Van het geval is aangifte gedaan bi] de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek Instelde. Daar het signalement van den dader bekend Is, hoopt men het Individu spoedig In handen te hebben. Zandvoort, 5 Aug. Op het station alhier is door het kordaat optreden van den stationschef een ernstig ongeluk voor komen. De trein, welke II uur 2 min. naar Haarlem behoort te vertrekken, was reeds In beweging, toen een heer, voor zien van een viool, kwam aansnellen. HQ wierp de viool In een geopend portier, wilde hierna zelf haastig Instappen, doch struikelde, met het ongelukkig gevolg, dat hl] achterover viel, halverwege op het perron en op de loopplank van den In beweging zljnden trein liggende. De chef, bemerkend, In welk gevaar de man ver keerde, snelde toe, en wist hem nog tijdig, van de loopplank geheel op het perron te trekken. De gevolgen waren anders niet te overzien geweest. Haarlem, 5 Aug. Gisterenmiddag kwam alhier In de centrale werkplaats van de Holl. Spoor de 54-jarlge werkman H. Z. door struikelen te vallen. HQ kwam met het hoofd op een stuk i]zer terecht en was onmiddellijk een lijk. Broek op Langendljk, 6 Aug. Gisteren middag had alhier een droevig ongeval plaats. Twee kinderen waren achter hunne woning aan het spelen In de nabijheid van een sloot. Eensklaps viel één hunner, het 3-jarlg zoonfje van den heer A. Klos, In het water. Het andere kind, het 4-jarig dochtertje van den heer A. Rus, wilde nu haar speelmakkertje redden, wat haar echter niet gelukte. Belde kinderen werden een poosje later levenloos opgehaald. De Ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood conslateeren, nadat tevergeefs beproefd was de levensgeesten op te wekken. Baam, 5 Aug. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Donderdagnamiddag met H. M. de Koningin en het Prinsesje een wandeling gemaakt In den tuin van het Palels te Soestdljk. 6 Aug. Het verband zal waarschijnlijk over 14 dagen verwijderd kunnen worden. De toestand van Z. K. H. Is steeds vooruitgaande. Brlelle, 5 Aug. In de Slnt-Catharlnekerk alhier is Iets opmerkenswaardigs aan het gebeuren Achter het orgel bevindt zich een groot tafereel, hetwelk In het jaar 1678 toen het orgel van den zuid-oostkant der kerk naar zijn tegenwoordige plaats overgebracht werd volgens Magistraats-resolutle van 12 Maart van dat jaar beschilderd werd, .hebbende een blauwe gront, daer op met witte letteren de wet des Heeren, soowel de kapitale als de eerste letters mldis- gaders het getal ende de nombre van elck gebot met vergulde letteren daer boven, en vergulde wljser en hemels blauwe lucht en voorts de figuren van Moljses en de Aaron". Alzoo Is geschied, en bijna twee en een halve eeuw hebben de kerk gangers naar dit tafereel opgekeken. Door dien langen tijd Is dat befaamde .hemelblauw" gaan verkleuren, en In den laatsten tijd kwamen er zonderlinge vlekken In. Deze aan een nadere be schouwing onderwerpende, komt men tot de verrassende ontdekking, dat zij de flauwe maar al duidelijker wordende afbeeldingen van menschenhoofden zijn. Wanneer men links van het cijfer VI (boven hel zesde gebod) het oog naar het middengedeelte laat gaan, ontdekt men duidelijk het hoofd van een priester, de haren recht over de ooren en op het hoofd de tonsuur. Staart men op het woord .niet" In het verbod om te dooden, dan ziet men weer het hoofd van een priester. Even daaronder ontdekt men de schouders en ziet van daar duidelijk de lijnen van de kazuifel naar beneden loopen. Als by een palimpsest