Vrijdag 22 Juli 1910. Tweede Blad. ZIERIKZEESCHE (Zi ierikzeesohe NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. - No. 8955. Ultgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. MIEUWSTÏJDIMGEN. INDIË. Te Batavia vonden een paar inlandsche inters op straat een pakje bankbiljetten, wikkeld In een zakdoek. Zij verscheurden n gedeelte tot snippers, en verknipten als al spelend de rest. Het totaal van t bedrag, dat aldus vernield werd, Is ibekend; er waren biljetten van f 200 bij. AMERIKA. Rechter Burncy van Kansas-City, Ame- eaansch practlsch, heeft de bepaling :maakt, dat landloopers, die wegens igebondage worden gestraft, onmiddellijk rzonden worden naar de oogstvelden, aar men handen te kort komt. Zij moeten aar werken totdat ze de hun opgelegde oelen Inverdiend hebben. Kansas-City •ordt nu door de landloopers gemeden. ITALIË. Te Rome Is een brutale diefstal gepleegd i het gerechtshof aldaar. De dieven maakten niet alleen een groote om geld bult, maar stelden zich ook in et bezit van een groot aantal documenten, /aaronder belangrijke stukken, betrekking ebbende op aanhangige strafzaken. Het zal dientengevolge hoogst moeilijk, :oo niet onmogelijk zijn de behandeling Ier strafzaken betreffende omstreeks drie ïonderd lieden, die zich In hechtenis be rinden, voort te zetten. De nachtwakers In het gebouw van het jerechtshof moeten óf dronken ztjn ge veest óf door de dieven In een staat van aedwelmlng gebracht zijn. De Italfaansche regeering is zoo vriendelijk geweest, een roover, Tarantinl jenaamd, gratie te schenken, nadat de man 45 jaar op de galeien had doorgebracht. Tarantinl, die blijkbaar tot de romantische roovers behoorde, die zich en zijn gezellen ter beschikking in een of andere politieke partij stelde, voerde In 1865 In het toen malige koninkrijk Napels, een guerilla voor het regeerende Huls der Bourbons. Door generaal Pallavicino gevangen genomen, werd hij tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Thans 65 jaar oud, geniet hij nog een goede gezondheid en ook bezit hij eenlg vermogen, hetwelk hij gedurende zijn lange gevangenschap heeft bijeen gegaard. Toen hij In vrijheid was gesteld, stond hij het meest verbaasd over de spoortreinen, die hij nog nooit gezien had. De Itallaansche regeering had den stakkerd wel een 25 jaar eerder zijn vrijheid kunnen schenken. EMRELARD. De koning heeft Dinsdag een procla matie geteekend, waarin de datum van zijn kroning werd bepaald in de maand juni van het volgende jaar. In het begin van 1911 zal de dag zelf worden vastge steld. FRANKRIJK. Voor het Assisenhof van Parijs Is de vorige week het proces begonnen tegen Marie Louise Bourette, die beschuldigd wordt den dood te hebben veroorzaakt van den zanger Godard en van poging tot vergiftiging van den heer en mevrouw Doudleux. Mevr. Godard stelde als civiele party een elsch tot schadevergoeding ten bedrage van 50,000 fres. Mej. Bourette was indertijd winkel juffrouw In de .Louvre" en maakte daar kennis met Doudleux, die toen nog onge huwd was. Er schijnt wel eens terloops te zijn gesproken over een huwelijk, dit kwam echter niet tot stand en Doudleux verloor de dame, die hij slechts opper vlakkig had gekend, uit het oog en trad ln 1903 met een andere dame In het huwelijk. Om nog niet opgehelderde redenen zij zelf immers had van een huwelijk niets willen weten had mej. Bourette een doodelljken haat opgevat tegen het echtpaar, waartusschen zij oneenlgheld trachtte te zaaien door het zenden van anonieme lasterlijke brieven. Later werden de brieven vervangen door vergiftigde zendingen, chocolade, bonbons en andere lekkernijen. In de maand October 1909 vond mevr. Doudleux In haren tuin een pakje genees middelen, waaronder een doos, met op schrift .antlpyrine", dat, naar zij vermoedde, door den loopjongen van den apotheker daar bij vergissing was neergelegd en dat zij daarom opborg om het af