Ingezonden Mededeelingen. de opbrengtt goed zijn, dan is hel doel matige van het middel weer schitterend aangetoond. Als een bewfls, hoe groot de kapi talen zijn, die door het mislukken van den fruitoogst verloren zijn, kan dienen, dat alleen het kleine dorpje Uden (Noord- Brabant) door het mislukken der kersen een schade lijdt van f 27,000. In de provincie Zeeland zijn de ver plichte najaarskeuringen van dekhengsten bepaald voor Oostburg op 6 Sept., voor Hulst op 7 Sept., voor Middelburg en Kattendijke op 8 Sept., voor Bergen-op-Zoom op 9Sept. en voor Zierlkzee op 10 September. Te Cortgene en St.-Maartensdijk zal niet gekeurd worden. St.-Pilipsland, 4 Aug. 't Is hier op dit oogenbllk èl bedrijvigheid wat men ziet, met den oogst der witte ajuin. Op een betrekkelijk kleine oppervlakte ziet men meer dan 300 personen yverlg bezig met het optrekken en verder verwerken van dit product. Honderden baaltjes worden dagelijks per scheepsgelegenheid naar Dordt verzonden, om daar machinaal gepelt en verder klaargemaakt t: worden. Niet alleen vinden tal van Ingezetenen daarin een goed loonenden arbeid, maar ook velen komen van over den Slaakdam per tram Of fiets om hier te werken. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Augustus 1910. Zierlkzee. Geref. Kerk. 'sVoorm. tien ure en '8 avonds half zes ureds. Lamart. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. Evangelisatie JeruEl II. 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: de heer Van Wijck van Groede. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Burgh. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds half zeven ure: ds. Reus. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Geen opgaaf ontvangen. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Van de Griend van Drelschor. Nleawerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Elenbaas van Sirjan8land. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal. (Voorbereiding H. Avond maal); 'savonds zes ure: Leeskerk. Slrjaoslaod. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Elenbaas. Brulnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Bediening H. Avondmaal); '8 nam. twee ure: Idem. (Nabetrachting). Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: dsRoelofsen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Koog van Bergen-op-Zoom. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. St.-Maartensdljk. Herv. Kerk. 's Voorm. half llen ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Prins. (Doopsbedlenlng). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Klomp van Hoog- Blokland. (Doopsbedlenlng). Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Van Vliet. (Doopsbedlenlng). Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Voasemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van de Pol. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en *s nam. twee ure: ds. De Bruijn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenlase. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Kamsteeg; 's nam. twee ure: geen dienst Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. St.-Anaaland. Herv. Kerk. 'b Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Paddenburgh (Doopsbedlenlng). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. St.-Flltpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bal. (Doopsbedlenlng). Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure en 's nam. twee ure: ds. Boone. (Doops bedlenlng); s avonds half zes ure: Idem RECHTSZAKEN. Zierikzee, 5 Aug. Krachtens bevel van voorloopige aanhouding van den rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken, is Donderdagavond 11 uur naar het huls van bewaring te Zierlkzee over gebracht J. K 52 jaar, ontslagen gemeente veldwachter te Tholen, verdacht van poging tot moord op den burgemeester aldaar, den heer M. O. van Stapele. Bij beschikking van de arrond.- rechtbank te Middelburg Is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen L. v. B, 65 jaar, marskramer, zonder vaste woon plaats, beklaagd van plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden den leeftijd van 16 jaren. