Maandag 8 Augustus 1910. Eerste Blad. (Zj ierik.zeesche Uit Stad en Provincie. Moordaanslag te Tholen. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschat, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66sta JAARGANG. No. 8962 Ultgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteupi I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit [ree bladen. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ierlkzee maakt bekend, dat door den heer irecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaard het kohier betreffende de irsoneele belasting dezer gemeente over het ilastingjaar 1910, no. 5, dat op heden aan den :er Ontvanger der Directe Belastingen alhier ordt ter hand gesteld ter invordering, en dat der verplicht is zijn aanslag op den bij de wet epaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 8 Augustus 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 8 Aug. Aanstaanden Woens- agavond zal de Mannenzangvereenlging Luctor et Emergo" In de muziektent op iet Havenplein, onder leiding van den leer Van den Houten, een uitvoering geven, dergelijke uitvoeringen In het openbaar, vaartoe de Gemengde Zangvereeniglng .Polyhymnia" onlangs den stoot gegeven ïeelt, zijn. omdat zij tot veredeling van inzen natlonalen zang zoo krachtig bij lragen, niet genoegzaam te waardeeren. Iet publiek stelle dan ook dit lofwaardig dreven op prijs door een gepaste en ïoodlge stilte gedurende den zang in acht e nemen, teneinde dezen volledig tot zyn echt te doen komen. In sommige groote bladen lezen we een bericht volgens hetwelk te Renesse (op Schouwen zoo wordt er bijgevoegd) een smid door het In der. zak steken van zijn pijp, zyn lot in de Brusselsche ten toonstelling half heeft verbrand, welk lot misschien den grooten prijs gewonnen heelt. Wij meenen er echter op te moeten wyzen, dat dit feit niet te Renesse Is ge beurd, ook niet op Schouwen, maar te Ronse ten Zuiden van Gent in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen. B^ de jongste veranderingen In het personeel der rijks-veldwacht zijn verplaatst met 6 Augustus de rijks-veldwachters C. P. Heerebout van Brouwershaven naar VeereP. Stoel van Veere naar Brouwers haven. Aan den heer F. J. M. Bevln, sinds 1 October 1866 secretaris der gemeente IJzendljke (Zeeuwsch-Vlaanderen). Is, op zijn verzoek, wegens hoogen leeftijd eervol ontslag verleend, waarbij hem een pensioen van f 800 werd toegekend. Met ingang van 1 Nov. 1910 wordt de commies 2de klasse by 's ryksbelastingen J. Beerens verplaatst van Sluis naar Mid delburg. Kerkwerve. Alhier deed zich het vol gende ongeval voor. Toen de landbouwer De B. een wagen met vlas wilde vervoeren brak de zoogenaamde voorladder, waardoor de massa vlas op den voerman stortte en deze tusschen de paarden terecht kwam, welke laatste, verschrikt een eind voort holden en tot staan kwamen, toen één der paarden In een sloot geraakte. Naar huis vervoerd, bleek gelukkig, dat de bestuurder geen ernstige kwetsuren had bekomen. Serooskerke. Wij hebben hier eenlge dagen het circus Carpani met 5 paarden In onze gemeente gehad. Eenlge weken te laat, het had er met de kermis moeten slaan, dat ware beter geweest, zoowel voor de gemeente als voor de directie. Toch heeft de laatste niet over Serooskerke te klagen. Vooreerst zyn alle schoolkinderen, tot hun groote vreugde, door de welwillend heid van den heer burgemeester, L. de Oude, In staat gesteld Zaterdagnamiddag een voorstelling by te wonen, waarvoor Z.Ed. hierbij, namens hen, openiyk dank, en dan was de voorstelling van Zaterdag avond vry goed bezet. Maandagmorgen zyn ze naar Haamstede vertrokken, om vervolgens, vla een paar andere gemeenten, o. a. Oosterland, naar de Brulnlsser kermis te