te geven, wanneer er om gevraagd mocht worden. Eenlge weken later waren Godard en zijn echtgenoote te gast bij het echtpaar Doudleux. Mevr. Doudleux gaf hem van de gevonden antlpyrine en de zanger overleed den volgenden dag onder hevige pijnen. Aanvankelijk schreef men den dood toe aan natuurlijke oorzaken. Twee maanden later echter ontving mevr. Doudleux een mand mosselen, die met arsenicum vergiftigd warener werd een onderzoek Ingesteld en dit leidde tot het stellig vermoeden, dat Louise Bourette de afzendster moet zijn geweest van de geheimzinnige pakjes. Het lijk van Godard werd opgegraven en het Ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de zanger aan de gevolgen van vergiftiging was overleden. Toen daarna nog bij een huiszoeking bij mej. Bourette arsenicum en capsules van denzelfden vorm werden gevonden als die welke Godard had gebruikt, werd zij In hechtenis genomen en werd een Instructie tegen haar geopend. Zaterdagavond is het Noordoostelijk gedeelte van Parijs geteisterd door een cycloon. Het water viel In zulk een hoe veelheid, dat het verkeer tijdelijk geheel werd stop gezet. Het aanfal ontwortelde en afgebroken boomen is legio; ook vele telegraafpalen zijn afgeknapt. Onmiddellijk werden van overheidswege uitgebreide maatregelen genomen, om de aangerichte schade te herstellen. In een villa-park te Véslnet bij Parijs Is sedert 30 Maart een 60-jarlg zeer r|jk rentenier verdwenen, die daar gedurende zeven jaren woonde. In het begin van Maart had hy eenlge vrienden en een dame bij zich gehad, menschen met drie verschillende namen, uit Brussel. Terwijl die er nog waren, kreeg de hulsknecht een telegram uit België, dat zijn moeder ernstig ziek was. Hij reisde naar haar toe, vond haar niet ziek, keerde naar Véslnet terug en vond de villa verlaten. Hij wachtte eenlge dagen, maar kreeg toen argwaan en waarschuwde de politie. Het Is nu gebleken, dat de rentenier, Vermersh geheeten, een Belg van geboorte, herhaaldelijk bezoek ontving van een anderen jongen Belg. Deze had aan één der andere bezoekers van de villa verteld, dat Vermersh geld had verloren met speculaties en nu naar Tirol was. Maar Vermersh kwam niet terug, en de jonge Belg is sedert einde Juni verdwenen. Een Indische revolutionnalrde Hindoe Savarkar, die op een Engeisch stoomschip van Engeland naar lndlë werd getransporteerd, om daar terecht te staan, sprong In de haven van Marseille van boord en wist Franschen bodem te be reiken. Het hielp hem evenwel weinig, want een Fransche politieman pakte hem In Marseille bij den kraag en leverde hem aan de Engelschen uit. Intusschen Is de politieman daarmee zijn boekje te bulten gegaan, want voor politieke misdadigers geldt In Frankrijk als overal elders bijna het asylrecht: voor politieke misdaden wordt niet uitgeleverd. De bekende socialist Jauiès was één der eersten, die over het geval bij den minis ter van justitie kwamen spreken. Deze moest toegeven, dat het asylrecht was geschonden. De Fransche regeering had daarom reeds op hoffeiyke wijze aan de Engelsche gevraagd nog geen vonnis over Savarkar te doen uitspreken, totdat alle op het geval betrekking hebbende stukken onderzocht zijn. Vermoedelijk zal de Fransche regeering alsdan 's mans uit levering vragen, opdat Savarkar voor een Fransche rechtbank terecht zal kunnen staan of eventueel zal vrijgelaten kunnen worden. De rechter van Instructie heeft voor- looplg In vrijheid gesteld den heer Dupray de la Maherle, die beschuldigd wordt van bedriegerijen bij de stichting van een vereenlglng, die hij „Bras economique de TEglise" had genoemd. De vrijlating geschiedde met het oog op zijn hoogen leeftijd. BELGIË. Woensdagmorgen omstreeks 7 uur Is bij het station Walhelm, niet ver van Aken, een personentrein, die militairen vervoerde, In botsing gekomen met een goederentrein, welke vóór den personen trein uitreed. Van den personentrein werden 