COKES Telegrafisch Weerbericht, IliKipJMtorgnStftrfu. ADVERTENTIEN. Calé „BiïENZICBT" - BroawErshafen. W. J. C. R1BBENS. De heer J. I. van Wuyckhuise, dlrec- ur der burger-avondschool en van de bachtsschool te Middelburg, heeft eervol itslag uit die betrekkingen aangevraagd, egens zijn benoeming tot directeur van e ambachtsschool te Dordrecht. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Qeref. em. te Numansdorp, door ds. R. Koolstra Haamstede. Post en Telegrafie. Op verzoek is, met ingang van 1 )ctober, de heer C. Timmer eervol ont- lagen als brievengaarder te Oud-Vossemeer. RECHTSZAKEN. De vacantle-kamer der Amsterdamsche echtbank deed uitspraak In de zaak van en jeugdigen kantoorbediende, die uit een hèque-boekje van zijn patroon 2 chèques ad gescheurd, waarvan hij één, Ingevuld iet een bedrag, groot f 2150, inde aan de ncassobank. Het geld verteerde hl] ten Igen bate, door zich met zijn meisje naar lürlch te begeven. Daar werd hij gearres- eerd en naar Holland teruggebracht, doch e Abcoude was hij ontsnapt door de uchtkoker der retirade en had hij zich In te remkast verstopt. Hij nam de wijk naar .onden, doch door armoede gedwongen, kwam hij weldra terug en gaf hij zich bfl de politie aan. Hij werd thans door de vacantle-kamer, overeenkomstig den eisch van het O. Mveroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van IJ jaar, wegens diefstal, valschheld In geschrifte, en het opzettelijk gebruik maken van het valsche geschrift, uit welke gebruikmaking gadeel is voortgevloeid. De Papendrechtsche zaak. In de Vrijdagavond gehouden gemeente raadsvergadering te Papendrecht kwam naar het Hbl. meldt, o. m. in behandeling het bekende verzoek van de heeren mrs. Dlcke en Van Hamel, om vergunning tot het opnieuw nemen van een gehoorproef op het raadhuis, thans In tegenwoordigheid en met medewerking van Oarsthagen (die beweert mishandeld te zijn) en Kwakernaat (één der getuigen, die in een arrestanten lokaal zat, toen de beweerde mishandeling van O. plaats had) en van een rechtskundig medewerker; tevens werd in het request vergunning gevraagd, de proef op ver schillende dagen te mogen nemen. De heer Abr. Visser zegt, dat het hem niet verwonderd heeft, dat de proef voor de heeren niet bevredigend geweest is, daar de getuigen Kwakernaat en Oarst hagen er niet bij tegenwoordig waren om aanwijzingen te doen, en om te roepen, want, meent spreker, als wij roepen is dat niet hetzelfde als dat Oarsthagen roept. Spreker stelt voor, het verzoek In te willigen, en den voorzitter (burgemeester Bouten) op te dragen de woorden op te geven, welke geroepen zullen worden, en de proef zóó te nemen, dat alle contact uitgesloten Isdan kan de proef als voldoende gelden. De voorzitter Is van meening, dat het nemen van proeven gerust aan de justitie kan overgelaten worden, die dit reeds verscheiden malen heeft gedaan. Spreker is van meening, dat de heer Visser door zijn voorstel een soort wantrouwen uit spreekt In het beleid der justitie, en hij bedankt voor de opdracht om de te roepen woorden op te geven. De heer Visser blijft de proef altijd on voldoende achten, als Kwakernaat en Oarst hagen daarbij niet tegenwoordig zijn. De heer Teunls Veth stelt voor, alleen Oarsthagen en Kwakernaat bij de proef toe te laten, en een raadscommissie te benoemen, die de leiding zal hebben bij de proefneming; spreker Is ook niet tegen toelating van een rechtskundige, meester In de rechten. De heer Jacob Veth had gehoopt, dat de verdedigers nu tevreden zouden