gaan. Renesse. Begunstigd door prachtig weer werd Woensdag door een 20-tal leden van de tennisclub „Westelijk Schouwen" op de ruime tennisbaan de eerste „match" gespeeld. Van 's morgens 10 ure tot laat In den avond was er een geanimeerde wedstryd, Na afloop van het spel bleef men nog geruimen tijd gezellig byeen. Burgh. In een Woensdag alhier ge houden vergadering van den dykraad van den calamlteusen polder Burgh- en West- land, is de rekening van de walerkeerlng over het afgeloopen dienstjaar 1909 1910 vastgesteld met een goed slot van f 494,70. Wegens de a.s. aftreding van den heer O. A. van Zuyen, werd een voordracht opgemaakt ter benoeming van een lid van het bestuur der waterkeering. Op die voordracht werden geplaatst de heeren O. A. van Zuyen te Burgh, C. Blom te Haamstede en J. Belje Mz. te Burgh. Goes, 5 Aug.. Donderdagmiddag was men by de spooriyn een weg aan het teren, toen plotseling de vlam In den pot sloeg, wat tengevolge had, dat de geheele pot In lichtelaaie stond en een kolossale rookkolom opsteeg, welke zich over de stad verspreidde. Terstond een geroep van brand, klok gelui, spuit gereed tot uitrukken en wat niet al! Oelukklg was al die drukle overbodig, daar de pot gauw uitgebrand was. De bladeren van eenige boomen In de nabij heid waren wat geschroeid. 6 Aug. Vrydagavond zyn hier gearriveerd een achttal heeren, waaronder de bekende prof. Gross uit Oostenryk, die veel over fruitteelt geschreven heeft. De anderen waren Dultsche tulnbouwleeraren en directeuren van Pomologlsche Instel lingen. Dit gezelschap kwam onder leiding van den heer Herwig, een kweeker uit Veendam, de cultures van vruchtboomen In ons land bekyken. Het was reeds In de Betuwe, In Boskoop en In het Westland geweest en kwam ten slotte naar Zeeland. Zaterdag werden de ryks-proeftuln op Zuld-Beveland, d» tuinen der trultleelt- maatschappy by Ooes en verder Kapelle en Wemeldlnge bezocht. Het oordeel der heeren over de fruitteelt in Zeeland was zeer gunstig. Hoewel dit jaar de vruchten aan het hout niet talrijk zyn, was toch zeer goed de buitengewoon gezonde groei der boomen te constateeren. De heeren waren voorts getroffen door den koopmansgeestder Nederlanders, welken zy roemden boven de Dultsche. En voorts noemden zy een kenmerkend verschil tusschen de Dultsche en de Nederlandsche teeltwijze, dat de Nederlandsche zich veel meer specialiseert, en daardoor wat uit stekends kan voortbrengen, terwyi de Dultscher zyn krachten en gedachten ver snippert aan allerlei bygoed. Hedenavond zyn de heeren naar België vertrokken om hun studies voort te zetten. Hanswcert, 6 Aug. Vrydagmlddag Is hier door de politie aangehouden het jacht „Julia", komende van België, bevaren door drie personen. Biykensontvangen telegrafisch bericht was dit jacht te Dendermonde gestolen. Één der drie ontvluchtte tydens het overbrengen van Hansweert naar Vlake. Te Krulnlngen werd hy echter Vrydag avond weder gevat en daar achter slot en grendel gezet. De belde anderen werden weer van 't station Vlake naar Hansweert terugge bracht. Één van dezen trachtte te ont vluchten door In een sloot te springen, doch ook hy werd weer gegrepen. Middelburg, 8 Aug. De thans geëindigde kermis heeft aan twee personen het leven gekost. Den eersten dag, Donderdag 28 Juli, werd een zes-jarig jongentje door een postwagen aangereden. Het overleed aan de gevolgen. En op den laatsten dag, Zaterdag j.l., kwam een 18-jarlg dienstmeisje op zeer droevige wyze om het leven. Deze dienst bode, R. O. genaamd, afkomstig uit Veere en pas sedert korten tyd In betrekking by de familie v. P. alhier, geraakte in den stoomcarrousel beklemd tusschen een paard en een bootje. Direct verliet het meisje den carrousel en begaf zich