der middeleeuwen, ziet men hier een zeer oude beschildering, vermoedelijk uit het laatst der 15e eeuw, te voren komen, trlomfeerende over alles wat er In den loop der eeuwen overheen is gesmeerd. De vraag Is nu, zou dit oude, In ieder geval kolossale schilderstuk weer vpor den dag zijn te brengen, heeft het daartoe voldoende kunstwaarde, en eindelijk zal men In Den Brlel deze zelfoplevlng uit vroegere eeuwen belangrijk genoeg daartoe vinden? Rotterdam, 6 Aug. Een landmeter uit Westpbalen bracht een bezoek aan onze stad en kwam vanmiddag In aanraking met een drietal Dultsch sprekende personen, dat achteraf bleken Hollandsche kwartjes vinders te zijn. Dit drietal nam hem mede naar een café op den Diergaardesingel, waar natuurlijk de kaarten te voorschijn kwamen. Toen de Duilscher 300 mark verloren had, kreeg hij argwaan en riep om politie. Deze greep één van de kwartjesvinders, zekeren C. A. v. W., uit de Zandstraat, maar deze had geen geld op zak, de twee anderen waren reeds met den bult verdwenen. Mevrouw v. d. W., woonachtig op den Heemraadssingel, wandelde gisteren namiddag op den Pleter de Hooghweg alhier. Plotseling liep een jongmensch haar op een drafje voorbij en ontrukte mevrouw v. d. W. een handtaschje, waarin zich een portemonnale met ruim f 10 en eenlge kleinigheden bevonden. Op mevrouw hulpgeroep grepen twee heeren, die In de nabijheid waren, het jo emensch beet en leverden hem aan de politie over; hij was In het bezit van het gestolene. Deze straat roover is de 19-jarige D. S., te Brussel woonachtig. Ginneken, 5 Aug. Hedenmiddag Is in het Mastbosch, onder deze gemeente, nabij het Kroningspad, het lijk gevonden van een 23-jarlg meisje, afkomstig uit Schiedam, de dochter van een politie agent aldaar. Zij lag In een greppel en was in de modder gestikt. In haar zak werd een papier gevonden waarop de naam „Dalmeier" en de woorden .Hiernamaals zien wij elkander terug" Dit alles geeft zekerheid, dat men hier te doen heeft met een wanhoopsdaad. Het meisje was met een Rotterdamrche familie gelogeerd In hotel Duivelsbrug te Ginneken. Breda, 5 Aug. In het Mastbosch nabij deze gemeenfe ging gisteren een twintig jarig dienstmeisje uit Rotterdam, die met de familie F. In hötel Duivelsbrug ge logeerd Is, met twee kinderen wandelen Na eenlgen tijd kwamen de kinderen terughollen, om te vertellen, dat het meisje In den vijver van het Koningspark was gevallen. Dadeiyk snelde men naar de plek, alwaar zij intusschen was gevonden en op het droge gebracht door den heer J. E. W. Duys, het lid der Tweede Kamer uit Zaandam. Het was echter reeds te laat, dr. Remmers, wiens hulp werd Ingeroepen kon alleen den dood constateeren. Middelharnis, 5 Aug. Donderdagavond Is bij het binnenkomen van het station alhier, de tram uit Ouddorp door verkeerden wisselstand op een op zijspoor staanden goederenwagen geloopen. De schok was zóó hevig, dat de buffers van de locomotief afknapten, de postwagen uit de rails werd gedrongen en het materieel ernstig be schadigd werd. De talrijke passagiers kwamen met den schrik vrij, alleen moest de postconducteur bulten dienst worden gesteld. Ooltgensplaat, 6 Aug. Door den raad dezer gemeente is gunstig beschikt op een adres van de afdeeling „Ooltgensplaat" der Zuld-Hollandsche Vereenlglng „Het Groene Kruis", houdende verzoek, om vanwege de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur een jaarlljksche subsidie, elk van f 150, te verleenen, om een pleegzuster in de gemeente aan te stellen ter bevordering der