zijn, en het spijt hem, dat zij den raad weer lastig vallen met hetzelfde verzoek. De heer Verheul zegt, dat de verdedigers alles hebben geprobeerd en dat gebleken Is, dat ze niets konden hooren. Spreker begrijpt daarom niet, waarom nu weer een proef genomen moet worden, en Is tegen Inwilliging van het verzoek. De voorzitter constateert, dat er nu twee voorstellen zijn ingediend, n.l. door de heeren Visser en Veth, waarop de eerste verklaart zfln voorstel ten behoeve van dat van den heer Veth In Ie trekken. Het voorstel-Veth wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met 5-4 stemmen; ook de voorzitter stemde tegen. De voorzitter zegt daarna nog, dat hij meent, dat de heeren voldoende gelegen heid hebben gehad, een proefneming te doen. Aan mr. Van Hamel heeft spreker tqdens de proef herhaaldelijk gevraagd, of deze voldaan was over de getroffen maat regelen, waarop deze heeft geantwoord, dat er niets op viel aan te merken, maar, zegt spreker, de heeren hadden een ont zettende haast. TWEEDE KAMER. Wijziging van hel invoerrecht op vleesch. Blijkens het voorlooplg verslag omtrent dit wetsontwerp, achtten verscheidene leden herstel van het oude, hoogere tarief van invoerrecht voor gezouten en voor gerookt of gedroogd schapenvleesch, varkensvleesch en spek gegrond, nu het handelsverdrag met de Vereenlgde Staten van Amerika op 16 Mei 1907 gesloten en daarmede de aanleiding tot de destijds aangebrachte verlaging van dit recht ophoudt te bestaan. Eenlge leden betreurden echter de ver hooging, wijl deze een ongunstlgen Invloed moet hebben op de prijzen der voedingsmiddelen van de lagere klassen der bevolking. Sommigen dezer leden bepleitten verlaging, liefst afschaffing van het thans bestaande recht. Ook werd als bezwaar tegen het wetsontwerp aangevoerd, dat de handelsbelangen geschaad worden, Indien na den korten tijd van twee jaren wederom wijziging van het tarief plaats vindt. Het eenlge argument In de door som migen te sober geachte Memorie van Toelichting aangevoerd, dat de schatkist een bate van f 10,000 zal rijker worden, werd eenerzljds als onvoldoende, anderzijds als in beginsel en In practljk verkeerd aangemerkt. Andere leden stemden met deze beden kingen niet In; zij stelden integendeel de voordeeien van een grootere verhooging dan de thans voorgestelde In het licht, wezen op de verhouding van Invoerrecht en accijns en benutten de gelegenheid om de wenschelijkheld te betoogen van een hoog recht op Amerlkaansch rundvleesch, In kuipen ingevoerd en van een zware belasting van corned beef en dergelijke Amerikaansche producten. Louis Bouwmesstsr. Naar aanleiding van den brief van Louis Bouwmeester In De Telegraaf, waarin hij de hoop uitspreekt In October weer naar Holland te kunnen terugkeeren, kunnen wij mededeelen, dat Louis Bouwmeester, bij zt|n terugkeer in het vaderland, naar alle waarschijnlijkheid een vast engagement zal sluiten te Rotterdam. LUCHTSCHEEPVAART. De eerste Nederlandsche vlieger. Vrfldag is op de Doesburgerhelde bij Ede, een prachtige vlakte, het mooiste vliegterrein van Europa wordt beweerd, door den heer Hllgers gevlogen. Dit geschiedde om 7.10, terw^l het bladstil was. De motor werd aangezet en de machine zette zich In beweging, een heel eind rolde ze voort op haar drie wielen, zonder de lucht in te gaan, dan draalde ze om en ging In Zuidelijke richting en nu verhief ze zich van den grond. Op een hoogte van 8 a 10 meter vloog Hllgers voorbij het talrijke publiek, door soldaten teruggehouden; hij werd