op straat, waar zy spoedig op een stoep ineenzakte. De ongelukkige werd binnengebracht by één der om wonenden, en geneeskundige hulp werd Ingeroepen. Deze mocht echter niet meer baten, want eenlge oogenbllkken daarna overleed het meisje, vermoedeiyk aan In wendige verbloeding. Vlissingen. Het nieuw te bouwen post en telegraafkantoor alhier zal niet onder beheer komen van een gemeenschappeiyken directeur, doch evenals thans, een directeur krygen voor den post- en één voor den telegraafdienst. Het kantoor zal In modernen styi worden opgetrokken en geheel voldoen aan de eischen van het toenemend verkeer. Het moet 350 dagen, nadat met de werkzaamheden zal zijn aangevangen, worden opgeleverd. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Te Haliweg Is publiek verkocht de oogst te velde van 149 H A. land In den Houtrak- polder, bestaande Inhaver, tarwe, boonen, erwten, gerst, blauwmaanzaad, rogge en vlas en behoorende tot de nalatenschap van den heer D. Bauduln. De pryzen waren flink, de gezameniyke opbrengst der 40 koopers was f 32,800. Landbouw en Veeteelt. Vrydag j I. vergaderden te Zierikzee de besturen van een tiental landbouwvereenl- glngen op dit eiland, onder voorzitterschap van den heer Blom, hoofdbestuurslid der „A. H. V.". Nu de „C. M. V." is opgeheven werd het wenscheiyk geacht een kring Schouwen- Duiveland van de afdeellng Zeeland der „A. H. V." (Algemeene Handels-Voorwaar- den) daarvoor In de plaats te stellen. Die kring werd geconstitueerd en tot bestuursleden werden gekozen de heeren Blom en Boot van Burgh, Flohll van Oosterland, Boogerd van Kerkwerve en Vis van Noordgouwe. Te Groningen zal een landbouw- huishoudschool voor boerendochters en arbeidersvrouwen worden opgericht, de eerste van dien aard In ons land. Zaterdagavond hield de Vereenlglng van Oud-Leerlingen van den Landbouw- Winlercursus te Nieuwerkerk haar zomer vergadering te Schuddebeurs. Zooals op deze vergadering gebrulkeiyk Is, werd eerst besproken den stand der landbouw-gewassen en daarna het voor- looplg resultaat der genomen proeven. De verschillende opmerkingen, de resultaten van opgedane ervaringen en gedane waar nemingen, vormden een geanimeerd, leer zaam gesprek. Na de pauze was aan de orde als derde punt der agenda: „Een en ander over de moderne hoenderteell", In te lelden door den voorzitter, den heer M. J. Waale. Wegens het gevorderd uur moest spreker zich beperken tot de hoofd punten en bleef een debat achterwege. St.-Filipsland, 7 Aug. By den land bouwer A. O. heeft een zeug niet minder dan 16 jongen geworpen. 15 er van zyn In leven. RECHTSZ Ak1Tn7 De heer H. A. van Dalsum te Hulst Is tegen 16 dezer weer gedagvaard voor de arr.-rechtbank te Middelburg om terecht te staan wegens opzetteiyke beleedlglng van den heer W. F. Schets, pastoor te St.-Jansteen, door een artikel in De Volkswil, onder den titel: „De aardsche en de eeuwige rechter". KERKNIEUWS. en vragen en opgaaf van 't getal der predikanten, die zich tot toetreding bereid verklaren. Hierover zal nader worden beslist. Naar de Tel. verneemt heeft prol. dr. F. L. Rutgers, emeritus-hoogleeraar van de Vrye Universiteit, van zyn voor genomen reis naar Batavia, met het doel persoonlijk het huweiyk van zyn zoon met de dochter van gouverneur Idenburg kerkeiyk In te zegenen, op medisch advies, afgezien. 