ZIERIKZEESCHEH& NIEUWSBODE. Maandag 25 Juli 1910. Courant). PUBLICATIE. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesohe ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VR1JDAQ verschynt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bl) vooruitbetaling. 66tte JAARGANG. No. 8956. Uitga ver-Hoof dredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurt A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ïemeente Zierikzee; Gelet op art. 24 der MillHewet 1901 (Staatsblad vlo. 212); Brengen bQ deze ter kennis van belanghebbenden: dat het register van de In dit jaar voor de nationale militie Ingeschrevenen en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst voor elk op de Secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 25 Juli tot en met 2 Augustus 1910; dat tegen register en lijst, binnen den tQd der nederlegging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodlge bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 23 Juli 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER. Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Silas Hoffman, de zonderling van Bed- mlnster, Is overleden. De man heeft, vol komen gezond, een-en-dertig jaar lang op zijn bed gelegen en gedurende al dien lijd geen woord gesproken. Kott vóór hij stierf trachtte hij nog wat tot ztjn zuster, die hem opgepast heeft, te spreken; hij had het echter verleerd. Sllas, de zonderling van Bedmlnster, was 76 jaar oud loen hij stierf. Nooit heeft men kunnen uitmaken of hij niet goed wijs was, hoewel talrijke doctoren hem, met het oog op zijn geest vermogens, hebben onderzocht. Tegen die doctoren heeft hij nooit willen spreken en hij keek hen slechts met een matten, glimlach aan. Den eersten tijd van zijn leven bracht Sllas, evenals zijn broeders, op de hofstede van zi|n vader door. Toen hij 30 jaar oud was, bezat hij zelf een boerderij. Hl] was een opgewekte, jonge man en ieder mocht hem gaarne lijden. Hij was echler niet gelukkig. HIJ moest zijn boerderij en zyn paarden verkoopen, en er bleef hem niets meer over. Toen ging hij op bed liggen, keerde zijn hoofd naar den muur en wilde niet meer spreken en niet meer eten. Men zette voedsel op een tafeltje bij zijn bed neer en toen hij bijna den hongerdood gestorven was, kroop hij er In den nacht naar toe, at en strom pelde even naar bulten. Daarna at en wandelde hij eiken nacht, totdat eens op een nacht hij op het Ijs uitgleed en zyn arm brak. Sfnds dien tijd kwam hij niet meer uit zijn bed en niet meer buiten. Zijn zuster, die weduwe geworden was, paste hem op en ontving daarvoor van gemeentewege een wekelljkschen onder stand van 3 dollar. Te Laurel, In den staat Delaware, heeft een landbouwer een zonderlinge vondst gedaan. Bij het ploegen van zijn land stuitte hij op een gemetseld gewelf. Hij opende het met een breekijzer en vond in den grafkelder want dat was het een geraamte en 32,0(50 dollar In goud en zilver. Alle buren van den gelukkigen vinder zijn nu op het Ijverigst aan het ploegen in hun velden. ITALlE. Een bloedig familiedrama heeft zich te Serradlfalco (Slclllé)ïfgespeeld. Dekoopman Vlncl aldaar, die gescheiden leefde van zijn vrouw, wilde zich met haar verzoenen en er werd tot dat doel een familieraad belegd, welke door de jonge vrouw, haar broeder, den vader en den broeder van Vlncl en een geesteiyke werd bijgewoond. BIJ de bespreking over de aanleiding tot de schelding der echtgenooten geraakte Vlncl zoozeer bulten zich zeiven van woede, dat hy na het licht uitgedraaid te hebben, zijn vader en den geestelijke doodschoot ■^en zijn broeder zwaar verwondde. De jonge vrouw vluchtte naar bulten, maar Vlncl achterhaalde haar, schoot ook haar dood en joeg daarna zlchzelven een kogel .door het hoofd. EN8ELARD. Donderdag Is te Londen een gedenk- teeken onthuld voor 67 officieren en ruim 1700 minderen van de Engelsche artillerie, Ie In den Boerenoorlog het leven hebben elalen. De onthulling geschiedde uit de t.