geestdriftig toegejuicht. Nog eens ging hij terug en nu verhief het vliegtuig zich onmiddellijk van den grond en zweefde in kalme, vaste, geregelde vaart over de heide, met bewondering door honderden nageoogd. Ongeveer twee K.M. verder draalde de machine, die inmiddels den grond weer bereikt had en volbracht dan haar derde vlucht. lederen keer is de vlieger ongeveer 5 minuten In de lucht geweest. Toen de vlieger uitstapte, werd hij van alle zijden opgewonden geluk gewenscht; hij Is de eerste Nederlandsche luchtschipper, die boven Nederlandschen bodem vliegt. De heer C. van Maasdijk heeft Zaterdag te Heerenveen een proefvlucht gemaakt, die prachtig gelukte. Er Is gevlogen 1 minuut 16 seconden lang, op een hoogte van 25 4 30 meter. Eerst ging het naar Heerenveen: dicht bij de gevangenis werd kalmpjes gedraald, toen ging het over de hooge boomen van Terband tot bij den kerktoren, waar weer gedraald werd naar het terrein van op stijging. Het landen ging zoo mooi mogelijk. Na de daling nog een voort rijden van pl.m. 30 meter en het toestel stond stil. Alles ging kalm en zeker. Het publiek was enthusiast, het wuifde en riep den avlateur van alle kanten toe. De leden van het comité drukten hem de hand en feliciteerden hem met het succes. De proefvlucht was eenlg in alle opzichten. Zondag was er enorme belangstelling. Er stond echter een vrij sterke bries, zoodat het laat Is geworden. Eerst even 7 uur heeft Van Maasdijk gevlogen op een hoogte van naar schatting pl.m. 50 meter. Hij werd zeer toegejuicht. Onwodor. Zaterdagnacht heeft er een hevig onweer te Zevenaar gewoed en een slachtoffer geëlscht. Te Aerd bij Zevenaar werd een man, die voor het onweer was opgestaan en zich naar buiten had begeven, door den bliksem getroffen. De eerste menschen, die Zondagmorgen ter kerke gingen, vonden zijn lijk tegen den dijk liggen. Eskimoosch huwelijk. In een lezenswaardig atlkel In de Corriere della Sera vertelt de heer Peary, de Noord- poolontdekker, dat hij slechts één en al lof is over zfln Eskimosche gezellen. .Het zijn, zegt hij, kinderen, buitengewoon onwetend, maar verstandig, die men moet behandelen als kinderen, met zachtheid en vastheid van wil. Nooit heb ik er een onrecht zien begaan of zijn woord niet zien houden; wanneer ze er van verzekerd zijn, dat ge rechtvaardig zijt en oprecht, zijn ze u getrouw tot In den dood". Het Eskimosche huwelijk wordt geregeld door wetten, die al bizonder eenvoudig zijn. Als twee jonggetrouwden den dag na hun huweltyk bemerken, dat ze niet bij elkaar hooren, gaat leder zijns weegs, op zoek naar een betere ethtvereenlglng, die van kracht blijft, zoolang1 de belanghebbenden er genoegen In vinden, tenzij een vreemde op het denkbeeld mocht komen er tusschen te komen. Want bij de Eskimo's is heel het huwelijk gegrond op het recht van den sterkste. Indien twee medeminnaars eenzelfde vrouw begeeren, hetzij ze gehuwd is of niet, treden zij gewapend met elkaar in 't strijd perk of slaan elkaar zoolang en zoo hevig op den linkerarm, totdat één van beiden er genoeg van heeft. Is de strijd geëindigd, dan vergeten de tegenstanders de oorzaak van den twistzij worden weder vrienden, maar de vrouw behoort den overwinnaar. Zoodat een vrouw, die de moeite waard is, altijd een man heeft, die wat mans is. Daarentegen, heeft een man genoeg van zijn betere helft, dan is niets gemakkelijker dan echtscheiding. Oèen processen en geen omhaal. Hij zegt kort en bondig, dat hij geen plaats meer heelt In zijn huls voor zijn vrouw en deze, zonder te pruttelen, keert eenvoudig terug naar haar ouders of naar haar broers. Een merkwaardige blzonderheld uit het Esklmoland is, dat er geen woord gevonden wordt, waarmee men het begrip .vader" of „moeder" uitdrukt. De kinderen zeiven, als zij zich tot hun ouders richten, noemen dezen bij hun voornaam, alsof het hun kornuiten waren. Gemengd Nieuws. Prins Hendrik zal Zaterdag as. te halfelf een bezoek brengen aan het Neder landsche paviljoen der Brusselsche tentoon stelling. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft In de afgeloopen maand Juli 550 bewijzen van Nederlanderschap afgegeven aan personen, die In Dultsch- land zijn gaan werken. Bij de firma Orutterlnk te Winters wijk Is als onbestelbaar teruggekomen een brielkaart, die ruim 281 jaar onder weg was. Op 5 Jan. 1882 had de firma een be stelling gedaan aan den heer Etslnghorst in het nabijgelegen Bocholt. Die bestel ling werd niet uitgevoerd, omdat de kaart haar bestemming niet bereikte. Een eigenaardig gebruik. In de omstreken van Tubbergen en Ootmarsum huren vele boeren een nieuwen knecht of nieuwe meld tegen Nathem, d.l. 14 dagen na Paschen. Op dien datum verwisselt het dienstpersoneel dus gewoonlijk van dienst, zooals dat In andere streken van ons land met 1 of 2 Mei geschiedt. Zijn noodzakelijke benoodigdheden In een doek geknoopt, komt de knecht liefst ongemerkt aan en tracht, zoo mogelijk, door een achterdeur binnen te komen. Bij de voordeur staat het overige dienstpersoneel klaar met emmers water om hem na te gooien, waarom hij door een achterdeur in huis tracht te komen. Het overige personeel tracht hem echter eerst goed nat te gooien en staat dus op den uitkijk. Eerst wanneer de nieuw aangekomene er In slaagt op een stoel te gaan zitten of het haal (ketting met haak boven het haardvuur) te pakken te krijgen, moet men hem met rust laten. Een gift van een halve-cent. Het volgende aardige geval kwam ons dezer dagen ter oore. Een jonge man uit Holland, die een studiereis maakte door Amerika, bezocht o. a. het museum te Philadelphia. Daar trof zijn oog een uitgebreide verzameling munten van alle landen der wereld. Neder land bleek volledig vertegenwoordigd met zijn muntstukken, behalve het hal ve-centstuk. Onze jonge man, thuisgekomen, zond aan den directeur van het museum het ontbrekende geldstuk met begeleidend schrijven, waarin hij wees op de bestaande leemte In de muntenverzameling en ver zocht het halve-cent-stuk aan het museum ten geschenke te mogen aanbieden. Omgaande ontving hij van den directeur een groot en keurig certificaat van ont vangst, waarop aan den .mllden gever" de dank der regeering werd betuigd voor zijn gift, onder mededeellng, dat het munt stuk onverwijld aan de verzameling was toegevoegd. Hel onverwachte testament. Iemand uit de gemeente Schoterland, nog al ruim met aardsche goederen gezegend, kwam dezer dagen op 74-jarlgen leeftijd te over lijden. Dus zou alles overgaan in handen van zijn eenige zuster, die er finantieel niet minder goed aan toe is. Het testament werd geopend en hoe geheel anders kwam de rekening uit I Verschillende werk lieden, (JJe overledene In 't een of ander opzicht van dienst waren geweest, kregen elk f 2000 4 f 3000; hem, van wien hij nog Iets te vorderen had, werd dit kwijtgescholden. En wat er, na afbek van de som, aan de werklieden uit te keeren, nog overbleef, had hij allemaal vermaakt aan zijne hulshoudster, ook Iemand uit der arbeidersklasse. De één raamt dit bedrag op f 40000, de ander op f 80 000. Een