13 September hoopt ds. J. B. Th. Hugenholtz, te Axel, zyn 25-jarlg ambts- jubllé als predikant te vieren. Den 13en September 1885 bevestigd als predikant te Kattendyke, stond hy van 1888 tot 1891 te Zuld-Belerland, en sinds 21 Juni 1891 te Axel als predikant. Het bericht, dat ds. A. Merkeiyn, predikant by de Oeref. Kerk te Schoondyke, benoemd zou zyn tot predikant by de Protestantsche Oemeente In Ned. Oost-Indië, wordt door den betrokken predikant geheel uit de lucht gegrepen genoemd. By besluit van het classicaal besluur van Goes, goedgekeurd door het prov. kerkbestuur van Zeeland, is Camperland, tot dusver deel uitmakende van de Ned. Herv. Qem. te Wlssenkerke en Oeersdyk, tot een zelfstandige gemeente verklaard. O N D E R W IJ S. De heer A. W. Mulock Houwer is voor het studiejaar 1910/1911 benoemd tot klinisch assistent aan de afdeellng van den hoogleeraar dr. M. Straub in het Wilhelmlna-gasthuis te Amsterdam. Burgh. Naar wy vernemen, heeft de heer C. van Zuyen, voorzitter van kerk voogden alhier, bij het college van notabelen zyn ontslag als kerkvoogd inge diend. Over een belangryke zaak Is door den heer Steenbeek In de Algemeene Synode der Herv. Kerk een rapport uitgebracht, n.l. de instelling van een predikants weduwen- en weezenhulpbeurs. Op de solidariteit en de deelneming aller predi kanten wordt daarby gerekend. Het Is te hopen, dat men zich daarin niet misrekene. Predikanten dragen daaraan by minstens f 10 per jaar, emeritus-predikanten f 5. Van de te verdeelen Inkomsten worden allereerst de weduwen gesteund, die nog geen f 600 jaariyksch Inkomen hebben, tot dit bedrag door haar bereikt Is; het overbiyvende wordt onder alle deelge- rechtlgden verdeeld. Het rapport en regle ment door een commissie, ten vorlgen jare benoemd, samengesteld, was zeer helder en verkreeg hoogen lof van de rapporteerende commissie, die de voor- looplge aanneming van het voorstel aan beval om het vervolgens aan de beoordeeling der Ringen te onderwerpen en van deze Ringen tevens hun adviezen Post en Telegrafie. De heer W. P. E. van Bendegom, klerk der posteryen en telegrafie aan het postkantoor te Rotterdam, geboren te Nieuwerkerk, heeft met gunstig gevolg het examen voor commies by de posteryen afgelegd. Te Oostburg Is op 49-Jarlgen leeftijd overleden de heer C. C. L. Schermer, directeur van het post- en telegraafkantoor aldaar. Met 10 Augustus a.s. worden Anna- Jacobapolder, Drelschor, St.-Phlllpsland en Wlssekerke opgenomen In het telefoon verkeer met de Belgische plaatsen, waar mede Amsterdam telefoon-gemeenschap heeft. Leger des Heils. Zaterdag 13 - en Zondag 14 Augustus zal kommandant Rallton de afdeellng Zierikzee bezoeken. Kommandant Rallton Is de oudste kommandant van het geheele Leger des Hells, en Is strydende van het eerste oogenbllk af, dat generaal Booth plannen maakte een organisatie geboren te doen worden, welke nu inderdaad de wereld organisatie 't Leger des Hells genoemd mag worden. Het werk van kommandant Rallton, nu al reeds jaren door hem verricht, is o. a. landen te bereizen, waar het Leger des Hells nog niet arbeidt, en om daar een eventuëele vestiging voor te bereiden. In verband hiermede bezocht hy de laatste jaren o. a. Rusland, China, Korea; In laatstgenoemd land heeft het Leger des Heils al reeds afdeellngen. In alle werelddeelen leidde kommandant Rallton bizondere meetings. Bij zyn bezoek aan Zierikzee wordt hy vergezeld door majoor Schuurman. De volgende byeenkomsten worden door dezen opwekklngs-predlker geleid: Zaterdag 13 Aug. 8 uur 's avonds. 14 3 's namiddags. 14 8 's avonds. Wy raden Ieder aan één of meer van deze samenkomsten by te wonen. Woensdagavond halftien ongeveerpleegde de gewezen polille-agent J. Kaan, eenlge dagen geleden ontslagen, een aanslag op het leven van onzen waardlgen burge meester, den heer M. O. van Stapele. Na aangescheld te hebben aan diens woning, werd hy door de dienstbode, die hem niet herkende, op last van onzen burgervader binnengelaten. De dochters verlieten daarop het vertrek, waarna ze plotseling een gil hoorden en zich yilngs naar het verlaten vertrek begaven. Zy vonden hier hun