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—B regels 75 CLs.elke regel meer 155 Cis. Nierziekte bekruipt U onverwacht. Niets is meer te vreezen dan een nier ziekte, omdat deze u zonder dat gij u er van bewust zijt bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en hun kracht om het bloed te filtreeren verliezen, zonder dat gij eenlg ander waarschuwend kenteeken hebt opgemerkt dan een gevoel van zWakte, terneergeslagenheid en voortdurende ver moeidheid, want zelfs wanneer de nieren ernstig ziek zyn, toont zich dit somtijds alleen door weinig In het oog loopende verschijnselen. Nierziekten doen echter niet iedereen op dezelfde wijze aan. Qeen enkele patient heeft alle verschijnselen zij loopen zeer uiteen by verschillende menschen. Mannen hebben dikwijls een ellendig gevoel In hun rug en rheumallsche pijnen, doch niet het minste kenteeken van water zucht, anderen lijden aan graveel, urine- sloornlssen en bultensporlgen dorst, maar hebben daarentegen niet den minsten last van hun rug. Vrouwen hebben misschien wallen onder de oogen en opgezwollen ledematen, en zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer anderen hebben misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaar moedigheid. Doch indien gij eenig teeken van nier ziekte of blaaszwakte hebt, lijdt uw kwaal misschien tot vernietiging der nieren, vóórdat gij eenlg Idee van gevaar hebt. Nierziekten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot gevaarlijke ziekten en bijnazonder voor afgaande waarschuwing. Verder uitstel is zóó ernstig, dal gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der édite Foster's Rugpijn Nieren Pillen bij het eerste verschijnsel der verschrikkelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven het gewenschte resultaat, omdat zij uitsluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Zij maken de nieren, blaas en urinewegen terdege schoon, gaan de ontsteking legen en helpen hen op een zachte wijze om weder tot gezondheid en natuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste sporen der nieraandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen ontspruiten. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Zierlkzee verkrijgbaar by den heer M. S. Polak en te Tholen by den heer W. Polter, Hoog straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één - ol f 10,voor zes doozen. KERKNIEUWS. Sirjansland, 4 Aug. Wegens restauratie der Ned. Herv. Kerk, alhier, zal er voor- looplg In de Meesloof .De Eendracht" godsdienstoefening worden gehouden. Als zelfstandige gemeente In de Ned. Herv. Kerk Is erkend Kamperland (Wis- senkerke). Beroepen bij de Qerel. Oem. te Qrand Rapids (Mich. N.-A.), ds. A. Janse te Terneuzen. O N D E R W IJ S. Door den gemeenteraad van Veere is benoemd lot onderwyzeres aan de openbare lagere school aldaar mej. J. C. de Jonge te Stavenlsse. Te 's-Oravenhage is geslaagd voor Engelsch lager onderwys de heer P. J. Koole van Terneuzen. Als een blzonderheld meldt de Alkm. Crt., dat vier kinderen uit één gezin te Haarlem het eind-examen hoogere burger school met vyfjarlgen cursus hebben afge legd, drie zyn er geslaagd. Alle vier, twee jongens en twee meisjes, waren leerlingen van de Alkmaarsche R. H. B. S., de belde oudsten zaten In de vyfde, de belde jongslen in de vierde klasse, zoodat deze als extraneï het examen deden. De ge slaagden zijn 19, 18 en 16 jaar oud, de afgewezene Is 15 jaar. Visscher IJ - Berichten. Door de Zeeuwsche vlsschers zyn dit jaar In de Zuiderzee weer groote hoeveel heden mosselzaad, halfwas- en consumplle- mohselen gehaald; de handel in leverbare mosselen Is In alle plaatsen weer druk begonnen en de klacht dat overvoerde markten de pryzen zeer drukken, wordt weer vernomen, zoo zelfs dat naar België enkele ladingen onverkocht bleven en weer mede leruggenomen moesten worden. Wat betreft de qualitelt wordt medegedeeld, dat men over het algemeen tevreden Is, maar dat als steeds de Zeeuwsche mosselen preferent zyn boven die van de Zuiderzee; de laatste gaan evenwel vooruit en o. a. In de Wester-Schelde acht men ze thans goed verkoopbaar. De prijzen wisselen zeer, zoodat er gemaakt werd In den laatsten tyd van f 0 50 tot f 3 per Ion. Een onverkochte lading In Antwerpen werd aan één der Clingsche vlsschers overgedaan voor I 10 en de Inhoud was circa 30 ton. In het algemeen genomen is dus de toestand niet erg gunstig voor de mosselkweekers, maar misschien verbetert deze weldra. De vorige week werden uit Brulnlsse verzonden naar BelgiS 