-Paul, waar een lijkdienst voor de 'vallenen werd gehouden. De hertog van 5onnaught drukte vervolgens op een knop, en langs electrlschen weg viel In de Mali, op een 20 minuten afstands, het doek van het monument. FRANKRIJK. Een jaar of tien geleden werden te Corancez vijf kinderen van den pachter Brlère vermoord. Brlère zelf werd van die afschuwelijke misdaad verdacht, schuldig verklaard en ter dood veroordeeldmaar zijn vonnis werd veranderd In gevangenis straf. Thans is echter ie Tours een vodden raper, die den akeilgen naam Bourreau (beul) draagt, zich by het gerecht komen aangeven als de moordenaar van Brlère's kinderen. De man is in hechtenis genomen en er is een onderzoek ingesteld, om uit te maken of Brière werkelijk onschuldig veroordeeld Is. Intusschen Is Brière dezer dagen In de revangenls overleden. Hij betuigde tot het aatst toe, dat hij onschuldig was aan den vljfvoudlgen moord. BELBlC. Aan boord van een te Antwerpen liggend binnenschip „Hortense" raakte bij het lossen van zakken fosfaat een hljsch van 12 zakken los, en viel neer op het schip, een brandende potlamp afrukkend, die op den markeur viel. De ongelukkige werd overgoten met brandende petroleum en in een oogenbllk was ht] geheel door vlammen omringd. De vier werklieden, die in hetzelfde ruim waren, vluchtten allen weg, het arme slacht offer aan zlchzelven overlatend. Een andere dokwerker Is van de stoomboot „Weslfalen" op het binnenschip gesprongen, en slaagde er in met de hulp van een tweeden werk man de vlammende kleederen te blusschen. De werkman was echter zóó verbrand, dat hij den volgenden ochtend In het ziekenhuis overleed. De moedige redder heeft bij zijn sprong nog zijn voet verstuikt. Te Meerbeke Is Woensdag tijdens een lijkdienst in de kerk een telegram van het parket ontvangen, waarbij verboden werd het lijk te begraven. Het was dat van een 60-jarlgen man, B., In de gemeente bekend als bezitter van zeker fortuin. Hij leefde met twee zijner neven. Zondagavond kwam B. niet te huls en Maandagmorgen vond men zijn lijk In den mestput der pachthoeve, waar 1 woont. Een uur na het telegram wam het parket zelf. Intusschen was het itjk van B. naar het doodenhuis overgebracht, alwaar de lijkschouwing plaats had. Qeen teekenen van geweld werden gemerkt, doch zekere Inwendige deelen van het lichaam werden door de geneesheeren meegenomen om scheikundig onderzocht te worden. De Patriote meldt, dat het bezoek van keizer Wilhelm aan koning Albert tegen het einde van October zal plaats vinden. De Gazette deelt mede, dat de koning gedurende zijn verbiyi te Parys president Fallllères officieel uitnoodlgde. Men acht het niet onmogeiyk, dat het bezoek van den president nog In dit jaar zal worden gebracht. ■EDERLAKD. Heerenveen, 22 Juli. Olsterenmorgen vervoegde zich bij eene alleenwonende dame alhier een pseudo-oogarts, die haar tegen contante betaling van 3 gulden een bril verkocht, die zy niet noodlg had. In schemeravond kwam de oogarts terug met nog een ander persoon. Brutaal drong het tweetal in de achterkamer. De dokter deelde aan de ontstelde dame mede, dat haar zwakke oogen het gevolg waren van llchameiyke ongesteldheid en hy haar dus moest onderzoeken. Hy keek haar In de oogen, beklopte de borst en gaf een medlcyn af, een fleschje rozenwater. In haar angst betaalde de juffrouw daarvoor f 15; de ander gaf daarvoor een onleesbare kwitantie af. Toen verdween het tweetal. De juffrouw wilde het geval stilhouden, doch de familie waarschuwde de politie. De dokter werd Vrydag geknipt. Hy Is zekere K. Sj. uit Zwolle. Van de f 15 was niets meer over alles was geofferd aan Schiedam. De dokter werd Ier beschikking van de justitie gesteld. Sneek, 22 Juli. Het bejaarde echtpaar J. Jansen en vrouw, wonende alhier in de Nauwe Noorderhorne, Is Donderdag