Vrijdag 5 Augustus 1910. BLOOKER'S CACAO Eerste Blad. Vloedplanken. BERICHT. 250,500, 1000,0000 ol 5000 regels, Kermis te Zierikzee. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ZIERIkZEESCHEiÜNIElWSBODE. (Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending een» per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8961. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur» I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regel» 10 ct». Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur» A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit wee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de slad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone kermis of jaarmarkt alhier zal aanvangen op Maandag den 5 September e.k. en elf dagen duren zal; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz., moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 31 Augustus e.k., In te zenden bq den Marktmeester, den heer H. VAN DIJKE Jz.; en dat geen hardloopers, kwakzalvers, beren leiders, planeetlezers, horoscooptrekkers, rqfelaars, loterqkramers, dobbelaars en houders van draal en werpborden op de kermis zullen worden toe gelaten. Zierikzee, den 4 Augustus 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge- meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen verschaft de Gemeente- bouwmeester. Zierikzee, den 4 Augustus 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Op de jongste te Utrecht gehouden Algemeene Vergadering van den Bond voor Staatspensionneerlng Is besloten lot Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Konin gin, een petitie te richten, waarin, met het oog op den treurigen toesland der arme ouden van dagen, op de noodzakelijkheid tot het In het leven roepen van een wet wordt gewezen, waarbij deze in het bezit van een staatspensioen worden gesteld, dal hen voor honger en gebrek vrijwaart. Wij hopen, dat op het adres, hetwelk In de maand September aan Hare Majesteit zal gezonden worden, druk zal worden geleekend, opdat duidelijk blljke, dat In Schouwen—Dulveland de meerderheid der bevolking een wet wilwaarvan de gunstige werking In Denemarken, een land armer dan Nederland, ook erkend wordt in het belangrijk en omvangrijk rapport, dat op lastjvan Minister Talma Is uitgebracht. Het adres, waarop wij nog nader terug komen, Is van den volgenden Inhoud: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw I Als Koningin der Nederlanden slaat U aan 'I hoofd van een land met meer dan 5.000.000 Inwoners. Hel wel en wee dier menschen gaal U ter harte; U verheugt zich wanneer 't hun goed gaa', en U treurt met hen In nood en verdriet. Wij welen ook, dal U niet door eigen aanschouwing op de hoogte kan zijn van kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. ba—mi in—i al wat onder Uw volk omgaat, en vooral niet in die lagen der maatschappij, die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maatschappelijke verplichtingen, maar door hun economische positie het verst van den troon al staan. Want war? dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan, ol U zou het Uwen raadslieden tot taak stellen om zoo spoedig mogelijk middelen Ie beramen, die den nood of het verdriet van de ongelukkigen onder die inwoners zouden kunnen voorkomen, verminderen of lenigen. Onder Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, die, na een leven van trouw en gehoorzaamheid aan de geschreven en ongeschreven wellen van hel land, en nadat zij met hun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen houden en de nationale welvaart hebben doen'vermeer- deren, op een leeftijd zijn gekomen, dat hun werkkracht is opgebruikt of dat zij aanspraak kunnen doen gelden op rust. Volgens de meening van ondergeteeken- den, opkomende voor zich zeil ol als vertegenwoordigers van vereenlglngen van den meest uiteenloopenden aard, maar uitmakende duizenden en duizenden uil alle standen en rangen, ontlecnen deze lieden aan het feit, dat zyjdoor hun arbeid aan den opbouw en instandhouding der maatschappij hun deel hebben geleverd, een rechtsgrond die er hun aanspraak op geelt, dat de Slaat hen zonder meer als contra-praestatle in het bezit stelt van een pensioen, tot een bedrag en op een leeftijd bij de wet te bepalen. Mevrouw, wij hopen, dat de stem van deze duizenden tot U moge doordringen; de nood