ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 18 Juli 1910. Tweede Blad. (SS ierikzeesohe Courant). WIEUWSTIIPIiiaEW. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschqnt, is voor Zierikzee 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8953. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Redacteura I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren kinder-armband. ceintuur. zilveren broche. beurs met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. INDIË. Omtrent een auto-ongeluk bij Bondowoso deelt het Soer. Hbld. mede: De heer Cllgnett, tabaks-administrateur te Mangli, mevrouw Cllgnett, de heer E. van Vollenhoven en de heer Puyt reden in een auto naar Djember. ZIJ hadden Bondowoso nog niet ver achter zich, toen zich op den weg twee schapen vertoonden. Naar vermoed wordt, zijn deze dieren niet voldoende op zij gegaan; hoe het zij, de auto werd een oogenbllk ali opgetild, luisterde niet meer naar den stuurstang en bewoog zich In de richting van een kali of breede sloot langs den weg, waar water stond dat tot de knieën reikte. Van den vrij stellen weg kwam de auto In de kali terecht en sloeg over. De heer Cllgnett bekwam de zwaarste verwondingen; hij brak drie ribben, terwijl het nog niet zeker is of één van zijn armen niet dit lot heeft gedeeld. Uit verschillende wonden vloeide bloed. De heer Van Vollenhoven liep een zware kneuzing aan den rechterarm op, doch gebroken Is het lichaamsdeel niet. Mevrouw Cllgnett, die op den heer Van Vollenhoven terecht kwam, kreeg geen noemenswaardig letsel, evenmin als de heer Puyt. JAPAN. Te Tokio moet een samenzwering tegen het leven van den keizer aan het licht zijn gekomen. In Japan hebben de socialisten tot nu toe weinig succes; daarentegen vinden de anarchistische denkbeelden er vele aan hangers. Tot deze behoort o. a. Saïtokoe, een bekent Japansch schrijver. Saïtokoe, die tot het Katholieke geloof bekeerd is en omstreeks twintig jaar geleden te Parijs zijn studiën voltooide, Is bekend als schrijver van een aantal werken, waarin hij ongeveer dezelfde denkbeelden verkon dlgt als Tolstoï. Hij stond onder streng polltle-toezicht, aangezien men wist, dat hij een vereenlglng had opgericht, die zich de omverwerping van het keizerlijk gezag en de stichting eener parlementaire republiek ten doel stelde, als eersten stap op den weg der maatschappelijke vrijmaking. Vier maanden geleden verbaasde hij geheel Japan door het uitgeven van een wenk, waarin hl] zijn vroeger verkondigde denkbeelden niet voor verwezenlijking vatbaar verklaarde en den constltutioneelen regeerlngsvorm als het Ideaal van ieder behoorlijk denkend mensch prees. Vreugde heerschte in den lande over deze bekeering, die echter later geveinsd Is gebleken. Saï tokoe wenschte ontslagen te worden van het lastig politie-toezlcht, In de hoop dan beter te kunnen werken. En hij heeft gewerkt, doch het helsche plan, dat hij met de hulp van eenige arbeiders In het arsenaal te Tokio dacht uit te voeren, werd nog tijdig ontdekt. Reeds waren een groot aantal bommen gereed, waarmede men tegeriykertyd den keizer en de voornaamste leden der kelzer- lljke familie om het leven wilde brengen en den autoriteiten schrik aanjagen, om dan van de eerste oogenbllkken van verbijstering gebruik te maken om de repu bliek te proclameeren. De politie hield echter reeds toezicht op enkele arbeiders in het arsenaal en kwam aldus tot de ontdekking der samen zwering. De leider, Saïtokoe, bevindt zich thans In hechtenis. AMERIKA. Woensdag werd te New-Orleans een Itallaansche winkelier, Joseph Manzella genaamd, vermoord door een persoon, in dienst van de „Zwarte Hand". De moorde naar was den winkel binnengedrongen en elschte van Manzella een som gelds. De winkelier trachtte zich met een revolver te verdedigen, maar werd zelf door den Indringer neergeschoten. Zijn