wijk verpleging. Dinteloord, 6 Aug. Donderdag j.i. maakte de Zangvereenlglng „Oefening Kweekt Kunst" een plelzlerrelsje naar Amsterdam. In opgewekte stemming werd de tocht van hieruit per rijtuig en fiets naar Rozendaal ondernomen, vanwaar het Ijzeren stoompaard het gezelschap naar de Amstelstad bracht. Men heeft een bezoek gebracht aan de Diergaarde, het Panopti cum, het Rijks-museum enz enz., en leder lid Is zeer voldaan over het aangename en leerzame, dat de reis heeft opgeleverd. Dat het schoone weer er ook veel toe bijdraagt, om nog met zeer veel voldoening over het uitstapje te spreken, laat zich verklaren. Dat het tramvraagstuk voor onze gemeente nog niet in den doofpot zit, blijkt uit de laatste gehouden vergadering. Nu de Zuld-Nederl. Stoomtramweg- Maatschappij er niet op Ingaat de lijn Steenbergen Droogendljk Dinteloord Stampersgat, noch de lijn Dinteloord Slampersgat aan te leggen, heeft de gemeenteraad besloten zich tot de Rotter- damsche Maatschappij te wenden, met het verzoek, of zij onder voor onze gemeente niet te bezwarende omstandigheden ge negen is een verbinding tot stand te brengen tusschen Willemstad—Steenbergen, óf alleen over Dinteloord, óf over Dintel oord— Droogendljk. Veertig millioen. De katholieke Gelderlander schrijft over het wetsontwerp om veertig millioen gulden voor kustverdediging te bestemmen Er wordt én door den Minister van Financiën én door de Kamerleden èn door de pers geregeld geklaagd over het gebrek aan geldmiddelen en de noodzakelijkheid om de grootst mogelijke zuinigheid te be trachten en naar nieuwe bronnen van Rijksinkomsten te zoeken. Als men kennis neemt van het bij de Kamer Ingekomen voorstel om onze kust verdediging te verbeteren, kan men moeilijk tot de conclusie komen, dat het besef van dezen nópenden financiëelen toestand diep Is doorgedrongen in het bewustzijn van onze ministers van oorlog en marine en den Raad van Defensie. Wordt dit fonds toegestaan, dan zal de begrooting van marine jaarlijks met eenlge mlllloentjes verhoogd moeten worden, n.l. in 1911 met minstens f 3,200,000, In 1912, 1913 en 1914 met minstens f 3,800,000, In de jaren 1915 en volgende met minstens f 1,700,000. Wie zekere eigenschap van alle mili taire ramingen kent, zal begrijpen, dat we de eerste vier jaren zoo ongeveer vier millioen per jaar méér zullen moeten uit geven en de volgende jaren twee millioen meer. En dal, terwijl nu reeds naar buitenge wone middelen moest gegrepen worden om het geraamde tekort over 1910 te dekken; middelen, die daartoe niet vol doende zullen blijken, gezien de teleur stellende uitkomst van de verhooging van den jenever-accijns I Wanneer dit militaire plan werkelijkheid wordt, is het te voorzien, dat zelfs de tariefsherziening nauwelijks het evenwicht tusschen de staatsinkomsten en uitgaven zal kunnen herstellen. Want de militaire moloch zal binnenkort nog méér van de nalie vorderen dan de hier genoemde bedragen. Legerhervormlng kan niet uitblijven; en de nu reeds bekende plannen zullen een meerdere uitgave vorderen van ten minste één millioen per jaar. Het eskader in Nederlandsch-lndtë heeft dringend versterking noodig en zal voor meerdere kosten van aanbouw enz. ten minste twee millioen per jaar elschen. Komen deze hervormingen var, 1913 bijv. tot stand, dan zullen we In dat jaar en het daaropvolgende ongeveer zeven millioen meer voor militaire doeleinden móeten uitgeven dan nu, afgezien nog van de regelmatige stijging der oorlogs- en marine-begrootingen tengevolge