln de ware richting NNW. en aan de Z.z|de door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW, van het uiteinde daarvan. De N grens van dezen sector zal op het fort worden aange geven door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksvlschafslag. Schietoefeningen. Rockanje. Voorne. '4de en 5de District. Volgens mededeeling als voren zullen op 16 en 17 Aug. a s. en zoo noodig ook op 18 en 19 Aug. schietoefeningen gehouden worden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbl onveilig wordt ge maakt het Nieuwe- of Noordergat. De doelen, die beschoten worden, zijn opgesteld op de W.punt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, ZO.-liJk daarvan staan tusschen de m|l- palen 12 en 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mfllpalcn 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf één uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleep dienst is niet aanwezig. Zierikzee, den 10 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De beste der goedkoope .merken. De maand Augustus Is een slappe maand, niet alleen voor den handel, maar ook voor de Journalistiek. Europa's parle menten zijn gesloten, en de staatslieden zijn op reis. Bovendien valt er weinig belangwekkends op politiek gebied voor. Wij zijn In het hartje van den komkommer tijd. En de journalist, die er geen geeste lijken duim op na houdt, en toch zijn wekelljksch staatkundig overzicht moet schrijven, verkeert In een allesbehalve benfldenawaardlgen toestand. Gelezen heeft hij, dat Goetsjlkof, de gewezen voorzitter van de Rljksdoema In Rusland, die om zijn parlemenlalr tweegevecht mei graal Ovaroff tot een maand vestingstraf ver oordeeld was, zich naar de beruchte Peter-Paulsvesting begeven heelt, teneinde In de vacanlle zijn straftijd uit te zitten. De Czar heeft echter bevel gegeven hem vrij Ie laten, zoodat Ooetsjlkof slechts zeer kort zijn vrijheid heeft moeien missen. De booze wereld zegt, dat de Czar tot de uitvaardiging van dit bevel geleld werd door de heimelijke vrees, dat de voor malige Doemavoorzltter te veel kennis zou opdoen van het Russische gevangenisleven, wat om verklaarbare redenen niet wensche- lljk werd geacht. Van de velerlei genoegens, die In de Russische gevangenissen door de politieke gevangenen gesmaakt worden, weet de wereld reeds veel te veel. In dit opzicht de menschen nog wijzer te maken, zou tot niets dienen. Als de Doemaleden van hun vacanlle naar Petersburg lerugkeeren om de parle mentaire werkzaamheden te hervatten, dan wacht hun vermoedelflk een surprise, in den vorm van een wetsontwerp, waarbfl aan de Ministers de bevoegdheid wordt gegeven, legen een Doemalld een straf vervolging In Ie stellen, wanneer deze In een redevoering van de staatsambtenaren dingen vertelt, die aan deze niet aangenaam zijn. Het Is namelijk in de Rtyksdoema meermalen voorgekomen, dat de knoeierijen, die door de ambtenaren ten nadeele van den slaat gepleegd werden, openbaar werden gemaakt, en dat daarover de staf werd gebroken. Het Is dus niet meer dan billik, dat In het vervolg aan de heeren afgevaardigden de mond wordt gesnoerd, en dat z» zich niet langer op hun on schendbaarheid kunnen beroepen. Die onschendbaarheid toch Is een hoogst schadelijke instelling van die verwenschte Fransche revolutie. Zij maakte het mogelijk, dat afgevaardigden brave staatsambtenaren, die niets anders op hun geweten hadden, dan dat zij ten nadeele van het land haar zakken goed gevuld hebben, In een slecht daglicht plaatsten. Dll moet nu anders worden, dal moet niet meer kunnen voor komen. Bovendien hel beginsel van de parlementaire onschendbaarheid van den afgevaardigde past In Rusland in het geheel' niet voor het reactionnalre stelsel, waarin voor een volksvertegenwoordiging In schijn slechts plaats Is. Te Stockholm, de hoofdstad van Zweden, is het 18de congres voor den wereldvrede bijeengekomen. Een notaris, genaamd