3250 tonnen mos selen, terwyi de verzending naar Engeland, Holland en Dultschland 450 balen bedroeg. Aangevoerd werden 800 tonnen mossel zaad uit de Zuiderzee. Ongeval Prins Hendrik. Baarn, 4 Aug. Omtrent het ongeluk, aan Prins Hendrik overkomen (waarvan wy reeds korteiyk melding maakten), kan nader het volgende worden gemeld: Woensdagnamiddag fietste Z. K. H vergezeld van den Intendant Qroenevetdt, op den Hilversumschen straatweg. Men was op weg naar den heer Tuteln Nollhenlus, oud-burgemeester van Apel doorn, die sinds korten tyd te Laren woont. Daar kwam van de tegenoverge stelde zyde eene tot nog toe onbekende jonge dame aanryden, die haar rytulg niet kon besturen; zij slingerde gevaariyk heen en weer. Ofschoon de Prins herhaaldeiyk belde, kon zy niet In den rechten koers biyven en vóór men er op bedacht was, had zij het rywlel van den Prins aange reden, waardoor hy een gevaariyken smak deed. De heer Groeneveldt hielp natuuriyk den Prins by het opstaan, doch de jonge dame kwam met den schrik vry en zonder te welen wie zij had getroffen, zette zy haar tocht voort. Aanvankeiyk voelde de Prins weinig pyn en ging hy de villa van mevr. Van Dorp binnen, waar per telefoon dr. Buys- ken, die le Baarn de functie van hofarts vervult, werd ontboden. Deze constateerde schouderontwrichting en sleutelbeenbreuk. Hoewel het geval zich niet ernstig laat aanzien, kan de genezing toch eenige weken vorderen; het is een kwestie van tyd. Contante betaling. In de vergadering, welke de Staats commissie voor den middenstand Donder dag te 's-Oravenhage heeft gehouden, heeft zy een wetsontwerp vastgesteld op de contante betaling, dat aan haar was voorgelegd door de subcommissie voor het credlet-vraagsluk. Omtrent dit wetsontwerp deelt de Tel. eenige blzonderheden mee, waaruit biykt, dat de bedoeling er van Is om aan den plicht lot betalen van hetgeen men ge kocht heelt, eenigen drang by te zetten. Dit kan geschieden door den klant duide- ïyk te maken, dat de toezending der reke ning beteekent, dat men betaling wenscht binnen korten tyd. De drang zal hierin moeten bestaan, dat na verloop van dien tyd, en na het Inzenden der rekening, interesten voor het credlet, dat de klant verder vraagt, moeten worden betaald. De bedoeling is niet zoozeer, om den credi teur van deze renten te doen profiteeren, als wel om den debiteur er toe le breugen, de rekening binnen één maand te betalen. Die Interesten moeten niet ingaan op het oogenbllk van den koop Immers ver koop op credlet behoeft niet noodzakeiyk uit den booze te zijn maar korl na het tydstip, waarop betaling gevraagd wordt. In het ontwerp Is aangenomen een maand daarna. BIJ da schippep ij. Uit een verhaal van een uitstapje met een schipper, voorkomende in 'l Handels blad, knippen we het volgende: Het loopt over het fooienstelsel aan de sluizen, waar de bediening eerst goed Is, als de schippers weten al te schuiven. En als de schippers nu eens geen geld hebben voor de fooien zooals toch by de kleine vaartuigjes wel voorkomt? Dan gebeurt iets, wat nog ontzagiyk veel erger Is, dan wordt In natura betaald wat maar al (e dlkwyis zeggen wil, van de lading gestolen. Om duldeiyk te maken hoe de schippers daartoe kunnen komen, moet Ik eerst vertellen, dat by den schipper nog vaak zeer eigenaardige, Ik zou bijna schaven, zwervers-Ideeën omtrent myn en dyn voor komen. Vele schippers, die brandstof of levens middelen vervoeren, zien er niet tegen op daarvan te gebruiken of weg te schenken. Als zy er maar geen klinkende munt voor terugkrygen, dan Is 'I zoo vinden zy geen diefstal. En nu Is ieder, die met de schlppery vertrouwd Is, wel heel goed bekend, dat op menige sluis reeds jaren een deel der fooien ook In nalura wordt uitbetaald. Vooral omtrent de Oranjesluizen le Amsterdam vernamen wy dienaangaande sterk sprekende staaltjes. Maar al te dlk wyis geven de vlsschers een bennetje vlsch doch dat doen ze tenminste van de vlsch, die hun eigendom Is. Maar de menschen, die de kool vervoeren van den Langendyk, de aardappelschippers enz., die doen het van een andermans lading. En alles wordt geaccepteerd. Oroenlen en andere levensmiddelen, brandstoffen, hout, veevoeder, enz. Vroeger zoo vernam Ik van Iemand, die vele malen ooggetuige was, doch die niet met zekerheid kan zeggen of 'I nog steeds zoo is zorgde een Meppelerboot voor een roggebrood. Anderen brachten eieren mede. 