van reeds aangenomen en In werking zijnde wetten en regelingen I Gaat men dan In 1913 het verhoogde tarief Invoeren, dan zal dit juist voldoende zt|n om het tekort te dekken en kunnen we alle groote sociale wetten wel ad Calendas Graecas uitstellen. Onder deze omstandigheden die in het bovengenoemde eerder nog te roos kleurig dan te zwartgallig zijn beschouwd, achten wij het Indienen van een voor stel als dat betreffende verbetering der kustverdediging, om ons zacht uit te drukken, minder voorzichtig. Kon men zich nu nog op de onver- mljdelljke noodzakelijkheid eener door doode weermiddelen verbeterde kustver dediging beroepen, dan zou de regeering zich hiermede althans kunnen dekken. Maar het Is voldoende bekend, dat er in militaire kringen zeer verschillend gedacht wordt over het al dan niet nood zakelijke dezer doode weermiddelen. Nog voor eenlge dagen verscheen een zeer deskundige strategische studie, waarin er op gewezen werd, dat wij best in staat zijn alléén door onze levende weermiddelen elke landing op onze kust te beletten Overigens het Is een sterke partij onder onze militaire deskundigen, die van oordeel is, dat het beter ware op de eerste plaats te zorgen voor een deugdelijke en af doende reorganisatie onzer levende weer krachten. En waar de opinies zoo verdeeld zijn, zouden we, voor zulk een problematiek nut als de versterking der doode weer middelen 40 millioen gaan uitgeven? Terwyi het volk niet meer wachten kan op sociale hervormingen „geen dag en geen nacht I" Terwijl de toestand onzer financiën, zacht gezegd, zorgwekkend Is en allerlei elschen van het hoogste belang moeten bevredigd worden I WIJ vreezen, dat de regeering weinig steun zal vinden voor deze hare plannen. En zoo ze al steun vindt In de Kamer, bfj het volk zal ze dien steun niet vinden. Ja, we kunnen de vrees niet onder drukken, dat de allerbedenkelljkste ver schijnselen in ons politieke leven niet zullen uitblijven, wanneer de partijen der rechterzijde deze voorstellen zouden aan nemen. Redenen waarom w|j onzen steun aan deze wetsontwerpen met de meeste beslist heid weigeren. Uit donker Oen Haag. Haganus vertelt in de Leeuw. Crt. over het Haagsche zwerversleven: Eerlijk gezegd, had ik ook weinig ver moeden, dat het zwerversleven hier nog zoo velen naar een nachtasyl deed hunkeren. Gaat 'r 'ns mee op stapl was de ultnoodlglng van Iemand, die 's avonds door deze buurten en verblijven z'n ronde moet maken. 't Is toch ook een brok van het Haagsche levendacht Ik, en vertel u van mijn bezoek aan die buurten, waar de hokklge hulzen verschrompeld tegen elkaar leunen en op zolders en In krotten het nachtasylbestaan zich In de broeihitte van een bedorven atmosfeer voortsleept. De meesten van die zwervelingen zoeken hun nachtverblijf in de logementen van Lamgroen, Ammunitlehaven en Bagljne- straat. De prijzen z||n niet hoog natuurlijk, al Is een bedrag van 10 tot 35 centen toch nog vaak voor velen een bezwaar om 's nachts niet onder den blooten hemel te moeten blijven. Voor acht stuivers daags kunnen z|j hier een pension vinden, terwijl aan een simpel nachtverblijf ook nog het ontbijt verbonden is van een snee brood en een kop koffie op den koop toe. Toch is de toeloop vaak nog zoo groot dat velen moeten worden afgewezen. Al deze slaapsteden zijn In 't oude stadsge deelte gelegen en 't behoeft wel geen betoog, dat de „gasten" er samenhokken In ruimten, die in werkelljken zin geen ruimten kunnen heeten. Toch is 't geen zeldzaamheid In 't grootste