vader bloedende. Vreese- iyk ontsteld sloot één der dochters de kamerdeur op slot, sloeg In volle angst een ruit In, hulp roepende over de straat. Een familielid was spoedig ter plaatse, snelde oogenblikkeiyk om geneeskundige hulp, die dan ook spoedig onzen burge meester hielpen. Het bleek dat een tameiyk lange wond onder de kin was aangebracht, vermoedeiyk met een scheermes. De wond was gelukkig niet levensgevaariyk. De dader had zich naar zyn woning begeven, na nog onderweg tegen een vrouw gezegd te hebben: „Ik heb een moord gedaan". Zoo liepen tenminste de geruchten. In tyd van een oogenbllk was het gansche stadje In rep en roer. Een groote massa volk stapelde zich op vóór de woning van den burgemeester; ze ver keerde In groote spanning, niet wetende nog of de daad noodlottige gevolgen zou hebben. Vóór de woning van den dader zelf heerschte een groot tumult. Het was een schreeuwen en tieren van belang. Het geroep van „slaat dood" weerklonk boven al het geschreeuw van de In overspanning heerschende menigte. De politie begaf zich dadelijk na het hooren der verschillende geruchten naar de woning van den vermoedelyken dader. De brigade-commandant Van Loon wist na een kort gesprek den dader over te halen zich vry willig In banden van de politie te geven. De woning daarop ver laten willende, deinsde hy terug voor de groote massa volk vöór zyn woning. Hoogslwaarschyniyk daarvoor willende vluchten naar den zolder zyner woning, werd hy van de trap vooraan by de deur getrokken, de straat op. Het volk was toen niet meer te houden. Het sleepte hem over de straat naar het arrestantenlokaal. De politie kon op dat gegeven oogenbllk niet voor zyn veilig heid zorgen. Niemand was daar betrekkeiyk veilig. Door de groote duisternis liep menigeen een flinken stoot op. De straat lantaarns waren natuuriyk weer niet aan. Het Is tegenwoordig In Tholen regel, die des zomersavonds niet Ie laten branden daardoor wel zorgend voor de zuinigheid maar niet voor de veiligheid. Één raakte zelfs zóó onder den voet, dat geneeskundige hulp later moest inge roepen worden. Langen tyd bleef het volk vdór het arrestantenlokaal nog verzameld. De dader toonde zich In den loop van den nacht uiterst kalm. Aan het krachtig optreden van den heer Van Helbergen, waarnemend kantonrechter alhier, Is het zeker te danken dat het volk niet plotseling tot uiterste woede la overgegaan. Donderdagmiddag reeds vroeg was het parket uit Zierikzee aanwezig om een onderzoek In te stellen. De gewezen veldwachter Kaan werd toen, onder toestroomlng van een massa volk, geboeid naar het stadhuis vervoerd, waar hem een langdurig verhoor werd afgenomen tot ruim 6 uur. Naar wy vernemen, was Kaan niet tot bekentenis te brengen, en zelde hij In dronkenschap gehandeld te hebben. De justitie vond het toch noodzakeiyk den ver moedelyken dader naar Zierikzee te ver voeren. By het verlaten van 't stadhuis door de ryksveldwacht, met Kaan geboeid ln hun midden, heerschte er toch werkeiyk ver slagenheid onder de toeschouwers. Het publiek was toen uiterst kalm. De toestand van den burgemeester Is zeer bevredigend. Hoewel tameiyk zenuw achtig, is hy zoodanig, dat spoedig algemeen herstel zal zyn Ingetreden, en hij weer met dezelfde plichtsbetrachting zyn taak zal kunnen vervullen. DH IIBRIJIi der maten en gewichten In 1910 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats hebben op de volgende dagen: Zierikzee, ook voor Kerkwerve 1 Augustus des n.m., 2, 3, 4 en 5 Augustus, 8 Augustus des n.m., 9, 10, 11 en 12 Augustus. Oosterland 16 Augustus. Ouwerkerk 17 Augustus des v.m. Brulnisse 23, 24 en 25 Augustus. St.-Phlllpsland 26 Augustus en 27 Augustus des v.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1