Emllle Arnaud, Franschman van geboorte, heelt op dit congres een ontwerp ingediend voor een Internationaal wetboek voor het volkenrecht. (Code International Public). Welke schrille tegenstelling vormt dit vredes-congres met de Haagsche vredes conferentie, een schepping van den zoo humanen Czar Nlcolaas van Rusland I Houdt de Haagsche vredes-conferenlie met bespotting van haar naam zich hoofd zakelijk bezig mei een regeling van het oorlogsrecht, het Stockholmsche vredes congres wijdt zich aan de behandeling van het vredesrechl. Het ingediend ontwerp nu stelt In een achttal artikelen de volgende regelen vast: Art. I. De betrekkingen tusschen de volkeren worden door dezelfde beginselen van recht en zedelijkheid beheerscht, als de betrekkingen lusschen de Individuen. Art. 2. Evenmin als Iemand zijn eigen rechter mag zijn, mag het ééne volk het andere den oorlog verklaren. Art. 3. Ieder geschil lusschen volkeren moei door scheidsgerechten worden be slecht. Art. 4. De zelfstandigheid van leder volk Is onaantastbaar. Art. 5. Er bestaat geen recht, dat steunt op verovering. Art. 6. De volkeren hebben hel wettige recht van zelfverdediging. Art. 7. De volkeren hebben het onver vreemdbare en onverjaarbare recht van vrije zelfbepaling. Art. 8. De volkeren zijn mei elkander solidair. In Stockholm werden Zondag In de verschillende kerken ter verheerlijking van den vrede godsdienstoefeningen gehouden. Maar In datzelfde Stockholm vond onlangs een luitenant-kolonel luchltorpedo's uit, die dezelfde vernielende werking hebben als de walerlorpedo's, en In lijd van oorlog tegen bestuurbare luchtschepen en vlieg toestellen gebruikt worden. Wij zijn nog verre al van den tijd, dat er eeuwige vrede op aarde zat zijn, dat er geen geweren gemaakt en geen kanonnen gegoten worden, geen vestingen en forten gebouwd en geen oorlogsschepen uitgerust worden. Op den burgemeester van New-York, die blootshoofds op het dek van het stoom schip stond, dat hem naar Europa moest voeren, zijn drie schoten gelost. De burgemeester werd door één der scholen getrcffen. HQ teelt, en !s in het ziekenhuis opgenomen. De dader werd geval. Gevraagd naar de reden, waarom hij de daad had gepleegd, antwoordde hij, dat de burge meester hem van zijn broodwinning be roofd had. AMERIKA. Op een eenzame boerderij nabij San- Franclsco In Californië Is de boer Enoch Kendall met z|jn vrouw en zijn zoon Thomas vermoord. Men vond slechts eenlge beenderen van de slachtoffers terug. De Japansche knecht, Yamagacbi, Is ver dwenen en wordt nu door de politie als de vermoedelijke dader gezocht. Eenlge dagen geleden was de Japannees op één der boerderijen In den omtrek gekomen en had daar verteld, dat hq bij Kendall weggeloopen was, omdat men hem had geslagen. Toen men nu verschelden dagen lang niets van de familie Kendall zag, werd de politie gewaarschuwd. Deze ging naar de boerderij. Men vond daar in een vertrek een gedekte tafel, waarop het eten onaangeroerd stond. In den stal lag een paard, dat den hongerdood nabij was. Ook de varkens lagen Ie sterven van honger. In de asch van den haard ln de keuken vond men enkele beenderen, eveneens op den mesthoop en op den hol. Uit voor werpen, die daarbij lagen, kon men con stateeren, dat deze beenderen toebehoorden aan de slachtoffers. Tegen den Japannees Is een bevel tot Inhechtenisneming uit gevaardigd. Er worden weder twee geheimzinnige moorden uit Amerika bericht. Te Cleveland is de rijke advocaat Rlce vermoord op straal gevonden, met een paar kogelwonden aan 't hoofd en een wond aan de hand, en te Chicago heelt men den welgestelden landarts Mlchaells dicht bij zfjne woning vermoord gevonden. Belde slachtoffers hadden hun geld en kostbaarheden nog bij zich en de moorden zijn dus niet gepleegd met het doel om te rooven. De advocaat Rlce Is onlangs opgetreden tegen verscheidene insolvente banken en men vermoedt, dat een belanghebbende bij één