van mannen en vrouwen, die, In hun ouderdom, rust en minder zorg zoeken In Uw land, neemt met den dag toe; ook hun aantal stijgt. En deze allen zien naar U op, wachtend op het woord, dal aan Uw raadslieden de taak zal opdragen om aan Uw oordeel maatregelen te onder werpen, welke aan dezen maatschappelljken misstand een bevredigend einde zullen kunnen maken, en die door U aan de Volksvertegenwoordiging zullen worden voorgelegd. En wij richten dit verzoek tot U, Mevrouw, omdat wij In de overtuiging leven, dat U 't ala het hoogste geluk van Uw leven zal beschouwen eenmaal Ie kunnen getuigen, dat U over een volk regeert, b|| hetwelk de dlepdroeve samen koppeling van oud en tegeiyk arm niet meer bestaat. Zierikzee, 5 Aug. Olsterenavond werd In den tuin van de aocletelt .Concordia" by den heer Van Meieren, de by den schlelwedstryd te Wlssekerke door de schletvereenlglng .Zierikzee" behaalde konlnkiyke medaille op feestelijke en In drukwekkende wyze aan het prachtige vaandel van genoemde schletvereenlglng gehecht. Vele belangstellenden waren daarby tegenwoordig, waaronder wy in de eerste plaats opmerkten de twee eere leden der schletvereenlglng .Zierikzee", zynde de heeren A. C. van der Vliet en mr. H. Potvliet, voorts de corpsschutlers, bestuursleden, vele leden en donateuren van .Zierikzee". De voorzitter, de heer P. A. Klok, opende de byeenkomst, die door de muziek van „Kunst en Eer", onder leiding van den heer S. Klimmerboom, werd opgeluisterd. Hy gaf het woord aan het eerelid, den heer A. C. van der Vliet, die verklaarde, dat hy de vereerende opdracht de konink lijke medaille aan het vaandel te hechten gaarne aanvaard had. Hy gevoelde zich genoopt In de allereerste plaats hulde te brengen aan Hare Majesteit de Koningin en Haar Gemaal Prins Hendrik, voor de belangstelling \ln de schietverenigingen betoond, In 't bizonder In die van Zierik zee, waaraan hy vastknoopte den wensch, dat belden r.og vele jaren den bloei der schietverenigingen mogen aanschouwen. (Applaus en fanfares). Hij wenscht allen met het behaald succes, den eersten corpsprys op den provincialen schlelwedstryd te Wlssenkerke gewonnen met een niet gering aantal punten, van harte geluk. Ons klein plaatsje mag er trotsch op wezen, dat het van de vele verenigingen, die mededongen, Zierikzee de overwinning heell behaald. Hy huldigt de corpsschutlers Klok, dr. Van der Hoeven, de belde Jacobi's, Van de Ven en brengt op hen een driewerf hlep-hiep-hoera uil. (Fanfares). Een woord van lol verdienen ook de leden, die door hun trouwe opkomst by de schietoefeningen genoemde schutters hebben aangemoedigd den prys te behalen. Spreker wyst er nog op, dat Zierikzee steeds goede schutters gehad heeft. En als wy straks met het muziekgezelschap .Kunst en Eer", dat zijn gewaardeerde dlenaten wederom op loffeiyke wyze bewysl, door de straten marcheeren, houdt dan het vaandel hoog, want leder burger kan op dat vaandel trolsch zyn. Hierop presenteerde de vaandeldrager op verzoek van den spreker het vaandel. Deze bevestigt met een toepasseiyk woord de konlnkiyke medaille a2n het vaandel, uitsprekend de hoop. dat deze zich ver menigvuldigen mag. (Fanlaras). De heer Klok bedankte den heer A. C. van der Vliet voor de voorlreffeiyke wijze, waarop hy zich van zyn taak gekweten heeft, vond het aangenaam, dat de eere- ledcn met hun tegenwoordigheid dit leest opluisterden, en spoorde de leden aan op den Ingeslagen weg voort te gaan. Hierop zelte de stoet zich In beweging. Bestuursleden en corpsschutlers, In een paar rytulgen gezeten, gevolgd door „Kunst en Eer" en een groote volksmassa, en vergezeld van fakkeldragers, schreed zy door de stralen van onze slad, overal een poosje stilhoudend, waar de corpsschutlers en de twee eere-leden wonen, alsook by den burgemeester. Door de Ijongejuffrouw Jacobl werd de voorzitter een bouqet aangeboden. Nadat de rondgang volbracht was, bleef men erg gezellig by den heer Van Meteren byeen, waar menige gloeiende toost werd uitgesproken. De gisteren In den tuin der socletelt „Concordia" alhier gehouden tentoonstelling van rozen, door den heer F. A. Hansen, van Middelburg, heeft een druk bezoek gehad. De expositie verdiende ook zulks, daar niet alleen een uitgebreide collectie, doch tevens het nieuwste op dit gebied was tentoongesteld. Met genoegen vernemen wy dan ook, dal genoemde heer zich