grappige vergissing. Niet alleen In de Vereenlgde Staten lijdt men tegen woordig aan boksmanle, hetgeen blijkt uit de volgende gebeurtenis. Te Brussel kwam het bericht, dat de onoverwinlijke neger de Belgische hoofdstad zou bezoeken. De Petit Bleu bereidde den man, die door een vechtpartij rijkdommen verwierf, terwijl vele duizenden naar hoofd en hart zooveel hooger staanden een zorgvol bestaan leiden, een warme ovatie, en ontving hem op 't redactie-bureau met schuimende champagne. Achteraf blijkt nu echter, dat het blad zich vergist heeft en een verkeerden neger heeft bewierookt, een zekeren Jim Johnson, in plaats van den dezer dagen veelbe sproken Jack. Jlm schijnt zoowel de hulde als de champagne geaccepteerd te hebben en vond het blijkbaar niet noodig de dwaze gastheeren wijzer te maken dan ze waren. Celtuloid-ontplcffing. Op het goederen- station In de Fruchtstrasse te Berlijn, speelde zich Zaterdag een ongewoon voorval af. In de buurt van de goederen loods hield een vrachtwagen stil, die beladen was met zakken, waarin zich cellulotd-afva! bevond. Toen tegen 6 uur de koetsier zich een oogenblik had ver wijderd en den medevoerman het toezicht over den wagen had overgedragen, vloog een zak in brand. Ontploffend schoten er groote vuurtongen uit, die de geheele vracht In brand staken. Hierdoor werden de belde paarden schuw; zij renden met den brandenden wagen ongeveer twee honderd meter langs het goederen-station. Daarbij werden de brandende celluioïd- massa's er deels afgesllngerd, zoodat de heele weg één vuurslang geleek en telkens kleine ontploffingen plaats hadden. Door de vonken vloog ook hel dak van de goederenloods in brand, doch de brandweer slaagde er In het vuur spoedig te blusschen. De wagenlading Is geheel verbrand, de belde paarden kregen ernstige brandwonden en de koetsier werd eveneens aan gelaat, rug en armen gewond. Diefstal van een kus. De Engelsche couranten deelen soms ook aardige be slissingen over processen mee, die door de rechtbank gevoerd zijn. Het gebeurde toen een Franschman op een avond in Londen op straat liep, dat zijn aandacht werd getrokken door een aardige en elegante dame. Hij pakte haar bij den arm en'wilde haar zoenen, doch het ongeluk wilde, dat haar man achter haar liep, die een agent riep, en deze noodlgde den galanten heer uit, mee naar het politie bureau te gaan, waar hij zijn Identiteit moest aantoonen. Voor den rechter komende, verklaarde hij, dat hij de dame voor één zijner kennissen had aangezien en bovendien niet getracht had haar te zoenen. Maar de rechter geloofde hem niet en veroordeelde, hem, na een flink standje gegeven te hebben, tol een boete van twee pond sterling (t 24), wegens poging tot diefstal van een kus. DEI HBRIJK. der maten en gewichten in 1910 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaatshebben op de volgende dag;en: Zlerikzee, ook vootr Kerkwerve 1 Augustus des n.m 2. 3, 4 en 5 Augustus, 8 Augustus des n.m 9, 10, 11 en 12 Augustus, Oosterland 16 Augustus. Ouwerkerk 17 Augustus des v.m. Brulnisse 23, 24 en 25 Augustus. St.-Philipsland 26 Augustus en 27 Augustus des v.m. naar waarnemingen verricht In den morgen van 3 Augustus 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 7696 te Horla. Laagste barometerstand 747.5 te Mallnhaed. Verwachting (van den avond van 3 Augustus 1910 tot den avond van 4 Augustus); Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind meest zwaar bewolkt mogelijk onweer warmer. MARKTBERICHTEN. Tbolen, 2 Aug. Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,— 4 f 9,—nieuwe f 4 f haver t 3,50 4 f 4.50; rogge f 5,50 4 f 6; wlntergerst f 4 50 a f 5,aardappelen, blauwe f3,20 4 f3,52; witte f3 20 4(3,52; peren f 5,— 4 f 6,— appelen f 5,— 4 f 6,per H.L.uien f 4 f per 50K.O; hooi f 25 4 f 30 per 1000 K O.; stroo f 7 4 f 11 per 100 bossen; zomer- gerst f 4 4 f 4,50 per H.L. Rotterdam, 2 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd: 44 paarden, 1215 magere en 452 vette runderen, 150 vet'e. 145 nuchtere en 360 graskalveren, 456 varkens en 165 biggen. Koelen en ossen 36 tot 40 ct,, stieren p0 tot 35 ct., kalveren 45 tot 52} ct., varkens 27 4 29 ct., alles per kilo. Melkkoeien f 170 4 I 290, kalfkoelen f 180 4 f 300, stieren f 130 4 f 280. pinken f 80 4 f 110, graskalveren f 20 4 f 25, vaarzen f 120 4 f 160, alles mager vee; biggen f 12 4 f 18, slachtpaarden f 60 4 f 110, werkpaarden f 110 4 f 200. Nuchtere kalveren; fok- f 15 4 f 21 slacht- f 10 4 f 15 Biggen f 1,80 4 f 2 per week. Vette runderen met ruimen aanvoer en willigen omzet. Op de magere markt was de aanvoer ruim en de handel Iets williger dan vorige week. Jong vee met kleinen aanvoer en weinig kooplust. Qraskalveren, fok- en slachtkalveren met ruimen aanvoer en tragen handel. De handel in paarden was Iets leven diger, de vorige week evenzoo in biggen. De prezen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Elerenvelling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 3 65 4 f 4 90, eendeneieren f 4 25 4 f 4,60 per 100 stuks. Aanvoer 57,610 stuks. Schiedam, 1 Aug. Noteering distilla teurs f 13 Z I E R I K Z E E. Tt|d van Hoogwater en van Laagwater. Augustus. Mnsn»- ondsriiom. H. W. L. W. u. m. u. m. 3. 29 voorin. 0.40 618 30 nam. 1. 9 6.57 4. voorm. 1.44 7.13 6.56 v. nam. 2. 9 7.50 5. V. voorm. 240 8. 5 nam. 3. 2 8.38 6. 2 voorm. 3.33 8.48 nam. 3.47 925 7. Zo. 3 voorm. 4.18 9.34 nam. 4 28 10. 2 8. 4 voorm. 4.54 10.11 nam. 5. 3 10.38 9. 5 voorm. 5.30 10.45 nam. 5.36 11.16 10. 6 voorm. 6. 1 11.26 nam. 6. 7 11.55 T|d van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 STOOMBOOTDIENST AUGUSTUS. Van Vlisslngen □aar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Mlddelb. en Vlisslngen. Amsterdamsche Tijd. Donderd. 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensd. 10 Donderd. 11 'sm. 7,— 7,— 7,- 7- 7,— 7- 7,- 'sm. 8.30 8,30 8.30 8,30 8,30 8.30 8,30 'sm. 8,45 8,45 8,45 8.45 8.45 8.45 8.45 Zoo de Heere wil en zf| leven, hopen onze geliefde Ouders HENDRIK CORNEL1S STOUTEN en ADR1AANTJE HOOGLANDER, op Zondag 7 Augustus a.s. hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. anna-jacoba-polder.3Aug.l910. Hunne dankbare Kinderen, Geboren: CORNELIA, Dochter van M. J. CONSTANDSE en L. CONSTANDSE—Lammerse. Zierikzee, 2 Augustus 1910. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader JACOB KORT. betuigt ondergeteekende haar hartelijken dank. Zierikzee, 3 Augustus 1910. Uit aller naam, Wed. J. KORT—Van Hekke. Mijn dank aan allen, die tot mijn verkiezing als lid van den Gemeenteraad hebben medegewerkt, alsmede voor de ondervonden belangstelling. Duivendijke, 2 Augustus 1910. J. PADMOS. Hartelijk dank aan allen, uit Zierikzee en Omstreken en uit Brouwershaven, voor het druk bezoek mij ten deel getallen gedurende de Kermis Q VAN SLUIS. zijn voor danzolfdon prijs als aan da Gasfabrink stands verkrijgbaar of worden tehuis bezorgd door Een Drielingwagon te koop, keur uit drie, bij J. VAN DEN HOEK, Steenbakker^.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 4