dier Instellingen zich op hem heelt willen wreken. In het geval van Mlchaells zoekt men naar een geheimzinnige vrouw, die kort vóór den moord bl] den tandarts aan huls Is gezien. Uil New-York wordt gemeld, dat daar thans 70.000 arbeiders betrokken zijn in de staking In de mantellndustrie. Dit Is het grootste aantal, dal ooit te New- York In een enkel vak staakte. Ook 21.000 kleermakers zfln In staking en men ver wacht, dat In den loop dezer week er In hel geheel 45 000 werkloos zullen worden. In de suikerraffinaderijen zijn 2000 werk lieden uitgesloten. Een ondernemend Amerlkaansch Imprestarlo heeft aan Crlppen's gezellin, miss Le Neve, het aanbod gedaan, haar onmiddellijk na haar vrijspreking te enga- geeren voor een wekelljksch Iractemenl van 1000 dollar. Miss Le Neve wees hel aanbod van de hand. New-York, 9 Aug. Aan boord van het stoomschip „Kalser Wilhelm", dat naar Europa vertrok, is gescholen op Qaynor, den burgemeester van New-York. Deze stond blootshoofds aan boord van het stoomschip, zijne vrienden vaarwel zeggende, toen drie scholen op hem gelost werden, waarvan er twee misten. De burgemeester is In een ziekenhuis opgenomen en nog In leven. De man, die den aanslag pleegde, ver klaarde dat h|j de daad gepleegd had omdat de burgemeester hem zijn brood had ontnomen. INDIË. De Chlneesche regeering is ontstemd, dat hare onderdanen In Ned.-Indlë als tweede klas menschen behandeld worden. Men weet, dal er een dubbel recht is in onze Oostéén voor Europeanen „en daarmee gelijkgestelden", een ander voor Chineezen, Arabieren „en andere vreemde Oosterlingen". Vroeger behoorden de Japanners tot de tweede categorie. Op aandrang der Japan sche regeering zijn zij met Europeanen gelijkgesteld. Sinds dien elschte China dit ook voor zijne landgenootenhet wilde de Chineezen niet bij de japanners achtergesteld zien. Onze regeering dorst daartoe echter zoo grif niet over te gaan wegens het gevaar dat dit zou opleveren; er zfln slechts enkele duizendtallen Japanners In de Oost, doch Chineezen bij honderddu'zenden. China houdt echter voet bij stuk en heeft nu als blijk zijner ontevredenheid zijn gezant uit Den Haag teruggeroepen en met de waarneming der zaken belast den secretaris van z||n gezantschap te Parijs. Het Is een moeilijk geval voor onze regeering, le meer omdat, als aan China' elsch wordt toegegeven, Turkije hetzelfde voor zijn Arabische onderdanen In onze Oost zal vergen. RUSLAND. Volgens een telegram aan den Parts journal, uil Odessa, heeft een cycloon de landengte van Perekop verwoest. In een kring, met een straal van 20 K.M., Is elk spoor van bewoning ultgewlscht. Op het zelfde oogenblik zijn 2000 H.A. bosch bij Kaloega verwoest. In beide streken zijn een groot aanlal slachtoffers. FRANKRIJK. Zooals wij reeds in ons vorig nummer hebben gemeld, heeft Vrijdag tusschen vier en vijf uur, dus op klaar lichten dag, een vreeselljk straaltooneel plaats gehad op den Sebastopol-boulevard te Parijs. Een rijtuig en een auto waren op elkaar Ingereden. De koetsier en de bestuurder kregen ruzie, waarin zich spoedig de passagiers In het rijtuig, twee slagers, mengden. De ééne slager mishandelde den bestuurder dermate, dat een agent dezen te hulp moest komen. Toen de slager den agent zag, werd hl) nog woedender. Hij riep „Leve Llaboeufl" en schoot den agent drie kogels In het hoofd. Zijn toestand Is hoogst ernstig. Andere agenten anelden toe, de slager nam ook hen onder vuur. Een burger naar later bleek, ook een agent, die juist met vertol zou gaan, wilde den revolver heid ontwapenen, maar kreeg een schol In het rechteroog, zoodat hl) morsdood neerviel. Eindelijk slaagde een werkman er In den slager te ontwapenen. De menigte scheurde dezen bflna aan stukken. Talrijke agenten moesten alle krachten inspannen om den schelm nog levend op de wacht te krijgen. HQ is 23 jaar oud. De dader, die Renard bleek te heeten, heeft 's avonds bij