2 wagens uit het spoor geworpen en nog een derde rijtuig werd zwaar beschadigd. Maar daar de trein slechts weinig vaart had, gebeurden er geen ernstige, persoonlijke ongelukken. Slechts een paar passagiers In de ontspoorde wagens werden licht gekwetst. BEDERLABD. Assen, 20 Juli. Nabij Gieten is van morgen een wagen, op weg naar het Zendingsfeest alhier, door een spoortrein overreden. Van de inzittenden werd de echtgenoote van den heer P. O. Schuil, uit Wlldervank, terstond gedood. Van de echtgenoote van den landbouwer J. Pot werden de belde beenen afgereden. Het lijk van mej. Schuil en de gewonde zijn naar Rolde vervoerd. Het echtpaar Schuil was vanmorgen uit Wlldervank vertrokken In een tilbury om het Zendingsfeest alhier bij te wonen. Eveneens, doch per fiets, het echtpaar Pot, waarvan de vrouw een dochter van het eerstgenoemde Is. Onderweg werd besloten, wegens den wind, dat de dames In de tilbury en de heeren per fiets verder zouden gaan. Bij den overweg bij de halte Eext, van den Noordooster Locaalspoorwegdie, zooals alle andere overwegen van dien spoorweg, niet door afsluitboomen is afgesloten, en waar men van belde kanten den trein goed kan zien aankomen, werd onbegrijpelijker wijze de tilbury door één der treinen gegrepen. Het voertuig werd ongeveer 300 M. medegesleurd en geheel verbrijzeld. Het paard bleef ongedeerd en ging op hol. De zwaargewonde mejuffrouw Pot is naar Oronlngen vervoerd. Zutphen, 20 Juli. Op de ondergeloopen Varkenswei alhier was Dinsdagmiddag het ongewone schouwspel te zien van vier zwemmende koelen. Toen ze zich genoeg zaam hadden verfrischt, keerden ze op het droge gedeelte der welde terug. Almelo, 20 Juli. In de Maandag gehou den zitting van den gemeenteraad van Stad-AImelo deelde de voorzitter mede, dat de heer E. Ten Kate Sr., alhier, bereid Is, aan de gemeente f 10.000 te schenken onder voorwaarde, dat de oude gesloten begraaf plaats, als wandelpark worde Ingericht. De Raad zal In de volgende zitting een beslissing nemen. Heerlen, 19 Juli. Reeds lang vermoedde men, dat alhier of In den omtrek van Heerlen valsche munters woonden. Onophoudelijk toch werden er den laat- sten tijd valsche rijksdaalders en vijfmark stukken In beslag genomen. Gisterenavond nu Is het aan de politie gelukt, den dader ln handen te krijgen. Het Is zekere Fenger, mijnwerker-café houder op den Slttarderweg alhier, af komstig uit Oostenrijksch Polen. Bij de huiszoeking werden In en achter de kast drie stukken valsch geld gevonden, eenlge stukjes gesmolten metaal en ten slotte de smeltkroes, aan welks hengsel nog eenlg uitgegoten metaal kleefde, en vermoedelijk ook de vormen. Oeheel het huls werd ondersteboven gezet. Zelfs de beerput werd geledigd. Hierin zat de voornaamste schat verborgen. Er werden verschillende valsche rijksdaalders en vijfmarkstukken, plus een massa gesmolten metaal te voorschijn gehaald. Fenger en zijn vrouw werden beiden opgepikt. Zij worden tevens verdacht van koppelarij, die daar reeds langen tijd schijnt gepleegd te zijn. Op de bekende loondagen waren er in het café verschillende meisjes. Naar het schijnt; zijn deze het, die de valsche munterlj hebben onthuld. Alkmaar, 20 Juli. Van sneltrein 152 zQn vanmorgen bij het station Boven- karspel de postwagen en een personen- rljtulg ontspoord. Van de twintig reizigers werden eenlgen licht gekwetst. De vertraging duurde ongeveer 15 min., wijl het verkeer langs buitensporen mogelijk Is. In één der wagens bevonden zich schoolkinderen op weg naar Amsterdam. Velen bekwamen zeer lichte schrammen. De schoolkinderen stapten over en zetten de reis voort. Enkhuizen, 20 Juli. Dinsdagnacht om twee uur liep een sleepboot uit Amsterdam met 10 Bruinlsser-schulten achter zich, op weg naar Wlerlngen, deze haven In om hier te overnachten, doch daar In de haven een groot aantal tjalken en andere vaartuigen lag, ontstond In de duisternis een botsing tusschen een Brulnlsser-schult no. 147 en een tjalk. De Brulnlsser-schult werd ernstig beschadigd, de mast werd achterover geslagen, de zeilen aan flarden gescheurd. Een jongen, die zich aan boord bevond, sprong uit angst te water, doch werd na veel moeite gelukkig gered. Van de tjalk was de boegspriet stuk, ze had veel averij bekomen. 