ter nauwernood aan den dood ontsnapt: De kleinkinderen van hen waren reeds een paar malen 's morgens aan de deur geweest, maar deze bleef gesloten, tot 's namiddags 4 uur de overbuurman, de barbier Doevendans, zich toegang verschafte tot de woning. Bij opening van het raam kwam er een sterke gaslucht uit de woning en bleek, dat de oudjes geheel bedwelmd te bed lagen. Terstond werd geneeskundige hulp van dr. Klein Ingeroepen. Hoewel de toestand der oudjes zich eerst zeer ernstig Het aanzien, heeft de geneeskundige behandeling het gelukkig resultaat gehad, dat hun toestand zich hedenavond nog al goed Het aanzien. De oorzaak van de gasuilstroomlng was gelegen In het zakken der gaskroon, waar door het gas vrij kan ultstroomen. Almeloo, 23 Juli. Alhier heeft de heer M. de Vlieger, geb. te Noordgouwe, zyn 25-jarlge werkzaamheid als arts te dezer stede mogen herdenken. Namens het bestuur van het Ziekenhuis werd hem, met een toespraak van den heer H. Salomonson, als huldebiyk een ets van Bauer (Fête de jour) aangeboden. Op de zeer drukbezochte receptie waarby o. m. tegenwoordig waren mr. A. F. L. Oraaf van Rechleren Llmpurg, Commis saris der Koningin, en echtgenoote, en de dageiyksch besturen van Stad- en Ambt-Almeloo werden den jubilaris namens zyn vele vrienden en patiënten aangeboden: een operatie-tafel met be- noodlgdheden, 2 deslnfectle-tafels, een instrumenttafei, tafel voor hechtingen en narcose-tafel. By de aanbieding daarvan werd het woord gevoerd door den heer mr. O. Kortenbout van der Sluys. Voorts werd de jubilaris door het bestuur van de afdeellng .Twente" der Maatschappy tot bevordering der Geneeskunst begroet, by monde van den heer dr. P. Vos, directeur van het Sanatorium te Hellendoorn. Des avonds werden den heer De Vlieger serenades gebracht, onder een grooten toeloop van belangstellenden. Apeldoorn, 23 Juli. Een ongewone drukte heerschte Donderdagmiddag aan het Konlnkiyk Palels Het Loo. De .Qardenparty", die er zou plaats hebben, werd door het onstuimige weer veranderd in een Cour ten Palelze. Van alle zyden kwamen de genoodigden, per trein, per auto of rytuig. In schitterende uniformen en prachtige costumes bewogen de gasten zich vóór de ramen van het Palels. Het aanryden der verschillende voer tuigen was zóó groot, dat herhaalde malen In de Paleislaan halt moest worden ge houden, om de van het Palels terug- keerende auto's enz. te laten passeeren. Tydens de grootste drukte reed H. K. H. Prinses Juliana met Haar Hofdame en mej. Marling in landauer uit, tegen den stroom van bezoekers In. De Prinses scheen in de drukte om Haar heen veel genoegen te hebbenonophou- deiyk wuivende, begroette Zij de talryke menigte, die Haar lulde toejuichte. Op het Cour d'honneur was een tent opgeslagen, waarin zich de stafmuzlek van het 8e reg. Infanterie uit Arnhem deed hooren. Het aantal genoodigden bedroeg 500 a 600. De Cour duurde van halfdrle tot halfvyt. Prinses Juliana wandelde dezer dagen aan de hand van Haar Hofdame In het Konlnkiyk park van het Palels alhier. Haarlem, 22 Juli. Eenlgen tyd geleden kocht een boer uit den Beemster by een thans gefailleerd commlsslonnalr In effecten te Amsterdam voor f 700 aan effecten. Deze bleken later nog niet de helft van de waarde te bezitten. Hoewel de boer, die geen gevolg aan de zaak wilde geven, zich tegen niemand over het voorgevallene uitliet, kwam eenlgen tyd daarna iemand by hem, die vertelde gehoord te hebben, hoe de boer bedrogen was. Hy zeide hem, dat hy de zaak nog wel In orde kon maken en vroeg hem tegen betaling van f 14 de effecten mede te geven, dan zou hy die Inruilen voor papleren ter waarde van f 500. Later stuurde hy Inderdaad papleren, doch deze bleken nog geen f 40 waard te zyn. Deze persoon, J. D., uit Beets (Fr.) af komstig, thans te Amsterdam woonachtig, Is door de Amsterdamsche politie ge arresteerd en door de Haarlemsche justitie In het huls van bewaring aldaar opge sloten. Amsterdam, 23 Juli. Naar men verneemt is het plan, dat het Belgische koningspaar 15, 16 en 17 September zyn voorgenomen bezoek aan ons land zal brengen. Den I5den September doen de hooge gasten hun Intocht te dezer stede en nemen hun Intrek In het Konlnkiyk paleis op den Dam. 