't Is zóó erg geworden, dat op de Oranjesluizen, by Haarlem, by de bruggen over de Mark In de iyn Zevenbergen— Oudenbosch en Breda, zoo veelvuldig fooien in natura worden aangeboden, dat er een handeltje In al die artikelen wordt gedreven. Nog een ander staaltje hoorden wy van een schipper, die met hout het Merwede-kanaal af kwam en de sluis by Zeeburg passeerde. Zyn maat, die ook met een lading hout voer, wierp veel hout over boord. Waarom doe je dat vroeg myn zegsman. Wel luidde het antwoord die slulsknecht, zie je, is 'n geschikte baas, die houdt er nogal eens van om een schuurtje of zoo lets In elkaar te knutselen. Nou kan ik hem natuuriyk geen hout geven. Maar zie, wat over boord valt en daar kan ik toch niet aan doen dat mag-le toch opvlsschen Dat de schippers maar al te vaak ge neigd zyn in natura hun cyns te offeren, de kantoren weten het zeer goed en om zeker te zyn, dat de schipper niets van de lading zal wegschenken, vergoeden zy de fooien en zeggen eenvoudig, zooveel moet je geven. Het slulspersoneet en ook de menschen op de spoorbruggen, ze weten dat zoo goed, dat, als een kantoorschip een in hun oogen geringe fooi geefl, er dikwy s woordenwisselingen ontstaan met den schipper, die dan verdacht wordl een ge deelte der fooi voor zichzelf te hebben behouden. Storm en onweer. Op de Noordkust van Frankryk woeden hevige stormen, die verscheidene ongeluk ken hebben veroorzaakt. By Brest werd een vlsschersboot tegen de rotsen aan stukken geslagen, waarby één van de be manning omkwam. Een met kalk geladen kotter, die naar Brest zeilde, verging en van de 4 schepelingen konden slechts 3 zich redden. Bij Port Salie strandde een jacht, waarvan de bemanning met veel moeite Is gered. Tal van visschersbooten werden beschadigd en de stoomschepen konden niet te Brest binnenkomen. By een onweer te Chénereilles sloeg de bliksem In de kerk en doodde den pastoor. In Zweden heeft een onweer, vergezeld van wolkbreuk, een spoorwegongeluk ver oorzaakt. Een van Vikesund komende goederentrein ontspoorde, doordat een gedeelte van den spoorweg was onder- geloopen. De trein viel van een 5 meter hoogen dam, waarby 2 conducteurs ge dood, de machinist en de stoker levens- gevaatiyk verwond werden. LUCHTVAART. Vliegweek te Heerenveen. De laatste vliegdag Is Donderdag uit stekend geslaagd. Het publiek was nog grooter dan Woensdag en het weer was prachtig. Tegen hall zeven steeg de heer Van Maasdyk op. Hy deelde mede, dat hy van de reis naar Leeuwarden afzag, doch probeeren wilde het record van Lefèbre, 24 minuten 33£ seconden, te verbeteren, en dat gelukte. Nu eens zweefde hy In groote kringen om het terrein, dan weer ging het er over heen. De daling ging, als altyd, prachtig. Jhr. v. d. Berch van Heemstede, secretaris der luchtvaartvereeniging, fungeerde als officieel tydopnemer. De tyd was 27 min. 16j sec. By aankomst werden den avlateur en zyn monteur kransen en bloemstukken aangeboden. Het publiek was geestdriftig. Toen Van Maasdijk per auto naar [het hötel terug keerde, werd hy overal toegejuicht. De vliegweek Is prachtig geslaagd. Zes dagen achtereen heelt de heer Van Maasdyk gevlogen. De doodenlijst. In twee jaar tijds zyn de volgende vliegers omgekomen: 18 September 1908, luitenant Selfrldge. 7 Sept. 1909, Eugène Lelèvre. 22 Sept. 1909, Ferdinand Ferber. 6 Nov. 1909, Antolne Fernandez. 4 Jan. 1910, Léon Delagrange. 2 April 1910, Hubert Le Blon. 13 Mei 1910, Hau- velle-MIchelln. 2 Juli 1910, Charles Wachter. 10 Juli 1910, Daniel Klnel (gestorven 15 Juli). 12 Juli 1910, Charles S. Rolls. 3 Aug 1910, Nicolas Kinel. 3 Aug. 1910, dr. Charles Walden (doodelyk gewond en volgens nader bericht ook be zweken). Gemengd Nieuws. De groote prys der tombola van d Internationale tentoonstelling te Brussel -Jj 200,000 francs Is by de trekking vai 26 Juli gevallen op no. 16353. Tot dusverr had de winner van dien prys zich nle aangemeld, maar nu Is er iemand komei opdagen, een hoefsmid uit Nesèrre, dl meent dat een half verbrand lol, hetwel hy In zyn bezit heelt, wel het gelukkig nummer wezen kon. Hy had dat lot gekocht, In den za gestoken en niet lang daarna In dienzelfdei zak een nog brandende pijp gestopt. Doo. die pyp was er een gat In zyn jas gebrand en het tentoonstellingslot was voor een gioot deel verteerd. Het