's-Gravenhage, 20 Juli. BI] de politie alhier kwamen eergisterenavond twee jongens van ongeveer 10 en 9 jaar, met een verhaal, dat hun vader en moeder naar Maastricht vertrokken waren en dat hun oudste broer met den spaarpot was verdwenen. En omdat de buren zich niet om hen bekommerden, waren zij maar naar de politie gegaan, die hun te eten gaf en voor onderdak zorgde. Bij nader onderzoek Is gisteren echter gebleken, dat het geheele verhaal verzonnen was. De oudste jongen had bij zijne ouders thuis den muntgasmeter „gelicht" en was toen met een kameraadje er van door gegaan. Natuurlijk werden de knapen, na een flinke schrobbeering, leder naar zijn ouders teruggebracht. Het In September te verwachten bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen, zal gebracht worden In de dagen nè de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin. Rotterdam, 20 Juli. Btj de Regentesse- brug In de Wijnhaven alhier lag heden morgen de benzlne-motorboot van den heer J. C. van Ieperen, gérant van het Grand-Café du Passage, gereed om daar mede heden een pleizlertocht te maken. Omstreeks 7 uur bevonden zich aan boord de heer Van Ieperen met twee gasten en de machinist, toen onverwachts een zóó hevige knal gehoord werd, dat de bewoners van den omtrek verschrikt naar buiten kwamen loopen. Men zag de vlammen ver boven de Regentessebrug uit de motor opstijgen. Vermoedelijk was een vonk van de motor terecht gekomen In de benzinetank, welke 90 liter benzine bevatte. Het bleek, dat alle vier de personen ernstige brandwonden hadden bekomen aan het hoofd. De machinist, die het ergst verwond was, werd ter plaatse door dr. C. Nolen verbonden, terwijl de anderen zich naar het nabijgelegen zieken huis konden begeven. De brandweer was spoedig met 6 spulten en de reddingsbrigade ter plaatse en bluschte den brand met twee stralen, verhaalde de boot om verdere gevaren te voorkomen, en liet een deel van de benzine in het water loopen, wat minder aangenaam was voor de visschen, die zich in de fuiken bevonden van de nabijgelegen vlschschuilen. Alleen de dekhut en het achterschip bleven behouden. Het voorschip, waarin de motor zich bevond, Is echter geheel vernield. Prinsenhage, 21 Juli. Dezer dagen werd de ruim 60-jarlge v. d. M., wonende op de Rlth alhier, wegens niet te noemen handelingen in het huls van bewaring te Breda opgesloten. Deze man, die als een zonderling bekend staat en In een krotje woonde, werd door velen als een arme tobber beschouwd. Zijn voeding bestond uit bier en brood, middag eten was hem vreemd. Toen hij na enkele dagen achter slot en grendel zat, begon hij te vertellen, dat hij thuis nogal een flink spaarpotje had en hij verzocht, of dit niet voor hem kon worden gehaald, daar hy bang voor dieven was. Woensdag middag nu was men onder politietoezicht bezig naar dat spaarpotje te zoeken. Maar dat was een allesbehalve gemakkelijke en aangename taak. Toen de deur van het krot geopend werd, kreeg men een aanblik van de verregaande vuilheid en kwam er een verpestende stank naar bulten. Het bed was een ware mesthoop, omwonenden verklaarden, dat het bed langer dan zeven jaar had gelegen zonder gelucht of gewasschen te ztyn geworden. Nu begon 't zoeken naar den schat. Onder den vloer ln een kast vond men een steenen pot, waarin f 75 aan rijks daalders. Dit geld was bedolven onder ongedierte en had blijkbaar jaren ter plaatse gelegen. Verder werd er overaljgeld gevonden, zelfs op de onmogelijkste plaatsen. Toen men ophield met zoeken, was er een sommetje van ruim f 180 gevonden