's Avonds van den 16den September ver trekken zy weer naar 's-Oravenhage, waar zy tot den 17den biyven vertoeven. Zeist, 22 Juli. De arbeider De Keizer alhier was gisteren met andere werklieden werkzaam aan een sluis In de Grift te De Bilt. Door het breken van het heitoestel werd K. getroffen door het blok. Ernstig verwond aan het hoofd verd de man opgenomen. Naar het ziekenhuis alhier overgebracht, overleed de man spoedig na aankomst. De K., die eerst 24 jaar oud is, laat een vrouw en 2 kinderen na. Utrecht, 23 Juli. Alhier zyn Donderdag ge,rouwd een bruigom van 81 jaar en een bruidje van 71 lentes. Met 4 getuigen kwamen ze het stadhuis binnen, In strengen eenvoud, zonder de franje als nichten, neven, ooms en tantes. Ze luisterden met aandacht naar de voorlezing van het huweiyksformulier: Erkent gy haar als uw wettige vrouw hem als uw wettigen echtgenoot? Belooft ge elkander trouw te zullen biyven? enz. 't Klonk ietwat eigenaardig, onder deze omstandigheden. In een tinweiyksleven, met de 81 jaar begonnen, nog sprake van ontrouw, van verlaten, van huweiyksleed En ze zelden belden het heilig „ja" duideiyk en vast. Hun ouderdom kent nog geen gebreken, misschien een likje doofheid, maar overigens nog als by de vyitlg. Hij luisterde slaande, recht-op, naar het harteiyk woord, dat de ambtenaar hem en zyn vrouw toesprak: „Moge uw leven, waarin reeds veel Is voorby gegaan, nog menig gezegend jaar van geluk kennen". En toen stapten ze gearmd de trouwzaal uH, het nieuwe huwelijksleven in. Gisterenavond te half zeven Is by de Mineurslaan alhier een werkman van de S. S. tusschen de buffers van een paar rangeerende wagens doodgedrukt. De ongelukkige was al 36 jaar In dienst van de Staatsspoor en zou over 3 weken gepensionneerd worden. Gouda, 23 Juli. De directie der Kon. stearinekaarsenfabrlek „Gouda" alhier, heeft besloten haar ambtenaren en beambten (kantoorpersoneel, opzichters enz.) ge durende den verloltyd van 14 dagen het dubbele salaris uit te betalen. 's-Gravenhage, 23 Juli. Een orgeldraaier, woonachtig In de Lage Nieuwstraat alhier, heeft gisterenochtend In de Lange Lombard straat een rouw, met wie hy tot vóór korten tyd samenleefde, door een revolver schot aan den hals verwond en daarna zichzelf voor het hoofd geschoten. Beiden werden In het ziekenhuis ver bonden, waar bleek, dat zy slechts weinig beteekenende wonden hadden bekomen. Zy zijn vervolgens door de politie naar het commissariaat aan de Rivlervlschmarkt geleld, waar van een -n ander proces verbaal is opgemaakt. De aanleiding tot deze poging tot moord moet zyn, dat de man in het begin van deze week, tydens afwezigheid van de vrouw, den Inboedel verkocht en met de opbrengst ervan het huls had verlaten. Toen hy den volgenden dag de vrouw ontmoette, zelde hy spijt te hebben dat hy het boeltje verkocht had, maar zy wilde niets meer van hem weten. Hy moet haar toen hebben bedreigd. Aan deze bedreiging heeft hy gevolg gegeven door Vrydag- morgen twee schoten op de vrouw te lossen. Hevig bloedend zeeg zij ineen, doch kon, geholpen door haar moeder, die op het hooren der schoten kwam toe loopen, weer opstaan en te voet naar het Gemeenteziekenhuis gaan. Daar bleek, dat de toegebrachte verwonding niet van levensgevaariyken aard Is. Ook schqnt slechts één der schoten te hebben geraakt. De dader was Intusschen gevlucht naar zyn woning, waar hy zichzelf voor het hoofd schoot. Hy werd door de politie per brancard naar het ziekenhuis overge bracht. Daar bleek, dat geen van belden ernstig was gewond, en dat de man slechts een weinig beteekenende wonde aan den neus had, doordat het schot niet door het hoofd, doch door den neus was gegaan. Nadat reeds herhaaldeiyk by de politie klachten waren Ingekomen over mannen, die zich in de Schevenlngsche Boschjes oneerbaar gedroegen tegenover vrouwen en meisjes, is het haar gisteren gelukt één dier individuen aan te houder. De man, die elke opgave en Inlichting weigert, is voorlooplg door de polilie In bewaring gesteld, om zyn Identiteit te kunnen vaststellen. Rotterdam, 23 Juli. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad werd medegedeeld, dat Iemand, die onbekend wenscht te blijven, honderd duizend gulden heeft aangeboden als by- drage In de stlchtlngskosten van de Openbare Bibliotheek. In de Parklaan heeft zich gisteren avond 9 uur, by het oefenen In het hard- loopen, de 18-jarlge kantoorbediende A. C. Aldeweereld doodgeloopen. Door 2 vrienden vsn het sportslachtoffer werd de politie van het bureau Veerkade gewaarschuwd, die A. per brancard naar het ziekenhuis bracht, waar de dood werd geconstateerd. Gisterenmiddag zakte op de Feyen- oorddyk de 39-jarige vrouw A. Ringeling, wonende op no. 53 aldaar, plotseling ineen. Men droeg haar raar huls en riep de hulp In van dr. L>e Snoo, doch deze moest den dood constateren. De vrouw, van wier 8 kinderen er 4 thuis ziek liggen, terwyi haar zoontje, wiens beide beenen door de stoomtram zyn afgereden, in het ziekenhuis wordt verpleegd, was tengevolge van uitputting en overspannen zenuwen gestorven. Roosendaal, 23 Juli. In het ziekenhuis alhier is een 36-jarige gehuwde vrouw, wonende onder Wouw, tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Voor eenlge dagen verwondde zy haar duim aan een spyker, met het bovengenoemde treurig gevolg. Zierikzee, 25 Juli. Het bleek een goede gedachte van het bestuur der sociëteit „Ons Genoegen" alhier te zyn geweest, om gisteren het tweede zomer-conceit te doen aanvangen ten 5 ure. De tuin en de zaal waren door talrijk publiek bezet, dat genoot van de verschillende nummers, die het harmonie-gezelschap „Kunst en Eet" ten beste gaf. Eigenaardig was no. 5 van hel pro gramma „Alle Negen I" Kegelfeestmarsch, ter gelegenheid van het thans In die socfetelt gehouden wordend kegel-concours. Gisteren reden twee vreemdelingen, de één op een motorfiets, de ander op een fiets, aan elkaar door een touw ver bonden, van hier over Kerkwerve naar Brouwershaven. Daar deze heeren den weg niet kenden, reed de motorfiets by een draal van den weg in het water, terwyi de andere omsloeg en op den weg kwam te liggen. Er kwam spoedig van een nabygelegen woning hulp opdagen. De machine werd uit het water gehaald. Één der heeren had een nat pak gekregen. In de week van 13 tot en met 19 Juli kwamen In Zeeland vijf gevallen van besmetteiyke ziekten voor, n.l. 3 gevallen van roodvonk, één te Hoofdplaat, één te St.-Maartensdljk en één te Oostkapelle, en twee gevallen van diphterltls, n.l. één te Eede en één te Zierikzee. Door Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Zeeland Is met Ingang van 1 Aug. a.s. J. Kaan ontslagen als ge meente-veldwachter te Tholen. Bij de directe belastingen, Invoer rechten en accynzen Is met Ingang va. 16 dezer benoemd: A. Markusse, lot tyd. komm. te water 2e kl. by de amb. rech. 2e afd., en Is ontslag verleend met Ingang van 1 Nov. aan J. Moerdyk, komm. te kl. te Middelburg. Zondag werd te Hontenisse een groot muziekfestival gehouden, ter gelegen heid der Inhuldiging van het nieuwe raadhuis. Aan dit festival werd deelgenomen door 17 muziek- en zanggezelschappen. Te 2 uur werd een optocht gehouden en des avonds werd het nieuwe raadhuis geïllumineerd. Naar gemeld wordt, heeft het rijk nu reeds een bedrag van ruim 15 mlllloen gulden uitgegeven voor de verschillende vereenlglngen tot verbetering van de volks huisvesting In ons land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1