zeventienjarige dochter, dte de schoten gehoord had, kwam haar vader te hulp en trof den roover met drie kogels In het hart. Het bleek een zekere Gulseppe Spennazlo te zijn, die eerst kort geleden uit Sicilië aangekomen was. De stad Campbelltown in Nleuw- Brunswijk (Canada) Is geheel door brand vernield, zoodat alle 4000 Inwoners dak loos zijn. Men vreest dat vele lieden zijn omgekomen en berekent de schade op 5 mlllloen gulden. ITALIË. Te Casalnuovo, In de provincie Napels, hebben de autoriteiten een geheel gezin, moeder en elf kinderen, ontdekt, dat sedert vijf jaren door den krankzinnigen vader opgesloten werd gehouden. Deze, een rijke koopman, Michel Angelo Rea geheeten, had eerst alle vensters van zijn woning laten dlchtmetselen, met slechts een kleine, getraliede opening van boven vrijgelaten, en sloot daarna zijn kinderen ieder afzonderlijk op, en zijn vrouw In een afgelegen vertrek. Rea liep steeds, gewapend met een revolver en een dolk, door de gangen van zijn huis op en neer, opdat geen der gevangenen zou kunnen ontsnappen. Één zijner zonen, een jonge man van 22 jaar, slaagde er eenlgen lijd geleden in, zijn kwaadaardlgen vader te vermurwen en toestemming te verkrijgen om des avonds uit te gaan. Als hij terugkeerde, moest hij zich doen kennen door afgesproken teekens. Dit was den autoriteiten ten slotte ter oore gekomen. Toen de zoon de vorige week naar huis terugkeerde, gaf hy de gewone seinen. De deur, die steeds zwaar gebarricadeerd was, ging open, en nu wierpen zich een aantal ziekenoppassers en carabinieri, die zich in de duisternis ter zijde van het huis verscholen hadden, onverhoeds op Rea, die de deur had geopend, en bonden hem. Vervolgens gingen zij de andere kinderen en de moeder bevrijden, die allen de sporen van de verduurde ontbering droegen. Hun kleeren waren niets dan vodden. Rea werd onmiddellijk naar een krank zinnigengesticht gebracht. RUSLAND. De geheime politie te Moskou Is er ln geslaagd een boevenbende op het spoor te komen, die zich toelegt op het maken van valsche testamenten. Deze gauwdieven hadden het vooral voorzien op het geld van weezen. In Klef en in Moskou zijn In deze zaak verscheidene advocaten in hechtenis genomen. Tegelijkertijd heeft te St.-Petersburg een nieuwe vervalschlngszaak groot opzien gewekt. Een vleugeladjudant van den Tsaar, graaf Scheremetzef, die vele malen million- nalr ls, heelt een klacht Ingediend tegen een notaris te Charkof wegens vervalschlng van een testament. Een verre bloedverwant van den graaf, eveneens Scheremetzef met name, had reeds jaren geleden zijn reus achtig grondbezit in het gouvernement Orel bij testament aan den vleugeladjudant vermaakt. Nu werd echter bij den notaris te Charkof een ander testament gevonden, waarby die bezittingen aan anderen werden toegewezen. De zaak wekt groote belang stelling. Petersburg, 16 Juli. De steden Peters- burg, Samara, Slmferopal en Noworosslsk, zijn door cholera gevaarlijk. Het gouver nement Orel Is voor cholera bedreigd verklaard. Sinds gisteren zijn 13 personen aan cholera ziek geworden, waarvan er 5 zijn gestorven. EN8ELAND. Te Holloway (Noord Londen) woonde sedert vier jaar een welbekende Ameri- kaansche muslchall-zangeres mrs. Crlppen, met haar man, een tandarts. In Februari j.l. vertelde haar man dat zyn vrouw naar Amerika was teruggegaan, kort daarna kreeg hij bericht, dat zij longontsteking had gekregen, en einde Maart dat zij was ge storven, en begraven te San Francisco. Maar haar kennissen waren niet over tuigd van de waarheid van dit verhaal Toch duurde het tot 30 Juni vóór zij de politie In kennis stelden. Deze begon een onderzoek en verhoorde Crlppen, die bekende dat zyn vroegere verhalen onjuist waren. Hy zei met zyn vrouw gekibbeld te hebben, die toen heen was gegaan, zeggende dat zy nooit terug zou komen. Hy dacht dat ze naar