mocht verheugen In veler blijk van sympathie, ook door het doen van bestellingen. De heer B. H. Harinck (geb. Ie Zierikzee) Is door den gemeenteraad van Den Helder benoemd tot leeraar voor de stoom- en werktuigkunde aldaar. Van wege de Utrechlsche Aldeellng van Volksweerbaarheid zal Ier viering van haar tienjarig bestaan dit jaar in de tweede helft van de maand September een nationale tchletwedslryd Ie Utrecht op het fori aan De Blltstraat worden gehouden, waaraan schuttert uit alle oorden des lands zullen kunnen deelnemen. Et zal zoowel met marga als met scherpe patronen worden geschoten. In de commissie tot regeling van dezen wedstryd Is o a. ook gezeten onze vroegere stadgenoot, de heer W. C. Seyl, arrondlssemenls-schoolopzlener. Aan de rijksveldwachters Is thans het verhoogde salaris uitbetaald. Zooals gemeld Is, was die verhooging reeds Ingegaan op 1 Januari; ze hebben dus 7 maanden moeten wachten. Oosterland, 4 Aug. De muziekvereeniglng .Oosterland's Fanfare" Is door het feest comité van Herklngen uitgenoodigd om op den 30 Aug. aldaar den Ie houden Koningin nedag, met haar muziek te doen opluisteren. De vereenlglng heell deze ultnoodlglng aangenomen. St-Fillpsland, 1 Aug. Alhier doet zich 'I niet dageiyks voorkomende geval voor, dat een jong kalje door een hond gezoogd wordt. Dit kalje was van den zolder der schuur, waar 't met haar moeder huisde, gevallen In de nabyheid van een hond, die pas moeder geworden was. Deze haalde poes naar zich toe en verzorgt de kleine of 'I haar eigen telg Is. De moederkat ziet niet meer naar haar kind om. Tholeo, 4 Aug. Woensdagavond om streeks 9 uur vervoegde zich ten huize van onzen burgemeester, den heer M. G. van Stapele, op het onverwachts de (sinds Maandag) ontslagen gemeente-veldwachter Jac. Kaan. Na door de oudste dochter van den burgemeester te zyn binnengelaten, ontstond er een korte woordenwisseling, waarop voornoemde Kaan (men vermoedt een scheermes) nam en den burgemeester een diepe snede gal, dwars van de kin naar den hals toe. Op dit gezicht ontstelde de oudste dochter zoodanig, dat ze onmlddeliyk de rullen van het vertrek aan de straatzijde Indrukte en om bystand riep. Onmlddeliyk trok de aanvaller de straat op en verdween In het duister. Orooter consternatie kon men in onze gemeente moeliyk denken. De politie werdonmlddeliyk byeenverzameld, en toog met revolver en karbljn op onderzoek, den vluchteling na, die zich by het duister langs een omweg naar zyn woning begeven had, zooals dra bleek. Men vermoedt dat hy het mes in de haven geworpen heell, tol heden Is het niet gevonden. Na lang te hebben beraadslaagd hoe den man het best in handen te krygen, begaf de brigade-commandant Van Loon zich in zijn woning, en vond hem aan tafel zitten. Meerdere politie en burgers vulden de woning, fotdat op een gegeven oogenbllk Kaan zich naar den zolder wenschte Ie begeven, en dit was juist het sein om loe te tasten. Terwyi hy zich op de trap wenschte Ie begeven, pakte de koetsier M. v. d. Berg hem van achteren aan, waarop na eenlge slompen en slagen wederzyds, het gelukte hem bullen zijn woning Ie dringen, en hem over Ie brengen naar het arrestantenhok vlak by zyn woning, waar hy hedennacht onder strenge bewaking Is gebleven. De justitie uit Zierikzee was heden te dezer plaatse tot onderzoek. De toesland van den burgemeester is bevredigend. Door twee doctoren, hier Ier plaatse aanwezig, werd dadeiyk de wonde ver- bonder. De strot Is gelukkig niet geraakt, zoodat er alle hoop Is op herstel. De bevolking verkeerde gisterenavond en heden nog In erg zenuwachtige en opgewonden stemming, en toont alle mede- lyden met onzen bejaarden en hoog geachten burgervader, die op zyn ver gevorderden leefiyd, haast door de handen eens zou gevallen zyn. (Zie Rechtszaken) Oud-Vossemeer. Het comité van hulp betoon In buitengewonen nood, dat dezer dagen weder In functie moest komen, werd door vertrek van ds. De Looze aan gevuld met het nieuwe lid ds. J. J. van de Pol, welke als penningmeester werd aangewezen; lot secretaris werd gekozen de heer F. W. O. Wlskerke. Het comité besloot by de Ingezetenen om hulp aan te kloppen voor een persoon, die wegens een ondergane operatie van zeer ernstlgen aard, niet In slaat Is op de oude wyze In zyn onderhoud en dat van zyn gezin Ie voorzien. De pallngvlsschers klagen zeer over slechte uitkomsten In