en bovendien had de man nog ruim f 500 uitstaan. Hij zal overgelukkig zijn geweest, toen hem het spaarpotje werd gebracht. Als men van Iemand kan zeggen: „H|| is van alle markten thuis", dan la dat op v. d. M. van toepassing. Zijn hoofdberoep is timmerman, ln het krot, dat hoogstens 10 vierkante meter oppervlakte heeft, was een volledige timmermanswinkel aanwezig. Bovendien was hij verver, mandenmaker, nettenbreler en barbier. Al deze beroepen werden door hem uitgeoefend. Achteraf Is nu gebleken, dat hl] hier nog een aardig duitje mee verdiende. Zekere A., die v. d. M. steeds kosteloos in het huisje heeft laten wonen, zal hem bij zijn terugkomst het krot laten ontruimen, omdat deze hem steeds heeft wijs gemaakt geen geld te hebben om huur te betalen. v. d. M., die zóó doof ls, dat hij niet te beschreeuwen Is, verklaart dat hij geen familie meer heeft. Breda, 21 Juli. Een heer en dame, die sedert gerulmen tijd gelogeerd waren in het pension Bakkeren te Glnneken, zijn Vrijdag vertrokken, achterlatende een schuld van circa f 780. Dit edel paar had bij den rijwielhandelaar Oomes, alhier, 2 fietsen gekocht, natuurlijk ook zonder betaling. Bij den architect v. d. Pas, te Olnneken, waren zij geweest om bouwgrond te koopen aan den Ulvenhoutschen weg, om eene villa te bouwen, terwijl zQ ook niet onge negen waren een automobiel en meer dergeiyke zaken aan te schaffen. De man gaf voor, bl] het spoorweg ongeluk te Conti y tegenwoordig te zijn geweest, waardoor hij zenuwziek zou zijn geworden en tot herstel van gezondheid door de spoorwegdirectie naar Olnneken te zijn gezonden, om door dr. Soer genees kundig behandeld te worden, wat werkelijk door dr. Soer Is gedaan. H|j vertelde, dat hem 200.000 francs schadevergoeding was aangeboden, doch dat hl] 400.000 francs eischte. Toen de familie B. eindelijk om geld vroeg, wilde hij met de rijwielen vertrekken, doch dit werd hem belet, waarop hl] te voet uitging en bij de Duivelsbrug quasi flauw viel. Toen moest een rijtuig komen om hem bij een familie te dezer stede te brengen, doch hier aangekomen, zelde h|j deze familie niet bedoeld te hebben; de koetsier moest hem naar de Meerselsche dreef brengen, hetgeen geschiedde. Vandaar wisten de oplichters met de stoomtram naar België te ontsnappen. Minister Cool en het Krupp-rapport. De Haagsche Kiekjesman van het Nbl. v. h. Noorden zegt in zijn laatsten brief, naar aanleiding van de geschiedenis met het Krupp-rapport, o. m. het volgende: „Een veeg teeken acht Ik, dat de Kamer besloten heeft het rapport niet te publi- ceeren. Het heet, dat dit geschied Is op zeer dringend verzoek der regeering, maar of dat besluit gehandhaafd zal kunnen blijven Is een tweede. Het Is toch te dwaas, dat over mlllloenen beschikt wordt door eenlge heeren, die geen verantwoor delijkheid dragen en dat het publiek, dat die mlllloenen opbrengt, met opzet In onwetendheid gelaten wordt, of dat geld wel nuttig besteed wordt. Kiekjesman wijst dan op de plannen van de kustverdediging, waarin 40 mlllioen alleen voor kanonnen Is uitgetrokken. De Kamer, zoo zegt hij, zal het ten opzichte der kiezers niet aandurven opnieuw deze sommen aan te nemen, zonder dat het Krupp-rapport geplublceerd Is. „Ook bij „Oorlog" wordt op een publicatie gerekend en wanneer dat niet dadelijk na het uitbrengen van het rapport Is geschied, moet de reden hiervan ge zocht worden In de ongenelgdheld van den ministervan oorlog, om voor de Kamer en voor het publiek dit varkentje schoon te wasschen. Aan Z.Exc. generaal Cool worden zeer ernstige plannen toege schreven om het bijltje er bij neder te leggen en al zal dit bericht nu wel weder tegengesproken wordenalle teekenen wijzen erop, dat deze minister politiek levensmoede Is geworden. Men kan moeilijk In een dagblad Intieme bizonder- heden vertellen, die direct uit de bureaux

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5