Amerika was. Zaterdag j.l. verdween Crlppen uit zyn woning In Holloway, vergezeld van de jonge dame, die typiste by hem was ge weest, en van wie men zei dat hy haar getrouwd had. De politie drong toen het huis binnen en by het onderzoek bevond men in den keider dat sommige steenen los zaten. Die werden er uitgenomen, en na tot op eenige diepte gegraven te hebben vond men daar de verminkte overbiyfselen van een ïyk, dat by onderzoek bleek dat van een vrouw te zyn, wier schedel Ingeslagen was. De politie zoekt thans naar den man. Koning George van Engeland, die er van houdt af en toe aan de banden der etlkette te ontsnappen, heeft dezer dagen te Aldershot heel onverwacht met de Koningin een school voor jonge kinderen bezocht. Hy klopte aan de deur, vroeg de onderwyzeres te spreken, en verzocht de school te mogen bezichtigen. De vorsteiyke bezoekers kwamen in al de lokalen, spraken vrlendeiyk met de kinderen en ten slotte vroegen zy vacantle voor de kleinen op den volgenden dag. Vrydag had het Engelsche Lagerhuis te beslissen over een uitgave van 40.500 p. st. (f 486.000) ter bestrydlng van de onkosten voor de begrafenis van koning Eduard, en die gelegenheid werd door sommige leden aangegrepen om de regeling van die begrafenis te crltlseeren. Het lid Lees Smith klaagde er over dat de Earl Marshall alleen de leiding der regeling had gehad, en dat die regeling was beschouwd als een hof-zaak, waar niemand anders, zelfs niet de ministers, Iets mee te maken hadden. Het Lagerhuis was er in het geheel niet in gekend. Dientengevolge was de plechtigheid meer passend geweest voor een militair despo tisme dan voor een vrye democratie. Ook andere leden klaagden over het te militaire karakter van de plechtigheid. Één van hen, John Ward, achtte het byna belacheiyk met het oog op het streven van den koning naar vrede, dat hy een byna uitsluitend militaire begrafenis had gekregen. Kelr Hardie, de leider der arbeidersgroep, had een ander bezwaar. Hy was van oor deel dat een dergeiyke plechtigheid niet moet gemaakt worden tot een levend panopticum waar personen van naam te zien zyn. Hy zou liever wat meer eenvoud en eerbied hebben gezien. Maar hy wees er ook op, dat de belde Huizen van het Parlement als zoodanig, geheel buiten de regeling waren gehouden. Het leger, zei hy, Is niet het hoofd van den staat; het staat onder controle van den staat, en de leidende positie by zoo'n gelegenheid behoort niet te worden ge geven aan de gewapende macht van de kroon, maar aan het hoofd van den staat de Huizen van het parlement. Van de regeeringsbank werd de getroffen regeling verdedigd door minister Harcourt, die er o. a. op wees dat door het te praal zetten van de doodkist in de Westminster Hall een positie van bizonderen voorrang was gegeven aan de belde Huizen van het parlement. Om by een optocht op straat op be vredigende wyze de deelneming van een omvangryk lichaam als het parlement te regelen, was zeer moeilijk. Het voorstel om het bedrag met 100 p. st. te verminderen als bewys van afkeuring werd zonder hoofdeiyke stemming verworpen, en daarop werd de post goedgekeurd. FRANKRIJK. Een onweer van ongehoorde hevigheid heeft Vrydagnacht In West-Frankryk ge woed, op het platteland vooral groote verwoestingen aanrichtend. Overal zyn de wegen door ontwortelde boomen versperd en leden de oogsten groote schade. Ver scheidene boerenhoeven werden door den bliksem in brand gestoken. Te Elbeuf werden drie personen In een postwagen en het paard door den bliksem getroffen. Te Havre vielen hevige stort regens; de straten werden overstroomd en het tramverkeer onmogeiyk gemaakt. Op de spoorlijn Rouaan—Havre ver oorzaakte het noodweer een verzakking van den spoordijk, die het spoorweg verkeer tusschen beide steden voorlooplg onmogeiyk maakt. Ook wat telefoon- en telegraafverkeer betreft, was HSvre gisteren