nummer (dat de hoefsmid niet had genoteerd) Is niet geheel meer te zien; er Is alleen nog 353 van te lezen. De arme man is wanhopig over het ongeluk. Maar hel is zeer twyfelachtlg ol hem op dat lot de prys zal worden uitbetaald, zelfs al komt zich geen houder van een gaaf lot no. 16353 aanmelden. Moordenaars en afpersers - Den 2 November 1908 werd te Leipzig In de WIndmühlenstrasse een bejaard echtpaar, Frledrlch genaamd, vermoord. De verden king van deze misdaad rustte op een jong- mensch, dat als commensaal bij Friedrlch inwoonde en na den moord spoorloos ver dween. Pogingen om hem terug te vinden, Ingesteld door de politie te Leipzig, zells te BeriynMaagdenburg en Hannover leidden tot geen resultaat en men gaf de zaak op. Den Tweeden Kersldag d. o. v. ontving de heer Weber, uitgever van de Lelpzlger lllustrlerten Zeitang. een brief, waarin van hem een bedrag van 5000 mark werd ge- elscht, te bezorgen onder couvert In een nader aangeduide courantenkiosk. Deed hy het niet voegde de brlelschryver er bij dan zou het hem evenzoo vergaan als het echtpaar Friedrlch, want de schrijver had ai 3 moorden gepleegd en zou voor een vierden niet terugdeinzen. De heer Weber, die met de Kerstdagen juist de stad uit was, kreeg dezen brie! eerst bf| zyn terug komst, na Nieuwjaar 1909, In handen. Hy zond hem aan de politie, die reden had te gelooven dat de brief Inderdaad door den moordenaar van het echtpaar Frledrlch was geschreven, maar er nog niet In slaagde hem te vallen. Den 8 Januari 1909 ont ving Weber een nieuwen dreigbrief, waarin de schryver, als bewys dat hy inderdaad de moordenaar uit de WIndmühlenstrasse was, meedeelde, dat hy den sleutel van het huls, waar de dubbele moord was ge pleegd, in het riool van de Karl-Tauchnltz- strasse had geworpen. De politie, aan wie ook deze tweede brief werd gezonden, liet dat riool onderzoeken en vond daar Inder daad den bedoelden sleutel. Sedert liet de dreigbriefschrijver niets meer van zich hooren en pogingen om hem In handen le krygen mislukten, totdat dezer dagen een jongen op hel kantoor van den heer Weber kwam en hem een brief overhandigde, waarin weder geld van hem werd geëlscht. Toen hy den jongen wilde ondervragen, liep deze hard weg. Weber ging hem na en zoo gelukte het hem een man te grypen, die buiten op den knaap stond te wacbten en dien hy aan de politie overleverde. De gearresteerde was niet In staal aan te too- nen waarvan hy de laatste 3 jaren geleefd had. Bovendien werd ook zyn jongere broeder in hechtenis genomen. Men vond In hun woning o. m. een paar manchetten, waar bloedvlekken ultgewasschen waren. De gearresteerde vermoedeiyke moorde naars van het echtpaar Frledrlch en afzen ders der dreigbrieven zyn de gebroeders Karl en Frltz Kopplus, respectleveiyk 29 en 22 jaar. Zy waren steeds elegant ge kleed en oefenden geen beroep uit. In zyn eerste verhoor reeds bekende Karl Kopplus den laatsten dreigbrief ge schreven te hebben. Verder deelde hij mede In 1906 een postwissel aan zyn eigen adres te Leipzig verzonden te hebben en, toen de brievenbesteller RUbner by hem kwam om hem dien wissel uit te betalen, overviel en verwondde hy hem en maakte zich meester van zyn geldlaich, waarin zich circa 8000 mark bevonden. Omtrent Karl Kopplus zyn nu de vol gende feiten vastgesteld: Hy diende by de artillerie te Maagdenburg. Na afloop van zijn militairen diensttijd, in 1904, kwam hy te Leipzig, waar hy tot half Februari 1907 kellner was In een wyn- restaurant aan de Katharinenstrasse. Toen verliet hy die betrekking en leefde verder zonder le werken. Oedurende een half |aar leidde hy het leventje van vrooiyken Frans, bezocht de wedrennen, speelde en gaf veel geld uit. Dit Is nu verklaarbaar doordat hem de 8000 mark der berooving van den brievenbesteller Rübner In handen gevallen waren. Dat gerooide geld heelt hij evenwel In korten tyd verleerd, want In October 1907 was hy weer geheel zonder middelen. Waarvan hy sedert ge leefd heelt, slaat nog niet vast. Zyn vrouw, een gewezen dienstbode, ging In den laatsten tyd uit schoonmaken. Zy staat bekend als een fatsoeniyke vrouw, die niets met de schelmeryen van haar man uitstaande heeft. De jongen, die den brief by Weber bezorgde, Is nog niet opgespoord. Men hecht er aan ook dien jongen te vinden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2