zijn verhoor zijn spijt uitgedrukt over hel gebeurde. Ik heb gehandeld, zelde hl), in een vlaag van domme gramschap. Ik „ureur oprecht de gevo'gen mijner daad. Ik heb nooll iels gehad tegen de agenten. Eenlgen tijd na den moord heelt de menigte een man willen lynchen, die op de plaats waar Renard de schoten had gelost, den lof zong voor Llaboeuf en Renard. De agenten moesten hem be schermen tegen de woedende menigte. Zaterdag Is er In l et gerechtshof van Parijs een bloedig dramc gebeurd. Een kunstschilder, Francois Médaille, vroeg echttchelding aan. HQ veria- gde tevens, dat z|]n dochter, een meisje van 16 jaar, door een vorig vonnis aan de moeder toevertrouwd, de achoolvacanties bij hem zou doorbrengen. Op de zitting echter weigerde het kind bij haar vader te gaan, daar hQ te brutaal was, waarop Médaille uitriep: „Dat is schande; men heelt m^n dochter tegen mij opgeruid I" De rechtbank weea hel verzoek van den vader al. Deze ging opgewonden heen en vervolgde z|jn vrouw In de wandelzaal. Hij haalde een revolver te voorschijn en vuurde het wapen driemaal op haar af. Het slachtoffer, dat door de drie kogels In den ruggegraat ge troffen was, Is In het gasthuis bezweken. De moordenaar Is aangehouden. DUITSCHLAND. In de provincie Brandenburg Is een verordening afgekondigd, die alle lucht- mannen, die over steden en dorpen heen vliegen, met boeten tot 60 mark toe be dreigt. Indien de luchtman In gebreke blijft de boete te betalen, zal zijn vliegtuig aan den ketting gelegd worden. Lucht schepen vallen niet onder de verordening. Ook bij den aanstaanden vliegwedstrijd van Frankfort naar Mannheim zullen vliegers, die boven Frankfort, Höchst, Wiesbaden, Mainz, Worms of Mannheim verschijnen, strafbaar zijn met boeten tot 100 mark toe. De mededingers moeien zich verder vooraf schriftelijk verbinden, dal zij zich voor alle door hen aangerichte schade aansprakelflk stellen. BELGIË. BQ onderzoekingen In de Abd(| van St.-Baafs te Oenl heeft men op een diepte van twee en een halven meter twee Ityken gevonden, wier belde beenen door een dikke Ijzeren band waren vastgeklonken aan den grond. Men denkt dat de geraamten afkomstig zijn van personen, die men aldus den hongerdood heefl laten alerven. Het lijk, dat reeds het meest ontbloot werd, ligt in een houding, die laai veronderstellen, dat het slachtoffer In zijn doodstrijd ge poogd heefl zich om te keeren. Men heefl nog niet kunnen vaststellen, tot welk tijdvak de geraamten opklimmen echter denkt men, dat zij van den tijd der Spaansche overheerschlng moeien dag- teekenen. Het Handelsblad van Antwerpen schrijf! Zondag heeft de commissaris van polllle Ce Wandeleer te Antwerpen een zaakje te onderzoeken gehad, dat voorzeker alie dagen niet voorkomt. Een Russisch diamanthandelaar, Jacob P. geheelen, had Zonda; jrgen In 'f „Café des Sports" een kamer gehuurd. 's Middags omstreeks 1 uur kwam P. bezit nemen van de kamer. Omstreeks half drie werden de andere huurders van het huls opgeschrikt door hulpgeschreeuw, dat van kamers van P. kwam. Men drong er binnen en vond den diamantmakelaar met een verward ulteriyk tusschen een heel pak koorden. P. verhaalde, dat twee kerels In zijn kamer waren gedrongen, hem hadden overvallen en op het bed gebonden. De Indringers hadden zich dan meestei gemaakt van alles wat h|j In zijn bezit h*d: een som van 720 fr. en voor ongeveer 21,000 fr. diamant. Jacob P., die ook professor Is In de Hebreeuwsche taal, zegt, één zijner aan vallers herkend te hebben In zekeren S., woonachtig In de Provinciestraat te Ant werpen. Een onderzoek werd Ingesteld, doch S. woont sinds lang niet meer op het aangeduide adres. Deze diamanten waren aan Jacob P. door verschillende dlamantkooplleden toe vertrouwd. De beweringen van den bestolene werden zóó onwaarschijnlijk bevonden, dat de commissaris P. voorlooplg ln hechtenis heefl genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1