hun bedrijf; het ge wone vlsschen met het krulsnet geeft In den laatsten tijd letterlijk niets van be teekenis. In het zoogenaamde Zoute eind van de Hlksche kreek, naby het stoom gemaal, wordt zeer veel voorn gevangen, een vlschje, dat evenwel hier weinig gewild Is. Door eenlge grondeigenaars Is In den loop van dit jaar aanvraag gedaan om afkoop van het jachtrecht op hunne gronden, waarvan ambachtsheeren eigenaars zyn. Naar wordt, medegedeeld zou de prys van dien afkoop gesteld zyn op I 17 per H.A. Middelburg, 3 Aug. By mlnlsterieele beschikking van 1 Aug. is de heer W. E. Sluiter, eervol ontslagen directeur van het huls bewaring alhier, met Ingang van 16 dezer benoemd tot adjunct-directeur der strafgevangenis Ie Zutphen. 4 Aug. Hedennamlddag werd op de houtzagery der naamlooze vennootschap Houthandel voorheen G. Alberts Lz. éi Co. alhier een werkman, B genaamd, de rechterhand half doorgezaagd. De man is naar het gasthuis vervoerd. Vlisslngeo4 Aug. Het postkantoor alhier Is al zeer primitief Ingericht en beantwoordt allerminst aan de. elichen van het tegenwoordig verkeer. Reeds lang Is daarom door leder uitgezien naar een verandering In dezen onhoudbaren toestand en hoewel reeds 'I vorig jaar door de gemeente een stuk grond In het centrum der stad aan het rjjlc was verkocht, hoorde men nog nlels van de bouwplannen. Thans zal echter deze maand de bouw van een nieuw post- en telegraafkantoor worden aanbesteed en zal dus deze ge meente binnenkort In het bezit komen van een post- en telegraafkantoor, dat ten volle aan den eltch van den dienst zal voldoen. Terneuzen, 3 Aug. Zekere P. P. van O. alhier was Maandagavond uit geweest met schepelingen van het stoomschip „Helena", by wie hy zich had weten aan te sluiten. Hy wist onder eenlg voorwendsel ver gunning Ie krijgen om den nacht by hen aan boord door te brengen. 's Nachts hoorde één der matrozen ge stommel en bleek de gast vertrokken te zyn. Verder kwam aan 't licht dat van twee matrozen de beurs mede verdwenen was. Aangifte werd gedaan by den Inspecteur van politie, die een onderzoek instelde en een groot deel van het ontvreemde op Van O. terugvond, tegen wien proces verbaal Is opgemaakt. Breskens, 4 Aug. Morgen, Vrydag, zal, als de pogingen om het schip diijvende te krygen niet slagen, een aanvang worden gemaakt met de opruiming, door ontplol- bare stoffen van hel op de plaat alhier gezonken Russische drlematltchoenerschlp „Capella". Den zeevarenden wordt de grootste voorzichtigheid aanbevolen by het vooiby- varen van het schip op dien dag. Het wrak zal voorzien zyn van de ge- bruikeiyke seinen. Grotde, 3 Aug. Heden is, ter voor ziening In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. A. Rlsseeuw, wethouder, tot lid van den raad gekozen de heer lz. v. d. Plassche mei 159 stemmen. Op den heer J. B. Becu waren 140 üemmen uitgebracht. Van de 397 kiezers namen 304 aan de stemming deel. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Stavenlsse. Dóór heeren kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier Is aan besteed, onder nadere gcadfeurlng: het afbreken van het oude kerkgebouw, de opbouw van een nieuwe kerk mei consis toriekamer en de byieverlng van kerk- ameublement. Inschrijvers waren de heeren: A. Vrlens, Bergen-op-Zoom 33300 J. Deurloo, Brulnlsse - 31400 M. Kuyper, Helnkenszand- 30800 M. P. Alewyn, Waarde. - 29990 P. M. en J. M. Panny, Zierikzee en Krabbendyke - 29559 P. Aleman, Zierikzee - 27420 Oebr. Bax,- 27300 Het werk Is niet gegund. Poortvliet, 2 Aug. Olsterenavond werd ten overstaan van notaris Meulenberg ver kocht het hoefje van M. Jeroense. De hoogste bieder was A. Luyk. zyn bod bedroeg f 3810. Het verbouwen der school te Geers- dyk is gegund aan den laagsten Inschrijver, den heer L. v. d. Moer te Coiynsplaat, voor f 2450. Landbouw cn Veeteelt. Oud-Vossemeer. Op de meeste kavels, die met aardappelen bezet zyn, Is het looi ontydlg door de ziekte afgestorven, zoodat de verwachtingen van opbrengst niet groot zyn. Door enkelen Is gebruik gemaakt van het besproeien met Bordauxsche pap (boulllle bordelaise) en wat hel groen biyven betreft, heelt dit een goed effect gehad. Wy zagen een veld, waarin een tweetal rijen niet besproeid waren: alles is nog groen, behalve die ryen welke zyn overgeslagen. Mag het succes nu ook In

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1