woonvertrek, dat hier als conversatiezaal dienst doet, een vljf-en-twintig mannen en vrouwen bijeen te vinden. En voor zooverre hun rumoerige stemmen niet onder vloeken en zwetsen van hun wedervaren op de bedel tochten door de stad verhalen, korten zij zich den tijd met het maken van die vele snuisterijen, waarmede zij langs straten en wegen leuren. Hier worden de kleerhangers en muizen valletjes om maar iets te noemen gemaakt, waarmede zij de bedelglft toch nog goed kunnen praten. De politie komt hier In de avonduren dan ook geregeld op bezoek en smoezelt dan even met „moeke" of „meneertje", de vermaardste logementhouders in dit stadskwartier, waar tusschen de onschadelijkste zwervers, toch nog vaak 'I gevaarlijkst gespuis zich tracht schuil te houden. En al tracht „moeke" de politie nog zoo handig met haar onwetendheid te verschalken, 't oog van den rechercheur is In den regel even scherp als de neus van den politiehond. Daarom is 't vertrouwen, dat „moeke" en „meneertje" onder hun klantjes ge nieten, even groot als dat van de Neder- landsche Bank aan de Beurs. Alles hooren ze, en niets weten ze. Maar daarom zien ze de slumperds ook geregeld weer terugkomen. En 't moet al heel erg gesteld wezen, wanneer ze hun geen „pof" ver teenen wil. Lukt 't niet haar moederlijk hart met een leege beurs te verteederen, dan gaat 't op de politie af, die er altQd weg op weet, en ze naar den „Metropool" van Tjaden sluurt. Dal is voor de slaap gelegenheden van Lamgroen en Ammunltie- haven wel de grootste concurrent, omdat de politie weel, dat hier met woord en daad tegen 'l verderf stichtend misbruik van den volkskanker krachtig wordt op getreden." LUCHTSCHEEPVAART. De dood «en Kinet. Over den dood van Kinet lezen w|j nog in de Nieuwe Gazet: De ongelukkige Kinet was bewust van het gevaar dat hij bij elke opstijging liep. Verleden Maandag, toen hij na een vlucht daalde, riep hij uit„Zie maar waar mijn leven van af hangt! Had mijn broeder den draad van den tender niet verdubbeld aan het achterdeel van mijn blplaan, dan zou ik een doodelljken val gedaan hebben". Inderdaad, de eerste draad was gebroken en zonder den voorzorgsmaatregel zou hij Maandag reeds ten gronde gestuikt zijn. Toen men aan Kinet vroeg of het vliegen nog gevaar opleverde voor de stuurlui, zelde hij dat er altijd gevaar bestond, doch dit gevaar merkelijk kon verminderd worden door de koelbloedigheid, de voort durende voorzichtigheid en oplettendheid, de drie voornaamste en noodlge eigen schappen voor de vliegers. De arme Kinet, die wist dat hy by elke opstijging z|jn lexpn waagde, had de voor zorg genomen zich op 't leven te verzekeren voor een som van 30 000 fr. ten voordeele van zijn vrouw. Kinet laat geen kinderen achter. Boven die som, zal de weduwe nog al de prijzen trekken door haar man gewonnen, 't zijn 32,400 frank. De onge lukkige vrouw heeft eerst Donderdagmorgen het schrikkelijk einde van haar echtgenoot vernomen. Zij dacht,* dat haar man enkel gekwetst was en In een gasthuis verbleef. De heer Fernand Jacobs, voorzitter van de Aeroclub, heeft In den voormiddag de officieete deelneming van de club aan de weduwe uitgedrukt. De avonturen van een matroos. Dezer dagen werd aan den Engelschen matroos Fox door de Zweedsche regeering een buitengewone onderscheiding toege kend. Fox dankte deze huldiging aan de Inderdaad heldhaftige wijze, waarop hij de geheele bemanning van een Noorsche bark redde. Wij ontleenen het hier volgend verhaal zijner avonturen aan één der Vlaamsche bladen: Fox was bootsman aan boord eener Engelsche stoomboot, toen hl) In Archangel gelegenheid vond in gelijke betrekking over te gaan naar de Noorsche bark „Svaesdstad", van Chrlstlania, die gereed lag te vertrekken naar Australië. Fox wilde daarheen, om er by de kustvaart dienst te nemen. Men vertrok op Zondag 19 September 1909. Terwyi het schip nog In de Witte Zee was, werd het door een sneeuwstorm op een rots geworpen, waar het in drieën brak. Het voorste gedeelte zonk, het achterste bleef vastzitten en het midden stuk, dat met hout gevuld was, dreef weg. Fox zwom er heen, gevolgd door een matroos, maar deze laatste verdween in de diepte, ondanks de pogingen van Fox om hem te redden. Vervolgens keerde Fox naar hel achterdeel van 't schip terug, maakte er 'n vlot en vroeg den gezag voerder er plaats op te nemeneerst wilde deze niet, doch daar Fox 'dreigde hem In zee te zullen werpen, liet hij zich over brengen met de andere leden der bemanning. Onder deze bevond zich het 17-jarige dochtertje van den kapitein. Fox nam het meisje op zyn rug, zwom er mede naar het vlot en toen later allen het dryvende middengedeelte reikt, ontdeed Fr zijner kleeren, om gewaad was, te I dag gingen allen door Fox vervaari wat te bereiken. Toen men In d het vlot om, en Fox greep het me met haar naar d schipbreukelingen Twee dagen dw zonder eten, verl gebrek hebbend a werd door hen zy een kerkje ber verlaten tusschen Den derden da; zee het achterdeel geraakt was. Fox vervaardigen en e mondbehoeften en niemand wilde het] Toen ging hy alt hy er In, eenig vo want de storm si spoedig mogeiyk f Eenlgszins versterk meegebracht, zette hun zwerftocht vc heuvel gekomen, e ontdekten. Er werd geroe kleedlngslukken g aandacht der opvari slaagde men gelukk en zette een boot liet den Noorschen overkomendoch andere schipbreuk Wel gaf hy hun w; logies wilde hy hui kwam hy echter o ruimde op zyn sch! al de overige verc Zy werden te Kis vervolgens naar Hier ging men uitei Te vergeefs dronf en zijn dochter by huls te vergezellen, door te brengen, geen dankbaarheid aan op een boot, terugvoerde. Qeneng Van nerfoompje L en V.: Op een plaats I koloniën woont 'n bi die als eenige bloed paar nichten en ne komen oom geregel erfenis natuuriykl Oom doet de hult meid. Ze woont d'r 'n bewys, dat 't goed de neven en nichten I Als oom nog 's ging 't nooit weten. zegt 't spreekwoord, 's 'n gruln bladjel" Hoe langer zoo me en nichten zich bezor) ze er met elkaar o\ by oom komen, meer zuuver koffie meer i als Jantje zoo hee by is, haar zwart r Jantje dat d'r was aan heur. Oisteren nu haddc goed aan 't „kweed begon oom nu danig Is goed, best, lief zei haar 'smaa zy 28, daarby „knap poolen Haar op den man dat durfde hy niet. D manier. En hy kucl „schorde wat mlt de nam z'n pyp, omdat I tabak meer was, trok op wat onvasten toon „Jaantje haol i Hier hest 'n gulden, veurdeure In, den bist t bllft 't zooals 't Is". Oom keek steeds sprak, peuterde wat in asch in zat en gooide 'n gulden op de tafel. En Jantje greep 't geli liep de deur uit en ruimer adem. Onderv na, met glundere oog jongeling van 18 jaren „Zal strikt d'r nuver Zol ze 't aannemen? En gedurig keek o boven d'oogen 'tvenatt zie je nog niets komen Elndeiyk daar k Oom durfde niet meer eens Maar, wat deur ging waarachtig kwam Jantje nader, ovf tabak, stopte hem de p vatte haar om de mlddi haar 'n kus op den m En thans Is oom r< pieren hén west", met trouwen! Zoo gaat het soms m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6