geheel geïsoleerd. DUITSCHLAND. Een ryke boer In den omtrek van Beriyn kreeg een dreigbrief, waarin hem bevolen werd, vóór 10 Juli 3000 mark neer Ie leggen In een groentebllk, dat op een aangegeven plaats gereed lag. Anders zou zyn boerderij de lucht Ingaan. Op aanraden van de politie lei de boer er, Instede van geld, een briefje In, waarin hy om uitstel verzocht. Agenten hielden van dat oogenblik af aan nauwkeurig de wacht, doch zagen niemand. Toen de boer evenwel den volgenden morgen naar de plek ging om te zien of het briefje weg genomen was, had hy nauwelijks het groenteblik aangeraakt of een geweldige ontploffing slingerde hem een paar meters weg. Bewusteloos en bloedend werd hy opgenomen. Als hy het leven behoudt, zal hy toch voor altijd blind zyn. Biykbaar Is de aanslag niet het werk van één persoon. Men heeft In de twee dreigbrieven, die Kraatz heeft gekregen, en de adressen de hand van twee mannen een vrouw meenen te herkennen. Bovendien moet het helsche werktuig door meer dan één persoon zyn samengesteld. Men heeft op de plaats, waar de bom gesprongen is, In den grond een getimmerte gevonden, verder een revolver, waarvan de trekker met een touw aan. het groente bllk was verbonden. Toen Kraatz het blik uit den grond haalde, ging het pistool af en deed het schietkatoen, dat gebruikt Is, ontploffen. Kraatz was Dinsdagmiddag uit nieuws gierigheid eens gaan kyken, wat er van 't briefje geworden was. Hy zegt, dat hy toen den grond versch omwoeld had gevonden. Tot 's nachts 2 uur hadden polltle-agenten op den ultkyk gelegen, maar niets gezien. Na hun vertrek moeten de misdadigers dan gekomen zyn, als Kraatz zich niet vergist heeft en het helsche werktuig al eerder klaar Is geweest. In den tweeden brief werden Kraatz en de zynen bedreigd met het lot van het gezin der Busse's, waarvan de zes leden In korten tyd te Lichtenrade gestorven zyn. Men dacht tot nog toe aan tering. Nu zullen de lyken denkeiyk opgegraven worden om te zien of dat gezin met vergif of zoo Is omgebracht. Naar 't heet, heeft de politie een spoor ontdekt. BELSIË. 't Is In Augustus aanstaande zoo schryft de Zeewacht van Ostende dat er 6 onzer vlsschers naar Congo vertrekken, om aan de zwarten hunnen stiel te leeren. 86 aanvragen om naar die streken te trekken zyn reeds toegekomen; daar zyn er echter maar 6 uitgekozen, waarvan één van elke vlsschersplaats: Heyst, Blanken berghe, Oostende, Coxyde, Oostdulnkerke en de Panne, leder vlsscher is aange worven voor twee jaar, aan 7000 fr. 's jaars. Men moet nochthans niet denken dat het aldaar al suiker en zeem is. Het Is daar ten eerste een slokske warmer dan hier, het borrelen Is ongezonder dan hier en om tot op de vlschplaats te geraken, moeten ze dagen en dagen door het hooge struikgewas stappen onder de gloeiende zon. Het gebied van Katange zal het bezoek onzer vlsscherslieden ontvangen, maar deze zullen uitoefenen hun bedryf langs alle vischryke wateren onzer kolonie. Zooals hierboven gezegd, zal een eerste ploeg In Augustus a.s. van hier vertrekken, terwijl een tweede zal volgen In 't begin van 1911. NEDERLAND. Apeldoorn, 16 Juli. H. M. de Koningin begeeft zich met Prinses Juliana 1 Augus tus naar Soestdykwaar zij tot 10 Augustus zal verbiyven. Het zal dus de eerste maal zyn dat het Prinsesje bij Hare Grootmoeder gaat logeeren. Nijmegen, 15 Juli. Alhier heeft aan den Oranjesingel een hoogst onaangenaam ongeval plaats gehad, dat nog goed Is afgeloopen. Door onoordeelkundig uitgraven van een open terrein, naast het fraaie woonhuis, sedert eenige dagen door den heer V. en familie bewoond, Is de fundatie van den muur, alsmede het daarop rustende gedeelte muurvlak, als het ware met geweld uit gebogen, waardoor het geheeie huls nage noeg uit zyn voegen geraakte. De familie V. zocht hoogst ontsteld en niet wetende wat er eigcniyk gebeurde, op straat haar toevlucht. De muren zyn op verschillende punten gescheurd. In het met zooveel zorg afgewerkte huls ziet het er Inwendig er barmelijk uit. De meubels zyn uit het huls verwyderd. Het grootste gedeelte van het pand zal afgebroken moeten worden. De heer V. en familie Is er als door een wonder goed afgekomen. De schade be perkt zich nu gelukkig tot materleele. Amsterdam, 15 Juli. De ontrouwe looper van de Incassobank te dezer stede Is van uit Rotterdam naar het politie bureau op den Singel alhier overgebracht en wordt vermoedeiyk heden ter beschikking der justitie gesteld. Hy biykt slechts een klein deel der hem toevertrouwde wissels en qultantles (tot een totaal bedrag van ongeveer f 4000) te hebben geïnd. In het geheel bedroeg de som, die hy incasseerde, ongeveer f 500. Het grootste deel van het geïncas seerde bedrag, omstreeks f 350, alsmede de nog niet geïnde wissels, deed hy In den zak, dien hy by zich droeg en deponeerde een en ander by een hem bekend winkelier in de Wolvenstraat alhier, met het verzoek dit voor hem te bewaren. De winkelier, die volkomen te goeder trouw was, stemde hierin toe. Met de rest van het bedrag, f 150, ging hy eerst per electrlsche tram naar Haarlem en van daar per spoor naar Rotterdam, waar een zwager van hem woonde. De woning van dien zwager was gelegen boven één der Rotterdamsche polltle- bureaux. De zwager begroette hem en noemde hem daarby bij zyn naam. Dit hoorde een polltle-agent, die vóór het bureau stond en daar het signalement van den looper alom verspreid was, ver moedde de politieman met den gezochte te doen te hebben, waarop de man ge arresteerd werd en naar hier overgebracht. Van het geld bleek hy slechts vier 5 vyf gulden gebruikt te hebben. Een retour kaartje Rotterdam—Haarlem werd In zyn bezit gevonden. De directie had ln den laatsten tyd nogal eens aanmerkingen op den looper moeten maken, waartegen deze dan In heftige bewoordingen protesteerde. Men vermoedt, dat de man met een dollen kop weg- geloopen is. De directie der bank zou Helst geen vervolging wenschen, maar de justitie schynt hiertegen bezwaar te hebben. De looper heeft zelf aan de politie meegedeeld, waar hij den zak In bewaring had gegeven. Een Amsterdammer kwam gisteren op het bureau St.-Pietershal alhier aan gifte doen, dat tyj op een wel merkwaar dige wijze was opgelicht Een Dultscher, die hy kende en die in verlegenheid zat, had hem geld ter leen gevraagd. Als onderpand toonde hy een kennisgeving van een aangeteekenden brief met een aangegeven waarde van 400 Mark. De ander schoot hem daarop ruim f 100 op dit onderpand voor. Met de kennisgeving begaf hy zich naar het postkantoor om daar tot de minder aan gename ontdekking te komen, dat de aangeteekende brief, met een aangegeven waarde van 400 Mark, slechts waardeloos papier bevatte. De Dultscher was natuur- iyk nergens meer te vinden. Hy wordt thans door de politie gezocht. Eergisterenavond zag een lid van het edele gilde der rywieldleven In de vestibule van het gebouw Damrak 49 een eenzame flets staan. Hy dacht, die is goed voor my, sprong er op en reed er mee vandoor. In zyn haast zag hy echter niet den muur op den hoek van de Paternosterstraat. Pardoes reed hy er tegen aan. Gezicht kapot en fiets kapot. Een agent stond er by toen de ramp gebeurde. De boef vroeg den agent zyn fiets vast te houden, opdat hy zyn gezicht zou kunnen afwasschen. De agent, Iemand met 'n medeiydend hart, voldeed aan het verzoek, maar de man kwam natuurlijk niet terug. Toen de agent de flets aan het bureau bracht, was daar reeds aangifte van den diefstal Ingekomen. Naar aanleiding van talryke klachten vestigt de hoofd-commlssaris van politie te Amsterdam de aandacht op het daar aan de Heerengracht gevestigde kantoor „Hollandla", In hypotheken, credleten en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5